PvdA’ER VERMEULEN HOOPTE OP „BLIJDE BOODSCHAP” EN KREEG DIE OOK Beverwijkse raad conclaaf SOCIALISTEN HEBBEN in WEER HOOP VOOR DE TOEKOMST i Van ladder gewaaid r Fractie-voorzitter Schipperus „Wij villen meepraten” DINSDAG 1 7 DECEMBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS D Bondig betoog Strand I De Tunnel Motie Wijk aan Zee Autoracemaniak Sporthal Aanval op LOS i Hart voor je stad L I 1 uitstel te kunnen accepteren”, zei Schipperus. BL ÜI^BI (Van onze stadsredactie) BEVERWIJK Het CDA in de gemeenteraad wil, dat Beverwijk snel een uitspraak doet over de gewestvorming. Maandagmiddag, toen in het Stadskantoor de kop van de begrotingsbehandeling werd afgebeten, dien de fractievoorzitter P. J. Schipperus een motie in, waarin men het college vraagt spoedig met voorstellen te komen, die het de raad mogelijk maken te besluiten van welk gewest zij deel gaan uitmaken. „Er zijn teveel be langen mee gemoeid, er zijn teveel ontwikkelingen gaande om een verder I Ml Oud-wethouder Sigon veelgenoemd man (Van onze stadsredactie) P. SIGON (Van onze stadsredactie) tai K. VERMEULEN CDA verlangt snel uitspraak over gewestkeuze Beverwijk P. SCHIPPERUS 1 c getrapt of beschadig worden werkt dit de nonchafance in de hand. Fel kantte hij zich tegen de plannen tot verbreding van de Alkmaarseweg. Hij geloofde, dat een autoracemaniak tot in het Stadskantoor was doorgedrongen en actief aan het ontwerp had meege werkt. Mr. Hoekstra concludeerde, dat B. en W. het nut van de woonschepenha - Mr. A. Th. Hoekstra wilde aan de woningbouw een hoge prioriteit geven. „Regelmatig zal onderzocht moeten wor den aan welke soort woningen ter plaat se behoefte is. BEVERWIJK. Fractie-voorzitter P. J. Schipperus van het CDA ging maan dagmiddag bij de behandeling van de begroting nog even in op de z.i. niet al te gelukkige start van de fractie. Volgens drs. J. de Wildt dient Bever wijk zich voor te bereiden op „diep ingrijpende veranderingen in het organi satiepatroon van het Beverwijkse onder wijs. Het zal niet blijven bij een fusie en een poging tot een samenwerkings school”. Hij wilde vermijden, dat bij een teruglopend aantal leerlingen de onder wijssituatie in de stad zal worden be paald door het recht van de sterkste. Hij vroeg om een beleid op langere termijn. CDA-fractie spelregels worden gehan teerd en nagekomen. „Maar er kan ver schil van interpretatie zijn”. In zijn speech over de moeilijkheden binnen het CDA had hij ook een waar schuwing opgenomen. „Het houdt ook in, dat wij tegenover degenen, die nog niet tover zijn (over de hindernissen heen springen), met name uit onze eigen gele deren, niet de hand blijven uitsteken”. Door de interne moeilijkheden hebben de fracties van het CDA en de PvdA „nog in onvoldoende mate gelijke uit gangspunten gezamenlijk kunnen uitdie pen, maar dit- zal zeker gaan gebeuren”, aldus Schipperus. Oud-wethouder P- J. Sigon, die nog immer schijnt te mokken over de z.i. onterechte verwijdering uit de college- stoel, hield maandagmiddag in de raad- g d c< li d sl g n E v V R tt P e b ii o P e Si B w v k 1! k b Naar welke kant de balans uitslaat kunt u vanavond zelf zien. De raad Beverwijk moet zich ook bezig houden met maar liefst 5 ingediende moties: van Berghuis over stoppen met NeUwied; van opnieuw Berghuis over een duurtetoeslag; van de Wildt over f 15.000 voor Weg Wijs; van Schipperus over de gewestkeuze en van Van Ruyven over het zwembad. „De verdeeldheid belemmerde in ern stige mate het werk voor de gemeente. Door initiatief van één onzer is een commissie van goede diensten er goed deels in geslaagd een werkbasis te leg gen. De grootst mogelijke meerderheid was daar gelukkig mee. Buitenstaanders zullen wellicht opmerken: bij het CDA hebben ze voor zulke situaties een een voudige formule; vergeven en vergeten. Dit kan men wel vergeten”, zei Schippe rus, die voorts verklaarde, dat ook in de ven sterk