Beide partijen wel tevreden over nieuwe regeling Gebrek aan coördinatie grootste probleem een miljoen gulden aan prijzen jffiBEURS Ongekende koersval in het afgelopen jaar 1 FAM maakt al^^jaar stofzuigers, maar dat wil nog niet zeggen dat ze ook kunnen vliegen... AMSTERDAMS SYNAGOGENBOEK 26 FAM stofzuigers! ■■■M L 2 8 ZATERDAG DECEMBER ECONOMIE 11 1974 !.O (Van onze redactie economie) ,7:1 Bondswerk Niet bereid Onverantwoord qA I qA '>.J8 igiuli it’ DEN HAAG. Hoewel met de collectieve arbeidsovereenkomst voor de werkers in de bejaardentehuizen, die per 1 januari van kracht wordt, een mijlpaal is bereikt, is dit nog maar een klein begin van wat uitein delijk moet worden bereikt. In de bejaardenzorg heersen nog vele onge wenste situaties, waaraan door middel van de cao een einde moet worden gemaakt. De nu tot stand gekomen overeenkomst is een na vele jaren bereikt compromis, maar de vakbonden hebben nog vele wensen waarover volgend jaar moet worden gesproken. T oeslagproblemen Groot verloop ,3S Cao-bejaardenzorg: goed begin t 3 u n-:-i (Van een medewerker) nl ■w dit de '=r> tarn (ADVERTENTIE) ï3 s verlof, werktijd, vergoeding van studie-, ziekte- en verhuiskosten, voeding en in woning en een wachtgeldregeling. Het congres wordt door de initiatief nemers ook gezien afs een element dat mede de gedachte kan bepalen op de Structuurnota-gezondheidszorg die kort daarop (in mei) in de Tweede Kamer in behandeling zal komen. :lax reid Br. d ssno JpowT aest zei ben leid an- ;rk- Tel. jriqc is9 ni .H.T Burgemeester Samkalden van Amsterdam (links) heeft gisteren het eerste exemplaar in ontvangst genomen van het boek „Synagogen in Amsterdam’’, geschreven door J. F. van Agt. Het boek, een coproductie van de Rijksdienst voor Monumentenzorg en het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf, werd de burgemeester aangeboden door de hoofdredacteur van de Staatsdrukkerij, de heer Th. H. Oltheten (rechts). Olie moet gebruikt worden wil economie niet vastlopen. Daar waar de olie direct door de consument besteed wordt als benzine e.d. trad evenwel een bezuiniging in het verbruik op, waardoor als gevolg van de oliecrisis belangrijke bedrijfstakken als de automobielfabrie ken onmiddellijk grote afzetmoeilijkhe- den kregen. Maar langzamerhand kwam de veel duurdere olieprijs ook in de eindprijs van ontelbare andere produk- ten jot uitdrukking zodat gedurende het hele jaar 1974 de fors opwaartse prijs ontwikkeling zijn stempel op het geheel bleef drukken. De beurs wordt dikwijls het spiegel beeld van de conjunctuur genoemd. En ook ditmaal stond de koersval niet op zichzelf. Langzaam maar zeker kwam de zware recessiebui naderbij en zelfs toen het nog redelijk goed ging was er met de beurs in het algemeen vrijwel geen land te bezeilen. Deze bleef de vooral later in 1974 sterk versnelde recessie in het vizier houden en vertoonde nergens enige neiging tot een krachtig herstel. waardoor de recessie die in de autosec tor begon, zich naar andere belangrijke bedrijfstakken ging overplanten, zoals textiel, chemie, papier, en als er geen verbetering optreedt volgend jaar ook de metaal. Daar waar men niet in staat was de veel duurdere olierekening door bezuiniging elders op te vangen, ontston den grote tekorten. Landen als Italië, Frankrijk, Denemarken en natuurlijk Engeland kwamen voor gigantische be talingsbalanstekorten te staan. Maar ook in de Verenigde Staten sloeg de beta lingsbalans van een overschot over in een tekort. Alleen de Bondsrepubliek, die door zijn technische prestaties in de ontwikkelingslanden een steeds belang- rijker alternatief biedt voor Ameri kaanse bijstand en hulp, boekte in 1974 een enorm overschot op zijn handelsba- lans, terwijl de Benelux eveneens een gunstige uitzondering maakte. Als bepaalde onmisbare goederen o.a. olie uit het normale bestedings pakket plotseling viermaal zo duur worden en de kopers hebben er geen extra geld voor ter beschikking, dan moet er elders bezuinigd worden tenein de ruimte te maken voor de blijvende aankoop van de veel duurdere produk- ten. Zo ongeveer was het patroon jaar voor de wereldconsumptie. Dit veroorzaakte nieuwe bezuinigin gen