In februari VAN NIEL debat premies pensioenen Recessie in VS wordt nog veel ernstiger PANORAMA Schilderachtig pensioenfonds in Engeland Hier gebeurde het Manusama doet beroep op landgenoten WIE WIL ER EEN HONDERDJE VOOR NIKS? DE TRANEN VAN MINISTER PRONK. BIRKIN HIJGT NOG STEEDS DEZE WEEK IN PANORAMA „Culturele Revolutie al acht jaar aan de gang” het ds als u eerst naar de Amro Bank gaat. ft IEN R lijn VlJh U gaat heel wat geruster op vakantie En nog veel meer boeiends in de nieuwe Panorama. IBV Morgenavond beëdiging Rockefeller verwacht Doden bij onlusten in Zuidafrikaanse platinum-mijn Ant 19 WOENSDAG 1 8 VARIA DECEMBER 1974 KOM NU KIJKEN BIJ HORLOGERIE Kritiek >stuu f 291 1 (ADVERTENTIE) f 863-865, (ADVERTENTIE} A OOIST moutoi 1 ten Mao l ADVERTENTIE) uur I) GR. HOUTSTR. 86 HAARLEM rel. 312934 - Speciaalzaak sinds 1883 Staande klokken diverse uitvoeringen Direct leverbaar ook met Westminster speelwerk ïlieve makefl' durende ken pagne wat uit de hand te lopen en de economie te verstoren. De campagne bood tevens de Chinese Communistische Partij de gelegenheid het leger beter onder controle te krijgen. Het leger was tijdens de Culturele Revo lutie te hulp gekomen om de orde te herstellen, en had invloedrijke posten verworven, zowel binnen de militaire als binnen de burgerlijke hiërarchie. Wilt u liever meteen abonnee worden? Prima idee. Dat kost dan f 14,30 per kwartaal (13 nrs.). Stuur een lege enveloppe met op de achterkant uw naam en adres naar Panorama, Antwoordnummer 7147,Amsterdam. Postzegel hoeft niet. HAARLEM. De rechtbank heeft op dinsdag 17 december in staat van faillis sement verklaard: naar de bank ter plaatse, waar ook in Europa. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen het gratis landengidsje mee. 't Geeft u allerlei nuttige informatie over wisselkoersen, buitenlandse munt eenheden enz. CHU- Kruisinga Haarle’ ie tege: .a. 98.- en Nu gebeurt dit wel vaker, maar ditmaal hielden de geruchten aan: het waren de Britse spoorwegen ge weest. Sotheby ontkende later niet dat ze de adviseurs van het pensioen fonds zijn inzake de aankoop van schilderijen. Zij adviseren het fonds zelfs ,bij aankopen bij de concurrent, het even beroemde veilinghuis van Christie’s. Afgelopen mei al begonnen de be heerders van het fonds te denken over de belegging van hun gelden in schilderijen. Maar afgelopen week pas vonden de eerste aankopen plaats, althans, zo neemt men aan. Die aankopen komen op een moment dat de kunstmarkt wel een opkikker kan gebruiken. De steeds stijgende prijzen en de onzekerheid op de geld markten hebben de kopers wat voor zichtiger gemaakt. De regelmatige aankopen door de Britse spoorwegen alleen al kunnen Sotheby weer op het oude peil terugbrengen, temeer daar ze zelf de hand in het spel zul len hebben. Wat er met de gekochte schilderijen zal gebeuren, werd er niet bij verteld. DEN HAAG (ANP). De president van de Republiek Zuid-Molukken. ir. J. A. Manusama, heeft een beroep op zijn ongeveer 40.000 in ons land wonende landgenoten gedaan, het hoofd koel te houden en de grootst mogelijke zelfbe heersing te betrachten.” zei dit ni'et uit gebrek aan vertrouwen in de organisaties van werkgevers en werk nemers, maar er kunnen zich situaties voordoen waarin sprake is van een be dreiging van het eregingsbeleid. CPN-woordvoerder Meis verweet mi- Dit staat in een commentaar dat giste ren in New York werd gepubliceerd door de Russische delegatie bij de Vol- kenorganisatie. De schrijver van het artikel uit de beschuldiging dat de Chinezen, „verblind door het chauvinisme van een grote mogenheid,” geprobeerd hebben de lan den van de derde wereld en de Verenig de naties” te' gebruiken om hun eigen belangen te bevorderen”. „In de drie jaar dat de Chinese Volks republiek lid is van de Verenigde Naties heeft de regering in Peking nog geen enkele