Raden van Arbeid en Ziekenfondsraad coördineren actie Uitbreiding ECD HBU opgelicht voor controle voor ruim prijsverlagingen f 2 miljoen Cao-gesprek beroeps vervoer vastgelopen Bij Balamundi korter werken voor 370 man Hendriks wil te veel in korte tijd f? „Minimumloon met 2 pet extra omhoog” p nrHiersoifnd solide vermogensbeheer. EEG voorzichtig in richting van gezamenlijk energiebeleid I a 25 Pyramide van bruisende nieuwe champagne Olievoorraad moet ZIEKENHUISRAAD KRITISEERT STRUCTUURNOTA GEZONDHEIDSZORG 99 een miljoen gulden aan prijzen I nu toereikend zijn voor 90 dagen ■F3 WOENSDAG 1 8 DECEMBER 19 7 4 ECONOMIE (Van onze redactie economie) VAKCENTRALES (Van onze parlementsredactie) at AMSTERDAM Een aantal officiële instanties heeft de krachten ge bundeld om te komen tot een zo efficiënt mogelijke bestrijding van niet- bonafide bedrijven die zich bezighouden met het uitlenen van arbeids krachten die in het buitenland werkzaam zijn. De actie wordt gecoördi neerd door de Vereniging van Raden van Arbeid en door de Zieken fondsraad. DEN HAAG Met zijn bereke ningen over de gewenste groei van de kostenontwikkeling in de ge zondheidszorg in de structuurnota gezondheidszorg wil staatssecreta ris Hendriks te veel in korte tijd. Dat zegt de Nationale Ziekenhuis raad in antwoord op vragen die le den van de vaste Tweede-Kamer- commissie voor Volksgezondheid hebben gesteld. C Malafide koppelbazen centraal melden (Van onze redacteur in Washington) de (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) <1 4 mogen worden verwacht, lijkt ons vol strekt onmogelijk, aldus de NZR. Die 40 percent wordt hooguit een soort streefcijfer, geheel voor de verantwoor delijkheid van de commissie, omdat een opstelling van de negen nationale voor nemens niet verder reikt dan de alge- noemde 50 percent. en en de de ment. Ook hun reserve is in het formele communiqué niet opgenomen. DEN HAAG (ANP). Het wetsont werp voorraadvorming aardolieproduk- ten, dat in 1971 bij de Tweede Kamer werd ingediend, is gewijzigd. In een nota van wijzigingen wordt de verplichting voor importeurs en raffinadeurs om van de belangrijkste aardolieprodukten een voorraad aan te houden ter grootte van 65 dagen binnenlands verbruik, verhoogd tot 90 dagen binnenlands verbruik. De Ziekenhuisraad heeft zeer bewust het woord „afbraak” gebruikt in zijn commentaar op de structuurnota. Van achteruitgang in plaats van herstructu- om rering is sprake als er inderdaad een ontwikkeling komt in het uitgavenpeil van de algemene ziekenhuizen die ach terblijft bij de prijsstijging. Dan is niet alleen de normale kwaliteitsgroei eruit, maar zal zelfs de kwaliteit minder wor den. Dit bruisend beeld werd gisteren in de Rotterdamse wijnhandel Reuchlin Zn ver toond bij de introduktie van de Franse champagne „Ruinart Pére et Fils”. Onder het toeziend oog van wijnhandel-directeur J. Zellenrath schenkt madame la comtesse Emmanuel Anne-Marie de Maigret een piramide van champagneglazen vol. In afwachting van een mogelijk eind januari voort te zetten gesprek hebben de werkgeversorganisaties hun leden ge adviseerd per 1 januari 1975 de lonen te verhogen overeenkomstig hun voorstel len, aldus NOB-wegtransport. De gezondheidszorg in vijf jaar terug draaien naar een kostenniveau dat 3 percent van het nationaal inkomen lager zou moeten uitkomen dan op grond van de ontwikkeling van de laatste jaren zou over het algemeen het hoogst is, het normale niveau zal bereiken. In die periode van zes weken zal het bedrijf de marktsituatie nader onderzoeken. Aan de hand van de uitslag