HULPVERLENERS STAAN VOLKOMEN MACHTELOOS KERSTFEEST RAAD VAN KERKEN MET Haven MEDEWERKING VAN RODE KRUIS JAZZ OUDE STIJL IN HOTCLUB DE WIJK L S Tips voor I I I I I I I I 1 "JU metnico scheepmaker SUEDE - NAPPA Kort IJmondnieiiws VACHTKLEDING DUpCn Hl ut V MP ItW - Ww Buips door Ko van Leeuwen - Velsen-IJmuiden Busje poeder v GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? VAN RIXEL zo’n drukker De Castricum BERGEN „Ik ben gewoon ten einde raad. Er komen nog steeds wagens binnen en er worden dozen vol met besmeurde vogels aange dragen. Die beesten zijn helemaal overdekt met teer. Dit is weer hele maal nieuw voor me. Ik geloof nooit dat het gewone stookolie is, want op de manier zoals we vogels met stookolie behandelen, krijg ik deze dieren absoluut niet schoon. Deze olie vréét helemaal in de huid van die dieren. Als je zo’n vogel op pakt, houd je één klont teer in je handen. Verschrikkelijk. Dit is echt een ramp. We staan machteloos. Volkomen machteloos”. Beverwijk N P Raaks I f' 34 p’TeL 310685 Heemskerk PLAATSELIJK NIEUWS VRIJDAG 20 DECEMBER 1974 f|«* HHV HR: (ADVERTENTIE) [[Agenda 20 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Tel. s 310766 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Unisar, Zijlstraat 29 Vijhonderdvijftig chronisch zieken, in validen en bejaarden hebben donderdag avond in „De Vrijburcht” genoten van het kesrtfieest, dat hun werd aangeboden door de Raad van Kerken in Beverwijk- Heemskerk. Voor het omvangrijke ver voer zorgden de Rode Kruis Collone en zeventig particuliere chauffeurs. Pater Ben Strik en de Aaghtencantorij ver leenden hun medewerking aan het pro gramma. Pater Den Ouden las het kerst evangelie. Een van Neerlands bekendste bands, The Roaring Seven Jazz Band, begint Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden 21 BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat). 20 u.: „De drie musketiers”. Dit is dunkt me de sleutel van deze vrij unieke, kleine, besloten samenleving in Den lip, voorzover je althans een samenleving besloten kunt noemen die zich met huid en haar heeft overgele verd aan Henk van der Meijden in de krant, op de televisie en sinds kort ook in boekvorm. Zij zijn alle drie, ondanks hun 33, 33 en 23 jaar, kinderen gebleven, of vermoedelijk geworden onder het „regime” van Anton Heyboer, dat in de verte aan interimtraining doet denken: hard, zacht, hard, zacht. Geen spreekuur. De Velsense wet houder van financiën, de heer H. van der Werff zal maandag 23 december geen spreekuur houden. Honderden zeevogels vinden een jammerlijke dood door de olie om half tien in de Hot Jazzclub De Wijk aan de oude stijl jazz, waarbi men o.a. gebruik maakt van een heuse sousa foon en wasbord. Roaring Seven is o.a. het huisorkest van de Haarlemse Jazz club. De bezetting is: Rinus Havelaar, kornet; Cees Collé, klarinet, cornet; Derk-Jan de Jong, trombone; Jan v.d. Woord, klarinet, sopraan- en tenorsax; Wik Horn, piano; Henk Kuiper, banjo; Paul Ha braken, sousafoon; Henk Klijn, wasbord en Marianne Nauta, zang. Ik ben een televisiecriticus, geen le venscriticus, dus ik zou kunnen volstaan met te zeggen dat Henk van der Meijden in „TV-Privé” gisteren in navolging van Sonja Barend en Ischa Meijer niet meer met één gast sprak maar met drie gas ten. Te weten Maria, Lotti