Geen nieuw politiebureau in Heemskerk Fleuriger uitmonstering n Vervuiling marktterrein KnelpnteD zwegen El snederland f ..CO'S’S Hoe is voor „V-NSM” voor Of ril Vara pakt het anders aan. ff Bloemenhove-kliniek Het Wilhelmus Slacht niet zelf Bondsraad akkoord Kleine dictatuur 1*1 Ons (11K advies yV/J W>^»/mode: BB- 2 0 13 V R IJ D A G DECEMBER 1974 VARIA kj 1 Wi I I - KM Er is gelukkig een steeds groter wordende groep luisteraars, die zaterdagsmiddags om tien over één afstemt op VARA’s In de Rooie Haan. Een programma met duidelijke politieke meningen (ook al zijn dan dat niet altijd de uwe), met veel informatie, met sport, met lekkere muziek. Ach luister zelf maar, dan begrijpt u zeker waarom we die ’’Rooie Haan” een typisch Vara-programma noemen en waarom het goed is dat de Vara zo sterk mogelijk wordt. Qf niet natuurlijk. Dit woord: BEZWIJKEN beverwijk koop in de morgenuren het voorkomt wachten en u winkelt veel prettiger Opnieuw Beginnen Dit woord: BEZOEKING fel Weguit de consumptie* maatschappij! Tèrug naar de natuur. Dit woord: MONDDOOD Dit massief houten model en nog vele andere kunt U zien en keuren in onze nieuwe keukenstudio. Kom een* langs en laat U door onze vakmen sen vrijblijvend adviseren. F’ (ADVERTENTIE) f* (Van een onzer verslaggeefsters) Z (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) Puzzel (Van een onzer verslaggeefsters) 1 2 3 4 5 6 7 9 8 10 11 12 13 14 15 2 3 L 5 S 7 8 (ADVERTENTIE) 10 11 12 13 14 15 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) >est. 3S%ALC.m05l. unsr ha»** 1 Nü nog tegen voordeelprijs! L KUHLMANN, Heemstede. Aan de mensen die menen met kerst mis hun eigen vetgemeste dieren te moeten opeten zou ik dringend willen vragen: slacht u ze alstublieft niet zelf! Het abattoir, dat daarop is ingesteld, doet dat tegen een kleine vergoeding: snel en pijnloos. Bij de Dierenbescher ming aan het Houtmanpad in Haarlem (tel. 244443). kan men informeren op welke dagen en uren men daarvoor op het abattoir terecht kan. Het tweede dringende verzoek: Houdt op oudejaars avond en -nacht uw hond aan de lijn en de poes binnenshuis! Door al dat schietlawaai vluchten de dieren in pa niek weg, kunnen het huis niet meer terug vinden en verkommeren als zwer- De nieuwe korpschef heeft laten we ten, zo deelde wethouder A. Roozen mee, dat er zeker de eerste tien jaren niet aan een nieuw bureau behoeft te wor den gedacht, nu het oude is en wordt aangepast en kan voldoen aan de daar aan te stellen eisen. vers of vallen ten slachtoffer aan kwade praktijken. Help de dieren beschermen en uw feestdagen zullen er des te pretti ger door zijn. J. C. STREBE-LANGENDONK, Overveen. ft i HEEMSKERK. De raad heeft don derdagavond een krediet van f 166.500 beschikbaar gesteld voor de verdere uit breiding en inrichting van het politiebu reau. Daarmee is wel duidelijk gewor den, dat men de plannen voor een geheel nieuw politiebureau heeft laten varen. Op grond van deze wijzigingen zal het in de toekomst mogelijk zijn mensen die verdacht worden van anarchistische handelingen bij verstek te berechten en zal advocaten het recht kunnen worden ontnomen op verdere verdediging, als zij ervan verdacht worden persoonlijk me deplichtig te zijn aan het misdrijf dat door hun cliënten is