Egypte zou „uitermate harde voorwaarden” hebben gesteld SCHRIJVER MARTSJENKO WIL NAAR AMERIKA Geen plan voor inval VS in Leden Baader- Arabisch land Meinhofgroep veroordeeld Carlistenbeweging bij Amerikaanse Democratische junta minister aangesloten treedt af Wilson naar VS Opperste Sovjet: defensiebesnoeiing 1 Geen uniform gedragen twee maanden Daders gezocht bij guerrilla-organisatie ETA Trein botst op auto - 2 doden Kissinger reageert niet op publikatie Gromiko’s brief BT'VELPON STICK-’ donderdag 3 Prins Karel Hugo van Bourbon Uitspraak van HMG Groene kaart vervalt in deel Oost-Europa Grieks parlement voor Stassinopoulos 1 9 DECEMBER 19 74 BINNEN» EN BUITENLAND 2 •rdels Amerikaanse regering ioord i toe Sadat Iheid oden livert Hard 'aken rzoek Nooit weg... jacht restie Iweer lengd Geheime dienst Manoeuvre rmist leiner ziekte iven” TEL AVIV (UPI en AFD) Is rael heeft gisteren te verstaan ge geven dat het niet werkeloos zal toezien als de Arabische olielan den hun legers sturen om met Egypte en Syrië een nieuwe oorlog tegen Israel te beginnen. Kerstversiering maken? S DREIGEMENTEN ISRAEL (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. (ADVERTENTIE) (Van onze verkeersredacteur) (Van onze redacteur in Barcelona) i lingen :htge- haar rlaten dagen »eveer lagen. ische- raden linden :eraad en in isprij- eester at het Is ter hart- tever- deren, :t een voor aan- it een >tena- incern steren llaties ie 240 r van liljoen >n het ionale it per estuur idbare uidige e van zijn i van ■rland ■sonen t ge- tegen De Egyptische president zei dat geen enkel Arabisch land van plan is tot de aanval over te gaan. Hij is van mening dat zowel de Israëliërs als de Arabieren behoefte hebben aan een gegarandeerde veiligheid tegen de aanvallen van de ander. „Ik wil een derde partij, zoals de Verenigde Staten die speciale banden met Israel hebben, vragen: kom en ga randeer ons allebei.’' Hoewel Egypte volgens de dagbladen de deur voor verdere onderhandelingen niet heeft dichtgegooid, heeft het toch „uitermate harde voorwaarden” gesteld. Leiders in het Congres hebben inmid dels duidelijk gemaakt dat de bekend making van de brief van Gromiko geen De Guardia Civil onderhoudt in heel Spanje, maar vooral in het Baskenland, een uitgebreide geheime dienst om oppo sitieleden op te sporen. MOSKOU (REUTER). Anatol Martsjenko, de dissidente Russische schrijver van een kritisch relaas over strafkampen in de Sovjet-Unie, heeft president Nikolai Podgorni een telegram gestuurd waarin hij zegt van zijn staats burgerschap af te zien. Hij heeft voorts toestemming gevraagd om naar de Verenigde Staten te emigreren. Sinds zijn vrijlating, moet Martsjenko elke avond na acht uur thuis blijven en zich wekelijks bij de plaatselijke politie melden. Hij weigert sinds kort zich aan deze beperkende bepalingen te houden en is daarom al tweemaal beboet. Als ik voor de derde maal wordt gepakt loop ik de kans opnieuw twee jaar in een strafkamp te verdwijnen, aldus de schrijver. De geschriften van Martsjenko zijn in de Sovjet-Unie op de lijst van verboden literatuur gezet, maar in het Westen op grote schaal gepubliceerd. g ons ia een iar ze i haar r is in e zus zuster i kin- lerge- an de nmis- nraad anda- waar- WASHINGTON. <DPA) De woord voerder van het Witte Huis heeft gisteren persberichten tegengespro ken volgens welke de Verenigde Staten in het geval van een nieuwe oliecrisis een inval zouden doen in één of meer Arabische landen. els is plicht, stuur- lagier. >t ƒ30 dienst •scha- isdol- :even- i van an de i het avond boten i een en en ■aads- en W. irand- rusten hulp- grote i ko- rigens iprake ebben :ht op ■rresi- tsnapt Rhe- r ten- Op een vraag wat hij van de situatie in Portugal denkt, antwoordde de prins, dat hij enig wantrouwen koesterde tegen een bewind dat zijn bron in het legér had gevonden. En ook met die opmer king bewees hij nogmaals dat zijn poli tieke sympathieën in