PUBLIKATIE WAS ONRECHTMATIGE HANDELING Johnny en Rijk misschien Willem Buytewech: grafisch verslaggever van zijn tijd PIEKEN en BALLEN Première Svejk bij Ned. Opera Expositie rond Rembrandt Godsvrede in miniaturen van Robert de Bakker In Haarlem staan de mooiste keukens bij elkaar! Costas Varnalis overleden Fvemikkelijk nieuwsf terug als Paar apart r Bill! DRPSTE kersenbonbons Ms smakelijk gepresenteerd in doorkijkdoos Ltl ki 15 In Galerie Mare Journaal verhuist op zondagavond GOUDEN-EEUWSE PRENTKUNST IN MUSEUM BOYMANS - d 1 „Vaders fanfare” op twee carnavalsplaten Utrecht overweegt kabeltelevisie theeminent lil 1 ffe J- WOENSDAG 1 8 DECEMBER KUNST 1974 (Van onze kunstredactie) 1 Mc 1 yds*/ KANTOORBOEK- PAPIERGROOTHANDEL Ged.Oude Gracht 103-105 Haarlem Telefoon 324650 TECHNISCHE UNIE B.V. Volrode kersen, gedrenkt in de fijnste likeur, gevat in echte chocolade van Droste kwaliteit 165 gram (15 stuks) voor slechts - UK ROTTERDAM In de verslag- geverij doen we het tegenwoordig met foto’s als aanvulling bij de tekst. Daarnaast is dan ook nog de commentariërende of politieke prent. In vroeger eeuwen was er alleen de grafische kunst. Iemand, die daar op een boeiende wijze in een enorm breed scala gebruik van heeft gemaakt om zijn medeburgers een beeld van mens en maatschap pij te tekenen is wel Willem Buyte wech geweest. Levende van 1591- 1624 (let wel, slechts 33 jaren) heeft hij heel het leven van zijn Gouden- eeuwse tijd als een vroege verslag gever vastgelegd in ruim 200 teke ningen en etsen. Museum Boymans- Van Beuningen heeft ze bijna alle aan de wand gehangen, aangevuld met werk van tijdgenoten, die naar Buytewechs schetsen ook gravures maakten. En het is zeer „leersaem” om (tot en met 12 januari) daar eens een kijkje te nemen. 3M Duikertjes. Uitstekende thee. Die niet duur is bovendien Maar wel makkelijk. - GEDURENDE DECEMBER ZATERDAGS GEOPEND TOT 17.30 uur r - st Proloog wint geding tegen dagblad t (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) HEIN STEEHOUWER. ADVERTENTIE jaar (ADVERTENTIE) HEIN STEEHOUWER. (ADVERTENTIE) ffAl fa I AMSTERDAM Toneelgroep Proloog uit Eindhoven heeft het kort geding gewonnen dat zij heeft aangespannen tegen het dagblad De Teler- graaf. Deze krant had een interview geplaatst met oud-staatssecretaris en Kamerlid voor DS’70, mevrouw Phia van Veenendaal-Van Meggelen. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W. J. Borgerhoof Mulder heeft in zijn uitspraak De Telegraaf veroordeeld om binnen twee dagen op de voorpagina op een voldoende opvallende plaats onder de kop „nog maals onze publikatie inzake Proloog” een in het vonnis opgenomen mede deling te plaatsen. Willem Buytewech heeft veel kostuum prenten gemaakt, onder meer een serie edellieden op zijn fraaist uitgedost uit allerlei landen. Dit is zijn „Italiaanse edelman”, gekleed naar de eis van die tijd. Hoe een tijdgenoot, een anonieme dichter, daarover dacht, blijkt uit de volgende versjes: Het journaal van 19.00 uur op Neder land 1 blijft gehandhaafd. „Man en paard”, een ets van Robbert de Bakker. Haarlem. Tulpenkade 1, tel. 023-319345 1 B’: L ATHENE (AFP). De Griekse Costas Varnalis, winnaar van de Lenin-vredes- prijs van 1958, is op 90-jarige leeftijd in Athene overleden aan een hartverlam ming. In Boymans is zowat het gehele oeu vre van Buytewech te zien, dank zij een heel groot aantal bruikleengevers. Dat was een oude wens, reeds daterende van 1930, doch nooit in vervulling gegaan. Nu is het dan heel goed gedaan met een uitmuntende catalogus voor een groot deel geschreven en samengesteld door medewerkers van het museum, die daar mee een in Rotterdam geboren en ge- Uiteraard betekent dit niet, dat andere activiteiten in de kerk daardoor gehin derd zullen worden. Men hoopt juist, dat deze expositie aanleiding zal zijn voor velen te allen tijde de kerk te bezoeken. Er zal een bescheiden entree worden geheven. Onder andere zijn er veel etsen van de meester te zien. HAARLEM Robbert de Bakker is een uitgewekene, die eens in Haarlem woonde, maar wegens de Randstaddruk- te Groningen als domicilie koos. Hjj leeft er in een arbeidershuisje in een Veenkoloniaal dorpje. Hij wil dat weten ook en verkondigt vanaf de wanden in Galerie Mare