KNWU verrast sponsors met verplichting van minimum-loon Gantwarg en Baba Sy namen de leiding Voetbairaad geïnstalleerd Vultink weer in de fout TOTO-LOTTO cBirdy' Top-treffen in damtoernooi eindigt met puntendeling Suurbier en Zwaan 2 duels M geschorst sir 1ÏP ■ijl BL id een miljoen gulden aan prijzen t M I I I T w tI djl! Elke week zyn er!8Birdy tafelgarnituren te winnen in onze puzzelcampage. Winkelw. f25^ ■■KmHK ■Hl 15 V R TJ D A G n DECEMBER SPORT 1974 fswa^Es Half miljoen Optimistisch XM- ?AAT Tegenstellingen Salarissen idere Meer zorgen dg. is J ‘EXCLUSIVE*' 'EXCLUSIVE SIMM 1972 1972 1970 1969 1972 w I I - |||i 'W X/ V7 SF^SB TON VISSERS DREIGT MET NIEUWE WIELERPLOEG WEER UIT TE WIJKEN (Van onze sportredactie) HRtSlER 4ATRA PETER HEERKENS (Van onze dammedewerker) (ADVERTENTIE) i 8 ik De een grote afwikkeling, waarna hij verlo ren bleek te staan. een (wat ■N. ar. AMSTERDAM. De met veel span ning tegemoet geziene confrontatie tus sen Harm Wiersma en de Rus Iser Koeperman in de eerste ronde van het Suikerdamtoemooi is in remise geëin digd. De Rus Anatoli Gantwarg en de Senegalees Baba Sy waren de enige spelers in de grootmeestergroep die tot winst kwamen. „Want”, zegt Wim Schepers (31 jaar), die na een jaar van non-activiteit onver wacht weer gaat koersen, „wat ik uit de gesprekken met alle jongens wijzer werd, is dat niemand honger hoeft te lijden. En daar gaat het maar om: brood op de plank.” Ton Vissers: „De minst gesalarieerde bij ons heeft een jaarinko men van minimaal tien mille. De hoog- sten dat zijn er een stuk of drie zitten rond de 30.000 gulden. Dat vind ik knappe bedragen.” DEN HAAG (ANP).— Mr. H. W. van Doorn, minister van CRM, heeft in Den Haag de leden van de raad voor het betaald voetbal geïnstalleerd. De raad, tot stand gekomen op initiatief van het bestuur betaald voetbal van de KNVB is een uit 19 leden bestaand adviescollege Die theorie horend, ploft Vissers van verbazing. „Daar gaat het nou net om,” jammert hij. „Volgens de Nederlandse wet kunnen we met contracten van zes of meer maanden volstaan, maar de internationale wielerunie verplicht elke sponsor overeenkomsten van één jaar te sluiten. Zoals Meeuwesen het stelt, wor den we gedwongen tot fraude. En daar wens ik niet aan mee te doen.” Ton Vissers intussen barst, geheel zijn aard, van optimisme. Hij gaat als mana ger van de ploeg fungeren en streelt zich met de gedachte dat ondanks alle kritiek op hem, een firma bereid was een half miljoen aan zijn beleid toe te vertrouwen. „Wanneer ik naga”, stelt hij voldaan, „dat het de KNWU, met alle relaties die zo'n bond heeft, niet lukt om drie mille bij elkaar te harken voor een cyclocross klassement waar ik dan voor zorg en ik krijg vijf ton los, dan mag ik toch wel veronderstellen dat ik nog niet zo’n slechte ben als ze weleens denken." Voorzitter is mr. Jacques Hogewoning, tevens praeses van het bestuur betaald voetbal KNVB. In de raad hebben Volgens een voorzichtige raming zou de nieuwe KNWU-bepaling de Alsaver- De problemen van Ton Vissers bij zijn rentree zijn daarmee niet geheel en al opgelost want de controverses die deze wielerbaas achtervolgen spitsen zich verder toe op een publiciteitsmedium dat bij voortduring twijfelt aan de betrouw baarheid van de anti-alcoholpil die Vis sers’ firma (voor wie hij als directeur Nederland optreedt) op de markt brengt en een kort geding, dat de vader van Klaas Pieter Sterk aanspande tegen de KNWU omdat zijn zoon geen prof-licen- John Newcombe werd in Sydney verrassend uitgeschakeld door de jonge tennisser Phil Dent: 6-4, 6-4. onder meer zitting vertegenwoordi gers van de ministeries van CRM, bin nenlandse zaken en sociale zaken. Het ministerie van financiën komt uit met een waarnemer. Voorts is de vereniging van