Hoofd contra-spionage Angelton neemt ontslag Scholier schiet 6 studenten dood Opmerkelijke liberalisering Alle Russen krijgen paspoort een nieuw Auto te waterdrie doden Fulbright uit senaat Eis van 9 jaar tegen Sjtern Acht doden bij vliegongeluk I V R IJ D A G t f t VERKEERSONGELUKKEN TIJDENS FEESTDAGEN Gaven meegekregen Bewust zijn Doel begrijpen Stil zijn Te veel doorhollen De gezamenlijke banken. 4 r i 1 WASHINGTON (AP) Richard Helms, de vroegere directeur van de Amerikaanse Centrale Inlichtin gendienst (CIA), thans ambassa deur in Teheran, heeft in een rap port aan minister Kissinger van Buitenlandse Zaken „ten stelligste ontkend” dat de CIA tijdens zijn ambtsperiode als directeur spionage activiteiten in de Verenigde Staten zou hebben ontplooid. TIEN EXECUTIES IN CAMBODJA „Met Kerstmis mogen wij even stilstaan terug kijken vooruit kijken, naar binnen kijken bij ons zelf. Ik geloof zelfs dat het van het grootste belang is dat te doen. Algemeen vraagt men zich af: waar gaan we heen? Wij en dus ook ik (ieder mens) wij weten het niet. Maar laten wij erover na denken. na 12 uur ’s middags gesloten zullen zijn? Donderdag 2 januari 1975 zijn wij u graag weer van dienst, in een nieuw jaar dat-naar we oprecht hopen-u veel geluk en voorspoed zal brengen. BINNEN- EN BUITENLAND Ex-CIA-baas ontkent spionage 1 1 1 1 1 s I t t I Tekst Kersttoespraak koningin Juliana l (ADVERTENTIE) 12 uur. r 1 r i l t 1 5 i i i i Laten we dus beseffen: niet alleen ieder van ons, maar ook de mensheid- als-geheel is: op weg. En omdat je door God bedoeld bent kan het niet zo zijn, dat je ziel onver zorgd door de eeuwigheid trekt. Hoe weinig, tergend weinig, ver in kleine kring, ver in grote kring. Er zijn reuzen geweest van opbouwende kracht aan wie we alleen dankbaar moeten blijven. En speciaal: hulde aan de volharders. Maar ook heeft iedere generatie weei’ gefaald. Daardoor zijn wij ook in onze huidige grote problemen terecht geko men, met zulke ernstige waarschuwin gen voor ons aller toekomst. De tragiek van de wereldgeschiedenis hangt immers steeds weer samen met de grote uitdaging van de strijd tussen goed en kwaad. De wortel van alle kwaad is in wezen de zelfzucht. De drieëneenhalf miljard mensen die nu leven en al hun voorouders hebben en hadden en ’t nageslacht zal het hebben de enorme opgave hun eigen ik niet als het middel punt van de wereld te zien. En wie heeft dat volbracht? Het gaat niet om het ik maar om het jij en het jullie. Niemand kan gedijen, laat staan gelukkig zijn, dan in gemeen schap. Het is toch zo diep eenvoudig, dat twee meer kunnen dan een. En allen samen het allermeest. Hoe anders kan er ooit iets bereikt worden van vrede op aarde? Wie zijn opvolger zou kunnen worden is nog niet bekend, maar in politieke kringen geeft men de goeverneur van Arkansas Dale Bumpers, een goede kans. Waarom Fulbright heeft besloten heen te gaan, is nog niet bekend. Hij is thans met vakantie. Fulbright is niet de enige senator die heeft bekendgemaakt af te treden vóór 3 januari. Dit is ook gedaan door Morris Cotton (Republikein), Edward Gurney (Republikein) Howard Metzenbaum (De mocraat) en Alan Bible (Demokraat). Dit is de volledige tekst van de kersttoespraak van Hare Majesteit de Koningin op eerste kerstdag, die door de NOS-radio via de drie zen ders en door de wereldomroep via de zenders Lopik. Bonaire en Madagas car werd uitgezonden. Volgens westerse diplomaten moet de nieuwe maatregel als een opmerkelijke liberalisering worden gezien omdat de bewoners van de chozen voordien in feite tweederangs burgers waren. Het is in de Sovjet-Unie niet toegestaan zonder binnenlands paspoort te reizen. Momen teel beschikken alleen de stadsbewoners over deze identiteitsbewijzen. Ook de mensheid als geheel holt