Drs. Achterstraat wil geen galg reserveren F Mr. Goudsmit hekelt Staten verdeeld over van uitkering van f 200 CDA-fractie I Rampennummer 0011 nodig )E a <a Kijkën Openbare diensten tijdens Kerst en nieuwjaar Provincie kijkt „wet Schaefer” een jaar aan in, riyaol, stevig, geur ig, mooi, Bfe lelftef stuk vléés? „schijngevechten Wat ntaaRt uwfeestmaal nou feestelijkef dan. zo’n, sappig, B tt tkkef tul^vléé bender «sklmnv. ivlil 20,- 7,50 Duurtetoeslag laagstbetaalden WERKLOOSHEID IN PROVINCIE BAART GS ZORGEN metnico scheepmaker KERSTAANBIEDING 75,- 95,- 7,50 en 12,— 5,- 5,- Commissaris geeft CPN geen antwoord MM DINSDAG 1 7 9 PLAATSELIJK NIEUWS 8 (Van een onzer verslaggevers) Verstikking 99 J DECEMBER 1974 MR. KRANENBURG: lV I Hoogleraren HAARLEM Gedeputeerde Staten zijn nog steeds voor honderd percent tegen uitbreiding van Schiphol. De gedeputeerden IJff en Van der Knoop hebben dat beiden gisteren nog eens onder de aan dacht van de Staten gebracht, mede naar aanleiding van opmerkingen van drs. Achterstraat (CDA), die het hypocriet van Amsterdam had ge noemd dat het tegen de wens van politieke vrienden in, dramt voor uitbreiding van de luchthaven. Gedeputeerden: provincie nog voor (Van een onzer verslaggevers) 100 percent tegen uitbouw Schiphol Om op Schiphol terug te komen: gede- ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) in g- (ADVERTENTIE) BREESTRAAT17-19 - BEVERWIJK HEREN PARKA’S alle maten Jongens Tricot OVERHEMDEN Heren Tricot OVERHEMDEN De heer Van der Knoop kon hem in zoverre geruststellen, dat hij het Am sterdamse „drammen” kon verklaren als een wens om in elk geval de mogelijk heid voor een vijfde baan open te hou den, zolang nog niets is beslist over de ce woongebieden, zoals de kust- >it zullen GS in het oog blijven Een publikatie van de Stichting Voorlichtings bureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven, den Haag. steun van een aantal progressieve sta tenleden. Bibliotheek. De openbare bibliotheek en alle filia len zullen behalve op de feestdagen, ook gesloten zijn op dinsdagavond 24 decem ber, vrijdag 27 en zaterdag 28 december en dinsdagmiddag en -avond 31 decem ber. Het filiaal IJmuiden-West (Zeewijk- plein) zal, in afwijking van het normale rooster, wel geopend zijn op dinsdagmid dag 24 december van 14.30-17.30 uur. Velserbad De enige afwijkingen van het normale rooster bij het Velserbad zijn Vervroegde sluiting op dinsdag 24 december om vier uur en op dinsdag 31 december om twee Markt Op 2e kerstdag wordt de donderdagse markt in IJmuiden uiteraard niet gehou den. In overleg met de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Handel is be sloten de markt te houden op dinsdag 24 december, de dag voor kerstmis. VELSEN. De kerstdagen, en oud en nieuw zijn weer de oorzaak van ver schuivingen in enkele openbare diensten. Jongens OVERHEMDEN katoen Jongens en meisjes PARKAS alle maten Meisjes en jongens SPENCERS Dames en heren SPENCERS ui 1) Hartig hapje: 1 Toastje met stukje A gemarineerde haring of rolmops. Garneren JEjfl met tomaat. JE? ■r 2) Kippers: /Kz W Zó op 't brood óf Iral F even bakken met mes- Wt 1 puntje boter óf kort koken f 1 in bodempje water. J W 3) Bokking: f 1 Gefileerd of gesneden.1 Garneren met dun I sotijfje augurk. i 4) Maatjesharing: 1 In mootjes op toast j B (met stukje tomaat). J K Cocktail: 1 dl. room, A 2 dl. tomatenketchup, Jg 4 dl. mayonaise en naar EMksmaak sherry of cognac^^F Hij onthulde overigens dat de BB- nieuwe stijl niet hetzelfde takenpakket zal hebben als de huidige BB. Er zullen taken van worden