Ford ten strijde MINISTER ANTWOORDT KAMERLEDEN UITVOERIG tegen inflatie en recessie Overmeesterde kaper Stonehouse Iten Ford skiet Dat moet jé blijft nog in hechtenis I TOON ÉkÓ Veertienjarige jongens pleegden 21 aanrandingen DE OERGEZELLIGE WOONTOON MEÜBELSHOW Populariteit van Ford opnieuw gedaald zien: 99 ielzen tafels oeren meubelen kennemerstraatweg 231 heiloo 072-34966 (to de St. Willibrordus Stichting) kKoopavond vrijdag van 7.00 tot 9.30 uur. V R IJ D A G 2 7 ETNNEN- EN BUITENLAND DECEMBER 19 74 2 V Actief Noodzakelijk Borrelbus de mist in fi Hoop op normaal contact Museum Biesbosch ■Bk Bedrijfsongeval 4000 m2 meubelen in Umuiden [langs de weg naar het Zuidpier-strandl Poststukken gestolen DEN HAAG (ANP). Voor de in Duitsland gedetineerde Augustin wordt van Nederlandse zijde meer gedaan dan gebruikelijk is met be trekking tot in het buitenland ge vangen gezette Nederlandse staats burgers. Dit heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken'dins dag geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Kosto, mevrouw Haas-Berger en De Vries (allen PvdA) en Jurgens (PPR). Afzondering Gevangenissen Kerstnacht Jaar zwijgen Uit de trein gevallen Schaap Caravans gestolen Vrijgelaten 5 Jeugdige inbrekers Van der Stoel dan gebruikelijk is voor Augustin en (ADVERTENTIE) en Maximum tem- WEERRAPPORTEN d (ADVERTENTIE) Kromhoutstraat 56, IJmuiden, tel. 02550-17150 uur 14.59 23.08 8 12 12 9 18 18 14 14 2 13 12 14 6 14 15 20 17 17 De 46-jarige brander P. Veldhoen uit Heineroord is op kerstavond bij een be drijfsongeval omgekomen. De man was werkzaam op een Amerikaans schip dat op de werf van de Rotterdamse Droog- dokmaatschappij lag. Bij het plaatsen van het machinehuis gleed de heer Veldhoen uit en viel van de 8,5 meter hoge funda tie op het hoofddek. Hij was op slag dood. In de nacht van 23 op 24 december zijn inbrekers erg actief geweest in Den Haag. Bij drie inbraken werd voor meer dan een ton buitgemaakt. 0 8 4 0 0 0 o o 5 0.1 o o 1 0.1 2 0 o W 3 c cn 3 4 2 3 4 4 4 2 7 1 9 0 a ii 0.4 0.6 0.1 5 1 4 en vroeg de gezagvoerder daarom over het Sint-Pieterplein te vliegen. Direct daarop beval hij de gezagvoerder het toestel te laten neerduiken in het cen trum van de stad. Dit was voor de be manningsleden het sein om in te grijpen. Vier mannen wierpen zich op hem en ontwapenden hem. Homolov was in Bom bay aan boord gegaan. Tegen een ver slaggever zei hij: „Ik heb het vliegtuig gekaapt omdat mensen in Bombay mij geld hebben zien wisselen. Zij hebben gezien dat ik heel veel geld bij mij had”. DEN HAAG (ANP). De Haagse ze denpolitie heeft twee veertienjarige jon gens uit Den Haag aangehouden wegens het plegen van 21 aanrandingen- Volgens de zedenpolitie had het tweetal vrouwen en jonge meisjes wat ze noemden onver hoeds en plotseling onzedelijk benaderd. Beiden zijn voorgeleid aan de Officier van Justitie. Vorige Week werd een van de twee jochies al gepakt. Hij bekende acht aan randingen op zijn geweten te hebben. Bij het onderzoek kwam vast te staan dat hij met een leeftijdgenoot op pad was geweest. Zijn metgezel werd op 23 december aangehouden en dé volgende dag voorgeleid. Hij bleek 13 aanrandin gen te hebben gepleegd (drie in Rijswijk en 10 in Den Haag), maar van dit totale aantal was slechts in drie gevallen aan gifte gedaan. Op 13 december heeft Augustin de consul echter weer ontvangen en Van der Stoel hoopt nu dat het contact voort aan normaal zal verlopen. Ook