nog veel teveel in ’t blinde door tobt en lijdt en doet ook zichzelf onnoemelijk veel leed en onrecht aan, maakt zich schuldig aan nalatigheid tot alle soorten van bewust misdoen zelfs tot terreur, toe. Zo wordt er veel vernield. Maar er wordt ook veel opgebouwd. Iedere gene ratie heeft pracht-mensen voortgebracht wier invloed verreikend is geweest diepere van het beste van het leven, dan zullen we onze kansen zo schoon zien. Dan kunnen de schellen ons van de ogen vallen: Wat doe ik eigenlijk? wat is van levensbelang? Drie mensen zijn in de nticht van dinsdag op woensdag omgekomen toen de auto waarin zij zaten in Gouda te water raakte. Duikers slaagden er niet in onder water op tijd de portieren open te krijgen. de brandweer slaagden er niet op tijd in de deuren van de auto onder water open te krijgen. Konden we de geschiedenis overzien. niet alleen het verleden, maar ook de hele toekomst, dan zouden wij het doel begrijpen waarheen wij ons bewegen. Maar die mogelijkheid is ons niet gege ven. En toch, omdat We leven in een tijd van zo grote veranderingen als wij doen, gaan onze vragende gedachten, meer dan anders, over deze dingen. Als mensje heb je echter wel een antenne die iets op kan vangen van ’t waarheen. Wat de een opvangt is vaak heel verschillend van dat wat de ander meent te verstaan. Maar zijn ’t misschien verschillende uit zendingen van hetzelfde station? Je zou ook kunnen zeggen: verschillende dra den van een groot weefsel m wording? 't Kan in een flits zijn, „even”, dat ook jagende jakkerende mensen een eeuwigheidsvisie krijgen een weer licht, een blikseminslag. Dat weet ieder een, die zich ook maar ooit boven zich zelf uit geheven gevoeld heeft waarbij je ziet, wat werkelijk van belang is en wat niet. Die ervaring verlost je uit je kort zichtige en zelfzuchtige ik en uit je moeizaamheid en geeft je vleugels. Zo kun je de werking en de kracht van de Schepper voelen zij het ook maar „even”, en zelf uitzicht krijgen. Als we al onze zintuigen wijd open zetten, opdat we, op alle gebied op alle grote en kleine momenten van ons be staan, niets missen van het hogere, het Voorzeker zijn wij mensen niet be stemd voor een grauw en groezelig be staan, zonder uitzicht, in moedeloosheid, in eenzaamheid en wat al meer, hoe onze omstandigheden ook mogen zijn. Iedereen heeft toch immers gaven tneegekregen? Niet alleen van hoofd of van hand maar ook van hart. Aan iedereen is het gegeven, zijn leven vruchtbaar te maken hoe dan ook. Elk mens kan het goede zaad, dat hij in zijn voorraad heeft, uitstrooien, en er gens zal er een ontvankelijk terrein zijn, heel vaak vlakbij. En eens en ergens zal er een oogst zijn. De vrucht kan op veel onverwachte manieren rijpen. Je kunt je altijd voor iets of iemand inzet ten, en aller enthousiasme of liefde voor iets of iemand is het, wat nog altijd de mensenwereld draaiende gehouden heeft. Bovendien, al wat we in saamhorig heid doen, en voor anderen doen, vuurt ons zelf en onze omgeving aan, en doorbreekt met z’n warmte de vreselijke eenzaamheid in deze zo volle wereld. Iedereen is zich heus wel bewust van wat er in het bijna afgelopen jaar ons allen is overkomen aan schokkende ge beurtenissen. Wat voor enorme proble men we hebben, dat we aan gevaren ■bloot staan en dat er gigantische taken op onze schouders liggen. Dit ondergaan we gemeenschappelijk, als land, als we reld, en misschien velen ook in hun persoonlijk leven. Er gebeuren belangrij ke dingen op kleine net zo goed als op grote schaal, want het leven van de mensheid als geheel hangt af van het wel en wee van ieder mens. Desnoods even stil zijn. Bij de dingen stilstaan, misschien er stil van worden. Middenin alle drukteen geluidshinder. „Even”, we zeggen bij alles „even dit of dat doen” zo