constructief voorstel ingediend met het oog op de versterking van de internationale vrede en veiligheid”. Hij heeft dit gedaan, zo deelde hij op een gisteren in Den Haag gehouden persconferentie mee, omdat er uit de Zuid-Molukken „zeer verontrustende” berichten zijn binnengekomen, die gewa gen van arrestaties van een groot aantal Zuid-Molukkers door de Indonesische autoriteiten. De Zuid-Molukkers zouden zich aan subversieve activiteiten ten gunste van de republiek schuldig hebben gemaakt. Bij de verhoren zou de Indonesische politie methoden hebben toegepast, die als onmenselijk worden beschreven, al dus ir. Manusama. In ’n brief heeft hij minister-president Den Uyl op de hoogte gebracht en gevraagd hem over deze kwestie te wil- ïen ontvangen. WASHINGTON (Reuter).— De econo mische recessie in de Verenigde Staten zal de komende maanden nog ernstiger vormen aannemen, met als gevolg een stijging van het aantal werklozen met één miljoen Dit heeft de Amerikaanse minister van financiën, William Si mon, gisteren meegedeeld aan het Con gres. Het werkloosheidscijfer zal een stand van 7,5 percent bereiken, een per centage dat in de afgelopen zestien jaar niet meer is voorgekomen. PEKING (Reuter, AP).— Partijvoor zitter Mao Tse Toeng van China heeft zich persoonlijk gesteld achter de cam pagne om de politieke geschillen tussen de partij en het leger bij te leggen en de eenheid te herstellen. Een recente richt lijn van het centraal comité clteeert Mao’s uitspraak dat de Culturele Revo lutie acht jaar aan de gang is, en dat het tijd wordt de orde te herstellen. nister Boersma de ondernemers te heb ben gesteund toen die met grote beslist heid aan tafel gingen zitten om hun eisen door te drukken. De regering zou de Kamer vandaag antwoorden. I Ook informeerde hij naar het oordeel In het kader van de kabinetsbesprekin- gen in de financieel-economische drie hoek over dit onderwerp. Als minister Boersma nu niet met een loonmaatregel komt rijst toch wel de vraag of hij in dat geval een beeld wil geven van hetgeen naar zijn verwachting in de komende maanden in de verschillende bedrijfstakken zal gebeuren. „Wij heb ben recht op deze toekomstverwachting van de minister, meende dr. Kruisinga. J. Trom in Haarlem, Pleiadenstraat 108, handelende onder de naam Starre- kroon Montage, rechter-commissaris: Mr. J. Vrij, curator: Mr. P. Heidinga, advocaat en procureur in Haarlem, Ged. Oude Gracht 92; Vorige maand was 6,5 percent (6,5 miljoen mensen) van de Amerikaanse beroepsbevolking werkloos. Volgens de minister zal er in ieder geval voor midden volgend jaar geen verbetering komen in de economische situatie. Er zijn echter wel duidelijke aanwijzingen dat de inflatie op het ogenblik circa twaalf percent per jaar vermindert, zei Simon, die tegen het al te sterk stimuleren van de Amerikaanse econo mie is omdat er dan weer „hollende inflatie zal ontstaan. Panorama wappert in de Kalverstraat met briefjes van honderd. Met de grootste moeite pakken tien Amsterdammers ze aan. Lees hoe ze (van hippe vogel tot deftig heer, van kloosterzuster tot danseres) hun gratis meier besteden. Minister van ontwikkelingssamenwerking Pronk is bezeten van zijn vak. Hij werkt zich te barsten, vindt lachen tijdverlies, vloeken niet efficiënt en pinkt nu en dan een traan weg. Is hij de corpspik waarvoor Vredeling hem houdt? Jane Birkin, welbekend van zwarte schijf (Je t’aime,moi non plus) schijnt maar één probleem te kennen: hoe houd ik vandaag mijn slipje aan?’t Lukte! Zie Panorama’s schitterende foto’s. WASHINGTON. (AP) Men ver wacht dat de beëdiging van Nelson Roc kefeller als vice-president van de Vere nigde Staten morgenavond zal plaatsvin den. Voorbereidingen voor de plechtig heid worden reeds getroffen. Het laatste debat over Rockefeller in het Huis van Afgevaardigden begint morgenochtend en zal .uanr ^rwach* I