aan de Wolstraat zijn daar gevonden godsvrede. Een godsvrede is een soort tussenregering, want zelfs Groningen zal op den duur de drukte niet kunnen keren. Geleidelijk aan zul len de zeer landelijke en dorpse minia tuurtjes van Robbert de Bakker dan tot de meest beminde Groningse archivalia gaan behoren. We hopen voor hem, dat die tijd echter nog lang weg blijft en dat hij intussen met zijn miniaturen doorgaat, want het is een zeer innemen de kunst. ‘/'7, Varnalis, die het revolutionaire socia lisme was toegedaan en erg populair was in Griekenland, was onlangs her steld van een ziekte en had pas de gouden medaille en oorkonde gekregen van de Bond van dagbladredacteuren in Athene, die hem wilde eren als dichter maar bovenal als deken van zijn leden. Gepubliceerde bundels van Costas Varnalis zijn: „Het brandende licht”, „Be legerde slaven”, en „De ware apologie van Socrates”. Het dagblad heeft inmiddels aan de veroordeling gevolg gegeven. In zijn edi tie van vanmorgen doet het mededeling over de aan het adres van Proloog geuite beschuldigingen in de edities van 3 en 4 december. Deze beschuldigingen zijn geuit door de oud-staatssecretaris van CRM, mevr. S. van Veenendaal in een interview met Peter Liefhebber. De beschuldigingen die door mevr. Van Veenendaal nooit waar zijn ge maakt, hielden onder meer in dat Pro loog een rode mantelorganisatie is en zich schuldig zou maken aan diefstal, afluisteren, spionage en fraude. „In zijn vonnis heeft de president van de Amsterdamse rechtbank overwogen dat wij door in deze uitsluitend op de mededelingen terzake van mevr. Van Veenendaal af te gaan en zonder enige nadere verificatie tot publikatie van de door haar geuite beschuldigingen over te gaan, onrechtmatig tegenover Proloog hebben gehandeld”. Aldus de gepubli ceerde mededeling. Op niet nakomen van dit gebod stond een dwangsom van 25.000,- Van de zijde van De Telegraaf wordt gesteld, dat de krant ten aanzien van de Robbert de Bakker etst, lithografeert en schildert. En bijna alles in minia- tuurstijl in een eenvoudige en toch ge raffineerde stijl. Het lijkt dorps, die boerderijtjes en arbeidershuisjes ter grootte van een postzegel en toch als kleurenetsen uitgevoerd. Het gras groeit er wat kinderlijk omheen, want die huisjes staan meestal ook nog in de verte. Mensen worden dichtbij getekend, na- drukkelijk een paar nette en ouderwets aangedane kinderen pal op de voor grond. Sommigen zijn getekend alsof je ze moet uitknippen en met hun opge vouwen voetstukje moet opplakken als stoffering van een landschapje. Het lijkt alles een beetje naïef en schoolboekjes- achtig, maa rdat is het net niet en dat is dan juist de aardigheid. Schilderijtjes zijn er ook, maar ze zijn in dunne olieverf geschilderd of het kleuretsjes zijn. Alweer een dubbele bo dem dus. F|uiJS zijn er nog niet met de TROS. „We hebben gewoon wat oude makkers ge sproken”, zei Johnny. >J?!L juistheid der beschuldigingen geheel mocht afgaan op de betrouwbaarheid en geloofwaardigheid van de geïnterviewde persoon. De vraag waarom het ging, was of zonder enig nader onderzoek naar de gegrondheid der beschuldigingen deze mochten worden gepubliceerd, zo wordt in het vonnis opgemerkt. Volgens de president dient behalve de betrouwbaarheid van de geïnterviewde, tevens in aanmerking te worden geno men de mate van waarschijnlijkheid, dat de beschuldigingen globaal juist kunnen zijn, de mogelijkheid om dit op snelle en eenvoudige wijze te verifiëren en de urgentie om het interview zonder het geweld aan te doen te publiceren. De president is het met De Telegraaf eens, dat de omstandigheid dat het ma teriaal verstrekt werd door een oud- staatssecretaris van CRM (destijds onder meer belast met het subsidiebeleid ten aanzien van organisaties, zoals Proloog) tevens oud-gemeenteraadslid van Eind hoven en nu Tweede-Kamerlid, een zwaar wegende factor is. Anderzijds acht hij de geuite beschul digingen dermate ernstig, ten dele bijna fantastisch en ook schadelijk voor Pro- UTRECHT Johnny en Rijk zijn weer herenigd. Het blijft voorlopig nog even bij een gezamenlijk optreden voor een carnavalsplaatje, maar de komische heren zijn inmiddels toch samen gesig naleerd in het gebouw van de TROS. „We waren daar om