Twee ministers overhaast op bezoek in Moskou FLEOver van guerrilla RAMP IN Elf kinderen LIE VIN Thieu: toestand Bloedbank wil donors niet Koopavond weer in discussie manieren,, naar stadium van oorlog omgekomen door ontploffing betalen Zuid-Vietnam „zeer ernstig” „Communisme op vijf I Evacuatie Darwin per luchtbrug komt op gang 3 HONDERDEN LEVENS BEDREIGD DOOR ZIEKTEN Gevechten in Meer Nederlanders Geschil over Goa tussen Portugal en India bijgelegd per trein met vakantie naar Frankrijk L 'SE Zuid-Afrika '71 ZATERDAG DECEMBER 1974 BINNEN- EN BUITENLAND h (Van onze redactie buitenland) Cuba Toekomst Rode Kruis R# Chaotisch „Verder opvoeren” „In zekere zin was Marx een geleerde van de 19-de eeuw die een nogal profetisch inzicht had in wat er zou gebeuren in de 21-ste eeuw. Een hele reeks hypothesen die lange tijd als utopie werden beschouwd ook door een bepaalde groep marxisten) komt nu weer tot leven in het licht van de problemen die worden opgeworpen door de wetenschappelijke en technische revolutie. Wel moet daarbij op gemerkt worden dat er nog vele jaren voorbij zullen gaan voordat deze hypothesen in praktische realiteit omgezet kunnen worden”. r'.W Plunderaars fc -O v O Q Overlijden Ismail zaait in Egypte verwarring (Van een speciale verslaggever) GAMASI MAO TSE TOENG Een foto van de stoet, die gisteren achter de baar van de onlangs over leden minister Ismail door Cairo trok door onzuiver water en riolen die over stromen. Kinderen met ernstige huid uitslag spelen op modderig terrein met afval en velen hebben dysenterie. Sommige analyses zijn door de op- zet van het boek om vijf systemen met elkaar te vergelijken nogal kort uit gevallen. Om Castro’s Cuba af te doen in twin tig bladzijden is natuurlijk volkomen onvoldoende om werkelijk inzicht te verschaffen in de unieke positie van het eiland op het Amerikaanse half- BEIROET (AFP). „Wij gaan over van het stadium van de guerrilla naar dat van oorlog tussen twee legers,” zo heeft de secretaris-generaal van het be- vrijdingsfront van Eritrea (FLE), Osman Saleh Sabi, gistermiddag op een perscon- Een woordvoerder van het Indiase mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de besprekingen als hartelijk beschre ven. Zowel mevrouw Gandhi als Mario Soares hebben zich tevreden getoond over het vooruitzicht op hernieuwde be trekkingen. HOE DAN OOK Martinet schreef een boek waaruit heel wat informatie te putten valt, ook al hoeft men het niet in alle opzichten met hem eens ff NEW DELHI (AP) De Indiase en Portugese leiders hebben hun geschil over de voormalige Portugese kolonie Goa bijgelegd. „Het verleden is begra ven/’ zo merkte de Portugese minister van Buitenlandse Zaken Mario Soares gisteren op na een uur vriendschappelij ke besprekingen te hebben gevoerd met de Indiase premier Indira Gandhi. Langs de kant van de weg vonden klassieke scènes van rouwbeklag plaats: honderden toeschouwers barstten in hui len uit hieven de airnen in de lucht en gaven op luidruchtige wijze uiting aan hun 1 eed. Op twee plaatsen brak de menigte door het politiekordon heen om dichter bij de door zes zwarte paarden getrokken lijkwagen te komen. Traangas en knuppels werden gebruikt om de opgewonden rouwenden in bedwang te houden, die daarop een spontane demon stratie door Cairo’s centrum begonnen terwijl ze riepen: „Wij zullen met ons bloed wraak nemen”. Volgens het persbureau Reuter zijn gisteren in Port Said zeventien personen gearresteerd „op verdenking van aanspo ring tot verzet tegen de regering van president Sadat,” aldus het ministerie van binnenlandse zaken in Cairo. In een door het Persbureau van het Midden oosten verspreid communiqué werden de arrestanten „extremisten” genoemd. Ze hadden aankondigingen van toneel stukken aan de gevel van een theater vervangen door opruiende aanplakbiljet ten. i de nieuwe minister van oorlog de rouwplechtigheden van gis- van een plotselinge verslechte- Er wordt zelfs gesproken van de „Ok- tober-geest” die iedere Egyptenaar zich eigen moet maken. Met geen woord wordt echter gerept over het latere ver loop van de actie, toen het derde leger korps volledig was ingesloten door Is raëlische troepen. (Vervolg van pagina 1) Namen