wat betreft de behandeling van Augustin heeft de minister veel gege vens verstrekt. Op 13 september van dit jaar ging Augustin, tegelijk met andere leden van de Baader-Meinhofgroep in hongerstaking. Op 10 oktober werd hem voor het eerst in Hannover kunst matig voeding toegediend. Deze behan deling kon echter niet worden voortgezet in Hannover en daarom werd Augustin op 14 oktober overgebracht naar een penitentiair ziekenhuis in Lingen. Op 19 oktober werd hij weer naar Hannover vervoerd, ditmaal naar het Academisch In Maastricht hebben onbekenden op kerstavond uit een postauto een zak met waardevolle poststukken gestolen. De da ders zijn er vandoor gegaan met een ge stolen auto, die later in Maastricht is te ruggevonden. Wat er precies in de post zak zat, is niet bekend (gemaakt). Weer in binnen- en buitenland uur uur In Andel is opgericht de Stichting Nationaal Museum De Biesbosch. Doel is het „Bierboschgebeuren” levend te hou den. Waar het museum zou moeten ko men, is nog niet bekend. De gemeente Nijmegen beschouwt het experiment met de borrelbus als mislukt. Dit weekeinde worden de nachtelijke ritten met bussen van de Centrale Ver voersdienst voor het laatst gemaakt. Er was zo weinig belangstelling voor de bor- relbussen dat de uitgaven nog niet eens voor de helft werden gedekt. Ziekenhuis. Twee dagen later werd hij weer naar de gevangenis overgebracht. Augustin wordt nog steeds kunstmatig gevoed. Bij gelegenheid van het bezoek van zijn moeder aan minister Van der Stoel op 21 oktober drong Van der Stoel er meermalen bij de vrouw op aan haar invloed bij haar zoon aan te wenden op dat hij zijn hongerstaking zou beëindigen. De moeder van Augustin weigerde dat echter. 5E 8 8 8 8 8 7 9 8 8 8 0 8 5 7 9 9 4 2 -2 1 20 0 7 7 5 7 9 6 6 -2 10 5 8 1 10 <6 17 10 Volgens de minister bevindt Augustin zich inderdaad alleen in een cel. Hij is evenwel niet op zodanige wijze van men selijk contact af gesneden, dat dit ook maar op enige wijze als „marteling’’ zou kunnen worden omschreven, aldus minis ter Van der Stoel. Augustin kan bezoek van familieleden en van zijn advocaten ontvangen en hij heeft geregeld contact met het personeel van de gevangenis. Bo vendien beschikt hij over een radio. De lange duur van de voorlopige hech tenis van de Nederlander is grotendeels toe te schrijven aan het gebruik dat door hem en andere gedetineerden, die in een analoge positie verkeren, evenals door hun advocaten, wordt gemaakt van pro cedurele middelen. Zo wordt bijvoor beeld, aldus de bewindsman, door betrok kenen een verregaand gebruik gemaakt van het recht, te weigeren vragen te be antwoorden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Las Palmas Tel Aviv Tunis Het is volgens minister Van der Stoel juist, dat Augustin in strenge afzonde ring van zijn medegedetineerden wordt gehouden. Deze maatregel berust op vei ligheidsoverwegingen en is mede het ge volg van het feit dat hij in januari van dit jaar, in een andere gevangenis, ge poogd heeft door hemzelf vervaardigde pamfletten onder zijn medegevangenen te verspreiden, waarin hij hen opriep tot weerstand en tot het gebruik van geweld. Bij dit alles dient naar het minister Van der Stoel voorkomt niet uit het oog verloren te worden dat er pogingen ge weest zijn leden van de Baader-Meinhof groep te bevrijden en dat als gevolg van terreuracties van deze groep reeds ver scheidene mensenlevens zijn te betreu ren. Augustin ondergaat