een afspraak te maken voor een radio-optreden met het carnavalslied”, zei Johnny Kraaykamp, maar hij deed niet absoluut ontkennend over vragen naar een nieuwe samenwer king van het befaamde Paar apart. „Het is best mogelijk”, zei Kraaykamp, „maar het is eigenlijk te vroeg daar nu al over te praten”. Concrete onderhandelingen De twee komieken, die de laatste tijd gescheiden de showwereld bewandelen, hebben voor Dureco het nummer „Va ders fanfare” van Pieter Goemans en Leen Falkenier opgenomen. Er bleken opeens twee versies te zijn van deze schlager. Het -is vreemd gegaan met deze dub- bel-op-affaire. Johnny Kraaykamp wist van niets. „Daar zeggen ze dan weer niets van, hè. Ik moet dat dus voortaan ook al in mijn contract laten zetten. Je leert er iedere dag weer iets bij”. „Dat is onmogelijk”, zegt Pieter Goemans, 0e componist, tevens bestuurslid van Stem- ra (BUMA). „Zodra een nieuw lied gede poneerd is, is iedereen vrij het op te nemen”. Hij werd „geestige Willem” genoemd door zijn tijdgenoten, omdat hij niet alleen in vlot handschrift tekende en schetste, maar vaak ook in een wat ironiserende trant. Hij was eigenlijk een van de eerste in ons land, die werkten naar de regels van een toen nieuw realisme. Hij had maniëristisch leren te kenen, ongetwijfeld ook omdat hij van 1611-1617 in Haarlem woonde en daar in contact kwam met de familie Hals en andere tijdgenoten. In Haarlem werd maniëristisch gewerkt in de wat barokke stijl. Maar er waren hier ook anderen, wier invloed men bij Buytewech terug vindt, zoals hij ook een grote invloed heeft gehad, getuige het feit dat Isaias en Jan van de Velde naar veel van zijn tekeningen gravures hebben gemaakt- geopend: maandag t/m vrijdag van 8.00-12.30 uur en 13.00-16.45 uur, dinsdagavond en donderdagavond van 18.30-21.00 uur. HILVERSUM. In verband met de zenderwisseling wordt het NOS-journaal in het nieuwe jaar op de zondagavond via Nederland 2 om tien over negen uitgezonden en niet meer om 19.00 uur. loog, dat een persorgaan, behoudens zeer bijzondere omstandigheden, niet tot pu blikatie daarvan mag overgaan, alvorens enige globale bevestiging van een en ander, ook uit andere bron te hebben verkregen. In dit geval geldt zulks te meer, omdat niet is gesteld f gebleken dat Proloog zich in een eerder stadium, aansorotgelijke vergrijpen als waarvan zij nu beticht wordt, heeft schuldig ge maakt. De Telegraaf beroept zich erop, dat de pers in het algemeen belang, tot taak heeft het publiek in te lichten en voor te lichten over misstanden en wantoe standen en dat een dagblad als De Telegraaf snel moet werken, zo werd in de overweging van het vonnis opge merkt. Daarvoor, bestond volgens de Te legraaf alle aanleiding, omdat gemeen te en provincie een subsidie aan Proloog hebben ingetrokken en de minister van CRM een subsidie van het rijk over weegt. Naar de mening van de president was UTRECHT. (ANP) Burgemeester en Wethouders van Utrecht gaan een commissie uit hun midden instellen voor de beleidsvoorbereiding van kabeltelevi sie. De commissie moet nagaan hoe lo kale televisieuitzendingen verzorgd kun nen worden en welke technische voor zieningen er voor nodig zijn. Het college heeft nu al overwogen dat een door de gemeente op te richten overkoepelende stichting een geschikte vorm zou kunnen zijn. De commissie werkt onder voorzitterschap van burge meester H. J. L. Vonhoff. B en W zullen de fractievoorzitters van de gemeente raad voorstellen een raadscommissie in te stellen, die vanuit de raad de bestuur lijke, culturele, educatieve en technische aspecten van lokale kabeltelevisie kan bestuderen. De gemeente heeft de laatste tijd ver schillende klachten gekregen over een slechte ontvangst van televisieprogram ma’s. Omdat incidenteel ingrijpen een dure zaak is, denkt de gemeente aan het aanleggen van een centraal antennesys- teem in de stad. Leen Falkenier, de tekstschrijver, meldt dat „Vaders fanfare” in eerste instantie voor Adèle Bloemendaal was bedoeld. Pieter Goemans had het lied echter op een Conamus-feest al aan producer Gerrit den Braber gegeven, die bezig was aan de samenstelling van een carnavals-elpee. De orkestband van Adè- le’s nieuwe was toen al gemaakt, maar de zangeres zelf werd ziek, zodat