Je kunt in Heemskerk dit gebied positief niet merken tegenover dat hier zoveel IJmond met hersens bij Haarlem in één regio elkaar zitten „Voorhaven in deze vorm onaanvaardbaar” I i REEHORST: Terugloop BRUINSMA: NIELEN: Voorhaven Hoogovens J f- --- ZATERDAG 28 DECEMBER 1974 25 iiiiiiinimmiiiiiiiimniiiiiiHiiiiniiiniiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisii 4 11 &S I IIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIHIIII IIIII1II1I1IIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIII1UI1IIIIIIIII wil IJmond als dat Over de relatie Hoogovens-IJmond Dat is al om te beginnen de ambulan cedienst. Die mag blijkbaar niet zo groot zijn dat het om driehonderdduizend in woners gaat, maar die is hier georgani seerd voor die honderdveertigduizend in woners. Politie en brandweer zullen wel helemaal regionaal worden, want daar schijnen weer grotere eenheden voor te moeten zijn. Hoe je dat uitmaakt is natuurlijk subjectief. Een schoolbegelei dingsdienst, dat wordt duidelijk subge westelijk. dat we Over het gewest als nieuwe bestuurs laag wel mogelijk zijn, maar of het econo misch haalbaar is, dat zal de grote vraag zijn. sen. Niet aan wegen, of culturele voor zieningen, hotels en restaurants en de hele mikmak meer. Omdat de gemeen ten altijd heel kleintjes zijn gehouden. BRUINSMA: Er zijn zelfs mensen die zeggen: De voorhaven moet je niet aan de zuidkant gaan leggen. Aan de noord kant moet het komen. Aan de kant van Wijk aan Zee. Die geluiden hoor ik ook! Dan zeg ik weer: Over m’n lijk! Want dat zou me een SCHENDING zijn van dit gebied. Ze zeggen dan: Aan de noordkant woont toch geen kip.daar heb je alleen Hoogovens en dan nog een klein badplaatsje. Maar dat kan natuur lijk niet. Dan zou je nog een zwaardere belasting voor dit gebied krijgen. D’r is in Europa ook niet één bedrijf dat zich zo heeft vereenzelvigd met de omgeving. En is dit nou een gebied waai de mensen KROM LOPEN onder die Hoogovens? Worden ze eerder ziek? Gaan ze eerder dood? GEEN SPRAKE VAN. Onderzoekingen geven helemaal niet een apart beeld te zien, anders dan bijvoorbeeld in Hengelo of zo. Als ik hoor wat voor een armoede hier was, voor de oorlog. Haarlem? WAT IS DAT? Wij zijn al gewend in eikaars gemeentehuis te ver gaderen. REEHORST: Het gewest Kennemerland is niet zo van: Haarlem en een aantal d’r omheen. We zijn in de IJmond IN ZEKERE ZIN georiënteerd op Haarlem, maar heel anders dan Zandvoort, Heem stede. We zullen toch wel een soort subgewest worden. Daar bedoel ik mee, dat Kennemerland en daarmee Haarlem voorop de drie IJmondgemeenten ruimte moet geven bepaalde dingen samen te doen. En misschien zelfs samendoen met Castricum en Uitgeest. Nou, dat zit er niet in. Van de kant van het Rijk. We zijn te klein voor een eigen gewest. Dan moet je er maar één stad van maken. Bovendien hoop ik dat God dat verhoede, want net zomin als de zaak mentaal rijp was voor één stad, is de IJmond mentaal rijp voor één gewest. Ik zie in dat gewest een technisch niveau komen, over het hele gewest uitstralen. Dan krijg je gemeenten met een gekozen voorzitter. En dan heb je geen burgemeester meer nodig. Dan krijg je meer gelegenheid voor een soci ale gemeenschap, van het prettig maken in onze hoek. Van een beetje leuk ver sieren. Een beetje meer boompies. Feest jes organiseren. De mensen willen toch een ander leven. Dat ga je krijgen. Daar hoef je geen dure door de kroon be noemde burgemeester meer voor te heb ben. Laat de oudste maar voorzitter zijn. Die opent een school, plant bomen. Als nou in zijn gebied het