Iedereen tevreden met ruil Mühren denkt aan huis van Notten Ajax in Eindhoven voorbereid op een grimmige afweerslag Rolink: Mühren verkeerde in levensgevaar GELE KAARTEN VOOR ZWAAN EN DRIESEN Eredivisie in cijfers AZ’67 al snel op winst tegen MVV r 1 I i ■Ki MAANDAG 1 6 DECEMBER 1974 SPORT 13 12 -M, I Energie Zwakke punten -I ^L. gl^SSs - til Mts I- 1 SPORTS (Van onze sportredactie) Arnold Mühren: naar Twente RIJVERSZO HOEF IK GEEN LANDSKAMPIOEN TE WORDEN Mühren: Aan dood ontsnapt (Van onze sportredactie) betekende PSV’s gelijkmaker. (Van onze sportredactie) 1—1 Stand: Co Stout: doelpunt: PSV kampioen eerste periode. Voorzichtig Telstar ontregelde de aanval van Roda JC knap: 0-1 9 7 6 5 6 4 4 5 5 3 2 1 1 2 3 2 3 4 6 3 6 5 3 2 6 2 6 4 6 4 24 23 20 17 16 16 15 14 13 18 12 12 12 10 10 10 6 5 Wim Suurbier (links) verandert een schot van Krijgh van richting, waardoor Piet Schrijvers kansloos wordt. Het De besprekingen rond Notten waren alweer veertien dagen aan de gang. De ruil moest gisteren rond komen, zodat Arnold Mühren de volgende ronde voor de UEFA- cup voor Twente kan spelen. EINDHOVEN Arnold Mühren, die gisteravond zijn handtekening onder een tweeëneenhalfjarig contract zette bij Twente, zal de komende maanden het huis van René Notten in Enschede huren. Notten, voor wie Ajax aan Twente nog een flink bedrag toebetaalde, wil zich vestigen in Muiden. Alle partyen toonden zich gister avond erg tevreden over de ruiltransactie Notten-Mühren, hoewel men bij Twente wel kwijt wilde dat het vertrek van Notten na het verlies van Schrijvers opnieuw een verlies van kwaliteit betekent. Mühren echter: „Ik ben tevreden met de ruil. Geen vaste plaats bij Ajax begon mij dit seizoen meer te vervelen dan ooit”. KERKRADE. Roda JC faalde, waar FC Amsterdam een week eerder glans rijk slaagde. Lukte' het de Amsterdam mers vorige week Telstar uit zijn spel te halen door de ploeg van Castenmiller hard aan te pakken en onophoudelijk op te jagen, gisteren maakten de Limbur gers voor 13.000 toeschouwers in Kerk- rade de fatale fout het technisch supe- Maar het wordt wel opgejaagd door het eigen publiek. Ik wil datzelfde elftal straks wel eens in Amsterdam zien.” Dat was dan inderdaad PSV’s grootste af knapper- Zeker: de afstand tussen de twee ploegen is ook na gistermiddag in puntentotaal dezelfde gebleven maar het leek na afloop toch een domper voor de PSV-spelers dat zij Ajax in deze belang rijke wedstrijd geen nederlaag hadden toegebracht. Hoewel dat niet met zoveel woorden werd gezegd. Roda zette niet veel offensiéve kracht in, zoals van de thuis nog ongeslagen PSVVan Beveren, Van Kraay, Krijgh, Nordqvist, Deijkers, Quaars, (Dalhqvist), Strik, Van der Kuylen, René van de Kerkhof, Edström, Lübse. Scheidsrechter Corver. 20.000 toeschou wers. Suurbier waarschuwing. Feyenoord PSV Ajax FC Twente AZ’67 Sparta Roda JC Telstar Excelsior FC Utrecht Graafschap FC Den Haag G.A. Eagles FC A’dam MVV Wageningen NAC Haarlem 50—14 40—12 32—12 23—10 17— 10 21— 15 22— 24 16—20 16—19 18— 25 13—24 16— 19 15—25 13—19 17— 26 15—26 12—31 11—36 René Notten: naar Ajax ALKMAAR. Sies Wever zal zich zijn debuut bij MVV heel wat anders hebben voorge'steld. Binnen een kwartier moest de ex-Ajacied tegen AZ ’67 twee keer de bal uit het doel halen na afschuwelijke blunders. Al na vier mi nuten tikte Vosmaer de bal onder hem door na een combinatie met Wildbret en Kist. Trainer Joop Castenmiller: „We wis ten op welke manier Roda zou beginnen. Daarom waren we er van uit gegaan dat eerst het tempo uit hun aanvallen ge haald moest worden. Bovendien was het bekend dat we op een zwaar veld moes ten spelen, dus kwam het goed uit dat we met „zuinig spel” begonnen.” Die opzet slaagde uitstekend. Met Stout, Jonker en Bijl als de hardste werkers hield Telstar de Limburgers in bedwang. Vooral nadat Stout zijn ploeg op een voorsprong had gezet bezondigde Roda zich