Eef Mulders toch weer Volleybalclubs in in training Europa-Cupstrijd Zege voor Hoekstra Griekse winst tegen Bulgaren ARNOLD MÜHREN 4 in Suikertoernooi SPORT l „PERIODE „Ironische” start BIJ AJAX WAS ERG NUTTIG” „Gemoedelijke sfeer bij FC Twente ligt me wel" een miljoen gulden aan prijzen SB 1 1 KB KANSEN VAN STARLIFT 1 WIERSMA TEGEN KOEPERMAN I H 22 SPORT donderdag 1 9 DECEMBER 1974 I l I - Afgesloten T*; Helmond T Arnold Mühren scoort voor Ajax tegen Roda JC. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) I De Franse steden Troyes en Mar seille hebben de „opdracht” om repectie- velijk het Europees Biljartkampioenschap ankerkader 47-2 en het wereldkampi oenschap 47-1 te organiseren terugge geven. Beide evenementen zouden begin volgend jaar plaatsvinden. hij blijft Hij wenst Arnold bleef in de schaduw van broer Gerrie. Mühren kijkt ondanks enkele minder prettige ervaringen niet in wrok naar de Ajax-periode. Hij ervaart het slechts als een afgesloten episode uit zijn loopbaan die bij FC Twente eindelijk echt kan beginnen. Mühren: „Een desillusie was het achteraf echt niet. Ik heb tenslotte erg veel ervaring opgedaan. Ook inter nationaal en daar kan ik nu profijt van hebben. Ik ben harder geworden. Bij Ajax moest je opkomen voor jezelf. Dat was ik nooit zo gewend in Volendam. Bij Ajax bekeken ze je alleen als voet baller, dat er ook nog een mens achter zat werd vaak vergeten. Ik ben nu nog AMSTERDAM. Hoekstra heeft gis teravond op de Jaap Edenbaan in Am sterdam voor ruim 1000 toeschouwers be slag gelegd op de Finnair Cargo Cup, een marathonwedstrjjd over 125 ronden (50 kilometer). Het was de tweede langebaan- triomf van de Fries in dit seizoen. Mocht Starlift, dat vorig jaar de finalegroep bereikte, erin slagen de Oostenrijkse ploeg uit te schakelen, dan plaatst het zich voor de in Sofia te spelen halve finale wedstrijden tegen bekerhouder CSKA Moskou, Resofia uit Polen en Slavia Sofia uit Bulgarije. In het EC-toernooi voor landskampioenen bij de dames moet Van Houten VCH het op 4 en 11 januari (eerst thuis) opnemen tegen het Zwitserse Universite Bazel. Interlance/Zaan ’69 uit Zaandam treft in het toernooi voor bekerwinnaars op 5 en 12 januari de Turkse club Eczacibasi. De eerste ontmoeting vindt plaats in Zaandam, de return speelt zich af in Istanboel. De bekerhouder bij de dames, het Groningse Lycurgus, moet het opnemen tegen Ujpest Dosza. De wedstrijden worden gespeeld op 4 en 11 januari, de eerste in Groningen. DEN HAAG. De Nederlandse volleybalkampioen Starlift zal in de achtste finales van het toernooi om de Europa Cup uitkomen tegen de Oostenrijkse titel houder TSJ Wien. De eerste wedstrijd wordt op 4 januari in Rijswijk gespeeld, de return is een week later in Wenen. In de meestergroep die zaterdag van start gaat ontbreekt de Rus Mogiljanski, die evenals zijn landgenoot niet uit het vliegtuig stapte. Zijn plaats wordt inge nomen door de Nederlandse Studenten kampioen 1974, Henk Scholten uit Gro ningen Als invaller voor Rob Clerc in deze groep is de Belgische speler Michel Gregoire uitgenodigd. men door de jeugdige Rob Clerc, een waardige vervanger. Het resultaat van de loting voor de eerste ronde in de grootmeestergroep was: Hisard (Fr.)Tsjegolev (Su.). Bassi - rou Ba (Sen)Hermelink (Ned), Baba Sy (Sen)Drost (Ned), Slerc (Ned)Rabatel (Fr) Koeperman (Su) Wiersma (Nad) Smith (VS)Gantwarg (Su). Bij de B-rijders die 40 ronden af leg den won Jos Pronk voor Huizer, een sprintwedstrijd over 800 meter, waarbij alle vier deelnemers gelijk van start gingen, leverde een zege op voor Jan Bazen. maar twee keer in Enschede geweest, maar het heeft me wel getroffen dat het hier een beetje gemoedelijker toe gaat. De sfeer is persoonlijker, dat ligt me wel”. DEN BOSCH. Er blijft een kans bestaan dat Eef Mulders, die voor het begin van dit seizoen van PSV naar AZ’67 overging, zijn carrière zal kunnen prolongeren. Mulders kon zich tot nu toe niet verdienstelijk maken voor de ambitieuze Alkmaarse vereniging. De Oostduitse zwemmer Roland Mat thes, wereldrecordhoudr op de 100 en 200 r eter rugslag, heeft de berichten waarin het spoedige einde van zijn wed- strijdcarrière wordt aangekondigd te gengesproken- Atje Keulen-Deelstra zal op tweede kerstdag deelnemen aan een schaatswed strijd over 25 ronden om de Martini- Bokaal op de Groningse kunstijsbaan. ATHENE (Reuter).Het nationale voetbalteam van Griekenland heeft gis teren in Athene voor ongeveer 15.000 toeschouwers een wedstrijd voor groep acht van het toernooi om het Europees kampioenschap tegen Bulgarije met 2-1 gewonnen. De ruststand was 2-0 door treffers van Sarafis en Antoniades. In de tweede helft scoorde Kolev tegen. Het was de eerste overwinning van Grieken land over de Bulgaren sedert 40 jaar De stand in groep acht is nu: Griekenland 3-4, West Duitsland 1-1, Bulgarije 2-1, Kovacs ging. Georg Knobel kwam en de jongste Mühren rook opnieuw een kans. „Telkens als er een anderp trainer kwam kreeg ik weer hoop. Het klinkt misschien gek. maar al die toestanden vond ik voor mij een stimulans. Ik dacht steeds dat het zou gebeuren”, al dus Mühren. „Toen bekend werd dat Johan Neeskens naar Barcelona mocht, zag ik mijn kans schoon. Heel even maar, want al tijdens de wereldkampi oenschappen werd er al weer over ge sproken dat Ajax op zoek was naar een opvolger voor Neeskens. Iedereen ging aan mij voorbij. AMSTERDAM (ANP). Aan de voor avond van het zesde internationale Sui- kerdam-toernooi besliste de ironie van het lot dat vandaag in de eerste ronde van de grootmeestergroep Harm Wiersma tegen Iser Koeperman zal uitkomen. Bij aankomst in Nederland was de eerste vraag van de Russische spelers geweest of Wiersma wel zal deelnemen, hetgeen kennelijk verband hield met het nogal geruchtmakende kandidatentoernooi te Tiflis vorige maand. Halverwege de koers, die onder zeer slechte weersomstandigheden is verre den, viel de beslissing. Zeven man, Hoekstra, Portengen van der Weide, Van den Berg, Woudenberg, Wardenier en Rotteveel slaagden erin een ronde voor sprong te nemen op het peloton dat uit bijna 80 rijders bestond. Het zevental kon deze ronde vasthouden, ondanks verwoede pogingen van onder andere Weijs, Meijering en Jonkman. Enkele ronden voor het einde werd het peloton uit de baan gehaald om de strijd om de ereplaatsen niet te beïnvloeden. In de eindsprint toonde het voormalig lid van de kernploeg Marten Hoekstra zich de sterkste. Henk Portengen, die vlak voor de eindstreep viel, werd tweede en Ben van de Weide eindigde als derde. Ik hoopte dat ik een kans kreeg op te laten zien wat ik waard was. Een echte kans heb ik bij Ajax namelijk nooit gehad. Ik had wel eens tien