I Veel belangstelling voor IJmuider Courant receptie ir. W. van Someren i opera van Geatano Donizetti Platenconcert in kerstsfeer Stormschade beperkt Jasperina de Jong ook alléén de moeite waard Vaten bijtend de netten zuur in Velsen r- b EO ER 10- n „Bel Canto" met onbekende „Het badhuis" in II Kerstzangdienst Burgerzaal I I In Velsense stadsschouwburg Kort IJmondnieuws Cursief Ralatief □oviTurio in y W n f n s D A G 1 8 PLAATSELIJK NIEUWS DECEMBER 1974 sM „POLIUTO" IN VELSENSE STADSSCHOUWBURG Felicitaties in en i-32r5ö abonnees IT rv ps EO ER n, ■Fi X eg net t voor abonnees winkelwaarde f32,50 Sm abonnees I IO,~ Bij het Velsens operakoor „Bel Canto” wordt nu alweer geruime tijd hard gewerkt aan de voorbereiding tot de opvoeringen van Gea tano Donnizetti’s opera „Poliuto”, gepland op vrijdag 17, maandag 20 en woensdag 22 januari in de Velsense Stadsschouwburg. Ongetwij feld een belangrijke gebeurtenis, want zover kon worden nagegaan is deze opera in Nederland nog nimmer opgevoerd. In dit geval zal dus van een echte première kunnen worden gesproken. U.H Ml SHilPMMr KOT(VJ jjiwr.ir.ur :-ÉWI38jr |1 I F w h B |i i ft i J .ADVERTENTIE) fenn» kruimels (Van een onzer verslaggeefsters) K.v.L. Komt nu met zangzaad. I W De gele appel is in trek. De beste wensen zijn op tijd. V. ’t Is weer tut an met de Bolle. Bij de vishallen van IJmuiden is dins dagmiddag de vissersboot IJmuiden 30 onder schipper J. Rous aangekomen met een aantal plastic drums met zuur. De drums, zeventien stuks, waren ’s nachts »p de Noordzee in de netten terecht gekomen ter hoogte van IJmuiden. De Het concert begint om acht uur en de toegang is gratis. De kerk is verwarmd en voor koffie wordt gezorgd. De bingo-avond bij Suomi het af gelopen weekeinde was gezellig, zo meldt ons een correspondent uit het noorden van de gemeente. Er waren veel prijzen. Sinds Kruisman met pensioen is, kan de raadsvergadering na half elf doorgaan- 0- waarschuwende vinger van de jubilaris om de mensen, die technisch iets doen willen te attenderen op de relatie tussen bedrijf en omgeving op hoge prijs. Di recteur Albrecht overhandigde vervol gens de traditionele enveloppe met in houd, de gouden speld en het bord van Makkummer aardewerk. Ir. A. Drijver haalde als. eerste chef van ir- Van Some ren een aantal leuke herinneringen op en namens de afdeling nieuwbouw bood ir. G. Wilmink zijn felicitaties aan. Het personeel van de afdeling bood tijdens een leuke manifestatie, waarin ook de Kerstman aanwezig was, de jubilaris en zijn vrouw een ets van Kennemerland aan. Na enige tijd bleek, dat het contact van de bouwkundige afdeling met de omgeving zo belangrijk was, dat hier voor een onderafdeling werd gevormd, waarvan ir. Van Someren de leiding kreeg. In 1959 werd hij adjunct-hoofd van de afdeling nieuwbouw en toen eind 1962 de afdeling externe planologie een zelfstandige eenheid werd, volgde voor ir. Van Someren de benoeming als hoofd van deze afdeling. Per 1 januari 1970 kreeg hij de titel onderdirecteur Exter ne planologie. Naast zijn werk bij Hoog ovens heeft de heer Van Someren zitting in tal van commissies, verenigingen en stichtingen, onder andere is hij lid van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken, lid van de hoofdwegen commissie IJmond, voorzitter van de raad van beheer van Huizenbezit Brees- aap MBV, voorzitter van de Stichting Hostel en bestuurslid van de Stichting Verzorgingsflat Velsen. Kienavond 1. De basketbalvereni- ging Akrides organiseert op vrijdaga vond 20 december een „wildavond”. Er wordt gekiend om een aantal kippen, konijnen, fazanten en om kerststukjes, kaarsen enzovoort. De kienavond begint om acht uur in het Ichtuscollege te Driehuis en is voor iedereen toeganke lijk. HEEMSKERK. In deze adventstijd zal ook het platenconcert, dat vrijdag avond 20 december in de hervormde kerk aan het Kerkplein wordt gegeven, in het teken van de kerstmuziek staan. Ge draaid worden bekende gedeelten uit Bach’s Weinachtsoratorium en Handel’s Messiah. Van de parkeerplaats aan