afgetrokken, die naar de gemeente gaan, en er zullen dus reorganisaties op personeelsgebied nodig zijn. De BB met zijn beperkte taak rampenbestrijding in oorlogstijd zal dan wel centraal bestuurd moeten wor- den, anders komt er ongecoördineerd"— optreden, regiogewijs. Mr. Kranenburg zei de minister te hebben geadviseerd de BB te zien als taak voor de centrale overheid. Wat de rampenbestrijding in vredes tijd betreft merkte hij op dat er regel-jï~ matig geoefend wordt, onder meer rond Schiphol en het Noordzeekanaalgebied. Er is op korte termijn een rampennum- mer nodig, aldus de commissaris, die toelichtte dat de PTT nog steeds het nummer 0011 niet als centraal alarm- nummer vrij wil geven. toekomst van de luchthavenvestigingen. Drs. Achterstraat was met die uitleg en met de toezegging van het college dat de provincie uitbreiding van Schiphol blijft afwijzen maar gedeeltelijk tevreden. „Als je de doodstraf afschaft moet je geen plaats voor een galg blijven reser veren”, betoogde hij. een half uur toch al gauw kost, mag dat extra bedrag voor de band de pret nauwelijks drukken. Aan de andere kant is het natuurlijk- ook weer zo, dat je niet alle program- ma’s altijd en eeuwig kunt bewaren,. Vrijwel alles komt tegenwoordig op dej band te staan, dus je zou ook vrijwel alles moeten bewaren als je niets durfde weg te gooien. Afgezien van de buiten landse programma’s zouden in dat geval alleen van gisteren al bijna vier uur band (dus ter waarde van plusminus 4000 gulden) bewaard moeten blijven. Dat zou neerkomen op een hoeveelheid te bewaren banden per maand met een tegenwaarde van om en nabij de 100.000 gulden. Er moet dus, om praktische maar ook om financiële redenen (die vaak tegelijk praktisch zijn) wel gewist worden, maar het hart zou in uw lijf omdraaien als u wist wat er in de loop der jaren precies is uitgewist. En het einde is natuurlijk letterlijk zoek, als ze ook al laatste afleveringen van series gaan uitwissen. Over het inroepen door deze gemeente van drie hoogleraren stelde de heer Van der Knoop: „Ik heb grote twijfels over hun advies, dat niet volledig kan zijn. Want er komt alleen uit wat de ge meente er in heeft gestopt. Men is niet bij de provincie geweest om de gegevens te toetsen aan het beleid van de provin cie, de streekplanwetgever. Hij gunde de gemeente overigens haar eigen stand punt. Drs. Achterstraat was desondanks van mening dat een oplossing gevonden had kunnen worden voor het bestemmings plan. Anderzijds noemde hij het hypo criet van Haarlemmerliede dat deze ge meente de tamboerijn slaat over de aantasting van het milieu door het ha- werkgroep, die de westbegrenzing van het industriegebied moet vastleggen, aan te wijzen, „maar de gemeente heeft nog steeds niet definitief gereageerd”. vengebied en tegelijk toestaat dat lande lijk gebied binnen de gemeente wordt vo-lgestort met Haarlems puin. De staten namen een motie aan van mevrouw Van Bers-Lips (CDA) waarin het beleid van gedeputeerde staten ten aanzien van de gemeentelijke herinde ling in West-Friesland werd gesteund. De CPN was tegen, omdat de herinde- lingsvoorstellen van bovenaf opgelegd zouden zijn. Over de voorhavenproblematiek zei de heer Van der Knoop dat het rapport van de commissie zeehavenoverleg, „waarin de provincie helaas niet vertegenwoor digd is”, binnenkort te verwachten is. Hij zei overigens dat over een eventuele voorhaven een planologische kernbeslis sing op nationaal niveau wordt geno men, waarbij het oordeel van de provin cie alsnog tot uitdrukking zal kunnen komen. Wat de centralisering van