aan gejaagd en daardoor onzuiver spel. centueerde- Edström en Van der Kuylen, nu al maanden de schrik van iedere tegenstander in de competitie, kregen maar betrekkelijk weinig kans tegen respectievelijk Hulshof f en Dusbaba. Eén keer had Edström misschien een strafschop mee kunnen krijgen maar Van der Kuylen werd grotendeels lam gelegd door de voortreffelijke Dusbaba. Dat vormde dan de voornaamste reden dat PSV wel merenudeels in de aanval was maar toch maar weinig uitgespro ken kansen kreeg tegen dit Ajax, dat geen meter ruimte weggaf en vooral in de tweede helft levensgevaarlijk in zijn uitvallen was. Hoewel Jan van Beveren, wat redde hij een aantal keren (evenals zijn collega Piet Schrijvers) imponerend, het met zijn trainer eens was. Van Beveren: „Je weet hoe Ajax het kan spelen. Nog steeds. Dat het team ook fysiek geen krachtmeting schuwt is ook bekend. Misschien voetballen wij in dat soort situaties dan teveel.” Het enige gevaar van de zijde van MVV kwam in de 23ste minuut na rust toen Geij'selaers tegen de lat schoot. 14 11 13 10 13 13 14 14 14 14 14 14 13 14 3 14 5 14 2 14 14 14 14 1 0 2 3 4 3 5 4 5 6 6 5 7 6 7 6 9 3 10 ■Swuid’ Misschien is het verschil tussen twee voetballeiders dan ook wel het verschil tussen Ajax en PSV. Want als je bij voorbeeld een trainer als Kees Rijvers aanhoorde dan had de overwinning van Ajax heel wat minder te maken met de geëtaleerde Amsterdamse klasse in Eind hoven dan met intimidatie. Rijvers: „Als je dit gelijke spel moet afdwingen met een aantal overtredingen die Ajax maakte dan hoef ik niet eens landskam pioen te worden. Dan speel ik liever gewoon in de kopgroep met de reputatie van een elftal dat op de eerste plaats probeert te voetballen. Laat een ander dan maar kampioen worden.” 2—0 1—3 2—0 Tien minuten later blunderde hij weer toen Vosmaer de bal uit een hoekschop in de doelmond plaatste en Wever toe keek hoe Nygaard inkopte. Daarna maakte Wever nog een vijftal fouten maar met hulp van Colombain, de paal Het was iets wat ook Hans Kraay niet ontgaan was. Kraay: „Het is toch een elftal dat veel energie en veel druk kan ontwikkelen. Een bijzonder sterk team. ploeg verwacht kon worden. In de eerste tien minuten kregen Advocaat en Bish (de gevaarlijkste Limburgse aanvaller en de enige met de nodige fantasie) al doelrijpe kansen. Beide malen keerde Van der Meeren echter tijdig het gevaar. Hoewel Telstar zich met tien man voor het eigen strafschopgebied terug moest trekken, kwamen er toch geen panieksi tuaties voor. De Velsenaren lieten hun tegenstanders uitrazen om zich vervol gens aan vakkundig en weloverwogen uitverdedigen te wagen. Telstar had geen haast, er werd geen overbodig risi co genomen en het duurde niet lang of de Limburgse aanval liep stuk op het „getik” in de Velser-ploeg. EINDHOVEN. Een incident tussen René van de Kerkhof en Girrie Mühren is er volgens Ajax-clubarts Rolink de oorzaak van geweest dat de Ajacied tijdens de rust van PSV-Ajax in levens gevaar heeft verkeerd. Hoewel Mühren na afloop gewoon met de spelersbus naar Amsterdam terugkeerd'e meende Rolink: „Ik heb nog nooit zoiets meege maakt. Ik heb werkelijk angst gehad dat Mühren tijdens de rust zou overlijden. Het hart pompte geen bloed meer. De hartslag was gedurende een bepaalde tijd ook zeer onregelmatig. Er stroomde ook geen bloed meer naar de hersenen. Mühren (die na de behandeling van verzorger Van Gorp nog even doorvoet balde, red.) weet zich niet eens meer te herinneren dat PSV gelijk gemaakt heeft.” Maar aan iedere zaak zitten twee kanten. Ook Hans Kraay had op zijn manier gelijk toen hij Ajax’ klasse ac- 1 Blatter.. Bish en In feite was het team al aangeslagen toen Gerrie Mühren al na twee minu ten, een aanval die eerst via Geels en Mulder weinig leek op te leveren, een enorme defensie-blunder bij PSV af strafte. De Eindhovenaren vielen hierna nog onstuimiger aan. Quaars