AGENDA PTT heeft weer de handen vol aan kerst- en nieuwjaarspost Nieuwe Toyota-serie als een koning RIJ- EN RUSTTIJDEN Beverwijk voorzichtig AL LANG INGEVOERD met Spaanse onderwijzer Limburg Sfeervol kerstconcert van Santpoorts Hervormd Koor „Ik voel mij zo rijk Veren^ngsnieuws iK (fe toBj Nieuwe route “W* in Éi Politie Amsterdam houdt 60-jarig bruidspaar in de Cypressenstraat vernielers aan 1*1 CAMPAGNE „DE BESTE WENSEN ZIJN OP TIJD” BEOORDELING DOOR COLLEGE Velsen-IJmuiden Nieuws in 't kort Castricum Wijk aan Zee Beverwijk Bestelling Kerststukjes Heemskerk Beverwijk Heemskerk Velsen-IJmuiden PLAATSELIJK NIEUWS (Van een onzer verslaggevers) de 20 (Van een onzer verslaggeefsters) naar Huygens- 12.15- Huygens- aan De invoering van de tachograaf op verschillende categorieën vrachtauto’s heeft zoals u hebt kunnen lezen veel deining veroorzaakt. In het buiten land en met name in Frankrijk en Duitsland kijkt men daar verwonderd tegenaan. In beide landen is reeds lang de tachograaf een vast onderdeel van de vrachtwagencabine, in Duitsland zelfs al sinds 1956. Die tachograaf is bedoeld om een betere controle mogelijk te maken van de bepalingen in Rij tij den wet en Rijtijdenbesluit. En deze bepalingen hebben weer tot doel het verkeer te beschermen tegen oververmoeide vrachtwagen- chaufeurs. Maar zij niet alleen; de regeling voor de dienst- en rusttijden die in het Rijtijdenbesluit voorkomen gelden ook voor bestuurders en conducteurs van autobussen. En in vele autobussen is de tachograaf dan ook aanwezig. Er is een extra snelle coupé bij. uitgerust met een krachtbron van 83 sae-pk bij 6000 t.p.m. De motor is uitgerust met 2 tweetraps-carburateurs. De foto toont deze coupé, voorzien van een hardtop. Toyota introduceert een nieuwe serie Corolla 30 wagens in ons land. De serie bestaat uit zes verschillende modellen, die in prijs variëren van bijna 9500 gulden tot ruim 10.500 gulden. De wagens zyn uitgerust met allerhande snufjes: zo is in de luxe-modellen een zogenaamd walk-out-dcvice” aanwezig: een voetpedaal waarmee men de voorstoelen naar voren kan laten schuiven om de passagiers achter gemakke lijk uit te kunnen laten stappen. Ook in Zweden is nu een voorstel op tafel gekomen om statiegeld op auto’s in te voeren. Weliswaar met ingebouwde rentevergoeding. Het sta tiegeld bedraagt circa 250 gulden, bij aflevering van de auto bij een sloper wordt ongeveer 280 gulden terugbe taald. Het geVaar van uitputting is dan niet denkbeeldig. BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat). 20 u.: Thun derball”. WOENSDAG 18 DECEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. DONDERDAG 19 DECEMBER Moriaan, Dorpsduinen, 14 u. kerstmid- BEVERWIJK De gemeente Beverwijk heeft er geen behoefte aan, een onderwijzer met fascisti sche achtergronden Spaans onder wijs aan de in deze gemeente wo nende Spaanse kinderen te laten geven. Wethouder ir. J. Camffer- man benadrukte, dat het college de leerkracht die overigens de Nederlandse taal machtig zal zijn op eventuele fascistische sym pathieën zal beoordelen alvorens tot benoeming van de man over te gaan. De Spaanse onderwijzer zal in tijdelijke gemeentedienst wor den benoemd, waardoor er, wan neer er klachten over het door hem gegeven onderwijs bij de gemeente mochten binnenkomen, tegen de man kan worden opgetreden. De wethouder verzocht de raadsleden deze klachten onmiddellijk het college door te spelen. De talrijke bezoekers hebben dinsdag avond in De Hoeksteen in Santpoort kunnen genieten van een sfeervol kerst concert onder leiding van de dirigent Cees Brugman en Peter Rijs. (Zi-Cttat). 