Oud-speler technisch directeur bij NAC KUYS WACHT NOG EVEN AF Nederlanders hebben het gedaan FELLE KRITIEK OP Wonder fiets van BELEID MICHELS Van Dooyeweerd Liverpool terug na in de prijzen fouten concurrentie Hockeyploeg was matig Jan Wagenaar naar het EK 4 X „Wimme” terecht Bromfietser: waarom wachten tot uw veiligheid moét? Slopers deden vreemde ontdekking IPSWICH EN EVERTON VERLOREN een miljoen gulden aan prijzen kt, 1 ■I V R IJ D A G 2 7 DECEMBER 19 74 SPORT 17 IHi 1 1 ill 1 ‘MBs Wiersma zonder moeite op kop Gantwarg: definitief uitgeschakeld (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Rinus Michels: mikpunt van kritiek Everton maakte evenals Ipswich een (ADVERTENTIE) aan een toernooi BARCELONA (ANP) Het gaat de laatste weken niet zo best met de Spaanse voetbalkampioen CF Barcelona. De ploeg van Michels, Cruyff en Neeskens krijgt in de competitie de ene klap na de andere en dat heeft er toe geleid, dat de achterstand op de eeuwige rivaal Real Madrid is opgelopen tot vijf punten. Met name in de uitwedstrijden heeft Barca” het moeiljjk en stuit het op fanatieke tegenstand. De nederlaag van zondag in en tegen Elche (0-1) heeft de „socios”, (de aanhangers van de club), nog minder vrolijk gestemd en in Catalonië wordt de laatste weken minder hoog opgegeven van de capaciteiten van trainer en enkele spelers. misstap door dé uitwedstrijd tegen Wol verhampton Wanderers te verliezen: 0-2. Kenny Hibbitt en Steve Kindon zorgden er voor, dat Everton zijn tweede achter eenvolgende nederlaag moest incasseren. De derde topploeg, die geen kerstge schenk kreeg, was Stoke City. Coventry City wenste op eigen terrein niet te capituleren en zegevierde verdiend met 2-0. Kampioen Leeds United blijft moei zaam spelen. Op Eiland Road stond het Burnley een gelijkspel van 2-2 toe, na dat het twee keer een voorsprong had genomen. Arsenal incasseerde op High bury ’n verrassend verlies tegen stadge noot Chelsea (1-2) en de andere Londen- se derby tussen West Ham United en Tottenham Hotspur eindigde onbeslist: 1-1. DEN HAAG (ANP). Jan Wagenaar, die met 118 overwinningen met grote voorsprong op zijn rivaal Jan van Dooy eweerd (97 triomfen) in het rijdersklas- sement leidt, zal deelnemen aan het Europees kampioenschap voor beroeps rijders. AMSTERDAM. Na de zevende ron de van het Suikerdamtoernooi gaat Harm Wiersma alleen aan de leiding. In de dinsdag gespeelde zesde ronde was hij al via een overwinning op Frank Drost langszij Baba Sy gekomen. Doordat Wiersma donderdag van Hermelink won en Sy de punten deelde met de Rus Koeperman, nam de Nederlandse dam- kampioen de koppositie van Sy over. NAC niet zou mogen aannemen uit solidariteit met Wullems. Ik voel me echt niet bezwaard om bij NAC te gaan werken. Als ik het niet doe, staan er in no time tien anderen te dringen. Op dit moment wil ik NAC alleen maar helpen. Of ik straks blijvend in de professionele voetbal lerij wil blijven, valt nog te bezien.” BREDA (ANP).