Marechaussee in IJmuiden houdt <a de grens nauwlettend in het oog Door rood 2> MevrouwDeHen Onroerend-goedbelasting Gevaarlijke patronen gestolen stoplicht gereden vindt f 220,- gewoon te veel komt met waardegrondslag Her::.:..., Kampioenen judo 75,- 7,50 en donderdag KLEINE JACHTEN ONTSPRINGEN SOMS DE DANS met nico scheepmaker Twee gewonden KERSTAANBIEDING 95,- 12,- 5.- 20,- k 7,50 5,- BEVERWIJK Luxor Kennemer theater Stadsschouwburg VELSEN-IJMUIDEN City J SS if V 9 PLAATSELIJK NIEUWS 1 9 DECEMBER 1974 Huwen in Stadskantoor )- k Steeds meer schepen M Ét1 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) 1 Films b fcob BREESTRAAT17-19 - BEVERWIJK 9 f HEREN PARKA’S alle maten Heren Tricot OVERHEMDEN Hij had daarbij de grote steun van een van onze beste cameramensen, Mat van Hensbergen, die aan een half woord genoeg heeft en (zo heb ik mij althans door regisseurs laten vertellen) als een soort denkend verlengstuk van de regis seur functioneert. In dit verband mag ook het geluid van René van den Bergh worden genoemd, want je verstond alles en hoorde zelfs de weggemompelde, half- ingeslikte woorden van de acteurs. En nu is mijn blaadje vol. „Heeft de regen een vader” erg goed. „Werk winkel” ook heel goed. Een mooie avond. UW. De marechaussee controleert de beman- ningslijst op een van de schepen, die de haven aandoen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK Op het bouwter rein in Zuidbroek (woningbouw), zijn zo’n duizend zogenoemde bouwpatro- nen gestolen, die gebruikt worden voor de betonrevolvers. Jongens Tricot OVERHEMDEN Jongens OVERHEMDEN katoen Meisjes en jongens SPENCERS Jongens en meisjes PARKAS alle maten Dames en heren SPENCERS 1 I ONDERWIJL WORDT in de matinee van zondag met „Hadji Murad, de Witte Duivel” de tijd teruggedraaid tot het jaar 1850, toen in die Kaukasus de rebel Shemil in verzet kwam tegen de troepen van czaar Nicolaas I. Met als resultaat een romatisch verhaal over opstand en overwinning. MEN ZAL MOEILIJK kunnen bewe ren dat de kerstweek in Luxor met een film als „Sexspel met brave borsten” van heden tot en met maandagavond nu ce- ni- 9e- oise (Van onze stadsredactie) BEVERWIJK Mevrouw B. de Hen- JBrand van de PvdA stemde woensdaga vond tegen de verhoging van de trouw- tarieven, die het college in sommige gevallen met 10 procent had verhoogd. Zij vond het bedrag te hoog. Mevrouw De Hen-Brand, zelf ambtenaar van de burgerlijke stand, vond ƒ220 „voor een kwartier gewoon te veel. Je hebt nog niet eens de tijd om het jonge paar te feliciteren. En dan durft de gemeente 220 te vragen. Ik stem tegen verhoging van de tarieven”. „De Liefdeswacht” bleek een perfecte satire op „De betere kringen” en het soort gevoel voor romantiek zoals dat bij vlagen opstijgt uit de rubriek „Privé” van Henk van der Meij den van De Telegraaf. Perfect in vrijwel alle opzich ten. Bijzonder trefzeker en met grote economie van middelen geschreven door Dimitri Frenkel Frank, en ook heel filmisch door hem als regisseur neerge zet, in een snelle montage, en met steeds het juiste shot voor ogen: close-up, ver af, binnendoor, van achterenje had steeds het gevoel dat het de enig moge lijke camera-instelling was. HEEMSKERK. Een 22-jarige Vel- senaar reed woensdag met zijn auto door het stoplicht op de kruising van de Tolweg en de G. van Assendelftstraat. Het resultaat was een botsing met de auto van een 35-jarige Heemskerkse au tomobilist, die over dé G. van Assen delftstraat uit Heemskerk kwam rijden. Zijn echtgenote werd als inzittende ge wond, evenals een inzittende van de wagen uit Velsen. Beide gewonden zijn naar het St. Jozefziekenhuis vervoerd. Opper