begaan of dezen op onwettige wijze voordeeltjes bezorgd te hebben. Voor wie de haan kraait fcwnwcte CR kvraltoi Betreuringswaardig vind ik, dat geld verdienen en winst maken hoogstwaar schijnlijk de belangrijkste factor is voor de praktijken van bestuur en doktoren van de Bloemenhove-kliniek. Hulpverle ning in noodgevallen, zoals in ziekenhui zen, is mijns inziens voor Bloemenhove niet doorslaggevend. Dergelijke inrich tingen dienen in onze maatschappij on aanvaardbaar te zijn. De daaraan ver bonden doktoren doorkruisen de achting, die de bevolking voor onze medici die nen te hebben. Wij bevinden ons op het hellende vlak wat betreft de achting voor de geestelijke en wereldlijke over heid. Het christelijk deel van ons volk is zeker geschikt door deze zogenoemde dienstverlenende affaire. De menselijke waarde wordt op de achtergrond ge bracht door het ontstellende egoïsme. Het is te hopen dat de rechterlijke macht aan praktijken als in de Bloemenhove- kliniek eep eind maakt. Met meer zelf respect en discipline van de mens zou zeer veel onheil kunnen worden vorko men. In het Middelnederlands bestond naast beswiken ook de vorm swiken in de betekenis: wijken, nalaten en ook: ergens niet tegen bestand zijn, dus: barsten, breken. Er bestond een uitdrukking: sond'er swiken voor: zonder tekort te schieten. Wij zouden zeggen: zonder mankeren. In een Oud-Vlaams lied leest men: Scheit hi nu van henen (gaat hij van mij weg) so swiket dat herte mijn. Het heden daagse Nederlands kent bezwijken in allerlei met elkaar verwante beteke nissen, zoals: sterven (ik bezwijk van de honger), niet kunnen dragen (on der een last bezwijken), niet meer bestand zijn (de poort bezweek) enz. Misschien zijn woorden als: zwier, zweven en zwaaien met bezwijken verwant. Dan is: draaien, vallen de oorspronkelijke betekenis. Parallelweg 43, 02510-3 9018 w-vHKMfc bet rttiddeïi Sxhfxxiatfibet JGK-'S X8C dU-oU süjtev- t\oof chel; voorzetsel; 11. eerste mens; netto (afk.); zangnoot; zoals de akten getuigen (Lat. afk.); maand; 12. heilwens; wond- vocht; deel van een kledingstuk; 13. kostbaar kleinood; deel der V.S.; en omgekeerd (afk.); rivier in Italië; de dato (afk.); 14. loot; naar beneden gaan; één jarig dier; rondhout; 15. rijksgrens (afk.); als eerder (afk.); klaar; langzaam HEEMSKERK. Bij het voorstel tot verhoging van de marktgelden is don derdagavond tijdens de raadsvergadering naar voren gebracht, dat sommige marktkooplieden de markt veel meer vervuilen dan anderen, ook al door de aard van hun branche. B. en W. zullen de suggestie van het raadslid Dudink (CDA) in overweging nemen om voor die extra vervuiling ook extra te laten betalen. Een en ander werd donderdagavond door voorzitter G. Verhagen meegedeeld, tijdens het in gebouw ,De Meerpaal” gehouden „oudejaarsfeest” van het korps. Dit was voor hem tevens aanlei ding nog even de successen op een aantal concoursen en het optreden voor enige charitatieve instellingen tijdens het afgelopen jaar in de herinnering terug te roepen. Voor 1975 konden door hem echter nog geen plannen worden bekendgemaakt. Prijswinnaars puzzel nummer 50: 25: mevr. A. Kingma, Here weg 54, Lisse; 25: mevr. A. M. Zonneveld, Berkenstraat 32, IJmuiden-O; 15: M. Smith-Rubingh, Texelhof 257, Haarlem; 15: mevr. A. E. Kors-de Ruyter, Van Dalenlaan 180, Santpoort; 10: H. Ver- weij-van Leeuwen, Ged. Oude Gracht 100, Haarlem; 10: J. Jansen-Makkinga, Spaarnestraat 57, IJmuiden. Een origineel uitgevoerd boek van 192 bladzijden, waarin met 350 tekeningen een ’blauwdruk' wordt gegeven van een nieuw leven buiten de consumptiemaat schappij. Een greep uit de meer dan 300 onderwerpen: gezond eten en drinken het kweken van groen ten en kruiden geneeskrach tige kruiden en het gebruik ervan lichaamsverzorging, massage en yoga het houden van kleinvee het zelf maken van boter en kaas pottenbakken enz. is een heerlijk boek dat laat zien 1*750 ^oe zou kunnen! bij elke boekhandel Na 1 januari 1975 f 24,50 (voor zover dan nog verkrijgbaar) VELSEN-NOORD. Het tamboer- en trompetterkorps „Velsen-Noord S.M.”, thans nog bestaande uit negenentwintig tamboers en slagwerkers en eenendertig trompetters, zal binnenkort nog met tien leerlingen worden uitgebreid. Voorts zijn inmiddels nieuwe trompetten, in plaats van bazuinen aangeschaft, terwijl ook de kolbakken konden worden vernieuwd. Met de pluimen en de in samenwerking met de ouders gekochte fraaie laarzen, heeft het korps thans een nog fleuriger aanzien verkregen. In het hedendaagse taalgebruik is een bezoeking: een ramp, een onge luk, een plaag die niet af te wenden is. Ofschoon wij het woord thans in gemeenzame taal gebruiken en bij voorbeeld zeggen: die jaarlijkse schoonmaak is een bezoeking, is het woord pas gebruikelijk geworden door de bijbelvertaling. De eigenlijke betekenis is natuurlijk gewoon: be zoek en dan in het bijzonder: de daad van het bezoeken en wel: met genade of met ongenade Gods. Bezoek kon dus in vroeger tijd betekenen wat wij nu een verschijning noemen, maar de bijbel gebruikt het vooral in de zin van: komst om iemand te straffen. Zo gaat bezoeking kortweg: straf be tekenen. In die betekenis gebruikt de profeet Jeremia het woord herhaalde lijk. o.m. verkrijgbaar bij Witte Kruik Slijterij» Grote Houtstraat 26-30 Haarlem. Vrijheid van meningsuiting gunnen sommige Haarlemmers wel aan zichzelf, maar nooit aan hun burgemeester! En waarschijnlijk dit keer ook niet aan ondergetekende. B. J. DE KAT, Haarlem. deelte; 6. kleef middel; weefsel; V. '■aww BONN. (AFP) De Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer) heeft gisteren de wijzigingen in het wetboek van straf vordering goedgekeurd die woensdag al door de Bondsdag waren aanvaard. Verticaal: 1. Nederlandse provincie; deel van het jaar; 2. staaf; raadgever; jongensnaam; in oprichting (afk.); 3. verharde huid; insekteneter; bevallig; 4. nummer (afk.); water in Utrecht; plaats in Afrika; poste restante (afk.); water in Brabant; toets alleen (afk.); 5. opperbe velhebber voor Troje; zelfzuchtige; 6. deel van het spijsverteringskanaal; maaksel; beun; 7. ontvangen; hersens; dun; water in Brabant; 8. ik (Lat.); vervoerbedrijf (afk.); vod; lengtemaat (afk.); bijwoord; boos; 9. betrekking waarin personen tot elkaar staan; open plaats in het bos; koninklijk besluit (afk.); voorzetsel; 10. vreemde munt (afk.); vurig; heftig; deel van een ka- Met verwondering heb ik gemerkt, dat ons volkslied zo langzamerhand, zij het dan niet tot de verboden, dan toch op zijn minst gezegd tot de ongewenste liederen