naar sublieme hoogte Pianist Pollini Opera „Martha” als concert overleden nog steeds niet versleten Nieuwe toneel- Rietje Degens groepen voor Amsterdam Fleurig spel Amsteltoneel Filmregisseur Anatole Litvak Erasmusprijs voor Sandberg en Gombrich Alphenaar IE Rijk gevarieerde textiele kunst van voortreffelijk met Schönberg 1 George McCrae: roem niet verdiend Martinon dirigeerde Derde van Vermeulen Wi |(M> J. .25 HEEL DIK HOUT EN DUNNE PLANKEN Residentieorkest in Amsterdam 1.50 1.50 !.25 i.80 .58 .50 .00 In Concertgebouw Matinee op de vrije zaterdag IN EXPOSITIEHAL VAN GEBOUW theevolutie NOORD-HOLLAND HBH M A A N D A G 1 6 DECEMBER KUNST 1974 FERRY TROMP GEEN*WITTE KERST? Voor kinderen AMSTERDAM De opera „Martha”, die zaterdagmiddag in het Concertgebouw werd uitge voerd, heeft een goede zeventig jaar repertoire gehouden in 1847 ging de première in Wenen en al spoedig werd „Martha” van Frie drich von Flotow een wereldsuc ces. Zo rond 1920 begon haar roem te tanen en na 1930 kon niemand zich meer over „Martha” opwin den. De laatste gelegenheidsuitvoe- ring vond plaats in 1957 door de Nederlandse Opera met Marilyn Tyler, Cora Canne Meyer, Chris Scheffer en Guus Hoekman. Sinds dien hebben wij niets meer van „Martha” vernomen. AMSTERDAM Weinig begrip heeft de componist Matthijs Ver meulen tijdens zijn leven voor zijn werk ondervonden. Bij Mengelberg niet, maar ook niet in Frankrijk waar zijn Derde Symfonie ontstond, die in het Concertgebouw te Am sterdam zondagmiddag door het Residentie-orkest onder leiding van de Franse dirigent Jean Martinon werd uitgevoerd. De tijd van ont staan dateert van maart 1921 tot september 1922. In de vijftig jaren daarna is de Derde Symfonie één maal uitgevoerd in 1939 door Eduard van Beinum, die hiermee blijk gaf van een scherpe kijk op de waarde van een heel bijzonder soort nieuwe muziek zoals alleen Vermeulen die creëerde. U kunt het kerstfeest toch zelf sfeervol maken Wij hebben nieuwe sfeer volle kerstplaten voor U. Nana MOUSKOURI met prach tige minder bekende kerstliederen. De nieuwe kerstplaat van HEINO met zijn diepe sonore stem. Heel apart: Een plaat met de kerstmis van Bethlehem De orgelplaat "Noëls Fran cais. D'Andrieu/lorette e.a. De Leidse Sleuteltjes voor de kinderen om mee te zingen. Vergeet IVAN REBROV niet! Komt U maar eens bij ons luisteren HAARLEM Rietje Degens, handwerklerares in Haarlem, exposeert haar textiele kunst wandkleden en enkele objecten in het gebouw Noord-Holland van de Provinciale Planologische dienst. Wat dan on middellijk opvalt is een zeer rijke variatie aan uit drukkingsmogelijkheden, technieken en materiaal keuze. Dat alles wijst op een gedegen vakmanschap als uitgangspunt, in haar geval ook nog gepaard aan een bijzonder goede smaak. AMSTERDAM Hoeveel een concertbezoeker verschilt van een single-koper heeft organisator Mo jo-Acket zondagavond tot zijn schade ondervonden in de Jaap Edenhal. Slechts 600 mensen vul den de enorme hal, veel en veel minder dan de 50.000 die „Rock your baby” insloegen en de maar liefst 125.000 die George McCrae’s _elpee aan hun verzameling toevoeg den. I igen. GEORGE MCCRAE (ADVERTENTIE) J. H. MOOLENIJZER (ADVERTENTIE) ving. J. HEIJER Het builtje dat z’n or van x, tele net de jelang. stroom •round geres, voor wie de seriële muziek geen enkel probleem meer is. De extatische lyriek van deze Kersthymnen, heel op vallend in de dichterlijke teksten van Jacopone da Todi, (13e eeuw) verwerkte de componist op moderne