geen uitzonderings- behandeling. Andere gedetineerden die, ofschoon niet politiek gedreven, eveneens gevaarlijk worden geacht, zijn aan een zelfde regime onderworpen, aldus minis ter Van der Stoel. Het is evenwel een feit, zo staat in het antwoord, dat Augustin van de contacten, die binnen zijn bereik zijn, geen gebruik z z zzw z zzw z z z zzw zzw z windstil n w wzw zw w w ozo w no o w zzw windstil nw windstil w n w zw windstil windstil wnw w zw nno zo wzw Tussen de 350 en 400 Nederlanders hebben de kerstdagen in gevangenissen in het buitenland doorgebracht. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Moge lijk is het aantal hoger, omdat ook Ne derlanders in het buitenland gevangen kunnen zitten zonder dat de regering daar iets van weet. Bethlehem, de plaats waar tweedui zend jaar geleden het éhristendom zijn oorsprong vond, heeft een rustige kerst nacht gehad. Mede onder invloed van de uiterst strenge veiligheidsmaatregelen hebben zich rond de kerstplechtigheden geen incidenten voorgedaan. De belang stelling was overigens met 5000 pelgrims aanzienlijk minder dan in voorgaande jafen. Een in Tsjecho-Slowakije geboren Ca nadees die woensdag de gezagvoerder van een Jumbo-jet van de luchtvaart maatschappij „Air India” dwong twee uur lang boven Rome rond te vlie gen, is tenslotte door de bemanning overmeesterd nadat hij de gezagvoerder bevolen had het toestel in het centrum van de stad te laten neerstorten. De 30-jarige Canadees Jozef Homolov, die sinds 1968 in Hamilton in de Cana dese provincie Ontario woont, kaapte het toestel toen het van Beiroet op weg was naar Rome. Zwaaiend met een mes drong hij de stuurhut'binnen waar hij tegen de gezagvoerder zei dat hij bommen in het vliegtuig had geplaatst. Hij eiste dat er radiocontact werd opgenomen met het vliegveld van Rome en vroeg om een revolver die hem overhandigd moest worden zodra het toestel, geland was. Homolev, die kennelijk geestelijk gestoord is, geloofde niet dat de Jumbo Jet die 151 passagiers en 19 bemanningsleden aan boord had, zich boven Rome bevond WASHINGTON(Reuter). President Ford zal volgende maand maatregelen aankondigen ter bestrijding van de in flatie en de economische recessie en voor bezuiniging op het energieverbruik. Dit heeft de woordvoerder van de Ame rikaanse president, Nessen, gisteren be kendgemaakt. regen regen geh. bew. geh. bew. regen regen regen geh. bew. regen regen regen licht bew. onbewolkt negen regen zw. bew. half bew. geh. bew. licht bew. onbew. geh. bew. licht bew regen regen mist onbewolkt mist licht bew. licht bew. onbewolkt regen mist zw. bew. onbewolkt zw. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. licht bew. De in India als heilige vereerde so ciale hervormer Vinoba Bhave zal een jaar lang niet spreken, zo heeft hij in een rede op Eerste Kerstdag meegedeeld. De 79-jarige Bhave, die grote internationale bekendheid kreeg door zijn beweging die grootgrondbezitters in India probeert over te halen hun grond aan de armen te schenken, zal het komende jaar ook niet schrijven. WASHINGTON (DPA, AFP). De po pulariteit van de Amerikaanse president Ford is tot een nieuw dieptepunt ge daald. Volgens een gisteren gepubliceerd Gallup-onderzoek is nu nog 42 percent van de Amerikanen met het beleid van de president tevreden. 