de loop van d« jaren een heel stuk zijn veranderd. niet ARA- geven iugese ie van ■acties r. om ’even, WASHINGTON (DPA). De Ameri kaanse' minister van Verkeer Claude Brinegar is gisteren afgetreden. Hij heeft daarmee het vermoeden versterkt dat president Ford spoedig tot een wijziging van zijn van Richard Nixon overgeno men kabinet zal overgaan. komen) en het „politiek terrorisme” of de uiterste linkervleugel van de opposi tie, die zij met alle middelen tracht te onderdrukken. De bedoeling van minister-president Arias Navarro is natuurlijk om het ge matigde centrum, dat tot nu toe buiten de regering bleef, een kans te geven zich te' organiseren, opdat het in het Spanje na Franco kan helpen „de marxisten onder de knie te houden”. Schietpartijen, zoals die van de ETA, zouden dergelij ke wensen van de Spaanse regering bevorderen, aangezien zij de gematigde oppositie steeds huiveriger maken om hoe dan ook in verband gebracht te worden met de linkervleugel. „Ik ben er zeker van, aldus Sadat, dat de Verenigde Staten de hoofdrol kunnen spelen bij het handhaven van de huidige toestand en bij het bereiken van vrede in het Midden-Oosten, omdat, eerlijk gezegd, de Verenigde Staten alle kaarten in handen hebben.” men neemt aan dat een commando van de Baskische guerrilla-organisatie ETA, die dit transport wilde overvallen, kor te metten probeerden te maken met deze onverwachte bewaking. De agenten werden zeer ernstig gewond. Vorige week al maakte het Witte Huis bekend dat minister van Justitie William Saxbe zal terugtreden en als Ameri kaans ambassadeur naar India zal gaan. Over een opvolger van Brinegar is nog niets bekend. Minister van Defensie Sjimon Perez waarschuwde tijdens een vergadering in Tel Aviv: „Iedere bedreiging zal door ons serieus worden genomen. We zullen daarop bij de bron reageren. Israel kan niet lankmoedig een situatie aanvaarden waarin elke Arabische staat die daaraan behoefte gevoelt zijn leger stuurt om Israel aan te vallen, of dit nu is Koe weit, Marokko. Libië, Saoedi-Arabië of Aboe Dhabi is terwijl deze landen intus sen voor elk gevaar gevrijwaard blij ven”. van de brief ook gezien als een onver mijdelijke tegezet van Moskou zonder dat daarmee een formele tenietdoening werd bedoeld van de met Kissinger ge maakte afspraken over de emigratie van joodse Russen. BILBAO. De verscherping van de politiebewaking in het Baskenland ten ge volge van de recente oppositie-acties (een oproep tot algemene staking werd verleden week slechts een gedeeltelik succes) heeft in de afgelopen 24 uur van tenminste twee en misschien vier agenten van de Spaanse politie het leven gekost. WASHINGTON (DPA). De Britse premier Harold Wilson zal op 30 en 31 januari een officieel bezoek aan de Ver enigde Staten brengen. Hij is uitgeno digd door president Ford. Jacksons amendement die de handels- wet al langer dan een jaar heeft opge houden, werd verleden week eenstemmig door de Senaat aangenomen, terwijl de handelswet zelf met 77 tegen 4 stemmen werd goed bevonden. Deze week begon het Amerikaanse Congres zich bezig te houden met het vinden van een compro mis tussen de versies van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat. Verwacht werd dat president Ford de wet morgen zal ondertekenen. Gromiko schrijft nu in zijn door Tass gepubliceerde brief aan dr. Kissinger dat de briefwisseling tussen Jackson en Kis singer een vertekend beeld geeft van het Russische standpunt en van wat Kissin ger in Moskou had gezegd. Gistermiddag, toen de politieke politie en de Guardia Civil al een grote speur actie op gang hadden gebracht om de onbekende daders te zoeken, vond even eens in een voorstadje van Bilbao, Ur- duli, een vuurgevecht plaats, waarbij twee agenten van de Guardia Civil neer geschoten werden. Zij begeleidden een geldtransport en De schrijver heeft van 1968 tot 1971 in verschillende strafkampen gezeten. Hij was daartoe veroordeeld vanwege