Drs. P. L. Justman Jacob: Uitbreidingsmogelijkheden voor IJmuiden en Dortmund nog onzeker Overleg met makelaars en huiseigenaren over meldingsplicht toréfevistel te Gestolen auto vernield NMB-DIRECTEUR NAM AFSCHEID Kermis naar Meerplein Haven Burgerlijke stand J WOENSDAG 1 8 DECEMBER 19 74 PLAATSELIJK NIEUWS 5 (Van een onzer verslaggevers) verwacht Ontoereikend Ziekteverzuim (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Ge' ouden voorwerpen NIEUWJAARSBIJEENKOMST IN HET STADHUIS 4 VELSEN De gemeente gaat binnenkort met de vereniging van huiseigenaren en de makelaars uit Velsen praten over de nieuwe wijzigingen van de woonruimtewet. Deze wet wordt per 1 januari aanstaande op een aantal punten veranderd. Niet alleen in Velsen, maar ook in Beverwijk en Heemskerk, alsmede vele andere gemeen ten zal voor koopwoningen boven de 120.000 of voor huizen met een kale huurprijs van 375 of meer geen woonvergunning meer nodig zijn. Velsen vreest door deze wijziging een grote toeloop van kopers buiten de IJmond-agglomeratie. Winstdaling IJMOND „Om de continuïteit van ons concern te handhaven, is het beleid van ESTEL er mede op gericht dat we ons aandeel in de stijgende wereldstaalproduktie be houden, zqker voor zover het pro- dukten betreft, die naar onze ver wachtingen nog een goede toe komst hebben. Het is nog onzeker of IJmuiden en Dortmund voldoen de uitbreidingsmogelijkheden bie den, gezien de problemen die met ruimte, milieu en personeelsvoor ziening samenhangen”. 1 tl ■o 1 U 1 Kom Kijken Naar p De Hartverwarmende Wintermode DRS. P. L. JUSTMAN JACOB (ADVERTENTIE) Velsen bevreesd voor komende verandering van woonruimtewet t (Van een medewerker) 3 dan dinsdagmarkt de (Van een medewerker) (Van onze stadsredactie) Sinds van IJMUIDEN, dinsdag gearriveerd: Dinsdag vertrokken: Prijzen in guldens: Per 1 kg: Heilbot 10,56-9,90; Tarbot dellen len de lakke- iae-pk e foto .auto's uiten- nderd ;1 van an de ebben agen- die in cteurs wezig. n de lerat- jstrie '•eken voor aan Daarna richtte de spreker zijn aan dacht op de bedrijfsresultaten van het Een van de voordelen die staatssecre taris Schaefer bij zijn verdediging van de Woensdag gearriveerd: Britt, Rotterdam. jrstel d op met sta- i, bij loper igbe- serie l 9500 ?mers de- acht i een af- ■ft in t. tt, dat wordt 1, te lg, zo alleen inden, inko- 1 een voor gelijk BEVERWIJK. De kermis keert vol gend jaar weer terug naar de oude stek: het Meerplein. Dit heeft het gemeente bestuur na een gesprek met o.a- de kermisexploitanten en winkeliersvereni ging „Stadscentrum” besloten. „Omdat de uitbreidingsmogelijkheden op langere duur in IJmuiden en Dort mund vermoedelijk ontoereikend zullen zijn om de groeiende vraag naar ruw- staal bij te kunnen houden, zijn we ook elders in de wereld op zoek naar nieuwe mogelijkheden”, sprak drs. Justman Ja cob, „Bovendien wil ESTEL hiermee in spelen op een ontwikkeling in de grond stoffenlanden, die liever zelf halffabri katen maken dan uitsluitend erts expor teren”. 15,94-14,44; grote Tong 13,62; Grootmid- del Tong 15,50; Kleinmiddel Tong 14,90- 14,88; Tong één 13,10; Tong twee 11,86. Per 40 kg: Tarbot 526-283; Griet 246- 184; Kabeljauw één 180-109; Kabeljauw twee 204-111; Kabeljauw drie 164-124; Kabeljauw vier 144-126; Kabeljauw vijf 144-86; Koolvis twee 78-71; Koolvis drie 76-70; Koolvis vier 72-62; Schelvis één 110-108; Schelvis twee 100-96; Schelvis drie 102-88; Schol één 96-90; Schol twee 102-92; Schol drie 104-012; Schol vier 92-88; Wijting twee 100-92; Wijting drie 110-88; Wijting vier 78; Schar 114- 60; Brasem 60; Steenbolk 57-48; Lever Deze woorden sprak drs. P. L. Just man Jacob, voorzitter van de Raden van Bestuur van ESTEL en Hoogovens, woensdag tot de vertegenwoordigers van het personeel. De voorzitter hield zijn laatste jaarrede ter gelegenheid van de kerstlunch, die genoten werd in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk. Drs. Justman Jacob herdacht de per soneelsleden van het bedrijf die in het nu bijna afgelopen jaar kwamen te overlijden. In het bijzonder memoreerde hij de dood van werknemerscommissaris W. Bunte: „Voor Hoogovens en ESTEL betekent zijn heengaan een groot ver lies”. 