BEWERINGEN OVER BINNENLANDSE SPIONAGE CIA: IRA WIL KERSTBESTAND VERLENGEN Werknemers zetten failliete zaak voort Beursjaar ’74 somberste sinds oorlog Nieuw sociaal noodprogram moet Portugal uit slop halen „Je mag gerust stellen dat wij een zwarte Kerstmis tegemoet gaan” iw Im Hamer voor het Heilig Jaar ■Kfli AANTAL INDUSTRIEËN ONDER STAATSCONTROLE Drie voorwaarden voor Londen BESLUIT BELGISCHE RECHTER Ook in hoger beroep tien jaar voor doden van zoontje ENERGIECRISIS WERKT NOG STEEDS DOOR Twee doden bij explosie op Argentijns schip Mb 3 24 DECEMBER 1974 BINNEN- EN BUITENLAND iten Alternatief den tuut jaar ting zelf ord icht 1 iger i isen leer VAIL (Reuter, UPI) President Ford van de Verenigde Staten heeft gisteren zijn minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, opdracht gegeven, de centrale inlichtingendienst (CIA) een rapport te laten op stellen, naar aanleiding van beweringen, dat deze dienst spionage heeft gepleegd tegen groeperingen binnen de VS, die tegen de oorlog waren, en andere dissidente groepen, tijdens het bewind van president Nixon. 4 tad er” lie” 4 DINSDAG N'" Sombere stemming in Bethlehem en Nazareth Ford vraagt om rapport die de wet ve> ge- (Van onze redacteur in Lissabon) vennootschappen zullen als het ja ï-> bewondert de zilveren hij vanavond de Hei- teeft die van zon- par- one. eest mds' van jan tuut ister van >ank gas- olen >p 6 )ben irif- sen- ren- aan ense dat het werknemerscomité voldoende ge kwalificeerd is om de leiding voorlopig over te nemen. landse zaken heeft gisteren verklaard, dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissinger, niets heeft afgeweten van enige controle op Amerikaanse burgers door de CIA. mistisch. Michael Gidron, woordvoer der van het ministerie van toerisme zegt: „De cijfers van het aantal bui tenlandse bezoekers zijn dit jaar vrij wel gelijk aan die van 1973”. Een woordvoerder van de IRA zei dat de voorwaarden zijn: de Britse militairen in Noord-Ierland moeten in hun kazernes blijven, Engeland moet zich bereid verklaren alle Britse troepen uit Noord-Ierland terug te trekken, en tenslotte moet een eind worden gemaakt aan internering, ar restatie en gevangenhouding van ver- „Dit zijn de voorwaarden”, aldus de woordvoerder. „Alles hangt nu van hen af”. Hij zei dat het alternatief is dat het geweld in Noord-Lerland en in Engeland verhevigd zal worden. „De Britse regering heeft elf dagen de tijd om een beslissing te nemen; de volgende stap is aan haar”, zo verklaarde de IRA-man. Hij voegde eraan toe dat Londen al direct iets kon doen op het gebied van de inter nering en dat dit door de IRA als een blijk van goede wil zou worden opge vat. dachten zonder dat er een beschuldi ging is ingebracht. In Bethlehem, op door Israel bezet Jordaans gebied, bewaken soldaten van het Israëlische leger de heilige plaatsen. Op de foto: twee soldaten kijken een Ara bische voorbijganger na op het kribbe-plein. Op de achtergrond: de Kerk van de Geboorte en een gedeelte van een kerststal. de een minimum van 51 percent staats bezit te garanderen. i de neel :erst rso- i de De en aan- om »rei- i zal kers dus- ang- tt«a Ka de het Ir is aing ice- de ntal J te ■gle- yer, iter- j de deer en de eren VSA ka- als men van teits ren- zou fing om- iven :iale ippij ncie heb- ti de 3,5 per- En zijn dit hele een nog het treek ava- met ciën iruis asis- Het de zijn i de inde kon teli- aties niet veld een r. naar de heilige plaatsen, zien de toe komst niet zo rooskleurig in. De sou- venierwinkels in de smalle straatjes van Bethlehem trekken geen klanten. Het Kribbe-plein voor de kerk van de geboorte is normaal omstreeks deze tijd een drukke plaats, maar nu staan er slechts