ook de première van deze single in Koos Poste- ma’s Groot Uur U niet plaats kon vin den. Dureco en producer Gerrit den Braber hebben snel gereageerd. Zonder dat Johnny en Rijk kennelijk iets afwisten van Adèles plannen, namen zij „Vaders fanfare” op. De plaat ligt nu al een week in de winkels. De Phonogram- versie van Adèle Bloemendaal zal niet voor aanstaande vrijdag verkrijgbaar zijn. Intussen mag het publiek de komende weken beslissen welke versie winnaar wordt. Die van Adèle of die van Johnny en Rijk. Het komische tweetal zal er in ieder geval wel weer wat gezamenlijk werk aan overhouden en dat moet een mooie basis zijn voor de zoveelste here niging in het bestaan van Neerlands meest aparte paar. in dit geval van een zodanige urgentie geen sprake. De over Proloog veronder stelde misstanden en wantoestanden wa ren nu juist reeds bekend bij het Twee de-Kamerlid, dat geacht mag worden de wegen te kennen om een en ander ter kennis te brengen van de daarvoor geëi gende en bevoegde autoriteiten en voorts via het kamerlidmaatschap voor de no dige publiciteit te kunnen zorgen- Met alle begrip overigens voor het belang van een persorgaan om met een opvallende publikatie, als die over Pro loog de primeur te behalen, is de presi dent toch van oordeel, dat De Telegraaf de beschuldigingen had behoren te veri fiëren. Hij merkt in zijn vonnis nog op, dat over de al of -niet juistheid der beschul digingen het kort geding van Proloog tegen mevrouw Van Veenendaal (dat maandag voor de president van de rechtbank in Den Bosch diende) ,wel het nodige uitsluitsel zal geven. AMSTERDAM (ANP). Een lang zal in de Westerkerk een tentoon stelling rond de figuur van Rembrandt worden gehouden. Dit is een van de manifestaties waarmee de burgelijke ge meente de kerken bij het stadsjubileum wil betrekken. «■r storven kunstenaar wilden eren. Het feit, dat Rotterdam in vroeger eeuwen zo weinig kunstenaars heeft opgeleverd in tegenstelling tot Haarlem, Amsterdam en Utrecht zal daar niet vreemd aan zijn. In die zeer complete catalogus ziet men dus via het werk van Buytewech het hele leven in die tijd de revue passeren. Deftige musicerende gezel schappen (ook enige geschilderd), vissers, boeren, buitenlui, herbergscènes, een he le serie kostuumprenten met edellieden uit aller heren landen, stripverhalen van „grouwelijeke moorden” en terechtstel lingen, zelfs het volk rondom een aange spoelde walvis in Katwijk en allerlei andere gebeurtenissen, die de aandacht trokken. Want zulke prenten werden gebruikt als achtergrond voor het ver tellen van waarlijk sensationele gebeur tenissen, alsof zo’n tekening een nieuws brief was. En dat alles is1 door Buytewech dan gedaan in een vaak licht badinerende manier, in tegenstelling tot het soms veel hoofser tekenen door anderen. Hij had er kennelijk plezier in, en zelfs de soms symbolisch bedoelde voorstellingen werden niet gemaakt om te moraliseren, zoals toen gebruikelijk was, maar om der wille van de plezierige tekenstof- In dat badineren stond Buytewech overigens niet alleen, want in geschrifte wordt het in die tijd ook gevonden, getuige toneelstukken van Bredero en anderen. Wie dus eens wil zien hoe een min of meer „volkse” kunst de burger uit die jaren aansprak, kan bij Buyte wech terecht. Er is ook wat groter werk, litho’s en etsen en omdat de miniatuurtjes in de krant niet uitkomen is hierbij een grote re ets gereproduceerd, die toont hoe eenvoudig Robbert de Bakker werkt, maar wat een knappe lijnvoering hij heeft. .i'Sit-A... AMSTERDAM. Onder de titel „Mu ziektheater 20e eeuw” zal de Nederland se operastichting in januari en februari 26 voorstellingen geven van vijf opera’s die deze eeuw geschreven zijn. Het betreft „Erwartung” van Schönberg, „Blauwbaards burcht” van Bartók, „Svejk” van Kurka, „The Rake’s Progress” van Stravinsky en ,De zaak Makropoulos” van Janacek. Bovendien zal het staatstheater Am Gartnerplatz uit München drie voorstellingen geven van „Die Nase” van Sjostakovitsj- De hedendaagse opera zal achttien uit voeringen geven in haar „vaste” zalen, de stadsschouwburg in Amsterdam en het Circustheater in Schevenipgen. Daarnaast zal Svejk vertoond worden. i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15