Muziek-Express Engelse groepen in ri|en Nederland naar de PEN TOP DE POP POP DERTIEN Jazzmusicus kwam 30 jaar geleden om het leven ■V memo STATIONSRESTAÜRANT 5 MIMOSA CHRYSAL ook voor uw kerstboom :mode (V): nieuwsv Decennium LEO UNCER IN DEINING Soosagenda in iiflL 3B ONDERDAG - Koeien melken Parachutes Kent önze automatiek HAARLEM voor: L r k Verjaardag Zet uw kerstboom op Mimosa-Chrysal.Dan vallen de naalden niet meer uit! Verkrijgbaar bij uw bloemist. I. r, T KUNST DECENNIUM Wings tekenden elke av: (ADVERTENTIE) Glenn Miller: nog steeds druk beluisterd BENDIEN - NAARDEN - HOLLAND (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE -A_ 3 GLENN MILLER niet het eeuwige leven gezellige sfeer vlotte bediening populaire prijzen prima keuken heerlijke dagschotels voortreffelijke menu’s zondags geopend laat staan dat er een wereldomvattende distributie bestond. j i I J 1- F» T T s 3 3 1 :i n t; r T r r i r 1 De lange, gebrilde trombonist kón al lerminst een muzikaal genie genoemd worden. Veeleer was hij een streber, een zakenman die een fabuleuze carrière maakte in de muziek, een keiharde baas voor zijn musici. Hij was iemand die zijn doel bereiken kon. Van „In the mood”, dat toen al een lange voorgeschiedenis had (jazzliefheb bers herkennen het als „Tar Paper Stomp” uit 1930 van Wingy Manone, en dit schijnt weer gebaseerd te zijn op een stokoude Franse Quadrille), zei een re censent in 1939: „Het is een saai num mer, dat vast en zeker zal floppen". Binnen enkele maanden gingen er meer dan twee miljoen exemplaren van over de toonbank. Een hoog aantal, gezien de tijd en de omstandigheden van een Europees afzetgebied, zoals Amerika dat nu kent, was immers nog geen sprake, Vrijdagavond in Deining, Ripperda- straat 13a in Haarlem, de Leo Unger Group die deze zomer een hit scoorde met „Run to the Sunshine”. Unger fungeert al tien jaar als één van Neerlands bluesvogels, won in 1965 het Loosdrecht Jazzfestival en werkte tot vorig jaar solo. Met zijn groep maakt hij behalve softpop ook een grote dosis sfeer. Samenstelling: Leo Unger, gitaar en zang, Petra Unger, zang en percussion, Hans Vanden- burg, gitaar en mandoline, Leo de Jong, bas en Louis Blonk, drums. Zaterdagavond en Tweede Kerstdag is er in Deining disko. Het is nu 30 jaar geleden, dat majoor Alton Glenn Miller - leider vai de American Band of the Allied Expeditio nary Forces, ook bekend als de 418th Army Air Forces Band - van Twin Wood Farm, een RAF Mosquito-basis bij Bedford (150 km ten noorden van Lon den) naar het pas bevijde Parijs vertrok. Hij zou daar persoonlijk de voorberei ding gaan treffen voor het kerstconcert dat in de Olympia gepland was. Om die Engelse bands een stevig aantal optredens te verzekeren en om tegelijkertijd de clubs en sozen te overtuigen dat de bands goed zijn, nam Versteeg een logisch maar duur besluit: dertig Nederlanders vlogen eind november op zijn kosten vier dagen naar Londen, allen bestuursle den van in Engelse bands geïnteres- serde instellingen. In Londen had een partner van Versteegh inmiddels drie auditiedagen in een grote zaal in Tottenham georganiseerd. John Oom- kes, lid van de stuurgroep van de Haarlemse sociëteit TIOLI, was ook mee: „Geweldig georganiseerd. Ik kan niet anders zeggen. In drie dagen tijd kregen we 24 bands voorgezet, hard werken hoor van ’s ochtends 11 tot In 1940 verdiende de band circa 10.000 dollar per week en lag het jaar inkomen van de leider boven de 800.000 dollar. Een aanzienlijk deel van dat bedrag werd gevormd door de royalties van de ruim drie miljoen grammofoonplaten die jaarlijks werden verkocht. Het jaar daarop werkte het orkest mee aan de eerste film die rond de band was opge trokken: Sun Valley Serenade (met Son ja Henie). Gage 100.000 dollar. 