een paar auto’s. Volgens Anderson heeft Kissinger nog geen brief ontvangen die, naar de de mocratische senator William Proxmire gisteren had gezegd, door hem aan Kis singer was gezonden en waarin Proxmi re om het aftreden verzoekt van Ri chard Helms, momenteel ambassadeur van de Verenigde Staten in Perzië. Vol gens Proxmire heeft de CIA ongeoor loofde spionage bedreven ten aanzien van Amerikanen toen Helms aan het hoofd stond van de CIA. de Verenigde Staten om daar geld in te zamelen. Het midden van het jaar bracht een wat grotere opleving, onder invloed van de opheffing van het olie-embargo, Spoe dig was dit echter weer voorbij door groot conjunctuur, af brokkelende buitenlandse beurzen, een scherp stijgend rentepeil op de kapitaalmarkten en politieke verwik kelingen in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee en Amerika. Nationa lisaties en de dreiging daarvan, zoals in Engeland, schrokken de beleggers daar naast steeds meer af. De New York Times had zondag ge meld, dat de CIA in de periode van het einde van de jaren vijftig tot in de jaren zestig dossiers gehouden nad van 10.000 „verdachte” Amerikaanse burgers. Het Amerikaanse ministerie van buiten- Ron Nessen heeft de pers nog meege deeld, dat Ford Kissinger een onderzoek heeft laten instellen in diens capaciteit van coördinator van de nationale veilig heidsraad van alle activiteit op het ge bied van de veiligheid en de geheime dienst. De woordvoerder van het ministerie, Robert Anderson, heeft verklaard, dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken zelfs niet weet, of er wel dergelijke rapporten over het nagaan van de handel en wandel van Ameri kaanse burgers bestaan. De democratische senator heeft tevens de waarnemende Amerikaanse minister van justitie, Laurence Silberman, ge vraagd om „onmiddellijke gerechtelijke actie tegen een of alle functionarissen. De fusietendens is in 1974 nog verder afgenomen. Meestal ging het om aan sluiting van kleinere bedrijven bij grote re. De belangrijkste beursfondsen, die bij fusies waren betrokken waren wel de Kas-Associatie, die werd overgenomen door de Vereniging voor de Effectenhan del, Utilico, die naar Robeco ging, De Meteoor die werd gekocht door Bredero en Rheinische Kohlensaure die werd op genomen in Rommenhöller. De grootste fusie die werd aangekondigd was die Akzo Pharma, zoals al eerder besprekingen van Philips met Dow Chemical op niets waren uitgelo pen. Op de incourante markt deed zich het afgelopen jaar eveneens een daling voor. De NCB-index Algemeen daalde van 31 december 1973 tot 23 december 1974 van 94,5 tot 81.8 (basis 1963 is 100). karakter te laten behouden”. Hij ont hulde dat hij grootse plannen heeft voor Bethlehem. Van het Kribbe'-plein wil hij een plein met fonteinen ma ken in plaats van een parkeerplaats en hij wil zijn stad een brandweerau to, een ziekenwagen, een bibliotheek en een schouwburg geven. rote ind- igen itjes de rok- tond ijke Paus Paulus VI hamer waarmee lige Deur in de basiliek van St. Pieter zal openen. De hamer, die afgezet is met gouden munten, werd vervaardigd door de in Hongarije geboren zilversmid Amerigo. Tot. Met de opening van de Heilige Deur wordt tevens het Heilige Jaar 1975 ingezet. