Koopavond VOGELRAMP Sjaloom: In ’74 zeker miljoen blijft in mensen half jaar werkloos Amsterdam Tegen de zomer H.P. krijgt steun uit persfonds Botsing: vier doden Onassis zou zeer Handelsakkoord Rusland-VS in gevaar I Kamervragen over plannen Hoogovens X* DIICH BflRTÊILS ernstig ziek zijn Keuze uit méér dan honderden bontmantels Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Boersma trekt 15 miljoen uit voor werkgelegenheid jongeren Ruwe olie uit tanker gestroomd RUIM 10% MINDER VERKEERSDODEN VOORAL DOOR BROMFIETSHELMEN 0.90 BAKKERIJ KLOOSTER ;||J: AGENDA pagina 4 Vrij zacht Bont-Mode Mogelijk 1000 doden per jaar in VS door onnodige röntgenfoto’s 3.25 AM Minder doden Weense Tompoucen f® Vlak bij de Grote Markt Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s DONDERDAG 19 DECEMBER 1974 65e jaargang nummer 40 2 Appelbollen vers uit de oven per stuk Assur. kant. W. F. Budding Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 - 31 73 94 Weferrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, ^Sedert 1849 lï -s Kastje kijken Economie Kunst Poprubriek Radio en televisie Strips Beurs Sport 9 9 11, 13 15 15 17 17 19 23, 25 Bontmodehuis koopavonden! Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450. tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 1070y. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. V at wa -Ji Umuider Courant Moritz Carrière Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,—). Losse nummers 50 ct. OP STRAND (Van een verslaggever) I - naar 110 km (Van onze verkëersredacteur) (Van een onzer verslaggevers) De (Zie verder pagina 11) (Advertenties) 5 stuks van 3.75 voor U proeft de roomboter. i i I- Lange Nieuwstraat 779, IJmuiden Telefoon 15189 VRIJDAG EN ZATERDAG REKLAME: Ook geopend tijdens de (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) 3 Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Warschaustraat 25 - Haarlem Tel.023 - 33 85 62 (ook ’s avonds) b.g.g. 02246- 14 91. GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL. 023-312992 (f PURMEREND. (ANP) Gisteravond zijn door een verkeersongeluk in de Purmer nabij Purmerend vier personen om het leven gekomen en een ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen een expediteur aan het lossen was en een personenauto achterop de vrachtwagen inreed. jonge mensen. Twee van hen, de 24- jarige mej. R. van Otterloo uit Purmer end en de evenoude J. de Boer uit De Beemster waren eveneens op slag dood. Twee andere inzittenden werden zwaar gewond. In het ziekenhuis overleed later op de avond een van deze twee, de 23-jarige P. Scherpenhuijsen uit Purmerend. de automobilisten de honderd km. per uur overschreed. Hij noemde dat een niet ongunstig percentage. Nu ligt het landelijk snelheidsgemiddelde op 1C8 km. per uur. Voor de energiecrisis was dat 96 km. per uur. Vast staat nu al dat de maximum snelheid op de autosnelwegen heeft geleid tot een evenwichtiger en dus veiliger verkeersbeeld. Ziektekostenverzekering voor ambtenaren premie per 1-1—’75 69,76 p.m. voor: a. lOO’/o ziekenhuis enz. b. lOO’/o specialist en huisarts enz. c. lOO°/o medicijnen d. f 1000,massages e.d. Ook bijzonder geschikt voor amb tenaren, die vrijwillig in een zie kenfonds verzekerd zijn. Na telefonische afspraak bezoek aan huis. IJMOND. Tussen IJmuiden en Cal- lantsoog zijn honderden zeevogels het slachtoffer geworden van ruwe olie, die woensdagavond weg is gestroomd uit de Liberiaanse tanker New Way. Het Vo- gelcentrum Bergen spreekt van een ramptoestand en kan de opvang van de meest reddeloze dieren niet aan. Groe pen vrijwilligers hebben gisteravond reeds honderden dieren, die vastgekoekt zaten in de oliebrij op het strand uit hun lijden verlost. Volgens de auteur van het rapport, Priscilla Law, hoogleraar in de genees kunde, kan 30 percent van de 130 mil joen röntgenbestralingen die jaarlijks door artsen en tandartsen worden toege past medisch niet worden gerechtvaar digd. Enige oorzaken zijn volgens Pri scilla Law: slechte beoordelingen door artsen en patiënten, het gebruik van slechte apparatuur en slechte technie ken. Het rapport waarschuwt de patiënten, dat zelfs de geringste straling de kans op leukemie, kanker en afwijkingen bij geboorte kan vergroten. Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks zes graden, maxima circa acht graden. Op 1 februari a.s. loopt het jaar af dat de minister van Verkeer en Wa terstaat na afloop van het tijdperk van benzinedistributie heeft ingesteld als termijn om na te gaan in hoever re een maximumsnelheid van hon derd kilometer per uur de verkeers veiligheid heeft beïnvloed. Na 1 februari zal men, aldus de minister, een aantal maanden nodig hebben om te kunnen beoordelen in hoeverre de automobilisten zich aan het voorgeschreven maar weinig ge controleerde maximum hebben ge houden en in hoeverre het ongeval lencijfer door de maximumsnelheid is beïnvloed. Dan pas zal kunnen wor den beslist of er een verhoging van de maximumsnelheid zal komen. Op de conferentie van de Europese ministers van Verkeer, aan het begin van deze maand in Parijs, waren de deelnemers het er over eens dat de maximumsnelheid voor autowegen zal moeten liggen tussen 110 en 130 km. per uur. Minister Westerterp te kende daarbij aan dat hij weinig voelde voor een maximum dat hoger lag dan 110 km. per uur. In de Senaat zei Westerterp enige maanden geleden dat een kwart van Éh.Tja, bij Dick Bartels is het inderdaad WH moeilijklom’n keuze te doen. Meer dan honderden schitterende bont- creaties bij elkaar, ons vakkundig advies staat borg voor ’n juiste persoonlijke keuze. Grote keuze in alle priisklassen ^yan f 395,- tot f 5800,- Wagenweg 146 (bij het Westerhoutpark) Haarlem Tel, 023-31 65 29 De samenstellers van het rapport ver wachten dat de arbeidsbureaus in ons land dit jaar in totaal 850.000 werklozen zullen hebben ingeschreven, van wie 375.000 jongens en meisjes beneden 25 jaar. Daarbij komt een grote verborgen werkloosheid van 200.000 a 400.000 men sen. Tienduizenden jongelui tussen de 15 en 21 jaar, voor een groot deel school verlaters, hebben zich namelijk niet la ten inschrijven bij de arbeidsbureaus. Een en ander betekent dat 1 op de 4 werknemers in loondienst ruim een half jaar werkloos is geweest, aldus het rap port. Deze cijfers zijn bij het ministerie van Sociale Zaken bekend maar daar bin nenskamers gebleven, zo wordt in het rapport beschuldigend opgemerkt. De belangrijkste bijdrage aan de vermindering van het aantal doden zou de bromfietshelm hebben gele verd. Ook de veiligheidsgordel en de maximumsnelheid zouden hebben meegewerkt aan het teruglopen van het aantal doden. Bovendien zou er dit jaar minder zijn gereden, aldus de benzinemaatschappijen, die zeggen dat er minder benzine is verkocht. Overigens is het aandeel van de maximumsnelheid op de autosnelwe gen in de daling van het aantal doden niet zo groot omdat al voor de energiecrisis bekend was dat per kilo meter weg de minste ongelukken ge beurden op autosnelwegen. Het besluiten bij meerderheid van stemmen is een even grote tirannie als de absolute macht van een despoot. In de vragen gaan de Kamerleden ook in op de voorgenomen aanleg van een analyse- en bezinkbekken in het Ijssel meer bij Andijk. Zij stellen zich op het standpunt, dat met deze aanleg wordt vooruitgelopen op een „ingrijpende” ont wikkeling in de IJmond over de wense lijkheid, waarvan nog geen standpunt is ingenomen. De beide Kamerleden noe men die ontwikkeling van zodanig be lang, dat deze voorwerp moet zijn van een planologische kernbeslissing, zodat zij bezien kan worden in het kader van de algehele werkgelegenheids- en