Verschoor vertelt, dat men met name de handen vol heeft aan Russische schepen, die in de IJmuidense haven liggen. De bemanning en die is mees tal aanzienlijk groter dan bij andere IN IEDER GEVAL gaat het er in dit theater zondagmiddag beduidend minder griezelig toe, maar in deze matinee wordt dan ook de Nederlandse jeugdfilm „Avonturen van Pietje Bell” vertoond. Zoals bekend de beroemde Rotterdamse straatjongen van Chr. van Abcoude, wiens dolle streken reeds zoveel jonge lezers hebben geamuseerd. De fractie-voorzitter van de PvdA. K. Vermeulen, had geen goed woord voor de heer Sigon en de VVD over. .Sigon en Eiff willen middels belastingverho gingen de burger nog meer knevelen. Maar ze vergeten dat de industrie wat gemakkelijker zit, want die kan de hef fing O.G.B. van de belasting aftrek ken”. Sigon bleef bij zijn benadering, dat de oppervlakte grondslag een objectieve be- (Van onze stadsredactie) De politie vermoedt, dat de diefstal kwajongenswerk is en dat de jongens de patronen hebben gestolen met het doel deze bij de jaarwisseling te ge bruiken als vuurwerk. Met de meeste nadruk wordt er op gewezen dat deze patronen gevaar opleveren ails deze ondeskundig worden gebruikt. De pa tronen zijn van het kaliber 6/3, onge veer 13 milimeter lang, van koper en ze hebben een rode kop. Er zit geen kogel in, maar een sterke lading. Een ieder die inlichtingen kan ge ven ter achterhaling van de voorraad wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie. Deze medede ling dient vooral ook ter waarschu wing van ouders. Ik vraag me dan ook af of „Het geheim van de Dordtse Kil” door het Simplisties Verbond zou zijn goedge keurd. Zou het Simplisties Verbond zelf wel doorz’n eigen zijn goedgekeurd? Met enkele aardige sketches heb ik me weliswaar uitstekend vermaakt (vooral met de jacht op de jager, met de fraaie pastiche op het slot van „A bout de souffle”, maar weer minder met Kung Fu, omdat heer Bie vergeten had de bewegingstechniek te bestuderen), maar zaten we ideologisch nog wel snor? De vraag gesteld zijnde, is haar beantwoor ding. igens vertelt opper Verschoor, dat lang niet iedere haven in Nederland een doorlaatpost van de marechaussee heeft. In Rotterdam gebeurt de grenscontrole door de gemeentelijke rivierpolitie en in havens als Dordrecht, Scheveningen, Vlaardingen, Den Helder en Harlingen heeft de douane naast de controle op het goederenvervoer ook de grenscontrole op zich genomen. In die plaatsen is te weinig scheepvaart om naast de douane een aparte doorlaatpost van de mare chaussee te stationeren. IJMUIDEN. Tot vorig jaar juli had IJmuiden een eigen brigade van de Ko ninklijke Marechaussee, gevestigd aan de Kanaaldijk 240, maar aan de bezuinigin gen viel ook de IJmuidense brigade ten offer en op het ogenblik is in het kantoor alleen nog een detachement van de brigade Amsterdam gevestigd. Het detachement is uitsluitend belast met de grenscontrole in het IJmondgebied. Echte problemen hebben zich bij de doorlaatpost in IJmuiden de laatste ja- ren niet voorgedaan, aldus de opper. Gevallen van opzettelijke illegale grens- overschrijving heeft hij in de drieën half jaar, dat hij in IJmuiden gestatio neerd is, niet meegemaakt. De IJmuidense doorlaatpost heeft overigens geen vaste bezetting. Binnen de Amsterdamse brigade van de mare chaussee wordt regelmatig gewisseld wat de bezetting van IJmuiden betreft. Over- De eerste plaatsen werden bezet door: Meisjes, 10, 11 en 12 jaar licht ge wicht: Sigrid Born; zwaar gewicht An neke Kraay. Jongens 6 en 7 jaar, licht gewicht, onder groene band: Carlo Busman; zwaar gewicht: Steven Rcelofs; jongens 8 en 9 jaar tot