in twijfel trekken. Hij wilde graag een aparte woonschepenhavenver ordening. Een zekere differentiatie in de Sport- hal-tarieven leek hem redelijk, terwijl hij voorts - sprekende over de „zorg wekkende toestand waarin de SV Bever wijk verkeert” - aandrong op de aanleg van een trainingsveld in het complex Aagtenbos. Met betrekking tot de „vroegere bad plaats Wijk aan Zee” informeerde de heer Bodewes naar de datum, waarop het college een nieuw bestemmingsplan denkt te kunnen uitbrengen. De stof- overlast baarde hem zorgen, terwijl hij graag enkele bejaardenwoningen of lie ver nog een bejaardencentrum in de badplaats gerealiseerd zag- Tenslotte wilde de PvdA-er weten wat er met de gebouwen van Zeevanc en Maris Stella gaat gebeuren. Mevrouw W. Albrecht-de Korte legde in haar beschouwing een relatie tussen vandalisme en het tekort aan gemeente lijke trapveldjes, waarop de jeugd zon pupil noemde, die in de voetsporen van zijn docent is getreden en op de valreep door de docent door een examen is gehaald. Sigon namelijk streefde er in zijn periode als wethouder altijd naar tot een sluitende begroting te komen en de PvdA liet toen duidelijk blijken de sluitende begroting geen heilige koe te vinden. „Ik mis nu een beleid in alle grote zaken. Er zijn geen betere alterna tieven op tafel gekomen. Was het beleid van het vorige college zo gek nog niet?”, vroeg hij zich af. derheid van de Beverwijkse bevolking als een goede zaak wordt ervaren, wordt gefrustreerd door een slechte verliezer. Van een constructieve samenwerking met dit lid van de CDA-fractie is tot nu toe geen sprake geweest. Maar misschien wordt in deze adventstijd door de heer Sigon nog „een blijde boodschap” ver kondigd”. En dat deed de heer Sigon inderdaad, want in zijn beschouwing wenste de oud-wethouder het „beleid van dit colle ge een behouden vaart” en kondigde aan het kritisch te zullen begeleiden in be lang van, net zoals de PvdA nastreeft, de Beverwijkse gemeenschap. Sigon vond dat er van een ombuiging van het beleid geen sprake is en bouwde een stelling op, waarin hij de PvdA een der financiële consequenties zijn agressie kan uitleven. Bekijk de mogelijkheid voor de instelling van autovrije straten, voor de aanleg van trap- en crossveldjes in bijvoorbeeld saneringswijken, zo ver zocht zij het college, „dan heeft de jeugd voldoende uitleefmogelijkheden en kan wellicht aan de vemielingenstroom paal en perk worden gesteld”, De heer M. Menist belichtte de finan ciële kant van de gemeentebegroting. Hij informeerde naar de mogelijkheid een toeristenbelasting te heffen, en bepleitte een nieuwe financiële regeling voor „af gevloeide” wethouders of hun nabe staanden. Ook de overloopproblematiek werd door de heer Menist aangestipt. Tenslotte vroeg hij het college met be trekking tot de speeltuinen of deze - gezien de bestuurlijke problematiek - niet beter door speelweiden vervangen zouden kunnen worden. Vanmiddag twee uur maakten 25 raads leden van Beverwijk zich sterk voor de tweede vergadering van de begrotingsbe handeling. Maandagmiddag werd een stortvloed van woorden over de hoofden van het niet zo talrijke publiek op de tribune en de zich kranig houdende raadsleden en journalisten uïtgeftrooid. Alom hoorde men de verzuchting: „de begrotingsbehandeling moet korter wor den" en „enkel de grote lijnen aanstip pen’’, maar veel van die wens is in de schemer van de goede bedoelingen blij ven hangen. Het is maandagmiddag een troosteloze rijstebrei van ellenlange be togen geworden- Met onderbreking van twee koffiepauzes zijn de stoelen in de raadzaal gisteren viereneenhalf uur be zet geweest. Wat dit laatste punt betreft, achtte de PvdA het „onverantwoord, dat een lid van het college van GS verklaart dat Beverwijk daarop, zolang hij zitting heeft, niet behoeft te rekenen. Zonodig moet er”, aldus de heer Vermeulen, „krachtig onderhandeld worden”, waar bij het