bleek geen verzwakking voor de geblesseerde Willy van de Kerkhof, maar toch wist de Ajax-defensie, waarin vooral Blanken burg subliem voetbalde, de zaken be trekkelijk eenvoudig te klaren. Hoe sim pel bleek ook uit PSV’s gelijkmaker Een schot van Krijgh werd via Suurbiers rug van richting veranderd, waardoor Schrijvers tenslotte kansloos was. Ook de tweede helft (Schrijvers: „Aan dat enorme opdringen kon je zien hoe PSV had verwacht hier te zullen winnen”) stormde PSV vijfenveertig minuten lang- Het was op zich niet eens zo’n onzin nige redenering van Rijvers, maar hij vertoonde wel enkele zwakke punten. Inderdaad presenteerde Ajax zich als een uiterst grimmige tegenstander, die hoe dan ook niet wilde verliezen. Kraay: „Onderweg hier naar toe merkte ik het al. Ik heb niet veel aan de voorbereiding hoeven doen. Het elftal was uiterst gela den.’’ Iets wat uiteraard natuurlijk zijn Nu ook Krol en Brokamp er niet bij waren, gokte PSV op een logische knock out tegen dit gehandicapte Ajax. De praktijk was anders. Rep, Mulder en Arie Haan stelden Van Beveren in staat om aan te tonen dat hij momenteel weer in het Nederlands .elfjpl thuis hoort. Was hij er niet geweest dan was de Eindhovense kater compleet geweest. MARC SERNÉ En Notten: „Het is te hopen dat Ajax mede door mij weer aan de top komt. Het geeft wel enige druk. Er wordt wat van je verwacht. Ik moet wel helemaal aan mijn nieuwe medespelers w’ennen. Of het verantwoord is om midden in het seizoen over te stappen moet ik afwachten. Wel ben ik ontzettend blij dat het rond is. Er is een last van me afgevallen”. Ajax: Schrijvers, Suurbier, Blanken burg, Hulshoff, Dusbaba,, Haan, Van San ten, G. Mühren (A. Mühren), Rep, Geels, Mulder (Steffenhagen). Na behandeling van ondermeer Ajax- chirurg Greep, ook in Eindhoven aanwe zig, herstelde Mühren zich langzaam, kon hij douchen, werd zijn polsslag weer normaal en kon hij mee naar Amsterdam. Aanvankelijk vreesde Rolink een nier- bloeding. Rolink: „Geen nierbloeding, maar ik heb drie kwartier voor zijta leven gevreesd. Hij had een aantal trap pen van Van de Kerkhof gehad terwijl de scheidsrechter er met zijn neus bo venop stond. Als de KNVB hier niets aan doet dan weet ik het niet meer.” Veelvuldig balverlies en nederlagen in persoonlijke duels, speelden Telstar in de kaart. Pas in de laatste fase van de tweede helft lukte het de thuisclub om de Velser-verdediging, waarin André Nanninga in bedwang hield en Bischot in Bish de moeilijkste tegenstander had* werkelijk langdurig onder schot te hou den. Met het nodige mazzel en grandioze reddingen van Paul van der Meeren kon het doel echter schoongehouden worden. Scheidsrechter Ram, die zich de woede van het publiek op de hals haalde door het „huisorkest” op de tribune te verbie den, zorgde er met gele kaarten voor Zwaan en Driessen (te harde charges) voor dat de Telstar-zege niet onbesmet is gebleven. rieure Velser team te veel aan de bal te laten. De geroutineerde Schoonenberg- brigade kwam daardoor in zijn element:, kon vertragen wanneer het wilde, hield de baJ soms minutenlang in het team en haalde de pupillen van Bert Jacobs daarmee zo zeer uit hun gewone doen dat ze gaandeweg fout op fout stapel den. Dat de Limburgse kansen die niet temin vooral tijdens het slotoffensief ontstonden, niet in doelpunten kon den worden omgezet, was voornamelijk te danken aan het perfecte werkstuk dat keeper Paul van der Meeren afleverde. De Velser-<oalie stond zonder uitzonde ring op de juiste plek, hield de’ „onmo gelijkste” ballen en kon als een goed doel man op het verdiende geluk rekenen. Tot tweemaal toe knalden de Limbur gers (Nanninga en Bish) op de lat. 4 Programma voor zondag: FC Am sterdamPSV, FC TwenteRoda JC, Telstar-Feyenoord, WageningenG.A. Eagles, NACFC Utrecht, Excelsior Haarlem, Sparta—AZ’67, MVVDe Graafschap, FC Den Haag—Ajax. FC AmsterdamFC Twente 03 Roda JCTelstar 