Raadsman Proloog trekt van leer tegen kamerlid Kerst, kant en klatergoud Phia Berghout krijgt Singer-prijs 3 IBolÉBïïEÉ van K g i ITS»: Spontane Cobra „acrylografie Pierre Alechinsky verveelt snel f ffij Er 99 w Annie M. G. Schmidt kreeg prijs IN MUSEUM BOYMANS-VAN BEUNINGEN theemancipatie F W* f 1 7 DECEMBER NOORDHOLLANDS PH1LHARMON1SCH ORKEST ÏNSDAG KERSTMIS heeft vrijwel on veranderd voor zeer veel mensen een totaal verschillende beteke nis. De één zal aan deze dagen een diep religieuze inhoud toe kennen, de ander wrijft zich ge lukzalig in de handen bij de ge dachte aan wat extra vakantie, terwijl een derde zich misschien in de voorafgaande dagen tot enig vasten aanzet om daarna met volle inzet te kunnen toe slaan bij het eetfestijn. Ach, het is maar hoe je het sfeervolle kerstfeest wilt benaderen. F w ROTTERDAM Acryl-schilde- rijen, tekeningen en grafiek van de bekende Belgische Cobra-kunste- naar Pierre Alechinsky zijn tot en met 5 januari a.s. in Museum Boy- mans-Van Beuningen te zien. Het is een grote overzichtstentoonstel ling, waarmee het werk vanaf 1965 wordt getoond, het jaar van „de ommekeer”, waarin Alechinsky met acrylverf ging werken, doch overigens in de stijl, die hij voor die tijd toepaste in olieverf en gouache. Hij is eigenlijk een van de weinigen, die de Cobra-stijl in wezenlijke zin is trouw gebleven. De meeste andere Belgische schil ders van die groep zijn andere we gen gegaan, evenals overigens in ons land en Denemarken. 1974 life 1 met waar gemaakt (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) - vrijdag 20 december 1974 20.15 uur onder redactie van Bé ter Maat Pierre Alechinsky is altijd geobsedeerd geweest door handschrift. Zijn moeder was grafologe, hij was er dus vanaf zijn jeugd vertrouwd mee, dat karaktereigen schappen en handschrift hand in hand Make-up met een gouden gloed van Harriet Hubbard Ayer, be kroond door een kerstroos-kapsel van Alexandre. Eveneens van Franka is deze beel dige avondjapon van beige kant. fest V* I I „Central Park” van Pierre Alechinsky, in 1965 in New York ontstaan en tevens het werk dat een ommekeer in zijn oeuvre betekende. natuurlijk is de houding van de schilder zittend, staand of liggend werken van invloed op diens motoriek, de bewe gingsmogelijkheden, en dus ook op het uiteindelijke resultaat. Nu was het zo, althans in de Neder landse Cobra-beweging en vooral bij hen, die Karei Appel het naast stonden dat olieverf als materie en dan ook nog zwaar opgebracht, een der aantrek kelijkheden van Cobra-stijl uitmaakten. De kindertekening lag eraan ten grond slag, de spontane uiting, maar juist het worstelen met de moeilijke materie (ac tion-painting) gaf aan het werk de vol wassenheid en typische Cobra-expressie. Bovendien het belangrijkste: het werk wordt niet door het materiaal „ge maakt”, maai- nog altijd door de man, die het materiaal toepast. Alechinsky is gaan zweren bij de ex pressie van een materiaal, in water op geloste acryl, die primair gebruikt kleu ren oplevert waarvan je hoofdpijn krijgt als je meer dan drie schilderingen (of liever gezegd „acrylografieën”) naast el kaar ziet. Helaas beschikt hij ook niet over de meditatieve afgewogenheid, waarmee ook moderne Japanse calligra- A:^" dermijnen. Mr Bakker Schut bestreed alle beschuldigingen die hij als pure smad kwalificeerde, aan de hand van gepubliceerde verklaringen van verschil lende autoriteiten, onder wie de pre mier. Hij zei te verwachten dat de officier van justitie mevr. Van Venendaal zal vervolgen wegens smaad Zo de officier dit niet doet, zal hij de verdenking op zich laden klasse-justitie te bedrijven, aldus pleiter. De actie van mevr. Van Veenendaal noemde hij „een heksenjacht via een veel gelezen sensatieblad”. - Mr. Bakker Schut deelde nog mede, dat CRM-minister Van Doom zijn be slissing om rijkssubsidie aan Proloog te geven uitstelt tot na de uitspraak van de president van de rechtbank in Den Bosch in het k'ort geding. „Dinsdagmid dag doet de president van de rechtbank van Amsterdam uitspraak in het kort geding van Proloog tegen de Telegraaf.’ De advocaat van mevrouw Van Veen endaal, mr. H. P. Ütermark zei dat zijn cliënte zich in radio- en t.v.