Goede-Herderkerk na veertig jaar bij nieuwe generatie aangepast MET BINGO' NAAR VELSEN 2000 voor idee van A. Schager KERSTMIS IN DE CEL OUDE DODE IEP BIJ BEECKESTIJN GEKAPT Cursief Relatief Haven todfëvishal I I I CENTRUM' r Jeugdige Gift filatelisten organiseren Opvolgers voor tentoonstelling Van der Kroft en Derks gevraagd nieuwjaarsbijeenkomst 2januari 1975 HH 6 PLAATSELIJK NIEUWS DINSDAG 2 4 DECEMBER 1974 55 55 J (Van een medewerkster) sr Carol-service in PI jna og- nu vas O.K.-Engelmunduskerk IJMUIDEN-OOST „Waarom moet je het veertigjarig bestaan van een kerkgebouw vieren? Ik ge loof dat het nuttig is om eens een ogenblik stil te staan en zich af te vragen: waarmee zijn we nu eigen lijk bezig”. Dit zei ds. Joh. Brezet gisteren tijdens een feestelijke dienst, gewijd aan het veertigjarig bestaan van de Goede Herderkerk. Hij memoreerde hoe het gebouw veertig jaar geleden door ds. Wild schut in gebruik werd genomen, en dat deze toen preekte over psalm 23, vers 1: De Heer is mijn Herder. De ze- psalm kan toch het lijflied van de kerk genoemd worden. Omdat het gébouw op de „heide” ontstond lag het voor de hand het de naam „Goede Herder-kerk” te geven, en de glas-in-lood-ramen zijn dan ook alle aan deze psalm gewijd. 1 I n' kruimels lAS kaarten worden lid- ADVERTENTIE) ce- alle burgers, individueel, dan wel als bestuurslid of functionaris van een organisatie of bedrijf zijn hartelijk wèlkom tijdens een ongedwongen samenzijn tot het uitwisselen van goede wensen bij de aanvang van het jaar 1975. het gemeentebestuur van velsen - leden van het college van burgemeester en wethouders en van de gemeenteraad, vergezeld van hun echtgenoten - nodigt ieder uit voor de nieuwjaarsbijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis op donderdag 2 januari 's avonds om 8 uur. aparte uitnodigingen worden niet verzonden, deze geldt voor iedereen. roor ers- hifre age ank sini out. den niet leze aan De de De 5en. de het iuw op nde de lari De dag lor- 1651 1046 282 „Was het in het verleden niet altijd gemakkelijk „medewerkers van bui ten” te vinden die bereid waren en kele uren van hun feestdagen voor ons op te offeren, door de ontwikke lingen bij het gevangeniswezen dit jaar is de animo nog verder afgeno- men”. Dit constateert de directie van het Haarlemse Huis van Bewaring II in haar voorwoord bij het kerstpro- gramma in de Koepel. Kerst in de cel: ondanks al die problemen zal dit zo huiselijk getinte feest toch dank zij ieders inzet, ook van mensen van buiten ook in de gevangenis worden gevierd. IJM IJM SCH 4.300, KW 189 15.500, KW 194 5.800, KW 213 ƒ1.800, KW 214 4.500, KW 221 9.600, KW 226 f 8.900. als van nou een gde ider rin- tlo- iunt kier en :sen waren: 18.900, f 5.300, De kerstklokken luiden voor ieder een. 20.00 uur in het stadhuis „In rbij jen. wat van euk f er t te de- rbij on- ’am lere ia!