FRANS-AMERIKAANS TOPOVERLEG OP MARTINIQUE Uitnodiging Klan-leider kandidaat- president Staatsingreep in economie van Portugal verwacht Malik zoekt kredieten in Oost-Europa Mozambique op weg naar bevrijding Breznjev voor Centraal Comité Nixon vecht voor bezit van zijn bandjes K „Haile Selassie geeft vermogen aan zijn volk” L 1 achtergrond RUSSELL-TRIBUNAAL IN JANUARI NAAR BRUSSEL STEWARDESS VAN MARTINAIR BEGRAVEN DEVIEZENZWENDEL EN ECONOMISCHE SABOTAGE ONTDEKT HfR f I DINSDAG Goud ■ven echt >atie 69 ster elen (Van onze redactie buitenland) Hof MOZAMBIQUE stin tien :cht sein (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) ;oloniën Guinee-Bissau, Angola en Mozambique is de eerstge noemde, een moerassig stukje gebied in Centraal-Afrika, in middels al onafhankelijk. Mo zambique zal mogelijk het ko mende jaar de bevrijding van de Portugese bezetting kunnen vie ren. Maar voor Angola lijkt het allemaal minder vlot te zullen verlopen. egel inis- itge- de ands eling litie- Den imité actie ocia- oop ijen Grote veranderingen zijn op komst in het zuidelijke deel van Afrika nadat in april van dit jaar het dictatoriale regime- Caetano in Portugal ten val was gebracht. Van de drie Portugese Sleutelpositie BINNEN- EN BUITENLAND i Compromis tussen Giscard en Ford over energieproblemen (Van onze redacteur in Lissabon) (Van onze redactrice in Wenen) een „aan g»Vilanculos~~.:.. GtfInhambane lm SIETSE BOSGRA Ver- ven- chap aan- ons i de oben :sge- e te dde- f de ond- van prijs ■lan en Stoel Ka- de verd erde inis- zijn ech- 'i in del- de be zeer MOSKOU (AFP). Het Centraal Co mité van de Russische Communistische Partij is gisteren in plenaire vergadering in Moskou bijeengekomen. Volgens het persbureau Tass hield secretaris-gene- raal Leonid Breznjev een rede. WENEN. Minister van Buitenlandse Zaken Malik van Indonesië is op zijn rondreis door Oost-Europa gisteren, uit Boedapest komend, in Oost-Berlijn aan gekomen. Hij gaat met de Oostduitse regering onderhandelen over intensive ring van de betrekkingen en over nieuwe kredieten. Later deze week gaat Malik door naar Moskou. WASSENAAR. (ANP). Na een kor te. sobere plechtigheid in de dorpskerk te Wassenaar, is gistermiddag de 25- jarige Riekje van Hamburg begraven. Zij was een van de Nederlandse stewar dessen aan boord van de Martinair DC- 8, die 4 december op Sri Lanka (Ceylon) verongelukte)- De toekomstige onafhankelijkhe’d van Mozambique vormt een van de belangrijkste elementen in het poli tieke en militaire schaakspel tussen de blanke kolonisatoren en de negers die voor hun vrijheid het guerrilla- wapen hanteren. De toenemende druk, onder meer vanuit de Verenigde Naties op Zuid- Afrika om de apartheidspolitiek op te geven. Het is geen wonder, dat de staat in deze, en ook in andere gevallen, einde lijk handelend optreedt. De staatsinter ventie in de Portugese economie zal zich zeker nog verder uitbreiden. dam gestoken kapitaal kunnen alleen verkregen worden als er een klant is voor de elektriciteit die daar wordt opgewekt. En Zuid-Afrika alléén ge bruikt bijna zestig percent van alle elektriciteit die in Afrika wordt op gewekt. Het afscheid tussen president Ford van de Verenigde Staten (links) en president Giscard d’Estaing van Frankrijk in Fort de France op het eiland Martinique, na het Frans-Amerikaanse topoverleg. llen- het leeft een ver koop erle- irtij- de inaf- itaal tijen :eren vol- Bali rden dier acht kend >rten jd. gaat een urtje iets t op van vijf rulks ij de :hni- r. H. ische t als t op i de bied Wel- van be- Ab- irge- en ezen over ziet van üde- Spoorlijnen Rivier 400 ieeft de t de iang I. J. oor- aad PARIJS De Amerikaanse en Franse staatshoofden Ford en Gis card d’Estaing hebben hun topover leg op Martinique gisteren met een compromis over de energieproble men besloten. Giscard d’Estaing zal vermoedelijk voor de komende zo mer zijn invitaties verzenden voor een internationale energieconferen- tie, waaraan naast andere Weste lijke consumentenlanden ook Ame rika en Frankrijk zullen deelnemen. BRUSSEL. (AP) De tweede zitting van het zogenoemde Russell-tribunaal zal van 11 tot 18 januari in Brussel worden gehouden en worden gewijd aan de buitenlandse overheersing in Latijns - Amerika. 