Doden bij gevecht aan tussen Israëlische grens Brand in tehuis voor bejaarden: 18 doden Gaullisten Kinderen ontsnappen oerwoud aan Walter Lippmann overleden Gizikis treedt af Hevige strijd in Zuid-Vietnam onderling verdeeld Toenadering over energie Giscard en Ford I 2 PENTAGON: Topoverleg op Martinique Haig bevelhebber van NAVO-strijdkrachten Griekenland krijgt voorlopige president Bisdom Den Bosch wil invloed op investeringen in Zuid-Afrika „CONFLICT IN HET VOORJAAR” 1 1 6 BINNEN. EN BUITENLAND MAANDAG DECEMBER 1974 Reactie Sharon leraal Metro lokkel bomen ’.O.M. houden e Bond (BOM) goed- lar een hap en inderen andere hebben JDAP solitie- derdag eraden (plaats Brand •zitter Steun reis daten kaapt vaker vlucht aan I I in een Foto linksboven: Carlos Panduro Zender omhelst zijn twee zonen Herbert en Car los, respectievelijk 11 en 8 jaar, tijdens hun weerzien na het vliegtuigongeluk dat de kinderen overleefden; linksonder: hun zusje Herta, die 14 is, zit huilend van vermoeidheid op een stoel na de lange voetreis- DEN BOSCH (ANP). De pastorale raad van het bisdom Den Bosch heeft zaterdag bisschop mgr. drs. J. Bluyssen gevraagd invloed uit te oefenen op het sociale beleid' in Zuid-Afrika van die Nederlandse bedrijven waarvan het bis dom aandelen bezit. jsheid PvdA GS op etcuge- provin- d is de ijk ge- ren bij inge- wordt en. De onge in zeg- ontract metro i Gan- uw uit erband isjies. De indruk was gisteravond in Parijs eerder dat beide staatslieden, die door hun ministers van buitenlandse zaken Kissinger en Sauvagnargues werden ge- (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) Israel heeft ook fel gereageerd op de uitlatingen van de Egyptische minister ATHENE. (DPA, Reuter, AP) De 57-jarige generaal Phaedon Gizikis heeft in een gisteren gepubliceerde brief aan premier Konstantinos Karamanlis zijn aftreden als Grieks staatshoofd bekend gemaakt. het regime van president Papadopoelos. Hij behoorde cverigens ook tot degenen die in april 1967 de militaire dictatuur instelden. Daarna was hij als comman dant van Athene ook degene onder wie de bijzondere krijgsraad ressorteerde, die talrijke groepen verzetsstrijders veroor deelde. Gizikis was ook de man die de afgelo pen zomer het initiatief nam voor een terugkeer naar een burgerlijk bewind, toen Griekenland in verband met de gebeurtenissen op Cyprus, waarin de mi litaire junta de hand had gehad, op de rand van oorlog met Turkije verkeerde. Het gevecht heeft ruim twee uur ge duurd. Van Israëlische zijde is meege deeld dat de strijd ontbrandde toen de Israëlische grenspatrouille de infiltran ten had ontdekt. Deze waren uitgerust met geweren, eplosieven en messen. Zij hadden vlugschriften bij zich waaruit bleek dat het leden van El Fatah waren. De Arabische guerrillastrijders kwamen uit Libanon. In de vlugschriften die de Arabieren bij zich hadden, werd ook de vrijlating In een plaats bij Beiroet zijn zaterdag vier mannen ieder tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens een poging tot kaping van een KLM-vliegtuig oj> 14 maart van dit jaar. De poging werd op het vliegveld van Beiroet ondernomen. Het toestel was op weg naar India. Het bestuur van de PLO kwam giste ren tot dit besluit op een vergadering in Damascus, die werd bijgewoond door Jasser Arafat. De kaping werd een mis daad genoemd „die aan de strijd van het Palestijnse volk veel schade heeft toege bracht”. Hij werd op 23 september 1889 in New York als zoon van rijke Duits-Joodse ouders geboren. Nadat hij een reis door Europa had gemaakt, liet hij zich als student inschrijven aan de Harvard-uni- versiteit. gister- ien die \mster- >op ge- n weg- buit ling lak van ‘werker itie die dak af >en hij erkeer er een opslag- us. irlandse eft gis- ed. Het kantoor ats. Het werk- werk- n. c naar de or- midige oen is Het is >n van an het id met icht. ft