- EU1- i in zer- de side »ge- de irg- ter- lige rein no- Voor deze tentoonstelling zijn in zendingen ontvangen uit de provin cies Noord-Holland, Utrecht, Gelder land en Groningen, terwijl het „Ne derlands Postmuseum” acht kaders vult met zegels over de onderwerpen „Nederland op het water” en „Oran- je-vorsten op postzegels”. Voorts is er een uitgebreide verzameling te zien met als titel „Het ABC van de postzegels”, bestaande uit negentien kaders. Verder worden verschillende stands ingericht met verkrijgbare zegels van de Verenigde Naties en alle uitgaven van de stichting. Ook „Post-Scrip- tum” heeft een stand voor haar reke ning genomen, terwijl ook de moge lijkheid tot ruilen en kopen zal be staan. Nadere informaties over deze ten toonstelling kunnen worden verkre gen bij de heer D. Schut, Kerkweg 135, telefoon 378927. Aan de maandagmarkt werd aange veerd: 14.500 kg. tong; 14 kisten tarbot en griet; 955 kisten kabeljauw; kisten koolvis; 312 kisten schelvis; kisten wijting; 1065 kisten schol; kisten schar; 398 kitten diversen. PRIJZEN IN GULDENS De dienst, d;ie natuurlijk met het lied „De Heer is mijn Herder” werd besloten, werd opgeluisterd door de Cantores Fe- lisani, die onder leiding van Fred Schaap twee kerstliederen zong, en ma de preek drie delen uitvoerden van de Mis sa Brevis van Mozart. Met begeleiding van een klein maar eminent strijken- semble voerden de zeven Velsense ka- merzangers (één alt was door ziekte verhinderd) het meesterwerk uitmun tend uit. Na de dienst verzamelden velen zich in de grote zaal van het jeugdgebouw. Onder de aanwezigen was onder meer wethouder M. Roessingh. Eén van de bomen aan de oude rijks weg langs Beeckestijn is maandag ge kapt. Het was een oude iep. De boom was dood: er hebben deze zomer hele maal geen bladeren aangezeten. Ter ge ruststelling kunnen wij melden dat dit de enige boom is die gekapt moest wor den. De rest van de bomen verkeert in goede gezondheid. kerkvolk, en daarom moet het ook wor den aangepast aan de behoeften van de gemeente. In de kerk in IJmuiden-oost^is veel veranderd. Een der ramen wordt' nu enigszins verduisterd door een nieuwe orgelkast, de grote preekstoel in het front is opgeruimd, voor de ramen zit nu plastic. Maar dit alles is om doelma tigheidsredenen gebeurd, aangepast aan de nieuwe generatie, die in die veertig jaar is opgegroeid. De Bolle heeft tegen de kerst al tijd mooie gedachten: Niet alle bomen zijn in deze tijden veerkrachtig om veel wind te vangen. Het is niet duidelijk of Velsen tégen de voorhaven of vóór tegenhaven is. verse prijzen. Men kan gedurende de Kerstdagen ook allerlei lekkernijen krijgen. Het bezoek van de tweede Kerstdag zal overigens naar de zater dag worden verschoven. De oudejaarsdag in dit Huis van Bewaring wordt om 24 uur besloten met een tractatie op cel. De radio blijft dan tot 1 uur aan. Op nieuw jaarsdag een film: de dolle dwaze waaghalzen van de scherpe bochten. In de oud-katholieke Engelmun- duskerk aan dé Koningin Wilhelmi- nakade wordt zondagmiddag 29 de cember om 17 uur de traditie voort gezet met een carol-service. Een en ander is mede mogelijk door de komst van het „Beverwijks Katholiek Gemengd Koor”, onder leiding van Anton de Beer. Deze dienst is reeds van regionale en interkerkelijke betekenis gebleken en kan worden beschouwd als be stemd voor het hele gezin. De carol- service bestaat namelijk uit een reeks schriftlezingen door leden van ver schillende kerken, carols door het koor en samenzang van Nederlandse kerstliederen. Direct weer uitvaren was er echter niet bij, alleen de grotere kotters lubben het enkele dagen later nog eens gepro beerd. Het grootste deel daarvan was evenwel niet meer op tijd terug voor de zaterdagmarkt, terwijl voorts alleen de kleine kotters in staat zijn geweest de