C.A.IJ. komt, dan mag ie bij de opening naast de koningin lopen, bij wijze van spreken. Je moet eens weten wat die gewesten teweeg gaan brengen, daar heb je geen idee van. Ik geloof ook niet, dat de burgers zo geweldig onder de indruk zijn van de structuren die wij allemaal bedenken en maken. Als je ziet wat je voor vragen krijgt op die voorlichtingsavonden in de gemeente, dan gaan ze echt niet over de grote politieke vraagstukken. Die gaan over een lantaarnpaal voor de deur en zo. NIELEN: Ik heb zo m’n bedenkingen tegen een nieuwe bestuurslaag. Ik vraag me af, of zo’n bestuursorgaan nog aan spreekbaar is voor de kiezers. Want ik hou ’t er wel op, dat zo’n gewestelijk bestuur gekozen gaat worden door de bevolking van het gewest. Rechtstreeks. Zal de burger daar nog zoveel belang stelling voor hebben? We doen al alles om die burger te betrekken bij het raadswerk. De raad is zoiets geworden als een zuurstok. Daar kan je aan lik ken. Maar hoe zal dat nou worden bij zo’n gewestelijk bestuur, dat daar straks ergens zetelt? gemeentelijke indeling dat was inder tijd al de filosofie van Beernink kom je er wel. Dan houden we tenminste onze drie lagen en je blijft een beetje in de traditie. Want een provincie zegt de mensen nog iets Maar om zomaar een stukje in Bols- ward neer te zetten ik noem maar wat heeft natuurlijk niet de minste betekenis. Dit bedrijf met alle investe ringen, moet hier blijven. Alleen al aan de noordkant is voor tweeënhalf miljard in een jaar of vijf, zes, neergezet. Dat kan alleen maar gedijen als alles mee groeit. (Roept lyrisch uit)ZO’N BE DRIJF KENT BIJNA GEEN LAND IN DE WERELD voor zo’n klein pest- landje.met zulke internationale rela ties. zo opgezet. REEHORST: De commissie Samkalden uit het Zeehavenoverleg heeft gezegd dat de vier havens binnen Nederland bestuurd moeten worden door regio’s. Dat zijn dan Rotterdam en omstreken, Vlissingen en omstreken, Amsterdam en omgeving en in het Noorden de Eemsha- ven. Dat is alleen gedacht vanuit die ene havenfunctie. Maar er zijn meer func ties. Ik denk niet dat Haarlem het in dankbaarheid zal aanvaarden, als de IJ mond van het gewest Kennemerland wordt afgesneden. Je kunt in dit gebied niet merken, dat hier zoveel HERSENS bij elkaar zitten. Daar vind je de grondslag niet van terug in Beverwijk, of in Heemskerk of Vel- REEHORST: Met de mond belijdt de ze regering meneer Gruyters voorop dat de steden leefbaar moeten blij ven, en al die prachtige termen. Maar als ie ons niet toestaat om een heel klein snertstukje van het recreatiege bied, dat immens groot is, af te nemen, dan zeg ik, ik hang niet zo aan Spaarn- woude dat daar werkelijk geen snipper af mag, aan deze westkant, om ons een aantal huizen te laten bouwen. Ik moet zeggen dat we bij het college van Gede puteerden en bij de minister gewoon keihard willen vechten om deze gemeen te op peil te houden. Niet omdat we anders in salaris achteruit gaan, maar gewoon omdat het anders geen behoor lijke gemeente blijft. En we zullen niet zeggen dat Velsen precies op vijfenzes tigduizend inwoners moet blijven. Als het er drieënzestig- of tweeënzestigdui zend worden, dan kan dat nog wel. Maar we moeten niet teruglopen tot achtenvijftigduizend, want dan wordt het een HELE RARE GEMEENTE. Met een hoop ellende. Met een schouwburg die ’t niet meer doet. Met dichtgespij kerde winkels, met een Telstar dat geen publiek meer trekt. En zoiets haalt ook de moed uit de bestuurders, de ambtena ren, de winkeliers, de organisaties.