19 en 21.15 terreur In Amsterdam”, 19.30 „The HAARLEM. Wie nog op tijd zijn kerst- en nieuwjaarskaarten bij vrienden of verwanten in de bus wil laten vallen, moet zich zo snel moge lijk naar het postkantoor reppen, want anders komen de welgemeende wensen te laat. De PTT moet name lijk deze maand ruim vier miljoen kerst- en nieuwjaarskaarten en veel meer briefpost dan normaal verwer ken. Het aanbod van post is ongeveer drie maal zoveel als in andere maan den. De verhouding particuliere post/ zakelijke post is in deze feestmaand niet 10:90, maar 50:50. WOENSDAG 18 DECEMBER Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend Zestig jaar getrouwd. „Het was een heel mooie tijd”, zegt mevrouw Luik- man. „Ik voel me zo rijk als een koning, met mijn vier kinderen, zes kleinkinde ren en drie achter-klein-kinderen”, zegt de bruidegom en bekijkt met trots alle portretten op de schoorsteenmantel van hun huis aan de Cypressensraat. De heer Luikman is altijd erg actief geweest in Velsen. Vanaf 1931 tot 1953 zat hij in de gemeenteraad: eerst voor de S.D.A.P- en later voor de P.v.d.A. Hij was ook lid van het ziekenfondsbestuur De tachograaf is een instrument, een soort klok, dat automatisch onder meer snelheid, rijtijd, afgelegde af stand en wachttijden registreert. Dit gebeurt op een ronde kaart in het inwendige van het apparaat. In Antwerpen krijgen werknemers van General Motors die voor 6 de cember ontslag hebben genomen, acht weken salaris, twee premies en een „gift ter gelegenheid van het af scheid” mee naar huis. GM heeft in Antwerpen 7000 mensen in dienst. In België is de E9 klaar van de grens met Nederland tot aan Cherat- te, vlak bij Luik. Frankrijk gaat zijn auto-industrie steunen. Sommige berichten spreken over een lening onder gunstige voor waarden van 500 miljoen frs. aan Citroën en Peugeot. Er zijn twee soorten tachografen: de E-tachograaf (zo genoemd omdat dit instrument bij Europese verorde ning werd ingevoerd) en de N-tacho- graaf. De E-tachograaf moet vol gens de Europese verordening per 1 januari 1975 aanwezig zijn in onder meer vrachtauto’s met een treinge- wicht van meer dan 3500 kg en bestemd voor het transport van ge vaarlijke stoffen. Omdat de E-tacho graaf vele gegevens registreert en betrouwbaar werkt, komt het werk boekje bij invoering van deze tacho graaf te vervallen. Met betrekking tot het Spaanse onder wijs zullen vier basisscholen in de ge meente Beverwijk als „concentratie school” worden aangewezen, waar geïntegreerd in het Nederlandse onder wijs Spaanse les zal worden gegeven. De ouders van de voor Spaans onderwijs in aanmerking komende leerlingen zijn middels een enquête voor de keuze ge steld ,hun kinderen of naar de „concen tratiescholen” over te plaatsen of ze gedurende de Spaanse lesuren naar deze scholen toe te brengen. De opzet van het Spaanse lesprogramma zal geschieden in nauwe samenwerking met de betrokken onderwijzersteams. Of de instelling van zogenoemde sa menwerkingsscholen een verdere daling Op de zaterdagen 21 en 28 decem ber wordt een volledige bestelling uitgevoerd. In de nacht van 26 of 27 december en van 1 op 2 januari zullen er geen nachtposttreinen rij den. Wel zal in de vroegere morgenu ren van 27 december en 2 januari een apart vervoersnet worden ingezet. Dat het zenden van kerst- en nieuwjaarskaarten in ons land een veel omvattende zaak is, blijkt uit cijfers van een NIPO-enquête, die in oktober werd gehouden onder 596 huishoudens. Wat blijkt: 85 percent van de ondervraagden stuurt wens kaarten weg. Zelf kaarten maken is er nauwelijks bij: slechts 5 percent Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen jeugd 19-21 u. DONDERDAG 19 DECEMBER Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg- Geo pend van 9-12 en 13-30-15.30 u Wijk aan Duin, Wilgenhoflaan. 