oranje band, licht gewicht: Ron Visser; tot groene band tot en met 35 kg: Reyke Roemer; onder groene band boven 35 kg: Pieter Daalhuizen; jongens 10 en 11 jaar: onder groene band tot 25 kg: Peter van de Moy; boven groene band tot 35 kg: Gerrit Jan van de Vijver; onder groene band tot 40 kg: Michel Duyn; boven groene band tot 40 kg: Tonie in ’t Veld; onder groene band boven 40 kg: Arwin Karssemeyer; boven groene band boven 40 kg: Stephan Bak ker. Jongens 12 en 13 jaar, boven groene band tot 40 kg: Ad Ente; tot en met 45 kg: Hans Bruzzard; onder groene band boven 45 kg: Erwin Verstrepen; boven groene, band, boven 45 kg: An tine Boots. Jongens 14 en 15 jaar tot en met 50 kg: D. Cornelissen; tot en met 60 kg: R. Keus, boven 70 kg: G. van Daalhuizen. deze griezel de wereldheerschappij voor de verandering tracht te veroveren door het verspreiden van de pest-bacil. DITMAAL WORDT de lieve jongen echter de voet dwarsgezet door Scotland Yard, waarvan enkele onverschrokken politiemannen de voorlopig nog ongelij ke strijd moeten aanbinden. En wat zij hierbij allemaal krijgen te doorstaan kan waarlijk niet mooi worden ge noemd: van satanische riten en zwarte missen tot zwaar bewapende commando troepen. Alles onder leiding van de lu gubere Dracula, die zich ditmaal met een aantal verleidelijke „vampirella’s” heeft omgeven. Uiteraard in de persoon van Christopher Lee wordt de op bloed beluste graaf Dracula tenslotte opnieuw vernietigd, maar wij twijfelen er niet aan dat ergens een scenarioschrijver zich alweer met zijn wederopstanding bezighoudt. OOK IN DIT THEATER van heden tot en met maandagavond „De duivelse rituelen van Dracula”, waarvan de ver toningen reeds elders in deze rubriek worden aangekondigd. Voorts draait in de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag de Chinese knokfilm „Hap Ki Do”, terwijl in de eerste matinee van zondag weer eens een reprise volgt van de jeugdfilm „Pipi Langkous”. BIJ DIT ALLES in de tweede zaal van dit theater de zoveelste vertoningen van „The bridge on the river Kwai”, waar het publiek ook in Beverwijk ken nelijk maar niet uitgekeken op kan raken. HET BLOEDDORSTIGE filmmonster Dracula lijkt het eeuwige leven te zijn beschoren, want hoewel zijn vampiers- hart volgens de rituële voorschriften al herhaalde malen met hout is doorboord, slaagt hij er toch geregeld weer in onder een grafzerk uit te kruipen, teneinde zijn lugubere praktijken voort te zetten. Vandaar dat nu van vrijdag- tot en met zondagavond in de Velsense Stads schouwburg „De duivelse rituelen van Draeula” kas ven veitownü,waarin BOUWES HOTEL ZANDVOORT Sfeervol familie kerstdiner op 70 meter hoogte met muzikale omlijsting. Couvertprijs f 40,— Speciale kindermenu’s, oude jaarsavond reeds volgeboekt. Voor inlichtingen en reser veringen: 02507 -2144. REGISSEUR EN scenarioschrijver Mi chael Cimino heeft deze intrige, welke eindigt met een perfect georganiseerde inbraak, luchtig en traag, maar toch zo dat men zich geen ogenblik verveelt, in mooie beelden omgezet, daarbij dank baar gebruik «nakend van kleine Ameri kaanse stadjes en imponerende natuur. Met als grote verrassing de reeds ver melde glansrol van Jeff Bridges als de probleemloze en van zijn jeugd genie tende Lightfoot, die tenslotte door de jaloezie van ouderen tot sterven wordt gedoemd. BEVERWIJK. De onroerend-goed belasting wordt in Beverwijk via de waardegrondslag geheven. Dit besloot de gemeenteraad woensdagavond op de der de en laatste dag van de begrotingsbe handeling in het stadskantoor. Een door de CDA’er Sigon en de VVD ingediende motie om de oppervlaktegrondslag te hanteren haalde het niet. (4 