wedstrijden achter elkaar mee willen spelen dan hadden ze tegen mij kunnen zeggen: Mühren je kan het of je kan het niet. Dat is het punt. Ik heb me nooit kunnen bewijzen. Toen voor dit seizoen Dusbaba, Geels en Brokamp werden gekocht, zag ik het niet meer zitten”. Terecht, bleek naderhand. Want de kwaliteiten van Arnold Mühren bleken ook in de ogen van manager Hans Kraay geen genade te kunnen vinden. Mühren: „Eigenlijk ben ik bij Ajax over Het lot besliste dan maar direct dat begonnen moest worden met de winnaar van het kandidatentoernooi tegen de zich nog altijd goed beetgenomen voe lende Harm Wiersma. Gezien het feit dat Wiersma zijn tegenstander een kampioen vindt in ruilpartijen mag men ook van dit duel niet te veel verwachtingen heb ben. Bijzonder jammer is het dat oud- wereldkampioen Andries-Andreiko, die de grootste verliezer van het kandida tentoernooi was, verstek heeft moeten laten gaan. Zijn plaats wordt nu ingeno- ENSCHEDE De eerste ervaringen van Arnold Mühren bij FC Twente lijken zo op het eerste gezicht overeenkomstig het verrassingselement waarmee de komst van de 23-jarige Volendammer voor de buitenwacht gepaard is gegaan. Het losse sfeertje in Twente’s spelershome vlak voor het begin van zjjn eerste training bij de En- schedese formatie verbaast hem zichtbaar. Nog helemaal opgesloten in wat, al of niet terecht, het pure profklimaat van Ajax wordt genoemd valt de bereidwilligheid waarmee Epi Drost hem een week onderkomen in Enschede aanbiedt, hem een beetje rauw op zijn dak. Mühren weet al evenmin goed raad met de vraag van Eddy Achterberg of h\j zondag zin heeft mee te gaan naar Eindhoven, waar oud-Twente- trainer Kees Rtfvers zijn ex-pupillen heeft uitgenodigd om met hem zijn 25-jarig huwelijksfeest te vieren. Schaakgrootmeester Jan Timman (links) in een onderonsje met Harm Wiersma na de loting voor het Suikerdamtoernooi, dat vandaag officieel van start gaat. Voor de strijd om het derde wereld kampioenschap voor de jeugd versche nen de Russische jeugdkampioen Zaidel uit Minsk en Paul Reimann uit Wenen niet op het appèl, waardoor dit toernooi uit tien spelers zal bestaan. Dr. Strikwerda heeft Mulders permis sie gegeven een maand lang licht te trainen. Aan het einde van deze periode valt de beslissing of hij al dan niet met voetballen moet stoppen. Mulders heeft tot nu toe de sinds kort durende trai ning goed doorstaan, maar voorzichtig in zijn prognose, geen enkel risico te nemen. De manager-coach van Sport Co Prins, die deze functie kreeg bij gelegenheid van het afgedwongen vertrek van trainer René van Eek, maakt deel uit van de Helmondse for matie voor de regionale derby tegen Eindhoven, de koploper in de eerste divisie. Prins heeft ruim één jaar niet meer gespeeld. Hij liep op 9 december 1973 tijdens de wedstrijd FC WV-Helmond Sport een spierblessure op, die moeilijk genas. Enkele weken geleden is Prins weer in training gegaan. Zijn comeback zondag wordt in de hand gewerkt door de omstandigheid dat de Helmond- Sportspelers De Haan en De Wert ver moedelijk niet beschikbaar zullen zijn, aangezien beiden deze week in de wed strijd tegen Heracles in Almelo een gele kaart kregen. Gerrie gestruikeld. Hij stond op mijn plaats. Wij lijken als voetballer als twee druppels water op elkaar. Dat maakt het voor mij extra moeilijk om te ageren. Alleen wanneer