1. (3) (4)4- Lonely this Christmas - Mud; 2. (2) (7)4- Long tall glasses - Leo Sayer; 3. (4) (4) You ain’t seen nothing yet - Bachman-Turner overdrive; 4. (5) (3) I can help - Billy Swan; 5. (10) (3)4- My special prayer - Percy Sledge; 6. (17) (3)4 Juke box jive - The Rubettes;; 7. (11) (3) Dance the Kung Fu - Carl Douglas; 8. (1) (9) Sing a song of love - George Baker Sei.; 9. (9) (3) Tennessee town - Teach In; 10. (29) (2)4- Killer Queen - Queen; 11. (20) (2)4 Lady of the night - Donna Summer; 12. (8) (6) Teeny bopper band - Catapult; 13. (-) (1)4 The Three’Bells - Nana Mouskouri. Een zeer bijzonder initiatief van de Delftse organisator Aad Versteeg. Hij ging er vanuit dat in Nederland vele centra en dergelijke bestaan die geen grote groep kunnen contracteren en aan buitenlands werk al helemaal niet toekomen. Nu zijn in Engeland de groepen onderverdeeld in A, B, en C, een kwalificatie die niets over de kwaliteit maar alleen i ets over de mate van bekendheid wil zeggen. Versteeg mikte op de C-groepen, we tend dat ze te betalen en vaak toch erg goed zijn. Ray Noble hem begin 1935 vroeg een Amerikaans orkest samen te stellen voor een engagement in de Rainbow Room van het Rockefeller Center („65 verdie pingen dichter bij de sterren”, luidde de slogan van deze luxe-ballroom). Het was bij Noble, dat Miller zijn vermaarde sax-sound „ontdekte”. Om een speciale klankkleur te bereiken, placht hij de viermans saxofoonsectie door tropettist Peewee Irwin te laten leiden. Toen deze vertrok, bleek het bereik van Irwins vervanger niet groot genoeg, zodat de arrangeur besloot de trompetpar tij door een klarinet te laten spelen; één octaaf hoger dan de saxen. Later ver klaarde hij: „Dit soort orkestraties is echt niet zo nieuw, zeker niet in de klassieke muziek. Ook Rimsky-Korsa- koff maakte er bijvoorbeeld vaak ge bruik van”. Ravel was overigens zijn lievelingscomponist; Jimmy Lunceford en Count Basie zijn Jazz-idolen. Inmiddels had Glenn Miller in april 1935 zijn eerste opnamen onder eigen naam gemaakt. Maar evenmin als zijn tweede orkest, dat hij in 1937 formeerde, had deze groep succes. In maart 1938 stelde hij editie nummer drie samen en een vol jaar bleef het sappelen. Een tournee door North Carolina had een rampzalig verloop en van zijn vriend Tommy Dorsey, die inmiddels zelf een bekend orkestleider geworden was, moest Glenn 5000 dollar lenen om de eindjes aan elkaar te knopen. Miller overwoog wederom zijn band op te hef fen en nu definitief in de studio’s te duiken. de patriot, bewonderaar van Teddy Roosevelt, vond het spelen in legerkam pen niet voldoende en had vrijwillig dienst genomen met als doel het moreel van de troepen te versterken. Eind november 1944 kwam, na veel geharrewar, de permissie los voor een tournee van zes weken door Frankrijk. In allerijl werden 130 programma’s op genomen voor al geplande radiouitzen- dingen. Drie dagen nadat Miller van zijn basis vertrokken was, klaarde het weer op en kon de AEF Band met haar instrumentarium in drie Dakota’s over gevlogen worden. In Parijs bleek dat de leider nimmer gearriveerd was, en na een grondig onderzoek moest manager Don Haynes tijdens het kerstconcert in de Olympia, dat ook rechtstreeks in de Verenigde Staten uitgezonden werd, ver klaren dat majoor