19.30- 21.30 u. architectenwinkel. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Op alle drie expeditiekantoren in het district Haarlem wordt extra hard gewerkt, terwijl in Haarlem, IJmuiden en Alkmaar speciale centra zijn ingericht, die dagelijks van 8 tot 22 uur en zaterdags van 8 tot 13 uur bemand zijn, ondermeer met partti mers. Voor een vlotte afwerking van de briefpost is het overigens aan te bevelen deze gescheiden van de kerst- en nieuwjaarskaarten aan te VELSEN-AMSTERDAM. De Am sterdamse politie heeft de daders aange houden die vorige week in Velsen zeven telefooncellen vernielden en de geldcas- settes meenamen. Het zijn twee jongens van 19 en 20 jaar. Zij hebben bekend. Het is in de praktijk gebleken, dat dit laatste nauwelijks in acht wordt genomen. De chauffeurs willen, te rugkerend van hun bestemming, zo snel mogelijk thuis zijn. Niet alleen omdat zij het thuis zo prettig vinden, maar omdat de hoogte van hun inko men mede afhankelijk is van een kilometertoeslag. Dat betekent voor hen, in korte tijd zo veel mogelijk kilomters zien te maken. Die wettelijke regeling van de dienst- en rusttijden bestaat in ons land al jaren. In 1971 werden de bepalingen aangepast aan de verorde ningen die in EEG-verband voor het wegvervoer werden opgesteld. Om op de voorschriften controle mogelijk te maken, moeten chauffeurs en bijrij ders hun werk- en rusttijden aante kenen in een werkboekje. De komst van de tachograaf gaat hier geleide lijk een einde aan maken. Het Jongerenkoor Limmen, dat onder leiding van Peter Rijs optrad, betekende een welkome aanvulling op het pro gramma. Het koor bleek over een goed volume te beschikken en kon zich in een canon goed handhaven tegenover het geroutineerde Santpoorts Hervormd Koor. Het openingsnummer van de jon geren was niet zo gelukkig, want „Go tell it on the mountain” werd gezongen in a capellazetting, waarbij de harmonie nogal schamel was. Het geheel klonk wat leeg en traag, en men verlangde naar een piano of orgel om een harmo nische basis te krijgen. Die wens werd onmiddellijk daarna vervuld, want in Louis van Dijks „Als er twee of drie” kwamen Rob van der Sande (electrisch orgel) en John Snels (drums) in actie en toen klonk het koor meteen veel beter. Ei werd pittig gezon gen en de organist leverde daarbij een uitstekende prestatie- Het andere koor, Santpoorts Gemengd Koor, toonde weer over veel routine te beschikken. Er werd gedisciplineerd ge zongen, de inzetten waren vrijwel steeds goed verzorgd en de zuiverheid liet maar weinig te wensen over. Helaas kampt dirigent Brugman met een onevenredige Vrachtauto’s die vóór januari vol gend jaar zijn uitgerust met zo’n N- tachograaf, behoeven pas op 1 januari 1980 de E-tachograaf in de cabine te hebben. Binnen de EEG zijn er verschillen de regeringen die niet wilden wach ten met de invoering van de tacho graaf tot 1 januari 1975. Frankrijk en Duitsland zijn daar, zoals gezegd, de voorbeelden van. Ook de Nederlandse regering heeft de tachograaf al inge voerd voor verschillende categorieën voertuigen: sinds 1 oktober is de tachograaf verplicht bij het transport van bepaalde gevaarlijke stoffen, sinds 1 december moeten vrachtauto combinaties met een treingewicht van meer dan 20 ton ook over een tacho graaf beschikken. 