In Cairo komt kleine topconferentie In Australië 1943 Soldaten proefkonijn bij gifgasoefeningen Overstroomde Elbe oevers van Politieke associaties in Spanje goedgekeurd Arts herkrijgt abortus- Labour-Lagerhuislid zou in VS gestraft zijn door Maffia apparatuur Stenen naar Makarios Mgr. Capucci in hongerstaking K. „ALGEMEEN STEMRECHT RHODESIE” Stassinopoulos president I 99 3 Beschikking raadkamer maar Een bontmantel is 1970 - tiid iSkeomt deze «”ek naar Frank Bontmode. M wwuwr1"' WOENSDAG 1 8 DECEMBER 1974 BINNEN- EN BUITENLAND kwik PLAN VAN VORSTER ;adeur ardigd effing vlam »orten :hting Absolute macht name „Leugens” leven lesco filing jntra CIA (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) Brave jongen ■■MB HOESSEIN ONDER DRUK J Wilson: „Stonehouse geen spion (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) Dit kan te maken hebben met: (ADVERTENTIE) Ook deze verondei'stelling werd door 3B) zal Kamer van en- de mi- ielijk of opt. Als Kamer ran Van van de eeft de k ver- >p fos- le ont- iddelen deling, ispoor- rember orraad. ispoor- :n nog :onden. is 9000 olgend meren ig van ig van Noor- telling vooral laag- ’nifici roken Israel ctores iet de ksge- lings- zond- groep >ering ebied i om- ntueel MADRID. Alle Spaanse dagbladen meldden gisteren op hun voorpagina’s, zonder al te veel enthousiasme, de goed keuring van het wetsvoorstel over „poli tieke associaties”, dat twee weken gele den door minister-president Arias Na varro was voorgelegd aan de 98 leden van de Nationale Raad van de staatspar tij. Er waren geen tegenstemmen: 95 leden stemden voor en slechts drie ont hielden zich (als een voorzichtig protest) van stemming. AMMAN (Reuter). De Melchitische aartsbisschop van Jeruzalem, mgr. Hila- rion Capucci, is in hongerstaking gegaan uit protest tegen zijn veroordeling door „een militaire bezettingsrechtbank”. Dit meldde gisteravond het Jordaanse persbureau, dat zei berichten hierover uit Cisjordan*e te hebben ontvangen. Mgr. Capucci is onlangs veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De Is raëlische rechtbank die hem dit vonnis oplegde achtte de aartsbisschop schuldig San wapensmokkel ten behoeve van de Palestijnse verzetsorganisatie „El Fatah”. (Van onze redacteur in Madrid, Robert Bosschart) De Palestijnen en de Jordaanse Hasje- mieten zijn erfvijanden, en koning Hoes sein weet dat zijn troon bedreigd wordt als de Palestijnen weer vrijelijk in Jor danië kunnen opereren. een pathologische achterdocht jegens de Britse pers, die inderdaad over het algemeen niet veel van Harold Wilson en zijn manoeuvres moet hebben; John Stonehouse was op de 20e no vember tijdens een zakenreis in het door de Maffia beheerste Fontaineblue hotel aangekomen. In de middag had hij ge zegd te zullen gaan zwemmen. Nu is er de relatie met de communis ten. Ze komt tegelijkertijd met artikelen als zou Stonehouse met de Amerikaanse CIA in verbinding hebben gestaan. Hij bevestigde hiermee eerdere uitla tingen van twee voormalige Au stralische officieren, die zeiden bij de proeven betrokken te zijn ge weest, die in 1943 in het geheim werden genomen. In totaal zouden ongeveer duizend militairen aan de experimenten hebben deelgenomen. in Phi- ie PSP ;n over ontract )e PSP resaille 73 aan bestuur te her- FRANK toentmecte HAARLEM: Barteljorisstraat 5 - tel.: 023 - 32 04 25 Amsterdam - Hilversum AMSTERDAM (ANP). De door de justitie in beslag genomen medische ap paratuur van een op 7 november geslo ten abortuskliniek aan de Sarphatistraat in Amsterdam moet aan de arts worden teruggegeven. Daar komt de beschikking op neer, die de raadkamer van de Am sterdamse rechtbank gisteren heeft gege ven op het door de arts ingediende klaagschrift tegen de inbeslagneming. •uisin- at de 'P op wach- iaaro- isteld. Warns- met je van GS veelhe- ian. De aat op stads- elling ge ndoen inden t het rij te ifzon- n bij terense soms nd het vooral lager, r Van net de CANBERRA (Reuter). In de Twee de Wereldoorlog zijn Australische militairen als „proefkonijnen” ge bruikt bij experimenten met gifgas in Nieuw-Zuid-Wales en Queens land. Dit heeft de minister voor Repatriëring en Schadeloosstelling, John Wheeldom, gisteren gezegd. Een Duits jongetje speelt op de ondergelopen oever van de Elbe, in de omgeving van Schnakenburg. Ook hier kampt men met overstromingen na de overvloedige regenval van