en Marike Heyboer, geen zusjes zoals de achter naam doet vermoeden, maar de echtge notes van de etser Anton Heyboer. Ze moeten veel huilen, maar ze zijh erg gelukkig. De eerste drie jaren waren een hel, maar dat moest juist, daarmee maakte Ton ze vrij. „Ton is een oer mens, hij is alles honderd percent” Een soort sekte dus, vergelijkbaar met Lou de Palingboer, minder verward maar toch ook met van die onomstote lijke wijsheden als: „Maria moest eerst door Ton worden afgebroken voordat zij zichzelf kon worden”, en „hij is hele maal erg schoon bij het strelen”. Ik vermoed dat je ervoor geboren moet zijn om j'e in zo’n sekte thuis te kunnen voelen, en de enige vraag die ik dan ook miste was, hoe het met vroegere vrou wen van Anton was afgelopen? Want er zijn er meer geweest dan deze drie. Waarom zijn zij weggegaan? Wat is er van hen geworden? Waarom hebben zij deze universele liefdesband wèl verbro ken? „Ton werkt de hele dag aan ons, hij kan er nooit bij gaan zitten”. „Ton geeft nooit uit eigen boosheid een klap, alleen maar als je die verdient”. „Hij gaat wel dood, maar we laten hem niet doodgaan. „We zitten helemaal in de vernieling”, klaagt mevrouw Dijkhuizen. „Het enige wat we kunnen doen, is de beste vogels uitzoeken en behandelen. Want die ma ken nog een kansje er door te komen. De meeste vogels hoef ik niet eens schoon te maken. Buiten liggen al hopen dooie vogels. Morgen bel ik de kadaver- I w Dat beest was ten dode opgeschreven daarna. De mensen doen het uit onwe tendheid. Zij willen helpen, maar op die manier wordt het alleen maar erger”. Als ik vertel van een man die een op het strand gevonden eend met wasbenzi ne wilde schoonmaken slaat zij de han den voor de ogen: „Oooh ,die man weet niet waar hij aan begint. Die vogel brandt gewoon weg. Dit spul is zo ge- moet het dier nog en ingesmeerd met en Je krijgt de indruk dat ze alle drie, ondanks hun intelligentie, door hun goe roe en leermeester zijn teruggedrongen tot lieve, kleine meisjes, met alle lieve lijkheden daaraan verbonden, maar ook met de daaraan gebonden onvolwassen heid die hen voor de maatschappij in middels ongeschikt heeft gemaakt. Ik zeg dat zonder ontsteltenis, het is im mers heel goed denkbaar dat iemand zich gelukkiger voelt buiten die maat schappij dan er in. Ik zeg het alleen maar ter waarschuwing, opdat niet ie dereen zijn vrouw vanaf heden met emmers urine overgiet en twee lekkere meiden van kantoor in huis haalt, want zo eenvoudig ligt het niet. Bedenk wat de meisjes zeiden: „Ton brengt er veel offers voor? en hij krijgt er niet veel voor terug." BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „De duivelse rituelen van Dracula”. 19.30 u.: „The bridge on the river Kwai”, 23.30 u.: „Hap Ki Do”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21-15 u.; „Sexspel met brave borsten”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie wandtouwen van Oetske Kaldenberg; geopend tot 2 januari van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot IS uur. Openbare bibliotheek (Kerkstraat 44). Expo sitie schilderijen van Folkert Haanstra; geo pend tot en met eind december. Mevrouw A. Dijkhuizen van het Vogel- opvangcentrum in Bergen: „Alleen de vogels die er het minst slecht aan toe zijn maken nog een kansje in leven te blijven”. dienst, dan