tegen 21 stemmen). Die acteurs zijn een verhaal apart. Van de hoofdrolspelers, Gregor Frenkel Frank (broer van Dimitri), Liesbeth List en Ramses Shaffy, is de eerste een reclameman, die, voorzover mij bekend, nooit eerder toneel of film speelde. Lies beth List is in eerste instantie een zan geres maar heeft, zowel in Nederland als in Duitsland, enkele filmrolletjes ge speeld. Ramses Shaffy ten slotte was enkele, jaren onze meestbelovende jonge acteur, een soort Willy Dullens, die ech ter door een blessure (cabaret, liedjes, drank, geen zin) nagenoeg uitgeschakeld raakte voor het „grote toneel”. Wat je noemt dus een gemêleerd ge zelschap, nog aangevuld met Elsje de Wijn (actrice-cabaretière), Cootje van Doesburgh (maatschappelijk werkster), Franklin van den Hurk (identiteit onbe kend) en Sonja van Proosdij (AVRO- radio, als ik mij niet vergis). Maar iedereen bleek uitstekend voor zijn taak in dit licht-parodiërende spel berekend, met name de grote verrassingen Gregor Frenkel Frank en Liesbeth List uit „de betere kringen”, maar ook Elsje de Wijn als het nuchtere dienstmeisje, en de kleinere rolletjes: even een uitstekende secretaresse van Cootje van Doesburgh, even een prima agent van Frank!’n van den Hurk, even een gewoon overkomend interviewtje van Sonja van Proosdij met „de broedende reiger” alias „de liefdes wacht” Ramses Shaffy, die het zwerverig- onnozele van de verliefde jongeman als van binnenuit uitstraalde, en alleen op het feest in huis maar half óver kwam. Dat was dan ook de enige scène waar op iets aan te merken viel, omdat ze te lang was: een paar minuten eruit en je hebt een prachtig, lichtvoetig, «net Felli- ni-achtige muziek omspeelde tv-film, die overigens gewoon gefilmd werd op 16 millimeter, maar op een voor film bij zonder goedkope manier, zonder dat dat er aan af te zien was. Een bezwaar van „Het geheim van de Dordtse Kil” van Theo Uittenbogaard, dat in „Zorgvliedt” werd uitgezonden, was dat het op zichzelf uitstekende en bruikbare idee (uitgaande van een Ge zicht op Dordrecht van Jan van Goyen ging hij na wat er van het geschilderde was overgebleven vergeleken met toen) een beetje teloor raakte in een over vloed van beelden, mooifilmerij en on duidelijkheden. Wat Dick Hillenius ver telde over de vogels („In 1644 waren er veel minder vogels dan tegenwoordig, omdat de mensen toen net zo jaag-ziek waren als de Italianen nu en wij op het ogenblik goede vogelwetten hebben”) en de visvangst („De zalm is door de ver vuiling van het water uit de Nederland se rivieren verdreven”) was heel begrij pelijk en ook beeldend. Maar uit het laboratoriumonderzoek van het water en het geluidsonderzoek kwam ik niets te weten, waardoor het evenwicht tussen informatie en beelden, beelden, beelden verloren ging. Toch is het op de doorlaatpost IJ muiden behoorlijk druk. Dit jaar is het aantal schepen, dat de IJmondhavens heeft aangedaan weer groter dan het afgelopen jaar. Op dit moment zijn er vergeleken met 1973 al 70 schepen meer door de marechaussee behandeld. Vooral in het zomerseizoen is het opletten ge blazen op de doorlaatpost. Dan komen er veel kleine jachten binnen en vooral als die in de Noordersluis liggen, zijn ze vanaf de Kanaaldijk praktisch niet te zien. Bovendien hoeft de havendienst niet te melden, welke schepen in de sluis liggen. Het kan dus wel eens voor komen, dat een jacht ons land zonder controle binnenkomt, aldus opper Ver schoor. De vrachtschepen worden gecontro leerd, zodra ze aan de kade liggen. De agent van de betreffende rederij belt de marechaussee, wanneer het schip zal aanleggen en tegen die tijd is er iemand aanwezig. Paspoorten