Weinig mensen in Engelberg weten r 6 b dat Tom Okker topsporter is fe i vy Li Op duizend meter hoogte ontspant tennisser zich in sneeuw w r I o Muziek nemen— door Pieter Mul 0 Kloosterling Chalet Ontspannen nieuwjaar. xo 1 1974 2 8 DECEMBER ZATERDAG Ups EN.., ....DOWNS a» DIT OPMMJZNDE DAG PIETJ KLIMMEN 7’ ÉN DflLEN... fc l De dampende hete chocolademelk smaakt Tom Okker opperbest. Vijf maal heeft hij de skipiste van de Brunni „genomen” en een warm drankje wil er dan tegen het einde van de ochtend wel in. Een lange rustperiode is hem echter niet gegund want ondanks de aanwezigheid van echtgenote Annemarie in het bergrestaurant eist dochtertje Nathalie voortdurend de aandacht van haar vader. „Daddy” is eindelijk thuis en de helblonde Nathalie wenst daarvan te profiteren. Nederlands enige echte beroeps tennisser weet dat zijn dochter, enigst kind, een aardje naar haar vaartje heeft en reageert prompt op de smeekbedes van Nathalie. Voor het eerst sinds het begin van het voorbije jaar is de nu dertigjarige Okker bevrijd van tennisbeslommeringen en in staat vrouw en dochter het volle pond te geven. Tom is thuis in Engelberg. „Een chalet lijkt me ook wel wat maar een kleintje kost hier zo’n half miljoen gulden. De grond is geweldig duur bovendien loont het niet als je weet hoe weinig we hier eigenlijk zijn”. van koningstijgers en een parketvloer waarvoor in de hal het schoeisel uitgaat. „Mentaal en lichamelijk ben je in december echt toe aan een periode zonder tennis. Ik niet alleen, ook de anderen. Die laatste toernooien zijn niet zo bar interessant meer, je speelt alleen maar voor het prijzengeld. Je wilt zo snel mogelijk naar huis.” En als gezegd, de Zwitsers in Engelberg kennen hem nauwelijks. „Dat is de enige bezienswaardigheid van het dorp”, wijst Okker op het forse complex van de Benedictijner monniken als we in de kabelbaan naar beneden glijden. De kloosterling die er een rondleiding verzorgt informeert na afloop nieuwsgierig wat de bezoeker uit Nederland in Engelberg doet. Zijn reactie illustreert de positie van de rustende toptennisser. „U bent op bezoek bij meneer Okker, zegt u? Nee, daar heb ik nog nooit van gehoord”. Een uitspraak die in huize Okker lachend en met instemming wordt ontvangen. „We zijn ook nog nooit in dat klooster geweest”. Okker, wiens seizoen over twee weken in Porto Rico begint, is blij met de onbekendheid die hij in Engelberg geniet. Maar heel weinig mensen weten dat hij topsporter is al is het natuurlijk wel zo plezierig dat daarbij ook de directeur van de plaaselijke VW is. Een gratis abonnement voor hem en zijn vrouw op alle (prijzige! skiliften is natuurlijk een aangename zaak. Net als de stevige korting die de Nederlandse importeur van skikleding aan hem verschaft als de man Okkers naam mag gebruiken voor reclamedoeleinden. Tot Okkers geluk komt het seizoen pas goed op dreef als hij al weer uit Zwitserland is vertrokken. „Die busladingen mensen die je over je hoort praten, daar hou ik niet zo van”. „Om precies te zijn: het is acht jaar geleden dat ik voor het laatst heb geskied. Er zitten natuurlijk linke kanten aan die sport, maar het is me nooit contractueel verboden geweest. Ik wilde zelf het risico niet nemen maar ik kreeg er wel weer zin in. Ben ik ziek, dan wordt er niet getennist, pech gehad.” Voor Okker enkele weken terug de witte hellingen weer onder zich door liet schieten nam hij wel een paar lessen. Wat niet mocht verhinderen dat hij kort daarop bij een smak de schouderbanden van zijn slagarm verrekte. Het overbekende risico, om van erger maar niet te spreken, maar elke winter op de skibob (een soort scooter zonder wielen waarbij de „berijder” skietjes met een remmend profiel onder zijn schoenen heeft) gaat ook vervelen. De verveling krijgt haar grote kans als het geen geschikt weer is erop uit te trekken. Voor Nathalie, het perpetuum mobile, is het ook niet alles een hele dag binnen te zitten en voor haar ouders bijgevolg evenmin. Tom is geen groot lezer hij beperkt zich tot de International Herald Tribune, de Telegraaf en een enkele pocket en de televisie staat ook weinig in de belangstelling. „Laatst zag ik een documentaire over de Baader-Meirihof- groep. Ze willen het die mensen ook steeds makkelijken maken” Daarentegen behoren platen draaien ondermeer Sinatra, Elton John, Shirley