'J’S a - Joaoj ÏOURENCÖÜ Zo werden gisteren in de Algemene Vergadering van de VN een reeks resoluties aangenomen, waarin sanc ties tegen Zuid-Afrika worden ver langd. Maar behalve die rijke consumenten zullen ook de arme landen van de derde wereld worden vertegenwoordigd- Als derde groep zullen de Arabische oliepro- ducenten aan dit beraad deelnemen. van ioen iken !UW- de j te ZUID-' J AFRIKA LISSABON Tjjdens het weekeinde heeft de voorlopige regering twaalf bank directeuren en administrateurs gevangen laten nemen wegens economische sabotage. Het betreft hier leidende figuren van de Bank Intercontinental Portugese (BIP), van het grootste toeristenbedrjjf van Portugal, Torralta (met ongeveer 25.000 employés), exploitanten van hotels, casino’s, vakantie-oorden en recreatiezones. Een deviezen- zwendel waarbij buitenlandse banken betrokken zijn, onder meer een Zweedse en een Deense Bank schijnt vier miljoen gulden opgeleverd te hebben. VAN BELANG voor de toekomst van het zuidelijke deel van het zwarte continent is verder: Het bestand tussen het regime- Smith in Rhodesië en de bevrijdings bewegingen in deze voormalige Britse kolonie. Het passief van de Torralta, waarin 85.000 Portugezen en vele buitenlanders geïnvesteerd hebben, schijnt ongeveer 500 miljoen gulden te bedragen. De Tor ralta zal nu door een door de staat benoemde commissie bestuurd worden, maar een technisch faillissement lijkt vrijwel zeker. Enkele maanden geleden kocht Tor ralta de casino’s van Alguarde van de CUF, de grootste Portugese industrie, maar er schijnt alleen een eerste aanbe taling van aeze aankoop plaats te heb ben gevonden- Ieder land volg^ dus ook in het ver volg zijn eigen koers, die gemiddeld drie tot vier keer hoger is geworden. Dit betekent dat elke regering het recht heeft om de waarde van de eigen goud reserves te baseren op de huidige marktprijs. Hierdoor zou, aldus het com muniqué, het financiële stelsel in de wereld worden verstevigd en de hoge olieprijzen beter kunnen worden opge vangen. De Amerikanen blijven zich echter verzetten tegen een vrije goud handel tussen de nationale banken. Over de resultaten van een gesprek -L. rikaanse collega langs methodische weg te werk was gegaan om zo enkele suc cesvolle vorderingen te kunnen boeken. Ook het Oostblok heeft belang bij een herstel van de vroegere vriendschappe lijke banden. Moskou wil aan de invloed van China in Azië zoveel mogelijk paal en perk stellen. Daarbij vormt Indonesië door zijn lig ging een sleutelpositie. Bij de toekomsti ge Aziatische veiligheidsconferentie, waarvan in Moskou de plannen al con crete vormen schijnen aan te nemen, De eerste zitting van het tribunaal is het afgelopen voorjaar in Rome gehou den. Toen werden de regeringen van Brazilië, Chili, Uruguay en Bolivia ver oordeeld wegens hun misdaden tegen de mensheid. De tweede zitting zal voornamelijk worden gewijd aan de buitenlandse overheersing: de exploitatie van grond stoffen, de financiële „hulp”, de rol van de multinationale ondernemingen en di recte militaire en financiële interventies. zou Indonesië voor (of tegen) de Sovjet unie een belangrijke rol spelen. Waarnemers in Oost-Europa achten het uitgesloten dat een van de commu nistische regeringsleiders bij minister Malik een goed woordje zou doen voor de vele tienduizenden Indonesische com munisten. die nog altijd op diverse ei landen in concentratiekampen opgeslo ten zitten. Moskou heeft zich nog nooit in de ruim vijfig jaar van zijn revolutie zor gen gemaakt over het martelaarschap van leden van de zusterpartijen. De Russiche leiders plegen zich desgevraagd te verschuilen achter het argument, dat zoiets inmenging in de interne aangele genheden van andere landen zou beteke nen. De bijeenkomst van het Centrale Co mité die één dag duurde, kwam twee dagen voor de opening van de winterzit- ting van de Opperste Sovjet, het parle ment. Overeenkomstig de verwachting werd Pjotr Demitsjev ontheven van zijn func tie van secretaris van het Centrale Co mité, dit in verband met zijn benoeming tot minister van Cultuur. Hij was sinds oktober 1961 secretaris van aet comité. Hij blijft kandidaat-lid van het politieke bureau. Volgens de Russische televisie hield het comité zich in hoofdzaak bezig met de begroting voor 1975 en de economi sche plannen. Het deed op alle ministe