ISRAEL WACHT OP ARABISCHE POLITIEKE CONCESSIES Veiligheid kent geen tijd Zeker 200 doden Servan-Schreiber wil niet als ambassadeur naar China Tupamaros-guerrilla’s nemen wraak in Parijs Adviseur van Nixon in gevangenis door koudegolf in India UITKERING „BLOEDIGE ZONDAG” „Lichaamsgeur reden voor ontslag” r fi ■MM 3 Cambodja’s minister van Defensie Onassis neemt ontslag Voor Augustin meer bewegingsvrijheid „is gezond” S^ielzen tafels J^oeren meubelen kennemerstraatweg 231 heiloo 072-34966 (t.o.de St. Willibrordus Stichting) M ^..Ul I x 9tï V R IJ D A G 20 DECEMBER 1974 BINNEN» EN BUITENLAND :en 1 Duitse rechtbank: as >ek iek en ies ien ine ter (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) :en ng ten rse ng ise ke te ise ise ie- Met lede ogen - .f Openheid van Israëliërs wekt de woede op van Henry Kissinger L (ADVERTENTIE) politieke concessies te doen. o, «Mjrf PARIJS (Reuter, DPI en AFP) De militaire attaché van Uruguay in Parijs, de 45-jarige kolonel Ramon Trabal, is gistermiddag in de ondergrondse garage bij zjjn luxe flat doodgeschoten. Een groep die naar een Tupamarosleider is genoemd, ver klaarde drie kwartier later, verantwoordelijk te zjjn voor zjjn dood. Ooggetuigen ver telden zeven of acht schoten gehoord te hebben. Daarna zag men twee mannen weg vluchten. „Het leek op een vuurpeloton”, zei een van de ooggetuigen. Een dokter die in dezelfde flat woont en de schoten hoorde kwam de trappen afrennen en vond de stervende kolonel. de schuld te mislukken melsnaam maar zonder tegenprestatie een offer te brengen. Liever dan de vredes conferentie van Genève bijeen te laten komen, die moet mislukken omdat Israel bij aanwezigheid van de PLO zou weg blijven. En dan zou Israel toch nog de schuld krijgen. President Hafez Assad van Syrië heeft PNOM PENH. (AFP) De Cambod jaanse minister van Defensie, Thappana Nginn, heeft ontslag genomen, zo is uit officiële bron in Pnom Penh vernomen. lig. om ing dat uit oet de> 'an 'en er- der zan itie uit er- de en ran igd ow >nd ar- bij )U- i te nu ter >or in ig- eld 'tig de J. ran le- eid en tis- aar 5U- ien ran ing het ;en gs- de ize ri de de ’er igs ge- 00. LIS— ui- ;ad re in 1U- er- ;ei- De ijn >k- en, id- :h- :1e- in- in □e- es- in de- jut es- iis- ~en jen tal m- PARIJS. (UPI) „Ik ben volkomen gezond en helemaal niet ziek”. Dit heeft de Griekse multi-miljonair Aristoteles Onassis gisteravond laten weten. De vraag is nu: wat doen de Verenigde Staten als het voor de volgende keuze staat: of oorlog in het Midden-Oosten, gevolgd door een olieboycot en een economische crisis in de westelijke wereld of Israel moet een stuk terug, om die economische crisis te vermijden, of in ieder geval uit te stellen. Met in zijn achterhoofd vermoedelijk de statistische gegevens dat een mens eer der op de weg aan zijn einde komt dan wanneer hij deel uitmaakt van een strij dend modern leger, schafte deze West- duitser zich een tank aan om zich toch in redelijk tempo tussen zijn gemotori seerde medemens te kunnen voortbe wegen. De 5,5 ton zware Hotchkiss-tank kocht hij van het Westduitse leger. De 65 kilometer per uur die de tankbezit- ter vooruitkomt is hem voldoende zeker in deze lange rij wachtende auto mobilisten in Frankfurt want veilig heid kent geen tijd. JERUZALEM Waarom laat Israel zoveel uitlekken over de in directe onderhandelingen die met Egypte via Kissinger gevoerd won den? Nog voordat minister van Buitenlandse Zaken Allon tien da gen geleden naar Washington ging legde premier Rabin al precies in de krant „Haaretz” uit wat de Is raëlische strategie is: onder meer een wig drijven tussen Syrië en Egypte. De voorstellen die Allon aan Kissinger deed voor terugtrekking uit de Sinaï stonden uitvoerig in de Israëlische en de de militaire attaché van het fascistische regime van Uruguay, heeft voor zijn misdaden geboet. Hij is verantwoordelijk voor de jacht op politieke vluchtelingen uit Uruguay in Frankrijk, met de zegen van de