Rockefeller benoemd uit Gasten en personeel binnen tien minuten in veiligheid in Weer vitrines Van Speyk Show in Teyler leeggeroofd Uitkering voor bloedige zondag’ Vuile schoenen bij wandeling op strand Griep in aantocht DANS „Ons erelid” FAVETEX f J «toffe L J11 1 W9 few VRIJDAG 20 DECEMBER 1974 65e jaargang nummer 41 Het woord is aan L W WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN MOTIE SCHOLTEN NA INGETROKKEN (Van onze parlementsredactie) (Van een onzer verslaggeefsters) Ontheffing mogelijk voor Kalkarbijdrage AGENDA pagina 9 Zacht 375854 l Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s 2 3 AVONDJAPON div. modellen en kleuren 59,— en 69,— GEKLEED KOSTUUM zwart in zuiver scheerwol 159— 1*1 bétere dames-, heren- eri kinderkleding voor FABRIEKSPRIJZEN o.a. deze week „ONAANVAARDBAAR” Overbruggen Winkekeintr m Söalkwijk: tweedijizendp^keerplaatsen ^SStó&els,eenVroom enDreesmann,eenEbsa,eenC&A. Hutjebgmfe2’ onder de li bus 2,70,71. Nog een kans voor de dans Hta V- ZANDVOORT Een brand in hotel Bouwes aan de kop van de Kerkstraat heeft geen mensen levens geëist. Het hotel, dat na- I ifefe/'' ja is'. Jmuider Courar 4 Prinses Karadja: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 Losse nummers 50 ct. Hotel Kabinet overleeft debat Bouwes over huur maar net geheel gebrand W"l (Van onze kunstredactie) (Van onze stadsredactie) (Zie verder pagina 2) Tel. 023- W*1 -■ (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De Britse regering heeft 42.000 pond (252.000 gulden) ter beschik king gesteld van de nabestaanden van de slachtoffers van „bloedige zondag”. De nabestaanden zijn echter verre van blij met de uitkering. Sommigen spraken van „walgelijk” en van „beledigend”. voor doen. De recherche en brandweer begonnen in de loop van de morgen hun onderzoek naar de oorzaak van de brand. Verwacht wordt dat het hotel niet voor het ko mende seizoen weer in bedrijf kan zijn. Vanavond zou er in het hotel een feest zijn geweest met 600 gasten. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Evenals zondag probeerden de inbre kers het museum binnen te komen door enkele deuren te forceren. Dit lukte bij twee deuren, maar het bleek dat zij op die manier niet verder kwamen. Men blijkt daarna op het dak te zijn geklom men. De inbrekers kwamen zo bij de leeszaal, schoven daar een raam open en trapten een luik kapot. Vanuit de leeszaal konden ze op de begane grond komen en daar de vitrines legen. Als de mens gemaakt is naar Gods beeld en gelijkenis, dan is de gelijkenis waarschijnlijk erg slecht uitgevallen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. ac^n.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 1070y. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. Plein 1945 nr. 6 - IJmuiden Zacht weer met vrij veel bewol king en hier en daar wat regen of motregen. Vrij krachtige, aan de kust harde zuidwestelijke wind. Temperaturen circa 8 gra den. aanzienlijke oppositie tegen Rocke feller van liberale Democraten en Re publikeinen die zich niet konden vere nigen met het idee dat nu immense rijkdom wordt verbonden met grote politieke macht. Het persoonlijk for tuin van Rockefeller bedraagt 218 miljoen dollar (556 miljoen gulden) en de bezittingen van de Rockefeller- familie belopen 1300 miljoen dollar. De „bloedige zondag” speelde zich af in Londonderry in Ulster, op 30 januari 1972. Britse militairen openden de aan val op een menigte na een betoging die de autoriteiten verboden hadden. Dertien Noordieren vielen onder de kogels van de Briten. Onder hen waren één 16- jarige en vijf 17-jarige jongens- De leider van de katholieke minder- heidspartij in Ulster, Gerry Fitt, ver klaarde na het bekend worden van de uitkeringen: „Erg veel is het niet. Als ik een nabestaande van een van de slacht offers was, van wie in geen van de dertien gevallen enige schuld bewezen kon worden, dan zou ik erg teleurgesteld zijn”. (Zie verder pagina 3) De eerste kleine melding kwam bin nen om half zes, tien minuten later pas bleek de werkelijke omvang van de brand. De Zandvoortse brandweer moest assistentie vragen van Haarlem, Aerden- hout, Heemstede en Bloemendaal. Door de harde westenwind verbreidde het vuur zich snel over het hele hotel. Tien voor half acht kon het sein brand mees ter worden gegeven. De noordkant van het hotel was toen volledig uitgebrand. Aan de zuidkant was nog een brand haard die echter geen problemen meer opleverde. Omstreeks half negen, toen de slangen al gedeeltelijk waren ontkop peld en alleen nog werd nageblust, brak aan de noordzijde nog een korte felle brand uit die men echter snel meester werd. Bezwaarden kunnen een bedrag van vijftien gulden overmaken op een bij zondere girorekening van het ministerie. Zij ontvangen dan een verklaring die na invulling en ondertekening bij het elek triciteitsbedrijf wordt ingeleverd. Hier mee verklaart de bezwaarde zich bereid een bedrag gelijk aan de drie percent Kalkarheffing te betalen. Daarna ont vangt hij periodiek van het ministerie een stortings/acceptgirokaart. 