KERSTCONCERT IN DR. PRINSENHAL WORDT SFEER VOLLE YTRADITIE Vernieuwde hoogoven weer in gebruik V olkstuinders gaan vergaderen I B L MULTIBONT I „Werkloosheid is niet op te heffen” 495,- 495,- 495,- 595,- Zweeds lam Nutriette Pearl Chevron Nerts Chevrette Nerts Pieces jasje 695, Nerts Murmel Br. Persianer Nerts mantels Speciale aanbieding Lang: Nerts delen met nerts kraag 995,- 1095,- 1975,- 3995,- DISCUSSIEAVOND OVER WERKLOOSHEID TROK MINIMALE BELANGSTELLING HSI PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 1 9 DECEMBER 19 7 4 Paradijs „Wat is arbeid?” 3 r (Van een medewerker) hoogoven, die dateert uit 1958, een halve meter uit het lood geraakt. Nadat de 1.200 ton wegende oven van de fundering was losgemaakt, werd het 70 meter hoge gevaarte met behulp van hydraulische vijzels weer rechtgezet; voor zover na te gaan een uniek gebeuren. Rond de bestaande oven werd een geheel nieuwe gebouwd, waarna de oud$ ovenmantel kon worden gesloopt'. CERTIFICAAT VAN ECHTHEID BIJ IEDERE BONTMANTEL ROTTERDAM Karei Doormanstraat 358 Tel.: 010-12 75 46 Jonker Fransstraat 128A Tel.: 010-13 80 65 Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur vrijdag tot 21 uur. IJMOND Het kerstconcert in de Dr. Prinsenhal in Heemskerk is zo langzamerhand een kostbare tra ditie geworden. Hoezeer men naar dit concert uitziet blijkt wel uit de massale opkomst. Gisteravond was de zaal volledig gevuld, zodat men kon stellen dat het kerstgebeuren door ongeveer tweeduizend mensen werd gevierd. De uitvoerenden zijn elk jaar dezelfde: de Hoogovenhar- monie, de Heemskerkse koren en de kinderen van de lagere scholen. Maar toch is het elk jaar weer een beetje anders, en meer is ook niet nodig, anders zou het traditionele karakter te veel verdwijnen. Enkele prijsnoteringen uit onze 1974 kollektie van duizenden bontmantels, bontjasjes, stola’s, etc. Maten 38 tot 52. NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN WW8 ‘l AMSTERDAM Keizersgracht 510 - Tel.: 020-6 2693 Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur donderdag tot 21.30 uur Te bereiken met tram 1 en 2 IJMOND Bij Hoogovens is deze week hoogoven 4, na een stil stand van acht maanden, weer aan gestoken. In deze periode heeft hoogoven 4 een grondige reparatie en modernisering ondergaan. Een belangrijk onderdeel hiervoor vormde het rechtzetten van de oven. In de loop der jaren was de r Jgqs (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze correspondent) Met het ontbranden van het vuur zijn alle vijf hoogovens weer in produktie. Verwacht wordt dat begin januari hoog oven 4> weer 3.000 ton ruwijzer per dag zal produceren. De heer Koreman was van mening dat de arbeidersorganisaties de ontwikkeling van de inhoudelijke kant van het werk niet goed mogelijk maken. „En dan zijn frustratie, onverschilligheid, ziektever zuim en apathie het gevolg”. De verant woording binnen een bedrijf zou meer verspreid moeten worden, wellicht door het instellen van niet een ondernemings raad maar een personeelsraad. Die zich dan meer op het sociale vlak beweegt en niet zozeer op het financieel-economi- sche vlak. Want dat is maar een klein onderdeel van het bedrijf. Het gaat om de sociale verhoudingen”- l j nuu „Alleen door een goede samenwerking kon dit resultaat bereikt worden”,,aldus ir. J. G. van Gemert, projectleider van de afdeling nieuwbouw, die hoogoven 4 weer in handen gaf van de heer J. Maes, bedrijfschef van de afdeling hoogovens. De heer Maes nodigde vervolgens ir. W. Koen, chef van de technologische afde ling, uit de oven aan te steken. In eigen beheer werd een nieuw koel systeem ontwikkeld en toegepast, waar door deze hoogoven wat de koeling be treft nu één der modernste ter wereld is. Drie jaar geleden werd met de studie begonnen en werd, naarmate het werk vorderde, uit mensen van alle bedrijfs afdelingen een projectteam samenge steld, dat voornamelijk in samenwerking met Nederlandse aannemers voor de uit voering zorg droeg. Tot 450 man per dag realiseerden dit project van 50 miljoen in de tijd die ervoor was gesteld. De Hoogoven Harmonie onder leiding van Willem Steyn had natuurlijk ook De heer Koreman benaderde het pro bleem werkloosheid uit een heel andere meer fundamentele invalshoek. „Waar om willen we zo graag werken? Wat is arbeid eigenlijk? Daar is geen sluitende definitie voor.Bijna alle werkzaamheden kunnen zowel arbeid als géén arbeid zijn. Een tuinman werkt in de tuin omdat het zijn werk is, maar een amb tenaar werkt misschien zondags in de tuin voor z’n plezier. De