indu striepolitiek. WASHINGTON (AP). Het onnodig nemen van röntgenfoto’s kost de Ameri kanen jaarlijks naar schatting 1.4 mil jard dollar en wellicht 1000 mensenle vens. Dit is bekendgemaakt in een rap port van Ralph Naders groep die re search op het gebied van de volksgezond heid doet. Mevrouw A. Dijkhuizen van het vo- gelcentrum vertelt, dat de met manden vol binnengebrachte vogels, vooral zee- eenden, alken, koeten en futen praktisch niet te redden zijn. De dieren zijn uit wendig en vaak inwendig verbrand door de venijnig bijtende olie. Op het strand hebben vijwilligers de dieren gedood, soms moest één man meer dan 60 ster vende vogels de genadeslag geven. De klap is daarom zo hard aangeko men, omdat de zeevogels rustig water zoeken in de storm. Voor de dieren is zo’n olievlek bedrieglijk rustig met als gevolg, dat ze erheen zwemmen om op ellendige wijze om te komen. Vanmorgen kreeg het vogeleentrum nog een aanbieding van vrijwilligers uit het zuiden van ons land om te helpen bij een reddingsactie. „Het is echter nutteloos”, zegt mevrouw Dijkhuizen, „we kunnen voro de vogels praktisch niets meer doen. Wij heben een klein koppeltje die.'en, die we nog proberen te redden, maar veel zal het niet uithalen”. Ook het Kerbert Asiel in Velsen kreeg gisteravond meldingen van vastzittende zeevogels. „Wij hebben de mensen maar doorgestuurd naar het vogeleentrum in Bergen. Daar is men in hulp aan zeevo gels gespecialiseerd”, aldus de heer Kraaienoord, van het asiel- Ook vandaag zal een aantal vrijwilligers het strand afgaan om te redden, wat er te redden Inmiddels was er bij het ter perse gaan valt. van onze bladen nog geen enkel contact met de betrokken tanker. „Zolang er olie uit stroomt komt-ie niet binnen” - zo vertelde men zeer beslist bij het DEN HAAG. Het weekblad Haagse Post krijgt 1,8 miljoen uit het bedrijfsfonds voor de pers in de vorm van een krediet, dat de eerste drie jaar rentevrij is en daarna 9 pet. rente draagt. Minister Van Doorn volgt hier mee het vandaag verschenen advies van het bedrijfsfonds. De aanvragen van De Nieuwe Linie en De Groene zijn aangehouden. Volgens de directeur van De Nieuwe Linie, de heer H. J. Oosterbaan, is hierdoor een voor sprong bij de abonnementenwerving voor HP gecreëerd, die de verschijning van De Nieuwe Linie en De Groene verder in gevaar brengt. Het bedrijfs fonds wil, dat men tot technische en commerciële samenwerking komt binnen de groep van opinieweekbiaduitgevers om de kosten te drukken. De Nieuwe Linie is intussen ir onderhandeling met de b-v- Weekbladpers, De Groene niet. (De Groene wil een uitkering a fonds perdu om daarmee zijn eigen boontjes te doppen). De Haagse Post heeft een sa menwerkingsverband met de b.v. Week bladpers, het concern dat ook Vrij Ne derland uitgeeft. MIDDELBURG. (ANP) Meer dan een miljoen Nederlanders zijn dit jaar zes maanden werkloos geweest. Dit staat in een rapport „werklozenverzet”, dat Sjaloom Odijk aan regering en parle ment heeft gestuurd. i j ATHENE (AFP). Het Atheense dagblad „Kathimerini” meldt uit goede bron vernomen te hebben, dat de Griek se reder Onassis ernstig ziek is en dat Het aantal verkeersdoden op de Nederlandse wegen zal dit jaar ruim tien percent lager liggen dan in 1973. Er werden 2750 slachtoffers geregi streerd tegen 3092 in 1973. Het totaal aantal verkeersongevallen bedraagt dit jaar circa 60.000 tegen 60.300 vorig jaar. Dit blijkt uit voorlopige gege vens van het CBS. Minister Boersma heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij 15 miljoen gulden zal uittrekken voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Het geld zal vooral besteed worden aan administratieve projecten bij de dienst verlenende sectoren en in het maat schappelijk werk. De werkloosheid onder jongeren is vorige maand tot recordhoogte gestegen, liet