41 percent sprak zich negatief uit en 17 percent had geen mening. Kort na Ford’s ambtsaanvaarding, bijna vijf maanden geleden, was nog 71 percent positief in zijn oordeel over de president. Nadat hij zijn voorganger Richard Nixon gratie had verleend zakte dit percentage naar 51 percent. Voor deze verdere daling van Ford’s populariteit zijn naar de mening van het instituut' Gallup de kritieke economische situatie en de inflatie verantwoordelijk. Ter hoogte van Zwijndrecht is gister ochtend omstreeks elf uur een kind uit de intercitytrein van Dordrecht naar Rot terdam gevallen en overleden. Het is de vijfjarige Rachmi Ilhami uit Dordrecht. Het kind heeft waarschijnlijk met d* deurknop gespeeld. „Nederland doet meer Een skiënde Amerikaanse president Ford, geniet van zijn vakantie. Achter hem een geheime agent, die in zijn ijver om de president te allen tijde te be schermen uitglijdt. In zijn algemeenheid kan dan ook niet worden gezegd dat verdachten van ter reurdaden in de Bondsrepubliek West- Duitsland een andere strafrechtelijke be handeling ondergaan dan verdachten van andere ernstige strafbare feiten, aldus minister Van der Stoel. Wel worden bij bepaalde gedetineerden en juist bij personen die ervan verdacht worden lid te zijn van terreurgroepen aanvullen de veiligheidsmaatregelen noodzakelijk geacht. Volgens het Duitse Wetboek van Strafvordering is hechtenis in een cel alleen geen uitzondering, zo deelde de bewindsman in zijn antwoord mee. Wat de jongste ontwikkelingen betreft: de bewindsman vernam, dat de voorzit ter van de strafkamer van de rechtbank te Osnabrück een week geleden heeft beslist, dat deelneming van Augustin aan een door een ambtenaar van de gevan genis geleide groep voor de besteding van de vrije tijd is toegestaan, evenals deel neming aan het luchten en bewegen in de open lucht, tezamen met andere ge detineerden. Volgens de laatste berichten wenste Augustin echter niet aan dit ge meenschappelijk luchten deel te nemen. Tezelfdertijd vernam minister Van der Stoel opnieuw, dat Augustin onderbren ging in een cel gemeenschappelijk met anderen heeft geweigerd. Minister Van der Stoel deelde voorts mee, dat volgens de verwachtingen van de Duitse autoriteiten het proces tegen de Nederlander rpogelijk medio februari een aanvang zou kunnen nemen. Minister Van der Stoel gaf in zijn ant woord een uitgebreid overzicht van de genomen stappen en de resultaten daar van. Het contact tussen Augustin en het Nederlandse consulaat-generaal in Frankfort is aanvankelijk nogal stroef verlopen, soms doordat Augustin geen bezoek wilde hebben, soms omdat er geen toestemming was voor een gesprek onder vier ogen met Augustin. t Hoort bij elkaar: Wat sparregroen, kaarslicht, een goed glas wijn èn de milde gloed van massief warmglan- zend eiken... JOHN BOLTEN laat U gaarne z'n grandioze 'kollektie zien Deze beleidsvoorstellen vormen een onderdeel van de „State of the Union” („troonrede”, die betrekking heeft op het binnenlandse beleid) die Ford midden- januari zal aanbieden aan het Congres. Volgens Nessen zal de rede vrijwel ge heel gewijd zijn aan de energieproble- matiek en de economische situatie. ZATERDAG 28 DECEMBER op 8.48 uur onder 16.35 uur onder ’4 MELBOURNE (Reuter). Een recht bank in Melbourne heeft gisteren be paald dat John Stonehouse. Brits oud- minister en Lagerhuislid voor Labour, nog zeven dagen in hechtenis moet blij ven in afwachting van een eventuele uitwijzing uit Australië. Door een tip van omwonenden heeft de Utrechtse politie de illegale slacht van een schaap voorkomen. Een 33-jarige Turk had in de