Nederlandse gemeenten present, met daarnaast (uiteraard) de verschillende belangenverenigingen in de voetbalbran- che, zoals de FBC, WCS, WON en BSBV. In zijn „antwoord” op de mstallatierede van de minister gaf mr. Hogewoning als zijn mening „dat de raad voor de voet balsport als vorm van topsport een rol kan vervullen in de beleidsontwikke ling van het departement van CRM”. De voorzitter van de raad distantieerde zich enigszins van de „ongezouten kritiek”, die de minister heeft moeten incasseren op diens nota sportbeleid. De heer Hoge woning vond de uitspraak van de be windsman, dat „in de komende tijd meer systematisch en in overleg met de be trokkenen aan de verschillende vraag stukken rond de topsport aandacht moet worden gegeven”, zeer belangrijk. Hij zag hierin een duidelijke aanmoediging voor de leden van de raad. DEN HAAG. (ANP) De strafcom- missie betaald voetbal van de KNVB heeft Wim Suurbier voor zijn gele kaart tijdens de wedstrijd tegen PSV met twee wedstrijden, ingaande 20 december, ge schorst. Bovendien kreeg de Ajacied een boete van 250 gulden. Ben Thomas van Wageningen die tegen Feyenoord uit het veld werd gestuurd kreeg 1 wedstrijd, 100 gulden boete en een boeking. De straffen, die alle ingaan op 20 december zijn verder: Telstar: J. Zwaan, twee wedstrijden on voor waardelijk en 150 gulden. Go Ahead Eagles: R. Geestman. een wed strijd onvoorwaardelijk en 150 gulden. ploeg met een halve ton extra belasten, aldus Vissers: „Dat geld heb ik niet. Ons budget is totaal besteed. We gaan alle grote klassiekers doen, we nemen een trainingskamp op Mallorca en zoals de zaken nu staan vertrekken we in de Tour de France. Daarmee zijn alle cen ten op.” Wat Vissers echter wel volhoudt, is dat zijn vastberaden houding tegenover de KNWU-officials, die ten slotte uit mondde in een scheuring van zijn ploeg, niets te maken had met een verkeerde financiële planning, maar alles met en valse instelling van journalisten die naar zijn mening te ver gingen in een plei dooi voor de socialisering. Ton Vissers, niet stuk te krijgen, zette ondanks alles door („Geen mens die het zal lukken mij weg te schrijven”), be wees zijn reputatie als koning der spon sorzoekers door een half miljoen gulden los te peuteren bij de Zwitserse firma Alsaver (een maatschappij van voedings- produkten) en.dreigt net als een jaar geleden in onmin te raken met de wieler- autoriteiten. Over hetzelfde probleem: het verzeke ringspakket voor de 15 coureurs die hij contracteerde: Duyndam, Krekels, Sche pers, Kelleners, Vrancken, Slüper, Kooken, Aling, Sterk, Jan van Katwijk, de Spanjaard Castillo en de Belgen Van Roosbroeck, de broers Albert en Fran cois van Vlierberghe en De Brouwere. Een ploeg die zal rijden onder leider schap van Lomme Driessens (vermaard als ex-coach van onder anderen Coppi, Van Looy en Merckx) en de kleuren (zwart-oranje) overnam van het enkele maanden geleden gestopte BIC. Precies zoals begin dit jaar, belooft hij het land uit te vluchten met zijn pas verworven Nederlandse wielerstal. Al leen zullen er, wanneer het inderdaad zover komt, niet zulke onverkwikkelijke situaties mee gemoeid zijn als toen, want alle Nederlandse coureurs kunnen dan hun plaats behouden. De nieuwe crisis-situatie is kersvers en zorgde voor de nodige opwinding tijdens de materi- aal-uitreiking donderdag in Udenhout. Alsaver-directeur P. Bauwwens kwam daar de renners bezweren, dat, wat de KNWU ook aan stoute plannen mag uitbroeden, er niemand de dupe van zal worden. In tegenstelling tot vorig jaar ook. zijn nu reeds alle contracten gete kend en met de salarissen lijkt het eveneens stukken beter te liggen dan bij Vissers’ Robot-aanbiedingen. DEN HAAG. (ANP) De uitslag van lotto no. 16: Aantal deelnemers 1.105.818. Inleg 