vol zijn onze dagen dat niets tijd mag lijken te kosten. Maar ook in één seconde kun je je reken schap geven, de dingen zien, beseffen dat die seconde Ven kostbaar deeltje eeuwigheid is. Wij zijn allemaal onder weg, op ’t pad van ons leven. Je bent altijd op weg ergens naar toe. Maar waarheen Welke weg hebben wij ge kozen? Zo hollen velen maar door. Sleur is zo gemakkelijk en het ons rekenschap ge ven willen we laf liever maar niet. Zo tobben velen maar door een al net zo’n akelige toestand. Maar: Wat doe je eigenlijk? Wie ben je eigenlijk? Je bent te kostbaar als mens, om alleen maar door te hollen of alleen maar door te tobben. Daarvoor ben je te waarde vol en tot te veel goeds in staat. Robert Anderson, woordvoerder van Buitenlandse Zaken, die dit dinsdag op een persconferentie bekend maakte, leg de er herhaaldelijk de nadruk op dat Kissinger’s rol in het onderzoek naar de berichten als zou de CIA Amerikaanse MOSKOU (UPI, AFP). De Russische regering heeft gisteren bekendgemaakt dgt aan alle inwoners van de Sovjet- Unie nieuwe identiteitsbewijzen, ook wel binnenlandse paspoorten genoemd zullen worden verstrekt. Het opmerke lijkste aspect van deze maatregel is dat nu ook de arbeiders in de kolchozen (collectieve landbouwgemeenschappen) en in de Sovchozen (staatsboerderijen) dit document zullen krijgen. Tot dusver moesten zij het zonder binnenlands pas poort stellen met als gevolg dat zij praktisch aan de plaats zjjn gebonden waar zij werken. Dat was ook de bedoe ling van de autoriteiten die vreesden dat de grote steden teveel aantrekkings kracht op de arbeiders van de chozen zouden uitoefenen en dat deze voor een tekort aan werkkrachten zouden komen te staan. PNOM PENH (AP). Gisteren zijn tien Cambodjaanse soldaten terechtge steld die waren veroordeeld wegens ro verij en misdrijven tegen de staatsveilig heid. Ze waren begin oktober door een krijgsraad veroordeeld tot de dood door de kogel. SOFIA (UPI). Een 17-jarige scholier heeft op Eerste Kerstdag in een voor stadje van Sofia zes studenten doodge schoten en tien anderen gewond. Het bureau van de officier van Justitie in Sofia maakte gisteren bekend dat de waarschijnlijk krankzinnige jongeman de slaapzaal van een studentenverblijf was binnengedrongen en daar in het wilde weg op de hem onbekende studenten had geschoten. Hij werd door een aantal jon gelieden overmeesterd toen hij trachtte zijn pistool opnieuw te laden. Donderdag is president Ford een ge heim rapport toegezonden waarin geval len zouden staan van het buiten haar bevoegdheden treden van de CIA, aldus is in Washington bekendgemaakt. Het stuk was de president in diens vakantieverblijf in Vail, in Colorado, toegestuurd door Colby. Er zouden veel MOSKOU (Reuter). In de Oekrain- se stad Vinnitsa is gisteren negen jaar strafkamp geëist tegen de 56-jarige joodse arts Michael Sjtern, zo is van joodse zijde vernomen. Sjtern wordt ten laste gelegd dat hij zich heeft laten omkopen om iemand af te keuren voor militaire dienst en dat hij te hoge prijzen voor medicijnen heeft gerekend, maar volgens joodse ac tivisten houdt zijn berechting verband met het feit dat zijn twee zoons een visum voor Israel hebben aangevraagd. Bij een botsing tussen twee auto’s op de Oude Gracht in Utrecht is kerstavond de 40-jarige mevrouw E. D. van der HoevenEwald om het leven geko men. Zij was moeder van drie kinde ren. Twee van hen zaten bij haar in de auto, één raakte gewond. Mevrouw Van der Hoeven reed tegen een van links komende auto. Na nog enkele burgers hebben bespioneerd, beperkt is tot het overbrengen van een rapport van de huidige CIA-directeur William .E. Colby aan President Ford. Colby heeft al eerder de spionage ontkend. Het besluit is genomen door het Cen trale Comité van de communistische