gis- beslo- e con- ciezing voor- ididaat Na de 1 ver- itgeoe- f PvdA n voor van de J am is ïuropa ia zes in Sri <en. Wereld wacht op „onvermijdelijke oorlog” in het Midden-Oosten De zeven Amerikaanse militaire bases in Griekenland zijn tijdelijk onder con trole van de Griekse autoriteiten ge plaatst, zo heeft premier Karamanlis zaterdag meegedeeld in het Griekse par lement. Hiertoe is besloten in afwach ting van de uitslag van het onderzoek naar de toekomstige status van deze bases. Bases die niet in het belang van de Griekse defensiebehoeften z(jn, zul len worden gesloten, aldus Karamanlis. Een verdachte kreeg 18 maanden en een andere werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. pijnen jlating lie op rangen igenen cregen De piloot en negen kinderen, in leeftijd variërend van negen tot veertien jaar, waren op 7 december met een Cessna- toestel van San Ramon opgestegen en hadden koers gezet naar San Juan. Maar onderweg stortte het vliegtuig door nog onbekende oorzaak neer. De nog dezelf de dag begonnen en tot het einde van de week voortgezette zoekacties bleven zon der resultaat, daar de piloten van de voor deze actie gebruikte militaire en particuliere toestellen door aanhoudende zware tropische regens zo goed als geen zicht hadden. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/LONDEN Er waren het afgelopen weekeinde opnieuw aanwijzingen dat het oorlogsgevaar in het Midden-Oosten gestaag groeit en dat de spanningen in dit gebied vrijwel zeker spoedig een crisispunt zullen bereiken als er geen drastisch vredesinitiatief komt. LONDEN (AFP)- Bij een brand een bejaardentehuis te Edwalton, i plaats bij Nottingham in het midden van Engeland, zijn gisterochtend vroeg 18 bejaarden om het leven gekomen, ter wijl 16 personen, onder wie twee politie mannen, twee brandweerlieden en twee leden van de geneekundige dienst, met brandwonden in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Hij schreef dat hij nog zal aanblijven totdat het parlement een tussentijdse president zal hebben gekozen, en dat hij zich dan in het particuliere leven zal terugtrekken. De verkiezing van een voorlopig staatshoofd wordt in het mid den van de komende week verwacht. Deze voorlopige president zal aanblijven totdat de nieuwe grondwet gereed is en een wettig gekozen staatshoofd kan op treden. staat notorig ig met mg de met e ten. e door ington man ooi en zo de •engen inbWK PARIJS (Reuter). De verkiezing van premier Jacques Chirac tot se- cretaris-generaal van de Gaullistische partij heeft de eenheid in de partij bepaald niet hersteld. Ex-minister Olivier Guichard, een van de bonzen van het Gaullisme, zie gisteren dat De Gaulle het nooit goed gevonden zou hebben dat een premier het hoofd van de beweging zou worden. De twee functies waren volgens hem onverenigbaar. van buitenlandse zaken Fahmy, die ver leden week eiste dat Israel zijn immi gratie moest beperken als een voorwaar de voor vredesonderhandeling. „Waarom zou Israel moeten bestaan als het geen joodse immigranten mag opnemen?” zei oud-premier Golda Meir van Israel in een vraaggesprek met de Amerikaanse televisie. Oud-generaal Sharon heeft ontslag ge nomen als lid van de Knesset het Israëlische parlement en is benoemd tot reserve-generaal. Door deze benoe ming kan Sharon opnieuw in geval van oorlog worden ingeschakeld, zoals dat bij de Jom Kippoer-oorlog het geval was. Toen stond Sharon aan het hoofd van de divisie die het Suezkanaal over stak. De benoeming van Sharon betekent in feite dat hij opnieuw actief in het mili taire apparaat wordt ingeschakeld. Hij is de tweede generaal die dit weekeinde naar het leger wordt teruggehaald nadat hij met ruzie was weggegaan. De andere is generaal Tal, tot na de oktober-oorlog plaatsvervangend opperbevelhebber. Het van stal halen van de oude paard- jes maakt heel duidelijk dat