begint te horen. En dat terwijl allerlei merkwaardige bronstliederen, die meer in de beslotenheid van de slaapka mer dan in de brede openbaarheid van radio en tv thuishoren, onbelemmerd worden uitgezonden. Was het de goede gewoonte bij de opening van een con- certseizoen het Wilhelmus ten gehore te brengen, nu moet het opeens worden weggelaten. Dat zulks gebeurde direct na het overlijden van de heer W. Men- sink, die zich immer zo actief met het NPO heeft beziggehouden, geeft dubbel te denken. Het weglaten van het Wilhel mus bij de opening van het academische jaar in Leiden, waar dit jaar het 400- jarig bestaan van de Leidse universiteit wordt gevierd, en waar ons volkslied „vervangen” werd door een rede van een doctorandus die zijn onverwerkte jeugd frustraties toen meende te moeten etale ren, is gezien de historie van deze uni versiteit wel zeer merkwaardig. Als een hoogwaardigheidsbekleder hiertegen pro testeert is de boot helemaal aan. „Ludie ke” kunstenaars maken een „satirisch” beeld waarmee de protesterende bela chelijk wordt gemaakt en de afbeelding haalt de voorpagina van de plaatselijke pers. Als deze sculptuur niet ijlings wordt aangekocht door de gemeente vormt zich een comité met „verontwaar digden” over het afwijzen van deze aan koop. Een comité van lieden met deels elitaire titels, waarvan men zou denken dat de verkiezing niet in de potsierlijk heid zou zitten. Laten wij bedenken dat wij nu nog het Wilhelmus kunnen en mogen zingen. Het is geheel niet denk beeldig dat wij in de toekomst de Inter nationale moéten zingen, waarbij een rijksambtenaar van de geheime politie, gewapend met bullepees, toezicht houdt of dit wel luid en enthousiast genoeg geschiedt. Laten de ludieke kunstenaars bedenken dat kort geleden in eenzelfde staatsstructuur een tentoonstelling van moderne kunst in elkaar werd geramd, waarbij de schilderijen werden vertrapt en de kunstenaars op karateslagen wer den vergast DR. A. W. THÖNE, Haarlem. De belangrijkste knelpunten op de Nederlandse wegen zijn van 21 decem ber tot en met 27 december: AF SLUITDIJK: werkzaamheden bij Den Oever, waarvoor de rijbanen zijn ver legd. UTRECHT-ARNHEM-DUITSE GRENS: werkzaamheden bij Arnhem, waardoor in de richting Arnhem voor het vekeer twee rijstroken beschikbaar zijn en in de richting Utrecht één. HOORN-AMSTERDAM: werkzaamhe den op de Purmerenderweg te Purme- rend aan de Beemsterbrug. Voor verkeer in beide richtingen slechts één rijstrook beschikbaar. AMSTERDAM-DEN HAAG: tussen Burgerveen en Schiphol wegverleggingen en een snelheidsbeperking tot 70 km per uur. Bovendien een inhaalverbod voor vrachtwagens. DEN BOSCH: de aan de noordzijde van de stad gelegen spoorwegovergang in de Noord-Zuidroute is gesloten. Door gaand verkeer wordt omgeleid. Geadvi seerd wordt van de rondweg gebrüik te maken. ZUTPHEN: in verband met de hoge waterstand moet de IJsselbrug voor het wegverkeer veelvuldig en langdurig worden gesloten. Wachttijden van een kwartier en langer zijn geen uitzonde ring. Doorgaand verkeer wordt geadvi seerd om te rijden over Deventer of Doesburg. Men leest tegenwoordig wel in po litieke beschouwingen zinnen als: de regering is er in geslaagd de oppositie monddood te maken, dus: te beletten zich te uiten, het zwijgen