Kabinet handhaaft in Kamer ingenomen standpunt Economie gaat langdurig stagneren id r. juwelier aronson Fusie Akzo-Philips afgesprongen „Werknemers bij Nederhorst zijn bedonderd" Tot 1 januari 1975 blijven de hoge percentages op de Kasbiljetten aan toonder van Bank Mees Hope van kracht Dat is informatie om heel snel gebruik van te maken. BankMees Hope nv KERST DINER-DANSANT r FARMACEUTISCHE TAK OESO VOORSPELT IN HALFJAARLIJKS RAPPORT: 11 VARIA DONDERDAG 1 9 DECEMBER 19 74 Ondernemingsraad J VAKBONDEN Groei-Kasbiljetten aan toonder* BMH Haarlem, Houtplein 8, tel. 023 - 31 59 50. is een zaak van vertrouwen. Beleggen in diamant, briljant is betrouwbaar, degelijk, waardevast. Beleggen in diamant, briljant is ook dagelijks genieten van de belegging. Ons vakmanschap staat borg voor zo’n plezierige belegging. Vast en zeker. Gezien de ontwikkelingen op de geldmarkt zijn wij genood zaakt per 1 januari 1975 enkele rentepercentages te verlagen. Als u wilt profiteren van de nü nog hoge rente op onze Kasbiljetten, dan moet u het nü doen. Mocht u nog niet weten voor hoe lang u precies uw geld wilt uitzetten, ook dan kunt u profijt trekken van de nog hoge rente. Met het Groei-Kasbiljet. Beide soorten zijn aan toonder. En voor beide gelden hoge rentepercentages; tot (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het kabinet blijft op het standpunt staan dat de totale loonomstijging in 1975 de 13 percent niet mag overschrijden. Het grootste deel van die loonsomstijging bestaat uit de prijscompensatie. Daarnaast streeft het kabinet ernaar dat de gemiddelde gehuwde werknemer met twee kinderen en een bruto-jaarinkomen van 19.500 gulden er reëel 2 a 2,5 percent op vooruit moet gaan. Daarbij wil het kabinet echter niet graan priegelen achter de komma. Aldus minister Boersma van Sociale Zaken in de Tweede Kamer. f Grote Houtstraat 49, Haarlem, tel. (023) 321915. DE UITKIJK Wt DEN HAAG Een langduriger en ernstiger stagnatie van de economie in de westerse wereld dan ooit sedert de Tweede Wereldoorlog het geval is geweest. Dit voorspelt de OESO (Organisatie van Economische Samen werking en Ontwikkeling) in haar vandaag verschenen halfjaarlijks eco nomisch rapport. De OESO spreekt niet van een recessie, maar van een daling van de economische groei, een tragere stijging van de produktie van goederen en diensten, die in haar geheel gepaard zal gaan met verdere toeneming van de werkloosheid. Kasbiljetten aan toonder alkoholvrij en 9 kaloriearm tó bier BW Stijging lonen niet meer dan 13 pet iden >or (ADVERTENTIE) nnis an (ADVERTENTIE) na •rt >g 19 (ADVERTENTIE) Coupures 1.000,- 5.000,- 10.000,- 101% rente per l-l-’75 rente op rente en vrij, te Volgens hem maakt het weinig uit of de cao-lonen met 1,5 of met 2 percent zullen stijgen. Wel wilde de minister met nadruk stellen dat er een verband bestaat tussen de totale loonsomstijging en de werkgelegenheid. „Daarom moeten we in ieder geval terug van 15 naar 13 percent,” zei hij. een en Setz wijst erop dat de dag nadat de reorganisatie ir- Eindhoven naar buiten kwam (maandag), dinsdag bekend werd gemaakt dat Drenta (radiatoren) in Em men dicht moet terwijl er ook geruchten gaan over sluiting van Nederhorst in Winschoten. 