01 FeyenoordWageningen 82 Go Ahead EaglesNAC FC UtrechtExcelsior HaarlemSparta AZ’67—MVV De GraafschapFC Den Haag 10 PSV-Ajax TELSTAR. Opstellingen. Roda JC: Van de Mierden.. De Wit, Pfeiffer, Dijkstra en Blatter., Ziegler, Meuser en Advocaat., Bish en Nanninga (Körver). Telstar: Van der Meeren., André. Bischot, Zwaan en Driessen., Jonker, Helling en Bijl., Couperus (De Wit). Van Kooten en Stout. Scheidsrechter Ram. 13.000 toeschouwer». en ten koste van een reeks hoekschop pen bleef het 2-0. MVV had in de eerste helft niets in te brengen tegen een superieur spelend AZ ’67, dat de bal maar in het MW- doelgebied hoefde te brengen om doel kansen te scheppen. In de tweede helft zakte ook AZ weg. Het nauwelijks sti mulerende spel van de tegenstander haalde ook bij de Almaarders de inspi ratie weg er nog iets knaps van te maken. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Het duurde maar heel even voordat Ajax zich de volle omvang van de 1-1 triomf tegen PSV realiseerde. Opeens waande de club zich weer opmerkelijk superieur. Als of er van tevoren geen onzekerheden hadden geheerst voor de krachtmeting tegen dat vermaledijde PSV. waar vorig seizoen met een 3-1 nederlaag voor de competi tie ook al de aftakeling begon, dat zich week in week uit nu al als een schier onklopbare koploper had gemanifesteerd. Maar zie: Ajax hoefde maar 1-1 te spelen of zelfs een nuchtere manager als Hans Kraay realiseerde zich al: „Het trieste is dat we er nu bij deze 1-1 van uit gaan dat we dit gelijke spel als een morele winst zien. Dat mag toch eigen lijk nooit ons uitgangspunt zijn. Daar hebben we toch veel te veel klasse voor. Natuurlijk ben ik opgelucht- Ook voor de spelers, omdat ik nu toch wel geloof dat we na deze 1-1 de komende maan den in een wat stabielere toestand kun nen werken.” voedingsbodem vond in het feit dat het voornaamste gespreksthema in de bus naar Eindhoven onder de Ajacieden de komst van Rene Notten naar Ajax was. Zondagochtend kwart over tien was de zaak rondgekomen en deze welkome versterking van de selectie betekende dat de ploeg nog alle uitzichten op een landstitel zou hebben, als men tegen PSV niet in een kansloze positie zou worden gemanoeuvreerd. Ajax zette daarbij alles op alles, zodat het duel af en toe in een bikkelharde afweerslag ontaardde- Het berekende Telstar daarentegen had minder kansen nodig om tot een treffer te kunnen komen. In de 34e minuut van de eerste helft maakte de rechtsbuiten Co Stout het naar later zou blijken enige doelpunt. De snelle aanvaller passeerde doelman Van der Mierden na een perfecte een-twee met Couperus (tegen het einde vervangen door De Wit), waar de Limburgse defen sie totaal geen vat op had: 0-1, een stand die niet meer veranderde. Trainer Bert Jacobs: „Een gelijk spel zou juister geweest zijn. We hebben in aanvallend opzicht gedaan wat we konden. Eerst hebben we geprobeerd om ruimte te laten, om via flanken op te komen, later zijn we gaan pressen, maar toen hadden we weer geen geluk met onze schoten.” Maar hét ging over en weer. Wie bijvoorbeeld de duels Hulshoff-Edström observeerde kwam tot de conclusie dat er van beide kanten werd uitgedeeld, maar ook geïncasseerd. Zoals ook René van de Kerkhof Gerrie Mühren, volgens dokter Rolink is hij aan de dood ont snapt, gewoon ernstig letsel toebracht. Het giert de Brabantse oefenmeester Rij vers dan dat hij onmiddellijk stelt dat Van de Kerkhof door PSV voor die ontoelaatbare charge zal worden ge straft. En dat is geen loze kreet bij de Eindhovense vereniging, want in het verleden kreeg ook Pleun Strik een boete van zijn eigen club opgelegd om dat de fatsoenlijke leiding hel niet tole reerde dat Strik zichzelf tijdens een wedstrijd tegen Ajax vergat en Johan Cruyff ernstig trachtte te blesseren, door hem van achteren tegen zijn knie te schoppen l

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13