KNSB accepteert hem niet meer vanwege „besmet” profverleden Ajax weigert toernooi in 5 Amsterdam 3 9 9 Haarlem heeft 5 recht op een 9 Morgenavond grote topper tegen Raak Punch Inbreng van trainer Quinn bracht Levi’s weer terug 4 9 9 transferbedrag ISPORÏÏM „Misschien komt er gesprek” „wij heten J I I u-n-i-s-k-a/parket LEVrS- i RAAK PUNCH i oeiniska??? Barcelona komt wel Voor Deen Holmström theenergie WOENSDAG 1 8 DECEMBER SPORT 27 1974 Weinig buigzaam nt Reclame Wilskracht Bankgarantie Mentaliteit z Gesprek Schaatsplunje Legaal (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Het ijsstadion Thialf biedt op deze doordeweekse avond een woelige aanblik. Al het Friese en Nederlandse schaatstalent lijkt zich te hebben verenigd op de beide kunstmatig bevroren ijspistes. Binnen reageren ijshockeyers mechanisch op snerpende fluitsignalen, bui ten hoor je het gekras van minstens 400 schaatsen. In een eindeloze kring cirkelen verscheidene trainingsgroepen langs de lege betonnen taluds, opgejaagd door mannen die luisteren naar namen als Klaas Visser, Wiebe Kort en Leen Pfrommer. Snelle ronden worden afgewisseld door ontspan nen geschuifel. Vanuit de steeds dichter wordende mist klinken aan wijzingen op. BASKETBAL iiBiMiaiiiaaiiiiiiaiaiiiiiii iiiilB IT r VAN DIJK WIL VERGIFFENIS Jappie van Dijk: „Het enige wat ik van de KNSB verlang is dat men mij toestemming geeft om aan die honderd ronden-wed- cf-T'i-irïzi'M rfnnl +o m om ovi,f (ADVERTENTIE) strijden deel te nemen’’. (Van onze basketbalmedewerker) 5 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) basistip SPORT-TOTO Nr. 17 toto-tips -7 Henk Elzerman is tijdens zwemwed strijden in Praag op de 400 meter vrije slag als derde geëindigd. De Rus Andreiko zal niet kunnen meedoen aan het Suikerdamtoernooi dat donderdag in Amsterdam begint In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. „Ach, en er gebeurt in de schaatssport tegenwoordig toch zoveel wat weinig meer met het zuivere amateurisme te maken heeft. Neem nou de sprintpre- mies voor de marathonschaatsers en kijk •ens naar Atje Keulen, die bedolven is Reboundkracht, die Levi’s donderdag tegen het Delftse geweld hard nodig Evenals in voorgaande jaren zal de Delftse aanhang weer acte de presence geven. Voorzitter Massaro: „Wij rekenen er op, dat incidenten in deze historische wedstrijd definitief tot het verleden be horen”. Levi’s verwacht grote belangstel ling voor het treffen en heeft het aantal zitplaatsen aanzienlijk uitgebreid. Op de vraag of Levi’s nog een rol van beteke nis gaat spelen in de strijd om de titel blijft voorzitter Massaro het antwoord schuldig. „Voorlopig telt voor ons alleen kwalificatie in de kampioensgroep, daar na zien we weer verder”. „Vertrouwen in de toekomst is er”. Een Levi’s - zonder blessures - kan het donderdag avond bewijzen. volgens de regels immers niet in een wedstrijd tegen mij uitkomen?” Ondanks langdurige onderhandelingen is Jack van Zanten, de organisator van dit toernooi, er niet in geslaagd Ajax te contracteren omdat er niet kon worden voldaan aan de door Ajax gestelde con dities. I (Van onze sportredactie) 3M Theeduikertjes. Kikker je van op. En dat voor maar 1.30 per pak van 40. 1. FC Amsterdam - PSV 2. FC Twente Roda JC 3. Telstar Feyenoord 4. Wageningen GA Eagles 5. NAC - FC Utrecht 6. Excelsior -- Haarlem 7. Sparta - A.Z. '6? 