Drs. Vissers in commissie provincie over confessionele gezondheidszorg Agenda CDA in staten: knelpunten voor automobilisten niet vergroten Vijf maanden na ongevraagde autosloop y Openstelling postkantoor K I Schaken om het Examens Geestelijk gestoorde bejaarden als thema in commissie Provincie wil (stem in zeehavenbeheer jeugdkampioenschap van de IJmond Beverwijkse Damclub kans op kampioenschap Pleidooi voor minder maaien van wegbermen Mat. Reynders exposeert in Beverwijk FORTEX mode voor mannen 1 DONDERDAG 1 9 DECEMBER 19 7 4 PLAATSELIJK NIEUWS E UITSPRAKEN Kernpunt 4 Lukraak Niet gedemocratiseerd Klaprozen W aterschappen Mobiliteit V elsen-I J mui den Beverwijk Heemskerk IJmuiden -Kennemerlaan 61 MODERNE VELOURS-PAKKEN 325.00; 298.00; 265.00; 250.00 MODERNE BLASER-PAKKEN effen - zwart - marine - bruin 298.00 ■OM (Van een onzer verslaggeefsters) 20 u.: (huize 19.30 BEVERWIJK. De laatste clubavond in dit jaar van de Beverwijkse Damclub heeft enige verrassende uitslagen opgele verd. Die regionalisatie was het kernpunt in de bespreking die de commissie wijdde aan staatssecretaris Hendriks’ structuur nota over de gezondheidszorg. Er werden (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Nu de arbeider ook aan z’n autootje toe is moet hij dat niet alleen kunnen poetsen, maar er ook in kunnen rijden”. Aldus wierp statenlid Van der Mark (CDA) zich gistermiddag in de waterstaats- en wegencommissie op voor de belangen van de automobilist met de smalle'beurs. Hij was bang dat er straks dermate beknibbeld zal worden op de wegenaanleg, dat er alleen maar knelpunten bygemaakt worden die au tomobilisten ertoe brengen hun wagen thuis te laten. IJMUIDEN. Het postkantoor „Laten we niet hypocriet wezen. Ik ben hier vanmiddag ook met de auto heen gekomen. Natuurlijk had ik ook met openbaar vervoer kunnen komen, maar ik prefereer de auto. En zo is het met zovelen. Als het door de toeneming van de welvaart mogelijk wordt dat meer mensen dan alleen de welgestelde auto kunnen rijden moet dat ook moge lijk gemaakt worden”, zo gaf het confes sionele statenlid als „cri de coeur” te kennen, bedoeld als tegenwicht tegen de pleidooien voor het afremmen van het CPN-er Maas stelde, dat de structuur nota tot doel heeft de kostengroei in de gezondheidszorg af te remmen. Hij noemde dat een slechte zaak. Bovendien bespeurde hij het gevaar van een corpo ratieve bestuursstructuur en signaleerde hij de grote verontrusting die bij de HAARLEM- Vijf maanden waarvan twee voorwaardelijk heeft de rechtbank vanmorgen opgelegd aan een 19-jarige inwoner van Beverwijk. De jongen stond terecht omdat hij op 29 augustus in Heemskerk een auto die niet van hem was had weggesleept voor de sloop. De eigenaar ervan lichtte de politie in. HAARLEM „Hg is zich geweldig belachelijk aan het maken. Ik heb er princi piële bezwaren tegen dat gesteld wordt, dat de confessionele gezondheidszorg alleen maar geld kost. Dat is een schandaal. We respecteren zelf ieders mening, laat een ander dat dan ook doen. De bewijzen zijn te leveren, dat de confessionaliteit zeer grote sommen gelds aan de gemeenschap heeft gegeven en nog geeft”. Zo fel haalde gisteren de directeur van het St. Joannes de Deoziekenhuis in Haarlem, drs. F. A. Vissers uit tegen zijn mede-Statenlid M. Nicolai. huisartsen is ontstaan, nu zij in de nota tot „invalshoek” gemaakt worden voor de doorverwijzing na de eerste opvang van patiënten. Een taakverzwaring is daarvan het onvermijdelijke gevolg. Ook van andere zijde werd daarover de nodi ge bezorgdheid uitgesproken. spoedig te verwachten valt en dat pas als die aanwijzing er ligt, bekeken zal worden wat er zal moeten gebeuren om de knelpunten op te heffen. aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden zal dinsdag 24 december tot uiterlijk 16 uur voor het publiek zijn geopend. Dinsdag 31 december wordt het postkantoor om 15 uur gesloten. DRS. F. A. VISSERS (CDA) autogebruik die gisteren ook werden ge houden. De commissievergadering behandelde detailvragen in het kader van de provin ciale begroting, hetgeen leidde tot een grote verscheidenheid