Bob Janson: President Ford wil mensen doen denken dat oorlog in Vietnam nu voorbij is Er sneuvelen nu meer soldaten dan twee jaar geleden 1 ■fc 'V HULPVERLENING AMERIKAANSE DESERTEURS PASSEN BINNENKORT ZICH GOED AAN IN ZWEDEN VERMINDERD ZUID-VIETNAM IS DE OORLOG MOE 1 1 7/ door Gees Straus McDonald-eetcultuur Amnestie Verraad s w' ZATERDAG 2 8 DECEMBER 19 7 4 om J VAN DE RUIM 800 Amerikanen die in de jaren 1965-1973 weigerden naar Vietnam te gaan en om deze reden asiel in Zweden vroegen, heeft de helft in de afgelopen jaren te kennen gegeven zich voorgoed in dit Scandi navische land te willen vestigen. Over het algemeen verloopt hun aanpassing zo goed, dat er al sprake is van een zekere assimilering. Dat resulteert bijvoorbeeld in een toenemend aantal deserteurs dat de Zweedse nationaliteit aanvraagt. Samen met hun vrouwen, verloofden, vrienden en kinderen de gemeenschap telt daar door in totaal 1.200 mensen zien ze nauwelijks of geen heil in het am- nestieprogramma dat president Ford heeft afgekondigd in zijn pogingen de in zijn land tegenstrevende groeperingen met elkaar te verzoenen. ■-W I iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinin BOB JANSON PRESIDENT THIEU enkele malen tijdens het gesprek inter rumpeert, antwoordt hij vlot in het Zweeds. Kennelijk blijkt ook hij zich graag en snel te willen aanpassen. „In het algemeen passen de deserteurs zich makkelijk aan”, antwoordt Janson, „ze leren wat ze te doen hebben: studie of werken, dat lukt vrij goed. Het is aanvankelijk voor niemand makkelijk geweest om aan het werk te komen. Dat geldt trouwens voor iedere buitenlander, ook al omdat ze de taal niet spreken. Maar je kan toch wel zeggen, dat ieder een op het ogenblik een baan heeft”. heid rondliepen”. Die hulp bestond mede uit het organiseren van een aantal con- tactavonden waar films werden gedraaid en pingpongwedstrijden werden gehou den. „Louter en alleen om hun isolement een beetje te helpen doorbreken”, aldus Janson. lieke priesters die de anti-regeringscam- pagne van pater Thanh veroordelen. Maar ook de oppositie tegen de rege- Het programma is er alleen voor de echte deserteurs. Iedereen die zich op een andere wijze, hoe dan ook, aan de oorlog heeft onttrokken, die komt niet voor in het programma. „Wanneer dat gebeurt, zijn ze hier meer dan zes jaar, sommigen zelfs al een jaar of tien. Voor hen zal de Ameri kaanse samenleving volkomen veranderd zijn. Dat geeft ze een, wat ik zou willen noemen, „culturele shock”. Als de Ame rikaanse bevolking haar lessen heeft ge trokken uit deze oorlog, dan kan de aanpassing van de deserteurs wellicht goed verlopen. De deserteur heeft zijn mogelijkheden realistisch te bekijken, te Vooral in het eerste jaar in Zweden vond ik het moeilijk om een baan en vrienden te krijgen. Maar dat waren geen onoverkomelijke bezwaren. Ik vind mijn leven hier zeer positief en ik heb niet de wens om terug te keren omdat ik het hier slecht zou hebben getroffen. Als ik de kans zou krijgen terug te kunnen gaan naar de VS, dan zou ik naderhand zeker weer naar Zweden te rugkeren. Ik leef hier samen met een Zweedse vrouw en we hebben een baby. Voor haar zou het helemaal onmogelijk zijn om zich in Amerika te vestigen”. Wat ga je doen als straks het Exile Project wordt opgeheven? Bob Janson’s vader emigreerde in 1940 vanuit Finland naar Amerika. „We heb ben oude familie-banden met Zweden en dat maakt het misschien gemakkelijker om me in de Zweedse situatie te kunnen verplaatsen”. Het contact met zijn ou ders is hartelijk, ze willen volgend jaar naar Zweden overkomen. Heimwee heeft Bob Janson nauwelijks. Bob Janson: „Ik heb geen carrière- plannen. Toen onze dochter werd gebo ren, heb ik tegen mijn vrouw gezegd dat zij zou gaan werken en dat ik voor het kind wilde thuisblijven. Ik wil op den duur iets met kinderen gaan doen, maar die plannen zijn allemaal nogal vaag, hoor”. Janson houdt kantoor in het hartje van Stockholm, uitkijkend op een druk ke winkelstraat. Hij maakt een zacht aardige en open indruk. Als de telefoon deserteurs, dat het een straf is. Ondanks de akkoorden van Parijs gaat de oorlog in Vietnam met steun van de VS ge woon door. De deserteurs vinden het inhumaan om onder deze condities in hun land te blijven. Het amnestiepro- gramma is niets anders dan een politie ke manoeuvre. Ford wil de mensen doen denken dat de oorlog voorbij is. Als de amnestie wordt uitgebreid, hoe zouden de „Zweedse” Amerikanen