«te mensen. REEHORST: Ik begin zo langzamer hand te denken dat we de elf Neder landse provincies helemaal moeten ver nieuwen; de provincies, waarvan ieder een brult dat ze weg moeten, maar die we intussen steeds meer taken geven. De vernieuwde provincies kunnen dan de planning maken en met een nieuwe NIELEN: We kunnen allemaal be zwaar maken tegen het aantal kilo’s stof dat de Hoogovens omhoog blaast, maar als we weten dat er op dit punt van alles gedaan wordt om het milieu zo schoon mogelijk te houden, dan moeten we ook weer niet het ONMOGELIJKE eisen. Want dan zou het kunnen gebeu ren dat zo’n bedrijf zou zeggen: Tja, d’r is toch eigenlijk geen plaats meer voor mij. We moeten met zulke dingen soms wat geduld hebben. REEHORST: Ik dacht dat Hoogovens ondanks alle structurele ontwikkelingen, van Afrika en zo, dat de Hoogovens hier gewoon moet kunnen blijven uitbreiden, om in de geweldige concurrentiestrijd in de wereld bij de groten te blijven. Als er stilstand komt, is het naar mijn gevoel mis. Ik hoop, dat de nieuwe dingen die ze zullen doen, de uitbreiding, ook een gedeeltelijke vervanging zullen inhouden. Ik hoop, dat per saldo de milieubelasting in allerlei opzichten, zo wel stank, stof als lawaai en congesties van het verkeer, dat die per saldo min stens gelijk blijven, maar liefst nog afnemen. En dat zal we) een heksentoer voor ze zijn. Technisch zal het allemaal Alle burgemeesters van het district Haarlem zijn trouwens voor een regio naal optreden van de politie. En dan kan je zeggen: Ja, en straks gaan jullie een nieuw bureau bouwen! NATUUR LIJK. Die politie in een gemeente van veertigduizend inwoners heeft z’n eigen taak. Maar er is hier een grote samen werking. Recherche, verkeer, alles. Een burgemester is wel hoofd van de politie en zo, dat is nu eenmaal een structureel gegeven, maar vroeger was het zo, dat als er een brandweerauto naar een an dere gemeente moest, dan moest eerst de burgemeester gebeld worden. Nu niet meer. Daar werden vroeger burgemees ters kwaad om. Zo van: MIJN SPUIT SPOOT IN ACHTERKARSPELEN EN IK WIST HET NIET. We hebben daar voor nu een algemeen contract getekend. Zelfs met medewerking van de Rijkspo litie. Dat is uniek in den lande! Daar heb ik begrip voor. Daarom zeg ik altijd tegen Amsterdam en tegen de Scheepvaartvereniging Noord: Kom nou eens met alternatieven. Misschien is er wat mogelijk met de havens van Hoogo vens, misschien iets met de visserij daar zijn publikaties over geweest. Maar de voorhaven, zoals die nu gepland is, met die poot in het strand, is in deze vorm onaanvaardbaar. Ze moeten ge woon eens met andere mogelijkheden komen. En dan zeg ik niet dat ik altijd tegen veranderingen ben. Maar hoe moeten de relaties worden tussen de gewesten Kennemerland en Amsterdam? Er zullen op veel punten belangrijke bestuurlijke maatregelen tussen die twee gewesten getroffen moe ten worden. Ik denk aan het Noordzee- kanaal, dat door twee gewesten heen gaat. Misschien kan een kanaalschap daar oplossing brengen. Maar nu ze er wel zijn en we gaan na wat er in Heemskerk aan economische draagkracht werd ingevoerd, dan is dat in verhouding, nationaal gezien, zeer en zeer veel. Dat is prettig voor de hele samenleving. In dat opzicht hebben we inderdaad welvaart. Dat zal absoluut teloor gaan indien je geen volop begrip hebt voor de aanwezigheid van Hoogo vens. Hoe graag je misschien be paalde verbetering oök wenst. Maar waar wel een taak voor Amster dam ligt, is het toenemen van het ver voer met containers. En ik kan me voorstellen dat Amsterdam op dit punt een uitweg zoekt naar zee. Amsterdam wil natuurlijk voor de wereld niet