leven nog Caransa wil EMS overnemen Wolindustrie moet nog verder saneren nooit zoveel tranen gezien „Ik heb in mijn Arabische Emiraten gaan olieconcessies nationaliseren Voorzitter Nepropharm„Kostenstijging nauwelijks te bestrijden” KNELPUNTEN NOTA IN DE TANC De gezamenlijke banken. De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die u vóór de jaarwisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. ENKA-BEDRIJFSARTS ONDERZOCHT ZIEKTES DOOR AANGEKONDIGDE BEDRIJFSSLUITING r PlU DINSDAG 17 DECEMBER 1974 ECONOMIE 15 Verzuim tend! Haarlet wen ’t L ■aryne. 0$ ra; T (Van onze correspondent) ours (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) De groei is er uit, zozeer zelfs dat de kostenstijgingen nauwelijks kunnen worden bestreden. De mensen kopen, onder invloed van de algemene kostenstijgingen, minder snel zelf geneesmiddelen. De overheid gaat zich steeds meer met de farmaceutische industrie bemoeien en de politiek heeft zich meer dan voorheen meester gemaakt van de ge zondheidszorg. gisteren bekendgemaakt in Londen. De Arabische bewindsman bevindt zich op het ogenblik in de Britse hoofdstad voor inleidende besprekingen met de oliecon cerns over deze nationalisatieplannen. Zo kenschetste, in grote lijnen, drs. II. van Winzum de situatie voor de farma ceutische industrie in Nederland op een bijeenkomst van Nepropharm vandaag in Utrecht. Nepropharm is de Neder landse vereniging van fabrikanten van famaceutische produkten. Drs. Van Win zum nam op deze vergadering het voor zitterschap over van ir. J. P. II. Nieuker- ke, die deze functie 25 jaar heeft uitge oefend. De enorme vlucht van de zogenoemde farmacotherapie (genezen met behulp nog verbeterde en vernieuwde toedie- ningsmethoden van geneesmiddelen wor den ontwikkeld. Overigens achtte hij het een logische zaak dat de overheidsbemoeiing met de farmaceutische industrie toeneemt. Die Bij de Enka waren dat de werkne mers van de technische afdeling (zij hadden enkel geleerd specifieke ma chines te hanteren), de werknemers die met problemen leven, de min der - validen en de mensen tussen 45 en 55 jaar. In de probleemgezinnen - waarmee bedoeld wordt de gezinnen waar financiële zorgen zijn, man en vrouw onderling moeilijkheden heb ben, waar langdurige ziekte is (bij voorbeeld van een kind), leefden voor al jongere werknemers. Ongeveer 1200 welzijnswerkers uit het hele land hebben gisteren in Den Haag de eisen vastgesteld, waaraan volgens hen bij herstructurering van het wel zijnswerk moet worden voldaan. Zij vin den dat in de nota „Knelpunten", die in opdracht van de regering over de pro blemen in het welzijnswerk is geschre- den zich in 1972 bij de bedrijfsge neeskundige dienst wegens psychische klachten. De concessiehouders (o.a- Koninklijke Shell, British Petroleum, CFP, Mobil Oil, jersey, t. De bedrijfsarts is volgens dr. Kes- teloo de meest geschikte figuur om de klachten als gevolg van een be drijfssluiting met de patiënten te be spreken en proberen weg te nemen. Meer nog dan de huisarts, omdat die vaak geen tjjd heeft en bovendien weinig of niets weet van de werk situatie. zum dat er voor de farmaceutische in dustrie een nieuw tijdperk aanbreekt met minder groei, meer consolidatie en nog meer wisselwerking met de maat schappij. AMSTERDAM (ANP) M. Caransa BV wil de Exploitatiemaatschappjj Sche- veningen (EMS) volledig overnemen. Be sprekingen hierover zjjn aan de gang. In verband hiermee heeft F. van Lanschot Bankiers de Vereniging voor de Effec tenhandel verzocht de notering van dé aandelen EMS op de Amsterdamse beurs op te schorten, aldus Van Lanschot. Aan de vakbonden, de SER en het ministerie van Economische Zaken is meegedeeld dat de besprekingen aan de gang zijn. Zodra de omstandigheden dit rechtvaar digen zullen nadere mededelingen volgen. LONDEN(REUTER). In januari zullen de Verenigde Arabische Emiraten met enkele grote westerse oliemaat schappijen onderhandelingen beginnen, met als doel hun olieconcessies tot vol ledig staatsbezit te maken. Dit heeft de minister