— De selectie voor de Nederlandse hockeyploeg heeft meege daan aan het kersttoernooi van de hoc- keyvereniging Zwart-Wit bij Breda, dat gewonnen werd door Tilburg. Het elftal kwam alleen uit in de voorronden en speelde daarna een wedstrijd van twee keer twintig minuten tegen een team geselecteerd uit de aan het deelnemende spelers. De uitslagen van de eerste divisie: West Ham UnitedTottenham Hotspur 1-1, Arsenal-Chelsea 1-2, Carlisle Uni tedNewcastle United 1-2, Coventry Ci tyStoke City 2-0, Derby CountryBir mingham City 2-1, Ipswich TownLuton Town 0-1, Leeds UnitedBurnley 2-2, LiverpoolManchester City 4-1, Midd lesbroughSheffield United 1-0, Queens Park Rangers—Leicester City 4-2, Wol verhampton WanderersEverton 2-0. Wim van Est: fiets als voorbeeld voor de jeugd LONDEN (Reuter). Liverpool is op tweede kerstdag weer op de eerste plaats in de Engelse eerste divisie terug gekeerd. Zelf won de ploeg met 4-1 van Manchester City en de concurrenten Ipswich Town en Everton verloren van respectievelijk Luton Town (0-1) en Wolverhampton Wanderers (0-2). Liver pool moet de eerste positie delen met Middlesbrough, dat eveneens 29 punten heeft, maar een slechter doelgemiddelde. Met name Rinus Michels heeft het zwaar te verduren van de aanhangers en de pers. Hem wordt kwalijk genomen, dat hij de Peruaan Hugo Sotil telkens aan de kant houdt en de voorkeur geeft aan Neeskens. Sotil is, volgens de Catalanen, de aangewezen speler om de club uit de malaise te helpen. Zijn geraffineerde dribbels kunnen de defensies van de tegenstanders openen en hij kan voor het team van meer betekenis zijn dan Neeskens. Nu het minder gaat, krijgt ook Johan Cruyff meer kritiek dan hij gewend is. Volgens de Catalaanse pers biedt hij zich minder aan en is hij niet meer de grote leider, zoals hij zich in het vorige seizoen manifesteerde. Cruyff zou in de uitwedstrijden te bang zijn en zijn ploeg niet meer kunnen in spireren. CF Barcelona heeft momenteel reeds negentien doelpunten tegen en dat heeft eveneens reeds tot veel kritiek geleid. Na het aantrekken van de „Spaanse” Bra ziliaan Mario Marinho werd gedacht, dat de verdediging aan kracht zou hebben gewonnen, maar tot nog toe heeft Marinho nog geen enkele keer kunnen imponeren. Ook het winnen in het eigen „Nou Camp” gaat met de week moeizamer. Met de confrontatie tegen Real Madrid in het vooruitzicht op 5 januari in Madrid is Catalonië niet gerust. Verlies tegen Real dat zonder te imponeren iedere keer net wint betekent vrijwel zeker geen landstitel. De gedachte, dat de Europa Cup wel even wordt gewonnen vooral na de triojnf op Feyenoord leefde die sterk op is in de laatste weken verminderd. aan de kop 1. Liverpool In de benoeming van Kees Kuys tot technisch directeur heeft de spe- lersraad van NAC, die overigens geen inspraak werd gegeven bij het ont slag van Hehk Wullems, een groot aandeel gehad. Pas nadat de spelers- raad akkoord was gegaan met de opvolger van Wullems, werd Kees ook naar de damlijn door. Nog vrij gemakkelijk dwong de Senegalees de remise af. Vooral in deze wedstrijd tegen dit gelegenheidsteam viel de nationale ploeg enigszins door de mand. Hoewel de weersomstandigheden erg slecht waren en het veld nog hobbelig, had de ploeg toch met wat meer machtsvertoon moe ten winnen. Pas in de tweede helft kwamen er wat combinaties, maar over- ddelijk bleek dat het team sp sommige plaatsen, vooral achter, rammelde. Hermelink was donderdag geen scha duw van de speler die de ronde daar voor nog bijna Gantwarg onderuit had gehaald. Wat bezielde hem om tegen Wiersma in de opening een ongebruike lijke ruil te nemen? Wiersma liep op de voorpost. Waarschijnlijk had Hermelink verwacht de aanval gewoon op te kun nen vangen. Dat ging hier echter niet, omdat Wiersma dan een damcombinatie kon uitvoeren. Daardoor moest Herme link een ruil nemen die hem een zeer slechte stelling bezorgde. Na een tiental zetten was zijn stelling zo miserabel, dat