wijze tot de eigenheid van een vreemde ontroerings- kracht- Hij schreef het voor een moder ne kamerorkestbezetting en liet daarin fijne dingen horen van interessante in strumentatie. Het builtje dat z’n overbodigeaanhang liet vallen: 3M theeduikertjes. Mmm<s Het Residentie-orkest, als gast-ensem- ble vruchtbaar het principe van sprei ding van eigentijdse muziek in praktijk brengend, bracht het werk van Dallapic cola in première onder de magistrale leiding van Jean Martinon, die als diri gent van het Orchestre Nationale in Parijs terecht grote faam geniet. TOON VRANKEN. KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 «gerij 40 39 Ïg en (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De commissie neel van HAARLEM- Het ‘Amsteltoneel gaf zondag in de goed volle stadsschouwburg een fleurige kindermatmee met „Pas op voor krokodillen” van Mies Bouhuys. Het was een eigentijdse variant op het bekende thema: de boef zit een onnozel mannetje achterna en samen komen ze overal ter wereld terecht. PARIJS (AFP). Zondagavond is in een kliniek in Neuilly bij Parijs, op 72- jarige leeftijd overleden, de bekende, in Rusland geboren filmregisseur Anatole Litvak. Hij bevond zich reeds enkele weken in de kliniek. Anton Kersjes voelde zich als een vis in het water door deze gezellige en goedklinkende muziek. Het Omroeporkest en het Groot Omroepkoor gehoorzaam den gewillig aan zijn geroutineerde lei ding. „Bloemen” van Rietje Degens, applicatie en borduurwerk op een geweven achtergrond. hangplastieken of objecten zo je wilt uitgevoerd en klei nere, die er uitzien als prachtig versierde paaseieren. HEIN STEEHOUWER Nu stond zijn Derde Symphonie aan de kop van het Serie c-programma in gezelschap van Dallapiccola en Alban Berg en al luisterend constateer je hoe goed deze muziek in de tijd van nu ligt en hoe weinigen de visionaire Matthijs begrepen hebben. Toch was dit geen beletsel voor hem om verder te gaan. In zijn oerkrachtige scheppende geest, die ook naar buiten het geniale uitstraalde, ging hij zijn eigen eenzame weg, volko men tegen de gevestigde muzikale orde van toen in. Vermeulen schreef zijn sympfonieën uit één stuk als een laby rint van melodische gegevens, waarmee hij een opmerkelijk fantasierijk spel speelde. M m had dus in het algemeen moeite met zijn muziek maar wat men eens onderging als een moeizaam proces, ervaar je nu als een nieuwe levens krachtige muziek van sterke vitaliteit. Het publiek, nog lang niet groot ge noeg voor de interessante c-serie, rea geerde spontaan, maar grote bewonde ring kwam ook toe aan Jean Matinon, die het totale klankcomplex zo helder en doorzichtig maakte. Dallapiccola en Alban Berg zijn in hun compositie-techniek verwant aan Schönberg en Webern. Alban Berg spe cialiseerde zich in de twaalfto :ns-muziek Dallapiccola past meerdere toonreeksen in zijn systeem toe. In de opera Lulu van Berg staat één twaalf-toonsserie in al zijn wisselende aspecten centraal voor de hoofdpersoon Lulu. De Lulu-symfo- nie van het programma formeerde hij tot een vijf-delige orkest-Suite uit de gelijknamige opera. De symfonie volgt in grote lijnen leven en ondergang van Lulu in het noodlotsdrama. De Ameri kaanse sopraan Carole Farley raakte in haar interpretatie van het fatale Lulu-lied een snijdend hoogtepunt. De intesiteit van haar stem is groot, maar toch niet groot genoeg om in de lage tonen door het orkest heen te dringen. In de hoge ligging zingt zij fenotnenaal, en haar voordracht is