JUBILERENDE KASSIER BIJ HET STAATSVISSERSHAVENBEDRIJF: Haven Bibliotheek kan boekenbezit in filiaal Zeewijk uitbreiden ig Fleurige opvoering van Nederlandse musical ET LEER! DOE MEE stoutenbeek miva interieur M I 3 I perzen komt naar siebel Waarom? maar mevrouw Arendshorst uit Meppel 5 EERSTE OPENBARE VERGADERING BESTUURSCOMMISSIE i I I e NMafl 4 V R U D A G 1 3 DECEMBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS (Van een onzer verslaggevers) L*. Eén rijksdaalder Bommenwerpers Blindenbibliotheek „EVA FORTUNA” BIJ „V.A.T/71” in echt leer Plezant Er zijn betrouwbare juweliers iii heel .Nederland IJMUIDEN ,,’t Visserijbedrijf, dat is iets heel aparts. Je blijft er je leven lang werken, omdat het je in ’t bloed zit. Je vader werkte in de visserij, je grootouders en als jon gen kon ik me niet indenken dat ik ergens anders terecht zou komen. In al die veertig jaar dat ik hier nu werk, zijn er kansen genoeg geweest om ergens anders een baan te krij gen. Soms misschien wel voor een hoger salaris, maar dat zou bij mij toch ten koste zijn gegaan van een héél belangrijk stuk arbeidsvreug de. Hier ken je elkaar allemaal, bij een veel groter bedrijf zou ik me toch meer een nummer voelen”. VELSEN Het is voor een amateurtoneel vereniging, waar men zich voornamelijk toelegt op het spelen van musicals, allerminst een eenvoudige taak geregeld behoor lijke stukken te vinden, die zich voor een dergelijk ensemble lenen. Maar bij „VAT ’71” uit Velsen is regisseuse Truus van der Vis hier tot dusver toch vrij redelijk in ge slaagd. Select maakt uw keuze in mooi leer veel royaler zitelementen- hoekkombinaties-bankstellen-fauteuils enz. rundleer wildleer - Zuidamerikaans rundleer - leer verwerkt als patchwork dit alles gekombineerd met een ongekend grote keuze in wandmeubelen en handgeknoopte tapijten Zijlweg 9-11 - Haarlem-Tel.32 48 66-Filiaal van Stoutenbeek wooncentrum en Sunart interieurarchitektuur te Beverwijk Geef’n origineel geschenk van blijvende vreugde! Geef’n Qasqai Chanteh v.a.58.- Geef ’n Dergasin kleedje ca. 60x40 v.a.58.- JAN VAN DAM. I OMEGA J (ADVERTENTIE) r»1 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) l Haarlem-Schalkwijk Grootwinkelcentrum, Rivièradreef IL leeft •ting ota’s ders actie eren is. „Een man haalde later de stenen van mij af. Toen hij zag dat ik nog leefde ging er opnieuw een alarm en hij rende weg. Ik weet nog niet wie het geweest is, maar d ie man heeft met eigenlijk toch gered. Zelf kon ik toen verder de stenen van mij af halen en het puin was toen zover, dat ik mezelf kon bevrijden. Dat meisje hebben ze ook gered.” ZO HAD ZIJ voor dit seizoen verno men van het bestaan van de Nederland se musical „Eva Fortuna”, ter gelegen heid van het jubileum van een Utrecht se studentenvereniging geschreven door Hugo Heinen en met muziek van Cor Lemaire. Bij lezing leek het stuk haar ook voor „V.A.T.’71” bijzonder geschikt, zodat onimiddellijk tot opvoering werd besloten. Met als uiteindelijk resultaat de voorstelling van donderdagavond in de Velsense Stadsschouwburg. maakt ten aanzien van de nieuwbouw- plannen. De heer Jongens vond het ei gelijk wat nodeloos extra wenk, omdat de bestuurscommissie zich al uitdrukke lijk heeft uitgesproken voor nieuwbouw aan het Burgemeester Weertsplantsoen. Zo ontsnapte de toenmalige kassiersas- sistent op het nippertje aan de dood, al betekende