en een druk op de bestedingen, Kort na het inwerkingtreden van de cao zal ook de pensioenvoorziening voor de werknemers in de bejaartentehuizen zijn geregeld. Per 1 juli 1975 treedt de gehele sector toe tot het bedrijfspensi oenfonds Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijke Belangen (PGGM), waarbij ook al de zieken- en verpleegte huizen, de kruisverenigingen en de buurt- en clubhuizen zijn aangesloten. Voor de beurswereld was het nu bijna verstreken jaar rampzalig. Nimmer werd in één jaar zoveel afgebroken en zulke dramatische dalingen geboekt. Indien de inflatie-index in de berekening wordt opgenomen en de huidige beursniveaus vergeleken worden met die van de zwa re crisis 1929-1930 dan staat menige effectenbeurs daar beneden. Ons land, dat door zijn aardgasreser ves de energiebalans in evenwicht kon krijgen, ontwikkelde zich eveneens ten opzichte van het buitenland in gunstige zin. De enorme koersval die door de oliecrisis in de laatste drie maanden van 1973 op alle westerse beurzen optrad, werd aanvankelijk in 1974 niet doorge trokken. Het bleek dat de sombere ver wachtingen van de conjuncturele gevol gen van die crisis pas later in 1974 zouden optreden. Men had zich in het tijdstip van de werkelijke recessie ver gist, en dit gaf de beursontwikkeling in de eerste helft van 1974 enig soulaas. Zowel in Wall Street als in Amsterdam bleven de beursgemiddelden goed op ni veau. Wall Street begon echter in het midden van maart te aarzelen omdat toen de rente snel omhoog liep. Op de Ook elders was het beursklimaat in de tweede helft van 1974 uitermate slecht. Niet het minst in Londen, waar de beurs nog dieper zonk dan in de beruchte cirisperiode 1929-’30. Zürich, Düsseldorf en niet te vergeten Tokio leden eveneens zware verliezen en nog altijd is er weinig licht in de duisternis. Ook omdat vrijwel ieder land dat door de oliecrisis getrof fen werd, nu in een zware worsteling is geraakt met recessie en inflatie en het nog altijd niet duidelijk is of het spook beeld van ieder de combinatie van inflatie en recessie afdoende te ver mijden is. Op die gedaehtengang wordt in april in de RAI te Amsterdam voor het eerst in Nederland, in Europa en eigen lijk in de hele wereld een congres gehouden, gebaseerd over de planning in de gezondheidszorg. Op komst zijnde, fundamentele beslis singen die de hele structuur van de gezondheidszorg betreffen, maken een planning nodig, die aan de ene kant zoveel mogelijk harde gegevens en aan de andere kant op duidelijk omlijnde doel stellingen is gebaseerd. Voor een derge lijke planning is goede kennis nodig van de grondbeginselen en methodieken van de planning zelf, plus inzicht in de noodzakelijke hulpwetenschappen. Ge zond verstand alleen is niet genoeg. In Nederland en ook daarbuiten be staat een tekort aan deskundige planners en ook aan de opleiding op dit gebied ontbreekt nog veel. Vier hoogleraren in de ziekenhuiswe tenschappen te Utrecht, Amsterdam, Nijmegen en Leuven, hebben samen met *T*»,<»chtse hoogleraar in de internati- aspecten «n ae oeoefening van de Maar dat neemt niet weg dat „moeder-de-vrouw" er wèl mee in de wolken is! Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan stelt de Verenigde FAM fabriek^) B.V. te Maarssen, ten bate van de Nationale Puzzelaktie, 26 stofzuigers type ^ËNTURA- SWINGTOP, ter beschikking, totale waarde g 526 Al deze enorme dalingen zouden zeker niet tot stand zijn gekomen indien de Engelse beleggers hun ontvangen gul dens niet tegen extra hoge prijzen aan de naar deviezen hongerende Britse au toriteiten konden verkopen. De premie daarop liep zelfs op naar de 100 percent en dan vielen de ongetwijfeld zware koersverliezen waarmee deze uitverkoop plaats had, nog mee. Hieronder leden vooral aandelen-Ko- ninklijke Petroleum, die zakten van bij na 100 op 60 en Unilever die instortte van 118 op 69. Gelukkig trad voor beide fondsen in december enig herstel in, hoewel de olies nog altijd beangsti gend dicht rond de laagste koersen van 1974 zijn blijven zweven. Een deel van de achterban van de werkgeversorganisaties bleek echter on verwacht niet bereid tot goedkeuring. Ook 1 juli 1974 bleek