worden ze weg gehaald. at we hier hebben is vreselijk, maar buiten, op het strand, bijna langs de hele kust, zitten nog honderden vogels vast. Voor mij is het ’t ergste, dat je er zo machte loos tegenover staat. •'Ag. BEVERWIJK. Zaterdagavond december draait de Hot Jazzclub Wijk voor de derde maal in het clublo kaal achter café De Eindspurt aan de Alkmaarseweg. Liefhebbers van de echte onvervalste twintiger jaren krijgen jazz uit die tijd voorgeschoteld. Zij vertelt verder: „Vanmiddag heb ik een busje poeder gekregen. Dat kwam van het Reactor Centrum uit Petten. Ze waren op de hoogte gesteld door de faculteit in Utrecht en ze hebben be loofd om nog veel meer poeder te be stellen. Maar wat gaat me dat allemaal niet kosten?, vroeg ze. Maar daar hoefde ik me geen zorgen over te maken”. Als om haar woorden krachtdadig te ondersteunen, gaat even later de deur van de loods open. Er komt een man binnen die van het Reactor Centrum in Petten komt. Hij brengt een doos waarin i potten en flessen van diverse formaten zitten. Allemaal met het felbegeerde poederpreparaat. „We hebben dit spul uit alle hoeken en gaten bij elkaar gescharreld”, legt hij uit. Mevrouw Dijk huizen aanvaardt het in dankbaarheid. Een waarschuwend woord laat zij ho ren voor een ieder die zelf aan de slag wil om de zwaar getroffen zeevogels schoon te maken: „Laten zij ze toch alsjeblieft hier brengen. Ik heb hier eens een zee-eend gehad die nota bene in de bio-tex gewassen was. De hele borstkas was aangetast en de vetlaag van dat beest is voorgoed verdwenen. Die eend loopt nu hier rond als „educatiemateri- aal” voor schoolkinderen. Die kunnen er hier naar kijken. Ik heb het ook eens meegemaakt dat iemand een mantel- meeuw reinigde in ajax met ammonia. IJMUIDEN Donderdag gearri veerd: Finnreel, Ala, Velsen; Rijnstroom, Harwich; Greenland, Shoreham; Jupiter, Lerwick, IJmuiden; Boma, Bremen; C.V. Staghound; New York; Torm Aslaug, Stavanger; IJmuiden; Corchester, Island of Green; Jenrix, Seaham, IJmuiden; Zinnia, New Castle; Stirling Oak, Cont Plat; Elisabeth Oldendorff, Bremen; Sterling Brigg, Cont. Plat, IJmuiden; Bourgogne, Oslo; Fidios, Monrovia, IJ muiden; Butatres, Lissabon; Marjan, Dordrecht; Maruskaya Zastava, Archan gel, Zaandam; Riesa, Lulea, IJmuiden; Pandora, Bilbao, IJmuiden; Troup Head, Londen; Tod Head, Londen; Maude Isa, Hamina, Velsen; Vikara, Bale Co meau; Ciudad de Guayaquil, Bremen; Gulf Challenger, Noordzee; Annetta, Ipswich; Tarakliya, Rotterdam; Nor mand Flower, Cont Plat, IJmuiden; Roelof Holwerda, Grangemouth; Agou, Antwerpen; Hega Smits, Boulogne, IJ muiden; Musketier, Duinkerken, IJmui den; Irmgard Bos, Santander; Kai, Parr; Farel, Boston; Mercur, Rotterdam; Pan, Porssgrun, IJmuiden; Dietrich Olden dorff, Vigo; Bauska, Hamburg; Plancius, Great Yarmouth; Adrett, Hamburg; Constant, Hamburg. BIOSCOPEN City, vrijdag 20 en zaterdag 19 en 21.15 uur: „Thunderbolt and lightfoot”. Stadsschouwburg, vrijdag en zaterdag uur: „De duivelse rituelen van Dracula”. DIVERSEN Museum Beeckesteijn, Rijksweg, Velsen- Zuld, stijlkamer en oude gebruiksvoorwerpen, dagelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Moerbergplant- soen 22, IJmuiden, dagelijks geopend van 9.30- 12 en 14-16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat. IJmuiden. Elke dinsdag en donderdag van 12 tot 14 uur. Stadhuis Velsen, Plein '45, IJmuiden. Elke dag te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Niet op zaterdag en zondag. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelminakade 74. expositie schilderijen, tekeningen en pop pen van Anna Aland, dagelijks geopend Mevrouw A. Dijkhuizen van de Stich ting Hulpdienst voor Natuurvogels te Bergen staat temidden van een grote partij dozen die vol met kwalijk rieken de zeevogels zitten. Zeekoeten, kleine zee-eenden, enkele grote zee-eenden, al- I ken, roodkeelduikers, noordse stormvo- gels, apatisch zitten ze bijeengepakt. De i meesten zijn volkomen ten dode opge- schreven. Achterin de ruime loods waar het vogelcentrum gevestigd is, bevindt zich het observatiegedeelte. Daar heeft me vrouw Dijkhuizen een kleine zee-eend onder handen. Zij wrijft het dier flink in met een wit poeder, een speciaal prepa raat dat zij nu voor de eerste maal gebruikt. „Dit is gewoon weer zoeken naar een oplosmiddel”, zegt zij, terwijl de vogel zich gelaten laat behandelen. „Vanmorgen was ik gewoon radeloos. Toen waren hier al honderden vogels binnen gebracht. Buiten staan dozen met dode beesten. Woensdagochtend kwam de eerste hier met een vogel. Ik ging meteen enthousiast aan het werk, maar met het spul dat ik altijd tegen olie gebruik, ging het helemaal niet. Daarna kwamen de vogels met dozen tegelijk binnen. Ik wist gewoon niet meer wat ik moest. Toen heb ik tenslotte maar de faculteit voor wis- en natuurweten schappen in Utrecht gebeld. Die wisten wel raad. Er is een poeder voor, maar dat is peperduur. Ze beloofden wat te zullen sturen”. Mevrouw Duikhuizen begint inmiddels de ingewreven zee-eend met een han denschuiertje te borstelen. Het lukt, de olie-achtige substantie komt korrelvor mig van de veren van de eend. Na korte tijd is de borst van de vogel al wat donzig zacht. Nu gewassen worden zonnebloemolie. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruysdaelstraat). 20 u.: „De vijf van de vierdaagse”. TENTOONSTELLINGEN Tentoonstellingsruimte (Const. Huygens- straat). Kelindier-tentoonstelling; geopend tot 22 uur, op zaterdag van 10 tot 22 uur en op zondag van 10 tot 17 uur. DERSEN Assumburg-theater (Jansheeren, Kerkweg). 20 u. Dimitri van Tooren en Joost Nuissel. meen, het brandt ook gewoon aan je handen. Veel van de aangevoerde vogels zijn al bij voorbaat reddeloos verloren. Me vrouw Dijkhuizen: „Ze hebben in paniek al geprobeerd om zichzelf schoon te pikken. Ze hebben die brandende teer- substantie daardoor naar binnen gekre gen. Het gevolg is darmperforatie en zo komt zo’n beest afschuwelijk aan z’n einde”. Uit een van de dozen, waar zacht gepiep uit opklinkt, haalt een vrijwillige medewerkster een zwarte besmeurde eend. Als zij het dier optilt om schoon te gaan maken, komt er een straal zwart vocht uit. „Doe dat dier maar weg, neem maar een andere”, adviseert mevrouw Dijkhuizen. „Hier is niets meer aan te doen”. Het lijkt allemaal onbegonnen werk. Voorshands is er nog te weinig preparaat en de paar mensen in het vogelopvang- centrum zullen het werk trouwens toch niet aan kunnen. De hoeveelheid aange voerde vogels is groot en er komen er steeds bij. Een echte echtgenote (Maria, al 13 jaar), en twee onechte: Lotti bijna 9 jaar en