van dit onderzoek bekijkt het bedrijf of het verlenging van de werktijdverkorting moet aanvragen- Het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV heeft hierover gisteren zijn voldoe ning uitgepsroken. Het heeft daarente gen „met enig zorg” kennis genomen van het plan van minister Lubbers ver soepelingen aan te brengen in het prijs beleid. In de brief aan de Raden van Arbeid zijn een aantal richtlijnen opgenomen, die erop neerkomen dat ten aanzien van iedere werknemer die in dienst is of geweest is van een op de lijst voorko mend uitleenbedrijf, door middel van het systeem van meldingen bij alle ter zake bevoegde instanties nagegaan wordt of de door betrokkenen meegedeelde in- 1 De cheque, waarvan de Hollandsche Bank Unie blijkbaar het grootste slacht offer is geworden (het totale bedrag ervan bedroeg, ruim 2,5 miljoen gulden), werd verleden maand door de computer van Los Angeles geweigerd toen deze na ingewikkelde transacties in het buiten land bij de stadskas terugkeerde. De gemeente Los Angeles heeft inmiddels bekend gemaakt niet aansprakelijk te zijn voor het bedrag. De computerfraude, die op 7 december aan het licht is gekomen, is het werk van een groep onderwereldfiguren die, vermoedelijk met hulp van een employé van de afdeling financiën van de ge meente Los Angeles, erin slaagden de computer valse, op de stadskas getrok ken cheques te laten uitschrijven, ten einde ze elders te incasseren. In elk geval: het verlangen van Europese Commissie om tegen 1985 EEG-afhankelijkheid van de energie-im- port tot 40 percent (tegenover de huidige 63 percent) terug te brengen, werd door de lidstaten als een utopie bestempeld. In een brief van de Vereniging van Raden van Arbeid aan de leden wordt uiteengezet, dat de malafide praktijken van de kopplbazen niet alleen schade berokkenen aan de Raden van Arbeid, maar ook aan de overige sociale verze- keringsorganen bovendien aan de be lastingdienst. Daarom is besloten tot het instellen van een zogenaamd Centraal Meldingspunt. HUIZEN (ANP). Balamundi Neder land b.v. in Huizen (NH) heeft voor 370 werknemers werktijdverkorting aange vraagd. De werknemers gaan met ingang van 2 januari gedurende zes weken twee dagen per week korter werken als gevolg van te hoog opgelopen voorraden. De vakcentrales hebben er wel begrip voor, dat het horecabedrijf door de mi nister wordt vrijgesteld van een maxi mum bij de doorberekening van de loonkosten, omdat deze bedrijfstak ern stige gevolgen heeft ondervonden van de energiecrisis en van de invoering van de 1 november-wet. Maar de argumenten die de minister aanvoert voor eenzelfde vrijstelling voor de groothandel in eet- en drinkwaren vindt het overlegorgaan onvoldoende overtuigend. UTRECHT (ANP). Minister Lub bers van Economische Zaken heeft de vakcentrales beloofd, dat prijsdalingen, zoals die nu al enige tijd optreden voor bepaalde grondstoffen (plantaardige vet ten bijvoorbeeld), zullen worden doorbe rekend in de consumentenprijzen. Hij heeft aan vertegenwoordigers van de vakcentrales meegedeeld, dat de Econo misch Controledienst voor dit doel zal worden uitgebreid. Hoe de besparingen uiteindelijk tot stand komen, zal in februari opnieuw worden besproken. Daarbij gaat hei dan om handhaving van de steenkooloroduk- tie als dat rendabel is (en dit gel it onder invloed van de oliecrisis alleen voor de Belgische Kempen) de arg waan ten opzichte van de versnelde toepassing van kernenergie waarop de commissie aandringt zolang veiligheid en milieu niet toereikend zijn gewaarborgd, de rol van het aardgas, waarop