daar op reageren? De grote massa is de oorlog, die nu veel grotere offers van haar vraagt dan ten tijde van de aanwezigheid van de Amerikanen, allang moe. Er sneuvelen nu meer Zuidvietnamese soldaten dan twee jaar geleden; het aantal oorlogswe- duwen en wezen neemt voortdurend toe. Het is echter vooral de economische misère, die de Zuidvietnamezen dwingt die buikriem aan te halen, die heeft bijgedragen tot de algeméne ontevreden heid. De grootscheepse hulp die Zuid-Viet nam bij zijn wederopbouw verwachtte, is tot nu toe uitgebleven. Het was zon der twijfel voor president Thieu een harde slag dat de Verenigde Staten dit jaar hun militaire hulp met 700 miljoen dollar inkrompen. Ook dat heeft bijge dragen tot de impopulariteit van presi dent Thieu. Voor de man in de straat maakte dit alles nog duidelijker dat voortzetting van de oorlog zinloos is. De demonstraties tegen president Thieu in Saigon houden maar niet op. Katholieke priesters, boeddhistische nonnen, oorlogsveteranen, journalisten en straatkinderen protesteren tegen het regime van Thieu, die Zuid-Vietnam twintig maanden na de wapenstilstand niet dichter tot een blijvende vrede heeft kunnen brengen. Zij die in Zweden niet konden aarden, gingen in meerderheid terug naar de Verenigde Staten, al gingen er ook veel naar Canada of andere delen van de wereld. Om ook hen naar huis te halen heeft president Ford kort na zijn benoe ming een amnestieprogramma afgekon digd. Janson vertelt te weten dat het programma geen enkel effect heeft ge had. Een deel van de deserteurs is, vooral in de eerste jaren, met de Zweedse justitie in aanraking gekomen. Diefstal, bedreiging en dope waren de voornaam ste oorzaken. „Dope vooral in de tijd dat ze moeilijk door de officiële sluizen kwamen. Het grootste misdaadpercenta- ge laten de Amerikanen in Malmö zien, waar ook de grootste minderheid van de deserteurs zit (de meesten trekken naar Stockholm, maar minderheden komen ook voor in de universiteitssteden Upp sala en Göteborg)”. Malmö, vertelt Jan son, omdat daar de situatie voor hen het moeilijkst was door de sterke tegenwer king van de overheid. Er is met de komst van Ford geen verandering in de Amerikaanse leiding gekomen. Ford continueert de politiek van Nixon. Alle problemen zijn dezelfde gebleven. Er is geen nieuw tijdperk van de beloofde openheid en verzoening ge komen”. Dat gebrek aan zelfstandigheid en zelfvertrouwen zie je trouwens in heel Europa. Het kapitalisme wordt vanuit Amerika het sterkst overgedragen, het cultuur-kapitalisme is daar slechts een onderdeel van”. dusver tegenover de demonstranten een verbazingwekkende terughoudendheid aan de dag gelegd. Blijkbaar wil presi dent Thieu de wereldopinie door een hard optreden niet nog meer tegen zich innemen, want hij is, als hij aan de macht wil blijven, volledig op hulp van de VS aangewezen. Geruchten doen in Saigon de ronde dat de Amerikaanse inlichtingendienst CIA achter de demonstranten staat. Daar zijn echter geen bewijzen voor aan te voeren. Ook al doet veel in Saigon denken aan de laatste dagen van ex- president Diem, toch is de macht van president Thieu nog niet gebroken. Hij kan nog steeds rekenen op de steun van het grootste deel van het leger, waarmee hij tot nu toe het land met ijzeren hand geregeerd heeft. In tegenstelling tot president Diem is Thieu een handige tacticus. Hij is nu van plan een compromis te zoeken en hervormingen door te voeren in zijn kabinet. Maar terwijl in Saigon en ande re Zuidvietnamese steden de bevolking tegen de regering-Thiieu protesteert, ver liest het niet erg strijdlustige Zuidviet namese leger de ene buitenpost na de „Slechts 1 tot 2 percent is naar Ame rika teruggekeerd. Het plan was opgezet om honderdduizenden weigeraars op te vangen, maar er hebben maar zo’n 140C gebruik van gemaakt. Daarvan zat de helft in de Verenigde Staten zelf onder gedoken. Het opvangkamp Adderbury waar de deserteurs de eerste tijd moes ten doorbrengen, is dan ook al gesloten”. De reden dat het programma niet goed functioneert: „De meerderheid denkt dat het niets betekent voor de „Ik zie weinig verschil tussen de Zweedse en de Amerikaanse samenle ving. De Amerikaanse waarden nemen hier hand over hand toe. Veel Ameri kaanse begrippen worden overgenomen, zoals de McDonald-eetcultuur en talloze Amerikaanse woorden sluipen de taal binnen. Ik was zeer teleurgesteld dat te merken toen ik hier kwam. De eerste Amerikaanse deserteur