de Een- hoornstraat worden door jongetjes kerstbomen gejat- IJMUIDEN. Met een receptie vanaf vijf uur en een besloten bijeenkomst voor het personeel vooraf is dinsdagmid dag het vijfentwintig jarig dienstjubi- leum van ir- W. van Someren bij Hoogo vens gevierd. Ir. Van Someren kwam in 1949 bij Hoogovens op de afdeling nieuwbouw, toen men na de wederop bouw van het in de oorlog zwaar be schadigde bedrijf begon met de uitbrei ding en de bouw van de Breedband. je haar niet slechts hoort, maar ook ziet. Haar gezichtje, dat zich onder alle om standigheden met unieke brilliance weet aan te passen, kun je bij sommige lied jes eigenlijk niet missen. Dan denk ik aan het smoeltje van jonkvrouwe Roëll in haar liedje over de bezetting van het koninklijk paleis of de Jordanese vrouw in Louis Davids’ Boks wedstrijd. Haar mooiste liedjes vind ik zelf die, waar het al te nadrukkelijk rijmen door werkelijke inhoud wordt gecompen seerd, zoals Dobbe, dobbe, dobbe, Oudjes en Nachtje blijven slapen. Jasperina oogste met haar keuzereper- toire veel waardering bij het Velsense schouwburgpubliek- In dit verband wordt er nog even aan herinnerd dat het Velsens opera- koor „Bel Canto” in 1956 opgericht, zich voorlopig uitsluitend bezighield met het uitvoeren van operafragmen- ten met een of twee solisten, begeleid door een pianist. Ter gelegenheid van het twaalfeneenhalfjarig bestaan van de vereniging in 1968 waagde men het echter de complete opera „Caval- leria Rusticana” op de planken te brengen en het succes van deze voor stelling was zo groot dat men besloot geen concertuitvoeringen meer te ge ven. Vandaar dat door „Bel Canto” vervolgens „Carmen” van Bizet, „Lu cia di Lammermoor” van Donizetti en „Norma” van Bellini werden opge voerd. En hier zal dus volgende maand de première van „Poliuto” aan worden toegevoegd. Het bestuur van „Bel Canto” hoopt daarbij dat de komende voorstellin gen ook door veel jeugdige zanglief- hebbers zullen worden bezocht, om zich hierdoor wellicht tot het koor- lidmaatschap te laten stimuleren. De algehele leiding berust bij Kees Bakels, dirigent van onder meer het „Sweelinck Orkest” en Peter van Warmerdam zal de speciale decors weer voor zijn rekening nemen. De regie is van Arnold Alons. Het HINCK-spel is een attraktief en prachtig uitgevoerd nieuw spel met 80 kleurrijke fraaigevormde kunststof stenen een robuust speelbord (50x50 cm). kompleet in sterke speeldoos Bij een van onze kantoren van de krant kunt u rechtstreeks in het bezit komen van het HINCK-spel na betaling van 18,— VIRGEfT f 1Q MEE «E NEMfN Zmm Tijdens een besloten bijeenkomst met het personeel feliciteerde dr. M. Al brecht de jubilaris namens raad van bestuur en bedrijfsdirectie. Hij roemde vooral de evenwichtighid en voorzich tigheid van ir. Van Someren en stelde de Tot slot was er een receptie, waarop zeer velen, met wie de heer Van Some ren contact heeft, de gelegenheid ge bruikten hem persoonlijk te feliciteren. De traditionele openbare zangdienst in de Burgerzaal van het Velsense stadhuis zal dit jaar maandag 23 december worden gehouden. Aanvang 20 uur. Zoals gewoonlijk wordt een en ander weer georganiseerd door het interkerkelijk comité „Zangdiensten”. Bij deze gelegenheid wordt het kerst- l evangelie voorgelezen door de bur gemeester van Velsen, drs. J. Ree horst, gevolgd door het uitspreken van de kerstgedachte door pastoor A. Fre- riks m.s.c. van de Engelmundusparo- chie uit Driehuis. Voorts wordt mede werking verleend door het „Velsens Bejaardenkoor”, onder leiding van Jeanne van Asselt, terwijl organist J. de Vlugt de muzikale begeleiding voor zijn rekening neemt. er en Pierre Schuitemaker. Er is weer een groot koor, het orkest „Al- pho” is eveneens van het Amsterdams Conservatorium, terwijl bovendien voor een balletgroep en talrijke figu ranten wordt gezorgd. Na het congres van DS’70 gaat Kloosterhuis met zijn achterban be kijken of de partij in Velsen zich moet afsplitsen. Mogelijkheden voor de VVD. geld en het vermoeden bestaat, dat ze in het verleden