52-49; Kuit 126-65; Bot 44-36; Haai 70- 65; Poon 25; Tongschar 186; Ham 294- 268; Leng 81; Lom 72; Ham met kop 154; Witte Koolvis één 120-119; Witte Koolvis drie 120-114; Grote Hake 264; Middel Haake 312; Haake één 228; Haake twee 198; Haake drie 76. id er bijge- van jsden, :ruist. jster- naar enua. Vol- je E9 ebben andse route meer tricht route rest wetsvoorstellen heeft genoemd is de mo gelijkheid dat veel administratieve rompslomp voor de gemeenten kan ver vallen. Velsen verwacht echter een ver schuiving binnen het administratiepak- ket, nodig voor de toepassing van de woonruimtewet. Voor de gemeente zal het zaak zijn een nauwkeurige admini stratie bij te houden van de huizen die vrezen rond de 120.000 of meer worden ver kocht en van de huurwoningen die voor een vrije vestiging in aanmerking ko men. Star Bay, Tampa, Velsen; Twadika, Le Havre; Normand Flower, Cont Plat, IJ muiden; Dutch Sailor, Rotterdam. 1200 kg Tong; 17 kisten Tarbot en Griet; 374 kisten Kabeljauw; 1179 kisten Koolvis; 134 kisten Schelvis; 138 kisten Wijting; 103 kisten Schol; 19 kisten Schar; 137 kisten Vania. VELSEN. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevon den aangegeven: ring met vijf sleutels, autosleutel, lipssleutel, twee autosleutels, herenbril, portemonnee met inhoud, da- meshandschoenen, gymschoen, kettinkje met sterrebeeld, damespolshorloge, geld in zakje, armband tnet bedeltjes, verze- keringsplaatje van bromfiets (BQV 458), fietstaê met regenkleding, hangertje, schakelarmband met plaatje, vier bank biljetten, portemonnee met geld en sleu tel, kerstballen in pakje, oalk, afvoer buis, handschoen, armabdn. kindermand, knipportemonnee met inhoud, geld in zakje, portemonnee met inhoud, muts, portemonnee met geld en foto’s. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag- en vrijdagmiddag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. Zoals bekend heeft Velsen in samen werking met andere gemeenten uit Ken- nemerland geprotesteerd tegen deze wij zigingen van de woonruimtewet. met name het punt van de woningen waar voor geen vergunning meer vereist is. Niet alleen Velsen, maar ook bijvoor beeld de twee andere IJmondgemeenten dat een grote stroom van wo ningzoekenden van buiten het gewest op Kennemerland zullen afkomen, met alle gevolgen van dien voor de doorstro- mingsmogelijkheden. Velsen is niet bevreesd dat veel wo ningzoekenden van buiten Velsen of de IJmond-agglomeratie zullen af komen op huurwoningen met een maandelijkse ka le huur van meer dan 375. Eenvoudig omdat er dergelijke woningen binnen de gemeente nauwelijks zijn. Alleen de Sterflat. sommige etagewoningen en ver schillende flats aan de Lange Nieuw- straat doen huren boven deze prijs. Een groot deel van het gemeentelijke wo ningbestand van Velsen valt in de wo- ningwetsfeer en wordt tegen veel lagere prijzen verhuurd. De „minimdm”-bedragen van 365 en 12.000 kunnen in de toekomst worden herzien. Dit naar evenredigheid van de stijging of daling van de loongrens inge volge de ziekenfondswet. IJMUIDEN: Aan werd aangevoerd: Tijdens een zeer druk bezochte en geanimeerde receptie in Hotel Royal heeft de heer J- J. M. van der Kroft voor de laatste keer als directeur van de Nederlandse Middenstandsbank zijn za kenrelaties en vrienden de hand ge schud. Nu de heer van der Kroft (om gezondheidsredenen) „zijn” bank gaat verlaten zal de leiding overgaan in handen van de heer C. W. Harlaar, die sinds 1971 al als mede-directeur optrad. Eveneens richtte de voorzitter zijn aandacht op het intern overleg