laatste atmalen uit te varen. Door dit alles is het een slechte visweek geweest, welke wegens de geringe aanvoer niet door de hoge prijzen kon worden goed gemaakt. Dinsdag vertrokken: Cymbeline, Lon den; Muecke, Rotterdam; Marian, Na pels, IJmuiden. Maandag vertrokken: Kai, Ipswich; Authority, Londen; Normand Flower, Cont Plat; Constand, Hamburg; Adrett, Hamburg; Dok-Prinses Christina, Ham burg; Hollo, Bergen; Thara, Tubarao; IJmuiden; Otto, Bremen; Jemrix, Whit by, IJmuiden; Scheldeborg, Delfzijl, Zaandam; Inagua Light, Cont Plat; Fi- ducia 2, Wisbech; Thoge, Ipswich; Oste- diek, Gothenborg; Irmgard Bos, Rotter dam; Musketier, Palermo; Isabel, Delf zijl; Capricorn, Rotterdam; Suederelv, Rotterdam; Roerborg, Delfzijl; Ciudad de Guayaquil, Rotterdam; Stainless Anne, Le Havre; Rijnborg, Delfzijl; Sulvinis, Belfast; Bresam, Rotterdam, Velsen; Ig- gesund, Iggesund, Zaandam. I X Ook ds Brezet wijdde zijn prediking aan dit thema. Hij wees erop dat men de kerk moet zien als een schaapstal, be stemd voor de schapen, die door de goede herder zijn thuisgehaald. Daarom is het ook niet juist te verwachten dat alles blijft zoals vroeger. Als een mens zijn ouderlijk huis verlaat, wil hij eigen lijk dat daar niets verandert, opdat hij het altijd in dezelfde staat terugvindt. Maar een kerkgebouw is er voor het Tijdens een gezellig samenzijn, waarmee door de leden van de wa tersportvereniging „IJmond” het jaar 1974 werd afgesloten, hebben de le den nog een spontane inzameling ge houden voor de KNZHRM, met ais resultaat een bedrag van f 230. Men wenste op deze wijze uitdrukking te geven aan zijn gróte waardering voor het werk van de reddingmaatschap- pij. Het bedrag is inmiddels overge dragen en in dank geaccepteerd. De werkgroep „Tentoonstellingen” van de „Stichting voor het Filatelis tisch Jeugdwerk in Nederland” orga niseert in samenwerking met de jeugdpostzegelvereniging „Post-Scrip- tum” uit Santpoort een regionale postzegeltentoonstelling voor de jeugd, welke zaterdag 28 en zondag 29 december in de recreatiezaal van de IJmond-m.t.s. aan de Roos en Beeklaan zal worden gehouden. De officiële voor genodigden is vrijdag 27 december om 20 uur, waarna het publiek zaterdag van 10 tot 18 uur en zondag van 11 tot 17 uur toegang heeft. De entreeprijs bedraagt voor de jeugd tot en met zestien jaar 0,50 en voor ouderen f 1, waarbij gratis een catalogus wordt verstrekt. één 96-56; kabeljauw twee 120-57; ka beljauw drie 92-70; kabeljauw vier 88- 71; kabeljauw vijf 79-40; koolvis één 38- 28; koolvis twee 40-30; koolvis drie 46-29; koolvis vier 35-27; schelvis één 94-70; schelvis twee 74-48; schelvis drie 65-45; schelvis vier 45-35; schol één 70- 59; schol twee 75-61; schol drie 85-62; schol vier 71-60; wijting drie 55-27; schar 50-21. Ds. Brezet meende ook dat het eigen lijk niet meer mogelijk is om in deze tijd, waarin ons wereldbeeld zo snel verandert, een kerkruimte maar een uur in de week open te stellen. Misschien komt er straks een moment dat men inziet dat alle schaapskooien voor een en dezelfde kudde worden gebouwd. Wie heeft dan het lef er eentje te sluiten? Of blijken ze dan toch allemaal tempeltjes te zijn en geen schaapskooien? In heel veel bedrijven in de IJmond wordt tijdens de kerst door gewerkt alsof er niets aan de hand is. DEN HELDER. Het wordt bijna een tonig