Glenn Miller sinds 15 december officieel als vermist geboekt stond. Toen kwam die gedenkwaardige 35e verjaardag van Miller, op 1 maart 1939. De band repeteerde in de Haven Studio toen het nieuws binnenkwam. Het Glen Island Casino in New Rochelle had besloten het orkest voor het zomer seizoen te contracteren. In het verleden had deze ballroom, die bezocht werd door „het betere publiek” al de start betekend voor de groepen van Glen Gray (de Casa Loma Band), De Dorsey Brothers en Charlie Barnet. De teerling was duidelijk geworpen - en Miller had ho«e ogen gegooid. Op 1 augustus nam de band „In the mood” op. met als gevolg dat de naam van Glenn Miller enkele weken later een nationale bekendheid kreeg- In okto ber 1942 was een stampvolle zaal hui lende teenagers in Passaic, New Jersey, getuige van het laatste concert van het orkest: Miller was zojuist benoemd tot kapitein in de krijgsmacht. Glenn Miller, J Grote Houtstraat 26-30 e Haarlem. 9 (Van onze correspondent) AMSTERDAM „In the mood” staat ook komende weken vermoede lijk op het programma van de Arbeidsvitaminen. Zesendertig jaar nadat de opnametechnicus van het Bluebird-label het eenvoudige riffnummer in de wasplaat vastlegde, werkt het mee onze nationale economie nog enigs zins op gang te houden. En als het „In the mood” niet is, klinken ’s och tends wel de romantische klanken van de „Moonlight Serenade” (1939) door naai-atelier en langs lopende band, van „Pennsylvania 6-5000” (1940), of „American Patrol” (1942). Zeer speciale wensen? Bij Vogelzang behoeft u nimmer dat „gevoel" te J hebben, dat u wel wat moeilijk bent. Als u geen J speciale wensen had, kon J Vogelzang wel sluiten. AI dagenlang was het weer slecht, het zicht was 60 meter en het normale vlieg verkeer lag plat. Na een dag wachten kon Miller met overste Norman Beassel meevliegen. Don Haynes, manager van de band, hoorde dat de orkestleider bij het instappen vroeg: „Waar zijn de pa rachutes?”. Beassel antwoordde daarop: „Verdorie Miller, wil je eeuwig blijven leven?”- Dat waren de laatste woorden van de officieren - even later steeg de Norseman op en verdween uit het ge zicht. In het vliegtuigje - leeg krap anderhalve ton - ontbrak het behalve aan parachutes ook aan een radiozender en een ijsbestrijdingsinstallatie. Het toestel noch zijn inzittenden be reikten Parijs. De mist, die op vrijdag boven Zuid-Engeland en Het Kanaal hing, heeft met het verstrijken der jaren de vorm aangenomen van een roman tisch waas, een mysterieuze sluier. Een geheimzinnige nevel, die het imago van Glenn Miller, Moonlight Serenader par excellence, beroemdste bandleider van zijn tijd, alleen maar versterkt heeft. r Hij was al enkele jaren een goed betaalde studiomusicus in New York, toen de Engelse bandleider en componist Mimosa-Chrysal is ook geschikt voor het in bloei trekken van mimosa, seripg, Krl kastanjetakken, "lyCsi* forsythia, sierkers en andere heestertakken. Maar eerst in TIOLI nog wat werk van dichterbij. Zaterdagavond aan staande een speciale Kerstavond met veel sfeer en muziek van Hellhound, Tranquillitatis en Piers Hayman. Hellhound heeft onlangs een nieuwe zanger aangetrokken, Sjaak van Am stel, wat de groep gelegenheid geeft wat meer aan tweestemmige zang (samen met Tom Huissen) te doen. Hellhound treedt van kwart over tien tot twaalf uur op. Vrijdagavond speelt in het PEN in IJmuiden de Haarlemse formatie Alpha, vijf man en een uitgebreid instrumentarium waarmee fijne mu ziek wordt gemaakt. Zaterdagavond Decennium, de groep die