aan gespreksthe ma’s. Zo was daar het vraagstuk, door de PSP aan de orde gesteld, in hoeverre een tweede insteekhaven in het weste lijk havengebied het optreden van zoute kwel in de Haarlemmermeerpolder ten gevolge heeft. Door Amsterdam is hiero ver een rapport opgesteld, zo wist paci- fiste Titia Bos. Van ambtelijke zijde werd haar meegedeeld dat bij het on derzoek was uitgegaan van de ongun stigste situatie de geologische opbouw van de Houtrakpolder is nogal complex en dat er als resultaat was uitgeko men dat in de Haarlemmermeer- een toename van de zoute kwel in de Haar lemmermeer met 3 percent zou optre den. Bijzonder laag, zo vond men van waterstaatszijde. De norm van vier ziekenhuisbedden per duizend inwoners ontmoette ook in deze commissie veel kritiek. De heer Maas sprak het vermoeden uit, dat de norm maar lukraak gekozen is. De heer Vissers beaamde dat, maar wierp tegen dat de oude norm van 5,6 promille al evenmin op wetenschappelijke gegevens is gekozen. Van de zijde van de Provin ciale Raad voor de Volksgezondheid klonk eveneens kritiek„waarschijnlijk een verschrijving; pas die norm alleen toe wanneer er van capaciteitsuitbrei ding sprake is en handhaaf in de andere gevallen de oude norm,” luidde hun commentaar. De heer Roscam Abbing van het bureau van de Provinciale Raad wees erop, dat verlaging van de norm tot gevolg kan hebben, dat de lange wachtlijsten terugkeren en de kans op thuis doodbloeden vergroot wordt. Een provinciale nota achtte gedepu teerde De Vrieze die de vergadering leidde, vooralsnog niet noodzakelijk; wel meende hij dat het mogelijk zal zijn om een samenvatting te maken van wat er nu binnen de provinciale mogelijkheden ligt voor wat betreft de regionalisering van de Gezondheidszorg. Veel aandacht daarbij zal volgens de commissie besteed moeten worden aan de gezondheidscen tra. De gedeputeerde hield zijn commis sieleden overigens wel voor ogen, dat de kansen van verwezenlijking van de 25 door de Tweede Kamer bepleite cen tra voorlopig nog niet al te groot geacht moet worden, zodat ook Noord-Holland vooralsnog zijn verwachtingen niet al te hoog zal mogen spannen. Op woensdag 8 januari om 19.30 uur wordt de begro tingsbehandeling voortgezet. Het debatje, waar de vonken van af vlogen, deed zich voor tijdens de ver gadering die de provinciale commissie wijdde aan het begrotingshoofdstuk ge zondheidszorg. Mevrouw Van den Bergh, net als Nicolai lid van de PvdA-fractie, had eerder al van Vissers het verwijt gekregen dat zij het particulier initiatief in de gezondheidszorg een „heilige koe” had genoemd. Dat was gebeurd tijdens de algemene beschouwingen over de provinciale begroting, gisteren beet de commissie gezondheidszorg het spits af voor de wat meer gedetailleerde bespre kingen per begrotingshoofdstuk. bij de regionalisatie zouden moeten spe len. De heer Vissers bepleitte met klem het opstellen van een provinciale nota en meende dat de staten vooral de preventie zullen moeten stimuleren: het voorkomen van ziekworden. Zijn opmer kingen over de psychiatrische ziekenhui zen werden naar de desbetreffende com missie verwezen. Ook wat mevrouw Hamm van de WD opmerkte over een provinciaal op te zetten onderzoek naar baarmoederhalskanker en borstkanker kon nog niet concreet beantwoord wor den. Zij pleitte voor ombouw van de consultatiebureaus voor tuberculose tot onderzoekcentra voor gezwelvormingen. De heer Rutgers, eveneens van de VVD, meende dat de provincie niet stil mag blijven af wachten hoe de gewest- vorming tot stand komt om dan pas met de regionalisatie van de gezondheidszorg te beginnen. Zo merkte hij op, dat het zojuist geïnstalleerde ROGK (Regionaal Overleg Gezondheidszorg Kennemerland) nu alleen nog maar betekenis heeft voor Zuid-Kennemerland, maar best voor heel Kennemerland werkzaam zou kun nen zijn. Vissers meende, dat met een dergelij ke uitspraak de toenadering tussen over heid en particulier initiatief geen goed gedaan wordt. Mevrouw Van den Bergh verduidelijkte daarop haar uitspraak door te wijzen op de vaak nog niet volledig gedemocratiseerde bestuurs structuur