hoeven op de schepen niet gecontroleerd te worden, maar wel de bemanningslijst. Is die eenmaal afgestempeld, dan kunnen de zeelui, desnoods zonder papieren, gaan passagieren, tenminste in de gemeente, waar het schip ligt en in de aangrenzen de gemeentes. Wil men verder het land verkennen, dan zijn papieren wel ver eist. Clint Eastwood (rechts) als de voort vluchtige bankrover in „Thunderbolt and Lightfoot”, een uitstekende politie film die tot en met maandagavond in City (Velsen) zal worden vertoond. bepaald kuis wordt ingezet. Het is na melijk een aantal vertellingen van een jonge man, waarmee hij zijn geliefde in de gewenste erotische stemming wil brengen. Verder commentaar overbodig, wanneer men weet dat zijn verhalen met titels als „De nymfomane”, „Sex in Beieren” en „De ontmaagding” in deze film in beeld worden gebracht. DE LIEFHEBBERS van een dolle klucht kan daarbij een bezoek aan de matinee van zondag worden aanbevo len, want dan draait „Jerry als circus clown”, waarin Jerry Lewis alle gele genheid wordt geboden zijn malle frat sen te vertonen. BEVERWIJK. De judoclub De Lange heeft in de sportschool aan de Wijk aan Duinerweg op 30 november en 7 en 14 december weer het jaarlijks toernooi gehouden. Er is verwoed gestre den om de ereplaatsen en de wedstrijden leverden heel wat nieuwe kampioenen op. nadering mogelijk maakt. Hij wees in dit verband naar de gemeente Haarlem, die voor de waardegrondslag had geko zen en met 100 bezwaarschriften om de oren werd geslagen. „Als u de waarde in het economische verkeer kiest geeft u blijk geen begrip te tonen voor de kleine middenstand, die toch al zo in de ver drukking zit”. Wethouder Kaebisch was er in het geheel niet onderste boven van. „Haar lem kent een andere structuur. Wij hebben met de Beverwijkse situatie te maken. Trouwens, de tarieven die wij gaan heffen zijn in vergelijking met die elders in het land, bijzonder laag”. Op een vraag van de communist C. Berghuis of de accomodaties van de sportverenigingen ook worden belast, zei de wethouder, dat deze zaak nog nadere studie vereist. „Als we de accomodaties wel gaan belasten ben ik voor om een compensatie te geven”. schepen wil graag in groepjes passa gieren in Amsterdam. Voor ieder be manningslid moet er dan een visum komen en dat heeft vaak heel wat voeten in de aarde. Een bijzonder sympathieke Clint Eastwood-film kan nu van heden tot en met maandagavond in City worden bekeken, want hoewel de ze „Thunderbolt and Lightfoot” in feite dient te worden ingedeeld bij de traditionele politiefilms, waar Eastwood min of meer geweldda dig in optreedt, mag thans naast hem vooral Jeff Bridges op onze belangstelling aanspraak maken. Hij speelt hierin namelijk een voor treffelijke rol als de vrolijke, vrij gevochten Lightfoot, die tegen een simpele autodiefstal geen enkel be zwaar kan laten gelden. Minder te vreden zijn echter zijn gevoelens wanneer hij door toevallige omstan digheden raakt betrokken bij een bende oude rotten in het vak, waar van de leden een eens mislukte super-kraak met meer succes wil len herhalen. Opperwachtmeester D. Verschoor, hoofd van de doorlaatpost IJmuiden, vertelt, dat de post vorig jaar zo’n 2300 schepen heeft behandeld, zowel bij het inreizen als bij het uitreizen. Hierbij werden ongeveer 2300 Nederlanders en tienmaal zoveel buitenlanders bij het in- en uitreizen gecontroleerd. Daarbij zijn de passagiersschepen niet inbegrepen. Die worden vanuit Amsterdam gecontro leerd. De vissersschepen hebben geen last van de grenscontole, tenzij ze een buitenlandse haven hebben aangedaan.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9