de munitie- opslag betreft merkte de gedeputeerde op dat naar zijn indruk geen concentra tie in Bergen plaats zal vinden, maar dat alleen nog wordt gedacht aan de IJsselmeerpolders of Veenhuizen. Gedeputeerde Van der Knoop vond overigens dat „drammen” niet alleen een eigenschap was van Amsterdam, „maar ook van een in de nabijheid gelegen gemeente”, kennelijk doelend op Haar lemmerliede en Spaarnwoude. Óver het onthouden van goedkeuring aan het om streden bestemmingsplan ’68 van deze gemeente zei de gedeputeerde dat GS van mening waren dat er zowel gezien het streekplan Noordzeekanaalgebied als gelet op de uitgangspunten voor de her ziening daarvan, geen andere weg was dan het onthouden van goedkeuring. Hij zei dat aan Haarlemmerliede was ge vraagd een vertegenwoordiger voor de (Van een medewerker) puteerde IJff verklaarde dat de provin cie zich terecht teweer stelt tegen uit breiding van de luchthaven, omdat bij voortzettende groei een „volkomen ver stikking van het zuiden van de provincie te verwachten is qua woningbouw en werkgelegenheid”. Heeft Schiphol nu 22.000 arbeidsplaatsen, als de trend door zet gaat het naar de 40.000, aldus dr. ir. IJff. Ook op grond van geluidsoverlast noemde hij verdere uitbreiding volstrekt onacceptabel; de huidige situatie is dat trouwens al. Naar zijn oordeel wordt het hoog tijd dat er een besluit wordt geno men over een tweede nationale luchtha ven, „ergens in Nederland”. CDA-voorman Korte gaf te kennen dergelijke uitkeringen niet bij motie te willen afdoen en WD-zegsman Bras vond dat de staten de regering niet op haar verantwoordelijkheid hoeft te wij zen. Hij wees bovendien op het inflatoir effect. Mr. Kranenburg ontried de motie, omdat de discussie over de duurtetoeslag al is gevoerd in de tweede kamer. De heer De Wit zei te kunnen begrij pen dat de WD bitter gestemd is over het feit dat de fractie niet in het college vertegenwoordigd is, „maar het is niet ondemocratisch tot stand gekomen”- Hij begreep ook niet dat mr. Goudsmit de provincie a-politiek had genoemd. „Juist Aan de andere kant is het natuurlijk wel jammer dat een half uur origineel Nederlands tv-spel met een rolbezetting waar bijvoorbeeld „De kleine luyden” niet aan kan tippen (Guus Hermus, Ton van Duynhoven, Ko van Dijk, al stond de laatste niet in de rolverdeling ver meld), zo maar weg is gegooid als een leeg melkpak. Het is niet alleen jammer, maar ook oliekoekendom, en typisch iets voor Hilversum, ben je geneigd te den ken. Het is, als ik me niet vergis, ook niet de eerste keer dat een band is uitgewist die nog uitgezonden moest worden, en je zou zo denken dat er vooral met een serie die nog niet vol tooid is, wat voorzichtiger wordt omge sprongen. Stadhuis Behalve op de kerstdagen en de nieuw jaarsdag is de gemeentesecretarie in het stadhuis gesloten op vrijdag 27 december en op dins dagmiddag 31 december. Op vrijdag 27 december zal de voltrekking van op die dag besproken huwelijken uiteraard doorgang vinden. De afdeling burgerlijke stand is die vrijdag van 9.00- 10.00 uur 's morgens ook open voor aan gifte van geboorte en overlijden. Op 31 december zijn de loketten van het stad huis de gehele morgen geopend van 8.15- 12-30 uur. 's middags is het stadhuis gesloten. Op 2 januari opent het stadhuis iets later dan normaal n.l. om 10.00 uur ’s morgens. Drs. De Wit zei het volstrekt onbegrij pelijk te vinden dat de regering voor deze maatregelen heeft gekozen. Er zijn wel mogelijkheden om via clausules bij grondverkoop langs privaatrechtelijke wet nog enige greep op de woningen te houden, maar waarom moet het zo als het ook langs publiekrechtelijke weg kan?” vroeg hij zich af. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Dat gaat u geen don der aan!” riep de commissaris der ko ningin mr. F. J. Kranenburg gistermid dag toen statenlid Haks (CPN) hem vroeg of diens steun van de „partijpro- paganda door progressieven en confessi onelen” zich verdraagt met zijn politieke verantwoordelijkheid. „Dat hebben we dan goed genoteerd,” aldus de heer Haks. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Van der Knoop heeft gisteren aan provinciale staten toegezegd dat hij de gevolgen van de „wet van Schaefer” waarin een vrije woningmarkt wordt gecreëerd boven een kale huur van f 375 en een koopprijs van f 120.000 zorgvuldig in het oog zal hou den en er de staatssecretaris over een jaar, als de consequenties duidelijk ge worden zullen zijn, over zal benaderen in overleg net de andere Randstadpro- vincies die hun bedenkingen hebben te gen het stellen van deze grenzen. De heer Van der Knoop vond overi gens dat de kale huurgrens van 375, naar zijn oordeel afgestemd op Amster damse verhoudingen, niet zoveel moei lijkheden op hoeft te leveren. „Als ge meenten niet hebben kunnen aantonen dat ze boven die grens toewijzingen hebben moeten weigeren, dan lijkt het wel erg moeilijk daarover met de staats secretaris in discussie te gaan. Wat de koopgrens betreft ligt het volgens hem anders, omdat hiervan een prijsverho gend effect uit kan gaan vooral in aan- trekkeli. streek. houden. ook op lagere bestuursniveau’s moet de burger uit duidelijke politieke alterna tieven kunnen kiezen”, vond hij. Mr. Goudsmit was van mening dat het CDA niet „met moed, beleid en trouw” een breed samengesteld college had ver dedigd, maar via „een zuurtje van vijf cent” (vijf CDA-stemmen op kandidaat Zuurbier) de twee zetels in het college in de wacht had gesleept- „De schijnge-, vechten van het CDA” noemde de libe rale voorman „potsierlijk” en hij hekel- ophalen huisvuil De huisvuilinzameling van woensdag 25 december wordt verplaatst naar de voorafgaande dinsdag. Het huisvuil, dat anders op donderdag 26 december zou worden opgehaald moet nu vrijdag de 27e december aan de stoeprand worden gezet. Omdat dinsdagmiddag 31 decem ber geen huisvuil wordt opgehaald ge beurt dat nu dinsdag ’s morgen en in plaats van op woensdag (nieuwjaarsdag) komt de vuilnisman op donderdag 2 januari. Omdat van te voren niet kan worden gezegd hoe laat de ophaaldienst in het gewijzigde dienstrooster in de verschil lende wijken zal komen wordt de inwo ners aangeraden de vuilniszakken op die dag vroegtijdig buiten te zetten. HAARLEM. „Rekening houdend met de argumentatie van de heer De Wit krijg je in de toekomst mogeljjk nog colleges van pro- en contra-abor- teurs!” Die opmerkelijke uitspraak gaf mr. Goudsmit (VVD) gisteren prijs aan provinciale staten, in een hernieuwde terugblik op de collegevorming. Drs. De Wit (PvdA) had even tevoren gewezen op het feit dat de collegevorming was gebaseerd op de landelijke politieke ver houdingen, omdat ook de verkiezingen waren gebaseerd op landelijke standpun ten. Dat bracht mr. Goudsmit op de aborteurs, en hjj betitelde vannit die gedachte de opstelling van de heer De Wit als „zonneklaar waardeloos”. uur. Natuurlijk is het zwembad ook op de feestdagen gesloten. kerstbomen Er zullen ook weer centrale kerst boomverbrandingen worden georgani seerd en wel op donderdag 2 januari ’s avonds om 7.00 uur. De bomen kunnen van 6.00 uur af wordn gebracht op de volgende verbrandingspunten: Voor