zijn boek „Wat ik zeggen wou”, dat over het leven in strafkampen gaat. Het politieke denken van de echtge noot van prinses Irene heeft zich, zo bleek uit zijn verklaringen, de laatste jaren steeds verder geradicaliseerd. Zijn verwerping van het Franco-regime waarvoor zijn vader in 1936 de weg heeft gebaand, is nu absoluut en zonder erbarmen. Hij sprak van een totalitair schrikbewind dat in de persoon van zijn rivaal prins Juan Carlos ook na de dood van de dictator hoopt voort te kunnen leven. In de Amerikaanse pers ?ijn de afge lopen tijd verscheidene berichten verschenen volgens welke Was hington een inval in Libië of Koe weit zou beogen in het geval weer een olie-embargo tegen de Verenig de Staten zou worden ingevoerd. Met name de journalist Jack An derson van de „Washington Post” heeft geschreven dergelijke infor matie van de zijde van het ministe rie van Defensie te hebben gekre gen. De advocaat-fiscaal bij het HMG had straffen geëist van drie maanden tot een maand militaire detentie. De hoogste straf vroeg hij tegen een geoloog en een theologie-student, die hij zag als de raddraaiers, twee maanden eiste hij te gen twee „opruiers op het tweede plan”, en een maand tegen de overige negen, die hij als „meelopers” had betiteld. Woordvoerder Nessen verklaarde met nadruk dat president Ford „niet van plan is een dergelijke stap ergens te ondernemen”. Op een vraag welke zekerheid het Ameri kaanse volk heeft dat dergelijke berichten niet juist zijn, antwoord de Nessen: „Speculatie in deze richting is onverantwoordelijk”. De twee slachtoffers zaten in de vrachtwagen. Door de aanrijding werd het treinverkeer tussen Amersfoort en Apeldoorn bijna drie uur gestremd. De uitzendingen van de „Voice of America” worden ook in de Sovjet-Unie ontvangen en Jackson was dan ook van mening dat de publikatie van de brief van Gromiko gezien moest worden als een manoeuvre van de Russische leiders om tegenover het Russische volk geen gezichtsverlies te lijden. In het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd de publikatie Zelf blijft hij uiteraard voorstander van een monarchie waardoor, zoals hij het uitdrukt, een „innig en duurzaam pact” tussen staatsmacht en volk kan worden gesloten. Hij trok in dat verband een ietwat opzienbarende vergelijking met China en Cuba, waar niettemin zonder koning zo’n zelfde band tus sen regering en volk zou bestaan. Hij heeft die beide landen, zoals gemeld, pas bezocht, waarbij hem een uitzonderlijk warme ontvangst was bereid. In de nacht van dinsdag op woensdag werden in Mondragon, nabij Bilbao, twee agenten vanuit een rijdende auto neergeschoten. Agent Argimiro Garcia stierf bijna onmiddellijk, onderluitenant Luis Santos overleed toen hij van een eerste-hulppost werd overgebracht naar een ziekenhuis. Peres hekelde het feit dat bijna alle Arabische landen hun oorlogsmachinerie weer op volle sterkte hebben gebracht en daarbij hun oorlogstuig voor bijna 70 percent uit het Westen hebben betrok ken en niet van de Sovjet-Unie. Volgens de minister is Egypte niet bereid om ook maar iets te stellen tegenover een eventuele Israëlische te rugtrekking uit de Sinaï Prins Karel Hugo bevestigde dat zijn Carlistenbeweging zich heeft aangesloten bij de „Democratische junta” die in juli is opgericht, en hij onderschreef dan ook het plan in Spanje zo spoedig mogelijk een volksstemming te organiseren waar bij de Spanjaarden vrijelijk tussen een monarchie en een republiek zouden mo gen kiezen. verantwoordelijk waren voor recente aanhoudingen van Baskische militanten. Volgens de Vereniging van Dienst plichtige Militairen (VVDM) zullen de 13 dienstplichtigen gratie gaan vragen bij de Kroon. De WDM. die meent dat het Hoog Militair Gerechtshof „schandalig hoge” straffen heeft gegeven, doet een klemmend beroep op de ministers Van Agt en Vredeling de Kroon positief over het gratieverzoek te adviseren. Volgens de Israëlische kranten