bij de particuliere instellingen. wat eerste kanttekeningen geplaatst, een definitieve standpuntbepaling zal nog moeten volgen. Algemeen echter bleek nu al het gevoelen, dat de nota te weinig duidelijk is over de rol die de provincie en de provinciale instellingen Henk Nijman zag kans om met twee stukken voorsprong van Van As te ver liezen; een blunder van de technisch toch goede Nijman. Beentjes won zijn eerste partij in deze onderlinge. A. J. Diemeer won van Staal en dat was niet zo eenvoudig. Dat Raaphorst van Graan- stra verloor was geen schande; hij gaf in elk geval dapper partij. Kees Nijman ving voorzitter' Adelaar in het altijd zo moeilijke eindspel. Jaap Diemeer bleef doorgaan met winnen en staat bovenaan de ranglijst. De Amsterdammer Han de Groot vond in Van der Does een waar dige tegenstander. Lippes moest het on derspit delven tegen Winter. De uitslagen waren: S. Toxopeus-J. Visser 2-0; S. Lippes- H. J. Winter 0-2; B. Beentjes-C. Engelhart 2-0; J. v.d. Does-H. de Groot 1-1; A. Remeling-P. de Munk 1-1; J. Diemeer-A. v. Son 2-0; H. Nijman-D. v. As 0-2; J Graanstra-D. Raaphorst 2-0; C. Nijman-N. Adelaar 2- 0; H. A. Staal-A. J. Diemeer 0-2. Tot 7 januari wordt er niet gedamd. Voor 10 januari staat er een belangrijke uitwedstrijd tegen DVS op het program ma. Wint de Beverwijkse Damclub of wordt er gelijk gespeeld dan is het team kampioen van Kennemerland. De Bever - wijkers zullen dan promotiewedstrijden moeten spelen om een plaats in de hoofdklasse. De heer Van der Mark (CDA) bepleit te het minder maaien van grasbermen. Als de berm van zestien kilometer weg gemaaid wordt kost dat zestienduizend gulden, wist hij. Naar zijn oordeel zou er niets tegen zijn het maaien tot één maal per jaar te beperken, bijvoorbeeld in juni, voordat de planten zaad zetten, zodat de landbouwers geen last van onkruid op hun veld krijgen. De heer Van Dis had tegengestelde geluiden ge hoord. Hij was gebeld door agrariërs die de hoogte van het gras meer dan erg vonden en hem vroegen dat met eigen ogen te komen bekijken. De heer Van der Mark vond evenwel dat de klapro zen langs de weg toch beter niet kunnen worden weggezeisd. Van de zijde van de VVD kwam er een verzoek om de verlichting van de provinciale wegen eens onder de loupe te nemen. Gezien de hoge kosten hier van en d e noodzaak te bezuinigen op energie zou het volgens de liberalen geen kwaad kunnen de lichtmasten eens kritisch te bezien. Bovendien zijn ze vaak storend in het landschap. De heer Van Dis zegde toe dat de commissie op de hoogte zal worden gebracht van de normen die de provincie op het punt van verlichting hanteert. BEVERWIJK. De Heemskerkse kunst schilder Mat. Reynders, die nog tot 2 januari exposeert in Hotel Frommer (Schiphol) te Badhoevedorp, richt van 16 december tot en met 19 januari ocl; een tentoonstelling in van zijn werk in de hal van de Ned. Middenstandsbank aan de Breestraat. Zelf brengt hij zijn werk onder de noemer „Tussen droom en werkelijkheid”. Hiervoor kan men zich in laten schrijven bij de heer J. A. Sinnige, Hobbemastraat 54 in Heemskerk, te lefoon 02510-33220, tot 24 december. Het inschrijfgeld bedraagt f 1,- en het kan worden voldaan door storting op rekeningnummer 564230073 bij de Algemene Bank Nederland, ten name van de penningmeester van de toer- nooicommissie Weenink, Plesmanweg 535, Beverwijk. Er wordt gespeeld in ,.De Grenspost” aan de Soerstraat 1 in Beverwijk. De groepen van 13 tot en met 16 jaar beginnen om 10 uur; de groepen tot en met 12 jaar om 13 uur. Elke partij duurt veertig minu ten, dat wil zeggen dat iedere speler per partij twintig minuten bedenktijd heeft. Niet uitgespeelde partijen wor den gearbitreerd. Per groep zijn tien prijzen beschikbaar. De winnaars van het toernooi zijn gerechtigd deel te nemen aan de kampioenschappen van Noord-Holland in hun leeftijdsgroep. HAARLEM. Op maandag 23 de cember om drie uur houdt de commissie gezondheidszorg een openbare vergade ring ten stadhuize met op de agenda onder meer een kennismaking met het nieuwe hoofd van de sociaal-psychiatri- sche afdeling van de GGD, de heer