4.175.604. Prijzenbedrag 2.023.716, le prijs: 7 winnaars, die elk bruto 104.928 ontvangen, 2e prijs: 6 win naars, die eik bruto 33.056 ontvan gen, 3e prijs: 377 winnaars, die elk ƒ789 ontvangen, 4e prijs: 11.165 winnaars, die elk 35 ontvangen, 5e prijs: 11.882 win naars, die elk 33 ontvangen. De toto uitslag: Aantal 823.718. De uitslagen van de eerste ronde zijn: grootmeestergroep: Michel Hisard (fra)—Wat- scheslav Tsjegolev (SOV) 1-1, Baseircu Ba (Sen)Frans Hermelink (Ned) 1-1, Baby Sy (Sen)Frank Drost (Ned) 2-4), Robert Clerc (Ned)Jean Pierre Rabatel (Fra) 1-1, Carl B. Smith (VS)—Antoli Gantwarg (Sov) 0-2, Iser Koeperman (SOV)Harm Wiersma (Ned) 1-1. Jeugdwereldkampioenschap: Bernard Robil lard (Haiti)—Kor Hofstee (Ned) 2-0, Ben Zion Bronstein (Isr)Bernard Jouvért (Fra) 0-2, Edward Boezinsky (Sov)—Jadrenko Ahel (Joe) 2-0, Ferdinand Deter (Sur)Miroslav Stanek (Tsj) 2-0, Patrick Martens (Bel)Hans Jansen (Ned) 0-2. Dames wereldkampioenschap: Barbara Graas (Ned)Eef Nieuwenhuizen (Ned) 1-1, Raymond Barras (Fra)Christiane Claes (Bel) 2-0, Jadranka Nizic (Joe)Elena Mikhailovska- ja (Sov) 0-2, Lily Munitz (Isr)—Iraida Spass- kaja (Sov) 0-2 tie kreeg en dus nit de Alsaver-ploeg dreigt te vallen. Klaas Pieter Sterk was een grote be lofte toen hij in 1970 adspirantenkampi- oen van Nederland werd, maar hij maakte zich wegens zijn voorkeur voor een meer luxe leven nooit waar. „Ik gaf meer om de lol en de gein,” meldt hij eerlijk. „Maar ik voelde me tenslotte lichamelijk zo achteruit gaan, dat ik dacht: ik begin weer te koersen, want in die tijd voelde ik mij' stukken beter.” Waarom dan ineens als prof? „Omdat,” legt hij uit, „dat een beroep is waarvan ik het gevoel heb dat ik het echt goed kan.” De KNWU weigerde hem op grond van een leeftijdsreglement want Klaas Pieter Sterk (20) komt één jaar te kort voor de norm die in de boeken staat. Aan een andere voorwaarde, die van een behoorlijk contract, voldoet hij wél- Een andere eis is discutabel: de pres- tatielijst als bewijs van klasse. Klaas Pieter Sterk: „Flauwekul. Ik vierde drie jaar feest, ik begon ineens als amateur te koersen en werd dertiende in de omloop van Midden-Zeeland en 27e in de Omloop van het Zuiden. Dat is toch wel een beetje bewijs, dacht ik. Wat de KNWU wil, vind ik onzin. Wanneer ik morgen ga koersen met tweeduizend gulden op zak om die uit te delen voor het kopen van overwinningen, dan heb ik binnen een paar weken een stel wedstrijden op mijn naam. Is dat dan eerlijk. Begin januari dient met als advo caat de bekende mr. Janssen van Raay het kort geding dat vader Ge rard Sterk tegen de wielerbond inzette. „Maar,” zegt deze, „als ik voor die tijd met de KNWU tot een redelijk akkoord kan komen is me dat net zo lief, want aan al die negatieve publiciteit hebben we geen van allen wat”. Naar schatting heeft Ton Vissers (52 jaar) in de twaalf jaar dat hij zijn managerswerk doet, zo’n acht miljoen gulden via sponsors in de sport gepompt. Zijn ervaring van die inspanning: „Ik had van al dat werk niets willen missen, maar ik heb in verhouding tot wat ik deed niet genoeg waardering gekregen. Er is steeds te veel nadruk gelegd op wat ik er zelf aan overhield. Dat ik er aan verdiende Is logisch, want ten slotte koos ik het als mijn beroep en via mij werden anderen er ook rijker van. En ten tweede durf ik te stellen dat elke coureur boven de middelmaat meer ver diende bij mijn ploeg dan ikzelf. Je mag van mij direct de begroting zien. Daar sta ik op voor 35 mille. Maar een stuk of drie coureurs ook. En die pakken aan het eind van het seizoen via extra geld een totaal van een ton. Dan kun je mij toch geen uitzuiger noemen. Tegenover centrumspel van Koeper man stelde Wiersma een riskante omsin- gelingsactie met zijn rechtervleugel. Voordat de