DRIE NIEUWE BOEKEN VAN FOCUS ELSEVIER MEER ZICHT OP ACHTER KANT AUTO as PRESTATIE VAN VW I Agenda Verenigingsnieiiws ras dfe tamd OUDEJAARS-ERBIJ BON VRACHT- ET LEER! voor ■Mi Canon-galerie Richtlijnen banden o.a.: Interesse voor nieuwe foto film 3 I f 3 I IJmuider Courant Beverwijkse Courant I methode ;l 9 V R IJ D A G 2 7 1974 PLAATSELIJK NIEUWS DECEMBER 9 i i 5 1 i', Onder redactie van J.P. Bos 1 1 X 1 Oudejaarspuzzel met 1200 aan prijzen a Antwoordnummer 416, Haarlem W Bezorg mij 14 dagen gratis A.s. zaterdag in de weekend bijlage Naam StraatPlaats Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee voor f u.80 kwartaalabonnee voor f 33.90 Z Select maakt uw keuze in mooi leer veel royaler zitelementen- hoekkombinaties-bankstellen-fauteuils enz. rundleer wildleer - Zuidamerikaans rundleer - leer verwerkt als patchwork dit alles gekombineerd met een ongekend grote keuze in wandmeubelen en handgeknoopte tapijten stoutenbeeh Zijlweg 9-11 - Haarlem-Tel.32 48 66 - Filiaal van Stoutenbeek wooncentrum en Sunart interieurarchitektuur te Beverwijk In een open envelop, zonder postzegel^! opsturen naar: b Velsen-IJmmden i Beverwijk li' Velsen-ÏJmuiden Nieuws in 't kort Heemskerk Heemskerk Beverwijk Castricum l! RH j* - fis -Jtf! il van de gevor- I 3 (Ruysdaelstraat). Vrijdag van rip draak”- r.atprriaj* Huygens- i ADVERTENTIE) fe.A-5 Een uniek oudejaarsganzebord om met 1974 te spelen Drie generaties over de t(jd van nu: Ina van der Beugel (journaliste), Otto Holzhaus (reclameman) en Henk Stoelinga (student). De VVDM en de commandanten Amerikaanse deserteurs in Zweden Oorlog in Vietnam wreder dan ooit Schravemade (NVV) en de olie De onbekende Nobel-pryswinnaars Okker in de Zwitserse sneeuw Reportages uit Kennemerland Spelrubrieken Uit het boek „Kreatieve Fotografie” een voorbeeld van omprinten, waardoor een tussennegatief wordt verkregen, dat weer op papier kan worden afgedrukt. Waarschijnlijk met ingang van vol gend jaar za. in Zwitserland de ver plichting gelden om autogordels te dragen. Deze verplichting geldt niet voor inzittenden van auto’s, die voor 1971 zijn gekocht. EEN een i 9 G V I£ select c TOT 9 JANUARI exposeert in de Canon Photo Gallery (Reestraat 19, Amsterdam) Beppe Zagaglia. De fo to’s vormen een poëtische verbinding met het betoverende verhaal van Ali ce in Wonderland. In historisch op zicht geeft het werk de Victoriaanse eeuw weer, zij het door een onwerke lijke droom. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur. BOEKJE van pocket-uitgave ZATERDAG 28 DECEMBER Centrale bibliotheek en filialen, geo pend van 10 tot 12.30 uur. Velserbad, Briniostraat, 6.30-8, 9-10, 10.30-11.45, 13.15-13.45, 14-16.45 en 19-30- 22 uur: gemengd zwemmen. Badhuizen, Snelliusstraat, IJmuiden en Doodweg, Velsen-Noord, geopend van 9 tot 12.30 en van 13 tot 18 uur. „Duin en Kruidberg”, ingang no. 74, 8.30 uur trimmen „Duin en Kruidberglo- pers”. Het mooist en uiteraard het duurst (bijna vijftig gulden) is „Het fotogra feren van mensen”, door Michael Gnade, uit het Duits vertaald door T. A. Boer. Het is een praktijkboek voor portret-, naakt- en figuurfoto- grafie, dat hoofdzakelijk aandacht besteedt aan de compositie van de foto. De technische kant van de foto grafie blijft bijzaak. Wel worden de technische moeilijkheden bij het ma ken van de diverse opnamen vermeld. Slechts het opnameformaat, gebruikte film, diafragma, lichtbron en belich tingstijd worden gegeven. De schrij ver tracht de lezer uit artistiek oog punt een bepaalde kijk op kleur en compositie te geven en daarmee een inzicht in het kunstzinnig beleven van de fotograaf. Uit het Westduitse parlement zijn aan de Europese commissie vragen gesteld over autobanden. Het parle mentslid Herbert wees de commissie op het gebruik voor auto’s van ban- den, die uitsluitend waren bedoeld voor landbojwtractoren. De commis sie heeft meegedeeld dat deze b-mden, duidelijk zijn gemerkt en dat het de taak van de verschillende legeringen is om erop toe te zien, dat dergelijke banden niet onder auto’s worden ge monteerd. Men bereidt overigens in Europees verband richtlijnen inzake autobanden voor. (Rai-orgaan). VRIJDAG 27 DECEMBER Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. ZATERDAG 28 DECEMBER Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. ij nelen die met stof op moffer zijn bedekt of werden beschadigd, blijven zichtbaar, ook o p grote afstand. En als het mogelijk is met dit soort Tnarkeringspanèlen de zichtbaarheid van bijvoorbeeld vrachtwagens sterk te verhogen, dan zouden ook in ons land al deze transportmiddelen een dergelijke markering moeten krijgen. Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend op zaterdag en zon dag van 10.30 -17.30 u. Grenspost, Soerstraat. 14 u. jeugdfilm, 10 en 13 u. j'eugdkersttoernooi schaak club Weenink. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Centrum Alleenstaanden, Schans. Geo pend vanaf 10 u. fotograaf maar vergeet helaas de amateur met een zwart-wit filmpje in de camera. Dit komt tot uitdruk king in de opgegeven belichtingstij den, die voor de ultra-gevoelige zwart-wit films (.met geforceerde ontwikkeling) veel korter liggen dan bij de kleurenfilms. In 120 bladzijden met 62 kleurenfo to’s en 195 tekeningen legt Blitz onder meer uit hoe tot de beste resultaten te komen bij het maken van opna men van de zonsondergang, vuur werk, winkelstraten met neonrecla mes, bliksem, kampvuur en de truc van de lichtsporen van autokoplam- pen. Tevens wordt veel aandacht be steed aan het opnamestandpunt van de camera en compositie van de lich te partijen in het beeld. Hoewel de auteur achter in zijn boekje een be- lichtingstabel heeft afgedrukt doet de lezer er verstandig aan direct maar een goede belichtingsmeter en een statief te kopen omdat juist de be lichtingstijd bij schemer en kunst licht zo uiteen kan lopen. Het is een leerzaam boekje gewor den waar de amateurfotograaf wan neer de zon is ondergegaan veel ex perimenten en ideetjes uit kan halen. „Avond- en Nachtfotografie” is een vertaling van de paperback „Nacht- aufnahmen kein Problem”, uitga ve van Verlag Die Schonen Bücher Dr. Wolf Strache K.G. in Stuttgart. „KREATIEVE FOTOGRAFIE" is een werk van de Haagse fotograaf Hans Götze, die al zoveel boeken heeft geschreven over fotografie dat men wel eens zegt: „Hij kan nauwe lijks tijd over hebben om nog zelf te BIJ FOCUS ELSEVIER zijn drie nieuwe boeken op het gebied van de fotografie verschenen, waarvan de onderwerpen totaal verschil lend zijn. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.: „De mysterieuze reis van Sinbad”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 12). Expositie wandtouwen van Oetske Kaldenberg; geopend tot 2 januari van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Openbare bibliotheek (Kerkstraat 44). Expo sitie schilderijen van Folkert Haanstra; geo pend tot en met eind december. Regelmatig verschenen er foto’s van gruwelijke verkeersongelukken in de krant. En vaak betreft het personenwagens die bij mist, schemer of in de nacht achter op rijdende of stilstaande vrachtauto’s zijn gebotst. Een categorie on gelukken die kennelijk moeilijk kan worden bestreden. Vrachtauto’s bewegen zich langzamer voort dan de rest van het gemotoriseerde verkeer. Zij nood zaken deze rest tot inhalen en passeren. Overdag bjj goed zicht zijn de vracht- wagenkoiossen duidelijk te zien. Bij mist, dichte regen, schemer of volledige duisternis wordt dit anders. BIOSCOPEN City, vrijdag en zaterdag 20 uur: „Dr. Zji- vago”. Stadsschouwburg, vrijdag en zaterdag 20 u.: „Halleluja voor een paar vuisten”. DIVERSÉN Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Moerbergplant- soen 22, IJmuiden, dagelijks geopend van 9.30- 12 en 14-16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden. Elke dinsdag en donderdag van 12 tot 14 uur. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Elke dag te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Niet op zaterdag en zondag. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelminakade 74, expositie schilderijen, tekeningen en pop pen van Anne Aland, dagelijks geopend. De Saab-Scania fabrieken ii»! Zwe den experimenteren reeds lange tijd met een nieuw produktieproces van benzinemotoren. Niet langer worden hier de motoren zoals in overige fabrieken aan de lópende band vervaardigd, maar in hun geheel op gebouwd door arbeidersteams. Deze nieuwe werkindeling heeft tot doel het monotone lopende handwerk te vervangen door handelingen die men als doelgericht 'ervaart.' omdat men begin- en eindfase meemaakt van het werkstuk. Inmiddels heeft deze Werkmethode grotere bekendheid gékregen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat verschil lende vertegenwoordigers van Ameri-< kaanse autöfabrlëken bij1 Saab op be zoek zijn geweest. Wellicht zullen over enige tijd ook de ^arbeiders, in Amerikaanse autobedrijven deze nieuwe werkmethöde voortgezet krij gen. TENSLOTTE Georg Blitz in over avond- en nachtfotografie. Het is een boekje geworden dat in deze donkere dagen goed van pas kan komen. Het geeft veel voorbeelden hoe bij avond te fotograferen zonder gebruik te maken van flitslicht. De eindeloze mogelijkheden die dit onderwerp biedt, worden systematisch en duidelijk behandeld. De schrijver richt zich speciaal op de kleuren- Het is merkwaardig, dat de Duitse auto-industrie de markt voor de mini jarenlang heeft overgelaten aan de Engelse, Franse en Italiaanse auto concerns. Met de komst van opper- baas Rudolf Leiding bij VW (1971) is dat echter veranderd. Gewoonlijk, zo zegt men, heeft een auto-industrie vijf jaar nodig om een geheel nieuwe wagen te ontwerpen, te construeren, te beproeven en de eerste aantallen tenslotte te produceren. Leiding heeft het VW-concern opgejaagd er drie jaar over te doen. In hetzelfde jaar 1971 is men bij VW naast het andere werk begonnen aan de ontwikkeling van de reeds genoemde Audi 50. Het stond in het begin nog niet vast, dat dit een kleine wagen met dwarsgeplaatste motor, voorwiel- aandrijving en afgeknotte achterste ven 2ou worden. Onder meer onder invloed van de succesrijke mini-mo- dellen, waarvan Alac Issigonis in En geland zestien jaar geleden de eerste ontwierp, is het echter toch uitge draaid op zo’n kleine wagen met veel binnenruimte. De Golf is daar even eens een voorbeeld van, hoewel de Audi 50 ook al door enkele geraf fineerde stijlfoefjes van Bertone een sierlijker indruk maakt. Volkswagenwerk AG, zoals de offi ciële benaming van het concern thans luidt, is ervan overtuigd, dat met deze nieuwe basismodellen de markt positie die destijds met de kever was bereikt, kan worden behouden. Het concern neemt nu de vierde plaats in op de wereldranglijst van autocon cerns. Dat is voor een groot deel te danken aan diezelfde kever, die Por sche in 1934 ontwikkelde. Ons land was i n 1947 het eerste exportland, waar de kever op de markt kwam. Twee jaar later werd uit ons land het eerste paar kevermodellen naar Amerika verscheept. In totaal werden er ruim 15 miljoen van deze wagens geproduceerd. Of de Audi 50 dit re- cord slaat, is nu nog de vraag. VRIJDAG 27 DECEMBER Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. ZATERDAG 28 DECEMBER Lichtboei, Maasstraat. 14 u. jeugdfilm. Progress-sociëteit, Const. Huygens- straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. BIOSCOPEN Cenema Marquette ------- 20 uu.,De terugkeer van de draak”; zaterdag 14 u.„Kuifje en het haaienmeer”. TENTOONSTELLINGEN Tentoonstellingsruimte (Const. Huygen- straat). Fototentoonstelling ,Het geroofde thuisland”; geopend tot en met 11 januari op woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. fotograferen”. Een blik in Götze’s laatste boek, waarin alle foto’s door de schrijver zelf zijn gemaakt, logen straft deze bewering. In een tamelijk hoogdravend voor woord legt Götze uit wat hij onder creatieve fotografie verstaat: „Een methode om visuele ideeën in een plat vlak vorm te geven met het doel een esthetische bevreding te onder vinden en zich beter bewust te wor den van zijn relatie tot de omringen de wereld”. Stap voor stap wordt besproken hoe geëxperimenteerd kan worden met fototechnieken als solarisatie, casca- dedruk, raster- en dubbeldrukken. Dit boek is bedoeld voor de vergevor derde amateurfotograaf die ervan houdt uren in de donkere kamer door te brengen. Na