college nimmer moet vergeten dat „achter Haarlem nog Den Haag ligt”- Slechts matig tevreden betoonde de PvdA-vertegenwoordiger zich over de woorden die bij verschillende gelegenhe den door de voorzitter van de raad tot de raadsleden worden gericht. Hij ver zocht om een meer zakelijke aanpak. Ook tegen het instituut „raadsnestor” leven bij de socialisten bedenkingen. Het lijkt hun juister, dat de raad zonodig via het voorzittersoverleg per gelegenheid een raadslid vraagt de raad te vertegen woordigen. „Mocht niettemin”, zo vervolgde de heer Vermeulen, „de zich tot zogenoemd nestor uitgeroepen hebbende „onderko ning van Califomië” (bedoeld wordt de heer Klomp, red. B.C.) „zich als zodanig blijven opwerpen dan behoud ik mij het recht voo?, al dan niet via een voorstel van orde te reageren”. Over de onroerend-goedbelasting zei hij: „Wij moeten ons wel afwijkend opstellen omdat Beverwijk voor het me rendeel industriegrond heeft in plaats van woonbebouwing. Het 'overgrote deel van de gemeenten, die deze regeling in 1976 gaan invoeren heeft gekozen voor de waarde van het goed in het economi sche verkeer. Twintig percent koos voor de oppervlakte-grondslag”. Wellicht is het mogelijk mensen van de sociale werkplaats De Tunnel in te schakelen bij het onderhoud van de groenvoorziening, aldus Reimes, die ook pleitte voor een wedergeboorte van de harddraverij, die evenals de kermis op de Breestraat zou moeten worden ge houden. Hij lardeerde zijn gedachten met de kreet „Hart voor je stad”. Hij was een tegenstander van de waardegrondslag in de onroerend-goed belasting en wees in dit verband op huurverschillen en speculaties met de verkoop van woningen- Hij miste een voorlichtingsbeleid. De CDA’er vroeg het college om vroegtijdig met de plannen voor Wester- tuinen op de proppen te komen, zodat men nog reëel zou kunnen meepraten. Mr. Hoekstra was nieuwsgierig wan neer het college met de al vaker door de raad gevraagde zomerhuisjes verordening zou komen. „Welke bouwkundige eisen stelt u en welk toezicht op de naleving van de bepalingen is er. In hoeverre bent u bereid te discussiëren over het aanvaardbaar zijn van de zomerhuisjes- ontwikkeling in Wijk aan Zee”, zo vroeg hij. Beverwijk behoort tot de weinige ge meenten in deze regio die nog geen uit spraak over de gewestvorming hebben gedaan. „Maar inmiddels gaat de proces vorming door. Onze huisvestingsproble men kunnen wij slechts regionaal krachtig aanpakken. Wij willen in de regionale gewesttrein niet met een af wijkende Beverwijkse wagon worden in gevoegd, wij wilfen over de opzet van het gehele treinstelsel en over de dienst regeling meepraten”, zei hij kryptlsch. Fractie-voorzitter Schipperus pleitte ernstig voor een relatie tussen het beleid van een gemeente en de uitvoering daarvan. 5^ W” CDA’er Jac Aardenburg was bezorgd over het uitblijven van een reactie van het gemeentebestuur op de visie van de KVP-Wijk aan Zee op het bestemmings plan Van Oldenburgweg-Dorpsduinen. „Het is nu drie jaar geleden en nog steeds wacht Wijk aan Zee op ant woord”. Daar „Zeevanck” de gronden aan de Dorpsduinen niet zal gaan gebruiken, aldus de heer Aardenburg, zou ter plek ke woningbouw kunnen worden ge pleegd. Verder wilde hij graag een cam ping aan het einde van de Relweg. Mede-fractielid J. Mol hief de verma nende vinger op: waarom spreken over een 2e sporthal als er in Beverwijk mensen zijn, die geen le woning kunnen krijgen. Vraagtekens zette hij bij de Bever-onteigeningen. Waarom wordt er daar wel onteigend, terwijl het gebouw van de vroegere Nijverheid aan de Kou de Horn, waar het politiebureau zou kunnen komen, niet kan worden ontei gend? moeilijkheid, want die ruimte betekent, dat de leden van de raad, die tenslotte hun goedkeu ring aan de begroting dienen te geven, in feite kredieten beschikbaar moeten stellen aan zakën, die organisatorisch volgens een vast patroon moeten ge