van gisteren heeft Egypte geantwoord op de voorstellen die Israel heeft gedaan be treffende een tweede onderhandelings ronde. Voor de overbrenging van het antwoord zou in Washington zijn bemid deld. UTRECHT(ANP). Bij een botsing gisteravond tussen de trein Amsterdam - Enschede en een vrachtauto, op een met knipperlicht beveiligde overweg bij Bar neveld, zijn de 24-jarige A. de Bruin uit Stroe en de 18-jarige A. L. van Bins- bergen uit Kootwijkerbroek om het le ven gekomen. invloed zal hebben op de afwerking van de handelswet. Noch Kissinger, noch het Witte Huis gaf gisteren commentaar op deze ont wikkeling. Het Witte Huis maakte alleen bekend dat president Ford Israels ex- premier Golda Meir zal ontvangen en goedingelichte kringen menen dat deze kwestie in dat onderhoud ter sprake zal komen. Prins Karel Hugo van Bourbon die met zijn vrouw, prinses Irene en hun vier kinderen sinds zijn verbanning door president Franco in Pa rijs woont, heeft op een persconferentie verklaard dat hij als kroonpretendent van Spanje een socialistische monarchie hoopt te kunnen maken. Het socialisme dat de prins, die ook de leider is van de carlistische partij, voor ogen staat, zou op het beginsel van het arbeiderszelfbe- stuur moeten worden gegrond. zoals ontruiming van de olievelden van Aboe Rodeis en de Mitlaen Giddiheuvels. De Israëlische kranten gewagen ook van „uiterste irritatie” van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken over recente uitlatingen van pre mier Rabin van Israel. Hij zou alle Israëlische kaarten op tafel hebben ge legd en zo de onderhandelingsmarge wanneer het tot nieuwe besprekingen komt, aanzienlijk hebben versmald. Washington zou het van weinig ernst vinden getuigen als in het openbaai’ in de krantekolommen wordt onderhan deld. „Yedioth Aharonoth” signaleert ver schillen van inzicht tussen Rabin en zijn minister van Buitenlandse Zaken Allon, over de kansen van een akkoord met Egypte. Beide bewindslieden zijn even pessimistisch, aldus dit blad, maar Rabin In beide gevallen maakten de onbe kende daders gebruik van machinegewe ren, een wapen dat in de Baskische oppositie alleen de ETA ter beschikking heeft. De (gestolen auto van waaruit de eerste twee agenten werden gedood, werd leeg teruggevonden in Mondragon: ieder verder spoor ontbrak. De reden van deze dubbele moord is nog onduide lijk. De mogelijkheid bestaat, dat de ETA van mening is dat deze agenten De leden van die inlichtingendienst zijn een geliefd doelwit van de ETA voor aanslageh. De sterke arm van het Spaanse dictatoriale regime heeft im mers sinds de huidige regering aan het bewind kwam, haar optreden tegen de ETA verscherpt, waarbij de inlichtin gendienst een grote rol speelt. Vrijwel de helft van de Spaanse oppositieleden die sinds verleden januari werden aan gehouden, zijn ETA-vrijheidsstrijders. De Spaanse regering probeert aan te tonen, dat ze een scherpe lijn trekt tussen de gematigde oppositie (met wie zij wel tot een compromis zou willen DEN HAAG. Voor drie Oosteurope- se landen, te weten Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Oost-Duitsland. vervalt de groene-kaartverplichting met ingang van 1 januari 1975. Het ministerie van Justi tie dat dit meedeelt, voegt er echter aan toe dat het raadzaam is .iet internatio naal verzekeringsbewijs (groene kaart) wel mee te nemen op elke reis buiten Nederland. De groene kaart is voor deze drie Oosteuropese landen afgeschaft nu ook deze landen zich hebben verplicht zich garant te stellen voor vergoeding van de schade die is veroorzaakt op hun grond gebied door motorrijtuigen uit die landen. Wilson wordt vergezeld van zijn mi nister van Buitenlandse Zaken James Callaghan en doet op 29 januari eerst Canada aan. BERLIJN (DPA). Een rechtbank in West-Berlijn heeft gisteren twee vrouwe lijke leden van de anarchistische Baa- der-Meinhofgroep tot langdurige gevan genisstraffen veroordeeld. De 