het lezen van het boek zal hij met wat geduld tot opmerkelijke resultaten komen. In sommige technieken gaat Götze zelfs zo ver dat menig beroepsfotograaf best iets van hem zou kunnen leren. Het accent ligt op de zwart-wit- technieken terwijl ook aan kleur vol doende aandacht wordt besteed. Met veel foto-illustraties legt de schrijver ons zijn bedoelingen uit. Ook legt hij verschillende technie ken uit waar hij uit artistiek oogpunt niet achter staat. De resultaten van deze probeersels worden gekenmerkt met een sterretje. Op deze manier dringt de schrijver zijn mening over wat wel en niet mooi is nogal op aan de lezer, wat niet bevorderlijk is voor de ontwikkeling van het eigen crea tief vermogen. Al met al levert dit bijzonder goed verzorgde boekwerk zeker een bijdrage aan het inzicht en het technisch kunnen derde amateur. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „De bedrieger bedrogen”, 19.30 u.: „The sound of music”, 23.30 u.: „Pak me dan als je kan”. BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat). 20 Zjivago”. Uit onderzoekingen in Engeland (eerst door de politie in Londen, later door het Road Research Labatöry van het ministerie van Transport) bleek dat bestuurders van personenwagens vaak geen enkele actie hadden onder nomen om de dreigende botsing met een vrachtwagen af te wenden. De conclusie ligt voor de hand: vele van dergelijke ongevallen gebeuren zo verrassend snel, dat tijd voor zelfs de geringste reactie ontbreekt. Een van de meest belangrijkste oorzaken moet gezocht worden iij het feit, dat men de getrokken vrachtauto pas zag toen hette laat wasj Met ,andere woorden: ter mankeert', iets aan de achterzijde van vrachtauto’s. De ach terkant van deze transpbrtmiddelen is niet opvallend genoeg. Het Road Research' Labatöry kwam onder meer tot de conclusie, dat de meeste van deze kop/staart botsingen met vrachtwagens geschiedt in de nacht. En dat bevestigt, dat de ach terkant van vrachtwagens niet vol doende wordt beveiligd door de ver eiste achterlichten en reflectoren. ïn Engeland moeten sinds 1970 bepaalde categorieën vrachtwagens aan de achterzijde zijn voorzien van een markering, die bestaat uit rood fluó- riscerend en geel reflecterend ma teriaal. Een verordening die een jaar daarna werd uitgebreid tot alle vrachtwagens. De ervaringen met dit systeem wa ren zeer positief. Na een jaar toonde een analyse aan, dat het aantaj nach telijke kop/staart botsingen met vrachtwagen met 46 percent was ge daald. Overdag bedroeg deze veitnin- dering 28 percent. Het meest telt hier uiteraard de besparing aan mensenle vens. Maar in bedrijfs-economisch opzicht bleek zo’n eenvoudige inarke- ring zijn geld op te leveren. Elk ongeluk brengt immers stilstand van het transport en schade aan materieel en lading met zich mee. Waarom is voor deze markering mi rood en geel gebruikt? De conventie van Wenen (1968) en latere internati onale afspraken in Geneve verbieden- het voeren van wit licht en witte reflectoren aan de achterzijde van voertuigen. De mogelijkheid van dé kleur geel werd echter opengelaten. De combinatie van rood fluor over-1 dag en gele reflecterende verf voor de nacht, bleek voortreffelijk te werken. En aan de samenstelling van deze verfsoorten werd nadienjstevig gewerkt. Tegenwoordig is er nieuw verfmateriaal op de markt gekomen, waarvan de reflectiewaarde drie maal hoger ligt, dan de tot Hu toe gebruikte verfsoorten. Markeringspa- u.: „Dr. Het VW-concern heeft binnen drie jaar, drie gloednieuwe basismodellen geïntroduceerd, plus een aantal daar van afgeleide varianten. En ondanks de teruggang in economisch opzicht is dit een prestatie, die tot nu toe geen andere autofabriek van deze omvang heeft geleverd. De laatste verrassing was de Audi 50, een goede afsluiting van een serie die na de Audi 80 en de Passat, de Scirocco en de Golf ople verde. Men kan de Audi 50 in zeker opzicht de eerste, echte Duitse mini noemen. Overigens in technisch op zicht verwant met de mini-modellen die reeds lange tijd in Engeland wor den vervaardigd. Inn.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9