schieden, maar die gezien vanuit de politieke verantwoordelijkheid van de raad niet aanvaardbaar zijn”. Hij wilde naar een bovengemeentelijk beleid in de reaio. waarin Beverwijk ook itan meepraten en vanuit die gedachten gang legde hij de motie bij het nieuwe college van B. en W. op tafel. Het leek hem onvermijdelijk een sportlijstje te maken en prioriteiten te stellen, waardoor bepaalde sportinitiatie- De taak van het gemeentebestuur in het raam van de sociale zorg en het maatschappelijk werk is, ook al wordt over het algemeen 80 percent van de kosten van het rijk terugontvangen, een aangelegenheid, die voortdurend zorg en inspanning vereist, aldus mevrouw C. Ruurda-Dekker. zaal een betoog, dat hij niet aan fractie voorzitter Schipperus had voorgelegd. Toen de heer Sigon in zijn beschou wing op een bepaald moment het woord „ons” gebruikte interrumpeerde Cees Berghuis terecht met: „Over wie heeft u het nu? De CDA-fractie?” Sigon merkte op met „ons” de raad te bedoelen. De PvdA dook óók even in het CDA- kamp. Fractie-voorzitter Vermeulen vond tot n<g toe de samenwerking be vredigend. „Een maand geleden kregen wij een brief van een oud-wethouder (Sigon), die nu de titel zou kunnen voeren van dissident, niet te verwarren met een resident. Kan dit college nu steunen op het CDA, al dan niet min 1?”, zo vroeg de socialist zich af. „Het mag toch niet zó worden, dat de samen werking die door een overgrote meer- ven op de lange baan moeen worden geschoven. Een onderhoudsplan voor alle vefdsportcomplexen is broodnodig. „In de fractie van het CDA”, aldus De Wildt, „bestaat grote twijfel of het ge meentelijk apparaat met zijn dienst voor lichamelijke opvoeding en sport in zijn huidige opzet en organisatie wel tegen een dergelijke grootse taak is opgewas sen. De plaats en de functie van deze dienst zouden dan ook ter discussie moe ten komen”, zo meende hij. Drs. de Wildt was niet zo gelukkig met het voorlichtingsbeleid. Wethouder Kaebisch weigerde een vliegende start te maken. Hij diende een motie in waarin werd gevraagd een bedrag van 15.000 beschikbaar te stellen voor de heruitga ve van de gids „Wegwijs in Beverwijk”. Zoals bekend toonde Kaebisch zich met een heruitgave van de gids niet bijster ingenomen. Over de gaslevering: „er ko men geen messen op tafel als Beverwijk bewijst geen wapens onder tafel te heb ben”. C. Bodewes behandelde voor de PvdA de sportaangelegenheden. Naar zijn me ning waren aan de uitgavenkant van de zwembadbegroting geen verdere bezuini gingen meer mogelijk en moest gespro ken worden van een structureel exploi tatietekort. Aan de inkomstenkant dien de volgens hem gestreefd te worden naar een vergroting van het aantal ba den, waarvoor hij verwees naar de mede door hem ondertekende motie Van Ruy ven. De CDA-fractie, zo ging zij verder, vindt het een bedenkelijk'e zaak, dat de werving van voldoende medewerkers een taakverzwaring betekent voor de overige ambtenaren. Hij verwachtte een uitbreiding van het personeel van de sociale dienst, gezien de verslechtering van het economisch klimaat en het be roep dat in toenemende mate op de sociale dienst wordt gedaan. In een bondig betoog pleitte de PvdA- fractievoorzitter voorts onder meer voor een jaarlijkse aanpassing van de huren van de Sporthal, voor een betere ver keerstechnische bescherming van fietsers en voetgangers en voor een intensief overleg tussen de gemeentebesturen van Beverwijk, Velsen en Heemskerk. „Aarzelend accoord” verklaarde men zich met de verhoging van de gastarie ven, daar de optrekking van deze tarie ven naar het oordeel van de PvdA bedrijfseconomisch niet noodzakelijk is. Begrip heeft men voor de verhoging van een aantal plaatselijke belastingen, al wordt betreurd dat de overheid op een dergelijke toeneming van lasten geen rem kan zetten. Bij de uitgangspunten van de verordening onroerend-goedbe lasting kon men zich aansluiten. Tenslotte