Ne derland als grootleverancier zuinig wil zijn, maar waarvan de commissie meer produktie wil voor export naar EEG- landen, hoewel Nederland al 50 percent van zijn produktie uitvoert. De Europese Commissie moet nu de instrumenten ratie van NVV en NKV. Volgens de vakbonden zijn de werkgevers niet met serieuze voorstellen gekomen voor een structurele optrekking van het chauf- feursloon. Hoe deze doelstellingen echter moeten worden bereikt, is nog niet vastgest' ’.d de negen bewindslieden zullen daar over op 13 februari opnieuw vergaderen. Van bevoegde Nederlandse zijde erd opgemerkt:„Een zeer wezenlijke stap vooruit naar een gezamenlijk beleid voor de energie doch of het dan ook een gemeenschapsbeleid is, zal in uitwerking moeten blijken”. Minister Lubbers van Economische Zaken heeft, zegt hij, overigens op de energiebesluiten nog een algemene re serve gehandhaafd, aangezien Nederland pas aan een ruimer gebruik van kern energie wil meewerken indien de veilig heid voldoende is gewaarborgd volgens de nationale maatstaven van de lidsta ten. Dit kan wéér tot verschillen leiden, die op zichzelf moeilijk met een Euro pees beleid te rijmen zijn. Het officiële communiqué van de Raad echter ver meldt dit Nederlandse voorbehoud niet. Ook de Denen moeten wat de kernener gie betreft eerst nog naar hun parle- UTRECHT (ANP). De vakcentrales hebben minister Boersma van Sociale Zaken in een brief meegedeeld, dat vol gens hen per 1 januari een bijzondere verhoging van het minimumloon nodig is met 2 percent. De minister heeft over deze zaak ad vies gevraagd aan de SER. Dat de vak centrales hun opvatting niet langs de gebruikelijke weg van een SER-advies kenbaar maken wordt veroorzaakt door het feit dat de behandeling in de SER niet meer vóór 1 januari mogelijk is. Daarbij komt, dat de centrale werkge versorganisaties op 19 november al als hun standpunt bekend hebben gemaakt, dat er helemaal geen bijzondere verho ging van het minimumloon moet komen. De minister was er in zijn adviesaan vrage aan de SER van uitgegaan, dat de achterstand in het minimumloon die als gevolg van een aantal factoren is ont staan, 1,7 percent bedraagt. Maar vol gens de vakcentrales heeft hij in zijn becijfering ten onrechte 0,3 percent in mindering gebracht. Vandaar hun con clusie, dat het minimumloon op 1 janua ri met 2 percent omhoog moet- Maar het lijkt de raad niet realistisch te verwachten dat deze bedoelingen voor 1980 zullen zijn verwezenlijkt. Daarom wordt gewaarschuwd tegen het voortij dig aannemen van eenzijdige, op ver mindering van de ziekenhuiscapaciteit gerichte maatregelen. De in de nota- Hendriks veronderstelde uitgavendaling zou betekenen dat in de sector van de algemene ziekenhuizen geen enkele groei meer mogelijk is, dat deze sector zelfs nog bij de normale compensatie van de prijsstijging zou moeten achterblijven. Staatssecretaris Hendriks wil een bed dennorm van 4 per 1000 hanteren. Nu zijn er 75.000 bedden in de algemene ziekenhuizen. Vermindering van dit to taal, om tot de 4-promillenorm te ko men. betekent dus dat er 19.000 moeten verdwijnen, oftewel een kwart van de huidige capaciteit. De werkelijk bestaan de overcapaciteit, zo die er is, kan de NZR niet vaststellen. Wel vestigt hij er de aandacht op dat sluiting van zieken huizen ook tijd en kosten vergt. amro pSersoaa fund Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. De commissieplannen streven naar ge bruik van nucleaire energie of kolen voor de opwekking van elektriciteit en niet naar het gebruik van het kostbare aardgas. Dit stemt