8. MVV - Graafschap 9. FC Oen Haag - Ajax 10. Volendam SC Cambuur 11. PEC Zwolle - Groningen 12. Heerenveen - Heracles 13. Helm. Sport - Eindhoven Dit seizoen reeds gespeeld: Cambuur Volendam 0-0/ Groningen PEC Zwolle 2-1/ Heracles Heerenveen 3-3/ Eindhoven Helm. Sport 3-0. uit wedstrijden 6 4 2 0 10 7 12 4 4 7421 10 7 10 6 2 7 115 3 7 0 16 1 7 12 4 4 6 114 3 7 3 2 2 8 9 13 5 5 8 2 15 5 8 0 2 6 2 7 4 12 9 2/3/1 1 2 1/3 2 1/3 1/3/2 3/1 2 1 3/1/2 1 2 thuis wedstrijden 7 0 5 2 5 6 5 1 0 11 7 3 2 2 S 7 2 5 0 9 7 13 3 5 7 3 2 2 8 7421 10 7 3 13 7 7 3 3 1 9 8 6 1 1 13 8 4 4 0 12 8701 14 9 4 14 9 advies voor zes kolommen 2 2 2 2 3 111113 2 2 2 2 1 2 1 1 3 3 2 1 2 2 2 2 2 2 3 113 13 3 2 1113 3 3 1112 2 2 2 2 2 2 111111 3 3 3 3 1 2 111111 3 2 2 2 2 2 tennissen en fietsen, maar om weer die hele conditietraining te moeten doen, nee, dat zal ik niet meer op kunnen brengen”. Dit zou een tegenvallertje zijn voor het weekblad Friesland Post, dat als sponsor optreedt van Jappie van Dijk („Via mijn club hoor, het is volkomen legaal”) en uiteraard graag wat reclame terug wil krijgen door middel van de marathonwedstrijden. Jappie: „Maar wie weet, komt er deze winter een Elfste dentocht. Daar zal ik zeker aan mee doen, want hiervoor hoef je geen lid te zijn van de KNSB, maar wel van de vereniging Friese Elfsteden. En dat ben ik”. En glimlachend: „Als ik meedoe, zal de KNSB al zijn leden die ook meerij den, moeten schorsen, want ze mogen Mocht de KNSB straks geen pardon kennen voor Jappie van Dijk, dan staat zijn besluit vast: „Dan stop ik, want ik zie er tegenop om een heel jaar te moeten wachten, ’s Zomers ga ik wat Alle factoren zijn aanwezig om een gemotiveerd en een tot het uiterst gela den Levi’s aan de start te brengen. Voor de ogen van Bill Sheridan zal Walter Ombre willen tonen, dat hij ten onrech te niet geselecteerd werd voor de natio nale selectie. Bovendien staan twee Amerikaanse coaches tegenover elkaar. „Ik mag wel zeggen, dat de KNSB binnen de internationale organisatie (ISU, red.) een niet onbelangrijke plaats inneemt, en daarom kijkt de hele schaatswereld naar ons. Welke regeling ook uit de bus komt, we hebben met vier mensen te maken, noem dat maar ex-profs, die in dezelfde positie verke ren. Maar ik wil wel vertellen dat gevoelsargumenten ook een rol zullen spelen”, aldus Comello. Deze slotzin wijst erop dat Jappie van Dijk niet volstrekt kansloos is, maar aan de ande re kant dient men te bedenken dat de schaatsleiders in het verleden nu niet bepaald als de meest tolerante officials op de voorgrond zijn getreden. „Rule is rule” (Henny Roos) is wat dit betreft een regelmatig voorkomend gezegde ge worden, dat van een weinig buigzame houding getuigt. De zelfverzekerde Tom Quinn, die het volste vertrouwen heeft in zijn ploeg en de rusteloze Bill Sheridan, die zich over de kleinste voorvallen kan opwin den. HAARLEM Als donderdagavond om half negen in de Kennemer Sporthal het beginsignaal voor de basketbaltopper Levi’s-Flamingo’s tegen Raak-Punch wordt gegeven, zal de Haarlemse tópformatie opnieuw voor een krachtproef staan. Voor zitter Massaro: „Voor mij is koploper Raak-Punch de sterkste Nederlandse opponent, die w(j ons op dit moment kunnen voorstellen. Een Levi’s spelend in de vorm van de laatste maand heeft echter alle mogelijkheden om de Delftse lijstaanvoerders te verslaan. Een overwinning zou andermaal de negatieve kritiek logenstraffen, die wij in het begin van de competitie moesten ondervinden”. heeft. Typsoos Lions heeft twee weken terug in Zandvoort echter aangetoond, dat de Raak-Punch aanval is uit te schakelen. Als Levi’s, waarvan de verde diging algemeen als de sterkste in Ne derland wordt beschouwd, kans ziet de Amerikanen Rogers en Kirkland weg te houden uit de directe omgeving van de Haarlemse basket, dan zijn de kansen gunstig. Op de Haarlemse aanval zal dan de taak rusten de defensieve kracht in winst uit te drukken. HAARLEM-ZEIST. Op verzoek van Haarlem zal de KNVB vandaag contact opnemen met de Deense voetbalbond om de Deense voetballer Niels Holmström te wijzen op zijn verplichtingen tegenover Haarlem nu de Deen een contract bij Bordeaux getekend heeft. Volgens de KNVB heeft Haarlem recht op een transferbedrag