IJmuiden: op het sportveldje bij de Zeewijkschool en het terrein aan de Willebrordstraat. Voor Velsen-Noord: op het terrein aan het einde van de Schulpweg bij de spoorwegovergang- Voor Santpoort: op het terrein aan de Kieftendellaan. Een uitstekend programma vond ik intussen „Reis wijs” waarin je Romano Stinga meteen op het eerste gezicht herkent omdat hij in een menigte van mensen altijd als enige als de typische toerist is uitgedost. Maar je kreeg wel van Norfolk en omgeving een exact beeld van de vakantiemogelijkheden, zo zeer zelfs dat ik de naam Norfolk voor goed in mijn geheugen heb geprent als een oord waar ik nooit naartoe moet. Daarmee is het werk van „Reis w ijs” niet veroordeeld, integendeel, ik ben er dankbaar voor, en anderen die zoiets juist zoeken, zullen ook meteen de plek van hun dromen herkend hebben. Ik heb mijn aandacht voorts verdeeld tussen sportkeuring en sportgeneeskunde (daarin werden we nog eens gewezen op de bekende wegen, dus niet trimmen voor je de dokter heb geraad pleegd en niet voetballen voordat je een levensverzekering hebt afgesloten) en „Op losse groeven”. Een mooi program ma. De Zangeres zonder Naam zingt een indroevig lied („Als de laatste roos is uitgebloeid, dan weet ik dat ik scheiden moet”), en het publiek heakt in en deint gezellig mee. Mary bedankt ons vervol gens harteLjk voor het vertrouwen in 1974 (dat echter in genen dele gerecht vaardigd bleek). Maar het mooiste vond ik toch Willy Alberti en Johnny Jordaan, die uitgedost als alternatieve astronauten met kopte lefoons op, een zigeunerlied opnamen voor een plaat waar ze samen op zingen. „Twee neven op één elpee”, zei ChieJ Montagne, „een uniek gebeuren”. Uniek? Een neef en een nicht op één elpee, daf Hij kwam terug op de door zijn par tijgenoot Hartog al eerder aangevochten verspreiding van de programma’s van progressieven en CDA langs officiële provinciale kanalen. Gedeputeerde Van Dis zei over deze kwestie dat de pro gramma’s in discussie zijn geweest in de staten en aldus een „statenstuk” zijn geworden, dat terecht aan statenleden en anderen is toegezonden. Tenslotte is het programmakkoord het kompas waarmee het college het beleidsplan heeft uitgestippeld, aldus de heer Van Dis. Hij vond de verspreiding dan ook geen partijpolitieke activiteit. De heer Haks bleef een andere me ning toegedaan en diende een motie in, waarin provinciale staten werd ge vraagd af te keuren dat het dagelijks bestuur van de provincie de partijpro gramma’s van PvdA, PPR, PSP en D’66 verspreidt, hetgeen strijdig zou zijn met de parlementaire democratie. De motie werd verworpen. Vóórstemden CPN, WD, DS’70 en Boerenpartij. De progressieve partners gingen vijf minuten in beraad om een standpunt over de motie te bepalen. Namens de tegenstemmers gaf daarna drs. Van Ark een verklaring voor de afwijzing van de motie: „Ondanks zorg voor de laagstbe taalden willen we de motie niet steunen, omdat we voldoende vertrouwen hebben in de regering”. Zijn fractiegenoot Van Maasdam lichtte toe waarom een deel van de progressieven wel voor de motie was: „Het kan een ondersteuning zijn van het landelijk beleid. De regering zelf heeft immers gezegd dat er een achterstand is bij de lage inkomenstrek kers”. De vraag is ook gewettigd of het nu wel zo broodnodig is dat een Nederlands tv-spel met drie grote kanonnen erin überhaupt gewist wordt omdat er weer verse blanco banden nodig zijn voor nieuwe opnamen. Zoveel kost zo’n band immers niet, als ik goed ben ingelicht kosten ze ongeveer 1000 gulden per uur. Op het totale budget van enkele