van Olie van deze landengroep aan de Perzische Golf, Mana Al-Oteiba. Het verzuim als gevolg hiervan werd in dat jaar verdubbeld, soms zelfs verdrievoudigd ten opzichte van 1971. Van die 25 percent kregen 371 te maken met huilbuien, duizeligheid, onrustig slapen en klachten over ver moeidheid. industrie gaat steeds meer weten. Dien tengevolge valt er steeds meer te ver antwoorden en zal de overheid meer eisen stellen. Samenvattend meende drs. Van Win nen, onvoldoende met de eisen van de welzijnswerkers rekening is gehouden. Op een bijeenkomst in Amerika werd een petitie met een lijst van eisen opge steld en aangenomen, waarmee de hon derden welzijnswerkers naar het Bin nenhof gingen. Zij betoogden daar bij het Tweede-Kamergebouw. Een delega tie van hen overhandigde de petitie aan ning is gehouden met de in de petitie genoemde eisen. Dr. Kesteloo acht van groot belang dat deze informatie op grote schaal bekend wordt: „Juist in deze tijd waarin we weer te maken hebben met bedrijfssluitingen en werktijd verkorting, moet vooral de bedrijfs arts, maar ook de directie en de vakbond weten op welke groepen het eerst de aandacht gevestigd moet zijn”. In een vroeg stadium zou dan ook kunnen worden begonnen met gesprekken waardoor de klap mis schien minder hard aan komt en de werknemer dit probleem beter kan verwerken. van medicijnen) heeft volgens drs. Van Winzum geleid tot een grote commer ciële druk op arts en patiënt. Die actie heeft volgens hem reactie en zelfs over- reactie opgeroepen, reden waarom er de laatste jaren nogal wat kritische vraag tekens zijn gezet achter het handelen van de farmaceutische industrie, bij voorbeeld achter het propageren van pijnstillers en kalmerende geneesmidde len. Bij 41 werknemers, die reeds als neurotisch bestempeld waren, open baarde de angst voor de toekomst zich in orgaanklachten zoals: een bandgevoel om de borst met angst voor een hartaanval, nachtelijke „ast matische” aanvallen, hyper-ventilatie- syndromen en maagklachten. Depres- sieneigingen werden waargenomen bij 14 werknemers. Zij waren volstrekt apathisch, staarden voor zich uit en wilden het liefst helemaal alleen zijn. Over de structuurnota gezondheidszorg van staatssecretaris Hendriks, die zoals bekend is de nadruk legt op ontwikke ling van de gezondheidszorg buiten het ziekenhuis, zei drs. Van Winzum dat in die nota de ontwikkeling van de medis che en farmaceutische technologie niet voldoende wordt onderkend. „Juist de specialist zal in de toekomst een belang- rijker rol moeten gaan spelen, allerlei politieke, wel eens progressief genoemde, dogmata ten spijt,” vond de nieuwe Nepropharm-voorzitter. Deze poging tot gezondmaking via een centrale leiding met financiële steun van de overheid is in de eerste plaats be doeld voor de wollenstoffenindustrie, omdat de moeilijkheden daar het grootst waren. De rest van de wolindustrie kan er evenwel in betrokken worden. Een belangrijk punt noemde hij ook dat „het huidige pakket geneesmiddelen wel zo ongeveer optimaal is, gegeven de fundamentele betekenis, die beschikbaar is”. Op grond van deze stelling meende hij dat de farmaceutische onderneming die over een goed team wetenschappelij ke speurders beschikt, het beste door de heersende recessie zal komen, want de vernieuwing en de opleving zal moeten komen van fundamenteel-wetenschappe- lijke doorbraken op farmaceutisch ge bied. Daarnaast kunnen volgens hem Volgens drs. Van Winzum zal de om zetgroei, die in de afgelopen 25 jaar bijna fabelachtig groot is geweest, dit jaar voor de farmaceutische industrie in het algemeen beneden de tien percent blijven „en zodoende niet groot genoeg zijn om, mede in het licht van de geldende prijscontrole-maatregelen, die kostenstijgingen voldoende op te van gen”. Nijmegen. Dr. Kesteloo is twee jaar geleden zeer nauw betrokken geweest bij de moeilijkheden die zich binnen de Enka openbaarden. Volgens hem viel er al sinds het najaar van 1971 grote onrust waar te nemen. In die periode viel de export naar Amerika namelijk