bij Hoogovens, dat de verkiezingen voor de raden van Overleg nog maar pas achter zich heeft. Hij sprak de hoop uit dat deze raden zich verder zullen ontwikke len tot een goede onderbouw van de ondernemingsraad. „Voorwaarde van een - eventuele - deelnemingvan Estel in een halffabri katenproject in Zuid-Afrika, is de tot standkoming van een bevredigende soci ale paragraaf”. Met enig optimisme keek drs. Justman Jacob terug op 1974: „In IJmuiden is.de gang van zaken in 1974 vooral geken merkt door een belangrijke verbetering van de opbrengstprijzen. De opbrengst- prijzen konden stijgen dankzij de goede staalconjunctuur; vooral de vraag van buiten de EGKS-landen was met name tot in de zomer van dit jaar aanzien lijk”. Onmiddellijk liet hij een somberder geluid volgen: „Helaas is de produktie in IJmuiden dit jaar ver op de planning achtergebleven. De staalproduktie nam slechts met 1,6 percent toe. Dit betekent dat Nederland de geringste stijging ver toonde van de Westeuropese landen”. achterliggende jaar en sprak hij z’n verwachtingen uit over de toekomst. ..Wat IJmuiden betreft: de plannen tot uitbreiding van de ruwstaalcapaciteit in dit decennium tot circa acht miljoen ton zijn bekend. Over de toekomst van IJ muiden na 1980 is nog geen concrete studie opgezet. Aanzetten tot deze studie, die in de komende jaren van de grond moet komen, zijn er natuurlijk wel”. Het modern houden van het bedrjf - een noodzaak - zal onder meer inhouden het vervangen van oude installaties en fabrieken door nieuwe. En het volgen van de technische en economische ont wikkelingen betékent heel dikwijls dat die nieuwe installaties en fabrieken gro ter zijn dan de oude. Met andere woor den: Modern blijven betekent een zekere groei”. VELSEN. Donderdag 2 januari zal in het stadhuis de traditionele nieuw jaarsbijeenkomst worden gehouden. Van ’s avonds 20 uur af zal de bur gerzaal open staan voor alle burgers, of zij nu alleen zichzelf of een vereni ging, instelling of bedrijf vertegenwoor digen. Zij kunnen dan in een ongedwon gen en gezelige sfeer elkaar en de leden van het gemeentebestuur raad en college van burgemeester en wethouders ontmoeten en gelukwensen uitwisse len ter gelegenheid van de jaarwisseling. Voor deze nieuwjaarsbijeenkomst worden geen uitnodigingen verzonden, ieder is welkom als gast van het ge meentebestuur. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Vanmorgen om vijf uur vond de Velsense politie op de Amster damse weg (ter hoogte van de gemeente Reiniging) een auto die ondersteboven lag en geheel was vernield De politie vermoedt dat het een gesto len wagen betreft,. De bestuurder van de auto was er vandoor gegaan. Ook voor ESTEL zal het winstcijfer dit jaar hoger zijn dan vorig jaar, mede dankzij goede resultaten bij Hoesch, zo onthulde de spreker. En met een voor zichtige blik in de toekomst: „Te consta teren valt dat de staalindustrie nog niet zoals andere sectoren van onze economie in 1974 dé invloed heeft ondergaan van de slechtere conjuncturele ontwikkeling. In vergelijking tot deze andere sectoren waren onze resultaten in 1974 bevredi gend. Ik verwacht echter dat de reeds ingetreden daling in de staalconjunctuur zich in het eerste half jaar van 1975 zal voortzetten. We zullen in 1975 dan ook rekening moeten houden met een winst daling”. Over vooruitzichten voor staal: „Wat de staalindustrie betreft, heb ik al opge merkt dat déze in 1974 - zeker wanneer we ons vergelijken met andere indus trietakken - een redelijk goed jaar heeft gehad. Mede door de toenemende be hoefte aan schepen, booreilanden en pijp leidingen voor de winning van olie en gas op zee, zal de vraag naar staal waarschijnlijk blijven toenemen. Gezien de te verwachten ontwikkeling van de „De westerse wereld gebruikt name lijk het grootste gedeelte van de schaar se stoffen. En dan vraag ik me af of