zeer suggestief. Zij zong ook de hymnen uit „Concerto per la notte di Natale dell” anno 1956” van Dallapiccola met het verbluffend gemak van de moderne zan- De boef heet in dit geval meneer Kaalslag, die de Achtergracht wil slopen om er een hotel te zetten. Het mannetje heet Krokewit, die z’n handtekening moet zetten onder een papier van me neer Kaalslag. Telkens als dat dreigt te gebeuren, gilt de zaal uit alle macht: „Niet tekenen!” Wat op zich al een prachtig succes is voor de toneelspelers. Aan snel gevonden meeleven geen ge brek. Zelfs de wisseling bij open doek van de decors (van Herman van Elteren) werd met groeiende belangstelling ge volgd en zelfs met luid applaus begroet. Het had best bij vol licht mogen gebeu ren. AMSTERDAM. Voor het optreden van Maurizio Pollini zondagavond in het Amsterdamse Concertgebouw bestond een overweldigende belangstelling. Het is van deze pianist bekend, dat hij sympa thieën koestert voor de linkse groeperin gen in Italië. Hij speelt Beethoven in een reusachtige tent „Teatro Quartiere” in Milaan. Bij zijn vorig optreden in Amsterdam maakte hij moeilijkheden over de kwaliteit van de concert-vleugel. Hij is dus in het nieuws en dat trekt natuurlijk publiek. Maar daarenboven speelt hij voortreffelijk piano en daar gaat het tenslotte om. Ik vraag me toch af of het meeleven niet meer had kunnen zijn- Er zat voor al in het begin nogal wat dialoog zonder dat die door regisseur Cees Pijpers was uitgewerkt tot hondeling. Ook het aan deel van poppenspeler Feike Boschma was niet overal goed verwerkt in het dramatische loop van het verhaal. De poes, de muizen, de vogels, de aapjes; vaak waren ze al weer weg voor je ze in de gaten kreeg. Maar de onderwa- terscène was adembenemend en de op komst van het kleine en de grote kroko dil kreeg het verwachte affect uit de zaal. De spelers kregen niet al te veel kans het publiek bij de handeling recht streeks te betrekken, of maakten er weinig gebruik van. De belangrijkste aanwinst voor het Amsterdamse toneelaanbod is de toneel groep Centrum die met ingang van het nieuwe seizoen het eigen theater Belle vue zal bespelen. De toneelcommissie heeft de aanbeve lingen gedaan uit een 30-tal sollicitaties. De Amsterdamse toneelgroepen zijn op het ogenblik slechts: Publiekstheater en ’’Mium en The Family zijn de noofastad ontvallen. genieten viel zondagavond. Eén superhit (McCrae verkocht er over de gehele wereld liefst acht miljoen) maakt wel rijk en bekend, maar nog geen ster. Dat was ook wel een beetje te verwachten. „Rock your baby” was voor 90 procent een kraker vanwege de aanstekelijke samenvoeging van ritme en meisje, de zanger McCrae had er verder weinig mee te maken. Zoals hij lopen er in Amerika nog wel een paar honderd rond. De tijd na de pauze was geheel gere serveerd voor de „Etudes Symphoniques” van Robert Schumann. In de vortn van variaties zijn het études die bepaalde technische moeilijkheden benadrukken. Met groot vakmanschap heeft Schumann hiervan een imposant klinkende compo sitie gemaakt, waarvan de technische moeilijkheden een grote pianistische vaardigheid, ener eigen een kunstzinnige aanleg en ontwikkeling veronderstellen. Pollini toonde zich hierin een formida bele en veelzijdige pianist. Daverende toejuichingen! Deze week treedt hij met het Concert- gebouw-orkest op onder leiding van Haitink en speelt dan het Vierde Piano concert van Beethoven, dat voor radio- uitzending wordt opgenomen. TOON VRANKEN Litvak werd op 