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. De rechtbank in Nijvel (België) heeft voortzetting van een fal- fiet-verklaard bedrijf goedgekeurd, maar niet, zoals gewoonte is, onder verant woordelijkheid van de curator in het faillissement, maar onder verantwoorde lijkheid van een comité van arbeiders. Het voorstel daartoe was uitgegaan van de curator. Met deze gang van zaken had ook de failliet verklaarde eigenaar zijn instem ming betuigd, alleen had hij verlangd zelf als administrateur bij het optreden van het werknemerscomité te worden betrokken. De rechtbank heeft dit van de hand gewezen. Zij redeneerde dat het niet opportuun is bij de voorlopige lei ding van ’t bedrijf de man te betrekken die nu juist door zijn slechte beheer ver antwoordelijk geacht moet worden voor het faillissement. Het ging om een transportbedrijf, dat ook een zandgraverij in Wauthier-Braine exploiteerde. Nadat het failissement was uitgesproken hebben de dertig arbeiders het bedrijf bezet en de curator ervan kunnen overtuigen dat het bedrijf in feite winstgevend was, als het maar behoorlijk werd geleid. Deze opvatting vindt men ook terug in de overwegingen van de rechtbank, die verder uitspreek't dat het belang van de werknemers voortzetting van het bedrijf vereist, voortzetting van de exploitatie ook in het belang is van de schuldeisers •u dat er alle reden is te veronderstellen HASTINGS. (Reuter) Bij een ont ploffing op een Argentijns tanklandings- vaartuig - de 5480 ton metende Candido de Lasala - zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen. Bij het ongeluk, dat zich voordeed toen het schip in Het Kanaal voer ten zuiden van Hastings, werd een derde opvarende zeer zwaar gewond. Hij is opgenomen in een zie kenhuis in Hastings. Zakenlui, die voor hun inkomsten afhankelijk zijn van het toerisme De perssecretaris van het Witte Huis, Ron Nessen, heeft meegedeeld, dat de president het CIA-rapport binnen enkele dagen wil hebben. Nessen zei nog, dat de huidige CIA- directeur, William Colby, de president gezegd had. dat er geen spionage tegen Amerikanen bedreven werd sinds Ford op 9 augustus president werd. Nessen zei evenwel niet, of Colby had toegegeven, dat dergelijke activiteit wel eerder had plaats gehad. De bekendmaking van de opdracht van Ford aan Kissinger om het CIA- rapport op te laten stellen, kwam kort nadat het Amerikaanse ministerie van justitie had verklaard, dat de gehele zaak in onderzoek was en terwijl ver scheidene senatoren op een grondig on derzoek hadden aangedrongen. iag- kin- half i de zat het apte aad, de n is LISSABON. Majoor Melo Antunes, voorman van de Beweging der Strijd krachten en minister zonder portefeuille, heeft van een luxe hotel in Sesimbra, 34 kilometer ten zuiden van Lissabon, de geboorteplaats gemaakt van een plan, dat volgens hem in belang niet onder doet voor het programma van de Bewe ging der Strijdkrachten. Een woordvoerder van de CIA had intussen geen commentaar op een be richt van het afgelopen weekeinde in de New York Times volgens hetwelk de CIA zijn reglement had geschonden door dossiers te houden van tenminste 10.000 Amerikanen door middel van inbraak in woningen, het afluisteren van telefoons en het lezen van particuliere post. Twee jaar geleden kwamen er 44.000 toeristen naar het heilige land, aldus Gidron. In december 1973, twee maanden na de oktober-oorlog, waren het er 41.000 en dit jaar worden er 40.000 verwacht. „Gezien de energie crisis en de teruggang in het interna tionale toerisme (de transatlantische tarieven zijn met 30 percent gestegen) mogen wij niet mopperen”. DUBLIN. (UPI) Het Ierse repu blikeinse leger heeft gisteren gezegd bereid te zijn het kerstbestand te verlengen als de Britse regering vol doet aan drie fundamentele voor waarden. Gaat Londen niet op het voorstel in, dan zal de bommenoorlog worden uitgebreid. van Philips-Duphar en Deze ging echter niet door, van Philips Burgemeester Freij vertelde dat Amerikanen Bethlehem een miljoen dollar aan hulp hebben toegezegd in de komende zes tot twaalf maan den en dat de voormalige popzanger Pat Boone een geldinzamelingscomité leidt in