Franse regering die uit wapen handelaars bestaat en voor wie alleen geld belangrijk is. Hij was een beul, voormalig hoofd van de militaire inlichtingendienst, en heeft zich onderscheiden in beestachtig- in- ra- De ge- die ink net NEW DELHI. (DPA) Een al dagen lang durende koudegolf in Ihdia heeft naar schatting al van 200 mensen het leven geëist. De meeste doden, zeker 112, zijn ge vallen in de deelstaat Bihar. In Kasjmir, waar de temperaturen tot maximaal vier graden onder nul zijn gedaald, zijn door sneeuwstormen en lawines 29 mensen om het leven geko men. heid bij de vervolging van vakbondsle den, revolutionairen zoals Raul Sendic, en de nationale verzetsbeweging Tupa maros”, aldus de verklaring. De ambassadeur van de Zuidameri- kaanse staat Uruguay, Jorge Barreiro, gelooft dat het een politieke moord was, maar hij heeft nog nooit van het be staan van de „internationale brigade” gehoord. Functionarissen van de ambassade van Uruguay bevestigden dat kolonel Trabal. politiek nu wel is uitgerangeerd, wordt een officier bjj de cavalerie, in Monte- video bij de inlichtingendienst heeft ge werkt en bij de hardhandige onderdruk king tegen de Tupamaros betrokken was geweest. De ambassadeur zei dat het lijk van Trabal na onderzoek naar Montevideo zal worden overgebracht. Raul Sendic is een 49-jarige socialistische advocaat, stichter en leider van de Tupamaro- beweging, die nu twee jaar in Montevi deo gevangen zit- Na zijn arrestatie zou de guerrilla-beweging zijn ontmanteld. Sendic was in de jaren 1960 in de suikerstreken van Uruguay begonnen. Hij stichtte de stadsguerrillabeweging na een bezoek aan Cuba. De Tupamaros begon nen banken en wagens met levensmid delen te overvallen. In augustus 1968 nam de beweging de directeur van de nationale elektriciteits maatschappij, Pereira, als gijzelaar gevan gen. In januari 1971 ontvoerden zij de Britse diplomaat Geoffrey Jackson. In augustus 1971 vermoordde de beweging Dan Mitrione, een agent van de Ameri kaanse centrale recherche (FBI) Sendic werd voor de eerste maal in augustus 1970 gearresteerd, maar kon met negen anderen uit de gevangenis ontsnappen. Hij werd op 1 september 1972 opnieuw gearresteerd Sindsdien heeft de beweging weinig meer van zich laten horen. Herhaaldelijk zijn er geruchten ge weest dat Sendic en andere leiders ter dood veroordeeld en zelfs al terechtge steld zouden zijn- De autoriteiten van Uruguay hebben dit echter steeds ont kend. Israel, zo is men in Jeruzalem van mening, mag daar in geen geval de schuld van krijgen. Israel heeft daarom al zijn kaarten op tafel gelegd. Egypte wil gebied terug? In orde, zoveel ze maar willen Aboe Rodeis met alle olie velden? Geen probleem. De strategische passen? Wij zijn zelfs bereid nog verder terug te gaan. Er is één maar: Kissinger heeft vorig jaar na de oorlog beloofd dat tegenover het opgeven van gebied Arabi sche politieke concessies zouden staan. Hier is het gebied. Waar zijn de conces sies? Dit alles wordt door Israel in alle openheid gespeeld. Geheime beloften zijn voodr Israel zinloos. Zowel minister van defensie Peres als zijn collega van voorlichting Jariv hebben nu voor het eerst in het openbaar gezegd wat velen al vreesden: Egypte is niet bereid enige (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De bekende journalist-po- liticus Jean-Jacques Servan-Schreiber heeft het aanbod van president Giscard wereldpers. Ook de Egyptische reactie, dat Egypte geen politieke concessies wil doen aan Israel, en met niet minder genoegen neemt dan de olievelden van Aboe Rodeis en de strategistische Jidi- en Mitlepas in de Sinaï, stond meteen in alle kranten. Ook de wagen van Trabal werd wegge sleept. Deze was van binnen met bloed besmeurd, de voorruit was door een kogel verbrijzeld. Na de schietpartij belde iemand na mens een groep die hij „de internationa le brigade Raul-Sendic” noemde het Franse persbureau AFP op met de me dedeling dat deze groep verantwoorde lijk is voor de moord: „Kolonel Trabal, Identiteitsfoto van kolonel Ramon Tra bal, de militaire attaché van Uruguay in Parijs, die gisteren in zijn auto werd doodgeschoten. Rechts de doorboorde voorruit van de man die volgens de „Internationale Brigade” verantwoorde lijk is voor de jacht op politieke vluchte lingen uit Uruguay in Frankrijk. 