H. H. van der Meiden. Daaropaansluitend als gespreksonderwerp de verpleegmogelijk- heden voor geestelijk gestoorde bejaar den. Ook diefstal van f 1900 was de jongen ten laste gelegd. Voor beide vergrijpen had de officier een straf van zeven maanden geëist. Zes maanden gevangenisstraf en een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering zijn opgelegd aan een 22-jarige student die in de zomer in een crisissituatie raakte en toen een vriendin met een luchtbuks enige tijd onder schot hield. De officier had eenzelfde straf ge vraagd. Vrijspraak luidde het vonnis voor twee aannemers, tegen wie verdenking was gerezen dat zij valsheid in geschrif te hadden gepleegd. Twee jaar geleden al was die verdenking gerezen, maar de officier vroeg twee weken geleden ten slotte om vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Ook de concentratie van waterschap pen kwam ter sprake. Ir. Makkreel van de VVD vroeg hoe de positie van de Haarlemmermeer wordt gezien. Gedepu teerde Van Dis liet weten dat deze polder, eens de grootste in de provincie, nu een van de kleinere waterschappen is. Het Hoogheemraadschap van Rijn land streeft bundeling van de water schappen (ongeacht provinciegrenzen) in zijn boezem na. Er valt volgens de heer Van Dis echter te denken aan concen tratie van de Noordhollandse water schappen binnen het gebied van Rijn land. Daarover wil hij wel met de polderbesturen praten. Bij de bestrijding van de verontreini ging van oppervlaktewater werd door de vertegenwoordiger van PPR en D’66 de defosfatering onder de aandacht van de staten gebracht. Gedeputeerde Van Dis zei dat hij defosfatering bestuurlijk ge zien een gewenste zaak vindt. Studie hierover en uitvoeringsprojecten dienen naar zijn mening hoge prioriteit te krij gen. Door de CPN werd onder het hoofd stuk wegen gewezen op het grote belang voor de werkgelegenheid op het terrein van waterstaat en wegen. De heer Aarts zei de indruk te hebben dat de provincie Noord-Holland er wat infrastructuur slecht afkomt ten opzichte van andere provincies; met name rijkswegen en Hemspoortunnel komen maar niet van de grond. Gedeputeerde Van Dis merkte op dat er in het kader van de werkloos heidsbestrijding door het rijk een bedrag van 120 miljoen beschikbaar is gesteld voor aanvullende werken in alle provin cies. Noord-Holland heeft met het oog hierop een pakket van bestekklare plan nen ter grootte van 26 miljoen liggen, die aan het rijk zullen worden gepresen teerd. GS delen mee dat de minister van verkeer en waterstaat hun heeft ge vraagd hun zienswijze over het advies van de Commissie Zeehavenoverleg ken baar te maken. GS willen de minister meedelen dat een actieve inbreng van de provincie bij de vormgeving van een nationaal zeehavenbeleid beslist noodza kelijk wordt geacht, juist gezien het grote belang van de zeehavens voor werkgelegenheid en economische ont wikkeling in Noord-Holland en gelet op de aspecten betreffende de ruimtelijke ordening met betrekking tot het zeeha venbeleid. Alleen daarom al is het vol gens GS van belang dat de provincie als partner in de toekomstige bestuursstruc tuur voor zeehavengebieden wordt er kend. GS willen nagaan, in hoeverre de provinciale besturen van Groningen, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land tot een gemeenschappelijk stand punt ten aanzien van het rapport over het zeehavenbeheer kunnen komen. Voor een speciale statencommissie voor zeehavenzaken voelen GS vooralsnog weinig. Bestaande commissies kunnen hiervoor worden ingeschakeld. Ondanks de vaak grote belangen van niet geringe bevolkingsgroepen die er mee gemoeid zijn bepleitte zij toch openbreken van deze structuren. „Je moet ze op hun donder kunnen geven als er iets misgaat,” stelde ze. Nicolai kwam daarop met een per soonlijke verklaring. Hij achtte het par ticulier initiatief anders dan zijn partij genote wel volledig achterhaald, „al zijn we ze zeker dank verschuldigd omdat de overheid vroeger te kort is geschoten. Nu moet de gezondheidszorg een taak zijn voor de overheid, de centrale over heid zelfs. Ik heb dan ook geen bezwaar