-interviews wel achter de feiten in de Telegraaf- interview had gesteld, maar zich uit drukkelijk distantieert van de bewoor dingen. Haar doel was landelijk de aan dacht te vestigen op aktiviteiten die de democratie ondermijnen. Het oogmerk om te beledigen was niet aanwezig. De enige reden is dat mevrouw Van Veen endaal zich al geruime tijd ernstige zorgen maakt over het gedrag van Pro loog en het uitblijven van een reactie daarop aldus pleiter. Steëds meer men sen vertrekken uit het gezelschap omdat zij zich met de koers niet kunnen vere nigen zei mr. Ütermark. Bij het aanne men van nieuwe spelers is alleen de politieke kleur van belang en niet meer de kwaliteit. Proloog houdt zich niet bezig met creatieve vorming van de jeugd maar met een sterk eenzijdige indoctrinatie van de jeugd, zo vervolgde pleiter. De activiteiten van Proloog zijn van dien aard dat de subsidies per 1 september jl. zijn gestaakt. Mevrouw Van Veenendaal is bij di verse instanties om inlldhitimgen geweest, maar zij stuitte op een gebrek aan medewerking. De uitlatingen die zij ge daan heeft zijn niet in een nodeloos grievende vorm gedaan, aldus pleiter De bewijslast dat de mededelingen on juist zijn berust volgens mr. Ütermark bij eiser. In het Telegraaf-interview stond bdj de beschuldigingen ondermeer diefstal van uiterst geheime Philipsdocumenten. De advocaat zei dat het hier een fotokopie betreft van een ondernemersdocument van een werkgeversorganisatie, waarvoor Proloog belangstelling had. Er staat op „streng vertrouwelijk” en het was aan een beperkt aantal leden der organisatie verzonden. Dit stuk is inderdaad ont vreemd, zo stelde mr. Ütermark. Volgens mr. Bakker Schut is het een document van de werkgeversorganisatie in de me taalindustrie met tips om acties en sta kingen te breken. Mr. Ütermark zei dat na inbraken in het gebouw van de kunststichting in Eindhoven directeur Ben Sies stukken „Beschuldigingen zijn LAREN (ANP). De Singer-prijs 1974, van de stichting Singer Memorial Foundation in Laren, is toegekend aan de harpiste en muziekpedagoge Phia Berghout uit Breukelen. Zij krijgt de prijs, waaraan een bedrag van 3.000 is verbonden, wegens haar verdiensten voor het muziekleven, op artistiek, peda gogisch en organisatorisch terrein. Bur gemeester Eisen van Laren zal haar de prijs uitreiken op 26 december, voor de aanvang van een kerstconcert in de Singer Concertzaal. DEN BOSCH (ANP en GPD) Er is weinig overgebleven van de ernstige beschuldigingen van het Kamerlid voor DS ’70, mevrouw Phia van Veenendaal, aan het adres van de Eindhovense toneelwerk- groep Proloog. Zo bleek gisteren tijdens het kort geding dat Proloog tegen haar had aangespannen en dat diende voor de rechtbank in Den Bosch. De toneelgroep heeft geëist dat mevrouw Van Veenen daal verboden wordt in de toe komst opnieuw uitlatingen over Proloog te doen zoals zij heeft ge daan in het interview in De Tele graaf van 3 december. DE MAKE-UP VAN AVER ken merkt zich door zeer verfijnde goud- effecten. De gentiaanblauwe oog schaduw, aangebracht in een golven de lijn, wordt goudglanzend verzacht door de Nacré d’Or Fixante. Ook de golvende lijn van de wenkbrauwen krijgt zo’n feestelijk vleugje goud. Maar we zijn er nog niet. De huid verkrijgt een dergelijk gouden glans door de Poudre Perle d’Or, terwijl de lippen een goudbronzen gloed afstra len door middel van de Rose Doré Super Hydratant lipstick. U ZIET. HET IS EEN en al goud wat er blinkt. Van mijn kant kan ik alleen maar van harte hopen, dat u tijdens de komende kerstdagen en evenzeer het komende jaar vrij con stant een glans van geluk op uw gezicht mag meedragen. Maar vooral gezondheid, lieve mensen, dan hebt u zonder meer een voorspoedig 1975. De repliek van mr. Bakker Schut kwam er op neer dat geen der beschul digingen waar is gemaakt. Het onderne mersdocument was Proloog ongeveer anderhalf jaar geleden toegezonden, merkte hij nog op. In zijn repliek zei mr. Ütermark nog dat als stukken over Proloog in een politiekluis worden opge- borgen daar een bijzondere reden voor is. Uitspraak maandag 23 december om 15.00 uur. fen te werk gaan. Alechinsky kan dan wel die verf gebruiken