allerminst overeen met het Nederlandse uitgangspunt. Ook deze kwestie moet in februari worden geregeld. Nederland zegt: voor de op wekking van elektriciteit moeten wij wel olie gebruiken, omdat noch nucleai re energie noch kolen toereikend voor handen zijn. Nederland gebruikt zijn aardgas daarnaast om een strategische reserve op te bouwen teneinde in tijd van nood de elektriciteitsvoorziening te kunnen waarborgen. Omdat de ziekenfondsen door het sys teem van de -individuele aanmelding en de controle op het voortbestaan van de verzekeringsplicht (werkgeversverklaring) veelal als eersten met verdachtlij kende gevallen worden geconfronteerd, werd de Ziekenfondsraad aangezocht de func tie van Centraaal Meldingspunt te ver vullen. In de brief van de Vereniging van Raden van Arbeid de organen die ondermeer de administratie van de kin derbijslag voeren wordt aan de aange sloten raden gevraagd vooral aandacht tc besteden aan degenen die in dienst zijn van een aantal „verdachte” bedrij ven, waarvan bekend is dat ze zich met illegale uitleenpraktijken bezighouden. De lijst die is bij gevoegd, vermeldt 88 bedrijven die in dit opzicht in negatieve zin de aandacht hebben getrokken en die de sociale verzekeringswetten ont duiken. Een groot deel van deze bedrijven heeft op de een of andere manier iets «te maken met een Nijmeegse koppelbaas, die herhaaldelijk in het nieuws is ge weest, ondermeer doordat op zijn kan toor persvertegenwoordigers die om na dere inlichtingen vroegen, bedreigd zou den zijn. ontwerpen om de doelstellingen die de ministers dinsdag hebben vastgelegd te realiseren. De t vakbonden en de ondernemings raad van Balamundi hebben zich met de aanvraag akkoord verklaard. De werk nemers van Balamundi gaan er in loon niet op achteruit omdat zij uit fondsen van de bedrijfsvereniging een aanvulling tot 100 percent op de ww-uitkering ont vangen. formatie inderdaad juist is. Bedoeld wordt hiermee vooral te controleren of de opgave juist is nadat in het binnen land gewerkt is, terwijl in werkelijkheid het loon in het buitenland verdiend werd, zodat geen sociale premies en belastingen werden betaald. Dergelijke mededelingen, zo zegt de brief verder, zijn maar al te vaak geïn spireerd door het malafide uitleenbe drijf. ontwikkeling na 1970 al tot een correctie leidt. Als de berekening wordt gemaakt met 1972 als grondslag, komt men op een niveau voor 1980 van 8,63 percent. Op lange termijn, aldus de NZR, zal een verschuiving van de behandeling van de ziekenhuizen naar de zogenoem de eerstelijns-gezondheidszorg inderdaad tot uitgavenvermindering in de zieken huissector leiden. Mogelijk zelfs tot rela tieve daling van de totale kosten in de gezondheidszorg. Daarom wordt steeds gewezen op de wenselijkheid om de vraag naar ziekenhuisdiensten at te remmen. De NZR wil graag meewerken aan de daartoe benodigde veranderingen. UTRECHT (ANP). De onderhande- lingen tussen werkgevers- en werkne mersorganisaties over een nieuwe cao in het beroepsgoederenvervoer (28.000 werknemers) zijn gisteren mislukt, aldus een woordvoerder van de vervoersfede- De situatie op de exportmarkt en in de woningbouw is zo onzeker dat de directie er twijfels over heeft of de verkoop in het voorjaar, wanneer deze „De .beloften die de werkgeversorgani saties hebben gedaan tijdens het conflict over de tachograaf zijn loos gebleken”, aldus de vakbondswoordvoerder. Reden waarom men het overleg thans heeft afgebroken en een uitspraak van de leden gaat vragen over de vraag of men de cao-onderhandelingen met de werk gevers nog wel moet