ries en autoriteiten een beroep, concrete maatregelen te treffen voor de uitvoe ring van de plannen voor 1975. Daarbij zouden alle reserves moeten worden ge bruikt om een verdere groei van de produktie te verzekeren. Ruim 100 familieleden, vrienden en collega’s bewezen Riekje op het kerkhof de laatste eer. Riekje van Hamburg is de enige van de zeven bemanningsleden van het ramptoestel, van wiena het ongeluk stoffelijke resten zijn gevonden. Woensdag vindt in het Aviodome op Schiphol een rouwdienst plaats voor alle zeven bemanningsleden (onder wie twee Indonesiërs) van de verongelukte DC-8. HOE DE strijd in het zuidoostelijke gebied van Afrika ontstond, hoe de bevrijdingsbeweging Frelimo stap voor stap de Portugezen terugdrong, men kan het allemaal lezen in de zojuist verschenen bundel „Mozambi que, van kolonie tot onafhankelijk heid”, waaraan vijf Nederlandse pu blicisten Karei Roskam, Robert van Waesberge, Mar ja Kroef, Arthur Fonte en Sietse Bosgra meewerkten. De topconferentie op Martinique heeft blijkbaar het scenario gevolgd dat eer der door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger samen met de Westduitse kanselier werd opge steld en waarvoor Helmut Schmidt tevo ren in Parijs als bemiddelaar was opge treden. De Franse president heeft dus toch water in zijn wijn moeten doen om zich in grote lijnen aan de Amerikaanse verlangens te kunnen onderwerpen. Giscard verklaarde na afloop dat hij in zijn eerste ontmoeting met zijn Ame- Mozambique en Guinee-Bissao heb ben de voorsprong" onder meer te danken aan de grotere eenheid van hun bevrijdingsbewegingen, respectie velijk de PAIGC en het Frelimo. Maar ook zijn de beide voormalige Portugese „provincies” economisch van minder importantie dan Angola. dat tussen de beide staatslieden zou hebben plaatsgehad over een eventuele verdeling tussen de Verenigde Staten en Frankrijk van de Europese militaire vliegtuigmarkt in verband met de ver vanging door Nederland, België, Noor wegen en Denemarken van de Ameri kaanse Starfighters, is vanuit Martinique tot dusver niets uitgelekt. De verhelderende essays werden uitgegeven door Agathon in Bussum. Het feitenmateriaal is bijgewerkt tot de afgelopen maand oktober. Sietse Bosgra vooral doet enkele opmerkelijke uitspraken. „Toen op 25 april 1974 de oude dictatuur van Salazar-Caetano werd omvergewor- pen, aldus de oprichter van het An- gola-comité, en er voor het eerst gesproken werd over de mogelijkheid dat Mozambique onafhankelijk zou worden stonden de blanke machtheb bers in Zuid-Afrika voor een moeilij ke keuze. Een vrij Mozambique onder het Frelimo zal zeker de bewustwor ding van de Afrikanen in Zuid-Afri ka en Rhodesië versnellen. Vooral Rhodesië zal zeer moeilijk te verdedi gen zijn tegen infiltraties over de bergachtige grensstreek met Mozam bique”. Ingrijpen leek aanvankelijk aller minst denkbeeldig, „maar de Zuid- afrikaanse regering heeft zich tenslot te bij de ontwikkelingen neergelegd. Zelfs toen een groep blanken in sep tember 1974 in Laurenco Marques een radiostation bezette hield de Zuidafrikaanse regering zich afzijdig”. Kort en krachtig legt Bosgra het belang uit van de Cabora Bassa-dam, waarvan de bedoeling was de toe komst van Mozambique afhankelijk te maken van samenwerking met Zuid-Afrika. De gelden die nodig zijn voor rente en aflossing van het in de steeds in handen van dezelfde club ble ven. Orde in deze Augius-stal te scheppen is niet eenvoudig. Het kapitalisme was vóór de coup van de 25e april in Portu gal al lang in algemeën diskrediet ge raakt, en niet zonder reden. Het is daarom geen wonder dat de linkse poli tieke partijen onder deze omstandighe den voorstellen het kapitalisme te ver nietigen, zoals Mario Soares tijdens het zaterdag en zondag gehouden eerste na tionale congres van zijn partij sinds de omwenteling, verklaarde. Aan de andere kant probeert de staat nu de verborgen spaarpot van de burge rij open te breken door een 300 miljoen gulden staatslening uit te schrijven te gen de ongekend hoge rente van tien percent. Als deze staatslening lukt, zal de beurs, gesloten sinds 25 april, weer heropend worden. Deze lening moet die nen voor industrie-financiering en voor staatsontwikkelingspro j ecten. Imroe onthulde dit in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met