9 4 9 11 11, 17 13 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, Medische diensten Kastje kijken Hitwijzer Kunst Puzzel Schrijvende lezers 13 Radio en televisie19 Strips19 Economie 21 Beurs23 Sport25, 27 HAARLEM. Voor de tweede maal binnen een week zijn enkele vitrines van het Teylers Museum leeggehaald. De inbrekers namen deze maal ruwe edel stenen, half edelstenen en goud- en platina-erts mee ter waarde van 5- a 10.000 gulden. Bij de eerste inbraak, zon dag, was de buit 11.000, De gemeente wijst er echter met na druk op, dat het publiek zich er van bewust moet zijn dat een strandwande ling toch oliesporen aan schoeisel zal achterlaten. Wanneer het water bij eb terugrekt naar zee, blijft er namelijk een brede laag dunne olie over het zand verspreid. Met het beschikbare materiaal is het voor de gemeentereiniging niet mogelijk hiervoor een oplossing te bie den. Wel zullen bij alle toegangen tot het strand van IJmuiden waarschu wingsborden worden geplaatst. In Beverwijk was vanmorgen nog niets bekend over eventuele schoonmaak- activiteiten voor het strand bij Wijk aan Zee. De Beverwijkse Gemeentereiniging verwees naar Openbare Werken en daar is het wachten op een beslissing van het gemeentebestuur. DEN HAAG (ANP). Gemoedsbe- zwaarden tegen de Kalkarheffing, hoe ven deze in de toekomst niet meer te betalen. Het ministerie voor Economi sche Zaken heeft voor deze mensen een ontheffingsregeiing getroffen. exact worden vastgesteld. De on geveer zestig aanwezige hotelgasten en 35 personeelsleden konden op tijd en zonder paniek binnen tien minuten in veiligheid worden ge bracht. HAARLEM. „Ons erelid”, de al veel besproken plastiek, waarmee burge meester mr. L. de Gou in een satirisch licht is geplaatst, zal vanavond te zien zijn op de televisie. Na vele maanden van gedegen onder zoek is Nelson Rockefeller gisteren officieel benoemd tot de 41ste vice- president van de V-S. Het Huis van Afgevaardigden gaf uiteindelijk zijn goedkeuring aan de benoeming. De Senaat had dit al gedaan. Op de foto legt hij de eed af ten overstaan van opperrechter Warren Burger. De stemming in het Huis was 287 vóór en 128 tegen, een weerspiegeling van de- DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft vannacht het debat over de huurprijsontwikkeling slechts met de grootste moeite overleefd. ARP en KVP bleken niet bereid hun' verzet tegen de meldingsplicht voor huurverhogingen voetstoots op te geven. Pas nadat de regering uitdrukkelijk het onaanvaardbaar had laten horen en Den Uyl zelf ten tonele was verschenen, trok de ARP de motie-Scholten, die een af zwakking van de meldingsplicht betekende, in. i 1 Mét de beide Haarlemse kunstenaars, die het hebben gemaakt, Piet Zwaans- wijk en Gerrit van Dijk, is „Ons erelid” gast van Aad van den Heuvel in diens Van Speyk Show, uit te zenden op Nederland II van 20.20-22.55 uur. De Wet Huurprijsontwikkeling is de eerste wet die op grond van de huur- en subsidienota van minister Gruijters in de Kamer aan de orde kwam. De wet is bedoeld om het gat te overbruggen dat valt tussen het aflopen van de Machti gingswet en het tijdstip waarop de nieu we Huurwet van kracht wordt. De Tweede Kamer toonde gisteren nogal wat bezwaren tegen het ontwerp. De KVP en ARP, die in het debat sleutel posities innamen, hadden het vooral niet begrepen op de administratieve romp slomp die de wet huns inziens teweeg zou brengen, en dan met name in gebieden waar tot nu weinig reden tot ongerust heid is. Ook vond men, en vooral de ARP’er Scholten maakte zich daarvoor sterk, de grens van 8 percent te laag. Gezien de ontwikkeling van lonen en prijzen moet deze minstens op 9 percent uitkomen, zo meende hij. De brand, die vermoedelijk in het trapportaal is ontstaan, werd ontdekt door de Zandvoortse nachtportier Lam mers, die gewond raakte in zijn pogin gen nog zoveel mogelijk mensen te wek ken. Hij' moest met tweedegraads brand wonden in het ziekenhuis worden opge nomen. Verschillende mensen, onder wie brandweermannen, liepen lichte snij- en brandwonden op. Door