voortzetten. De vakbonden menen dat de chauf feurs een loonachterstand van 100 per week moeten inhalen. De werkgevers zijn echter niet verder gegaan dan hun eer dere aanbod om de lonen bij wijze van voorschot op een latere herstructurering van de cao met 25 per week te verho gen. Volgens de bonden is dat niet alleen veel te weinig, het is in feite een loos gebaar, menen ze. De werkgevers verlangen namelijk als tegenprestatie dat de chauffeurs tot zo laat mogelijk in het jaar afzien van een arbeidstijdver korting van 42,5 tot 40 uur per week. „Wat de werkgevers met de ene hand aanbieden, halen ze met de andere hand terug”, aldus een woordvoerder van de vervoersfederatie. Ook kon over de beta- ling van de overuren geen overeenstem ming worden bereikt. „De werkgeversorganisaties betreuren het, dat de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties op basis van on ze vergaande tegemoetkomingen het to tale door de werkgevers aangeboden pakket nog niet konden aanvaarden”, aldus een commentaar van de werkge versorganisatie NOB-wegtransport. In de toelichting bij de nota van wijzigingen schrijft minister Lubbers van Economische Zaken dat de wijzigin gen bedoeld zijn om het wetsontwerp in overeenstemming te brengen met een richtlijn van de ministerraad van de Europese gemeenschappen. Het ging om een totaal-bedrag van ettelijke miljoenen guldens, die voorna- melijk in Nederlandse, Engelse, Deense en Amerikaanse valuta werden opgeno men. Drie van de ongedekte cheques werden door een list achterhaald, toen rechercheurs die een tip hadden gekre gen. op een afgesproken plaats zakken met waardeloos papier plaatsten. Daarbij werden twee Amerikanen gearresteerd, een zakenman en een accountant, die volgens gegevens van Senaatsverhoren relaties onderhouden met misdaadkrin- gen in New York. De staatssecretaris geeft in zijn nota aan dat het wenselijk is dat de kosten van de gezondheidszorg in 1980 op 8 percent van het nationaal inkomen wor den gesteld. De Ziekenhuisraad zegt dat deze kosten in 1980 ongeveer 11 percent zullen bedragen als de ontwikkeling voortgaat volgens de trend van de jaren 1970-’73. In de nota-Hendriks wordt een daling van de groei van 5,5 tot 2,5 percent per jaar voorzien. Die daling wil de staatssecretaris voornamelijk bereiken door verminde ring van de uitgaven in algemene zie kenhuizen. Met als grondslag 1970 komt een berekening die uitgaat van een ver laagde groei van 2,5 percent, inderdaad uit op 8 percent in 1980, zegt de NZR. Maar men voegt daaraan toe dat de BRUSSEL. De Europese Gemeen schap heeft gisteren een voorzichtige aanloop genomen naar een gezamenlijk energiebeleid. Tegen 1985 mag de EEG nog maar voor 50 percent afhankelijk zijn van ingevoerde energiedragers. In dat schema nemen de vaste brandstoffen 17 percent voor hun rekening, de aard olie 49 percent, aardgas 18 percent, hy draulische energie en geothermische energie 3 percent en kernenergie 13 percent. WASHINGTON De Hollandsche Bank Unie zou voor ruim twee miljoen gulden zijn opgelicht door computermal- versaties in Los Angeles. Volgens een bericht in The New York Times zou het bedrag, waarvan nog 212.000 gulden in deposito zou zijn, op naam staan van een zekere „Nassif, Kopenhagen”. De transactie zou begin december hebben plaatsgevonden. Elke week een PEUGEOT te winnen in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven" in deze krant. Deze week een Peugeot 104 t.w.v. ƒ9.645,- aangeboden door Gebr. Nefkens NV, Utrecht. PUZZEL MEE! J A WjD* - -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23