tegen het begrip „regionalisatie in de gezondheidszorg”, als het dan maar wel zo is dat men heel Nederland als regio beschouwt.” zei hij. Van progressieve zijde werd naar vo ren gebracht dat een terughoudend be leid ten aanzien van de aanleg van nieuwe wegen gepaard moet gaap met een beleid gericht op het afremmen van onnodige en niet-functionele mobiliteit. Daar zou ook bij de planologische be sluiten aandacht aan geschonken moeten worden. De heer Van Dis stelde zich hierover wat terughoudend op. Hij vond dat hiernaar wel studie verricht zal dienen te worden, maar de mobiliteit is zo verweven met het maatschappelijk bestel dat hij vreesde dat er in de praktijk moeilijk in te grijpen valt. Hij verklaarde dat de provincie er wel naar toe werkt het railvervoer een grotere betekenis te geven. Ook zal het niet zo zijn dat de wegencapaciteit op spitsuur- drukte wordt afgestemd. De heer Reus (CDA) wilde weten of er al gedachten leven over een betere verkeersregeling voor de Zandvoortse- laan, met het oog op de knelpunten die hier ’s zomers ontstaan. Gedeputeerde Van Dis deelde mee dat de aanwijzing van minister Gruijters over de wegen- Zuid-Kennemerland zeer BEVERWIJK De schaakclub „Weenink” houdt zaterdag 28 decem ber een kersttoernooi om het per soonlijk jeugdkampioenschap van de IJmond. DELFT. Technische Hogeschool. Geslaagd voor het doctoraal examen bouwkundig ingenieur: J. S. de Haan, Santpoort, met lof. Voor het propedeu tisch examen civiel ingenieur: H. J. Verheij, IJmuiden; G. Boonzaijer, Hille- gom; H. Brakel, Haarlem; W. J. M- Brandsma, Hillegom; J. B. Claus, Haar lem; A. H. J. J. Huibers, Haarlem; A. R. van Nes, Sassenheim; J. K. Rienstra, „Geen heilige koe die alleen maar geld kost” HAARLEM. Gedeputeerde staten antwoorden op vragen van de heer G. Persoon (PvdA) dat het hun bekend is dat de commissie Zeehavenoverleg in een advies aan de regering over het beheer van de zeehavengebieden ener zijds tot de s lotsom komt dat er een Nationale Havenraad moet komen, zon der dat de provincie daarin vertegen woordigd zijn, en anderzijds dat voor zeehavenbeheer en bestuur gekozen wordt voor overdracht van gemeentelij ke bevoegdheden aan gewestelijke bestu ren. BIOSCOPEN City, donderdag en vrijdag 20 uur: .Thun derbolt and Lightfoot”. Stadsschouwburg, vrijdag 20 uur: „De dui velse rituelen van Dracula”. DIVERSEN Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14-17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden. Dag. te bezichtigen van 9.30 tot 12 uur en van 14-16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Dag. te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Niet op zaterdag en zondag. Oude Raadhuis, Velsen-Zuid, donderdag 20 tot 22 uur. Tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen”. Voor groepen en scho lieren na telefonische afspraak 023-320788- 378034. Galerij ,,’t Hart”, Koningin Wilhelminakade 44, expositie schilderijen, tekeningen en pop pen van Anna Aland, dagelijks geopend. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, donderdag uur: Kerstconcert COV IJmuiden”. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 uur: „De duivelse rituelen van Dracula’’, 19.30 u.: ,,The bridge on the river Kwai”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 ,,Sexspel met brave borsten”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg). Geopend donderdag van 19.30 tot 21.30 uur.’Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 25120. Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie wandtouwen van Oetske Kaldenberg; geopend tot 2 januari van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Openbare bibliotheek (Kerkstraat 44). Expo sitie schilderijen van Folkert Haanstra; geo pend tot en met eind december. DIVERSEN Jansheeren (Kerkweg). raadsvergadering. u. openbare De nieuwste OVERHEMDEN 19,90 tot 47,50 Pas gelijk uw moderne JAS of COAT Prijzen 119,— tot 425,— Vrijdag en maandag AVONDVERKOOP van 7 tot 9 uur. Maandag en dinsdag gehele dag geopend. Heemstede; A. M. Weststrate, Lisse. structuur in

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4