Jan de Hartog Quaker-epos van KAREL SLINGERVOET: boeit door romantische visie SIMPELE EXPRESSIE Astrologie als bron beeldende kunst van Leven met de Nuttige deeltjes in: ES3K jaren" 3 hl fffil Energiecrisis Jaarboek „HET UITVERKOREN VOLK", DERDE DEEL IN CYCLUS in Het Uitverkoren Vblk z/ I «F*”. DE HARTOG SERIE VAN BORN I PB1 O ELSE PARKER TERUG ^■1 20 V R IJ D A G 27 DECEMBER 19 74 BOEKEN 21 OR fes? ft 4® romanvorm, de geschiedenis van de Quakers, of, zoals het tegen woordig heet: Het Genootschap van de Vrienden. En dat is dan een groot voorrecht. 7 ^4# Uit dagboeken geput „De sterren dwingen niet, maar dringen wel” is een oude astrologische stelregel om enig soelaas te bieden aan de fatalis tische mens. Zo is het geloof ik ook met de uitgevers van boe ken en boekjes op astrologisch terrein: dwingen kunnen ze de kopers niet, maar ze dringen ge ducht, verdringen elkaar bijna. Want astrologie is „in”, en de uitgevers wéten het. Als er één het zo goed doet als De Haan in Bussum, dan heb ik er overigens vrede mee. In de bekende kijk boekenserie verscheen van deze uitgeverij „Astrologie, de hemel se spiegel” van Warren Kentor, vertaald door R. J. Demarée. JAN DE HARTOG HOORT tot de auteurs die van tijd tot tijd met een omvangrijk werk uit komen. Leesboeken voor liefheb bers. Zo’n werk is het Quaker- epos dat Jan de Hartog in het Engels bijeenschreef en dat, in het Nederlands vertaald, bij El sevier Nederland BV uitkomt onder de verzameltitel „Het >1 AV Koninkrijk van de Vrede”. Het derde afzonderlijke deel, „Het Uitverkoren Volk”, is dezer da gen verschenen. Eraan vooraf gingen „De Kinderen van het Licht” en „Het Heilig Experi ment”. Er komt volgend jaar nog een deel uit: „De Oorlog van het Lam”. Als het gehele werkstuk dan compleet is, bezitten we, in IM t tó i.i 'i s I - -L K ib B ÈIBïC 'r - i »i i-KiJK; ft. Een der foto’s van Karei Slingervoet. JAN DE HARTOG UNIEBOEK B.V. AMSTER- H.R. AM- H.S. VOORHOEVE— - H.S. H. GREVEN leven in afhankelijkheid van moeder aarde. De sterren werden góden, er ontstond een kosmologie en tenslotte de astrologie. onze niet de kost komen. Het spoor van bloed en tranen heet de weg die ze gaan. Voor wie in die belevenis wil mee delen door het boekje te willen bezit ten, geef ik hier het telefoonnummer van Karei, het is 023-285430. Na elk hoofdstuk is er een lijst van schrijvers en boekentitels die de weg wijst bij aanschaf of keuze in de bi bliotheek. Een nuttig boek dus, maar UITGAANDE VAN de wetenschap dat mensen die graag lezen bij het ouder worden die neiging niet zullen verloochenen, heeft Marjjke van Raep- horst voor de uitgeverij J. H. Gottmer te Haarlem voor haar serie Leven met de jaren” het boekje „Lezen met de jaren” geschreven. Het is een handleiding die lezers en toekomstige lezers wegwijs maakt op de boeken markt en in de vele bibliotheken die er zijn. Daar, in Pennsylvania, zetten de Quakers hun werk naar haar voor beeld voort. Het tweede boek „Het Heilig Experiment” is er een bewijs van. De eerste slaven komen erin vrij. Het derde boek dat nu uit is, „Het Uitverkoren Volk”, beschrijft hoe de geest van Margenet Feil en haar grondprincipe vaardig worden over en in praktijk gebracht worden door Mordechai Monk en Lydia Best. Zij gaan de Indianen begeleiden op hun wanhopige gedwongen reizen uit het oosten van de Verenigde Staten naar onherbergzame prairies in het uiter ste Zuidwesten, de nieuwe reservaten, waar ze maar moeten zien hoe ze aan niet alleen voor mensen boven de vijf tig. Waarom zouden alle generaties er niet wat aan kunnen hebben? In dezelfde „Leven met de jaren”- serie is nog een nuttig boek versche nen: „Uw