omdat er ook tussen de Nederlandse en Deense voetbalbond een overeenkomst bestaat dat een derde ver eniging, in dit geval dus Bordeaux, moet betalen wanneer een Deense amateur- voetballer weer in het betaalde voetbal terugkeert. er geen extra reclame-borden bij de wedstrijden waren geplaatst, zoals was afgesproken. De organisatie deugde trou wens helemaal niet. Na die wedstrijd in Eindhoven begreep ik al wel hoe het allemaal in elkaar zat. Uiteindelijk heb ik een derde van het garantiebedrag gekregen. Als ik de balans opmaak, zou het schaatsen me in diezelfde periode als amateur minder geld hebben gekost”. Een Levi’s, dat na een moeilijke com petitiestart via een viertal nederlagen uitgerangeerd leek, herstelde zich daarna echter op voorbeeldige wijze. Jan Massa ro verheelt niet, dat de voorbereiding op de competitie te kort is geweest. „Wij echter hadden niet zoals Leiden het voordeel van een reeks thuiswedstrijden. Speelden wij nog „thuis”, dan moesten wij naar Hillegom, Krommenie of Noordwijk. Het is duidelijk dat we in die moeilijke fase de steun van onze eigen aanhang duidelijk gemist hebben”. Op de vraag hoe Levi’s zich ondanks de moeilijkheden zo knap heeft kunnen herstellen, heeft de Levi’s-voorzitter het antwoord direct voor handen. ”De in vloed van onze nieuwe trainer-coach Tom Quinn is veel groter dan wij ooit hebben kunnen vermoeden”. „Zijn vak bekwaamheid is zo groot, dat hij het respect van al zijn spelers afdwingt”. „Veel is er in het team veranderd. Van Kees Akerboom heeft Quinn een com pletere speler gemaakt. Akerboom valt dan misschien niet meer zo op als schut ter, hoewel hij achter Cramer van Kinzo de tweede plaats op de Nederlandse topscorers lijst inneemt, maar hij is tegenwoordig wel één van onze sterkste rebounders”. 0-2 2-1 0-0 4-1 2-1 3-1 „Ik wilde de KNSB wel beloven dat ik geen prof zou worden, maar tekenen voor een ton, nee, dat kon er bij mij niet in. Dat bleef voor mij een principië le zaak, hoewel er op dat moment van contacten met de WISO nog beslist geen sprake was. Ik zou over mijn standpunt een gesprek hebben met de heer Comel lo, maar toen de dag ervoor bekend werd dat de WISO mij wilde benaderen, werd ik meteen uit de kernploeg gewipt. Daar was ik werkelijk kapot van. Op dat moment wilde ik wel stoppen, echt. Maar toen kwam de WISO toch met me praten. Veel mensen hebben me gezegd dat ik die kans niet moest laten schie ten, ook Leen Pfrommer raadde het me aan. Achteraf ben ik erg bedrogen uitge komen. Er stonden veertien wedstrijden op papier, maar hiervan zijn er maar vier doorgegaan. Ik werd gesponsord door Centurion, die een bankgarantie stelde, maar die trok zich terug omdat Als Jappie van Dijk ten slotte zijn tas met schaatsplunje in een hoek van het ijsbaanrestaurant opraapt, zijn de lam pen boven het stadion gedoofd. De vol gende morgen wordt hij weer op het gemeentehuis in Balk verwacht, want sinds enige tijd heeft Jappie van Dijk een vaste aanstelling als gemeentelijk controleur. In de zomermaanden kan men hem aantreffen op de campings in Gaasterland, waar hij erop moet toezien dat de kampeervoorschriften wordën na geleefd. Want rule is rule, nietwaar? De eerste wedstrijden worden gespeeld op vrijdag 8 augustus, terwijl de duels om de derde en vierde plaats en de finale op zondag 10 augustus, een week voor het begin van de Nederlandse com petitie, zullen worden gespeeld. Met de UEFA en de KNVB is reeds volledige overeenstemming over de data van dit toernooi bereikt. Het tempo wordt weer opgevoerd. Schaatsers duwen elkaar met een lichte armbeweging opzij als de kluwen niet meer te ontwarren lijkt. In de verte klinkt het geluid van tegen elkaar slaande ijzers. Donkere schimmen glijden languit over het ijs. Gevloek, gelach. De schaatskunst word je nu eenmaal