Partij en de regering. De hele operatie zal duren van 1 januari 1976 tot 31 december 1981. In die periode zullen alle burgers vanaf zestien jaar, naar schat ting 200 miljoen in het bezit van een binnenlands paspoort worden gesteld. De hervorming lijkt een reactie te zijn op de kritiek van de verbannen schrij ver Alexander Solzjenitsin, die in het verleden herhaaldelijk de staat ervan heeft beschuldigd dat hij de boeren als tweederangs burgers behandtelt door de ze het recht te ontzeggen zich in de steden te vestigen met het doel hen in de kolchozen vast te houden. De minister van Binnenlandse Zaken, Nicolai Chtchelokov, lichtte donderdag in de Pravda het beslpit toe. Het Voor naamste aspect ervan is, zei hij, dat hetzelfde rechten worden toegekend aan alle burgers, zowel in de steden als op het platteland. Met de verstrekking van paspoorten aan jongeren vanaf zestien jaar wil men hun patriottisme ontwik kelen, aldus de minister De paspoorten zullen het gehele leven geldig zijn. Op het vijfentwintigste en het vijfenveertigste levensjaar moet de foto worden vernieuwd. QUINCY (AP). Dinsdag zijn in het wrak van een klein vliegtuig in een bos in het noorden van Californië de lijken gevonden van een casino-eigenaar uit Nevada en zeven leden van zijn familie, zo meldt de luchtvaartdienst van de staat Nevada. Het tweemotorige toestel werd sinds zondag vermist- Hét was op weg van Eureka in Californië naar Winnemucca in Nevada. Het toestel blijkt plotseling hoogte te hebben verloren en toen te zijn neergestort. GOUDA. Drie mensen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven gekomen, toen hun auto in Gouda te water raakte. Het zjjn de 29-jarige Marokkaan Mohammed Ber- rahal, zijn 26-jarige landgenoot Mo hammed Quahabi en de 36-jarige Spanjaard José Abad, allen uit Gouda. De auto heeft vermoedelijk een be- schermband rond een boom geraakt, waardoor hij begon te slingeren en de ongeveer drieëneenhalve meter lager gelegen Gouwe indook. Duikers van En nu is het weer Kerstmis. Christus kwam een licht, een gloed, een warmte, die heel de ruimte yoor ons vult, en niet meer gedoofd kan worden. In deze lichtglans wordt het mogelijk om desnoods in een flits de zin van ons eigen leven te gaan zien en de bestemming, het ware doel van de mensheid aan te voelen. Te begrijpen, dat wij, elk van ons, onvervangbare en geliefde wezens zijn in zijn rijk en dat ondanks ons falen, onze fouten wij allen. Dan blijkt ook dat onze gevoelens van angst, machteloosheid en verlaten heid totaal fout zijn. geparkeerde auto’s te hebben geraakt, kwamen de totaal vernielde wagens tot stilstand. In Amerongen is dinsdag de 34-jarige Willem van Maastricht uit die plaats met zijn auto tegen de gevel van een woonhuis gebotst nadat hij de macht over het stuur had verloren. Later op de dag is hij in een ziekenhuis aan borst- en schedelletsel overleden. Zijn driejarig dochtertje Petronella, dat ook in de auto zat, moest eveneens in het ziekenhuis worden opgenomen- Het kind is buiten levensgevaar. De 66-jarige S. Wijtkamp uit Doorn is dinsdag in Driebergen met zijn auto tegen een boom gebotst. De man over leed onderweg naar het ziekenhuis. Dinsdag is de 78-jarige J. de Wilde in zijn woonplaats Schiedam omgeko men. De bejaarde man werd tijdens het oversteken door een auto aangere den. Hij was op slag dood. Dinsdag heeft de 16-jarige Lakhdar Zar- gui in Alphen aan de Rijn het leven verloren. De jongeman verloor al fiet send zijn evenwicht en viel onder een passerende vrachtwagencombinatie. Hij was op slag dood. De uit Tunesië afkomstige jongen was in Nederland bij zijn vader met vakantie. De 19-jarige mej. M. J. J. van Hel uit Boxtel is op Eerste kerstdag om het leven gekomen toen de auto waarin zij meereed op een