financiën met de jaren”. De auteurs daarvan zijn R. A. Schorting- huis-Sprangers en mr. W. L. Maas- Aronius. De schrijfsters onderscheiden vier perioden in een mensenleven: de eer ste jaren tot 20 als men praktisch geen geldzorgen heeft; de jaren van 20 tot 50 als er gewoekerd moet worden met het inkomen en de tering naar de ne ring gezet wordt en de jaren van 50 tot 65, die dienen ter voorbereiding van de vierde periode, de jaren boven de AOW-leeftijd. Dan wordt het hoog ste inkomen verdiend, maar moet men tegelijkertijd bedacht zijn op de „kwa de” jaren als AOW en ontoereikende pensioenen een „verzorgde oude dag” dienen te verzekeren. Daarom wordt uitvoerig informatie verstrekt over pensioenen en verzeke ringen ,over bijverdiensten en belas tingen, uitkeringen en sparen, huis houdgeld, machtigingen, schenkingen, erfrecht en testaménten. Een erg nut tig boek dat best in de inhoudsopgave van het hierboven besproken „Lezen met de jaren” had mogen voorkomen. Het is in rustige dagen heel informa tieve lectuur. A Mr In dit boek ligt nu eens niet de nadruk op karakterbepaling door ho- roscopie en het voorspellen van de toekomst, maar op de weerslag van de astrologie op de beeldende kunst vanaf het oude Egypte en in veel culturen. Het is voor zijn (lage) prijs een uitstekend kijkboek met heel veel kleurillustraties. De stof voor zijn verhalen ontleent Jan de Hartog, zoals hij ééns zelf vertelde, aan de talrijke dagboeken die de Quakers bijgehouden hebben en die in hun museum in Philadelphia bewaard worden. Er wordt in dit grote werk een ant woord gegeven op de vraag waarom al het blijkbaar zinloze lijden in de wereld nodig is. Het dient ergens voor, dat staat voor de schrijver wel vast. Hij heeft het ervaren toen hij samen met een broer zijn zeer lijden de moeder door geduldige verpleging aan haar einde bracht. Al die pijn en al dat leed hij laat het herleven in de doodsstrijd van de dappere vrou- wëlijke Quakerdokter Gulie Wood house in „Het Heilig Experiment” staalt mensen die het moeten aanzien tot beslissende daden op een later tijd stip in hun leven. Alle figuren die in dit epos optre den hebben iets bovenmenselijks. In hun streven en werken gaan ze ook allemaal dezelfde weg. Dat heeft tot gevolg dat alle boeken ook hetzelfde thema en dezelfde wijze van uitwer king hebben. Hoe boeiend ook ge schreven, in het ene boek gebeurt in feite hetzelfde als in het voorgaande, alleen in een andere omgeving. Maar het is steeds een sterke man met een zwakke, door de omstandigheden tot een heilige uitgroeiende, jongere vrouw. Zeer romantisch, de heiligen blijven mensen van vlees en bloed, maar het is voortdurend dezelfde ro mantiek. Ook natuurlijk doordat het ene boek een voortzetting is van het andere. De klein- en achterkleinkinderen van de eerste Quakers spelen er op nieuw de rollen in die hun ouders eerder vervulden. Vandaar ook de steeds groeiende stamboom op de bin nenkant van de omslag én het laatste blad van de boeken. Dat geeft aan de totaliteit van het werk iets statisch. Jan de Hartog slaagt erin toch een uiterst boeiend verhaal te schrijven. De officiële literatuur in Nederland moge geen goed woord voor hem over hebben, hij hoort tot het genre He mingway, Greene en Steinbeck. In hun taal drukt hij zich dan ook uit. boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken! boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVINGEN boekenboeken -boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekea boeken! boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boeken boekenboeken boekerij boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVINGEN boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl SINDS JAREN IS de Haarlemse schilder en nu „objecteur” Ka rei Slingervoet op zoek naar de aller eenvoudigste expressie. Al vaak heb ik geschreven over zijn vroegere werk, structuurpanelen, waarin hij met zand en verf werkte aan simpele oerpatronen. Die ontleende hij vroe ger aan abstracte kunstuitingen van natuurvolkeren. Daarna werd het werk geheel wit en de patronen ver vangen door regelmatige arceringen. Dit jaar exposeerde hij ze samen met jute objecten, die aan de arte povere deden denken in het Gebouw Noord- Holland van de Provinciale Planolo gische dienst. Karei Slingervoet is nog verder gegaan en is nu terecht gekomen bij een soort zeer vergankelijke „weg- werpkunst”, waarvan de naklank al leen valt te bespeuren in een dun fotoboekje, voor hem gemaakt door de genoemde dienst. Henk Overduin, voorlichter van het Frans Halsmu seum schreef er een korte inleiding in. De Quakers zijn altijd een voorbeel dig volk geweest. Ze zijn bezield van een geloof dat metterdaad bergen ver zet. Het grote voorbeeld George Fox een in het midden van de 17e eeuw in Engeland rondtrekkende prediker mocht het aanvankelijk nog van regelrechte wonderen verwachten, zijn eerste leerlinge en navolgster Mar garet Fell benaderde het wonder van de meer praktische kant. Zij deed de ontdekking dat „de enige die God ergens heeft jij bent”. Die jij was zijzelf dus en dat heeft ze in een leven van ontzettende op offeringen en lijden dan ook waarge maakt. Zij was de eerste die iets deed voor de ter dood veroordeelde kinde ren in de gevangenis van Lancaster in Engeland. Zij was een vrouw van hoge komaf, echtgenote van een belangrijk rech ter, dus dat was nogal Wat in het En geland van Cromwell. Ze is dan ook prompt als ketter in dezelfde gevange nis terechtgekomen, maar later met volgelingen en familieleden naar Amerika uitgeweken. Kt De boekjes hebben mooie Jugend- stilomslagen van Eugène Grasse en zijn verder wat schraaltjes geïllus treerd. Het boek bevat meer. In korte maar zeer kundig geschreven artike len en uitvoerige bijschriften vertelt Kenton hoe de astrologie ontstond uit de behoefte van de eerste mensen om de invloed van zon, maan en sterren te bepalen op de natuur, de seizoe nen, eigenlijk het toenmalige totale Born in Amsterdam heeft zich ook in de loop der sterren gestort en is uitgekomen met een serie deeltjes per dierenriemteken. Zes zijn er nu, de andere volgen. Het zijn dunne boekjes van het bekende type met eerst een beschrij ving van teken en karakter, de plaats in de maatschappij, in bedrijf en gezin en tenslotte de bekende „die met die-combinaties” inzake liefde en huwelijk. Lucien heeft de lichtvoetige tekst geschreven en hij wijkt in zijn op vattingen niet af van andere uitleg gingen van het bekende damesblad- karakter. Marijke van Raephorst heeft na tuurlijk vaak mensen ontmeet die zei den: zeg me nou es wat een aardig boek is dat ik beslist lezen moet. Ze is er toen eens voor gaan zitten stel ik me voor en het resultaat is dit boek. Ze vertelt over humor- boekjes, over levensbeschrijvingen van grote figuren, over gedichten en dich ters, over de boeken van de jonge ge neratie, over boeken voor blinden, over reisverhalen, detectives, kinder boeken en boeken over dood en leven. En een apart hoofdstuk is gewijd aan de boeken die, verfilmd, op de televi sie verschijnen en die men daarna nog eens rustig lezen kan. SPECTRUM-UTRECHT Een prisma-tuinflora van Mevrouw A. C. Muller-Idzerda met 221 kleu renfoto’s van Rob Herwig uitgevoerd op kunstdrukpapier. Een unieke com binatie die een belofte inhoudt voor een uitstekende