Israel zich voorbereid op oorlog. „De falende poli tiek van de regering heeft tot gevolg dat oorlog onvermijdelijk is geworden”, zei Sharon bij de motivering van zijn be slissing zijn politieke loopbaan voorlopig op te geven. ht <en ree te roeps- n van s geëist van de Grieks-katholieke aartsbis- schiop Hilarion Capucci, die de afgelo pen week tot 12 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens wapensmokkel, en 20 guerrillastrijders- die in Israel gevan gen zitten. Er is een aantal Nederlandse bedrij ven waarin ook het bisdom Den Bosch financieel is geïnteresseerd. Verschillen de van deze bedrijven investeren in Zuid-Afrika. Op de aandeelhoudersver gaderingen zullen nu kritische vragen worden gesteld door de vertegenwoordi gers van het bisdom, ten aanzien van het sociaal beleid van deze industrieën in hun Zuidafrikaanse vestigingen. De bisschop kon zich met dit door de pastorale raad aangenomen advies vere nigen. In het begin van de vergadering had hij echter wel gewaarschuwd tegen het zonder meer overnemen van het standpunt zoals dat door de Wereldraad van Kerken was geformuleerd. NEW YORK (Reuter, UPI). Walter Lippman, oe nestor van de Amerikaanse journalistiek, is zaterdag op 86-jerrige leeftijd na een langdurige ziekte in zijn woning in New York overleden. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft besloten een speciaal tribu naal te vormen voor de berechting van de vier Arabieren die op 21 november een Brits lijnvliegtuig in Doebai hebben gekaapt en daarn op de luchthaven van Tunis de vrijlating van twee Palestijnse gevangenen in Nederland en vijf ande ren in Egypte hebben afgedwongen. Gisteren schreef het Engelse blad „Sunday Telegraph” dat strategen in het Amerikaanse ministerie van defensie plannen hebben opgesteld om de olie bronnen in de olielanden bij de Golf van Perzië te bezetten, als er een nieu we Arabisch-Israelische oorlog uitbreekt en het westen door een nieuw Arabisch olie-embargo wordt getroffen. SIAGON (REUTER) Communisti sche troepen bedreigen een militaire ba sis van de regering in Saigon op 110 km afstand ten noord-oosten van deze stad, nadat zij een nabij gelegen districtplaats onder de voet hadden gelopen, zo is gisteren in militaire kringen in de Zuid- vietnamese hoofdstad meegedeeld. De basis te Boe Na, in de provincie Phoeoc Long kwam gisterochtend vroeg onder zwaar vuur en het lot van haar verdedi gers is niet bekend. Na een gevaarlijke en vermoeiende voetmars van een week door het bijna ondoordringbare Perus-oerwoud in het Amazone-gebied, hebben zaterdag zes kinderen van Duitse afkomst en de pi loot van een particuliere Peruaanse vliegtuigmaatschappij de bewoonde we reld weer bereikt. ik van se naar 48 uur in een imeter. frisse sstuurd ld van ik asiel Wat Israel vooral heeft geschokt om trent dit absurde voorstel, is dat de eis van Egypte kwam, het land dat de Israëliërs tot de „gematigde” Arabische landen hadden gerekend. Nog extremer dan de immigratiestop is het „alternatief” dat Fahmy de Israë liërs bood: een seculaire democratische staat zoals Arafat die voor ogen staat, of een terugkeer tot het delingsplan van 1947. Die Egyptische eis gaat verder dan de beroemde resolutie-242 van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties, die terugtrekking uit de meeste gebieden eist die Israel in 1967 bezet heeft. assisteerd, toch al wel een aantal obsta kels hadden weten te verwijderen. Een toenadering, die tevoren tijdens ver scheidene telefonische en ook directe gesprekken met president Giscard d’Es- taing de laatste weken door de West- duitse kanselier Helmut Schmidt al in tensief was voorbereid. Frankrijk blijft, althans voorlopig, on willig als officiéél lid tot het agentschap toe te treden, dat in Franse ogen een BRUSSEL (ANP) De Amerikaanse generaal Andrew G. Goodpaster heeft gis teren in het