dat niet dat alle oorlogsellen de verder aan hem en zijn gezin voorbij zou gaan. Arrestatie omdat z’n ausweis Kassier J. de Niet, 63 jaar en nog steeds een partijtje volleybal. ver- op voon bij vor- jben met A-er een Haarlem: Grote Houtstraat 63 Amsterdam, Rotterdam. Den Haag heu- igen j zei >mst i de leel- uit die dek ring, it in tien- t de door xpe- een aan het han- het leien de wor- smde i op- ni al d. telde mis- yer- der- erij- Jrie- iouw lekte ver- rde- nin- elijk rga- ider- bou- :tge- Duin iting ;lon- ving |kdd- ntra, be- pen- neu- >pzet ac- male taak ciale 'ging van huis, mdi- van izien eren on- IJMUIDEN. Voor de eerste maal in haar bestaan heeft de bestuurscommissie voor de Openbare Bibliotheek een open bare, vergadering gehouden in de cen trale bibliotheek. Voorzitter J. Nuyens meldde, dat de goedkeuring is binnenge komen voor de uitbreiding van het boe kenbezit van het filiaal Zeewijk tot een bedrag van 35.000,-. Naar aanleiding van een eerder gehouden gesprek met wethouder M. Roessingh besloot de com missie de begrotingen voor de biblio theek in de loop van het jaar bij te stellen, te beginnen met de begroting voor 1975. Voorzitter Nuyens merkte echter op, dat de commissie ad hoc met name kan bekijken of en hoe er eventuele ruimte van andere activiteiten in de bouwplan nen kan worden opgenomen. telkens vlot wisselend toneelbeeld kon worden gegarandeerd. En voor de bezet ting had Truus van der Vis twintig, meestal nog jeugdige dames en heren tot haar beschikking, die voldoende intelli gent zijn gebleken om zich volgens de aanwijzingen in een levendige mise en scène te laten onderbrengen. En juist door deze, dikwijls met veel humor en grappige vondsten gelardeerde tafereel tjes kon uitstekend het gebrek aan han deling worden gecamoufleerd. ZO VERVAARDIGDE Peter van War merdam weer bijzonder fraaie decors, met dikwjjls origineel en mengestelde zestukken. Uit een overzicht over de exploitatie van de openbare bibliotheek van decem ber 1973 tot december 1974 bleek, dat de bibliotheek' nog steeds een sterke groei doormaakt. Het aantal abonnementen is met 1411 gestegen, hetgeen een procen tuele stijging van bijna dertien procent is. Het sterkst stegen de abonnementen van de centrale jeugdbibliotheek, name lijk met meer dan 22 procent. Ook de abonnementen in het filiaal Velsen- Noord lieten een flinke stijging zien van ruim veertien procent. Vrijdag aangekomen: Juno, Antwer pen; Gulf Fleet 7, Cont. Plat; Shabonee, Isle of Grain; Duvenstedt, Poole, Velsen; Stirling Brigg, Cant. Plat; Neptunes, Antwerpen; Roelof Holwerda, Grange mouth. select e Vanuit zijn kantoor kijkt de kassier uit over de haven. Een prachtig verge zicht, dat door het scheepvaartverkeer steeds wisselt. Hij voelt zich geheel bij de visserij betrokken, al zit hij zelf rustig aan wal, Terugkijkend op z’n veertig arbeidsjaren voelt hij dat de woelige oorlogtijd hem van alles het scherpst is bij gebleven. De haven van IJmuiden was toen een explosief plekje. De Duitsers hadden er ëen onderzeeboot- basis en de bevolking was geëvacueerd. „Gevaarlijk was het hier toen”, herin nert de heer De Niet zich nog als was het gisteren, „Steeds weer gierden de alarmsirenes en dan vluchtte iedereen naar de schuilkelders. Dan vlogen de bommenwerpers over. In 1944 was het raak. Ik weet het nog precies. Het was op 24 augustus. Er lagen hier