Marike zeven maanden. Van der Meijden ontving hen in een hooibergje, hij stelde zijn vragen in staccato, dus snel achter elkaar, met een lichte voor keur voor Lotti „Vertel jij ’t, Lotti” Regisseur Ralph Inbar, die tegenwoordig „gaat” met Willeke van Ammelrooy na dat hij haar in de eerste „TV-Privé” geregisseerd had (ik meld dit op gezag van Henk van der Meijden), zat er zoals gewoonlijk close bovenop, en de meisjes kregen na afloop een passend geschenk, namelijk een spinnewiel en aanverwante instrumenten. Dat zijn de feiten. Maar ja, de tv- kritiek kan zich nu eenmaal niet tot de uiterlijkheden beperken, ze moet zich ook met de inhoud bezighouden, en dat is in dit geval niet eenvoudig. Wat zagen we? Drie lieve, mooie meisjes, niet ver legen. niet schuw, vrijuit pratend over Ton („Ton stinkt niet”), hun liefde voor Ton en alles wat er mee te maken heeft. Ter geruststelling van de ouders: alle meisjes slapen apart, en Ton ook, want zo is het geschreven, en zo is het goed. Sex bestaat immers niet in deze drie hoeksverhouding met vier hoeken. „Sex lijkt me een arm gevoel, een behoeftig gevoel", zei Lotti. „Ons liefdesleven is gewoon verlegd, wij hebben de hele dag een liefdesleven”. Wel krijgen ze af en toe een kusje van Ton. maar niet op de mond. Marike verklaarde dat zij de enige van de drie is die daarbij nog wel een fijn gevoel krijgt, maar dat diende natuurlijk over te gaan. Op de vraag van Henk of ze geen kind wilden hebben, antwoordde Lotti: „Wat heeft het voor zin een kind te maken, je kunt toch veel beter een kind van jezelf maken”. Haarlem De grootste speciaalzaak in m I SUEDE NAPPA en LEDER-KLEDING Donderdag vertrokken: Mister Mi chael, US Gulf; Hermine, New Orleans, IJmuiden; Thale, Terneuzen; Hollo, Rot terdam. IJmuiden; Thuringia, Bremerha ven; Bereznik, Le Havre, Velsen; Kalliopi Automates, Emden, IJmuiden; Lisa Bhar, Hamburg; Provincia, Wisbech; Schlei, Odense, IJmuiden; Dintelborg, Londonderry, IJmuiden; Vechtstroom, Hull; Bab T, Vestervik, Zaandam; Oswe stry Grange, Grangemouth; Tettonia, Aarhus; Acacea, Aarhus: Hermann Hans, Gothenborg, IJmuiden; Irina, Gent; Dinant, Moermansk; Gertrud Maersk, Boston; Westondyke, Hull; Bri tish Popler, Rotterdam; Walvern Prince. Vila Garcia; Minas del Frio, Gdansk; Libation, Boston; Igarkales, Rouen; Rijn stroom, Harwich; Erna Oldendorff, Pi ombino, IJmuiden; Rudan, Antwerpen; Beaumont; Memel, Dagenham; Stirling Brigg, Cont Plat, IJmuiden: Wismar, Rostock; Krynica, Hamburg; Jean E, Londen; Stint Fang, Hamburg; Johannes Latuharhary, Djakarta: Geor gia V Everard, Londen; Steinbukk- Rot terdam; Jupiter, Le Havre, IJmuiden; Beep Coast, Tunis, Beverwijk; Lircay, Valparaiso. 1) Garnalencocktail 1 dl. room, 5 2 dln. tomatenketchup I 3 din. mayonaise, B 1 dl. sherry of cognac, zout jfl J en kruiden naar smaak. Per coupe 15 a 20 garnalen. 2) Mosselen-saté KF± 10 gekookte mosselen aan y saté-stokje rijgen en in F dampend frituurvet dompelen. A Opdienen met saté-saus.« W 3) Paling snack 1 Crackers beleggen met plakjes.gefileerde paling. Eventueel [garneren met schijfje augurk. 1 4) Hartige hapjes j B Dun gesneden plakjes gerookte 1 makreel of bokking op sneetje ^.witbrood. Ansjovisrolletje op 5®. schijfje hard gekookt ei op w; w o u

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9