uitgave. Nu, die wordt dan ook wel ingelost en dan bovendien ook nog in een handige kleine afmeting. De opzet en indeling van deze uitgave is nieuw. De opzet is: een combinatie van botanische kenmerken en praktische gegevens. De indeling is in 13 hoofdstukken: Bomen, Heesters, Klimheester en klimplanten, Coniferen, Rozen, Sier- grassen, Vaste planten, Tweejarige zaadplanten, Eenj arige zaadplanten, Bol- en knolgewassen, Waterplanten. Verklarende woordenlijst en Litera tuurverwijzing. LA RIVIÈRE ZWOLLE Peter Batnm: „Een Mensenleven”. Een terugblik op een tijdperk van 70 jaar, waardoorheen de schrijver min of meer zijn eigen biografie vlecht. Een bewogen afwisselend leven als o.a. luitenant, scheepsarts, chirurg, of. ficier van gezondheid, omroepman en schrijver in een al even bewogen tijd: twee wereldoorlogen, tweemaal de opbouw, strijd tegen het nazisme en zwerftochten over de wereld. FONTEIN—DE BILT Jörn Riel: „Een verhaal waar je een mooi gezicht van krijgt” en dat is de letterlijke vertaling van de titel uit de taal van de Eskimo’s, in wier land dit verhaal speelt. Een grappig verhaal, waar je om moet glimlachen en een glimlach maakt een gezicht mooi Wat deed Karei Slingervoet? Tij dens enkele buitenprojecten in Frankrijk zocht hij naar een wit dat duidelijk zichtbaar zou zijn en toch binnen enkele weken door de natuur weer zou zijn afgebroken. Hij vond dat tandpasta zijn ideeën het beste realiseerde. En toen ging hij ook aan het werk in de Haarlemse Hout. Op bomen bracht hij strepen tandpasta aan. Vervolgens fotografeerde hij die als „bewijsvoering”. „Waarom deed je dat en wat beleef je eraan”, vroeg ik hem, toen hij mij een exemplaar van het boekje ter recensie kwam brengen. „Ik ben op zoek naar het eenvoudigste middel om toch tot een expressie te geraken. Geloof me, het gaf me een enorme kick, op die manier met de natuur in contact te komen. Je gaat zo’n boom anders beleven”. tij I t' w V V.J- !i m DE UITGEVER ELSEVIER zit ei genlijk elk jaar weer met de titel van zijn jaarboek. Zo is nu weer verschenen „Het jaar in woord en beeld, Winkler Prins Jaarboek 1974”. Maar het gaat wel over 1973. Het blijft verwarrend, ook al zet men binnenin dat het jaar 1973 onder han den genomen wordt. Maar goed, ter zake over de inhoud, die weer voor treffelijk is. Terecht heeft de redactie de ener giecrisis centraal gezet (en dat licht daarop staat niet onder de korenmaat, zoals in de dagen van de crisis ge bruik was). Er waren natuurlijk nog meer brandende kwesties, zoals de Water- gate-affaire, die de val van Nixon inluidde (in 1973 kon de man nog liegen alsof het gedrukt stond), of de enorme hongersnood in de Sahel-lan- den. De Jom Kippoer-oorlog echter veranderde het gezicht van de wereld drastisch. Die oorlog in het midden oosten werd een keerpunt in de his torie. De Arabische landen hervonden hun zelfvertrouwen en lieten dat le- ter via de olie ook wel weten. Het is boeiend, met de wetenschap van dit moment achter de hand, nog eens na te slaan, hoe het allemaal gekomen is en verlopen. Vandaar dat zo’n jaarboek altijd weer een stuk levende geschiedschrijving is, waarin je mensen en feiten direct herkent. - 4- UITGEVERIJ BUSSUM „De Berg M” van Dick Laan be schrijft het leven van een jongen op een Zwitserde kostschool. Drie boe ken in de bekende Regenboogreeks: Imme Dros: „Duif maar dapper”, jon gens en meisjes 7-12 j. Alet Schouten: „lolo komt niet spe len”, jongens en meisjes 9-12 j. Bar- bro Lindgren: „Topgeheimen”. Dit is het dierbaar geschreven dagboek van een 10-jarig meisje. UITGEVERIJ KOSMOS DAM Paul Gallico: „Julian’s avontuurlij ke reis”, een roman waarin