allemaal oorlogsschepen. Ik had de telefoonwacht overgenomen van de telefoniste toen de sirenes weer begonnen te loeien. Een meisje van ’t kantoor rende bij me binnen en vroeg of ik de sleutel van het schuilkeldertje had. Dat was m’n red ding eigenlijk, want ik ging haast nooit haar de schuilkelder. Maar toen dat kind alleen moest, zei ik: Dan ga ik wel met je mee”. in het verenigingsleven ook altijd het geld beheren. Als ik ergens in het be stuur kwam, dan was ik ook de pen ningmeester. Zo gaat dat”. Vertelt dat hij als zesjarige dreumes vanuit Massluis naar IJmuiden kwam: „M’n vader was visserman. In het laatste jaar van de oorlog veertien-achttien voer hij als schipper op de zeillogger „Juno”. In volle zee, voor de kust van IJmuiden werd het weerloze vissers schip door de Duitsers de grond in geboord. Van onze vader hebben w e nooit meer iets gehoord. Ik zie hem nog zo weggaan naar zee, het was in juni. Toen is m’n vader weggebleven later hebben de Duitsers hun schuld erkend”. De Niet werkte toen bij de visserijon- derneming de V.E.M. als kantoorbedien de. Daarna ging hij verder bij het visse rijcertificatenbureau en in december be gon hij als assistent van kassier P. L. Koster bij het Staatsvissershavenbe- drijf. Koster werd opgevolgd door Broertjes en De Niet nam in 1961 diens plaats in als kassier. Directeur J. V. Suurmond was boven dien van mening, dat meer mensen van de diensten van de Nederlandse Blinden bibliotheek gebruik zullen gaan maken, als er meer ruchtbaarheid aan de moge lijkheden hiertoe wordt gegeven. De plaatselijke bibliotheek kan de eerste contacten leggen. Hij achtte het van groot belang dat met name slechtzienden en bejaarden op de mogelijkheden van de Blindenbibliotheek gewezen worden, afs zij de boeken van de plaatselijke bibliotheek niet meer gebruiken kunnen. „Even later kwamen de Engelse bom menwerpers. Op de onderzeebootbasis kwam een voltreffer. Een meter naast ons sloeg ook een bom in. Je hoorde ze maar gieren, dat waren mie toch klap pen. Een ineens zagen we de ene muur van de kelder wankelen. Dat meisje was ook doodsbang. Ze zei: „Wat moet ik doen en ik riep dat ik het ook niet meer wist. We zijn met onze handen boven ons hoofd plat op de grond gaan liggen.” DOOR DIT ALLES werd het een ple zant kijkspel, met vele verrassingen. Zo als Felice’s opkomst met zijn origineel geconstrueerde fietstaxi, de kermis- scène, het bezoek aan de psychiaters en de kleurig aangeklede speelzaal. Welke beelden telkens met kleurrijke kostuums van eigen ontwerp compleet werden ge maakt. vernuftig sa- waarmee een Donderdag in IJmuiden aangekomen: Arabian Express, Rotterdam; Macob Kunder, Goole; Victoriasand, Skoghall; Lircay, Antwerpen; Gladonia, Gunness; Balvy, Ventsplis; Tangchang, IJmuiden, Noordzee; Krynicia, Las Palmas; British Neath, Hamburg; Glamor Schulte, Brench; Memel, Dagenham; Cams, Ber gen; Tor Belgia, Gothenburg; Jenrir, IJmuiden, Withby; Astree, Antwerpen; Brinda. Velsen, Poole; Rijnstroom, Har wich; Beepcoast, Beverwijk, Sundefeld; Gdynia, Rotterdam; Twee Gezusters, Rotterdam, Beverwijk; Toledo, Rotter dam. Op 19 december jubileert de kassier van het Staatsvissershavenbedrijf, de eer J. de Niet. Veertig jaar is hij dan in dienst van dat bedrijf. Op die datum is er van 16.30-18.00 uur re ceptie op het kantoor. Van 15.30-16.30 uur wordt het feest gevierd voor de personeelsleden. Nadat de heer De Niet zijn mulo- opleiding als dertienjarige jongen had afgemaakt, heeft hij zich verder in avondcursussen bekwaamd in onder meer: Boekhouden (praktijkdiploma) Duits, Engels en Frans, en volgde hij diverse cursussen aan de Volksuni versiteit. De bestuurscommissie voor de openba re bibliotheek besloot verder om de vergoeding aan de Nederlandse Blinden bibliotheek aanzienlijk te verhogen. Tot nog toe gaf men een bijdrage van 10.