niet haalbaar. Nieuw overleg leidde er uiteindelijk toe dat de overgrote meerderheid der leden van de werkgeversverenigingen haar fi at gaf. Hoewel maar 20 percent van de betrokken werknemers bij de bonden is aangesloten, twijfelt men er niet aan dat minister Boersma de cao verbindend zal verklaren. Tot dusver werd gewerkt met zoge naamde adviesregelingen die bepaald niet ideaal waren, als overgangsfase naar een cao. Met de nieuwe overeen komst wordt het personeel een groot stuk rechtszekerheid gegeven, terwijl ook de werkgevers weten waaraan zij toe zijn. In 1968 werd een akkoord bereikt inzake de salarissen: de maatre gelen voor het overheidspersoneel wer den ook hier van toepassing. Voorlopig blijft deze maatstaf gehan teerd, zo is in de cao vastgelegd. Dit houdt in dat het personeel in de bejaar denzorg voor 1975 de salarismaatregelen van de overheid moet af wachten. Verschil in deze cao met vele andere is dat niet alleen de salariëring wordt geregeld, maar ook een groot aantal andere rech ten en plichten zoals doorbetaling van loon tijdens ziekte, normaal en bijzonder (Van onze correspondent) UTRECHT. Er wordt in Nederland wel veel gepland op het gebied van de gezondheidszorg, maar nog (te) weinig gecoördineerd. Met andere woorden: deskundigen op het gebied van de ge zondheidszorg houden zich intensief be zig met deelproblemen, maar er is een veel grotere inbreng nodig van deskun digen op het gebied van de planning om dat alïemaal zinvol samen te harken. De cao bevat wel een passage, waarin wordt aangespoord op het instellen van enigerlei vorm van overleg. Enkele klei nere tehuizen hebben ondernemingsra den of andere overlegfiguren. Ook moet het zogenaamde bondswerk in het be drijf nog op gang komen, dat wil zeggen dat in elk tehuis één of meer contact personen namens de vakbeweging uit en voor het personeel kunnen werken en daarvoor ook faciliteiten krijgen. Hoewel dus ook in werknemerskring vreugde bestaat over het tot stand ko men van een cao die aan veel onduide lijkheden een einde moet maken, weet men dat er nog zeer veel te doen is om de verhouding binnen de bejaardente huizen optimaal te maken. De komende jaren moeten veel aanvullingen en ver beteringen tot stand komen. De nieuwe cao is naar aantal werkne mers de vijfde in grootte van ons land. Niettemin vallen vele werkers in de bejaardenzorg er buiten: het personeel dat werkt in service-flats voor bejaar den. De moeilijkheid is dat er in dit geval geen overkoepelende werkgevers vereniging als partij voor een overeen komst bestaat. De vakbonden blijven echter ijveren voor een regeling op dit gebied. Congres over planning gezondheidszorg geneeskunde, prof. dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen, het initiatief genomen op een tweedaags congres een aantal zaken op een rijtje te zetten. Mede-initiatiefne- mers zijn het Nationaal Ziekenhuisinsti tuut, het Nederlands Huisartseninstituut in Utrecht en het Nederlands Instituut voor preventieve Geneeskunde in Leiden. Er is een Stichting Congres Planning Gezondheidszorg opgericht en er is een programma uitgewerkt waaraan een groot aantal buitenlandse topfiguren uit de sector van de volksgezondheid zal meewerken. Hoofdonderwerpen op het congres zijn: vaststelling van de behoefte aan en de vraag naar gezondheidszorg; vaststel ling van structuur- en organisatiepatro nen om in antwoord op deze behoefte zorg te verlenen; de werving en oplei ding van mankracht en als speciaal onderwerp de moderne organisatie- en gedragsleer, een vrij jonge tak van we tenschap die tot nu toe meer toegepast is op industrie en andere maatschappe lijke activiteiten dan juist in de gezond heidszorg. De organisatoren rekenen op deelne ming niet alleen uit de medische sector, maar ook uit andere delen van de ge zondheidszorg zoals de para-medische sector, de ziekenfondsen en vertegen woordigers van patiëntenorganisaties mogelijk ook op organisaties van toe komstige patiënten („iedereen”). diensten, vanwege de eenzaamheid en het gevoel van onveiligheid, want er zijn meestal ’s avonds óf nachts geen receptionistes of portiers. De vraag is nu maar wat het juiste midden is tussen