dit te moeten vermelden, maar op nieuw hebben de weersomstandigheden verleden week een normale visserij ón mogelijk gemaakt. Desondanks is er maandag nog sprake geweest van een be hoorlijke aanvoer, omdat een aantal kot ters pas toen zijn vangst heeft gelost. Vandaar dat door de KNVB weer een scheidsrechterscursus wordt gege ven, met maandag 20 januari al; eerste lesavond in de kantine „KIC” op het sportveld „Rooswijk” in Velsen-Noord. Deze cursus bestaat uit acht lessen van twee uur. Belangstellenden kunnen zich hier voor van heden af schriftelijk aan melden bij het bondsbureau van de KNVB, Jansweg. 38, Haarlem. Aan deze cursus zullen voor de deelne mers geen kosten zijn verbonden. Te lefonische inlichtingen van maandag tot en met vrijdag tussen 19 en 21 uur onder nummer 023-320132. VELSEN-NOORD. Bij Stork- Plaatwellerij in Velsen-Noord is on langs een idee uit de ideeënbus beloond met een premie van twee duizend gulden. De heer A. Schager wist deze premie, de hoogste, die bij Stork Plaatwellerij is uitgekeerd, te verdienen met de uitvinding van een verbeterd slijpproces voor be paalde hulpstukken. Door het idee vain de heer Schager hoeft het slij pen van bepaalde onderdelen, die in de Duke-persen gebruikt worden, niet meer met de hand te gebeuren. Volgens het nieuwe procédé gaat het slijpen sneller, stofvrij en nauwkeuriger. De premie, die de uitvinder kreeg, zal mogelijk nog verhoogd worden als over een half jaar het door hem uitgevonden slijpproces nog eens nader zal wor den beoordeeld. Per 1 kg: grote tong 14,49-12,10; groot- middel tong 17,10-15,31; kleinmiddel tong 15,86-14,98; tong één 12,31-10,03; tong twee 10,46-8,80; tarbot 20,81-17,09. Pet 40 kg: hake één 212-186; hak'e twee 182-154; hake drie 76-42; lom 74- 56- leng 72-60; tongschar 186-181; tarbot 626-240; griet 187-162; kabeljauw drie De afdeling Haarlem van de KNVB kampt nog steeds met een schrome lijk gebrek aan dames en heren, die bij voetbalwedstrijden bereid zijn als scheidsrechter te fungeren. Er is zelfs sprake van een nijpend tekort, zodat men vreest binnen afzienbare tijd een aantal wedstrijden bij de jeugd te moeten afgelasten, omdat het dan aan capabele leiding ontbreekt. In ieder geval zou het bestuur gaarne over ongeveer tweehonderd nieuwe scheidsrechters willen beschikken. Hoogtepunt in beide Huizen van Bewaring zad ongetwijfeld het geza menlijke Kerstdiner zijn: in beide huizen op eerste Kerstdag. Uitgebrei- der dan een normale maaltijd, en met als uniek aspect dat men samen eet, terwijl anders altijd de maaltijd op cel wordt gebruikt. Op de eerste kerstdag zijn er des morgens kerkdiensten. Het Koepel- koor zal medewerking verlenen aan de katholieke dienst. Ook de niet- kerkelijken hebben een bijeenkomst. ’s Middags is de gemeenschappelij ke maaltijd in de kerkzaal, waarbij een paar muzikale clowns, bekend van tv en van de show van Seth Gaaikema zullen optreden. Op de tweede kerstdag is er een oecumenische dienst met medewer king van pater Ben Strik uit Bever wijk met een koor. Van twee tot vijf krijgt iedereen een half uur extra bezoek- Hieraan werkt ook de Haar lemse vrijwillige bezoekersgroep mee. ’s Avonds wordt de film „De bedrie ger bedrogen” gedraaid. Het programma voor de dagen daarna vermeldt behalve de diverse kerkdiensten die we hier niet alle maal kunnen