hij uit pure nood een één-om-twee moest toelaten. Wiersma had met een schijf meer geen moeite de partij te winnen. De Russen zouden uit de wijze waarop Wiersma aan zijn twee overwin ningen is gekomen wellicht aanleiding kunnen vinden de Nederlanders van combine te betichten. Dat dan als reactie op de beschuldiging die Wiersma een paar weken geleden aan het adres van de Russen uitte, toen Andreiko in de laatste ronde van het kandidatentoernooi van Koeperman verloor, waardoor de laatste het recht verwierf wereldkampi oen Sijbrands uit te dagen. Door uit de laatste twee ronden slechts één punt te halen, is Gantwarg definitief uitgeschakeld voor de eerste plaats- Dat in de zevende ronde de Fransman His- sard, die nog geen partij had gewonnen, over de Rus zegevierde, is tekenend voor de huidige vorm van Gantwarg. Met name het eindspel speelde hij ver bene den zijn kunnen. De jonge spelers Robert Clerc, Bassi- rou Ba en Jean Pierre Rabatel waren in de zesde ronde de held van de dag. Clerc speelde een gelijkwaardige partij tegen Baba Sy; de Senegalees Bassirou Ba verraste Koeperman met een offer, waardoor hij uit een slechte stelling toch nog remise haalde; Rabatel ruilde zich tegen Tsjegolev naar de remise- De enige partij die gisteren in de groot meester in een puntendeling eindigde, was die tussen Koeperman en Baba Sy. Na een afgeslagen Roozenburgaanval kreeg Koeperman de betere positie. Baby Sy verdedigde subliem. Om nog iets te bereiken, offerde Koeperman twee schij ven teneinde als eerste dam te kunnen halen. Niet veel later brak Sy evenwel SINT WILLEBRORD. In het Belgische Aalst hebben drie werklie den bij het slopen van een pand een ietwat vreemde ontdekking gedaan. Bij het' verwijderen van een paneel kwam namelijk een racefiets te voor schijn die voor de wielersport van historische betekenis is. Het bleek namelijk de' fiets te zijn waarmee Wim van Est 22 jaar geleden tijdens de Tour de France een ravijn indui kelde en op miraculeuze wijze aan de dood ontsnapte. Het rijwiel verdween een jaar of 20 geleden spoorloos tij dens een serie exposities in België. Frank Drost speelde tegen zijn clubge noot Harm Wiersma beiden zijn lid van landskampioen Huizum allesbe halve op remise. In een riskant opgezet te flankpartij zag Drost zich geconfron teerd met een sterke centrumdoorstoot van Wiersma. De Fries ging over tot omsingelingsaqties. Veel kans op slagen had dat echter niet, omdat zijn linker vleugel te zwak was. Magistraal spelend dwong Wiersma aan die zijde van het bord verdere inferieure zetten af. In zeer moeilijke stelling en nog maar één minuut bedenktijd over voor veertien zetten, maakte Drost een enorme blun der. Met een eenvoudige damzet besliste Wiersma de partij in zijn voordeel. Het op de laatste plaats gedrukte Lu ton Town zorgde voor de grootste kerst- surprise door uit Ipswich Town te ver slaan: 0-1. Het was de eerste nederlaag, die Ipswich voor eigen publiek moest incasseren. Het heeft er lange tijd naar uitgezien, dat het duel in 0-0 zou eindi gen, maar in blessuretijd zorgde Ron Futcher voor het enige doelpunt. Hilversum. De uitslagen van de donder dag gehouden draverijen te Hilversum zijn: Kerstklokkenprijs (2000 m): 1 La Victoire (J. van Dooyeweerd) 2.48.6 1.24.3, 2 Milady Baker. 3 Miltlades J. Winn. 4,80, pl. 2.,- 1,50, 1.80. koppel 8,10, trio 188,20. Grote Kerstprijs (2000 m)- 1 Hideaway (buiten weddenschappen) (mej. M. Verhoeve) 2.43.3 1.21.7. 