overboord zijn geslagen. De brandweer waarschuwt, dat de moge lijkheid bestaat, dat een aantal vaten op het strand aanspoelen. Openen van de drums is levensgevaarlijk, omdat het zuur overal doorheen bijt. „Het badhuis” heet het toneelwerk van de Russische dichter Majakowski dat aanstaande donderdagavond (aan vang acht uur )op het toneel van de Velsense Stadsschouwburg zal wor den gespeeld. Het is een avond in het kader van „Het witte tejater’’. Het stuk wordt opgevoerd door „Het On afhankelijk Toneel” uit Rotterdam, aangekondigd als „een drama in zes bedrijven met cirkus en vuurwerk” De schrijver voert een tijdmachine op, die mensen heen en terug kan De handeling van de opera „Poliu to” speelt zich af in het Armenië van ongeveer 250 jaar na Christus, met als motief de ongelukkige liefde van Paolina, de dochter van de gouverneur voor een Romeins veldheer. Zij is tegen haar zin getrouwd met de jon ge Armeense edelman Poliuto en kan daarbij de door haar dood ge waande Romein Severo niet vergeten- De opkomst van een nieuwe en nog onbekende sekte, die der Christenen geeft het verhaal echter een verras sende wending, welke tenslotte naar een spectaculaire climax leidt. Bij „Bel Canto” worden de hoofd rollen in deze opera vervuld door Margot Stroink (Norma in 1973), Hu bert Waber, Piet Maas, Arnold Alons en Jan Polak. Bijrollen zijn van enige leerlingen van het Amsterdams Con servatorium, zoals Arthur Schildmeij- De fractievoorzitters hebben Ree horst en Ockeloen op het matje geroe pen. Ze waren niet gekend in de nieuwe ideeën van de gemeente over de voorhaven. Het beraad was ge heim. VELSEN./De stormschade in Velsen bleef nogal beperkt, zo bleek vanmorgen uit de politieberichten. In de Bellatrixstraat (Zeewijk) bezweek een dakgoot onder de krachtige wind, terwijl in de Ampèrestraat twee antenne masten de lucht in gingen. T (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Jasperina de Jong was dinsdagavond zingend de gast van het Velsense publiek in de stadsschouwburg- Zij was er nu niet met haar Ego-trip, doch alleen, en geruggesteund door haar viermansorkest. Na de Egotrip met veel versiering is er nu een versobering inge treden, een conjunctureel verschijnsel dat op meer plekjes opduikt. Toch blijft zo’n avond Jasperina-al- leen best aardig om mee te maken. Het meeste glitter is nu verdwenen, talent en vakkundigheid zijn gebleven en zonder veel franje wordt duidelijk dat dit „Pien” met het grootste gemak artistiek op de been kan houden. En wat je op zo’n avond vóór hebt op de elpee, is dat brandweer heeft de drums van boord gehaald en onderzocht. Het bleek te gaan om hydrogeencarbonzuur, een brandbaar en sterk bijtend zuur. De zeventien vaten zijn tijdelijk opgeslagen in de kazerne. De drums waren verze- De jubilerende ir. W. van Someren en zijn vrouw namen tijdens de receptie veel gelukwensen in ontvangst, zoals op de foto van oud-medewerker A. Verhagen. brengen van heden naar toekomst. De machine, die ongetwijfeld heilzaam zou kunnen werken, wordt echter misbruikt om mensen te selecteren voor het ideale communistische tijd perk dat volgens Majakowski rond het jaar 2030 zal liggen, Een en ander is het gevolg van het feit dat de machine er niet in slaagt aan de div. administratieve obstakels te ontko men. Voor deze opvoering (zij-ingang Stadsschouwburg wordt een toegangs prijs van één gulden gevraagd. De Bolle zendt hierbij zijn beste wensen voor net nieuwe jaar aan de heren V.V.D. Schoonkind, C.P.N- Kruisman, C.D.A. de Boer, P.V. Kui per. D. S- Kloosterhuis, en P.V.D.A. Meijer. Voor alle medewerkers is het een raadsel dat deze opera zoveel minder bekend is geworden dan Donizetti’s „Lucia di Lammermoor” of „Don Pasquale”, want volgens hen bevat „Poliuto” zelfs meer goed in het ge hoor liggende orkest-, solisten- en koorpartijen dan menige populaire opera. Moeder-brigadier Zwennebakker uit Zeewijk zet de kinderen liever niet meer onbezoldigd over, vertelde zij. S i. zljL-r:;.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9