opsommen een dam-, schaak- en klaverjastoernooi op za terdag 28 december en een optreden van de Rederijkerskamer Alberdingk Thijm zondag de 29ste. Gespeeld wordt „Er is een moord gepleegd”. Op oudejaarsavond een film: The Graduate, en op nieuwjaarsdag komt het Artiestenpalet van Victor Consel- man een nieuwj aarsmatinee verzor gen. Die dag zijn er in de Koepel geen diensten. Het combo van het Leger des Heils komt ook in het andere Huis van Bewaring en wel op zaterdag 21 december. Ook daar is de eerste Kerstdag gewijd aan de kerk diensten des morgens en het diner des middags. Daarna wordt de film „The Poseidon Adventure” gedraaid. De Tweede Kerstdag in Huis van Bewaring I (voor jongeren) is geheel gewijd aan de spelrecreatie: er wor den dam-, schaak-, klaverjas- en ta- feltennistoernooien gehouden, met di- De besommingen waren: IJM 29 18.300, IJM 30 18.900, IJM 115 f 16.000, IJM 154 5.300, SCH 117 27.600, SCH 256 f 8.000, WR 45 1.200, WR 57 38.700, VL 1 1.300, VL 34 14.000, VL 90 280, VL 105 2.800, VL 112 16.80, VL 115 700, KW 4 1.360 KW 15 37.000, KW 22 19.600, KW 29 7.000, KW 42 f21.000, KW 45 50.700, KW 55 1.600, KW 74 33.800, KW 117 29.000, KW 135 19.000, KW 144 1.900, KW 145 12.700, KW 149 ƒ9.400, KW 150 ƒ7.400, KW 152 ƒ2.700, KW 185 Op deze foto Han Bentz van den Berg en Onno Molenkamp in een scène uit „Bingo”, het nieuwste stuk van Edward Bond, waar de toneel groep „Centrum” donderdag 9 janu ari in de Velsense Stadsschouwburg een opvoering van komt geven. Deze, tamelijk eigenzinnige Engelse toneel schrijver toetste hiervoor enkele be kende feiten uit Shakespeare’s leven aan de inhoud van een aantal van zijn stukken, waarbij door hem de nodige tegenstrijdigheden werden ont dekt. Vervolgens zette Bond zich aan het schrijven van „Bingo”, omdat hij gelooft dat de tegenstrijdigheden van Shakespeare ook de tegenstrijdighe den zijn van alle mensen. Aldus wordt Sheakspeare door Bond ten tonele gevoerd in zes beelden van geld en dood; zes taferelen waarmee de toeschouwers een spiegel wordt voorgehouden van een absurde maatschappij. Onder regie van Peter Oosthoek en Carel Alphenaar zal dit opmerkelijke stuk in Velsen worden gespeeld door Han Bentz van den Berg, Karin Haage, Margreet Heems kerk, Elisabeth Hoytink, Ad van Kempen, Onno Molenkamp, Allard van der Scheer, Lou Steenbergen, Co by Stunnenberg, Elias van Zanden en Ernst Zwaan. Voor deze toneelavond kunnen onder de nummers 02550- 15743 en 15739 bij de kunstkring „Voor Allen” nog kaarten worden besteld. Dinsdag gearriveerd: Gerda Maria, Rotterdam, IJmuiden; Concordia, Vastervik; Malacia, Londen, IJmuiden; Ligovo, Wijborg, Velsen. Veel mannen dragen de broeks pijpen tekort. De gemeenteraad van Velsen hief zaterdag op een besloten feestje het glas. Een cabaretgroepje met wet houder Ockeloen bracht spitse tek sten op aktuele Velsense zaken. De jongep piepen tegenwoordig toch anders dan de ouden vaak zon gen. IJMUIDEN Maandag gearriveerd: Peter Most, Sevilla; Erskine Bridge, Middlesborough; Warfleth, Bristol Chan nel; Harnis, Rochester, IJmuiden; Ima- gua Light, Cont Plat; Mucke, Hamburg, Beverwijk; Cantal, La Palice; Hoegh Dene, Nantes; Marina H, Swansea; Ma rie Christine, Stugsund; Helene, Ham burg; Humaling, Karlstad, Westzaan; Leie, Noordzee, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7