op te leggen. Het woord lijkt doorzichtig, maar is het niet. Men denkt al gauw dat het wil uitdrukken dat iemand wat betreft zijn mond dood is, dat hij dus niet spreken kan of mag. De zaak zit echter heel anders in elkaar. Monddood is overgenomen uit het Duitse mundtod dat betekent: on mondig, incompetent. Het Duitse Vor- mund betekent: voogd en in onze woorden mondig en onmondig schuilt datzelfde woord mund, dat eigenlijk: macht, bescherming betekent. Wie mondig is, is volwassen en heeft geen Vormund (voogd) meer nodig. De be tekenisovergang tot: tot zwijgen ge bracht, is in ’t Duits begonnen en in het Nederlands overgenomen. 1 Verticaal: 1. si; 2. gelei; 4. beeld; 5. dl.; 6. ijsje; 7. re; 8. Mexico; 9. et; 10. ade; 11. Ie; 13. pi; 15. ja; 17. U.S.S.R.; 19. reaal; 21. e.p.; 23. Etna; 25. bestand; 26. sta; 27. turf; 28. leek; 30. R.K.; 31. t.n.o.; 33. vlieg; 36. tweetal; 39. blank; 41. A.P.; 43. L.D.; 45. in; 48. 1.1.; 50. koon; 51. rots; soep; De raadsleden Verduin (CDA) en De Groot (PvdA) gaven als hun mening, dat de regionalisering van het politieappa raat daarbij een rol speelt en de heer De Groot merkte daarbij op, dat in bet kader van die regionalisering een goed overleg met de gemeente Beverwijk, die wel een nieuw politiebureau bouwt, ge wenst is. Wethouder Roozen gaf als plaatsvervangend voorzitter van de raad te kennen, dat Beverwijk zeker bereid zal zijn tot overleg. 59. 67. 73. wad; 75. r.o.; 77. om; 78. t.a.; 79. ia; 80. Puzzel nummer 51 Horizontaal: 1. Keursoldaat der in fanterie; beroep; 2. scheepsbestuurder; aandrang; 3. och kom; jongensnaam; hoofdslagader; 4. Vochtig; plaats in Drente; behoeftige omstandigheid; 5, hetzelfde; jongensnaam; ingeslagen ge- maatschappijvorm (afk.); getij; stijgwerktuig; dun 7. roofvogel; deel van een Franse ontkenning; strafwerktuig; mu ziekinstrument; 8. rivier in Spanje; Ri vier in Duitsland; truc; plaats in Over ijssel; 9. deel van een Franse ontken ning; rivier in Oostenrijk; volledig ont wikkeld insekt; drank; 10. vogel; eens; watervogel; 11. Titel (afk.); bar; hijs werktuig; gedroogde halmen; geheel de uwe (Lat. afk.); 12. zoete lekkernij; kleur; vrucht van de kokospalm; 13. bekende motorraces (afk.); aanhaling; deel van de V.S.; bid (Lat.); 14. Duits lidwoord; voormalig Russisch heerser; uitgestrekte vlakte in de poolstreken; 15. steenmassa; langzame; deel van de dag. EUROPA -S MEUBEL Oplossing puzzel nummer 50 Horizontaal: 1. s.g.; 3. abdij; 7. Rome; 10. al; 12. iep; 14. Elsje; 16. etude; 18 lire; 20. ja; 21. ex; 22. se.; 23. Ee; 24. Elbe; 26. spits; 29. tirade; 31. tt; 32 curve; 34. ka; 35. senator; 37. Ie; 38. Ab; 40. lat; 42. flik; 44. li; 46. pas; 47. cel; 49. de; 50. kano; 53. elk; 55. gr; 57. on; 58. bedacht; 61. e.p.; 63. oksel; 65. ah; 66. Artist; C9. order; 71. Sloe; 72. U.S.; 73. we; 74. el; 75. re; 76. blos; 78. tapir; 80. soldij; 82. mal; 84. Ad; 85. asem; 86. arno; 87. na. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk vrijdag aanstaande in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DA- MIATE PERS B.V., POSTBUS 18, IJ MUIDEN. ober; 52. ich; 54. ketel; 56. elders; 60. aar; 62. pi; 64. robijn; 68. Susan; 70. el; 71. sela; s.m.; 81. dr.; 83. la. O er

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13