hij geblesseerd raakte, mocht ik spelen. Kijk je zit op de reservebank natuurlijk niet te hopen dat je broer zo’n opdonder krijgt dat jij mag spelen. Afgelopen zondag was daar een mooi voorbeeld van. Gerrie kon na rust niet meer spelen. En toen mocht ik erin”. Het behoeft nauwelijks nog betoog dat Arnold Mühren geen moment heeft ge twijfeld toen FC Twente’s directeur De- faix hem afgelopen vrijdag telefonisch vroeg of hij belangstelling had voor een overstap naar Enschede. „Ik ben meteen naar Gerrie gegaan om hem te vragen wat hij ervan vond. Doen, zei Gerrie. Hij zag het voor mij ook niet meer zitten bij Ajax”. Nadat zaterdag de finan ciële kant Van de zaak in kannen en kruiken was gebracht was de transfer rond. Het idee dat hij als ruilobject heeft gefungeerd, dat zijn overgang naar Enschede slechts het gevolg is van de drang van René Notten naar Ajax, staat Mühren in geen enkel opzicht tegen. „Je kunt wel zeggen dat het koehan del is, maar dat interesseert me niet. Ik wil voetballen. Elke week. Dit was mijn kans om dat te bereiken”. FC Twente’s directeur Guy Defaix geeft Arnold Mühren bij zijn binnen komst een half uur voor de training tien minuten voor dit gesprek. Het onder houd loopt natuurlijk uit. En de Volen dammer voelt zich niet meer op zijn gemak. Referend aan de tien minuten merkt hij tenslotte op: „Ik weet niet hoe het hier precies gaat, maar ik wil de allereerste keer geen boete opgelegd krijgen omdat ik te laat kom”. Vlak voordat hij zich tenslotte toch naar de kleedkamer begeeft meldt hij bijna op gelucht dat niemand het bij Ajax moest wagen een seconde te laat te komen. „Het is mij nooit overkomen, maar het heeft sommige jongens wel eens veel geld gekost”. Echtgenote Gery licht later toe: „Ar nold redt het hier wel. Volendammers hebben geen capsones. Ik geloof dat de mensen hier net zo zijn”. Arnold Mühren denkt en handelt na 3*/2 jaar Ajax als een Ajacied. Het kostte hem ondanks de opvang van broer Gerrie moeite om zich aan te passen, dat wel. Je moet een Volendammer niet verkassen. dan kwijnt hij weg, is de wijsheid die drie jaar geleden vooral van toepassing was op de toen amper 20-jarige Mühren. Hij had zich ermee verzoend een jaar op de reservebank te moeten doorbrengen. Hij oordeelde het zelfs als nuttig voor zijn carrière het grote werk eerst vanaf de zijlijn gade te slaan. Dat hij af en toe als invaller op moest draven was meege nomen. Maar toen het jaar om was wilde Arnold meer. Hij ambieerde een vaste plaas in het elftal dat inmiddels onder supervisie stond van Stephan Kovacs. Net als Johnny Rep en Gerry Kleton, zijn jaargenoten. Maar het Ajax van Kovacs schitterde als nooit tevoren een Nederlandse club toe deed. En wie dacht er nog aan Arnold Mühren? Hij zag Rep de plaats overnemen van de pensi oengerechtigde Sjaak Swart en bleef hopen op betere tijden. Met de min zaamheid die Kovacs kenmerkte, liet de Roemeen na verloop van tijd evenwel doorschemeren dat er in zijn Ajax slechts plaats was voor één Mühren. F Drie van deze manden kaas-assortiment van Eyssen - Alkmaar kunt u Iedere week voor 1,- winnen, wanneer u meedoet aan de Nationale puzzelaktie Geven voor Leven voor het zilveren Koningin Wilhelmina Fonds t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! i»: if*

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23