mees ter met vallen en opstaan. Het onbedui dende incidentje is echter spoedig verge ten. Iedere trainingsminuut lijkt kost baar, want later zullen de chronometers haarscherp vaststellen waartoe al die inspanningen hebben geleid. En niemand wil dan graag tot de ontdekking komen dat alle moeite domweg is verspild. Maar een van hen hangt dit ontmoedi gende vooruitzicht levensgroot boven het hoofd. Tussen de bewegende sliert is hij een eenling, die zijn eigen programma afwerkt. De diep over het voofhoofd getrokken rode muts en een gesoigneerde baard maken zjjn gelaat onherkenbaar. Maar uiterlijk mag Jappie van Dijk dan een gedaanteverwisseling hebben onder gaan, van binnen is zijn hunkering naar de schaatssport niet veranderd. Ondanks alles. onder de geschenken. Ik gun het haar van harte hoor, maar ik breng het wel allemaal ter sprake als de KNSB mijn verzoek afwijst. Twee weken geleden heb ik een onderhoud aangevraagd. Ik vond de eerste reactie van Comello wel positief.” Die „positieve reactie” van KNSB-directeur Wim Comello blijkt te bestaan uit de toezegging dat er inder daad een gesprek zal plaatsvinden, zon der verdere beloftes vooraf overigens. De heer Comello wil hierover geen mis verstanden laten bestaan als we naar zijn standpunt informeren. Comello: „Mijn mening doet niet terzake. De be slissing ligt bij het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrij- dersbond. Als u van plan bent een artikel aan deze zaak te wijden, kan ik u namens het bondsbestuur meedelen dat er nooit een uitzonderingsregel voor Jappie van Dijk zal gelden. De beslissing zal behoren te passen in de internationa le reglementering, zoals die van toepas sing is op schaatsers, die voor een niet- erkende organisatie zijn uitgekomen en terug willen naar een officiële bond.” Maar Jappie van Dijk heeft het nog niet opgegeven. Met dezelfde wilskracht die hem eens de nationale titel oplever de, zet hij de strijd voort. Mondeling hoopt Jappie van Dijk de schaatsbonzen ertoe te kunnen bewegen hem alsnog te accepteren. En daarom blijft Jappie van Dijk trainen. „Al begin ik me nu ook steeds meer af te vragen waarom. Na tuurlijk, na zes jaar topsport kan ik niet zomaar stoppen. Aftrainen is gewoon noodzakelijk. Ik heb nog wat oude trai ningsschema’s en die werk ik af. Eerlijk gezegd rommel ik nu maar een beetje aan. Oh ja, in de zomer heb ik hard getraind, en ik voel dat mijn conditie goed is. Ik heb zelfs wel eens het gevoel dat ik mijn top nog niet bereikt heb. Misschien zou ik die dit jaar kunnen halen, of het volgend jaar. Ik ben im mers laat met het schaatsen begonnen. Door de opening van de ijsbaan hier in Heerenveen in 1966, kwamen er voor mij pas mogelijkheden.” Want Jappie van Dijk mag niet meer wedstrijdschaatsen. Hij is zogezegd be smet met een profverleden. Ruim een jaar geleden plaatste hij zijn handteke ning onder een contract met de WISO, een levenloze organisatie, zoals spoedig bleek, en een zelfde roemloze ondergang als de eerder gestorven ISSL kon een voudig niet uitblijven. Voor veel schaat sers maakte dit, afgezien van de finan ciële perikelen, niet zoveel uit, want door de frustrerende gang van zaken met het profschaatsen was hun ambitie danig bekoeld. Maar Jappie van Dijk zat met de gebakken peren. Hij was nog helemaal niet van plan geweest om, ondanks zijn 30 jaar, een punt te zetten achter zijn schaatscarrière. Hij zat, naar zijn zeggen, verschrikkelijk in de put, toen het na de afgelopen winter muisstil werd rond het professionele schaatsen en na vergeefs op een levensteken te hebben gewacht, ging er vanuit het Friese Balk een brief naar het bondsbe stuur van de KNSB. Jappie van Dijk vroeg begrip en vergiffenis. De schaats bond antwoordde zakelijk, hieraan niet te kunnen voldoen. De KNVB zal de Deense bond