wenselijkheden en mogelijkheden. Veel problemen gaf steeds de toelage voor onregelmatige diensten. In 1969 werd daarover een akkoord bereikt, maar tot dusver wordt deze regeling nog maar in ongéveer de helft van de tehui zen toegepast. In sommige tehuizen krijgt men niets betaald, in andere wei nig. De regeling voorziet in een toeslag van 40 percent voor diensten tussen 10 uur ’s avonds en 6 uur ’s morgens, van 30 percent voor de zaterdagen en van 45 percent voor zon- en feestdagen. Op de volledige uitvoering van deze bepaling zullen de bonden nauwlettend toezien, zo hebben zij zich voorgenomen. Het niet voldoen aan deze en andere eisen, die de cao stelt, zal desnoods met behulp van de rechter worden afgedwon gen. Zo zijn er ook kwesties met de studiekostenregeling, die nu volgens de cao moeten worden toegepast. Dat ge beurde lang niet overal. Voorgeschreven is nu dat de directies het personeel 75 percent van de kosten voor verdere opleiding in ’t vak vergoe den. De bonden zullen er echter voor gaan ijveren dat dit 100 percent wordt. Zij vinden dat de vakopleiding moet worden gemaakt op kosten van de tehui zen en binnen de werktijden van de werknemers. Een heet hangijzer in het verdere over leg wordt zonder twijfel de personeels formatie. Er is een gemiddelde norm van drie personeelsleden op tien bejaar den, maar vele tehuizen voldoen daaraan niet. De verzorging van bejaarden is een veeleisende arbeid. Daartegenover dient een goed arbeidsvoorwaardenbeleid te worden gesteld. Maar dat houdt volgens de bonden ook in dat er eisen moeten worden gesteld ten aanzien van de om vang van het personeelsbestand. Een sector als deze, waarin voorname lijk vrouwen werken er zijn alleen mannen in functies als directeur, admi nistrateur, monteur, kok, geeft zijn bijzondere problemen. Zo kampen de vakorganisaties met de geringe organisa- tiebereidheid een veelvoorkomend euvel in vrouwenberoepen, zoals ook in een sector als die van het winkelperso neel. Een bepaalde gemiddelde leeftijd van de bejaardenverzorgsters is moeilijk te geven. Er zijn veel jonge meisjes in dit vak werkzaam, maar het aantal getrouwde vrouwen neemt steeds meer toe. Deze zijn soms part-time, maar lang niet altijd, vaak zeer gemotiveerd en dan ook bereid cursussen te volgen ter verdere bekwaming. De bejaardenverzorgsters zijn meestal full-time. Helaas consta teert men ook een groot verloop onder het personeel van de bejaardentehuizen: ongeveer 30 percent. Oorzaken als een minder goed personeelsbeleid, verschil lende toepassing van het arbeidsvoor waardenbeleid (waaraan de cao nu een einde moet maken) en soms de slechte werksfeer. Aan de begeleiding van personeel en besturen mankeert nog zeer veel, meent men in vakorganisatiekring. Ten dele kan dit voor de werkneemsters worden verbeterd door de medezeggenschap op peil te brengen. Daarover staat nog iets in de cao, maar ondernemingsraden be horen er in ieder geval te zijn in de tehuizen met meer dan 100 personeelsle den. Dat zijn er ongeveer 15, in de meeste instellingen zijn dat tussen de 25 en 50 werknemers. Andere fondsen, die zwaar onder En gelse verkopen leden, waren Nederland se Scheepvaart Unie, met een val van ƒ138 op ƒ92 en de KNSM, die daalde van 154 op 105. Ook van Ommeren liep fors terug van 400 tot 244, maar steeg in december weer tot dicht tegen 300. Ook meer lokale vroegere favo rieten van het speculatief Engels beleg- gingskapitaal moesten het in 1974 zwaar verduren. Ennia bijvoorbeeld liep van H" 172 naar 92, maar liep de laatste weken van het jaar weer op tot rond 115. Nationale Nederlanden zakte van 74 tot 47. Pakhoed daalde van 166 op f 109. Bos-Kalis van 110 op 65. Holec van ƒ287 op ƒ175. IHC-Holland van ƒ63 op ƒ16. Meneba van’ƒ164 op 51 en Pont van 350 op 200. Er zijn echter ook enkele lichtpunten. De grondstoffen uit vooral de metaal- viG hoek zijn in 1974 flink in prijs gedaald en de rente loopt terug. Het is kenmer kend voor dit laatste verschijnsel, dat de Bank voor Nederlandse Gemeenten in 1974 begon met een 9,5-percentslening en er mee eindigde, maar in die tussen tijd tot officiële leningen van 11 percent is moeten overgaan om voldoende