duren. Mao doet een beroep op de partij zich één te tonen met het leger, zo is uit diplomatieke kringen in Peking verno men. Deze richtlijn past in het streven naar orde en eenheid, dat de laatste drie maanden kenmerkend is voor het poli tieke leven in China Het afgelopen jaar heeft de grootscheepse campagne van kritiek op Lin Piao en Confucius aan het licht gebracht dat er groepsvorming bestaat, en wrok tegen partij-bureaucra- ten. Op zeker ogenblik dreigde de cam- - Er zijn 78 gewonden. Volgens de mijndirectie zouden de gevechten het gevolg zijn van stamtwisten tussen mijnwerkers uit Malawi en mijnwerkers uit het Bantoe-thuisland Transkei. Ongeveer 2000 Malawische mijnwer kers hebben verzocht naar hun land teruggebracht te worden. De mijn-politie ’’kwam met honden en traangas tussen beide in de gevechten”, zo wordt gezegd. De strijd zou vijf uur geduurd hebben. Onlusten in de Zuidafrikaanse mijnen hébben dit jaar van meer dan 50 Afri kaanse mijnwerkers het leven geëist. ndustrie CHU wil duidelijkheid eventuele loonmaatregel DEN HAAG (ANP) fractievoorzitter dr. heeft minister Boersma van Sociale Zaken dinsdag de vraag voorgelegd of hij echt van plan is met een loonmaatregel te komen nu het centraal akkoord niet tot stand schijnt te komen. Tijdens de voort zetting van het debat over de be groting van sociale zaken zei dr. Kruisinga er niet zo zeker van te zijn dat deze hier en daar geuite suggestie ook werkelijkheid zal worden. De CHU-leider wilde nu niet spreken over de schuldvraag rond het mislukken van het cen traal akkoord. Wèl heeft de CHU enkele twijfels ten aanzien van de uitwerking van de rol van het ka binet terzake. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN De gepensioneerde wisselwachters, kaartjesknippers, wa- genvoerders en al die andere employ- é’s van de Britse spoorwegen, kunnen gerust gaan slapen. Hun pensioen fonds is in deze dagen van inflatie in goede handen. De beheerder van de slordige 150 miljoen pond sterling, waaruit het fonds bestaat, beleggen een deel van hun geld nu in oude meesters. Kort geleden werden in het beroemde veilinggebouw van Sotheby een Tiepolo en een Panini geveild, waarvan de koper niet werd onthuld. Meier in Haarlem, Kritzingerstraat 15, rechter-commissaris: mr. J. Vrij, cura- trice: mej. mr. D. J. Markx, advocate en procureur in Haarlem, Parklaan 5; Bol-Lange in Hoofddorp, Graan voor Visch 18501 handelende onder de naam Labo B.V. io. Haarlemmermeer. Schip- holweg 863-865, rechter-commissaris: mr. J. Vrij, curator: mr. R. E. Gerritsen, advocaat en procureur in Hoofddorp, Kruisweg 656; Roele in Zandvoort, Trompstraat 3 flat 7, handelend onder de naam Roele’s Metselbedrijf rechter-commissaris: mr. J. Vrij, curator: mr. C. H. P. de Boer, advocaat en procureur in Haarlem, Groot Heiligland 38; Tromp in Wijk aan Zee, gem. Bever wijk, Voorstraat 6, melkhandelaar, rech ter-commissaris: mr. J. Vrij, curator: mr. H. M. J. van Mens, advocaat en procureur in Beverwijk, Breestraat 95 a. Wegens gebrek aan baten is bij vonnis van de rechtbank van dinsdag 17 decem ber opgeheven het failissement van: J. H. E. Rebergen in Zandvoort, Lo- rentzstraat 437, handelend onder de naam Drogisterij vh Blaauboer, in Zand voort, Pasteurstraat 2, uitgesproken op 1 oktober 1974, curator mr. C. H. P. de Boer. Tegelaar in Lisse, Debussystraat 38, uitgesproken op 26 februari 1974, curator mr. P. J. Stouthart. RUSTENBURG (Reuter). Onlusten in de platinum-mijn Bafokeng bij Rus tenburg in Zuid-Afrika hebben de afge lopen drie dagen aan vier Afrikaanse mijnwerkers het leven gekost. De aanhoudende kritiek op Lin Piao de voormalige minister van Defensie, die nu als verrader aan de kaak is gesteld en de aandrang op partijcon trole over militaire zaken schijnt enig verzet bij het leger te hebben opgeroe pen. Waarnemers zijn van mening dat de