de afgelopen dagen. premier Wilson als een leugen bestem peld. Intussen is de geachte afgevaardig de voor het kiesdistrict Walsall-North kennelijk van de aardbodem verdwenen. Hij liet zijn weduwe en kinderen verze keringspolissen na tot een waarde van 120.000 pond. Maar zolang de dood niet is vastgesteld, moeten de ergenamen zeven jaar wachten voor zij er iets mee kun nen doen. De spanning in de familie neemt on draaglijke vormen aan. Stonehouse’s moeder heeft een hartaanval gehad, zo meldde premier Wilson in het Lagerhuis. En hij vroeg de pers zich voortaan niet meer met de zaak te bemoeien. n ’O on- 8 per- anders ibische fan de lercent komt, oorzet, s zeg- ir het steeds iel en e ver- eleken s niet LONDEN Geruchten, als zou het op 20 november in Miami verdwenen Labour- Lagerhuislid John Stonehouse een communistische spion zijn geweest, werden gis teren door premier Wilson in het Lagerhuis als „leugens” afgedaan. Stonehouse is na zijn geheimzinnige verdwijning al met alles en nog wat in verband gebracht. Het afgelopen weekeinde echter hebben Britse bladen het oude verhaal van de vroegere majoor in het Tsjechoslowaakse leger Frolik over Stonehouse nog eens uitgegraven. Froiik liep na de Russische inval in zijn land over naar de Amerikanen en werd, door de CIA als een van de grootste vangsten beschouwd. Men neemt aan dat de tekst binnen enkele dagen per decreet van kracht zal worden, overeenkomstig Arias Navarro’s belofte dat Spanje nog voor 1975 politie ke associaties zou hebben. De enige wijziging van belang die de Nationale Raad in de tekst aanbracht, was het verlagen van het percentage van inwoners van de verschillende pro vincies, dat een associatie nodig heeft om officiële toestemming te krijgen. Zoals bekend moeten er tenminste 25.000 leden, verspreid over minimaal vijftien van de 52 Spaanse provincies zijn, dit cm „separatisten”-groeperingen in streken als Catalonië, het Baskenland en Galicië te voorkomen. De politieke associaties in de huidige vormd zullen hooguit een lapmiddel zijn om te voorkomen dat Spanje na Franco een sprong in de politieke leegte zou moeten maken. Geen wonder dat bijna alle Nationale- Raadsleden de uiteindelijke tekst goed keurden, want deze geeft hun praktisch absolute macht (zonder werkelijke gelijkheid van hoger beroep) toekomstige politieke associaties. De twee ex-militairen, Bill Soper en Brihn Westwood, hebben een beroep op de regering gedaan een schadevergoeding te betalen aan slachtoffers die als gevolg van de proeven lijden aan ademhalings moeilijkheden, huidkwalen, haar- verlies en andere handicaps. Makarios zei dit toen hij het woord richtte tot een menigte Grieks-Cyprio- ten, van wie familieleden worden ver mist die vermoedelijk in Turkse gevan- geschap verkeren. „Ik overweeg bepaalde concessies, een soort van gebaar, tegenover de Turken”, aldus Makarios. Toen de aartsbisschop later een Turks vluchtelingenkamp in Paramali wilde bezoeken, werd hij door een menigte Turkse Cyprioten tegengehouden. Het kamp ligt binnen de Britse soevereine basis Episkopi, in het zuiden van Cyprus. Ongeveer honderd Turken blokkeer den de hoofdweg van Paramali en gooi den met stenen naar de presidentiële stoet. Door de dreigende huding van de Turkse Cyprioten was Makarios genood zaakt onverrichterzake de terugweg te aanvaarden. Het was de eerste maal dat de president na zijn terugkeer up het eiland een poging deed met de Turken in rechtstreeks contact te treden. Van deze expeditie keerde hij niet terug. Ook zijn lijk werd niet gevonden. Onmiddellijk begonnen de speculaties. Allereerst was het de Maffia. Stonehouse was bestuurslid geweest van een organi satie die, zo heette het eerst, geld inza melde om de hongerende bevolking in Bangladesj voedsel te verschaffen. Later bleek dat het fonds bestemd was om wapens en munitie te verschaffen aan de toen nog voorlopige regering van Bangladesj die voor de vrijheid van het land en tegen Pakistan vocht. Hoe dit ook zij, er waren giften bin nengekomen van een miljoen pond Ster ling en daarvan was minder dan de helft in de boeken terug te vinden geweest. De onzorgvuldigheid van som mige Engelse boulevardbladen blijkt uit het feit dat men hier ook lezen kon: „Eén miljoen achterovergedrukt”. De conclusie was, dat Stonehouse er achter was gekomen dat de internationale Maf fia zich meester had