de minister weten. Er waren in november 10.225 jongens en 7900 meisjes van 18 jaar en jonger werkloos. Onge veer een derde van hen heeft na het verlaten van de school geen baan kun nen krijgen. De minister heeft overigens de indruk, dat van een gunstige ontwikkeling ge sproken kan worden. De duur van de werkloosheid neemt volgens hem lang zaam af. Minister Boersma wil niet meewerken aan de totstandkoming van een wettelij- ke regeling, waarbij het bedrijfsleven verplicht wordt openstaande plaatsen te melden bij de gewestelijke arbeidsbu reaus. „Mijn voorkeur gaat uit naar vakaturebanken”, aldus de bewindsman. Het Kamerlid Hartmeijer (PvdA) had een motie over de meldingsplicht inge diend. DEN HAAG. (ANP) De PPR-Ka- merleden Jurgens en Jansen hebben de ministers van Volksgezondheid en van Verkeer nadere inlichtingen gevraagd over de eventuele uitbreiding van de Hoogovens bij Wijk aan Zee-IJmuiden. Zij vragen of deze uitbreiding werd ingegeven omdat de milieu-eisen in ons land nog steeds minder streng zijn dan in West-Duitsland. DEN HAAG. De maximumsnel heid op autosnelwegen zal waar schijnlijk pas tegen de zomer van het komende jaar kunnen worden ver hoogd van honderd tot hondertien kilometer per uur. heerlijk krokant korstgebak, dik gevuld met verse slagroom De expediteur, de 52-jarige C. Rosse naar uit Purmerend, raakte tussen de twee wagens bekneld en was op slag dood. In de personenauto zaten vier AMSTERDAM. De Amsterdamse koopavond blijft. B. en W. van de hoofdstad hebben ^besloten dat de win kels vanaf 9 januari tot half mei op donderdagavond open kunnen blijven- Dit op grond van de mogelijkheid dat de gemeente gedurende 21 dagen per jaar een ontheffing op de winkelsuitingswet mag toepassen. In de tussentijd hoopt het gemeentebestuur een modus te vin den om de periode tussen mei en het moment, dat er een nieuwe wettelijke regeling is, te overbruggen. Een van de vrijwillige redders met een nog levende zeevogel op de arm. Hij zal thuis proberen het dier te redden. Rijkshavenkantoor. Maar wat er nu precies aan de hand is daar op zee, weet niemand. Er is ook geen sleepbootassis- tentie gevraagd. Het Vogelrampenfonds in Haarlem is inmiddels ook ingeschakeld bij de hulp verlening, met name voor de opvang met de met olie 'besmeurde vogels die ten zuiden van IJmuiden op het strand liggen. In het vogelhospitaal is men druk aan het wassen. Het rampenfonds doet een broep op vrijwilligers om mee te helpen met het verzamelen van ge strande dieren. Men kan die afleveren bij het vogelhospitaal, Kleverlaan 9, of in het opvangcentrum Stoopplein 11, eventueel na telefonisch contact met de familie Beulink, tel. 265519 of de secre taresse, mevrouw M. L. Stoop, tel. 244430. WASHINGTON. Een door het Rus sische persbureau Tass gepubliceerde brief die op 26 oktober door minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromi- ko aan zijn collega Kissinger werd over handigd, dreigt een spaak in het wiel te steken van de afhandeling van de nieu we Amerikaanse handelswet. Daarin zou de Sovjet-Unie de status van bevoor rechte handelspartner worden verleend. ue brief heeft ook vragen doen rijzen over Kissingers interpretatie van zijn gesprekken in Moskou, en over de reden waarom de brief niet eerder door hem werd openbaar gemaakt. Gromiko’s brief protesteert in krachti ge bewoordingen tegen de voorwaarde waarop de bevoorrechte handelspartner- status wordt verleend namelijk dat Moskou geen moeilijkheden meer in de Weg zal leggen voor joden die het land willen verlaten. (Zie verder pagina 3) zjjn leven in gevaar zou zjjn. De ziekte waaraan Onassis lijdt en waarvan de aard niet aangeduid is, had zich verscheidene maanden geleden ge openbaard, maar pas onlangs had zij een keer ten kwade genomen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1