10 mei 1902 in Kiev, de hoofdstad van de Oekraïne geboren. In 1929 ging hij naar Duitsland- Hij maakte ook films in Frankrijk en Engeland voordat hij in 1936 de film „Mayerling” maakte, die hem wereldroem bezorgde. Daarna maakte Litvak films in Holly wood, waaronder in 1937 „Tovarich” en in 1939 „Confessions of a Nazi-Spy”. In de periode van 1942 tot 1945 ver vaardigde Litvak in samenwerking met Frank Capra en Joris Ivens oorlogsdocu- mentaires. In 1948 maakte Litvak zijn beroemdste hollywood-film: „The Sna- kepit”. Daarna regisseerde en produceer de Litvak vooral in Frankrijk films, waaronder „Anastasia” in 1956 en „Ai- mez-vous Brahms” van Franchise Sagan. De in 1966 vervaardigde film „The Night of the Generals” werd in Polen opgeno men. De thuisblijvers hadden ditmaal groot gelijk. De heer McCrae bracht geen waar voor het dure geld. Noch in tijd, noch in muzikale prestatie. Het was allemaal van heel dik hout en dunne planken. Soul, zo dun als het laagje ijs dat normaal de Edenhal bedekt. Niks geen scheurende taal der ziel, gewoon een beetje seksen met een groot zwart ontbloot lichaam, zwoel doen in de mi crofoon en appelleren aan de twee eer ste rijen meiskes die George blijkens hun blikken het absolute einde vonden. Zijn entree was voor zijn fans niet al te gemakkelijk: hij zette ze „Drei, Sechs na Fünf Klavierstücke” van de honderd jaar geleden geboren Arnold Schönberg voor. Ze dragen de opus-nummers 11, 19 en 23, de jaartallen 1909, 1911 en 1923. In cyclus gespeeld geven ze een goed beeld van de ontwikkelingsgang die de componist doormaakte. De „Walzer” uit het laatste werk is zijn eerste volledige dodecafonische compositie. Het hoesten in de zaal stoorde soms het nauwkeurig volgen van de uiterst fijne zachte klan ken die Pollini hierin liet horen. Grote zorg besteedde hij aan de variabele op bouw van deze „Stücke”, waarmee hij het gegeven in aanmerking genomen veel succes had. In Beethoven’s Waldstein-Sonate gaf hij de thema’s een stoere opzet en de parelende uitwerking van het materiaal was adembenemend. Wel liet hij zich hier en daar verleiden tot een te grote opdrijving van het tempo, hetgeen leidt tot een onevenwichtigheid van het ge heel. Voeg dat bij de matige begeleiding en de al te vaak piepende geluidsinstallatie en het zal duidelijk zijn dat er weinig te Dr. Sandberg wordt geëerd voor zijn baanbrekend werk op het terrein van het museumbeleid en voor zijn niet- aflatende pogingen de drempelvrees van velen voor museum en tentoonstelling te overwinnen. Hij is, na prof. dr. Jan Tinbergen, de tweede Nederlander die de Erasmusprijs ontvangt. Sir Ernst Gombrich leidt het vermaar de „Warburg Institute” in Londen en heeft ontelbaren aan zich verplicht door zijn boeiende, wetenschappelijke publi- katies over kunst. Zijn boek „The Story of Art”, in het Nederlands „Eeuwige schoonheid”, is in vijftien talen versche nen. Zijn „Art and Illusion” (kunst en illusie) wordt als een belangrijke bijdra ge beschouwd tot methode en theorie van de kunstgeschiedenis- Bij de uitreiking wordt in het Stede lijk Museum in Amsterdam een tentoon stelling ingericht, die facetten van het werk van Sandberg en van Gombrich toont. Dan zal ook een boek over Sand berg en zijn vele activiteiten verschij nen. De Erasmusprijs 1975 zal niet worden gedeeld door Sandberg en Gombrich. Er zijn ditmaal twee prijzen toegekend en beide bekroonden ontvangen de volledige prijs van 100.000- Rietje Degens blijkt geen exuberante