14.30-17.30 uur Santpoort, Wüste- Winterlandschappen blijkpn meest geliefde voorstelling op wens kaarten (60%), kerststukjes en kerst- boomkaarten volgen met respectieve lijk 41 en 36 percent. Ruim de helft van de geënquêteerden (53%) besteedt hoogstens 6 aan kerst- en nieuws- jaarswensen. Moeders wil is wet gaat op voor 89 percent van de gezinnen: de vrouw bepaalt waar de kaarten wel of niet naar toe gaan. Dat de PTT goed werk doet blijkt uit het feit, dat 93 percent van de ondervraagde gezinnen vorig jaar kaarten ontving. De PTT-campagne onder het motto „De beste wensen zijn op tijd” om de mensen er toe aan te zetten zo vroeg mogelijk de kaarten op de bus te doen wordt sympathiek beoordeeld: 88 percent van de geënquêteerden is het er mee eens. Het echtpaar Luikman-Kwaad uit de Cypressenstraat vierde dinsdag zijn 60-jarlg huwelijksfeest. Burgemeester Reehorst kwam met zijn vrouw op de koffie om het bruidspaar met dit jubileum te feliciteren. MUZIEK Prinsenhal (Maerelaan). 20 u. kerstconcert door Hoogo-venharmonie onder leiding van Willem Steyn met medewerking van de vere nigde Heemskerkse koren onder leiding van Frans Kocx alsmede van de Heemskerkse schooljeugd en een instrumentaal ensemble onder leiding van F.C.C. Tennissen. De tachograaf is een controlemid del. Het instrument geeft aan of men zich houdt aan de maximale rijtijd van acht uur, of een rij-afstand van 450 km per man. En of men zich houdt aan de rusttijden. Deze rusttij den mogen in de auto worden door gebracht, als de cabine tenminste slaapbanken bevat. De wagen moet dan echter wél stilstaan. Dezer dagen heeft Nederland er weer een moderne grensweg bijge kregen: de E9 die ten zuiden van Maastricht, in de buurt van Eijsden, de Nederlands-Belgische grens kruist. De E9 is een route die van Amster dam, via Maastricht en Luik naar Bazel loopt en vandaar naar Genua. Tenminste dat is de bedoeling. Vol gend jaar zal ons land het stukje E9 tussen Eijsden en Maastricht hebben voltooid. Daarmee is het Nederlandse deel van deze internationale route vrijwel klaar. Alleen in onder meer Vught, Weert Best en Maastricht stuit de automobilist langs deze route nog op verkeerslichten. Voor de rest is het een en al autosnelweg. WOENSDAG 18 DECEMBER Centrale bibliotheek en filialen. Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur volwas senen en tieners. Willemsbeekweg: (jeugd en tieners); laan; Velsen-Noord, Rijksstraatweg; IJ- muiden-West, Zeewijkplein: 14.30-17.30 uur (volwassenen, jeugd en tieners). Velserbad, Briniostraat 21.30-22.30 uur: gemengd zwemmen. Speeltuinvereniging „In veilige haven”, Heerenduinweg geopend tot 17 uur. Gebouw „Velserduin”. Velserduinplein, 20 uur: thema-avond „Progressief Vel sen”. DONDERDAG 19 DECEMBER Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 10-12.30 uur en 14.30-17.30 uur (volwassenen en tieners); Wiilemsbeek- weg: 15.30-17.30 uur (jeugd en tieners); Velsen-Noord, Wijkerstraatweg en IJ- muiden-West, Zeewijkplein: 19-21.30 u. volwassenen, tieners en jeugd. Velserbad, Briniostraat 6.30-8, 13.15 en 16.30-17.30 uur gemengd zwem men. Boksclub De Ring, 20 uur: gymnastiek Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, les, training en wedstrijd. „In de Abeel”, Abelenstraat, 20 uur: repetitie VAT ’71. Dit geldt niet voor de N-tacho- graaf, die minder gegevens regi streert. Naast de N-tachograaf moet ook de weekstaat van het werkboekje nog worden ingevuld. Het vervoer, dat over de grens trekt moet zelfs nog het hele boekje invullen. VELSEN. „Toen wij zestig jaar ge leden trouwden, was het niet zulk slecht weer als nu, hoor”, de 84-jarige oud-timmerman en oud-gemeenteraads- li.d E. Luikman gaat in gedachten even terug naar 17 december 1914, zijn trouwdag. „We trouwden in het oude stadhuis en we gingen er heen in koets jes van Van Gameren”, ook mevrouw Luikman-Kwaad herinnert zich haar trouwdag prima. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat), u.„Kung Fu, -- u.„De getemde feeks”. Luxor Theater (Breestraat). bridge over the river Kwai’’. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg). Geopend op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Be verwijk, tel. 25120. Galerie Bóumans (Breestraat 122). Expositie wandtouwen van Oetske Kaldenberg; geopend tot 2 januari van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Openbare bibliotheek (Kerkstraat 44). Expo sitie schilderijen van Folkert Haanstra; geo pend tot en met eind december. Buurthuis Wijk aan Duin (Wilgenhoflaan). Expositie ,,’t Mooiste bij mij aan de muur’; geopend van 19 tot 22 uur. DIVERSEN Stadskantoor (Pres. Kennedy plein). 19.30 u. begrotingsbehandeling. doet aan zelfwerkzaamheid, 93 per cent koopt kaarten in de winkels en 5 percent stuurt visitekaartjes. WOENSDAG 18 DECEMBER Zandkraai, Handelstaat, 20 u.: cursus kerstdiners en cursus kerstkaarten en -versieringen maken. Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. DONDERDAG 19 DECEMBER Lichtboei, Maasstraat. De gehele dag kerststukjes maken voor het hele gezin. Vrijburcht, Vrijburglaan. 13.45 u- Kerstmiddag Ned. Ver. van Huisvrou wen, 20 u- kerstavond voor chronisch zieken. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. bieden. Voor de wenskaarten zijn speciale rekken met zakken neerge zet. Wie familieberichten (geboorte-, verlovings-, trouw- en rouwkaarten) wenst te versturen krijgt daarvoor gratis plastic mappen van de PTT. Vertraging wordt daa’rmee voorko men. BIOSCOPEN City, woensdag 20 uur: filmavond „De Mag neet". Donderd. 20 u.: „Thunderbolt and llght- foot”. DIVERSEN Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid. stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulen, Moerbergplantsoen 2, IJ muiden. Dagelijks van 9.30 tot 12 en 14 tot 16 uur. Niet op zaterdag en zondag. Stadhuis Velsen. Plein 1945, IJmuiden. Dage lijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Niet op zaterdag en zondag. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden. Dinsdag en donderdag geopend van 12 tot 14 uur. x Oud Raadhuis, alleen donderdag van 20 tot 22 uur: Tentoonstelling „Flevum en de Ro meinen in Velsen”. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, donderdag 20 uur: Kerstconcert COV „IJmuiden”. Galerie ’t Hart”, Koningin Wilhelmlnakade 74. expositie schilderijen, tekeningen en pop pen van Anna Aland, dagelijks geopend. weinig, en als men voor goede grond stemmen wil zorgen blijven er maar weinig over, die voor een tussenstem kunnen zorgdragen, zoals men normaal van tenoren verwacht. Pas in „Exsultate Deo” van Scarlatti kon men de tenoren goed horen en toen werd de klank van het koor wat evenwichtiger, al bleef men nu weer naar een uitbreiding van het bassen-arsenaal verlangen. Overigens was dit gemis