terug en deed het gerucht de ronde dat grote reorganisaties te verwachten waren. Pas later in 1972 bleek dat de werkelijkheid nog veel erger was. De centrale directie maakte een structuurplan bekend dat sluiting be tekende van de vestiging in Breda. Ontslag, en veel overplaatsingen voor de ruim 1700 mensen zouden het gevolg zijn. Dr. Kesteloo heeft eens nauwkeurig op een rijtje gezet wat er sinds dat moment gebeurde met de werknemers. In het proefschrift beschrijft dr. Kes teloo in een paar zinnen wat gebeur de nadat het voor de werknemers rampzalige structuurplan bekend ge- Uit de nadere analyse van de spreekuurbezoeken, de lange gesprek ken en de ziektebeelden, is volgens dr. Kesteloo komen vast te staan dat de dreigende bedrijfssluiting vooral gevolgen heeft voor de psychische gezondheid. Twee werknemers onder namen zelfs een - mislukte - zelf moordpoging nadat het besluit be kend was gemaakt. Niet minder dan een kwart van de 1700 mensen meld- De wollenstoffenindustrie in Neder land is in de achterliggende jaren sterk ingekrompen. Aan het eind van de jaren vijftig telde deze bedrijfstak nog 55 ondernemingen met in totaal 10.000 man personeel, nu zijn er nog 15 over met samen ongeveer 3.000 personeelsleden. Hoeveel van deze arbeidsplaatsen zullen kunnen worden behouden, kon in de bijeenkomst van vandaag nog niet wor den gezegd. Voor de herstructurering van de bedrijfstak is besloten tot de oprichting van een houdstermaatschappij die de naam van Sigmacon b.v. zal dragen. De Wolcon stichting zal de aan delen van Sigmacon in administratie hebben. De overheid zal in Sigmacon deelnemen via overheidsfinanciering of - garantie. Sigmacon b.v. heeft voorshands een maatschappelijk kapitaal van 5 miljoen. Bij de oprichting zijn ten be drage van 1 miljoen aandelen geplaatst bij de NIB, waarop-10 pet is volgestort. maakt was: „De volgende vrijdag, 7 april (1972) was het bijzonder stil op deze dienst (de bedrijfsgeneeskundige dienst). Eerst op maandag 10 april meldden zich de eerste mensen met misère-symptomen. De problemen wogen zwaar voor de mensen zelf, maar ook de „inslag”in hun gezinnen werd duidelijk. Onder degenen die zich als eerste aanmelden waren en kele minder-validen die na een lang durige ziekte pas kort geleden weer voor halve dagen waren begonnen met hun werk”. NIJMEGEN. „Ik heb van mijn leven nog nooit zoveel tranen gezien als in die eerste vier weken. Het was werkelijk afschuwelijk”. Aldus de 59- jarige dr.A. Kesteloo. Hij is bedrijf sarts bij de Enka in Breda, een vestiging van het AKZO-concern. De ze kunstzijde fabriek moets volgens de raad van commissarissen in 1972 worden gesloten. De betekende dat binnen één jaar ruim 1700 mensen op straat zouden komen te staan. Dank zij een actie van werknemers, vak bonden en overheid ging dat plan echter niet door. Voor dr. Kesteloo komt alles weer boven als hij een toelichting geeft op zijn proefschrift: „Bedrijfsgeneeskundige aspecten van een dreigende bedrijfssluiting”. Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst. Van de kant van dé vakbonden werd in de bijeenkomst de aanmerking ge maakt, dat de vakbonden niet betrokken zijn geweest bij het formuleren v?n de doelstellingen van de Wolcon stichting en van Sigmacon. Van de zijde van de Nehem werd medegedeeld, dat dit niet om principiële redenen is nagelaten, mara omdat men in tijdnood verkeerde: men wilde de stichting zo vlug mogelijk van de grond hebben. Men is echter graag bereid alsnog met de vakbonden in overleg te treden. Vanaf die maandag steeg het ziek teverzuim binnen drie weken tot 10,3 percent. Vergeleken met de week waarin het structuurplan werd be kend gemaakt een toename van 3,5 percent. Uit de studie is gebleken dat bij aangelegenheden als bedrijfsslui ting rekening gehouden moet yvorden met - op zijn minst - vier kwetsbare groepen. minister Van Doorn en aan de heer C- F. Kleisterlee, voorzitter van de bijzon dere Tweede-Kamercommissie voor de nota-Knelpunten. In de petitie staat dat de welzijnswerkers tot actie