in één klap furore maakte met een uur optreden in VARA’s Nederpopsien. Daarvoor speelt boven in het Jeugdkaffee het Engels-Nederlandse folkduo Piers Hayman-Johnny Kui per. Van kwart over acht tot kwart voor tien Tranquillitatis, de progres sieve, melodieuze groep die onlangs de Haarlemse Talentenjacht won. De formatie met drums, solo, zang, syn thesizer, orgel, piano, dwarsfluit en bas bestaat nu twee jaar. Zangeres Jerney Kaagman, zanger Boudewijn de Groot en popgroep Golden Earring zijn als nummer één te voorschijn gekomen uit een popu- lariteits-poll die het muziekblad „Mu ziek Express” onder zijn honderddui zend lezers heeft gehouden. Het per centage stemmen dat Jerney Kaag man, zangeres bij Earth and Fire verwierf, bedraagt 42. Ze laat daarbij Patricia Paay 14 percent) en Astrid Nijgh (8) ver achter zich. Opmerke lijk is dat ook de Haarlemse zanger Robert Long, vorig jaar nog onbe mind bij de lezers van ME, nu tot de meest belovende zanger wordt uitge roepen. Hij kreeg 36 percent van de stemmen. Trace, de nieuwe groep van Rick van der Linden, blijkt de meest- belovende popgroep te zijn van va derlandse origine. Rick van der Lin den zelf staat op de eerste plaats in de categorie pianist-organist met 43 percent. Jan Akkerman is nog steeds tot de allerbeste gitaristen in dit land te rekenen. Hoewel hij dit jaar weinig van zich heeft doen spreken, kozen 52 percent van de lezers hem tot de beste gitarist. George Kooymans van Galden Earring werd een goede twee de. Hoe groot de belangstelling voor de Earring is, mag ook blijken uit de volgende feiten: Rinus Gerritsen werd eerste onder de basgitaristen, Cesar Zuiderwijk idem onder de drummers, Instant Poetry werd de beste single en Barry Hay tweede in de groep overige instrumentalisten achter Thijs van Leer. Tenslotte een paar algemene cate gorieën: Peter Koelewijn wordt be schouwd als veruit de beste producer, de Nederlandse top-40 (door de TROS uitgezonden) is het meest beluisterde radioprogramma, terwijl Lex Harding die niet eens te besluisteren is mo menteel, nog altijd de beste diskjoc- key wordt genoemd. En misschien een verrassing voor velen: niet Ad Visser, niet Rob Out of Mies Bouw man is de grootste televisie-persoon- lijkheid maar Sjef van Oekel. Wat het buitenlandse gedeelte van deze poll betreft, het beeld wat hier wordt gekregen lijkt niet geheel in Glenn Miller heeft er betrekkelijk lang over gedaan om aan de top te komen. Geboren in 1904 in Clarinda, Iowa, verdiende hij zijn eerste trombone door voor twee dollar per week koeien te melken. Op zijn 21e maakte hij zijn eerste arrangementen voor het inmiddels al lang en breed vergeten orkest van Boyd Senter- Hij is altijd een beter arrangeur dan trombonist gebleven. De zaal had dus als de Oomkes: „Wij hebben een half cir cuit genomen, dus zes groepen, want anders heb je elke veertien dagen een groep en dat zou misschien iets teveel worden. In het circuit zitten ook een paar grote zoals Paradiso en ’t Paard van Troje en je zou kunnen zeggen dat wij daarvan meeprofiteren. De groten hebben nu eenmaal kleintjes nodig om de gaten te vullen, zodat het ook voor de organisator en de band zelf interessant wordt. Op zon dagmiddag 12 januari hebben we de eerste Engelse groep in TIOLI: Mynd.” ’s avonds 6 uur. De zaal had een draaiend podium, dus als de ene groep nog stond te spelen kon de andere vast opbouwen. Aan het eind hebben we in een vergadering alle maal gestemd en toen bleek dat maar zes goeie bands in aanmerking kwa men. Daarom zijn toen uit ons mid den drie vertegenwoordigers gekozen die net vertrokken zijn met Aad Versteeg naar Engeland om nog zes bands uit te zoeken, Erg open alle maal, erg leuk.” TIOLO, Schalkererf (niet Laan van Angers deze week), zat.: Hellhound, Tranquillitatis, Piers Hayman/Johnny Kuiper. PEN, Kanaalstr- 257, IJmuiden, vr.: Alpha, zat: Decennium. Deining, Ripperdastr. 