kwam in 1967 naar Zweden om daar asiel aan te vragen. Drie jaar later werd met steun van de Zweedse overheid het American Exile Project opgericht. Bob Janson, zelf Amerikaans deserteur werkt voor het Project sinds vorig jaar Eerst samen met een tweede sociaal werker, nu alleen. De steun aan de Amerikanen in Zweden kan steeds min der worden nu de problemen van de eerste jaren zijn overwonnen. Binnen een half jaar zal het Exile Project zelfs voor het grootste deel worden opgehe ven. De Zweedse staat, die voor de helfi in de kosten bijdraagt, zal nog deze maand de subsidie intrekken. De Natio nale Raad van Kerken in Christus, die in de Verenigde Staten zetelt en het andere deel van de kosten financiert, blijft voorlopig steun verlenen. „De leeftijd van de Vietnam-weige raars ligt tussen de 24/25 en 30 jaar. Hun enige reden was het ontlopen van de immer felbekritiseerde oorlog in Zuidoost-Azië. „Er zijn enkelen ge weest, die uit het leger gedeserteerd zijn vanwege ondervonden discriminatie. Dat was vooral het geval met negers die in West-Duitsland waren gelegerd. Maar die zijn aan de grens door Zweden teruggestuurd”. De leiding van de anti-regeringscam- pagne hebben de katholieken onder aan voering van de pater Tran Huu Thanh. Zij waren voorheen de ruggegraat van de regering-Thieu in hun strijd tegen de communisten. Ten tijde van de scheiding tussen Noord- en Zuid-Vietnam (in 1954) kwamen een miljoen katholieken, met him priesters, uit het Noorden. Van de totale bevolking van Zuid-Vietnam ma ken de katholieken nu nog maar 10 procent uit. Pater Thanh, een overtuigd anti-com- munist, beschuldigt president Thieu en zijn medewerkers van corruptie, waarin hij een van de oorzaken van de econo mische misère ziet. Maar nog lang niet alle Zuidvietnamese katholieken staan achter de beweging van pater Thanh, die echter wel de steun geniet van de aarts bisschop van Saigon, Nguyen van Ninh. Voor de door de regering gecontroleerde televisie verschijnen steeds weer katho- andere. Daardoor ziet het er naar uit dat de toekomst van Zuid-Vietnam niet rond de onderhandelingstafel zal worden be slist, maar op het slagveld. Degene die terugkeert, wordt voor een enorm dilemma geplaatst. Hij heeft ja renlang in de mening verkeerd dat de oorlog een verkeerde zaak was. Nu wordt hem de mening opgedrongen, dat de staat het recht had om aan deze oorlog mee te doen. De deserteur wordt geconfronteerd met een reeks van ver wijten door het „thuisfront”, dat hij verraad heeft gepleegd, dat hij laf is geweest. Dat brengt grote problemen met zich mee, want hij krijgt zeer moeilijk of helemaal geen werk. Als aanpassingsproblemen noemt Jan son moeilijkheden rond huisvesting, scholing, verblijfsvergunningen. „We hielpen ook met persoonlijke problemen. Mensen die met gevoelens van eenzaam- ring van Thieu is niet eensgezind. De boeddhisten, die in 1963 met behulp van de Amerikanen president Diem ten val brachten, bekijken -ie katholieken, die door Diem met enige voorkeur behan deld werden, nog altijd met wantrou wen. Maar o ok de An Quang-pagode, eens het hart van de boeddhistische beweging, is nu in verscheidene groepen gespleten. Zo wordt ook het nieuwe boeddhistische front van senator Vu Van Mau, dat zich „krachten der nationale verzoening” noemt, lang niet door alle boeddhistische leiders erkend. De oppositiegroepen beschuldigen se nator Vu Van Mau ervan dat hij slechts zijn eigen politieke ambities wil verwer kelijken, zoals dat in Zuid-Vietnam he laas meer het geval is. Het is ook niet waarschijnlijk dat de tegenwoordige kruistocht tegen de corruptie in rege ringskringen en tegen de onderdrukking van die democratische vrijheden de op positionele krachten zal weten te binden. De verschillende oppositiegroepen probe ren alle hun onafhankelijkheid te bewa ren, ook al hebben ze nauwelijks aan hangers. De Zuidvietnamese politie heeft tot meer daar alle steun aan de oorlog gewoon doorgaat”. Bob Janson, afkomstig uit Massachu setts, studeerde biologie in Maine voor dat hij in dienst ging. Hij was tien maanden in dienst toen zijn oproep voor Vietnam kwam. Hij weigerde en bracht vervolgens een maand door, in Canada, voordat hij naar Zweden uitweek. „Toen ik begon te studeren, was ik erg onge lukkig met de Amerikaanse politiek, maar pas in dienst raakte ik er van overtuigd dat we met onze politiek ver keerd zaten. -■ r/T* - iila

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19