Californië. Hij toonde brieven waarin steun voor de „Bethlehem stichting” werd toegezegd door de Amerikaans vakbond van transport- AMSTERDAM (ANP). Het jaar 1974 is voor de Amsterdamse effecten beurs het somberste jaar sinds de Twee de’Wereldoorlog geweest. Er deden zich zeer zware koersdalingen voor, met als diepst liggende oorzaak de gevolgen van de oliecrisis eind 1973. Daarbij bleven de omzetten ver achter bij die van het voorgaande jaar. BETHLEHEM (REUTER). Het stadje Bethlehem, waar bijna twee duizend jaar geleden Jezus werd ge boren, is nu, de dag vóór Kerstmis, een rustige plaats met lege hote-s en vele sombere mensen. Ook zal een overheidsorgaan gesticht worden om alle visserij-activiteiten te overkoepelen; evenals een officieel staatsexportorgaan. De staat gaat tevens de distributie van eerste levensbehoeften (levensmiddelen) regelen. De verschillen de rederijen zullen in een enkele maat schappij samengevoegd worden, met de staat als meerderheidsaandeelhouder. Naamloze door nieuwe wetgeving onder s trenge staatscontrole komen, waarbij ook de inspraak van de arbeiders in het geding is. Aangezien deze maatregelen ongetwij feld een zekere terughoudendheid bij de particuliere investeerders teweeg zullen brengen, bepaalt het programma na drukkelijk, dat de staat niet' zal ingrij pen in het beheer van particuliere on dernemingen. Nationalisatie zal slechts in uiterste noodzaak geschieden. Verder zal een speciaal staatsorgaan de buitenlandse investeringen in Portu gal gaan controleren, terwijl de fiscale politiek grondig gemoderniseerd zal wor den, waarbij verhoogde belastingdruk op naamloze vennootschappen, op successie rechten, op eigendomsrechten en een verhoging van de belastingen op luxe artikelen niet zullen worden vergeten. „Deze stad behoort toe aan de hele mensheid”, aldus Freij. „De mensen moeten nadenken, bidden en..beta len om Bethlehem zijn christelijke Inwoners zeggen dat Bethlehem het slachtoffer is geworden van de drie voudige plaag, nl. de wereldenergie- crisis, de politieke en militaire pro blemen van het Midden-Oosten en de economische moeilijkheden van de Israëlische bezetters. Bethlehem is arm en met deze Kerstmis zal de toestand nog moeilij- ker zijn dan ooit tevoren, zegt burge meester Elias Freij, die pas is terug gekeerd van een 35-daagse reis door Het jaar begon goed met een herstel van de inzinking in de laatste maanden van 1973, en eindigde ook nog in ver houding redelijk. Daartussen lag echter een periode van een lusteloze, soms apatische stemming op het Damrak, onderbroken door zeer korte perioden van opleving. Het vertrouwen van de beleggers bleek ernstig geschokt en zelfs gunstige uitkomsten bij veel bedrijven herstelden dit niet: De beurs bleef in de ban van onder meer de olie, een dalende Collega-ministers van Economische Zaken, Financiën, en hoge functionaris sen van deze ministeries, werkten daar gedurende tien dagen met hem het plan uit, dat ingrijpende veranderingen gaat brengen in Portugals naaste toekomst. Het plan is in de Ministerraad in alge mene lijnen goedgekeurd, en de Raad van Twintig, toporgaan van de Beweging der Strijdkrachten, heeft eveneens het plan aangenomen, hoewel de details nog intern besproken worden. Daarom zullen de officiële publikaties van dit zoge noemde tweede programma nog even op zich laten wachten. De belangrijkste onderdelen van dit urgentie-programma dat, beginnend in 1975, het economisch en sociaal beeld ook in volgende jaren zal beïnvloeden, zijn de volgende: De Banco de Portugal heeft met on middellijke ingang haar officiële discon to met een percent verhoogd tot 7,5 percent, dus vooruitlopend op de andere maatregelen. Er zal een