de sterke rook ontwikkeling raakte een aantal mensen bedwelmd maar met sterke koffie en frisse lucht kwamen zij weer snel op de been. Het gastenboek werd als eerste gered, terwijl brandweermannen met gasmakers naar binnen gingen om deze mensen te wekken alvorens met blussen werd begonnen. Daardoor kon binnen twee uur worden vastgesteld of alle mensen in veiligheid waren. Even na achten ontstonden geruchten dat er toch nog vijf vermisten zouden zijn, later werd gesproken van drie, maar die vrees bleek ongegrond. De meeste gasten kon den langs de normale weg het hotel verlaten, enkelen moesten met de twee weken geleden aangeschafte hoogwerker uit de ramen van de verdiepingen wor den gehaald. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Vanmiddag is begonnen met een eerste aanzet van de reiniging van het strand van IJmuiden. De ge meentelijke Reinigingsdienst begon met laadschoppen de ergste proppen en vlek ken ruwe stookolie van het strand te verwijderen. Men wil proberen het strand in korte tijd weer redelijk be gaanbaar te maken. Van harte ging dat echter allerminst. AR-leider Aantjes noemde het treurig dat de regering zo de Kamer voor het blok zette. Hij zei aan het „onverant woordelijke” optreden van het kabinet niet te willen meewerken. Aantjes he kelde in felle bewoordingen de gang van zaken rond het wetsontwerp. .•Weken lang is er gemanoeuvreerd, niet in het minst door de uitlatingen van staatsse cretaris Van Dam buiten het Kamerge bouw.” „Wij zijn in het verleden bereid ge weest deze politieke combinatie te steu nen, onder meer door aan een ingrijpen de verandering van het huurbeleid mee te werken. Maar als het kabinet zich in deze situatie wil brengen, zijn wij niet bereid de verantwoordelijkheid langer te delen”, aldus Aantjes. De huurprijsontwikkeling werd ten slotte tegen half vier ’s ochtends aange nomen met als tegenstemmers .de ARP- ers Schakel en Schouten, de KVP-er Hutschemakers en WD, CHU, DS’70, BP, RKPN, SGP en GPV. Aanvaard werd ook een nieuw amendement-Schol- ten om de wet slechts voor één jaar in plaats van twee te laten geldqp. Binnen een jaar zal de discussie over de grens waarboven huurverhogingen moeten worden gemeld (nu 8 percent), dus op nieuw in de Kamer worden gevoerd. De KVP’er Cornelissen had kort daar voor onder druk van de regering zijn amendement ingetrokken om de ge meenten te laten beslissen of een mel dingsplicht, met daaraan gekoppeld de bevoegdheid van de regering een maxi- mum-huur vast te stellen, in de regio noodzakelijk is. De regering had het amendement gedeeltelijk overgenomen door in d e wet op te nemen dat de gemeentebesturen over het besluit zullen worden gehoord. Inschrijving klubs voor jongelui, gehuwden en verloofden IJmuiden, Zeeweg 251, donderdags en vrijdags van 78 uur n.m. De soort die nadert, is een A-griep. Volgens de inlichtingen uit Genève, heerst die op het ogenblik in Tsje- cho-Slowakije, Frankrijk en Zwit serland. Dr. Mazurel van het influ enzacentrum van de Wereldgezond heidsorganisatie voor Nederland bevestigt dat de soort die verwacht werd, inderdaad aan onze grenzen staat. Maar, zo voegde hij eraan toe, er is in ons land nog geen enkel geval van deze soort gemeld. Dit alles viel ook te beluisteren op het ministerie van Volksgezond heid, waar een woordvoerder zei dat het hem niet zou verbazen als de A-griep in de eerstvolgende we ken zijn intrede zou maken. Maar, zo zei hij, omtrent de omvang van de epidemie is nog niets te voor spellen. Het is nog steeds mogelijk zich te laten inenten tegen de komende soorten. Er is wel haast bij, want het duurt een paar weken voor de inenting de volle bescherming biedt. Mensen met kwalen dienen goed te zijn ingeënt en kunnen het ziekenfondsrekening laten De anderen moeten ervoor betalen. genoeg was volgeboekt, is vanmor gen in alle vroegte volledig uitge brand. Alleen de muren van het vier verdiepingen tellende complex staan nog overeind. De schade loopt in de miljoenen, maar kan moeilijk Vijfendertig man personeel staat voor lopig op straat. De gasten werden onder gebracht in Bouwes Palace verderop aan de boulevard en in het vroegere strand hotel. Slechts een enkele bleef in pyja ma op geleende schoenen en in een geleende jas de brand volgen. (Van onze medische medewerker) DEN HAAG. De griep is weer in aantocht. Ze nadert onze grenzen, De laatste paar jaar is het allemaal nogal meegevallen, maar het ziet ernaar uit dat het nu een echt griepjaar zal zijn. h i««rt nt 7 JiSSE"-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1