hoofdkwartier van de geal lieerde strijdkrachten in Europa, in Cas- teau in België, het commando over deze strijdkrachten overgedragen aan zijn landgenoot, generaal Alexander G. Haig. Haig heeft daarbij verklaard in de geest van zijn voorganger te zullen handelen. Op een persconferentie bij deze bevelso- verdracht verklaarde Haig dat geruch ten, volgens welke hij zijn huidige posi tie gekregen zou hebben vanwege zijn positie in het Witte Huis, onder presi dent Nixon, ongegrond zijn. Lipmann zag zijn journalistieke be schouwingen twee maal onderscheiden met de Pulitzerprijs. De eerste maal in 1958 voor „de wijsheid, het waame- meingsvermogen en het grote verant woordelijkheidsgevoel” waarmee hij zijn kronieken schreef. Zijn tweede onder scheiding in 1962 kreeg Lippmann voor „zijn wijze en verantwoordelijke internationale verslaggeving”. dat speciale Amerikaanse militaire een heden de laatste tijd geoefend hebben in „woestijn-operaties” en dat vorige maand een „bezoek” werd gebracht aan de Golf van Perzië door het Amerikaanse vliegdekschip „Constellation” en twee torpedoboot jagers met raketbewapening. Sinds zaterdag ligt de Amerikaanse kruiser „Elmer Montgomery” in de Jor daanse haven Akaba, slechts zeven kilo meter van de Israëlische haven Eilat. Het blad voegde eraan toe dat het Pentagon een nieuwe oorlog in het Mid den-Oosten in de komende 1 ente ver wacht. De Amerikaanse oorlog-experts verwachten dat Israel deze oorlog zal winnen. De „Telegraph” herinnert er ook aan door Amerika opgericht, geïnspireerd en geleid orgaan is. Tegen een zekere coördi natie van de belangen van de westelijke en bovenal Europese consumentlanden lijkt Frankrijk nu echter wat minder principiële bezwaren te hebben. Niette min wenst Parijs zich het recht voor te behouden ook eigen oliecontracten met de Arabische landen af te sluiten. Het compromis dat op het eiland Mar tinique eventueel uit de bus kan komen, zou dan in de richting gaan van een erkenning van die Franse pretenties om Frankrijk gelijktijdig met een soort van padvindersrol te belasten teneinde de Arabische gevoelens en bedoelingen te genover het Westen te kunnen oplsen. Maar de jongste beslissing van de Arabi sche olielanden in Wenen om een nieu we prijsverhoging af te kondigen, wat ook voor Frankrijk een totale verrassing was, lijkt toch wel eerder aan te tonen dat van die Franse missie voorlopig ook weer geen wonderen mogen worden ver wacht. In het huis dat pas enkele jaren geleden uit geprefabriceerde delen was opgetrokken, waren 49 bejaarden van gemiddeld 80 jaar ondergebracht. Het merendeel van de slachtoffers kwam om het leven door rookverstikking. Het ge bouw werd geheel in de as gelegd. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. PARIJS. Gisteravond laat was in Parijs nog niet met zekerheid bekend of het Amerikaanse staatshoofd Gerald Ford en het Franse staatshoofd Giscard d'Estaing op het eiland Martinique ge lukt was een compromis voor hun ge schillen met betrekking tot het weste lijke agentschap voor de energievoor ziening te vinden. Drie van de negen kinderen hebben het ongeluk niet overleefd. Hun stoffelijke resten zijn achtergelaten. Toen de zeven overlevenden een eerste-hulppost in de buurt van San Ramon bereikt hadden, werden zij onmiddelijk in quarantaine gehouden. De kinderen en de piloot zullen eerst onderzocht en behandeld worden. Het is vooral de „timing” die het pessimisme in Israël doet groeien. Fah my stelde zijn eisen precies op de dag dat zijn Israëlische collega Allon uit Washington terug kwam, waar hij met Kissinger de mogelijkheden had onder zocht om een nieuwe overeenkomst met Egypte te sluiten. Israel is bereid een groot stuk gebied in de Sinaï op te geven in ruil voor op zijn minst een paar jaar rust. Maar de Egyptische ver klaring lijkt een duidelijk antwoord te zijn op alle