30-jarige Ingrid Siepmann kreeg twaalf jaar en de 25-jarige Annerose Reiche zeven jaar. Ingrid Siepmann werd schuldig gevon den aan medeplichtigheid bij vijf bank overvallen tussen november 1971 en juni 1973 op vijf banken in West-Berlijn en aan een roofoverval op de hoofdkassier van de technische hogeschool in deze stad. De gewapende en gemaskerde overvallers maakten hierbij in totaal meer dan een half miljoen gulden buit. Annerose Reiche is betrokken geweest bij een roofoverval en in oktober 19,71 bij' een poging om met geweld twee leden van de groepIngrid Schubert en Irene Görgens uit de vrouwengevange nis in West-Berlijn te bevrijden. De Wcstduitse Bondsdag heeft gisteren een aantal wijzigingen in hek wetboek van strafvordering aangenomen. Deze hebben als doel een einde te maken aan de in de afgelopen tijd door de leden van de Baader-Meinhofgroep gevolgde tactiek een proces uit te stellen en in hongerstaking te gaan. De beslissing van Moskou om Gromi- ko’s brief op dit ogenblik door Tass te laten bekendmaken, schijnt samen te hangen met het feit dat senator Jackson erop heeft gestaan dat zijn toelichting op het amendement door de Amerikaan se rcgeringszender „Voiceh of America” in haar geheel werd uitgezonden. De Sovjet-Vnie heeft de defensiebegro ting voor het komend jaar verlaagd tot 17,4 miljard roebel. De defesiebegroting van 1974 bedroeg 17,6 miljard roebel. Toen was de defensiebegroting ook al verminderd met 300 miljoen roebel. De besnoeiing op de defensiebegroting werd gisteren in de Opperste Sovjet bekendge maakt door minister van Financiën Va sili Garboezov. In 1975 zal 8,4 percent van de totale begroting aan defensie worden besteed, vergeleken met 9,1 per cent in het voorgaande jaar. Op de foto zijn op de tweede rij de belangrijkste Russische leiders bijeen: (van links naar rechts) Kirilenko, partij-ideoloog Soes- lov, president Podgorni, premier Kosigin en partijleider Breznjev. Achterin zitten nog: derde van links minister van De fensie Gretsjko en minister van Buiten landse Zaken, Gromiko. Partijleider Breznjev zag er goed uit ondanks be richten als zou zijn gezondheid te wen sen overlaten. DEN HAAG (ANP). Het Hoog Mili tair Gerechtshof heeft gisteren dertien dienstplichtige soldaten veroordeeld tot twee maanden militaire detentie, omdat zij op 10 juli in Suriname, tegen de geldende order int burgerkleding hebben gedragen. De krijgsraad in Paramaribo had hen vier maanden gevangenisstraf opgelegd, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Twee Spaanse politie-agenten in Baskenland doodgeschoten (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON. De voorwaarde over de emigratie van joodse Russen werd door de Amerikaanse senator Hen ry Jackson als een amendement aijn de handelswet toegevoegd na gesprekken en een uitwisseling van brieven met minis ter Kissinger. In deze correspondentie gaf Kissinger de verzekering dat de Russen erin hebben toegestemd om ten minste 60.000 Russische burgers zonder moeilijkheden of vervolgingen jaarlijks te laten vertrkken. (ADVERTENTIE) ATHENE (AFP). Het Grieks parle ment heeft gisteren Michel Stassinopou los gekozen tot president van de repu bliek. Er waren 206 stemmen voor, 74 tegen, acht blanco en drie ongeldig. zou van mening zijn dat na de Arabi sche topconferentie van Rabat, Egypte geen andere keus meer heeft dan op nieuw terechtkomen in de Russische in vloedssfeer die naar een nieuw gewa pend conflict leidt. Stassinopoulos, die voorzitter van de Griekse staatsraad is geweest, werd in 1969 door de militaire junta uit die functie ontslagen. President Anwar Sadat van Egypte heeft in een gisteren gepubliceerd vraag gesprek met de Amerikaanse radio, ABC, gezegd dat zijn land nog steeds bereid is vrede met Israel te sluiten, maar dat vorderingen in die richting hoofdzakelijk bij de Verenigde Staten berusten. t

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3