van slachtoffers van de mijn ramp werden gisteren niet bekendge maakt, maar familieleden van de mijn werkers van Saint-André werd al spoe dig duidelijk dat ze alle hoop konden laten varen. Vrouwen, met slechts een mantel over hun nachtjapon en met de kinderen aan de hand, probeerden el kaar snikkend en tegen beter weten in nog wat moed in te spreken; niemand die nog hopen dorst. ,,De eerste fase van hulpverlening aan de slachtoffers van de wervelstorm ver loopt geheel volgens plan. Directe hulp van zusterorganisaties wordt op dit mo ment niet noodzakelijk geacht”. Dit heeft de Liga van Rode-Kruisverenigin- gen te Genève gisteren van het Australi sche Rode Kruis vernomen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft la ten weten dat, wanneer er Nederlanders zijn die uit overwegingen van medeleven toch geld beschikbaar wil stellen, dit overgemaakt kan worden op giro 124.000 van het Rode Kruis Den Haag. De binnengekomen gelden maakt het Rode Kruis op haar beurt dan weer over naar de Australische zusterorganisatie. ferentie in de Libanese hoofdstad mee gedeeld. CAÏRO Het onverwacht overlijden op eerste kerstdag van veldmaar schalk Achmed Ismail Ali, Egyptes minister van oorlog en opperbevel hebber van het leger, heeft grote politieke verwarring in Egypte gezaaid. Doorgaans welingelichte bronnen wijzen daarbij op het overhaaste bezoek aan Moskou dat eerste minister Fahmi en Abdel Ghani El Gamasi onmiddellijk na teren afleggen. Tevens wordt gesproken ring van de Amerikaans-Egyptische betrekkingen. te zijn. Met name kan een vraagteken worden gezet achter zijn toekomst- ideeën, die teveel gehuld zijn in wol ken van rozegeur en maneschijn. Want als hij stelt dat „bepaalde landen het punt naderen waarboven de arbeids tijd niet langer meer het grootste deel van het leven van de individuen uit maakt, waarbij vrije tijd zal overheer sen, enz., en wanneer hij vandaar uit redeneert dathet Chinese commu nisme van de armoede een deugd maakt”, dan houdt Martinet blijkbaar alleen maar rekening met een onbe perkte groei. Een achterhaald stand punt in deze dagen van oliecrises, en clubs van Rome. Het punt van „nieuwe vormen van verdeling” van de lonen zal volgens hem overigens niet „zonder strijd wor den overschreden”, en „alleen in een wereld met een hoge produktiviteit en onmetelijke rijkdommen”. Bezwaar kan met recht gemaakt worden tegen het woord „onmetelijk”. Bovendien zou het zinnig zijn in dit verband iets over de verdeling van die rijkdommen te zeg gen. UTRECHT (ANP). Het toerisme vanuit Nederland per trein naar Frank rijk is dit jaar opvallend gestegen. Ook voor 1975 wordt, op grond van nu reeds gedane boekingen, een behoorlijke groei verwacht. boven geciteerde voorspelling alleen denkbaar in die landen die in econo misch opzicht het verst gevorderd zijn, die het eerst het post-industriële tijd perk betreden. Om tot die gevolgtrekking te komen vergelijkt de Franse schrijver vijf ver schillende systemen, te weten de situ atie zoals die nu is in de Sovjet-Unie, de Volksrepubliek China, Joego-Sla- vië, Tsjechoslowakije en Cuba. Achtergrondinformatie, „die voor een juiste beoordeling van de communis- men onontbeerlijk is en in Nederland, helaas nauwelijks voorhanden”, zegt de uitgever, die blijkbaar nooit iets van collega Van Gennep of van de „Sun” onder ogen kreeg. Of is dit het in praktijk brengen van de lessen com merciële aanpak? Ironisch genoeg werd de begrafenisce remonie van deze uiterst disciplinaire man gekenmerkt door chaotische tafere len. Honderdduizenden waren uitgelopen om een glimp op te vangen van de rouwstoet, die vooraf werd gegaan door president Sadat, en waaraan talrijke di plomatieke delegaties uit binnen- en buitenland deelnamen. Uit alle Arabi sche landen waren militaire gezagsdra gers speciaal voor deze gelegenheid naar Cairo gekomen. Het feit dat de begrafe nis plaatsvond op de laatste van vier nationale feestdagen bracht nog eens extra mensen op de been. DARWIN (UPI, Reuter) Uit het door een wervelstorm zwaar geteisterde Darwin in Australië zijn gisteren 3.000 inwoners per vliegtuig geëvacueerd in de grootste luchtbrug van deze aard die ooit in Australië nodig is geweest. De