2 Jonker Volann, 3 Impala. 4 Iris Volo. Winn. 3,20, pl. 1,80. 2,20, 4e pl 1,60, koppel 17,80. Grote Kerstprijs (2) (2000 m): 1 Bailly II (J. van Dooyeweerd) 2.43.5 1.20.9, 2. Ardent III, 3 Allegro. Winn. 2,80, pl. 1,40. 2,10, 1,30, koppel 15,- trio 93,60. Kerstboomprijs (2000 m): 1 Luciano (J. Wagenaar) 2.48,- 124,- 2 Kind Buitenzorg, 3 Lee Rodney. Winn. 1,70, pl. 1.30. 1,40, 1,80. koppel 6,50. Kerstroosprljs (2900 m): 1 Limbus Hanover (T. Kooyman) 4.10.8 1.26.5, 2 Hup 3 Jimmy Boy. Winn. 4,30. pl. 1,50, 1,80, 2,- koppel 23,20, trio 138,10. Mistletoeprijs (2440 m): 1 Locus du Bols (J. van Dooyeweerd) 3 28.- 1.25.2, 2 Karosa H, 3 Jungle Boy. Winn. 2,60. pl. 1,50. 1,80 2,30, koppel 4,60. Hulstprijs <1600 m): 1 Hilma (P. van Petten) 2.12.7 1.22.9. 2 Kabbes du Bois, 3 Just in Time. Winn. 13,80. pl. 2,30, 1,50, 4,50. koppel 9,10, trio 1427,90. Grote Kerstprijs (finale) (2040 m): 1 Florissant (R. Krant) 2.48.7 1.21.1, 2 Hideaway (bulten weddenschappen), 3 Iris Volo, 4 Bailly II. Winn. 16,60, pl 2,- 2,70, 4e plaats 1,30, koppel 219.20, Weihnachtprijs (2440 m): 1 Kalief R (T. Oudshoorn) 3.24.5 1.23.8, 2 Jelle van Willy, 3 Luitenant Dlxy. Winn. 17.-, pl. 5.40. 4.10, 2.80, koppel 51330, trio 4368,40. Kerstboomprijs (2) (2000 m): 1 Kandy Buitenzorg (G. Gommans) 2.50.6, 1.25.3. 2 Lucy Bloemlust, 3 Ibis Buiten zorg. Winn. 3,10, pl. 2,60 2,60, koppel 13.60. Totalisatoromzet /539.506,- Eigentijds horloges ontworpen door Franse modekoningen, die Schaaf Citroen van Gelder Juweliers Diamantairs, met juweliershuizen in Utrecht Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, VENLO, Roermond, Maastricht, Eind hoven, Den Bosch, Leidschendam, Sassenheim en Roosendaal, als hee speciale prijs in onze puzzelaktie ter beschikking heeft gesteld. Vooi U II! Te winnen I Door mee te doen aan de puzzelaktie, voor het zilverer Koningin Wilhelmina Fonds t.b.v. de kankerbestrijding in ons land. men. De Willebrordse ex-coureur: ..Het moet wél een enorme supporter van me geweest zijn, want behalve die fiets heeft men daar ook enkele dozen met kranteknipsels over mij gevonden. De „wonderfiets van Wimmie” is na die spectaculaire valpartij enkele maanden in België op tal van ten toonstellingen geëxposeerd. Op een bepaald moment kon de fiets niet meer geëxposeerd worden omdat het rijwiel op een wat vreemde manier van de ene op de andere dag was verdwenen. Wim van Est reist nog deze week naar Aalst. „Ik zou die fiets graag terug willen hebben,” aldus Van Est. „Niet omdat die fiets voor mij zo’n historische betekenis heeft, maar meer nog om de renners van nu te laten zien op wat voor materiaal wij indertijd moesten rijden. Dat was heel wat anders dan die superlichte dingen van tegenwoordig.” en Scholten, beiden 6 pnt.; jeugdwereld- kampioenschap: 1 Jansen 10 punten uit zes partijen, 2-3 Robillard en Boezinski, beiden 9 pnt, 4 Hofstee 8 pnt-; dameswe- reldkampioenschap: 1 Michailowskaja 12 punten uit 7 partijen. 