7V4 S'/2 9V4 10 10*/4 10‘/2 sen loir, la, en. op 1e kerstdag in Restaurant Kopje van Bloemendaal Aan het hammondorgel Herman Teunissen Reservering: tel. 251162 of 260437. rijk. ;e 'den 7»/4 8 8’/4 9*/4 9 V2 93/« Aankoopbedrag 'f 861,32 613,91 449,89 ƒ4.306,61 ƒ3.069.56 2,249,45 ƒ8.613,22 ƒ6.139,13 ƒ4.498,85 Rente per l-l-’75 DD 9'/l 9V4 7>/2 9*72 9'/4 7'/2 9‘/2 9’/4 Rente op rente 10V4 1OV2 7^4 10V4 IOV2 7-V'4 10’/4 10>/2 a strijding van de werkloosheid van veel meer waarde dan het aanstellen van een nieuwe staatssecretaris. Van Gorkum wees er daarentegen op. dat het intensi veren van het overleg veel tijd kost. UTRECHT. (ANP) „De 138 werkne mers bij Nederhorst in Eindhoven voe len zich door hun direktie bedonderd. In januari beloofde de direktie dat men de Eindhovense vestiging zou verkopen, nu krijgen de mensen vlak voor Kerst te horen dat de zaak toch dicht gaat. Dat ze dat niet pikken is begrijpelijk”. catie werd gegeven, ook de trekkers van de sociale verzekeringswetten hier recht op zouden hebben. „Ook sociale uitke ringen zijn sterk gestegen het afgelopen jaar. Dergelijke uitkeringen zouden dan gaan ruiken naar liefdadigheid uit de jaren dertig,” aldus minister Boersma, die het doen van de kerstuitkeringen als onmogelijk en niet verantwoord kwalifi ceerde. De minister ging niet in op de wens van de CPN-fractie om 400 miljoen extra ter beschikking te stellen voor de bestrijding van de werkloosheid. Deze eis was neergelegd in een motie-Meis. De bewindsman ontraadde de Kamer de motie aan te nemen. Minister Boersma wees tot tweemaal toe het verzoek van Van Gorkum (PPR) om een staatssecretaris voor werkloos- heidszaken aan te stellen af. De be windsman vond het intensiveren van het interdepartementaal overleg over de be- 5000,- 5.805,- 6.386.50 7.123.- 8.053,- 8.979.50 10.058,- Aldus districtsbestuurder J. W. Setz van de Industriebond NKV. Gisteren deelde hij mee dat vakbonden en onder nemingsraad niet akkoord zullen gaan met de plannen die het Nederhorst- concern met de Eindhovense vestiging heeft. Die plannen komen er op neer dat het bedrijf in Eindhoven (voorheen De Vries Robbé), waar stalen ramen worden gemaakt, uiterlijk in juni dicht moet en dat het personeel over kan naar Neder horst Staalconstructie in Gorinchem. voor hem geen bemiddelingspoging ARNHEM-EINDHOVEN (ANP). De voorgenomen fusie tussen Akzopharma en Philips-Duphar gaat niet door. De gesprekken tussen Akzo en Philips over een samengaan van de beide onderne mingen op farmaceutisch-chemisch ge bied hebben niet tot het beoogde resul taat geleid, aldus een gezamenlijk com muniqué. De fusie zou zich over alle farmaceu- tisch-chemische bedrijven van Philips en Akzo over de gehele wereld uitbreiden, uitgezonderd de Verenigde Staten en Ca nada. Bij een samengaan zou een onder neming zijn ontstaan met 12.000 werk nemers en een jaaromzet van ruim één miljard gulden. Volgens het gistermiddag uitgegeven communiqué zijn de raden van bestuur van Akzo en Philips niet tot een gelijk luidend inzicht gekomen om een goed geïntegreerd functionerend en een doel matige vervlechting van Akzo-Pharma en Philips-Duphar in een nieuw te for meren onderneming te bereiken. De di recties van de twee ondernemingen zul len nader onderzoeken in hoeverre het mogelijk is op .een beperkt aantal gebie den te komen tot een andere vorm van samenwerking tussen beide ondernemin gen. De betrokken vakorganisaties zeggen in een verklaring dat zij zich over het niet doorgaan van de fusie positief noch negatief opstellen. Sedert in 1973 de conjunctuur haar hoogste punt had bereikt, is het aantal werklozen met ongeveer twee miljoen toegenomen mogelijk zullen er in de komende twaalf maanden nog vier mil joen werklozen bijkomen. Toen Akzo en Philips de fusiebespre- kingen medio juni van dit jaar bekend maakten, koesterde men de verwachting dat overeenstemming