- per inwoner van Velsen, die van de diensten van de Blindenbibliotheek ge bruik maakt. Men vond het echter reëler om de vergoeding af te stemmen op het aantal uitleningen, namelijk 1,- per brailleboek en 0,40 per geluidsband. (ADVERTENTIE) 2- en 3-zitskombinatie met losse donszachte kussens, alles in echt nappaleer voor - Aalsmeer - - Haarlem - - Nieuw Ven- wagens komen Vrijdag vertrokken: Baldur, Punta Cardon; Pericles, Sint Maarten; Hercu les, Santa Domingo. niet verlengd was en deportatie naar Duitsland stonden hem nog te wachten. Angstige belevenissen, waar hij nog met huiver aan terugdenkt. Maar De Niet kwam terug in IJmui den. Werd er de tussenpersoon van vis sers en vishandel en een goede bekende van iedereen die ook maar iets met de visserij uitstaande heeft. Privé ontplooide hij z’n activiteiten in een rijk geschakeerd verenigingsleven. Meer dan veertig jaar liet hij zijn klari net weerklinken in de Christelijke Mu ziekvereniging „Wilhelmina”. Zingen deed hij bij het zangkoor „Hallelujah”. Andere bezigheden: Kerkeraad van de Gereformeerde ker, ouderling, diaken. „Drie weken daarna was ons huis in IJmuiden klaar. Dat was in ’t Patrimo nium, dat bestaat nu niet meer. Zelf ging ik al werken toen ik nog niet eens veertien was. Na m’n mulo moest dat wel. Ik weet het nog goed. Je verdiende een rijksdaalder in de week en die eerste paar weken hielden ze m’n loon in omdat ik nog geen veertien was. En toen kreeg ik ineens dat opgespaarde geld in handen. Zeven-en-een-halve gul den was dat. Ik kwam er mee thuis en ik was zó trots. Ik zei tegen m’n moe der: „Alsjeblieft, nou kan ik ook eens wat voor jou doen”. HIERUIT IS NU gebleken dat „Eva Fortunua” voor amateurs stellig speel baar mag worden genoemd. De intrige is eenvoudig, soms zelfs wel iets te maker en bij die „cast” zijn talrijke grappige typetjes ingedeeld. Daarbij speelt de handeling zich af op een door toeristen druk bezocht eilandje in de Middelland se Zee, zodat hiermee tevens alle voor waarden voor een fleurige entourage werden bijgevöegd. En met alles weet men bij „V.A.T.’71” zo langzamerhand wel raad. DE OPVOERING werd door Jo Bel- froid en Nol Stuvel in de hoofdrollen levendig en met veel elan gedragen, waarbij dient te worden gezegd dat zij zich met hun ongeschoolde stemmen dapper door de liedjes hebben heenge slagen. Dit geldt trouwens ook voor het zinzen en dansen van het ensemble, zodat de gemakkelijk in het gehoor liggende melodietjes van Cor Lemaire nergens geweld werden aangedaan. Bij dit alles werden zij bekwaam geassis teerd door een combo, onder leiding van pianiste Netty Vening en verder be staande uit Henk Vening (fluit), Herbert Vogel (basgitaar) en Peter Huiting (drums), zodat „V.A.T.’71” opnieuw een verdienstelijk gespeelde musical kan worden nagegeven. „Het geld hieeft mij altijd achter volgd”, zegt hij schalks, „Hier ben ik kassier, maar in m’n vrije tijd moest