tiendui zenden guldens wat één aflevering van Eerlijk duurt het langst: de AVRO- omroepster zei het maar ronduit gistera vond, de laatste en zesde aflevering van „Vader en zoon” was per ongeluk uitge wist, en zoiets is onherstelbaar, dus in de plaats daarvan kregen we een Dick van Dyke-show. Moesten we daarom rouwen? Het is immers wel zeker dat we gisteren met Dick van Dyke en de zijnen heel wat meer hebben gelachen dan we gedaan zouden hebben met Ko van Dijk en de zijnen. „Vader en zoon” is nu eenmaal niet zo’n leuke serie geworden als we verwachtten, dus wat dat betreft was er geen man over boord. HAARLEM. Opnieuw heeft com missaris der koningin mr. Kranenburg in de staten gezegd dat de huidige organi satie van de Bescherming Bevolking zijn instemming niet heeft. De lijn loopt nu van minister naar commissaris der ko ningin en burgemeester; beter zou zijn dat de organisatie vaa de bestuurlijke organen gedeputeerde staten en colle ges van B.en W. zou verlopen, aldus mr. Kranenburg. HAARLEM. De werkloosheid Noord-Holland, met name in Amster dam, is verontrustend, gaf gedeputeerde dr. ir. IJff gisteren te kennen bij de begrotingsbehandeling. Zorgen had hij vooral over de toename in één jaar tijd van het aantal werkloze bouwvakkers van 1400 tot 2300. De werkloosheid is overigens nogal gespreid door de provincie, waar 3 per cent zonder werk zit. In het algemeen is de situatie boven het Noordzeekanaal ongunstiger dan in het zuidelijk deel. Amsterdam neemt met 4,5 percent een bijzondere positie in. Daar staan 40 per cent minder-geschikten ingeschreven, 30 percent administratief personeel, 10 per cent bouwvakkers en vijf- tot zeshon derd academici. De provincie zal weinig kunnen doen aan de werkloosheid anders dan op een indirecte manier: door spreiding van de werkgelegenheid, aldus de heer IJff. Nu is er in grote lijnen een overvloed van werkgelegenheid in het zuiden, en een tekort in het noorden. Hij was overigens niet zo optimistisch over de trek naar het noorden van bedrijven. „We hebben ze niet aan een touwtje, en de economi sche trek is nog steeds op het zuiden gericht,” aldus de gedeputeerde, die Schiphol als de grote aanzuigende motor zag. Noord-Holland heeft met de andere randstadprovincies bij de minister van Sociale Zaken gepleit voor toewijzing van aanvullende werken voor de bouw sector. ^en vleesP,ank voor uw feestrecept. Stuur éen van uw z ei9en stehjke vleesre- cepten voor 1 januari 1975 HAARLEM. Noord-Holland zal geen beroep doen op de regering om aan de ontvangers van de laagste inkomens een extra uitkering van 200 te ver strekken in verband met de toenemende duurte. Een motie dienaangaande van de CPN-fractie werd verworpen, ondanks AUiV --- de het opofferen van de doelstellingen door de confessionelen „onder rode druk”. Hij zei diep teleurgesteld te zijn L.J in het CDA. Mr. drs. Korte (CDA) bracht naar Z voren dat zijn fractie met het oog op de machtspositie van de progressieven een schikking had te aanvaarden. „Dat zal u als oud-kantonrechter toch geen onbe kende gang van zaken zijn”. Mr. Goud smit: „Er zijn partijen waarmee niks te schikken valt”. CPN-man Maas had in opmerkingen van de heer Korte anti communistische lendenzen bespeurd: als het CDA niet in het college was gestapt zou de CPN erin gekomen zijn, had mr. Korte de liberalen immers voorgehou den. eigen feestelijke vleesre* naar postbus 1000, den Haag. 50 beste inzendingen worden beloond met een luxe i houten vleesplank, vergelijkbare winkelwaarde f 34,*.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9