werkelijke strijd kon ont branden, vereenvoudigde Koeperman echter. De overblijvende stand was re mise. Gantwarg heeft tegen de Ameri kaan Smith de overwinning niet cadeau gehad. Meer dan het afdwingen van een randschijf op 16, kon de Rus aanvanke lijk niet bereiken. In het late midden spel had Smith enige malen de remise in handen. De Amerikaan speelde echter een variant, waarin hij te laat een winnende )finesse voor Gantwarg ont dekte. Stukoffer kon hem toen niet meer redden. Frank Drost vocht meer tegen de klok dan tegen Baba Sy Voor de eerste vijftien zetten had hij niet minder dan anderhalf uur bedenktijd gebruikt. In de tijdnoodfase nam Drost ENSCHEDE (ANP). Het begint van Hans Vultink een verontrustende ge woonte te worden dat hy als kadrist ge regelder een nederlaag krjjgt te incasse ren. Op de eerste dag van het toernooi om het Nederlands kampioenschap 47/2 in Enschede, was het al weer zo ver. In zijn avondpartij tegen Piet Vet, die ’s middags nog kansloos was geweest te gen Velthuis, werd Vultink na een slo pende strijd geklopt met 333 tegen 400 in zeven beurten. Vet confronteerde de titelverdediger in de tweede beurt met een serie van 296. Vultink stond nog op nul en de beslissing leek bereikt. In een krachtsinspanning kwam Vultink echter toch nog tot herstel. Hij kwam tot 302, maar miste toen, hevig transpirerend, een niet al te moeilijke pique. Vet liet zich die mogelijkheid niet ontnemen en klopte Vultink alsnog. Die zal dan vermpedelijk bestaan uit het net als bij Robot ombuigen tot ploeg van Belgische nationaliteit makkelijker regels) waarvoor dan echter uitbreiding nodig is, omdat volgens de UCI-formule tegenover de tien Nederlanders twintig Belgen moeten staan. „Morgen,” onthulde Vissers, „vliegt Driessens naar Parijs om te pra ten over samengaan met de op Belgische leest geschoeide Franse ploeg van Jeunet. Die firma wil in principe, en dan is het een kwestie van onze shirts even veran deren. In dat geval krijgen we er de gebroeders Leman bij en ploegleider Van Vaerenberg, maar dat kost ons niets, want die brengen gewoon hun eigen geld mee.” Wat Vissers nu andermaal in botsing met de KNWU gaat brengen, is een ophanden zijnde bondsbepaling (die ver moedelijk over 14 dagen officieel be krachtigd wordt), dat met ingang van het nieuwe seizoen alle sponsors hun renners op de loonlijst moeten zetten,; wat vrij vertaald neerkomt op de ver plichting van het geldend minimumloon plus sociale verzekeringen, in totaal een bedrag van ruim 15.000 gulden. Ton Vissers is in opperste woede ont stoken en ook zijn collega Piet Liebregts van de Frisol-ploeg staat op springen. „Dit,” briest Liebregts, „wordt een puin hoop- De vent die dat plan uitvond, heeft geen barst verstand van het wiel rennen. Een coureur is een free-lancer. Dat wordt vergeten. Wat de KNWU wil, is belachelijk en ik zal mijn directeur dan ook voorstellen niet op die voor waarden in te gaan. Of alle coureurs die geen 15 mille waard zijn, ontslaan. Dat kan ook. Maar zijn we er dan met de wielersport? Ik weet dat Peter Post (wegens vakantie onbereikbaar voor commentaar - red.) er om bepaalde redenen net zo over denkt. Post zet geen mens op de loonlijst. Dat heeft-ie me laatst nog verteld.” Ton Vissers: „Ik ben op zich niet tegen sociale voorzieningen, maar wel op de basis zoals die in de wielersport geldt. Een coureur krijgt 1 naast zijn salaris startgelden, premies, en overwinnings- geld, dat hij zelf mag houden. Nou, laat hem dan zelf ook zijn verzekeringen Meer dan een half miljoen wenst Alsaver er echter niet in te stoppen, „dus,” redeneert Vissers, „dwingt de KNWU ons tot een tegenactie.” deelnemers 304.687. Inleg Prijzenbedrag 443.537. le prijs: 29 winnaars, die elk 7.199, bruto ontvangen, 2e prijs: 1.504 