figuur, het is geen pio nierster, die zoekt naar het verrassend nieuwe of de laatste mode. Evenmin echter is zij al te hecht aan de traditie gebon den. Uit de mogelijkheden die anderen de laatste jaren hebben ontdekt, althans toepassen, schijnt zij met zorg te kiezen en ze te gebruiken binnen een eigen kader. Bij haar dus soms ook zeer open geweven of geknoopt werk, eveneens het toepassen van textiel-vreemde elementen als plastic of bijvoorbeeld hout. Maar dat alles dan met mate. Haar eigen „stem” klinkt boven die van de gebruikte materialen uit, in tegenstelling tot som migen, die zoveel mogelijk expressie aan het materiaal over laten. Om die reden is het natuurlijk niet beter of minder, het is een kwestie van stijl. Nu ik hierboven al een muzikale aanduiding heb gebruikt, zou ik eraan kunnen toevoegen, dat het werk van Rietje De gens eerder verwant is aan kamermuziek dan aan zware or kestklanken. Dat heeft drie oorzaken, de kennelijke behoefte tot perfectie op de vierkante centimeter, en fijnzinnige kleur- tonaliteit en ook de afmetingen, want het zijn merendeel klei ne wandlappen. Ik behoef niet alle toegepaste technieken op te sammen, want dat is een heel rijtje binnen de bekende stijlen, want Rietje Degens past applicatie toe, borduurwerk, verscheidene weef- en knooptechnieken en bovendien in sommige wand kleden door elkaar. Dat geeft dan die gevarieerde expressie aan veel werk. De meeste wandkleden werken sterk decoratief, maar op een verfijnde wijze, dus niet met grote vlakken en fel contraste rende kleuren .Je kunt ze op de hand bekijken, zou ik bijna schrijven. Het tè illustratieve is vermeden, omdat de meeste kleden semi-abstract zijn. Vormen van dieren en bloemen kunnen wel aan een concept ten grondslag hebben gelegen, maar ze zijn op de grens van het abstracte en veel kleden ko men als geheel abstract over. Een sterke indruk maakt het kleurgebruik. Rietje Degens heeft dat volkomen in de hand. Treffen in sommige kleden contrasterende en vrolijke kleuren, in andere werkt ze in een bepaalde toon met sobere kleurstellingen en soms zelfs in zwart-wit en dat alles even knap. Je komt bijna geen herha lingen tegen, ook niet in de sfeer, die ze weet op te roepen. Bijna elk werk heeft zijn eigen sfeer en toch is alles gebonden door de persoonlijke expressie van de kunstenares. Dat geldt niet alleen de wandlappen, maar ook de paar grote bollen, als AMSTERDAM (ANP). De Eras musprijs 1975 is toegekend aan dr. Wil lem Sandberg, oud-directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam, en aan Sir Ernst Gombrich, kunsthistoricus en hoogleraar aan de Universiteit van Lon den. Zij krijgen de prijs, groot f 100.000. op 19 september uit handen van prins Bernhard, regent van de stichting Prae- mium Erasmianum. Concertbezoekers dat bewees de magere opkomst bij The Sweet al eens zijn gemotiveerde mensen, die een drempel durven nemen. Het jonge volk dat singles koopt, is zover nog niet, tenzij het een massa-hysterie als die bij The Osmonds betreft. Mojo-Acket had misschien op dat effect bij George McCrae gerekend, maar daar leek het ondanks het „more”-geroep en hartstoch telijke armzwaaien niet op. En terecht. Het voorprogramma werd gevuld door de Dutch Rhythm Steelband, een handi ge speculatie op de grote aantallen ne gers die bij zulke concerten normaal present zijn. Ook al mis, dit keer, want er waren weinig Surinamers en de Rhythm Steelband was meer steel dan rhythm. Erg hard, erg schel, vaak onzui