sociale samen- in Nederland. In 1867, toen „Das Kapital” van Marx verscheen waren er ook al arbeiders die vonden dat het niet ging om het recht op arbeid, maar om het recht om te verbruiken”. „Het is nog steeds niet mogelijk om onze maatschappij te laten draaien zon der arbeiders. Maar in de bijbel staat toch ook weer: Als straf op de zonde volgt de arbeid. Terwijl nu de mensen in staat zijn erg emotioneel te worden en acties te voeren als het om werk gaat”. deze maal weer een belangrijk aandeel in het succes. Men had enkele stukken uitgezocht, die uitmuntend pasten in het programma. Kon men bij het Andante uit Mozarts fluitconcert (solist de heer Poolman) nog betreuren dat het hier een arrangement betrof, in het largo uit de Nieuwe Wereld-symfonie van Dvorak verdwenen alle bedenkingen. Het orkest- beeld lijkt hier ook veel meer op het origineel, en als men dan een solist hoort als de heer Smit, die de Engelse Hoorn subliem bespeelde, dan vergeet men totaal dat hier een groep amateurs aan het werk is. De moeilijke overgan- De factor arbeid is niqp meer weg te denken uit onze maatschappij, maar de manier waarop er gewerkt dient te wor den, verandert wel”. gen-leden van de Hoogoven Harmonie beviel ons niet geheel, want niet alleen was het spel lang niet vlekkeloos, maar ook was het spel vooral in de eerste twee liederen veel te hard, en waren de arrangementen zo pretentieus, dat zij de aandacht van de zang afleidden. In de twee liederen van de dirigent F. Tennis sen zelf kwamen de schoolkinderen het best tot hun recht, en daar was niet vreemd aan dat bet ensemble hier veel minder op de voorgrond trad. 4' M ju De heer Koreman: „De mensen wor den mondiger, willen gemotiveerd wor den en verwachten dat er een beroep wordt gedaan op hun creativiteit en hun verantwoordelijkheid. Democratisering is een logisch gevolg. En ik geloof niet dat, wat vaak als tegenargument wordt ge bruikt, met bedrijfsdemocratisering de slagvaardigheid van een bedrijf ver dwijnt”. Cf VESTICD SEDERT 7929 oplossing: „Tot nu toe heeft werktijd verkorting weinig soelaas gebracht. We moeten het over een andere boeg gooien. Ook zal er overheidscontrole over en een meldingsplicht van bedrijfssluiting moeten komen. Op tijd. Want het is gemakkelijker om een baan te zoeken als je nog werk hebt, dan wanneer je in de W.W. loopt”. Ook zal dan beter te overzien zijn hoe de vraag en het aan bod van arbeidskrachten liggen, zodat ook tijdige herscholingen daarmee herkansingmogelijk wordt”. Als andere categorie werklozen noem de de heer Meyer de mensen met een bepaalde opleiding in een richting waar aan binnn het bedrijfsleven geen be hoefte is. Hij dacht daarbij vooral aan werkloze jongeren. „Dat vind ik nog het meest frustrerend van alles”, zegt hij, „dat is het meest urgente vraagstuk. Vooral ook omdat er door de huidige scholingsdrang steeds minder onge schoolde mensen komen, terwijl de vraag naar ongeschoolde krachten blijft bestaan. Die leemte moet dan weer wor den opgevuld door buitenlandse werkne mers- Terwijl de groep werkloze Neder landers toeneemt”. Maar we leven nu niet in een paradijs en dat feit erkende de heer Koreman ook. „Er zijn heel wat ontwikkelingen geweest. In 1848 eisten de Franse arbei ders al het recht op arbeid. Maar er ontstond ook vrouwen- en kinderarbeid, dat pas in 1920 wettelijk werd geregeld De kinderen (260 uit 29 scholen) zon gen zeer gedisciplineerd en zuiver- Het experiment om het instrumentale en semble ditmaal te formeren uit leerlin- VELSEN. „Ik geloof niet dat we de werkloosheid kunnen opheffen. We kun nen de werkloosheid alleen enigszins bestrijden. Maar daarvoor moet je eerst de oorzaken vinden en die zijn niet zo concreet aan te wijzen. Ik geloof dat een eerste start kan worden gemaakt door de pensioengerechtigde leeftijd te verla gen. Daardoor kan op den duur de werkloosheid tenminste worden terugge drongen”. Deze pessimistische woorden sprak woensdagavond de heer C. Meyer. Ditmaal niet zozeer in zijn hoedanigheid als fractievoorzitter van de PvdA, alswel als lid van de ondernemingsraad van de Verenigde Machine Fabrieken in Velsen Noord. Hij leidde, samen met de heer J. Korman (sociaal ambtenaar uit Haar lem) een discussie over werkloosheid in: op de eerste zogenoemde thema-avond van Progressief Velsen. Een discussie avond die op verzoek van een groot aantal partijleden was georganiseerd, maar die minimale belangstelling bleek te trekken. europese en de ontwikkelingslanden. In die tijd werkten de mensen vooral