om er zo direct en gemakkelijk mogelijk mee te schrij ven, hij kan er bij op de grond gaan zitten, maar hij wordt er geen echte Japanner mee en evenmin calligraaf, behalve dan misschien binnen het kader van de Cobra-ideologie. In feite is het zo, dat hij op zoek is naar de gemakke lijkste methode om zo snel mogelijk grote vellen spontaan vol te schrijven met voorstellingen. Wie het zich opzettelijk gemakkelijk maakt om de worsteling met de midde len uit de weg te gaan, loopt kans een flodderaar te worden. Daar helpen lyrische bekentenissen omtrent de acryl verf en de acht centimeter lange pense len (op bamboe van eerste kwaliteit bevestigd) geen lieve moedertje aan. Wat dan ook overbliift. na de eerste verblij dende indruk in Museum Boymans, de verrassing van het spontane, wordt na het derde schilderij een soort vermoei ende kleurenblindheid en verveling na de zoveelste herhaling, ongeacht het feit of Alechinsky al dan niet geschiedenis heeft gemaakt in en door de Cobra- beweging. Zo komt hij hier althans ovar. HEIN STEEHOUWER Namens zijn cliënt trok mr ütermark de beschuldiging dat Proloog valse de claraties bij de gemeente Eindhoven zou hebben ingediend in en bood veront- schufdigingen aan De vordering van Proloog achtte pleiter niet toewijsbaar Het is onaanvaardbaar dat mevrouw Van Veenendaal monddood gemaakt wordt zoals door Proloog wordt geëist, aldus mr. Ütermark. die betrekking hadden op Proloog in een kluis op het politiebureau opborg. Een politiefunctionaris had de directeur ge waarschuwd voor het afluisteren van gesprekken in zijn kamer in het gebouw van de Kunststichting, zo deelde pleiter mede. Hij had de betrokken politiefunc tionaris gedagvaard om hem eventueel als getuige te laten horen, maar zei de indruk te hebben dat de man niet zou komen. DE MODE PAST ZICH DAAR ui teraard helemaal bij aan. Mocht u op een lang verbeide kerstreis gaan, dan heeft de Engelse ontwerpstei- Franka een verrukkelijke outfit voor u ge creëerd. Van soepele, roestbruine Concertgebouw Haarlem derde concert serie C dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT solisten: KAMIEL D’HOOGHE - orgel BOUW LEMKES en 1EANNE VOS - viool JACQUES MEERTENS klarinet programma: Handel - Orgelconcert in Bes op. 7 no 3 Badings - Concert voor 2 violen no 2/ Debussy- Rhapsodie voor klarinet Debussy - Prélude a i'après-midi d’un faune I Debussy - Henkemans - Préludes, livre II entrée f. 5,(a.l.) c.j.p. geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13 van 10-15 uur: telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur MAASTRICHT (ANP). Mevrouw Rika de Backer, de Belgische minister voor Nederlandse Cultuur heeft zaterdag avond in de Maastrichtse schouwburg tijdens het negende colloquium van de Nederlandstalige toneelschrijvers uit België en Nederland de jaarlijkse Ed mond Hustinx-prijs, groot 2000, uitge reikt aan Annie M. G. Schmidt. In het jury-rapport staat dat de prijs is toegekend omdat zij in haar werk de mensen een spiegel voorhoudt waarin zij hun eigen vertekening zien en zich daar in herkennen. 'Eindelijk wordt.thee recht, gedaan. 3M Duikertjes. Makkelijk, lékker en niet duur. Een jury, bestaande uit prof. dr. Mari us Flothuis, Joop Stokkermans en Jos Clebèr, heeft eenstemmig geadviseerd de prijs aan Phia Berghout toe te kennen. In het juryrapport worden haar verdien sten als harpiste genoemd (zij inspireer de ook tal van componisten tot het schrijven van nieuwe werken voor harp), als pedagoge („de tot ver buiten onze landsgrenzen herkenbare speelstijl uit de school van Phia Berghout komt aan vele orkesten en kamermuziekgezel- schappen ten goede”) en als organisatri ce van de meestercursussen van de Edu ard van Beinum Stichting op het land goed Queekhoven. De Singer-prijs, in 1968 ingesteld ter nagedachtenis aan wat de schilder Willi am Singer en zijn vrouw hebben gedaan ter bevordering van het cul- tuerel leven, wordt om de drie jaar uitgereikt voor bijzondere verdien sten op het gebied van het museumwe zen, de beeldende kunst of de muziek- De graficus M. C. Escher ontving de prijs in 1971. In het interview dat als kop had ,Proloog-groep is een rode mantelorgani satie, uitte