ver en een volkomen misplaatst reper toire. Van „La Paloma” tot „Yesterday” in plaats van wat ongecompliceerde aan stekelijke steelmuziek. Want dat had nu best nog wel leuk kunnen zijn. Het wachten is op „Kung Fu” Carl Douglas. Wie van de heren organisatoren durft nog? Een daverende blonde ging zelfs zo ver tot grote hilariteit in de zaal om pijlsnel het podium te beklimmen en minuten lang het grote lijf van McCrae in innige omhelzingen te be klimmen. „Take me, take me”( zong George dan ook voortdurend aanmoedi gend en veel van zijn weinige songs hij stond slechts drie kwartier op de planken hadden niet alleen hetzelf de loopje en ritme als de grote hit „Rock your baby”, maar ook nog eens vrijwel dezelfde tekst. ogen zo moet zij er uitgezien hebben De Nederlandse uitblinkers waren de alt Sylvia Schlüter en de bas Lieuwe Visser. De Duitse bas, Manfred Schenk' (eerste bas aan de Frankfurter Opera een geweldige stem!) zong de rol van „Plumkett” op grootse wijze. Zijn colle ga, de tenor Hans-Dieter Bader, forceer de zijn stem en zocht het teveel in de krachtpatserij. De soliste uit het koor- Lia den Hartog, Liesbeth Teipe en Marlène Alblas, Ruus Knipsel, Cor Nies- sen.en Cor van Dijk, zongen hun kleine partijen met enthousiasme en kennis van zaken. Onze overgrootouders zouden daar niets van begrijpen, „Martha” heeft voor hen veel betekent. Toen zij in Duitsland allang uit de roulatie was, stond zij hier nog avond aan avond op de versleten planken van Carré. De concertuitvoering van een opera is, vergeleken met de werkelijkheid, niet meer dan de ver bleekte foto uit de goede dagen van weleer. Wij horen de „onsterflijke” me lodieën van de goede oude Von Flotow en herkennen ze zonder „Martha” ooit gezien te hebben. Het is geen hoogstaan de muziek en kan niet vergeleken wor den met Wagner of Richard Strauss het is eigenlijk muziek op het „operet- te-randje”, maar jong en oud had er zaterdagmiddag weer plezier in. De uitvoering op zichzelf was voor treffelijk. Horiana Branisteanu, de jonge Roemeense sopraan, die de rol van Mar tha mocht zingen, bracht ons het lieflij ke beeld van Lady Harriet weer voor to- de Amsterdamse Kunstraad heeft het gemeentebestuur geadviseerd twee nieuwe toneelgroepen te subsidië ren met ingang van het nieuwe toneelsel- zoen. Een klein bezette groep van de Engelse regisseur Allan Barlow en de Oosteuropese dramaturge Joanna Bilski zouden drie jaar zeker moeten zijn van een subsidie van de stad. Deze groep zou moeten spelen in de verbouwde Kleine Komedie en in het Frascatigebouw. Barlow heeft vorig seizoen in Rotterdam geregisseerd en is te Amsterdam nu bezig aan „Kapitein Bada” van Jean Vauthier, waarin Jeróme Reehuis de hoofdrol speelt. De toneelcommissie adviseert ook sub sidie voor een nieuwe groep die vor mingstoneel wil brengen. De groep heet „De voortzetting” en is dit jaar opgericht door onder andere de uit Haarlem af komstige Rieks Swarte. De groep wil in het komend seizoen drie stukken uit brengen, één van de Italiaan Dario Fo (het grote voorbeeld van de groep) en twee eigen stukken een geïnspireerd op een 17e eeuws reisverslag en een scien- cefictionprojekt. De toneelcommissie adviseert verder subsidie voor drie incidentele produkties, namelijk van Hauser Orkater (uit Vel- sen), toneel werkgroep Proloog en een nieuwe groep van Tom Jansen (van Studio afkomstig, thans leraar aan de Amsterdamse Theaterschool). -Jx - z -ü -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7