alleen een kwantitatief gemis: de kwaliteit van de mannenstem men is uitstekend. Het derde ensemble, dat deze avond optrad, was het Kennemer Blaasensem- ble, geleid door Cees Brugman, die in het ensemble de bastuba bespeelt. De combinatie, twee cornetten, althoorn. euphonium, trombone en bastuba, voor deze gelegenheid met een derde cornet- tist (een lid van de PTT-brassband Utrecht) versterkt, maakte een goede indruk. Niet alleen was de totaalklank die van een goed ingespeelde brassband, ook de solistische prestaties, met name die van trombonist Harro Groenman en de cornettisten Kees van Ginkel en Pie ter van Diepen, vielen te roemen. Na tuurlijk blijft men in zo’n bezetting altijd lacunes houden. Een tweede hoorn zou de totaalklank nog wat evenwichti ger maken, en ook een tweede trombone zou de sonoriteit nog vergroten, maar met dit ensemble is bepaald verder te werken. Als geheel: een boeiend concert. van het Beverwijkse leerlingenpotentieel zou kunnen tegengaan wenste de heer Camfferman te betwijfelen Het overleg met de andere schoolbe sturen omtrent onder meer dit soort zaken is zich volgens de heer Camffer man „aan de basis aan het ontwikkelen”, waarbij hij hoopte dat over een termijn van hooguit twee jaar een breed overleg tot stand gekomen zou zijn. De aanbouw van de nieuwe Wijk aan Zeeër biblio theek aan dorpshuis „De Moriaan” ver diende naar de mening van de wethou der de voorkeur hoewel dit zou kunnen betekenen dat de geplande uitbreiding van de sportaccomodatie van het dorps huis (met kleedruimten en een tribune) in de zeerichting zou moeten geschieden. Een lijst van leegstaande: schoolgebou wen in Beverwijk is, aldus wethouder Camfferman in de maak. Met de opne ming van het BLO-onderwijs binnen het takenpakket van de regionale onderwijs begeleidingsdienst had de wethouder geen enkele moeite: hij hoopte, dat nu de directeur van de Heemskerkse OBD een nieuwe werkkring heeft gevonden, de bezwaren van de gemeente Heems kerk tegen de benoeming van de regio nale OBD-directeur zijn weggenomen en men spoedig tot fiatering van deze aan stelling zal overgaan. Wat het onder wijs aan werkende jongeren betreft maakte wethouder Camfferman melding van problemen met betrekking tot het vinden van voldoende vormingsleiders. Van ruimtelijke nood was hem in deze niets bekend. Hij noemde het een „tries te zaak, dat zoveel werkende jongeren de kans op vorming niet benutten”. Bedroefd ook was de wethouder over de naar zijn mening onvoldoende gemo tiveerde negatieve houding van de ka tholieke Schoolraad IJmond ten opzichte van het initiatief, om in Wijk aan Zee tot de oprichting van een samenwer kingsschool te komen. en van het bestuur van de N.V.V.- bouwbond. Mijnheer Luikman is in Bloemendaal geboren. Zijn vrouw, in het Noord-Hol- landse Sijbekarspel. Nadat mevrouw Luikman met haar ouders was verhuisd naar het spoorhuishuis bij Driehuis-Wes- terveld en was gaan werken als dienst meisje in één van de villa’s in de buurt, ontmoette zij haar man. „De tweede keer mocht ik haar naar huis brengen”, vertelt mijnheer Luik man, „en toen heb ik haar nooit meer laten gaan”. Nu geniet het echtpaar Luikman in goede gezondheid van hun rustièe oude dag. Nog steeds in hun eigen huis, aan de Cypressenstraat waar mevrouw Luikman alles nog zelf verzorgt. „En ze kan nog steeds lekker koken”, zegt de bruidegom tevreden. ;v: - ->S 1 F 1 Bar i Jl w Ik bezetting. Zeven mannenstemmen is

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4