gemaakt van het leeuwedeel van dergelijke fondsen. En dat hij daarvoor gestraft was. Frolik had indertijd Stonehouse en nog twee andere Britse parlementsleden genoemd als spionnen voor communis tisch geregeerde landen. Wilson vertelde het Lagerhuis nu, dat indertijd deze beweringen tot op het bot zijn onder zocht, dat Stonehouse zelf aan het on derzoek had meegewerkt, dat hij toen- dertijd van iedere blaam was gezuiverd en dat ook nu, naar aanleiding van de nieuwe geruchten, de Britse geheime diensten de premier hebben verteld dat Stonehouse niets met dergelijke dingen te maken had gehad. mo- over de Het feit dat premier Wilson de kran ten van „leugens” beschuldigde, duidt aan welke emotionaliteit achter zijn verklaring verscholen ging. Anderzijds kan hij moeilijk de druk uit de gehele Arabische wereld, om met de PLO samen te werken, negeren. De Palestijnen zouden hebben beloofd hun campagnes tegen de Jordaanse vorst te zullen staken, maar ze zijn verdeeld. Vooral de meer extreme groepen binnen de PLO en de groeperingen die zich niet bij de PLO hebben aangesloten, blijven onverzoenlijk tegenover de Jordaanse koning. In Israel wordt gevreesd dat de Arabi sche mini-top opnieuw, net als in Rabat, uitloopt op een nederlaag voor Hoessein, wat ook voor Israel bijzonder ernstige gevolgen kan hebben. Als de Palestijnen weer de vrije hand krijgen in Jordanië, zal ook dit land bij een volgend gewa pend conflict tussen Israël en zijn Ara bische buurlanden niet buiten schot kunnen blijven. Israel moet dan een oorlog op drie fronten voeren. week Noord- die dag <se, die nwoor- Noord- De „modelhouding” van de koning uit zich :n zijn verzekering dat hij de eerste zal zijn, die een r.egering in ballingschap van de PLO zal erkennen. Het verbreken van de banden met de Jordaanwestoever komt tot uiting in het stopzetten van de salarissen, die tot nu toe aan ambtenaren op de Westoever door Amman werden betaald. Een klein maar illustratief voorbeeld: de Jordaan se televisie heeft het testbeeld van de heilige Omar-moskee in Jeruzalem afge schaft: nu is het heel symbolisch een beeld met bomen op de voorgrond en ver weg Jeruzalem op de achter grond- Harold Wilsons buikgriep die, naar hij in bedekte maar ongebruikelijke di plomatieke termen tekennen gaf, was te wijten aan de kwaliteit van het voedsel dat hem in het Elysée was voorgezet gedurende de EEG-topconferentie. („Geef mij maar het Engelse bier en een goede Engelse burgermanspot”.) Ook de Syrische minister van Buiten landse Zaken heeft dit bepleit tijdens zijn recente bezoek aan Amman, dat overigens vooral ten doel had Hoesseins instemming te krijgen dat Syrië vrije doortocht krijgt om in geval van oorlog met Israel van Jordaans grondgebied gebruik te kunnen maken. Deze diplomatieke activiteit gaat voor af aan de mini-top van de Arabische frontstaten (Egypte, Syrië, Jordanië en de PLO), die waarschijnlijk eind deze maand in Cairo wordt gehouden. Daar zullen deze landen en de Palestijnen hun politiek tegenover Israel coördine ren, zoals af gesproken op de jongste Arabische topconferentie in oktober in de Marokkaanse hoofdstad Rabat. Sinds de conferentie van Rabat heeft koning Hoessein een stiptheidsactie uit gevoerd. Ais een brave jongen heeft hij zich bij de wil van de meerderheid near- gelegd, al noemde hij de leidende rol van de PLO „een historische vergissing”. het geval-John Stonehouse zelf, een succesvolle zakenman, die in Wilsons vorige regeringen enige lagere ministers posten bezette en toendertijd als voor komende man werd beschouwd, maar die zich daarna met meer succes in de zakenwereld terugtrok; JERUZALEM Koning Hoes-- sein van Jordanië staat onder grote druk van Egypte, Syrië en de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO om de Palestijnen in Jordanië toe te laten en de Palestijnen in staat te stellen vanaf Jordaans grondge- gebied tegen Israel te opereren. In Israel vraagt men zich af hoe lang de Jordaanse vorst deze druk kan weerstaan. In de beschikking staat dat de straf vordering zich niet verzet tegen de te ruggave van de apparatuur. De officier van Justitie mr. L. van den Berge gaat vermoedelijk van deze beschikking niet in cassatie bij de Hoge Raad in Den Haag. Aangenomen kan worden dat de arts zijn werk in de kliniek weer zal hervatten. In juli sloten de twee dokters van de abortuskliniek, toen