winnaars, die elk ƒ65 ontvangen, 3e prijs: 14.904 win naars, die elk 9 ontvangen. UDENHOUT. Vorig jaar om deze tijd bereidde wielermanager Ton Vissers bekend van vele spectaculaire optre dens de Robot-ploeg voor, een prof- equipe waar het een maand of wat later danig fout mee liep toen de publiciteits media zich vastbeten in Vissers’ strijd tegen de sociaalmakers van de wieler sport. Achteraf wil Ton Vissers nu wel toegeven dat het Robot-avontuur voor een belangrijk deel fout ging door zijn te groot enthousiasme. „Ik streefde naar te veel voor het weinige geld dat ik als budget kreeg. Eerlijk gezegd kon het eigenlijk allemaal niet zo. Maar dacht: ach, dat komt wel terecht, ambitie joeg me op.” Frisol en nu meer op de weg dan op de baan wil koersen en Jan van Katwijk die half vorig seizoen om financiële redenen wegging bij de Belgische ploeg van Rik van Looy en nu dus weer onderdak is. Ploegleider Lomme Driessens (voorgrond) en manager Ton Vissers (naast hem) in gesprek met énkele leden van de nieuwe Alsaver-wielerploeg. V.l.n.r. Wim Schepers, die na een jaar van ploegleiderschap bij Tim OU zelf weer in actie komt. Klaas Pieter Sterk die voorlopig geen licentie krijgt van de KNWU, Leo Duyndam die vertrok bij regelen. Of alle neveninkomsten afdra gen aan de sponsor, maar dat hoeft van geen mens... Kijk, dan zeg ik: dat zit scheef.” Volgens KNWU’s bureau-directeur Harrie Meeuwesen zijn de emoties bij voorbaat alweer té hoog opgelaaid- „Wat wij willen,” zegt hij, „is een al jaren oud plan, om de beroepswielrenners de maximale zekerheid te geven. De Sociale Verzekerings Raad dringt daar, en te recht, steeds op aan. Wat de sponsors zich echter niet realiseren, is dat je volgens de wet iemand minimaal zes maanden in dienst moet hebben en ver houdingsgewijs moet betalen. De meeste profs zijn hooguit een maand of negen actief, wat neerkomt op een verplichting van zo’n tien mille. Wat ik er van weet, is dat Vissers dat gemiddelde betaald; waar maakt hij zich dan druk om?” Sponsor Alsaver wenst er in elk geval geen stuiver bij te doen. Directeur Bauwwens stelt zich op het standpunt dat de heren Vissers en Driessens het maar moeten zien te rooien met hun half miljoen gulden dat inmiddels pér bank aan dit duo is overgemaakt. Een unieke financiële situatie in de wieler sport. „Dat mag je wel zeggen,” beaamt Vissers. „Onze sponsor heeft in feite niets te vertellen- Wij leggen onze ver antwoording pas na het seizoen af in plaats van per maand te declareren.” Zakelijk gezien kan men zich af vragen of dat een verstandig beleid is van een geldschieter. Kor Hofstee is het jeugdwereldkampi oenschap slecht begonnen. Bernard Ro billard uit Haïti verrast hem met een bekende damcombinatie. Bij het dames- werldk'ampioenschap deelden de Neder landse deelneemsters Barbara Graas en Eef Nieuwenhuizen de punten. Na knap voorbereidend werk kwam Graas op dam. Deze werd door Nieuwenhuizen voor schijf ver lies af genomen. Een eind spel van vier tegen vijf stukken bleef over. Graas verzuimde daarna tot drie maal toe de winst, omdat ze het afspel te hastig speelde. De Russinnen Michai- lovskaja en Spasskaja hadden weinig moeite met respectievelijk Nizic uit Joe goslavië en Munitz uit Israël, die hun debuut in een internationaal toernooi maken. ze een Bauwwens: „Ik-vertrouw Driessens en Vissers volkomen. Zij zijn de vakmen sen, naar mijn mening hebben goede reputatie die ze niet te grabbel willen gooien; ze zoeken het verder maar uit. Door het geld ineens te krij gen kunnen ze op hun gemak werken en ik ben van een hoop gezeur af. Aan het eind kijken we samen hoe het is gelopen en bij tevredenheid ben ik bereid op die basis volgend jaar weer een ploeg te adopteren.” SB

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25