we op de goede weg zijn als wij, wanneer er minder te verdelen is, proberen een zo groot mogelijk deel voor onszelf te verkrijgen. Of zijn we bereid afstand te doen van een stukje welvaartsstijging?” „Dat zal meer en meer een „kern” - vraag moeten worden”, stelde drs. Just man Jacob. „Een vraag die naar mijn overtuiging stellig niet alleen voor ver schillende groepen binnen één land geldt. Ze is evenzeer van toepassing op verschillende landen onderling en zeker aangeduid als de „rijke” en de „arme” landen. Hulp aan de derde wereld wordt meer dan ooit een dringende eis. Naar mijn mening is de meest effectieve hulp, het bevorderen van investeringen in die landen. Ik schroom niet om hier te stellen dat ik met name de investeringen van de multinationale ondernemingen in de ontwikkelingslanden als een goede zaak beschouw. Hulp is niet alleen uit menselijke overwegingen noodzakeljjk. Verhoging van het levenspeil van de sterk achtergebleven volken moet plaatsvin den om te grote spanningen te voorko men, die tot gevaarlijke crisis en explo sies kunnen leiden”. „Modern blijven betekent een zekere groei” produktiecapaciteit kunnen de vooruit zichten van de staalmarkt op wat lange re termijn vrij gunstig worden beoor deeld”. Wat de grondstoffenschaarste betreft, pleit de heer Justman Jacob met betrek king tot de westerse landen voor een „kritische bezinning”. BEVALLEN: S. v. d. Zee-van Schoo ien, d„ IJmuiden, G. Luidenga-Sloot, d., IJmuiden, V. H. S. M. Versteege-van den Oever, d., IJmuiden, G. J. Hoogendijk- Braaij, d„ IJmuiden, C. W. A. Hafkamp- van Pelt, z-, IJmuiden, A. M. P. Vrolijk- Hendriks, z., Driehuis, A. Lagerweij-van der Zee, z., IJmuiden, OVERLEDEN: J. Zwaan, 61 j. echtgenoot van G. Groen, IJmuiden, D. M. Jansen, 75 jr Driehuis. M. Woning 66 jr, IJmui den, G. Webbe 78 jr, weduwnaar van M. van Gooi, Driehuis, J. A. C. de Groot, 87 jr, weduwnaar van T. E- Bloemzaad, IJmuiden. heeft nogal in de publiciteit gestaan. Door soms onjuiste berichtgeving is hierbij niet steeds duidelijk ovérgeko- men dat het om een studie gaat. Ik stel het daarom op prijs hier nadrukkelijk te verklaren, dat wij vanaf het begin van onze studie het belangrijkste morele as pect, dat aan het doen van investeringen in Zuid-Afrika verbonden is als een zeer wezenlijk onderdeel van de studie heb ben beschouwd”. Herman Hans, Antwerpen, IJmuiden; Vechtstroom, Hull; Lindinger Brillant, Antwerpen; Georgina V Everard, Erith; Polar Reefer, Gaspé, IJmuiden; Bavaria, Bremerhaven; Vanguard, Gunnes, IJ muiden. „We nemen thans deel aan studies voor projecten in landen als Saoedi- Arabië, Canada, Australië, Brazilië en Zuid-Afrika. De studie in Zuid-Afrika „Stadscentrum” gaat op de kermisda gen wat leven in het centrum brengen door manifestaties te organiseren. De kermisexploitanten zegden toe, op de parallelwegen van de Breestraat wat kinderattracties te zullen plaatsen. Een nieuwigheid je is de pendeldienst, die de exploitanten willen invoeren voor mensen, die naar de kermis komen en hun wagens in de omgeving van de Peperstraat en de Parallelweg op het industrieterrein parkeren. Niet het gehele Meerplein wordt aan de kermis gegeven. Voor de gebouwen van Taxi 300 blijft een stuk van 50 meter over, waar geparkeerd kan wor den. Dit alles werd dinsdagavond in de begrotingsvergadering in het Stadskan toor door burgemeester Bruinsma mee gedeeld- het filiaal IJmuiden van de NMB in 1945 werd geopend, heeft de heer Van der Kroft de leiding gehad. Vanaf die tijd heeft hij in de loop der jaren tevens vele functies buiten het zakelijke bankleven gehad. Bestuurs functies bij ondermeer onderwijsinstel lingen en kerkelijke en liefdadigheids instanties. Ook uit deze kring van rela ties was een groot aantal mensen aan wezig op de afscheidsreceptie. Oud-burgemeester W- M. B. Bosman (op de foto met de heer en mevrouw van