in familiefabrieken. Nu werkt 90 procent in een geïndustrialiseerde maatschappij. Er is een verschil in de waarden geko men. De tradities en de godsdienstige en sociale waarden zijn ter discussie ge steld. Net als het gezag. Met al die ontwikkelingen is het moeilijker gewor den om mensen te dwingen in het geijk te patroon te blijven werken”. VELSEN-NOORD. -r- De leden van de volkstuindersvereniging „Wijkeroog” uit Velsen-Noord komen zaterdagmorgen december om tien uur in de kantine van het complex aan de Wijkerstraatweg in vergadering bij’een. Men zal zich hier beraden over de samenstelling van een nieuw bestuur, nu het vorige zoals be kend en bloc is afgetreden, naar aanlei ding van het conflict over de afmetingen van de tuinhuisjes. Het landelijk bestuur van volkstuindersverenigingen heeft oud-voorzitter H. J. Tamis verzocht als bemiddelaar te willen optreden. gen, vooral daar waar de klarinetten de solist aflossen, wenden over het alge meen goed overwonnen, en zo ontstond een gave vertolking van een indrukwek kend stuk muziek. De Sinfonia van Jo hann Christian 8ach is zo langzamer hand een doodgespeeld stuk, en dat geldt zeker voor het andante. Ondanks het goede spel van de heer Smit, ditmaal op hobo, vermocht de uitvoering ons dit maal minder te overtuigen dan bij ande re gelegenheden wel het geval is ge weest. Het ensemble werkte soms wat oppervlakkig, overigens niet verwonder lijk omdat het stuk vrijwel aan het einde van een zwaar programma stond. Maandagavond kan men de Hoogoven- harmonie opnieuw horen, dan in de Regina Coelikerk in Beverwijk. Het kerstprogramma wordt dan opgeluisterd door enkele Beverwijkse koren. KEES MAAS. Wat ditmaal vooral onze aandacht trok was de gevarieerde wijze waarop de samenzang werd verlevendigd. Diri gent Frans Kocx hanteerde bij Stille Nacht een arrangement van Slings en liet de koren ook in het Ere zij God een fraaie tegenstem zingen, die zo fascine rend was dat de dirigent na afloop bekende dat hij even had gemeend dat er in de zaal bijna niemand meer zong. Ongetwijfeld zullen er wel enkelen heb ben gezwegen om geconcentreerd naar de koren te luisteren maar de grote meerderheid zong toch stug door en hield door de strakke leiding van Kocx de lijn vast ondanks de „moeilijke melo die” van het koor. Die grote lijn was kenmerkend in het gehele optreden van Frans Kocx. De christelijke gemengde zangvereniging „Oosterwijk-Meerestein”, en het R.K. Gemengd Koor plegen onder zijn leiding een werkelijk geheel te worden en dat was deze avond zeer uitdrukkelijk het geval. Voortdurend werd men gecon fronteerd met vloeiende koorzang, en over het algemeen wist de dirigent de Hoogoven-Harmonie goed naar zijn wensen te modelleren. Dat was wel zeer opmerkelijk in de Spiritual Rhapsody van Yoder, waarin koor en orkest een werkelijke twee-eenheid vormden. Na tuurlijk blijft er altijd wel wat te wen sen over en zo zou men kunnen stellen dat in „Rejoice in the Lord Always” het orkest wat te militair te werk ging zodat het juichende maar toch vloeiende ka rakter van dit werk soms geweld werd aangedaan. Maar dit zijn louter schoon- heidfoutjes aan een goed geheel „We moeten ons realiseren”, zo sprak de heer Meyer, „dat, als we over bij voorbeeld 160.000 werklozen praten, je eigenlijk over zo’n miljoen betrokkenen spreekt- De ellende van het werkloos zijn, strekt zich uit over het hele gezin. Er wordt zo vaak beweerd dat talloze mensen in de W.W. lopen omdat ze niet willen werken, maar dat bestrijd ik op leven en dood. Mijn ervaring is dat de mensen die geen werk hebben ontzet tend gekrenkt zijn in hun trots en wel aan de gang willen”. Werktijdverkorting, een regulerende maatregel die in veel bedrijven wordt toegepast, ziet de heer Meyer niet als Diezelfde tegenstelling van toen be staat nu ook, alleen nu tussen de west- hang waarin het werk gebeurt is bepa lend. We kunnen zeggen dat men werkt om bepaalde behoeften te kunnen bevre digen. Die behoeften worden geschapen en dan gerealiseerd. Het is niet in alle samenlevingen zo, maar in onzer maat schappij van ongebreidelde groei en on gebreidelde comsumptie is het beginsel arbeid helemaal ingebakken. In de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens is het recht op arbeid zelfs vastgelegd. Maar waaruit bestaat dat recht? Het recht om uitgebuit te wor den? De wil om de bourgeoisie aan winst te helpen? Ook deze standpunten worden door sommige sociologen gehul digd”. .3 iSSSag: M jg la

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7