zullen over- gaan als de nota-Knelpunten wordt doorgevoerd zonder dat voldoende reke- ■’w DEN HAAG(ANP). Er zal nog eni ge sanering nodig zijn in de Nederlandse wollenstoffenindustrie. Dit is vanmorgen meegedeeld in een bijeenkomst, die in het SER-gebouw in Den Haag in tegen woordigheid van de ministers van Eco nomische en van Sociale Zaken is ge houden ter gelegenheid van de oprich ting van de stichting Wolcon. Deze stichting, die is opgericht op initiatief van de Nederlandse Herstructurerings- maatschappij (NEHEM), heeft ten doel „de bevordering van maatregelen tot structuurverbetering, beleidsaanpassin gen en projectontwikkeling, een en an der zowel in economisch als sociaal opzicht in de wolindustrie in de ruimste zin van het woord, zulks met het oog op de continuïteit en het behoud van de werkgelegenheid”. „Groei is uit farmaceutische industrie” Gisteren promoveerde hij hierop aan de kathoelieke universiteit in De EMS heeft in 1973 een verlies geleden van 6,7 mln. tegen 7,6 mln. in het voorafgaande jaar. Daardoor liep het verliessaldo op tot ƒ44.9 mln. tegen over een geplaatst aandelenkapitaal van 60,4 mln. In de eerste negen maanden 1974 is een winst geboekt van 476.000. Op dit moment kan geen prognose worden gemaakt voor de toekomst, zo lang de belastingregeling nog niet defi nitief is verwerkt en de schadeclaim van Het Parool niet is geregeld. Het Parool diende een via de rechter een schade claim in voor het niet nakomen van de verplichting tot de bouw van de Parool- toren in Amsterdam en hiervoor was op grond van gegevens van Het Parool f 1 mln. gereserveerd. Thans is Het Parool gekomen met een „niet onaanzienlijke, niet acceptabele integendeel absurde schadeclaim”, aldus de EMS. De maat schappij betwist de claim. Minister Lubbers van Economische Zaken zei in een toespraak, dat de overheid bereid is een soortgelijke opzet 'ji andere bedrijfstakken, die aan her- behoefte hebben, te bege- nW en rlnt...«,ieel te steunen. Exxon en Japanese Overseas Petroleum) hebben momenteel nog een belang van veertig percent, terwijl de resterende zestig percent in handen van de staat is. Voor het beheer over de concessies zullen de olieconcerns een vergoeding krijgen, enkel en alleen gebaseerd op de waarde van de door hen verleende dien sten. In ieder geval zullen de maat schappijen geen korting krijgen op de basis-marktprijs, zo zei de minister. Het uiteindelijke akkoord over de volledige naasting van de olieconcessies zal ook passages bevatten die de toekomstige speur- en ontginningswerkzaamheden van de oliemaatschappijen regelen. De olieprijsverhoging, waartoe de OPEC heeft besloten, is een maatregel die alle olieverbruikende landen van de wereld moet doordringen van de nood zaak hun olie-invoer zo spoedig mogelijk te beperken. Deze Amerikaanse reactie op de jongste olieprijsverhoging is opge tekend uit de mond van functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington. In Washington werd verder vernomen dat hoge regeringsfunctionarissen het af-r gelopen weekeinde in Camp David, het buitenhuis van de Amerikaanse presi dent, hebben beraadslaagd over beleids voorstellen op het gebied van energie die zullen worden voorgelegd aan president Ford. Aangenomen wordt dat o.a. een contingentenstelsel voor de import van olie aan de orde is gekomen alsmede een systeem van toewijzing dat gelijk zou staan aan rantsoenering. Noorse banken proberen van de Ara bische wereld oliedollars los te krijgen voor het sporen naar olie in de Noorse Noordzeebodem. Zij zijn daartoe directe onderhandelingen begonnen met diverse Arabische olieproducerende landen. Vóór de eerste olievondst in de Noordzeebo dem vertegenwoordigde het grootste in vesteringsproject waarbij Noorse banken betrokken waren een waarde van 500 miljoen dollar. Bij de olie-activiteiten op de Noordzee gaat het volgens de Norske Creditbank om bedragen die tien tot twintig keer zo groot zijn. i, '"'’’’’'iWSb' -feat, fcr- Jfawgf- - BIL. T-j

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15