't -Hóórt bij elkaar: Wat sparregroetA kaarslicht, een goed glas wijn én de milde gloed van massief warmglan- zend eiken... JOHN BOLTËN laat U gaarne z’n grandioze kerstkollektie zien (Vervolg van pagina 1) LONDEN. De vroegere eerste-mi- nister van Ulster, de protestant Brian Faulkner, zei gisteren het niet goed te kunnen begrijpen waarom de Engelse schadevergoedingen voor „bloedige zon dag” juist op dit moment zo nodig moeten worden uitgekeerd. c Velen in Noord-Ierland vinden dat „al die onschuldige slachtoffers van de pro visionele IRA toch ook geen cent scha devergoeding van het IRA uitgekeerd krijgen”. Men vergelijkt de schadevergoedingen met de uitkeringen die verminkte Britse soldaten ontvangen, of de nabestaanden van de in Ulster vermoorde Britse sol daten. Deze worden in het algemeen verre van bevredigend, in sommige ge vallen zelfs schandelijk genoemd. Volgens het ministerie van Defensie, dat verantwoordelijk is voor de uitke ringen aan de slachtoffers van Bloedige zondag, moeten ze worden gezien als „voortgesproten uit een geest van ver zoening”. Het ministerie verklaardte met zoveel woorden dat het de conclusie van het indertijd opgestelde rapport over de kwestie overnam, en aanvaardde dat geen van de dertien slachtoffers schuldig geacht moest worden aan het dragen van wapens of bommen op het moment dat ze werden doodgeschoten. Als gevolg van de eerste golf van kritiek op de hoogte van de uitkeringen voegde het ministerie er later nog aan toe, dat men vanzelfsprekend in het geheel niet verplicht was geweest om de bedragen uit te keren. Het was louter een gebaar geweest. Het Atheense blad „Kathimerinl” had eerder op de dag gemeld dat het uit goede bron had vernomen dat de scheepsmagnaat ernstig ziek zou zijn. Onassis verblijft op het ogenblik in zijn woning in Parijs. MÜNCHEN. (DPA) Het ambtena rengerecht in Mühldorf (Beieren) heeft bepaald dat „doordringende lichaamsgeur” een reden voor ont slag kan zijn. Met deze opzienbarende uitspraak zet de rechtbank voorlopig een punt achter een juridische strijd die een half jaar heeft geduurd. De West duitse PTT had een 37-jarige vrouw ontslagen omdat haar colle ga’s klaagden dat ze haar li chaamsgeur niet langer konden verdragen. De vrouw, die de zorg voor twee kinderen heeft, ziet daarin kleingeestige tegenwerking op haar persoonlijk gericht. Ze diende een klacht in bij het ambte narengerecht. Na de uitspraak zal de vrouw nu in hoger beroep gaan. overigens gisteren gezegd, dat een Ame rikaanse inval in Arabische olielanden een „grenzeloze stommiteit” zou beteke nen. Dat maakt de hele zaak voor Israel niet interessant. Daarom ook die open hartigheid die de kans op een voor Israel waardeloze overeenkomst kleiner maakt. De dokter en een andere getuige ren den achter de daders aan maar konden hen niet meer achterhalen- De kolonel uit Uruguay stierf na korte tijd. In de garage werden enkele 7,65 mm patronen gevonden. De politie zette het gebouw waar Tra bal met vrouw en drie kinderen woonde af en nam Trabals lichaam mee naar het politiebureau voor een lijkschouwing. HANNOVER. (DPA) De Nederlan der Roland Augustin, die voor de Baa- der-Meinhofgroep passen vervalst zou hebben en voor „poging tot moord” in Hannover gevangen zit, krjjgt van de rechtbank meer bewegingsvrijheid. Hij mag voortaan dteelnemen aan een groep voor vrijetijdsbesteding onder lei ding van een ambtenaar en ook samen met andere gevangenen een luchtje scheppen, zo is meegedeeld. De rechtbank in Stuttgart heeft giste ren een verzoek om verlichting van de gevangenisstraf voor Ulrike