der Kroft en de heer Harlaar) was ook aanwezig om de scheidende direc teur te begroeten. Afgezien van de per soonlijke aanwezigheid van vele relaties, getuigden, ook het enorme aantal bloemstukken van de grote belangstel ling voor dit gebeuren. De grote kotters die het op zee wel wisten uit te houden, hebben zaterdag door de goede prijzen nog bevredigende resultaten behaald. Ongeveer tien sche pen besomden aldus nog meer dan ƒ20.000, met als hoogste aanvoerder een kotter met 6074 kilogram vis, waarvan 3640 kilogram schol en 1233 kilogram tong, tegen een gemiddelde prijs van ƒ12,46 per kilogram. Een en ander bleek goed voor een besomming van ruim ƒ29.000. Desondanks moet toch weer een visweek worden vermeld, welke door de ongunstige omstandigheden niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. DEN HELDER. Opnieuw hebben de weersomstandigheden verleden week een normale visserij belemmerd. Vooral met de kleine kotters behoefde aan uitvaren niet te worden gedacht, terwijl de grote re, voor zover elders het einde van de’ storm niet werd afgewacht, reeds woensdag voor de markt waren gearri veerd. Zij wilden het de laatste dagen van de week nog eens proberen, met als gevolg dat zij zaterdag niet binnen wa ren. De besommingen van de schepen wa ren: KW 25 32.600, IJM 57 134.000, KW 174 ƒ3100. Spanvissers: BU 152 EN EB 28 2800, UK 6 EN UK 186 ƒ8600, UK 78 en UK 295 6400, VD 24 EN VD 89 11500, VD 54 EN VD 77 5700. Voor alle woningen beneden deze prij zen moet aan de gemeente een woonver gunning worden gevraagd. Daarbij wordt niet de eis gesteld dat de woning zoekende economisch gebonSen moet zijn aan de gemeente, maar aan de IJmond-agglomeratie. Deze agglomeratie bestaat uit de gemeenten Beverwijk, Cas- tricum, Heemskerk, Uitgeest en Velsen. Deze economische gebondenheid aan de agglomeratie geldt niet voor woningzoe kenden, die wat men noemt niet meer duurzaam aan het arbeidsproces ge bonden zijn. In deze categorie vallen bijvoorbeeld gepensioneerden en ernstig invaliden. Deze toeloop kan niet alleen een onge wenste prijsverhoging van de woningen ten gevolge hebben, maar wat Velsen veel ernstiger vindt is het mogelijke gevaar dat de doorstroming binnen de gemeente zal worden beperkt. Het wordt niet uitgesloten geacht dat hierdoor nog meer inwoners naar de overloopgebieden voor huisvesting zullen moeten uitwij ken. Velsen overweegt nu een meldings- verordening in het leven te roepen, waardoor de nadelen van deze wijziging enigszins ondervangen kunnen worden. Na een gesprek met huiseigenaren en makelaars wil het gemeentebestuur deze zaak zo spoedig mogelijk aan de raad voorleggen. Een andere wijziging van de woon ruimtewet is dat voor inwoning of me- debedoning geen vergunning meer vereist is. In de gemeente Velsen wordt deze verandering eigenlijk al jarenlang toege past. Van de ongeveer vijfhonderd in wo nenden die de gemeente telt, heeft slechts een klein deel een inwoonver- gunning aangevraagd en gekregen. Vel sen merkt op dat deze verandering voor de woonruimteverdeling weinig gevolgen heeft. Bij het afgeven van een urgentie- verklaring voor iemand die inwoont en een zelfstandige woonruimte zoekt, geldt namelijk niet het wel of niet hebben van een vergunning voor dat inwonen. De medisch-sociale omstandigheden zijn bepalend. De spreker wijt dat vooral aan vele technische storingen bij de installaties, alsmede door het personeelstekort, waarbij de situatie op de arbeidsmarkt en het onrustbarend ziekteverzuim. „Per saldo zal de bedrijfswinst dit jaar ten opzichte van het vorige jaar een flinke stijging vertonen”, sprak de heer Justman Jacob. „We moeten er daarbij overigens wel aan denken dat de staking in het voorjaar van 1973 een nadelige invloed heeft gehad op de re sultaten van het vorige boekjaar”. Za y o u

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5