geld te kunnen bemachtigen. Laten wij daar om eindigen met de OESO-hoop uit te spreken, dat de kleine landen de komen de moeilijke tijden nog het beste het hoofd zullen kunnen bieden. taiuo/l iH-il A !8£ .IoJ :<ibaoq> U ibuofl Inoorios. ,(3V3Bb id nag :nrialurf top van 891 voor 30 industriële waarden liep de Dow Jones-index in New York in snelle vaart terug tot er in de decem bermaand een dieptepunt viel rond 575 ruim 300 punten lager. In diezelfde tijd steeg de rente in Amerika van 8 pet tot boven de 12 pet. In Amsterdam konden de belangrijk ste beursgroepen hun lichte koersstijgin gen echter voortzetten en weken daar mee geheel af van het gedrag van de grote Newyorkse zuster, wat niet vaak gebeurt. Zelfs de internationals bleven goed liggen en boekten in het midden van juni de top van het jaar op ruim 90. Voor de industrie kwam de top op 141 in april en voor de beurs in het alge meen op 118 in april. Hoe snel het daarna naar beneden Sing, blijkt wel uit de dieptepunten, want de internationals kwamen in okto ber al op even 60, in welke maand ook. het dieptepunt van 94 voor de lokale industrie viel. Aan deze enorme koersval was echter ook het buitenland debet. Vooral Engeland, dat op grootscheepse wijze in de jaren 1971 en ’72 opgekochte pakketten Nederlandse aandelen weer ging aanbieden. Deze mening heerst in kringen van de drie bonden van overheidspersoneel, die deze cao hebben afgesloten met de vijf werkgeversorganisaties (algemeen, pro testant, katholiek, humanistisch en par ticulier). De overeenkomst betreft 50.000 werknemers van wie 13.000 part-timers. Zij werken in 1800 bejaardentehuizen, waarvan er 1300 door besturen en 500 door particuliere personen worden geleid. Totaal aantal bewoners 130.000. Er zijn bijzondere kanten aan deze cao. De betrokken personeelsleden zijn voor 80 percent vrouwen. Het is de eerste, die tot stand kwam in de zoge naamde verzorgende- en welzijnssector (de CAO voor de ziekenhuizen - een veel groter gebied - zal waarschijnlijk pas per 1 januari 1976 gaan werken). Onder deze cao vallen alle werknemers, dus tot en met de directie- en stafleden. De bonden beschouwen dit als een soort doorbraak. Hiermee is op dit gebied voldaan aan één van de zogenaamde immateriële punten, die de vakbeweging als zeer be langrijk presenteerde bij de mislukte onderhandelingen voor het centraal ak koord 1975. Aan de andere kant is het voor de bonden van overheidspersoneel niet zo uniek, omdat in het overleg met de rijksoverheid ook wordt onderhandeld tot de hoogste salarisniveaus. Heeft men tegenwoordig in de meeste sectoren te maken met categoraal geor ganiseerde verenigingen van hoger perso neel, hier stonden slechts tegenover elkaar de werkgevers, die in een stichting samenwerken en de drie werknemers organisaties Dit neemt niet weg dat sedert 1970 in een speciale commissie af en toe „pittige confrontaties" zijn voor gekomen om een cao te bereiken. In 1973 reeds waren alle voorbereidingen getroffen voor de overeenkomst. In overleg zal naar een nieuwe for mule moeten worden gezocht, op basis waarvan overal verantwoorde bezettin gen bestaan. In dit verband moet wor den bezien in welke mate de pension- prijzen ruimte bieden om iets aan de opvoering van de personeelsaantallen te doen. Het gaat in deze 1800 tehuizen om een personeelslast van ongeveer één mil jard gulden. Dit geld komt voor het merendeel uit aow- en abw-uitkeringen. Het is niet de bedoeling de prijzen zwaar op te drijven. Maar wel moeten de personeelsbezettingen verantwoord zijn, in tegenstelling tot wat nu in allerlei tehuizen te constateren is. Daar gebeuren onverantwoorde zaken, zoals het verrichten van nachtdiensten door meisjes beneden 18 jaar wat trou wens wettelijk is verboden. Bovendien komt het veelal voor dat één personeels lid ’s nachts de verantwoordelijkheid heeft voor soms wel 150 of meer patiën ten. De vakbonden zouden liefst wettelijk zien geregeld dat ’s nachts minimaal twee personeelsleden dienst deden. Dat is ook nodig om die nachtdiensten wat aantrekkelijker te maken. De meeste jonge bejaardenhelpsters vrezen deze

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11