door gaan als een haven waarin niets gebeurt. Want als je die image hebt, dan kun je het met je haven wel vergeten. BRUINSMA: Er zijn ook mensen die zeggen: We moeten een regio hebben van Amsterdam tot aan de kust. Met Hoogovens en de hele troep d’r bij. Maar Velsen en ook wij zijn daar beducht voor. BRUINSMA: In Beverwijk heb je een stroming die zegt: We moeten bij Alk maar. Anderen zeggen: alleen Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest. Maar dat is te klein in de ogen van de heren in Den Haag. Maar zou ’t mooiste gewest zijn, want doen alles samen. BRUINSMA: Wat die regionalisatie betreft, wat zegt nou onze gemeente Beverwijk? Wij gaan een interregionaal topje maken van mensen die belangstel ling hebben voor de kunst. Om de stads schouwburg, en Heerjansduinen en de Slof in één programma te brengen. De Slof krijgt niet de opdracht om abonne- mentsvoorstellingen te organiseren. We gaan dus een intergemeentelijke regeling maken, waarbij we culturele dingen sa men bekijken. Opdat we eikaars belan gen een beetje dienen. En dat vindt Velsen ook goed. BRUINSMA: Het is te hopen dat de uitbreidingen van Hoogovens HIER plaatsvinden. Er zijn aanwijzingen en we hebben hierover ook besprekingen gehad. Er komt natuurlijk weer een hoogoven bij en er zal een nieuwe staalfabriek verrijzen en een oude staal fabriek worden afgebroken. Dat moet allemaal hier blijven. Dat ga je niet versplinteren. Ze willen wel ergens an ders een heel nieuw Hoogovenbedrijf, met andere produkten. NIELEN (Ook over de mogelijke ves tiging van de voorhaven aan de noord kant): Jaach de muren, die zeggen het wel eens. Dat zijn dingen die op een gegeven moment ook eens afgewogen moeten worden. Komt die voorhaven? Zo ja, waar dan? Is het absoluut een nationaal belang? In dat licht moeten we het zien. Het moet geen kwestie zijn van Amsterdam wil het zo graag. BRUINSMA (Beverwijk zakte van 44.000 naar 38.000 inwoners): Voor het goeie zullen we nog drie, vierhonderd woningen per jaar moeten bouwen. Heel moeilijk. We zitten nu de gaten op te vullen. We zouden dolgraag aan de overkant van de rijksweg willen bou wen. We zouden daar wel achtduizend woningen kunnen neerzetten. Dat zou geweldig zijn voor het milieu. Dan hoe ven ze niet in een ouwe auto, die rook en rotzooi maakt, van Heerhugowaard naar Beverwijk te komen. Toen ik hier pas was, heb ik al eens gezegd: maak nu eens een monorail. Via Hoogovens, stati on Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest, Ca stricum, Alkmaar en zo terug. Dat is openbaar vervoer. De overloop is een RAMP. Een poli tiek ideaal voor sommigen. Een RAMP! Je mag het natuurlijk niet zeggen, maar als ik amper de tunnel uit ben, in de richting van Spaarnwoude, dan liggen daar toch terreinen waar je een prachti ge gemeenschap zou kunnen stichten. En dan blijft er nog voldoende grond over om recreatiemogelijkheden te houden. Dan kun je die golfbanen laten liggen. Ze zijn namelijk grote golflinks aan het aanleggen.maar ik zou wel eens wil len weten, of iemand uit dit gebied daar gaat golfen. NIELEN: Mijn eigen gedachte is, er veel minder gewesten komen als nu in die bestuursschets aangegeven wordt. Ik weet niet wat dat inhoudt voor Noord-Holland. Maar dan blijft bij mij toch de gedachte dat er in Kennemer land één gewest gaat ontstaan en dat Alkmaar ook een apart gewest wordt. Heemstede Velsen is een die zuidkant, Over de terugloop van de bevolking in de IJmond REEHORST: Het is absoluut noodza kelijk enige honderden huizen per jaar te bouwen, willen we hier niet een GEWELDIGE