13a, vr-: Leo Unger Group; zat: disco. Paradiso, Weteringschans, Amster dam, vr.: Van Oekels disko show; zat: Engelse groep Rock Rebellion. ’t Augustijntje, Kleine Houtstr., zatmi: café-chantant; zonmi: jamses sions. Disco Dubois, Benlagelaan 45, elke zomi: disco. Tamberlain, Grote Houtstraat, elke av: disco, beh. ma en di. Can-Can, Stoofsteeg 1, bar-dancing-disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstr., elke av: bar-dancing-disco. Club Bluesette, A. C. Krusemanstr. 34, Oost, vr., zat. en zo.: bar-daricing- disco- De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid, vr. en zat-: soos. Turfschip. Turfsteeg, za.: koffiebar met groep Quintessence. Twaalf Engelse C-groepen zullen de eerste maanden van 1975 alle 24 dagen in Nederland verblijven om evenzovefe optredens te verzorgen in clubs, sociëteiten en centra. De groe pen zijn in Engeland ter plaatse uit geselecteerd door dertig vertegen woordigers van de sozen en centra die aan het circuit meedoen. Melodieuze, swingende stukken van drummer Ger Brands, sologitarist Sjaak Kessels, basgitarist Koos Kos ter, sologitarist Pieter Koster en or ganist Frits van Uden. Negram maakte er al een elpee van. overeenstemming met wat de inhoud van het betrokken blad voorstelt. De grote belangstelling voor de teeny- bopperbands als Mud. Slade en Sweet die Muziek Express middels artikelen en foto’s zo vaak toont, komt in deze poll minder terug dan verwacht zou kunnen worden. Kiki Dee en Albert Hammond zijn de beste zangeres, res pectievelijk zanger, Deep Purple de beste popgroep. In deze laatste cate gorie prijken de Rolling Stones nog altijd op een goede tweede plaats, maar Mud doet het met 14 percent op de derde plaats veel minder. De Osmonds vorig jaar nog op de tweede plaats, reiken nu niet verder dan een magere gedeelde zesde plaats- Meestbelovende artiest is ook Kiki Dee, terwijl er ook veel verwacht wordt van de Sparks, voor Ten CC en Nazareth- Eric Clapton, vorig jaar nog nummer drie, is ditmaal tot de populairste gitarist verkozen. Opmer kelijk feit: in de klasse basgitaristen werd Paul McCartney eerste, daar mee Suzie Quatro en Bill Wyman achter zich latend. McCartney and met Band on the run ook voor de bestbevonden elpee, maar Ten CC zorgde met Wallstreet Shuffle voor een nummer één single. Een plaats die ze moeten delen met George McCrae’s Rock your baby. Grootste buitenlandse tv-persoonlijkheid is Ar chie All in the Family Bunker, maar hij wordt hevig concurrentie aangedaan door Ilja Richter. Hoewel werkelijk grote verrassin gen op deze poll in de minderheid zijn (Stones, Beatles en andere groe pen van het eerste uur blijken toch minder dan gedacht zou worden ter rein te verliezen) kan toch wel ge zegd worden dat de smaak van het ME-lezerspubliek (dat wel eens toon aangevend voor het jonge poppubliek wordt genoemd) langzamerhand beter en volwassener is geworden. Als zelfs figuren als Lou Reed, Neil Young en Jethro Tull op deze lijsten verschijnen die in de regel hun publiek eerder rond de dertig dan tussen de 14-20 jaar vinden dan gaat het de goede kant uit!

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15