Bassy en Paul McCartney en verschillende spelletjes (waaronder het Amerikaanse backgamon, een variant op trie trac) tot de geliefkoosde middelen om de uren te doden. Vooral de muziek neemt een belangrijke plaats in want er gaat de vrij korte dag (niet te vroeg uit bed, wel tijdig erin) geen ogenblik voorbij zonder dat de radio of platenspeler wordt benut. Winkelen in Luzern, op dertig kilometer afstand, en fotograferen komen ook op het activiteitenlijst voor. Nathalie haar Nederlands is doorspekt met Duits en, vooral, Engels is al talloze malen door „daddy” op de plaat vastgelegd. „Aan het eind van de zomer is ze met Annemarie drie maanden in Toronto geweest. Voor World Tennis Team speelde ik een hele tijd achtereen in Canada en Amerika. In Toronto had ik voor ons drieën toen een flat gehuurd. Bij kortere trips ver weg zijn ze meestal bij mijn schoonmoeder in Hazerswoüde.” SPORTJAAR KENMERkTe ARBEID] ADELT Daar in Engelberg, duizend meter hoog gelegen, ontspant Okker zich. Wat weer iets heel anders is dan tot rust komen Engelberg, een klein dorp in het hart van Zwitserland. Een gemeenschap van drieduizend zielen, „maar dan zonder toeristen” zoals een van de fraai uitgedoste oorspronkelijke bewoners zich haast te vermelden. In het hoogseizoen van de wintersport, dat kort voor Kerstmis begint, verdrievoudigt het inwonertal. Voornaamste reden: de besneeuwde hellingen van de omringende reuzen Brunni en Titlis de laatste ruim drieduizend meter hoog die Engelberg al eeuwen in een stenen greep hebben. I s Engelberg is inderdaad enorm in trek. De hoofdzakelijk in grijs opgetrokken appartementen bewijzen het. Het eerste onderkomen dat de familie Okker die ook nog een maand doorbrengt in de woning op Sint Maarten er verwierf is dan ook een groot deel van het jaar verhuurd. Met aan eeii van de muren een schilderij dat door zijn moeder is vervaardigd. Zoals er ook in de nü door zijn gezin bewoonde flat een schilderij van zijn moeder hangt. „Die artistieke gave heeft mijn zus Kea noch ik van haar geërfd”. Andere opvallende zaken in zijn woning: een schitterende poster want dat begrip komt in Okkers woordenboek niet voor. „Ruhe, Ruhe”, maant Annemarie herhaaldelijk want waar het ook om gaat, het kan manlief niet' snel genoeg gaan. Of het nu met eten is, met een spelletje of het „bakkie” van tien voor half elf jagen doet Tom voortdurend. „Het bakkie” is dan de kabelbaan die de familie snel en comfortabel naar de gewenste hoogte op de Brunni of de Titlis brengt. En voor het eerst sinds al die jaren dat de Okkers Engelberg als woonplaats hebben staat Neerlands beste tennisser aller tijden weer op de lange latten. VOORAL COK’ om KOMêN EN Vijf jaar nu behoren Tom, Annemarie en wat korter Nathalie tot die paar duizend inwoners. Zij het dan dat de familie Okker alleen in de maand december permanent in de vestigingsplaats te vinden is want de kostwinner doet ook buiten de tennisbaan zijn bijnaam van Vliegende Hollander eer aan. Misschien dat die ene maand aanwezigheid de Zwitserse autoriteiten jaren achter elkaar te kort scheen om de toptennisser als inwoner te beschouwen. „Ik heb tenminste bericht gekregen dat ik voor het eerst geen ander nummerbord op mijn auto krijg. Tot nu toe kreeg ik elk jaar een ander”, lacht Okker. Thuis tussen de besneeuwde hellingen in Engelberg komt Okker bij van de vermoeidheid die de trips door alle werelddelen in zijn lichaam en geest hebben vastgezet. De wintersport speelt een belangrijke rol in het leven van de Okkers, te beginnen dik tien jaar geleden toen Tom en Annemarie elkaar voor het eerst ontmoetten tijdens een vakantie in het besneeuwde Oostenrijk. Beide leerlingen van de eindexamenklas op verschillende middelbare scholen (hij in Haarlem, zij in Zeist) verloren elkaar niet uit he oog en trouwden vijf jaar terug. Niet lang daarna verhuisde het tweetal naar Zwitserland: het weer mag daar aangenaam zijn als Tom vrijaf heeft, het belastingklimaat is dat permanent. Een niet onbegrijpelijke verplaatsing want Okker begon het sportief en financieel net aardig te rooien. Inmiddels heeft hij in zijn Zwitserse woonplaats twee flats in eigendom want de komst van oogappel Nathalie (bijna vier jaar geleden) maakte de eerste flat te klein. ‘fe. 8 ■|k> h, j

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21