zou kunnen wor den bereikt. De gedachten gingen uit naar de vorming van een nieuwe onder neming waarin research, fabricage, ont wikkeling, verkoop- en service-aktivitei- ten zouden kunnen worden onderge bracht. Van een recessie is eigenlijk alleen sprake in de verenigde Staten, want daar daalt de produktie van goederen en diensten (Het bruto nationaal produkt). In Japan zal het bruto nationaal pro dukt wel stijgen, maar in veel kleinere omvang dan dit land gewend is. In Italië en Engeland zal weinig of geen econo mische groei zijn en in Frankrijk, Duits land en Canada ligt de groei, die er in deze landen wel is, lager dan gewoon lijk. Alles tezamen genomen zal de groei van het bruto nationaal produkt van deze zeven grote OESO-landen, die in de tweede helft van 1974 nog „en kwart percent bedraagt, in de eerste helft van 1975 omslaan in een daling van een kwart percent om in de tweede helft van 1975 te worden gevolgd door een Op 5 november liepen de besprekingen tussen de vakorganisaties en de directies .vast. Men kon het toen niet eens worden de hoofdpunten, waarmee volgens De economische vooruitzichten zijn ongunstiger geworden sedert het vorige economische rapport dat in juli uit kwam. Toen werd nog een bescheiden stijging van het economische groeitempo in de eerstvolgende twaalf maanden voorspeld, al werd toen ook reeds gewe zen op de mogelijkheid, dat dit een te sten in alle OESO-landen tezamen, in de tweede helft van 1975 zeer weinig groter zullen zijn dan zij twee jaar eerder waren. Meer kapitaal en mankracht zou den onbenut zijn dan sedert de Tweede Wereldoorlog het geval is geweest en de werkloosheid zal tot in 1976 blijven toe nemen. optimistische voorspelling zou blijken te zijn. Die vrees is bewaarheid: de vraag naar goederen en diensten (consumptie- plus investeringen) in de grote OESO- landen (Amerika, Canada, Frankrijk, Engeland, Duitsland, Japan en Italië) is zwakker gebleken dan een half jaar geleden werd aangenomen. Bovendien had de OESO in bepaalde landen verrui ming van het beleid, gericht op stimule ring van de bestedingen, verwacht, wat echter is uitgebleven. Uitgaande van de nu bekend zijnde beleidsvoornemens, verwacht de OESO, dat de totale vraag naar en produktie van goederen en dien- Looptijd 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar De minister vond het verheugend dat tijdens het overleg over het centraal akkoord nu was gesproken over veel immateriële zaken en niet alleen en uitsluitend over lonen en prijzen. De suggestie van de D’66’er Nypels om te komen tot meerjarige overeenkomsten bij het optreden van ieder nieuw kabi net, vond de minister een bijzonder interessante suggestie. Hij zegde toe deze zaak te zullen bestuderen en in een stuk aan de Kamer vast voor te leggen. De communist Fré Meis had de minis ter gevraagd alle werklozen een kerst - uitkering van 200 gulden te geven. Minister Boersma, zei, dat juist door het kabinetsbeleid de laagste inkomens er het afgelopen jaar het meest op vooruit waren gegaan. Hij meende dat als de werklozen een zogenaamde kerstgratifi- De mededeling van VHP-Akzod dat het afspringen van de fusie voor een deel te wijten is aan de houding van de andere werknemersorganisaties noemde de heer J. Schermer van de industrie bond NW „volkomen in strijd met de opvattingen die de betrokken directies hierover hebben ingenomen”. De heer Schermer, woordvoerder van de drie in- dustrieboden, de Unie BLHP en de VHP Philips-Duphar, verklaarde „zeer ge griefd te zijn over de beschuldiging van