2-3 Graas en Nieuwenhuizen, beiden 11 punten, 3 Spasskaja 9 punten. De stand aan de kop na de 24e speeldag is: 1. Liverpool 29 punten. Middlesbrough 29, 3 Ipswich Town en Everton 28. Kuys, die in Breda werkzaam is als hoofd van een revalidatiecentrum, door het bestuur van de Bredase eredivisieclub aangetrokken, voorlopig tot eind van dit seizoen. NAC-secre- taris Lemmens: „Pas daarna ook op verzoek’ van Kuys zelf zal wor den bekeken of NAC een meerjarige verbintenis met Kuys als oefenmees ter zal aangaan.” Kees Kuys, enkele jaren trainer bij de eersteklasser Veerse Boys uit Raamsdonkveer, wil eerst bekijken hoe de zaken bij NAC zich gaan ontwikkelen. „Ik ben altijd ten nauwste bij NAC betrokken geweest. Ik heb bijna tien jaar in het eerste elftal gespeeld en daarna ben ik me altijd in deze club blijven interesse ren. Er hoefde dan ook niet veel aandrang op mij uitgeoefend te wor den om NAC in deze moeilijke perio de te helpen. Ik vind het jammer dat het voor Henk’ Wullems bij NAC zo gelopen is, maar van de andere kant zie ik niet in dat ik de functie bij Koop en draag uw valhelm nog vandaag! Nieuwenhuizen kwam op gelijke hoogte met Graas dankzij winstpartijen op Munitz en Spasskaja. De laatste bleek door haar eerder geleden nederlaag te gen Graas flink aangeslagen te zijn. De simpelste remisegangen werden gemist. Graas en Nieuwenhuizen staan nu nog slechts één punt op Michailowskaja ach ter. De standen aan de kop zijn; groot- meestergroep: 1 Wiersma 11 punten uit 7 partijen, 2 Baba Sy 10 pnt., 3 Koeper man 9 pnt., 4 Tsjegolev 8 pnt.; meester greep: 1 Bronstring 10 punten uit 5 partijen, 2 Varkevisser 8 pnt, 3-4 Dubois Dit kampioenschap begint op 28 fe bruari op de Parijse baan Vincennes, in Wenen, 2 maart Recklinghausen, 4 maart Hilversum. 6 maart Oslo, 8 maart Dinslaken. De finale wordt op zondag 9 maart in West-Berlijn gehouden- Het Europees kampioenschap geldt eveneens als kwalificatieronde voor de wereldtitelstrijd, die van 2 tot 13 april in Australië en Nieuw-Zeeland wordtge- houden. Het voert de deelnemers naar de banen in Perth, Brisbane, Melbourne, Dunedin, Christchurch en Auckland. Aan dit zesde wereldkampioenschap zul len de drie best geplaatste rijders uit het Europese kampioenschap deelnemen. In het toernooi om het dameswereld- kampioenschap doen de Nederlandse deelneemsters Barbara Graas en Eef Nieuwenhuizen het bijzonder goed. Graas plaatste zich in de finalepoule door een uitstekende overwinning op Spasskaja en een remise tegen de huidi ge wereldkampioene Michailowskaja. Liverpool had voor eigen publiek geen medelijden met Manchester City. Met liefst 4-1 werd voorlopig een van de concurrenten aan de kant gezet. Grote man was Brian Hall, die twee keer scoorde. Hij had ook een groot aandeel in de twee andere doelpunten, die wer den gemaakt door John Toshack en Steve Heigh way. Colin Bell doelpuntte tegen in het boeiende treffen, dat voor een bijna uitverkocht Anfield Road (51.000 toeschouwers) werd gespeeld Wim van Est daarover: „Het is absoluut de fiets waarmee ik het ravijn ben ingereden. Uit België is mij een kranteknipsel toegestuurd en op de foto kon ik duidelijk zien dat het dezelfde fiets is.” Wim van Est vraagt zich af hoe die fiets daar in Aalst in een nu tot onbewoonbaar verklaarde woning terecht is geko- BREDA. Met ingang van 24 de cember is zoals de laatste dagen was te verwachten oud-internatio- nal Kees Kuys benoemd tot technisch directeur van de Bredase eredivisie club NAC, dat enkele weken geleden op staande voet zijn oefenmeester Henk Wullems de laan uit stuurde. Kees Kuys, die 43 maal voor het Nederlands elftal uitkwam, speefde van 1956 tot en met 1962 voor de Bredase club. Hij zal bij NAC in de functie van „technisch directeur” be last worden met de coaching; oud- eerste-elftalspeler Jacques Vissers blijft coördinator en Jo Jansen blijft de veldtraining verzorgen. - H ttmurwmtmosuqk

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17