Meinhof, Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan Carl Raspe afgewezen, zodat de honger staking die dezen voeren voorlopig wel niet zal worden beëindigd. WASHINGTON. (AFP en Reuter) Edward Morgan, voormalig belasting adviseur van ex-president Nixon en oud-onderminister van Financiën van de Verenigde Staten, is gisteren in Was hington tot een gevangenisstraf van twee jaar veroordeeld waarvan twintig maanden voorwaardelijk. Het ministerschap wordt voorlopig waargenomen door minister Hoe Hong, die deel uitmaakt van het kabinet-Lonf Boret. De bijzonder heftige reactie op de uitlatingen van de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Fahmy, dat Is rael de immigratie voor vijf jaar stop moet zetten, werd in Jeruzalem eveneens in het kader van de Israelische-Egypti- sche onderhandelingen geplaatst. De openheid in de Israëlische politiek heeft de woede van Kissinger opgewekt. Door al deze verklaringen wordt het immers voor Egypte steeds moeilijker om nog te onderhandelen, tegen de wil van de andere Arabische landen en de Sovjet-Unie in. zijn persoonlijke invloed op het staats hoofd door sommige ministers niettemin nog steeds met lede ogen aangezien. Giscards rechterhand, de minister van Staat Poniatowski, die geen vriend is van Servan-Schreiber en daarom wel graag op een nette manier van hem af zou willen komen, moet dan ook de initiatiefnemer van het vererende aan bod van de ambassadeurspost in Peking zijn geweest. Toen JJSS die machinatie ter ore kwam, heeft hij het aanbod van de hand gewezen. Als officieuze adviseur van het staatshoofd zal hij zijn krachten voorlo pig vooral aan zijn bloeiende Weekblad l’Expresse blijven wijden, dat de laatste weken in een oplaag van meer dan een miljoen exemplaren is verschenen. De Israëliërs wachten met spanning op die Amerikaanse beslissing. Voor premier Rabin is het belangrijkste dat hij van Kissinger niet de schuld zal krijgen- Er is misschien nog een uitweg. Minister van Voorlichting Jariv zei gis teren dat nu de mogelijkheid onderzocht wordt wat voor concessies Israel kan doen om de oorlog uit te stellen. Njet vermijden maar uitstellen, da1 zou wij zen op Amerikaanse druk toch in he- Officier van inlichtingendienst Uruguay doodgeschoten De grootste Israëlische zorg van het moment is ten opzichte van Kissinger alles te doen om niet krqgen van een eventueel van de onderhandelingen. d'Estaing afgeslagen om Frankrijks am bassadeur in Peking te worden. Nadat de oprichter-directeur van het Franse weekblad l’Expresse’’ deze zomer zijn portefeuille van minister voor hervor ming na 48 uur omdat hjj zjjn mond weer eens voorbij had gepraatalweer had teruggegeven, heeft JJSS zonder veel succes nog geprobeerd de scherven van zijn Radicale Partij, waarvan hij voorzitter is, te lijmen. Ondanks de dubbele tegenslag in diens politieke carrière schijnt president Gis card het dynamisme, de intelligentie en vooral de ideeënrijkdom van Servan- Schreiber toch wel naar waarde te schatten. Het staatshoofd en de voormalige mi nister ontmoeten elkaar in het geheim nog steeds regelmatig, waarbij de be gaafde journalist zijn gastheer dan nog wel eens een bruikbaar idee of een pakkende formule weet in te fluisteren. Zo was ook de uitdrukking „het on voorzienbare beheren”, die Giscard op zijn laatste persconferentie in verband met de ondoorzichtige en onoverzichte lijke economische vooruitzichten ge bruikte, tevoren in werkelijkheid aan het brein van JJSS ontsproten. Ofschoon Servan-Schreiber als actief deelnemer aan de Franse binnenlandse Morgan was schuldig bevonden aan het antidateren van de teruggave van bepaalde documenten aan de staat uit de tijd dat Nixon nog vice-president was. Door deze handelwijze kon de voormali ge president een bedrag van circa een kwart miljoen gulden terugvorderen van de belastingen. Morgan heeft zijn daad bekend. ^Koopavond vrijdag van 7.00 tot 9.30 uur. "V

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3