VHP-Akzo. groei van één percent, alles op jaarni- veau. De kleinere OESO-landen waartoe on der meer Nederland, België, Noorwegen, Denemarken, behoren, staan er gunstiger voor dan de grote landen. Voor hen verwacht de OESO zonder uitzondering een aanmerkelijk grotere economische groei in het komende jaar dan voor de grote landen. De voornaamste oorzaak van deze be trekkelijk gunstige econimsiche ontwik keling in de kléinere landen is gelegen in hun economisch beleid, dat meer op bevordering van de bestedingen is ge richt dan dat van de grotere landen. De OESO verwacht overigens stagnerende internationale handel stelt, dat het bij gebreke van stimulan sen uit een groei van de export de vraag is, hoe lang deze relatief gunstige ont wikkeling in de kleinere landen stand zal kunnen houden. Dit geldt vooral de landen, die grote betalingsbalanstekorten oplopen, want die zullen de regeringen mogelijk nopen tot een beleid, dat meer op beteugeling van de bestedingen is gericht. De minister beloofde over de hoofden van de PPR-Kamerleden heen, het con gres van de PPR dat hij volgend jaar komt met voorstellen voor belangrijke wijzigingen van de Wet op de onderne mingsraden. Onlangs sprak dat partij- contres uit, dat als de nieuwe regeling voor de ondernemingsraden niet in 1975 komt, het voorjaarscongres van de PPR de positie van de partij ten opzichte van het kabinet-Den Uyl aan de orde zal stellen. over de hoofdpunten, waarmee volgens de SER-code rekening moet worden gehouden. De Vereniging Hoger Perso neel Akzo liet daarop weten haar leden daarentegen positief te zullen adviseren over het fusie-voorstel. De direktie heeft gezegd dat men wel met 20 bedrijven heeft onderhandeld over overneming, maar dat de bespre kingen op niets zijn uitgelopen. „Het personeel gelooft daar niet meer in en denkt dat er een spelletje wordt ge speeld”. aldus vakbondsbestuurder Setz. „Als je alle reorganisatieplannen van Nederhorst op een rijtje zet is het wel te begrijpen dat de mensen ongerust zijn en zich in de boot genomen voelen.” krijgt u voor een Groei-Kasbiljet van: 1000,- ƒ1.161,- ƒ1.277,30 ƒ1.424,60 1.610,60 1,795.90 ƒ2.011.60 sfsRenteberekening vindt plaats op basis van verstreken volle jaren; over gedeelten van jaren kan geen vergoeding plaats vinden. Volgens de Vereniging van Hoger Per soneel van Akzo is de houding van enkele werknemersorganisaties bij het overleg over de fusie tussen Akzo-Phar ma en Philips-Duphar een belangrijke oorzaak geweest voor het mislukken van de fusiepogingen. De vereniging meent dat de drie industriebonden, de Unie BLP en de Vereniging van Hoger Perso neel van Philips-Duphar meer van de directies hebben gevraagd dan de fusie- gedragsregels voorschrijven. Bij verzilvering na 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar 7 jaar De bewindsman zei dat hij bij zijn voornemen blijft op twee onderdelen duidelijke wijzigingen voor te stellen voor de Wet op de ondernemingsraden: de ondernemingsraad als personeelsor gaan of als orgaan van de onderneming, en de kwestie van de bevoegdheden van de raad. Minister Boersma zei verder dat er reden was voor een het mislukken van het centraal akkoord. „De mislukkig was er na het laatste bod, en als dat er is, kun je slecht gaan bemiddelen.” Vrijdag bespreekt het kabinet op voorstel van minister Boersma de moge lijkheid de leeftijdsgrens voor het mini mumloon te verlagen. Het zal niet mo gelijk zijn daarover nog dit jaar een definitieve beslissing te nemen. A-.x (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11