MALAISE-SFEER krij gen. Dat is al honderd keer gezegd. Dat is van belang voor onze winkelstand. We hebben hier een ziekenhuis neergezet. Dat ziekenhuis komt onrendabel te staan. Dat geldt ook voor onze schouw burg, dat geldt straks voor een aantal sport- en culturele accommodaties. En dat zou dan niet zo vreselijk zijn, maar diezelfde dingen moeten allemaal weer gebouwd worden in Heerhugowaard en zovoort. Dus. dat betekent teruglopen van de bevolking, houdt kapitaalsvernie tiging in. NIELEN: Nou, zo nu en dan komen wij ook een maand tegen dat de bevol king zich niet meer stabiliseert, maar zakt. Onherroepelijk. We hebben altijd gedacht, dat we veertigduizend inwoners zouden hebben, als we helemaal vol waren. Maar misschien hebben we er dan maar dertigduizend. Dan zijn we aangewezen op Alkmaar, het overloop- gebied. Dat zou niet zo erg zijn, als daar onze oudere bewoners naar toe zouden gaan en als de jongeren wat hier bleven. Dan zou je een kern, een hart, overheb ben, dat in de gemeente kan kloppen. Een vergrijzing brengt ons op een gege ven moment voor geweldige problemen. Bouwen over de rijksweg is maar een betrekkelijke inbreuk op de overloop. REEHORST: Nee, ik moet zeggen dat ik steeds minder enthousiast word over de gewestvorming. Kijk, in de filosofie zegt men dan: Er blijven drie bestuurs lagen. Het rijk, de provincies die mis schien dan vijf landsdelen worden, en in de derde plaats de gewesten. Maar er blijven wel de gemeenten, gemeenten- nieuwe-stijl, en er komen wijken. Dus eigenljk vijf besturen. Sommige mensen vinden dat het summum van democratie. Ik zeg: het betekent ook vijf frustraties. Daar wordt iedereen toch doodziek van. Ik moet zeggen dat de boel volko men dolgedraaid wordt. Als we twintig jaar verder zijn zal iedereen er achter komen, dat het veel eenvoudiger moet. Democratie is wel inspraak, maar ieder een moet kunnen accepteren, dat de zaken op een paar plaatsen beslist wor den. Dat is in het stadhuis, in Haarlem en in Den Haag. En je moet je niet verbeelden dat we overal met z’n allen alles kunnen beslissen. REEHORST: Wat de voorhaven be treft, en ik heb het al eens eerder gezegd, geloof ik persoonlijk dat Am sterdam de erts en de olie wel kan vergeten. De olie kan door pijpleidingen van Rotterdam komen en in dit volle gebied kan je niet verwachten dat er ook nog raffinaderijen komen. Wat de erts betreft, geloof ik dat de fabrieken in Duitsland, zover van de zee, hele andere procedé’s gaan krijgen. BRUINSMA: Gewest, noodzakelijk. NOTWÈNDIG. Een fatalisme waar niet meer aan te ontkomen is. Ik vind het ook ideaal, noodzakelijk. Want we kun nen hier lucht, milieu, niet meer oplos sen. Dat bestaat niet. Dat kan alleen in groter verband. Hoogovens vind ik van levensbelang. Dat heeft Ons doen ontwikkelen. Als Hoogovens zou vertrekken, helemaal, bijvoorbeeld naar Zuid-Afrika, dan weet ik niet wat we hier moeten doen. Niet meer als vroeger spinazie verbouwen. Of aardbeien. Ik weet het niet REEHORST: (Over de zelfstandig gewest): eraan. En Velsen. mooie gemeente verdikkeme, een mooie gemeente. Nou, van Zeewijk moet dan een stuk worden afgebroken. Want daar komt wat doorheen hoor. (Buigt zich wat naar voren): Terwijl Velsen, na de oorlog, en dat weet bijna niemand, tegen Amsterdam heeft gezegd: Kom maar.kom hier maar met je haven zitten. Toen alles plat lag en alles ka- potgetrapt was. BRUINSMA: Want Amsterdam nog altijd die voorhaven hè.en die verkrijt de heleboel hier hoor! Dan gaat zelfs want hoor, f: 1 “_u -F/a 5

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25