mevr. Van Veenendaal een aantal ernstige beschuldigingen aan het adres van Proloog. De advocaat van de toneelgroep mr. P. H. Bakker Schut zei dat uit het intervieuw met mevr. Van Veenendaal blijkt, dat zij precies de bedoeling had dit geding aangespannen te krijgen. „Als ik voor de rechter kom. komen al de bewijzen keihard op tafel”, zo citeerde pleiter uit het tweede inter view. De meest perverse beschuldiging vond hij die dat Proloog een marxistische mantel-organisatie is die enorme bedra gen uit het buitenland krijgt om in Nederland met alle mogelijke, ook on- wettige, middelen de democratie te on- gaan. Bovendien was hij in de Cobraja- ren bevriend met Dotremont, de theore ticus van de beweging en eveneens op experimenten met handschrift ingesteld. Daar kwam dan nog bij, dat Alechinsky enige jaren in Japan is geweest om studie te maken van wat daar gebeurt op het gebied van de geschilderde calli- grafie. Hij heeft er ook een belangrijke rol gespeeld als schakel tussen oost en west op dit speciale terrein. In de catalogus heft Alechinsky een loflied aan op het gebruik van acrylverf, aangelengd met water, synthetische aquarelverf dus eigenlijk, althans op de ze manier toegepast. Hij bekent ook, zich twintig jaar lang te hebben vergist door aanvankelijk in olieverf te hebben geschilderd, waarop hij nu enorm af geeft. Voeg daarbij, dat hij op de Japan se manier schildert, op de grond gezeten met de vellen Japans papier voor zich en met Japanse penselen, dat alles om zich zo vrij en spontaan mogelijk te kunnen overgeven aan het „schrijven van een schilderij”. Het klinkt allemaal heel interessant en overtuigend, want inderdaad heeft elk materiaal zijn eigen expressie en ONZE LONDENSE VRIEND Frank Usher heeft evenmin stil gezeten. Hij ontwierp onder andere twee aparte avondjaponnen van Terylene georget te. De ene japon voorzag hij van een peilloze V-hals en lange wijde mou wen op een strakke manchet. De andere japon daarentegen was asym metrisch van lijn verkregen door één blote schouder, terwijl het andere schoudergedeelte door een speelse ca pe werd bedekt. WAS HET TOT NU TOE alles Engels wat de kerstklok sloeg, dan thans over naar het op z’n Frans gekapte en opgemaakte kerst-hoofd, respectievelijk gerealiseerd door de befaamde Parijse coiffeur Alexandre en Harriet Hubbard Ayer. Het kapsel van Alexandre kreeg de zeer toepas selijke doopnaam Kerstroos. De vrij strakke coiffure loopt opzij uit in een krul, waarin een bloem van diamant jes werd verwerkt. Terylene georgette avondjaponnen van de Engelse ontwerper Frank' Vs- her. wollen stof maakte ze een heerlijk pak met kraag en manchetten van astrakan, waarvan ook de bijpassende baret. Voor de extra koude uurtjes completeerde ze het pak met een geruite cape. Eenmaal op de plaats van bestem ming zijnde, liet Franka u niet aan uw lot over om daar de feestelijke uurtjes in niet minder feestelijke kle dij te kunnen doorbrengen. Van fraai beige kant toonde zij althans een beeldig avondtoilet; een super-vrou- welijk geheel bestaande uit een enigszins gerende lange rok waarop een mouwloze casaque met col. Deze creatie werd vervolmaakt door een kort cape-je van hetzelfde materiaal AM: Comfortabele outfit voor op reis van Franka uit Londen. DEN HAAG. De PvdA-kamerleden Koste en Voogd hebben CRM-minister Van Doorn gevraagd op korte termijn een beslissing te nemen over een even tuele subsidie-verlening aan Proloog. Volgens beide kamerleden zal een verder uitstel van een beslissing deze toneel groep wezenlijk schade doen. Aanleiding tot het stellen van schrif telijke vragen over deze zaak ijs volgens beide kamerleden een moge lijke opschorting van de subsidie-beslis- sing nu geen uitspraak is gevallen in het kort geding van Proloog tegen mevrouw Van Veenendaal. De kamerleden herin neren er aan, dat de subsidie-beslissing tegen half december in het vooruitzicht was gesteld. Zij stellen, dat opschorting van de beslisisnig een beïnvloeding van de rechter zou kunnen betekenen. Zij vragen minister Van Doorn niet te wachten tot in het kort geding een uitspraak is gevallen. KUNST ■K SKI if

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13