keuken een schaap klaar gezet voor een rituele slacht ter gelegen heid van het mohammedaanse slachtfeest Aanvankelijk weigerde de man het aan bod van de politie het schaap in een abattoir te laten slachten. Later ging hij „om” en riep bovendien zijn geloofsge noten op hetzelfde te doen. In Tilburg zijn gedurende de kerst dagen twee caravans, compleet met in boedel en kleding ter waarde van in totaal 31.000 gulden gestolen. Beide caravans stonden voor vertrek gereed. Ter gelegenheid van Kerstmis zijn in Portugal elf gevangenen uit de Caxias- gevangenis vrijgelaten. Zij zaten daar sinds 28 september op beschuldiging van een rechtse samenzwering. Ze waren aan gehouden na een door de „zwijgende meerderheid” georganiseerde betoging van sympathie voor generaal De Spinola. Q.S ■2’2) 12 11 12 10 13 10 12 12 11 12 6 15 16 11 17 14 16 4 6 8 ZATERDAG 28 DECEMBER IJMUIDEN Hoog water 2.41 uur en Laag water 10.49 uur en 1 Maak er een gezellig uitje van met het hele gezin. Kom kiezen uit al die meubels bij Woontoon. Van klassiek tot modern. Of uit de ongeëvenaarde kollektie massief eiken uit eigen Woontoon werkplaats. De koffie is bruin 2e Kerstdag, de Kerstverlichting brandt en we draaien een fijn A M'N K I muziekje. Dat wordt een geslaagde dag y y I Stonehouse, die een maand geleden tijdens een verblijf in de Verenigde Staten en dinsdag zoals wij berichtten, in een voorstad van Melbourne werd gearresteerd, wordt er van beschuldigd Australië te zijn binnengekomen op een vals paspoort. Hij heeft de Australische politie verteld dat de druk waaronder hij in Groot-Brittannië leefde, hem te veel was geworden. Hij had zijn verle den willen ontvluchten en in Australië een nieuw leven als zakenman willen opbouwen. Een woordvoerder van Scot land Yard in Londen verklaarde eerder dat men niet van plan was het parle mentslid in Australië een verhoor af te nemen daar hij voor zover bekend is in Groot-Brittannië geen strafbaar feit heeft begaan. Premier Wilson had al tegengesproken dat Stonehouse een spion zou zijn. Stonehouse heeft gevraagd in Austra lië te mogen blijven, omdat hij in Enge land door bepaalde individuen werd ge chanteerd en omdat hij zijn persoonlijke bezittingen was kwijtgeraakt door geld te steken in een bank die failliet ging. Mocht Stonehouse inderdaad besluiten niet naar Lpnden terug te keren, dan komt zijn zetel in het Lagerhuis niet eerder vrij dan dat hij zelf zijn ontslag heeft genomen of uit het Lagerhuis verwijderd is. Een procedure, die vol gens waarnemers Labour niet gaarne zou wensen. maakt. Hij weigert het woord te richten tot het gevangenispersoneel, praat niet met de medische staf eh zette een gees telijke, die op bezoek kwam, eigenhan dig buiten de deur. De advocaten bezoeken Augustin ge middeld éénmaal per week, nadat de moeilijkheden (de aanwezigheid van een geperforeerd venster) uit de weg waren geruimd. De gesprekken met de advoca ten hebben onder vier ogen plaats duren anderhalf tot twee uur. De politie van Nijmegen heeft twee jongens van twaalf jaar aangehouden die tot dusver dertien inbraken bekend heb ben. Daarbij hebben de jeugdige inbre kers voor 325 gulden buitgemaakt en voor 250 gulden schade aangericht. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Enkele opklaringen, later weer regen aanhoudend vrij zacht. Aantal uren zon: 0 tot 3. Minimum tempe ratuur: omstreeks 4 graden, peratuur: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2