kruising in Hilvarenbeek tegen een andere wagen botste. Onderweg naar het ziekenhuis overleed zij aan de verwondingen. De 17-jarige Martinus van Boxtel uit Best is gisteren met zijn bromfiets verongelukt toen hij in Best tegen een auto reed. In Echt wera Tweede kerstdag de 56- jarige G. H. Verstaeten uit die plaats met zijn bromfiets aangereden toen hij eveneens tegen een personenauto opreed. Hij overleed ter plaatse. Dinsdag is de 15-jarige Johanna Huinink in haar woonplaats Aalten om het leven gekomen. Het meisje reed op haar fiets een voorrangsweg op en werd aangereden door een auto. Zij was op slag dood. om een De tien waren gearresteerd na een gewapende roofoverval op een aantal juwelierszaken in Pnom Penh. Drie me deplichtigen zijn tot twintig jaar dwang arbeid veroordeeld. De terechtstellingen waren niet open baar en zijn voltrokken op vijftien kilo meter van Pnom Penh in een militair depot. WASHINGTON (AP). Senator Ful bright, Demokraat uit de staat Arkansas, zal per 31 december de Senaat verlaten. Dit is gisteren meegedeeld door mede werkers van de senator. Fulbright u voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Uw bank sluit oudejaarsdag om J 1 H 1 W** Wilt u er rekening mee houden, dat ^B B, J K 1 a °P 31 december alle bankkantoren we ook weten van dat andere, niet wereld-gebon- den leven, we zullen toch wijs doen, ons van het bestaan ervan bewust te zijn Wij zijn onderweg. Alle toekomst is een reis in ’t onbekende. Tussen alle begin en einde in, tussen Alpha en Omega, zal het altijd strijd zijn, maar het einddoel is uitredding en vrede. Laten we dit overdenken op de ver schijningsdag van hem, die ons voor houdt, dat het Godsrijk nabij, rondom, temidden van ons is.” feiten in staan die niet bekend waren aan Kissinger. De president had het rapport opgevraagd nadat de New York Times, afgelopen zondag, had bekendge maakt dat de CIA burgers ir> de Vere nigde Staten had bespioneerd in verband met de oorlogvoering van dat land in Zuidoost-Azië. De perssecretaris van president Ford, Ron Nessen heeft verklaard dat het rap port van Colby openbaar gemaakt zal worden voorzover de inhoud geen gehei me gegevens bevat. Tegelijkertijd dat het nieuws over de inhoud van Helms’ rapport aan Kissin ger gepubliceerd werd, werd bekend dat James Angleton, het hoofd van de con- traspionage-afdeling van de CI4, ver klaard had, dat hij met ingang van het einde van de maand zijn ontslag had genomen. Angleton’s ontslag kwam slechts twee dagen na de publikatie in de New York Times waarin gezegd was dat hij een uitgebreid binnenlands spionagenet leid de en verslag uitbracht over de bevin dingen van zijn organisatie aan Helms. De 57-jarige Angleton, die al 31 jaar voor de inlichtingendienst werkte, heeft de berichten in de New York Times tegengesproken. Hij verklaarde dat hij in het belang van de CIA was afgetre den, en niet omdat hij zich schuldig achtte aan overtreding van de wet. Vernomen werd dat het feit dat open lijk bekend gemaakt werd dat hij aan het hoofd stond van de contraspionage afdeling van de CIA. één van de facto ren was die de aanleiding vormden voor Angleton’s beslissing ontslag te nemen. Verder werd vernomen dat Angleton bijna een jaar geleden door de speciale aanklager in de Watergate-affaire is verhoord- De aanklager wilde vaststellen of er verband bestond tussen de „lood- gietersgroep” van het Witte Huis en de Contraspionagedienst van de CIA. Uit het verhoor kwam niets belangrijks naar voren en de Watergate-aanklagers heb ben de zaak toen verder laten rusten. Ook de Watergate-commissie van de senaat vernam dat Angleton aan het hoofd stond van een uiterst geheime CIA-afdeling en besloot hem onderhoud te verzoeken.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3