controle-commissie van het bankwezen worden gevormd, waarin ook de huidige gedelegeerden van de Staats bank bij de patriculiere bankinstellingen zitting hebben. Na overname van de Banco Intercon tinental Portugues, staat ook overname van het Credito Predial Portugues op het programma, de staat heeft thans al 40 percent van de aandelen van deze kredietinstelling in handen. - 1947 waarbij de CIA werd opgericht, heeft of hebben schonden.” Kissinger heeft reeds laten weten dat de regering volledig zal meewerken met elk onderzoek naar de activiteiten van de CIA. Hij zou echter niet voornemens zijn de vroegere directeur van de CIA, Richard Helms, naar Washington terug te roepen voor het beantwoorden van vragen in verband met de zaak, tenzij een commissie uit het congres daarom zou verzoeken. De terughoudendheid van de befeggers blijkt ook uit het feit, dat de omzetten in Amsterdam dit jaar sterk zijn achter gebleven. Het sterkst was dit het geval bij de aandelen. De beurswaarde van de in Amsterdam genoteerde gewone aan delen zakte in de eerste elf maanden uiteindelijk van 39.285 mln tot 28.415. Het programma voorziet verder in complete staatscontrole van alle mijn werken, de staalindustrie, de petroleum industrie, de petro-chemie, de tabakin dustrie en de gas- en elektriciteitsbedrij ven. Deze controfe zal worden uitgeoe fend door deelname van de staat in de respectievelijke aandeelkapitalen, tenein- Ook in Nazareth, de christelijk- Arabische stad waar Jezus een groot deel van zijn leven doorbracht, klaagt men over het wegblijven van de toeristen. Restauranthouder Aboe Nasr, al 30 jaar lang gastheer voor Kerstpelgrims, kijkt naar de verlaten tafels in zijn zaak en zegt somber: „Ik heb nog nooit zo’n slechte decem bermaand meegemaakt. Je mag ge rust stellen dat wij een zwarte Kerst mis tegemoet gaan”. 1 arbeiders en de burgemeesters van Los Angeles, Baltimore en enkele an dere steden. Het algemeen ANP-CBS-indexcijfer (Basis 1963 is 100), dat 1974 begon op 104,6, zakte diverse malen beneden het peil van eind 1973, dat 108,2 bedroeg. Na een dieptepunt van 79,3 en een hoogste punt van maar 118,0 stond de index vlak voor Kerstmis op 88,0. Het jaar 1973 was nog begonnen op 135,5. Ondanks de sombere stemming in Bethlehem en Nazareth is het officië le Israëlische toeristenbureau opti- buitenlands aanbod, zodat zelfs van een „uitverkoop” op het Damrak werd ge sproken. Geruchten over Aarabische be langstelling voor aandelen zorgden voor een grillige koersvorming, waarna begin september de lucht weer wat opklaarde. De rente ging flink dalen, waarvan met name de obligatiemarkt kon profiteren, en het vertrouwen in de toekomst van de economie schijnt evenals in andere landen wat te herstellen, hoewel de naaste toekomst er nog niet zo rooskleu rig uitziet. ’S HERTOGENBOSCH (ANP) Het Gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 40-jarige arts uit Tilburg conform de eis van de advocaat-generaal veroor deeld tot een gevangenisstraf van ten jaar met aftrek van voorarrest. De man stond op 11 december in hoger beroep terecht voor de moord op zijn jongste zoontje. De rechtbank in Breda had eerder dit jaar eveneens tien jaar tegen hem geëist. De Tilburgse arts had op 28 juni 1973 zijn zesjarig zoontje in diens bed met een mes doodgestoken en daarna het lijkje in Postel (België) begraven. De man had echtelijke moeilijkheden. Hij heeft zich altijd verzet tegen de conclu sie van de psychiatrische observatiekli niek in Utrecht die herh ontoerekenbaar vond. Hij vond zich zelf volledig toere keningsvatbaar en wenste dan ook als zodanig berecht en veroordeeld te war den. r,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3