een sprookje werkelijkheid wordt in het leven van de tienjarige Julian. Sid Fleischman: „Djingo Django”, een spannend en vrolijk verhaal voor kinderen van een jaar of twaalf. Thoraldo, een jonge goochelaar vertelt zijn kunsten in: „Thoraldo’s Trucs en toverijen”. QUERIDO’S UITGEVERIJ STERDAM Johanna Reiss schreef: „De Schuil plaats” voor haar twee dochtertjes; oorspronkelijk in het Engels onder de titel: „The upstairs room”, omdat zij na de oorlog naar Amerika is ver trokken en met man en kinderen in New York woont. Zij wilde haar kinderen vertellen hoe zij en haar zusje als joodse kinderen waren on dergedoken bij een familie in een Twents dorp. Hoe zij daar leefden, wat zij daar meemaakten en hoe deze eenvoudige mensen hen aan de grote massamoord hebben weten te ont trekken op een manier, die deze fa milie als vanzelfsprekend beschouw de, maar voor de betrokkenen onver gefelijk is. Marilyn Sachs: „Wat stelt dat nou voor?”, een gezellige familieroman voor de jeugd. KOSMOS - AMSTERDAM Jean Craighead George: „Miyax, de wolven en de jager”. Een spannend verhaal van de jonge dochter van een Eskimojager, die verdwaalt in de on afzienbare toendra van Alaska. John Schoenherr illustreerde het boek met prachtige tekeningen, waarmee hij uitstekend de sfeer van dit barre land oproept. Martha Robinson: „Het speurwerk van de veearts”. De hele familie speurt mee en dat maakt het tot een spannend verhaal voor 12-jarigen. Ole Lund Kirkegaard, de grote vriend van Lutje Giel, Albert en Orla de Kikkerslikker, gaat nu op reis, door de lucht op een vliegend tapijt: „Hodja uit Pjort”, zoals de titel luidt. Judith Viorst, die o.a. veel succes boekte met: „Dat is heel wat voor een kat, vind je niet?” maakte nu weer een klein boekje met tekenin gen van Kay Chorao over: „Monsters en Vampiers, Spoken en Boemannen, Duivels en Dwergen, Levende lijken en Griezelige Dingesen bestaan niet zegt mijn moeder”. Een mond vol voor een een klein boekje, dat wel, maar wel leuk. Heel veel belangstellenden in astro logie zullen hun „pad” zijn begonnen via de bekende boeken van Else Par ker, vroeger vaste nummers van L. J. Veen, later overgenomen door Ankh—Hermes in Deventer. Lang is haar „Astrologie en haar praktische toepassing” uitverkocht geweest. De zesde druk is nu verschenen, een bewijs voor het feit dat het boek nog steeds niet verouderd is, ook al be kijkt Else Parker de astrologie nogal van de moralistische kant. Het is een zeer serieus boek en op dit terrein welhaast klassiek te noemen. Het rad van fortuin, dat het mense- lyk lot bepaalt en gebonden is aan de stand van zon, maan en planeten is een veel voorkomend thema in de Middeleeuwen. Deze houtsnede is af komstig uit een Duits handschrift van circa 1490. Die astrologie was er al vroeg en aan het patroon is niet zoveel veran derd- De methoden zijn verfijnd en duizenden jaren lang was de astrolo gie een der drijfveren van de mense lijke cultuur. Tot in onze tijd raad plegen regeringsleiders astrologen, ook al willen ze het voor geen geld weten. Onschuldig vertier meestal, astrologische neigingen, wat wegneemt dat diezelfde astrologie de wieg is geweest van de astronomie en een groot deel van de hedendaagse natuurkundige wetenschap als gevolg heeft gehad. Ze heeft bovendien een enorme hoeveelheid zeer boeiende symbolische kunst opgeleverd. Daaruit is in dit boek een uitmun tende keuze gedaan, onder meer met prachtige bladen uit middeleeuwse getijdenboeken, ook met afbeeldingen van astrologische instrumenten, waardoor dit kijkboek eigenlijk een kleine platenatlas is geworden. rï!w F?

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21