het Soe- danese blad „El Sahafa”. Hij liet er echter op volgen dat de banken in het buitenland nog niet akkoord zijn gegaan met de teruggave van de tegoeden van de ex-keizer aan de regering van Ethio pië. Minister Imroe die met een boodschap van zijn regering voor premier Nimeiry van Soedan naar Kartoem is gereisd, zei voorts dat de Ethiopische regering nog uitgemaakt of voor ue rechtbank moet verschijnen. De grote banken, toeristenondernemin gen, investeringsmaatschappijen en maatschappijen voor onroerend goed hadden onder het Caetano-regime vrij spel voor de vreemdste manipulaties, die door gebrek aan controle, of door oog luikende toelating, van de beurs een lachertje maakten, terwijl de aandelen FORT DE FRANCE. (Reuter) Pre sident Giscard d’Estaing van Frankrijk heeft president Fords vrouw Betty informeel uitgenodigd om een bezoek aan zijn land te brengen. De „keizerlijke raad’’ van de extreem rechtse Amerikaanse organisatie Klu Klux Klan heeft de politieke partij „Amerikanen voor Amerika” opgericht. Dale Reusch (foto) is kandidaat gesteld voor het Amerikaanse presidentschap 1976. Reusch werkt bij de Ford-auto- fabrieken. Wie het verleden van Mozambique (beschreven door Karei Roskam) de guerrilla-oorlog (Robert van Waes berge), de doelstellingen van de vrij heidsstrijders (Marja Kroef) en de verhouding tussen de kerken en Mo zambique (Arthur Fonte) er nog eens terdege op na wil lezen kan zich geen betere gids wensen dan dit „Mozam bique”, waarin al het falen van een oud, corrupt koloniaal systeem wordt ontleed. WASHINGTON. (Reuter) Oud-pre- sident Richard Nixon van Amerika is van plan het grondwettige recht van het Congres te bestrijden zijn geluidsbandjes en documenten vrij te geven. Het Congres nam vorige week een wet aan die moet verhinderen dat Nixon dit materiaal in eigen bezit kan houden. President Ford moet de wet nog be krachtigen en zal dit vermoedelijk niet gaarne doen, aangezien hij op 7 septem ber met zijn voorganger is overeengeko men dat deze het materiaal in 1979 desgewenst mocht vernietigen. Ford en Nixon kwamen op die datum ook over een, dat het materiaal zou worden ver nietigd bij de dood van laatstgenoemde als dit voor 1 september 1979 zou gebeu ren. De indieners van het wetsontwerp willen daarmee de Watergate-documen- ten redden voor het nageslacht en voor eventueel gebruik in aanverwante straf zaken. Tegenover deze concessie van Ameri kaanse kant heeft Frankrijk berust in een voorafgaand overleg tussen de wes telijke landen, waarvan de Amerikanen hopen dat ze hun standpunten erdóór krijgen. Frankrijk zal echter niet offi cieel toetreden tot het Internationale Energie Agentschap van twaalf landen. Mevrouw Ford besloot op het laatste moment niet met haar man naar het tapgesprek in Fort de France op Martinique te gaan omdat ze plotseling weer last kreeg van een oude rugkwaal. Ook hebben beide staatslieden gecon stateerd dat het, na veertig jaar, nu ónmogelijk is geworden opnieuw een internationale eenheidsprijs voor het goud vast te stellen. ‘QanaV Hoofdstad 3 Vliegveld 0I KARTOEM. (AFP) De Ethiopische minister van Voorlichting, Michael Im roe, heeft te kennen gegeven dat ex- keizer Haile Selassie van Ethiopië document heeft getekend waarbij hij zjjn hele vermogen, waar dit zich ook bevindt, „aan het Ethiopische volk” schenkt. Op deze tweede reis d* eerste maal in augustus bezocht de minister Polen, Joego-Slavië en Roemenië probeert Malik de verhoudingen met Oost-Europa weer te normaliseren, nadat de betrek kingen sinds de val van Soekarno duide lijk waren af gekoeld. Indonesië wil in de internationale politiek weer „salonfa- hig” worden en heeft bovendien drin gend nieuwe kredieten nodig. Zowel de Sovjet-Unie als de andere Oosteuropese landen schijnen bereid te zijn om financiële hulp te verstrekken. Hun voorwaarde luidt evenwel: eerst moet Indonesië althans een deel van de oude kredieten, die het onder Soekarno heeft opgenomen, terugbetalen. Tezamen bedragen deze rond 500 miljoen dollar, waarvan door Jakarta nooit een roepia is terugbetaald. in te. .'■'ij iMocimboa- NIASSA ■Vila Cabral I.Freixo ZI//D- 'AMBIGU J VilajPery’ ^TANGANYIKA JUuelimane - ■Chmde =A tlantische=

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3