partijleiding en de militaire top de meningsverschillen over politieke kwes ties pas onlangs hebben bij gelegd. De uitvoerige aandacht in de pers voor de noodzaak van eenheid, en oproe pen om de produktie te bevorderen en de campagne van kritiek te laten over gaan in een campagne voor marxistische studies, wijzer er op dat de autoriteiten er nogal wat moeite mee hebben gehad de gerezen tegenstellingen te overbrug gen. Dat heeft onder meer tot gevolg dat meer tijd nodig is voor voorbereidende vergadering voor het lang verwachte Na tionale volkscongres.'Eerst moet overeen stemming bereikt worden over belangrij ke benoemingen 'en beleidsbesluiten. Het congres, bedoeld als een manifestatie van nationale eenheid, moet deze besluiten goedkeuren. Aanvankelijk zou dit volks congres in ’t najaar van 1973 worden ge houden, maar inmiddels wordt 1 begin ’75 verwacht. De Chinese leiders willen geen voorspellingen doen over het tijdstip van het congres. Verder vroeg hij van de minister de verzekering dat de definitieve nota werkgelegenheid in januari zal verschij- nene. Zo niet dan overweegt de CHU een uitspraak van de Kamer te vragen. Drs. Nypels van D’66 droeg enkele suggesties aan voor de opzet van een nieuwe, landelijke overlegstructuur op so- ciaal-economisch gebied. Noodzakelijk is dat de werkgevers- en werknemersorga nisaties bij de onderhandelingen over een sociaal akkoord steed meer punten aan de orde stellen. Voor de werkelijke inkomensverdeling zijn bijvoorbeeld naast de primaire lonen van betekenis de belastingprogressie, de sociale pre mies, pensioenkosten en de fiscale ver werking daarvan. Het blijkt steeds moei- lijker te zijn het eens te worden over een sociaal contract voor een volgend jaar als er geen afspraken worden ge maakt over een aantal hoofdzaken, over een kader waarin gewerkt moet worden. Het zal volgens drs. Nypels nodig zijn onderscheid te maken tussen twee soor ten onderhandelingen en overeenkom sten, namelijk die betrekking hebben op de sociaal-economische doelstellingen in het algemeen, met name ten aanzien van industrialisatie, arbeidsmarktbeleid, inko mensverdeling, collectieve voorzieningen en medezeggenschap en daarnaast die betrekking hebben op de concrete uit werking van een jaar. ARP-woordvoerder Van Dam wierp de vraag op of de regering kan volstaan met het vertrouwen dat de partijen bij de CAO-onderhandelingen zich ook aan het regeringsbeleid zullen houden. Hij op free DEN HAAG (ANP).— De Tweede Ka mer heeft gisteren besloten het rege ringsvoorstel over de fiscale behandeling van pensioenpremies in het openbaar te bespreken in de week van dinsdag 4 februari van het volgend jaar. Voor waarde is evenwel dat de schriftelijke voorbereiding dan voltooid is. Dezer dagen stelde Kamercommissie, die het openbaar debat voorbereidt, nog een groot aantal vragen. Deze dienen voordat het debat begint beantwoord te zijn. Het tijdstip van beantwoording zal afhangen van het werk van de werk groep uit het kabinet (de ministers Dui senberg en Boersma en de staatssecreta rissen Hendriks, Van Rooijen en Mer tens). Deze werkgroep is vorige week vrijdag ingesteld, gezien de grote bezwa ren welke met name artsen en apo- thekrs de afgelopen weken tegen het voorstel hebben ontwikkeld. „Eenheid moet hersteld” Met kontant geld op zak loopt u altijd Amro Teleservice en binnen de kortste een zeker risiko. Stap daarom voordat u op keren wordt geld telegrafisch overgemaakt vakantie gaat even binnen bij de Amro Bank. Daar vertelt men u graag hoe u uw vakantiegeld het verstandigst kunt verdelen tussen kontante buitenlandse valuta en cheques. Amro Reischeques bijvoorbeeld of uw eigen Eurocheques. Raakt u ze op een of andere manier kwijt, dan hebben anderen er niets aan en u krijgt ze gewoon vergoed. U belt even met

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19