vredesinitiatieven. Een Palestijnse guerrillastrijder op de uitkijk naar Israëlische toestellen. Deze foto werd genomen op een luchtafweergeschutstelling bij Beiroet. Op de achtergrond: een Palestijns vluchtelingenkamp. TEL AVIV (Reuter, UPI, DPA). Een lid van de Israëlische grenspolitie en vier Arabische guerrillastrijders zijn zaterdagmorgen gesneuveld in een ge vecht tussen een Israëlische grenspa trouille en Arabische infiltranten bij de kibboets Menara in het noorden van Galilea, bij de grens met Libanon. Gizikis werd op 26 november 1973 door de toenmalige tóailitaire machtheb bers als president aangewezen, nadat een groep officieren onder leiding van de bevelhebber van de militaire politie, bri- gade-generaal Dimitrios Joannides, na de bloedige onderdrukking van een studen- tenoproer een einde had gemaakt aan De officiële Israëlische reactie is ui terst voorzichtig. Israël heeft er geen enkel belang bij de toch al kleine kan sen op ontspanning in het Midden-Oos ten nog kleiner te maken. Bovendien: Fahmy wordt door zijn president her haaldelijk gebruikt voor het doen van extreme uitspraken die dan later weer officieel worden afgezwakt. Dit wordt gedaan om de extreme Arabische landen te bewijzen dat Egypte zich aan de afspraken van Rabat houdt. Maar zelfs als Egypte het „niet zo erg bedoelt”, dan nog koopt Israel daar niet veel voor. Op zijn minst heeft Fahmy laten zien, dat Egypte niet vrij is zijn eigen weg te gaan. En alleen in ondub belzinnige intentieverklaringen van vre de hebben voor Israel zin. Eerst gebied ontruimen, en dan te horen krijgen: „Sorry, we willen wel, maar we kunnen niet”, daar koopt Israel niets voor. Chirac antwoordde dat zijn besluit zich verkiesbaar te stellen was inge geven door zijn verlangen de eenheid in de partij te herstellen. Michel Debré, ex-premier en Gaullistisch partijfunctionaris, wees erop dat Chirac maar voor een termijn van drie maanden was gekozen en achtte uitoefening van de twee functies slechts toelaatbaar voor een korte periode. De mannen spraken op een rumoe rige bijeenkomst van de nationale raad van de Gaullisten. Chiracs ver kiezing is ook omstreden vanwege zijn loyaliteit aan president Giscard, een onafhankelijke republikein. De vorige partijleider, Alexander Sangui- netti, trad af omdat hij zei vermoeid te zijn en vanwege de verdeeldheid binnen de partij. Tijdens de vergade ring van gisteren liet het gaullistische parlementslid René Ribière weten dat hij zijn partij lidmaatschap opzegde. De Franse senaat heeft gisteren met 182 stemmen voor en 91 stem men tegen, de omstreden wet goedge keurd voor legalisering van abortus tijdens de eerste tien weken van de zwangerschap. Wel zijn enkele amen dementen aangebracht, waardoor de wet volgende week nog opnieuw in stemming zal komen in de nationale vergadering en opnieuw in de senaat. Een van de amendementen ver plicht de vrouw het advies van een maatschappelijk werker in te winnen alvorens een abortus te laten verrich ten. Een ander amendement is be doeld om de oprichting van abortus klinieken tegen te gaan: slechts één kwart van de operaties die in klinie ken en ziekenhuizen worden verricht mogen abortussen zijn. De stemming tijdens het driedaagse debat in de senaat was veel minder geladen dan tijdens de eerste discus sies in de nationale vergadering. De wet schrijft voor dat abortussen op verzoek van de vrouw verricht mo gen worden in goedgekeurde klinie ken en ziekenhuizen. Meisj'es onder de 18 jaar hebben ouderlijke toestem ming nodig. De kosten worden niet vergoed door de ziekenfondsen, maar de regering heeft wel grenzen gesteld aan de tarieven die berekend mogen worden. Blijkens een opiniepeiling van de afgelopen week is 60 percent van de Fransen véér legalisering van aK^rtus in de eerste tien weken. X .A .y.,^

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3