in een brief verzoeken of het Bordeaux wil sommeren om contact met Haarlem op te nemen over een eventueel transferbe- drag. Of er iets van terecht zal komen bleek ook Haarlem-secretaris Arnoldy op dit moment nog niet geheel duidelijk. Arnoldy: Huybregts schrijft vandaag een brief waarvan wij een kopie krijgen. We zullen daarom eerst even afwachten. Als we niets horen dan zullen we echter bij de KNVB blijven aankloppen omdat de bond ons na het gesprek van gisteren heeft toegezegd dat wij inderdaad een bedrag kunnen claimen”. o De internationale voetbalfederati* (FIFA) heeft verklaard niet te voelen voor afschaffing van de buitenspelregel. Natuurlijk betreurt Jappie van Dijk het enorm dat hij met de WISO in zee is gegaan. Niet het gerinkel van - naar achteraf bleek - holle duiten heeft hem echter overgehaald; de aansluiting bi.r zijn vroegere schaatsmakkers was eerder' het gevolg van een contract dat de KNSB hem voorlegde. „De KNSB wilde zwart op wit dat wij geen prof zouden worden. Er werd een ton geëist als we dat contract verbraken, want men ging ervan uit dat er per jaar 15.000 gulden in een rijder van de kernploeg werd geïnvesteerd. Dat lijkt wel reëel, maar daar staat tegenover dat wij toch ook veel aan reclame voor de schaatssport doen. We inspireren anderen en geven de mensen die naar ons kijken een beetje plezier. AMSTERDAM. Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Amsterdam, zal volgend jaar van 8 tot en met 10 augustus een internatio naal voebaltoernooi in het Olympisch Stadion worden gehouden. De deelne mende ploegen zyn Barcelona, Molen beek Feyenoord en FC Amsterdam. Bar celona zal aantreden met Crujjff, Nees- kens, Sotil en de Braziliaan Marinho en zal ongetwijfeld de grote trekpleister worden van dit evenement. Molenbeek, dat momenteel lijstaanvoerder in België is en een goede kans maakt de Belgische titel te winnen telt o.a. de Nederlanders De Bree, Boskamp en Koens. En de Bel gische internationale Polleunis, Tengels en Wellens. Hulpeloze handgebaren begeleiden vervolgens zijn relaas: „Goed, ik heb straf verdiend, want ik heb iets gedaan wat volgens de regels van de KNSB niet mag. Ik accepteer xdat ik niet meer aan de nationale kampioenschappen mag meedoen en aan internationale wedstrij den. Het enige wat ik van de KNSB verlang, is dat mij toestemming wordt verleend om aan die honderd-ronden- wedstrijden en zo mee te kunnen doen. Die trekken me enorm aan, omdat het lange werk me goed ligt natuurlijk. Tja, en verder zou ik graag een paar wed strijden willen rijden als er natuurijs is. Voor iemand die de mentaliteit heeft om weer te willen rijden, moet de KNSB toch wat kunnen doen? Ik weet zeker dat de KNSB bevoegd is mij dispensatie te verlenen; in de reglementen bestaat hiervoor een mogelijkheid. Tenslotte hebben ze Jos Valentijn ook toestem ming verleend voor nationale wedstrij den. Begin vorig jaar reed hij als prof in Den Haag en In november mocht hij alweer aan de IJsselcup meedoen. Dat Valentijn maar één profwedstrijd heeft gereden, is volgens mij geen argument om mij te weigeren. Ik heb vier wed strijden gereden bij de WISO; principi eel maakt dat niet uit. Prof is prof.” Op donderdag 19 december speelt in de Kennemer Sporthal Aanvang 20.30 uur Voorverkoop: Sigarenmag. J. P. Groeneveld f Oranjestraat 50-52, Haarlem; Sporthuis Nihek Rijksstraat- weg 86 G, Haarlem; 7 Peter Korver, Winkelcentrum g Schalkwijk, Haarlem. - laatste drie seizoenen 2- 1 1-1 1-1 1.0 3- 2 0-1 1-3 2-4 0-3 1-2 0-1 --- 1-1 4-1 4-1 0-1 0-1 1-2 1-2 0-1 --- percentages 1 2 3 30 40 30 50 20 30 30 50 20 40 20 40 20 60 20 40 25 35 35 30 35 40 20 40 20 60 20 60 20 20 25 25 50 60 20 20 30 40 30 In Heemstede, Heemsteedse Dreef 264 I tel. 023 - 23 94 08/09

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 27