ik Ten aanzien van de eventuele bouw van een nieuw filiaal in Santpoort- Noord. zei voorzitter Nuyens, dat er begin volgend jaar een commissie ad hoe zal worden ingesteld, die zich gaat bui gen over de bouwplannen om een gede gen advies aan B. en W. te kunnen uitbrengen. Met name wil men hierbij rekening houden met de opmerkingen, die de culturele commissie heeft ge- „Toen ik daar lag, kwam er strompe lend door de bomkraterS een Duitser op mij af. En ik moet eerlijk zeggen, die1 heeft mij verder geholpen. Hij zette me in een autootje, maar dat had al gauw een lekke band. En zo werd ik bij andere gewonden met een vrachtauto naar het ziekenhuis gebracht.” MIVA-klanten komen uit de hele omgeving, want MIVA is overal lekker dichtbü. Amsterdam Amstelveen Hoofddorp nep, onze overal. Als u iets eksklusiefs zoekt - een eigen sfeertje - graag erg veel keus ziet (ook in echt leder) en uw auto graag voor de deur zet dan kunt u MIVA niet vergeten. „Ik hou ook erg van sport. Nu nog steeds speel ik actief mee in de volley balvereniging „In drieën”. Daar heeft niemand ooit van gehoord, er zijn maar drieëntwintig leden. Het gaat alleen echt om de gezelligheid, geen competitie, ge woon voor de lol. Ik zeg altijd: Elke wedstrijd die ik nog speel is meegeno men. Hier bij het bedrijf heb ik altijd met hart en ziel meegevoetbald en wan delen en fietsen, dat is m’n lust en m’n leven. En verder: Ik doe m’n werk vreselijk graag.” dennenlaan53-zwanenburg telefoon 02907-4590/5909 Vrijdagavond geopend van 7.00-9.00 uur. Donderdag uit IJmuiden vertrokken: Arcadian Freedom, Cont. Plat; Faience, Hull; Procijon, Rotterdam; Fnidel, IJ muiden, Londen; Pieter Winsenius, St. Nazaire; Fiducia, Wisbeck; Spring Lass, Vensplis; Stally, Wisbeck; Bantick, IJ muiden, Rochester; Seaswift, Cont. Plat; Vissersbank, IJmuiden, Malmu; Kingi sepp, Velsen, Gent r Stephen j, IJmuiden, Odinsee; Balticborg, Delfzijl; Linda, Antwerpen; Teutonia, Kopenhagen; Re- wi, Kopenhagen; Vechtstroom, Hull; Roendiep, Rotterdam; Nicole, Rotter dam; Yuma, Rotterdam; Valiant, Rotter dam; Secwiinda, IJmuiden, Londen; Kon- kar Indomitable, IJmuiden, Narvik; North Atlantic Maru, Gribaltar; Nassau- borg, Delfzijl, Jean e, Londen; Bia River, Antwerpen; Arona, Rotterdam; Nor- mandf lower, Cont. Plat; Saintpaul, Duinkerken; Diligente, Cont. Plat; Do- miinence, Poole; Hectos, Velsen, Hamina; Edina, Victririasand, Hamburg; Styrsoe, Antwerpen. Achttien inwoners van Velsen maakten in 1973 van de Blindenbibliotheek ge bruik en leenden samen 236 brailleboe- ken en 2886 geluidsbanden, zodat de vergoeding stijgt van 180,- naar 1390,- „Geld heeft mij altijd achtervolgd” Kassier J. de Niet, 63 jaar en over enkele dagen veertig jaar in dienst van het Staatsvissershavenbedrijf, is de man waar het visserijleven in IJmuiden rechtsstreieks omheen draait. Niet alleen beheert hij het geld van het bedrijf, maar ook is hij de man die de besommingen berekent waar de reders van vissers schepen naar uitkijken, want naast zijn kassiersfunctie is hij chef van de visaf- slagadministratie. JUWELIERS Siebel is de grootste Omega- dealer van Nederland, dus altijd het nieuwste en dat is belangrijk bij horloges. Daarom' De kollektie van Siebel mag u niet missen. Gouden dameshorloges vanaf 457.- i’sF slechts 2975.- Banken ook los verkrijgbaar.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5