gewaagde de PvdA-fractie- voorzitter van zijn voornemen, in de toekomst het collegebeleid nauwkeurig te toetsen aan het „regeringsprogramma” en aan de inzichten, die bij de socialis ten leven met betrekking tot de „kwali teit van het bestaan” in de gemeente Beverwijk: „Wij zijn tot nu toe tevreden met de op drie september gedane terech te keus, wij hebben weer hoop voor de toekomst”. Het functioneren van het woonwagen centrum IJmond vervufde haar met zorg. Vraagtekens zette ze bij het schrappen van de namen van een aantal werknemers van De Tunnel op de perso- neelslijst van openbare werken, omdat het ministerie eiste, dat er een gemeen telijke bijdrage voor de geleverde arbeid aan het werkvoorzieningsschap moest worden betaald. Mevrouw Ruurda ver langde van het college een duidelijk antwoord hoe men hierover denkt. Zij hiefd een motie achter de hand. Dat het bejaarden-recreatiecentrum aan het Westerhoutpleln in de avonduren is ge sloten vond zij onaanvaardbaar. Zij wees in dit verband op de accommodatienood in Beverwijk. Het begrotingscircus is dus om twee uur weer begonnen. B. en W. hebben de raad geantwoord en vanavond om half acht, na het koud buffet, wordt het sein voor de tweede ronde gegeven: de PvdA, het CDA, de PPR, de VVD en de CPN kunnen de antwoorden van de geachte wethouders en burgemeester op de weegschaal leggen. Mevrouw B. de Hen-Brand zag wel kansen liggen om een nieuwe biblio- theekafdeling in het volgend jaar te bouwen buurthuis De Lichtboei aan de Luxemburglaan onder te brengen. De houding van Heemskerk inzake het op richten van een onderwijsbegeleidings dienst betreurde ze. Het raadslid pleitte ervoor ook de BLO-scholen bij de regio nale onderwijsbegeleidingsdienst onder te brengen. In de IJmond bestaan talrijke ge meenschappelijke regelingen, maar met name in de sector openbare veiligheid zijn er een aantal zaken die direct onder „onze politieke verantwoordelijkheid vallen, zoals politie, brandweer en onge vallendienst. Naar de inhoud van het werk gemeten, komt men ook hierin tot gemeentelijke afspraken. Mogelijk een onverwachte juridische BEVERWIJK. Een 31-jarige schil der uit Santpoort is maandagmiddag omstreeks twee uur op de binnenplaats van de lts aan de Brink van vijf meter hoogte van een ladder gevallen. Hij was bezig een ruit af te stoppen. De ladder is vermoedelijk door een rukwind omge waaid. De schilder is met een gebroken linkerarm, kneuzingen, een hoofdwond en vermoedelijk een hersenschudding per ambulance naar het Rode Kruis Ziekenhuis gebracht. Fractie-Iid Klaas Reimes zag wel iets in de invoering van een waarborgsom voor het gebruik van afvalcontainers „De containers zwerven nu over de trottoirs en wegen”. Omdat de ge bruikers geen extra vergoeding behoe ven te betalen als de containers stuk BEVERWIJK. Fractievoorzitter K. Vermeulen van de PvdA maakte zich tijdens de begrotingsbehandeling zorgen over de toename van het aantal Bever wijkse woningzoekenden. Gevraagd werd om extra aandacht voor de huisvesting van alleenstaanden en bejaarden, voor de bouw van woningen voor minder- vallden, om een spoedige realisering van plan Westertuinen. om contact met Heemskerk met betrekking tot de wo ningbouw ten noorden van de Riems- dijklaan en om een onderzoek naar de mogelijkheden van woningbouw ten oos ten van Rijksweg 9. J. van Dijk hield o.a. een uiteenzetting over de strandexploitatie. Hij had daar tegen zo zijn bezwaren- Volgens hem is het college voorzichtig geweest met de verhoging van de strandtarieven. De ex ploitatiekosten van het strand zijn vol gend jaar f 127.000: een stijging ten opzichte van 1971 met 58 procent. De tarieven daarentegen zijn nauwelijks aangepast: de strandexploitanten bren gen al van 1971 af jaarlijks onge veer 34 mille naar de kas van de gemeente. Hij wilde de tarieven nog verder verhogen. "I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4