het „Sarphatihuis” genaamd, de kliniek, nadat de hoofdoffi cier hun had meegedeeld dat hij zou ingrijpen als zij dit niet vrijwillig deden. In mei werd in deze kliniek een 37- jarige Belgische vrouw geaborteerd, die tijdens de behandeling overleed. Tegen beide artsen werd een strafvervolging ingesteld. Een van de artsen opende op 1 november de kliniek. Daarna volgde de inbeslagneming en sluiting van de kli niek. Deze arts vroeg en verkreeg herope ning van het gerechtelijk vooronderzoek in de strafzaak die oorspronkelijk op 21 november had zullen dienen voor de rechtbank in Amsterdam. NICOSIA (UPI en DPA). President Makarios van Cyprus heeft gisteren verklaard dat hij „bepaalde concessies” zal doen om hervatt’ng van de Turks- Griekse besprekingen op het eiland mo gelijk te maken. Alle drie zijn voormalige topmannen van de regering: generaal Garicano Go- ni, die in 1969 (toen voor de eerste maal een wetsvoorstel over politieke associa ties werd opgesteld dat nooit is goedge keurd) minister van Binnenlandse Zaken was; en zijn toenmalige onderminister, signor Cruylles. Tenslotte Marcelino Oreja, de jonge en briljante onderminis ter van voorlichting in de eerste tien maanden van dit jaar, een kopstuk van een vooruitstrevende christen-democra- ten-groep die onder het gemeenschappe lijk pseudoniem van Tacito politieke be schouwingen publiceert in de Spaanse pers. Alle drie onderstreepten dat het huidi ge wetsvoorstel ontoereikend is om de politieke realiteit van Spanje, met haar talrijke groeperingen die het absoluut niet eens zijn met de staatspartij, te legaliseren. Cruylles ging nog verder en verzekerde dat de huidige tekst een „compromis uit angst” is - angst voor de uiterst rechtervleugel van het regime, overdonderend vertegenwoordigd in de Nationale Raad en die inderdaad de minister-president dwong om zijn (oor spronkelijk veel bredere) „associatie”- plannen tot een bekrompen tekst te beperken. De Griekse regering heeft de 71-jarige Michael Stassinopoulos aangewezen als president ad interim. Het parlement moet deze benoeming vandaag goed keuren, wat bijna zeker is aangezien de regering 219 van de 300 zetels bezet. Als president ad interim krijgt de juridische hoogleraar Stassinopoulos slechts cere moniële bevoegdheden. SALISBURY(AFP en UPI). De Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft een plan opgesteld voor een gelei delijke ontwikkeling naar een meerder- heidsbewind in Rhodesië. Volgens goed- ingelichte politieke kringen in Salisbu ry zou uitvoering van het plan Vorster over vijf jaar tot een Afrikaans meer- derheidsbewind leiden. Het plan zou door de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda enthousiast ontvangen zijn, en het hem mogelijk hebben gemaakt van de Rhodesische na tionalisten een stopzetting van de guer- rilla-oorlog en de bereidheid tot onder handelen te verkrijgen. Dit plan zou het stemrecht geven aan alle zwarte Rhodesiërs met zeven jaar lagere school en een jaar voortgezet onderwijs. De schattingen over het aantal Afrikanen dat krachtens zo’n regeling stemgerechtigd zou worden lopen uiteen van 15 000 tot 300.000. Op het ogenblik zijn slechts 7.000 Afrikanen stemgerech tigd voor de 14 Afrikaanse zetels in het 64 zetels tellende parlement. Van de ongeveer 270.000 blanken zijn er 84.000 kiesgerechtigd. In Rhodesische regeringskringen wordt het betiteld als „pure speculatie” dat een dergelijk plan besproken zou worden tijdens de komende constitutionele be sprekingen- „In het verleden hebben dergelijke speculaties de kansen op een regeling geschaad”, zo werd gezegd. In kringen van de Afrikaanse nationa listen klinkt de beschuldiging dat het regime Smith nog geen begin heeft ge maakt met de vrijlating van politieke gevangenen, zoals was overeengekomen. De Veiligheidsraad wil van Zuid-Afri- ka de plechtige belofte dat het zijn handen van Namibië (Zuid-West Afrika) zal aftrekken. De raad besloot gisteren tevens dat voor 30 mei volgend jaar de situatie opnieuw zal worden bezien om „passen de maatregelen’^ te nemen als Zuid Afri ka op dat moment de eis van dé Raad niet heeft ingewilligd. Zowel Egpte als de PLO heeft niet nader genoemde afgezanten naar de Jor daanse hoofdstad gestuurd om er bij Hoessein op aan te dringen zijn verhou ding met de PLO te zuiveren

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3