regering heeft meegedeeld dat vermoe delijk 25.000 van de 40.000 inwoners naar elders zullen moeten worden ge bracht. Osman Saleh Sabi verklaarde verder, dat de Ethiopische militairen in de Eri- trese hoofdstad Asmara arrestaties op grote schaal verrichten en dat reeds 400 burgers en 400 politiemannen waren ge arresteerd. „Een aantal leiders van stu dentenbewegingen zijn vermoord omdat zij weigerden op het platteland de be volking de Amhaarse taal de taal van de centrale regering te leren”. Murphy sprak, nadat waarnemend premier Jim Caims had gezegd dat Dar win op een nieuwe plek geheel her bouwd zou moeten worden. AMSTERDAM B. en W. willen op nieuw een hoorzitting houden over de per 1 januari afgeschafte koopavond. Hoewel zij thans geen aanleiding zien aan de gemeenteraad voor te stellen op het genomen besluit terug te komen, meent het college, dat aan de reacties en de daarbij naar voren gekomen nieu we gegevens en overwegingen serieus aandacht moet worden besteed. „Daarom zal de wethouder voor eco nomische zaken er naar streven nog in januari éen nieuwe hoorzitting te beleg gen om een mogelijkheid te scheppen voor de discussie over en de beoordeling van deze alsnog ingebrachte gegevens en overwegingen. Na deze hoorzitting zal het gemeentebestuur zich beraden of er aanleiding is de raad voor te stellen zich opnieuw over het vraagstuk van de koopavond uit te spreken”, aldus een verklaring van B. en W. FIDEL CASTRO Veldmaarschalk Ismail was verant woordelijk voor het spectaculaire begin van de Jom Kippoer-oorlog, waarbij Egyptische soldaten dank zij een bril jante en minitieus geplande actie het Suezkanaal overstaken en Israels on neembaar geachte Barlev-linie groten deels vernietigden. Deze actie is ook heden nog de pijler waarop Egyptes propaganda-apparatuur steunt. Er gaat geen dag voorbij of er wordt op de een of andere manier gerefereerd aan Egyp tes glorieuze, historische overwinning. Alleen door behendig politiek ma noeuvreren van president Sadat werd voorkomen dat de aanvankelijke over winning werd omgezet in een bloedige catastrofe. Zelfs de meeste ambtenaren van het ministerie van informatie zijn daarvan niet op de hoogte. Het is daar om niet verwonderlijk dat de dood van veldmaarschalk Ismail een onmiddellijk effect heeft op het zelfvertrouwen van iedere Egyptische soldaat. Ze hebben bewezen waartoe ze in staat zijn onder goede leiding, maar het valt nog niet te zeggen wat er gaat gebeuren nu de hoofdrolspeler plotseling is uitgevallen. De Egyptische kranten schreven naar aanleiding van zijn overlijden: „Hij stierf in de hoop dat de Arabieren een grote oorlogindustrie zouden bezitten, die hen in staat zou stellen tot militaire victories te komen om hun veiligheid te waarborgen. Wij kunnen hem op geen betere wijze de laatste eer bewijzen dan door de oorlogsinspanningen nog verder op te voeren”. Bij de luchtbrug zijn 40 militaire en burger-vliegtuigen betrokken. Zij voer den voorraden aan en namen vluchtelin gen mee. De luchtvloot krijgt assistentie van een Amerikaanse „Starlifter”-C-141 van de Amerikaanse luchtmacht en het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft megedeeld dat nog twee van deze reuzen ter beschikking zullen worden gesteld. Vandaag zouden nog eens 5.000 inwo ners van Darwin worden geëvacueerd om het gevaar van het uitbreken van besmettelijke ziekten te bezweren- De wervelstorm van eerste kerstdag kostte aan 44 mensen het leven en er worden er nog veel meer vermist. Generaal-majoor Alan B. Stretton, hoofd van de Australische natuurrampen organisatie, heeft gezegd dat de levens van honderden mensen worden bedreigd RIO DE JANEIRO(AP). Tijdens een kerkelijk feest in de stad Campina Grande (gelegen in het noordoosten van Argentinië) is een stikstof tank ontploft waardoor elf kinderen zijn omgekomen Tachtig kinderen en volwassenen liepen verwondingen op. Dat is een van de conclusies van de Franse socialist Gilles Martinet in zjjn zojuist verschenen Nederlandse verta ling „Communisme op 5 manieren”, uitgegeven in de „Cargo-reeks” door De Bezige Bij in Amsterdam. De gron dige vertaling is van Anna Tilroe. VOLGENS MARTINET is de hier- „De revolutie, die het grootste deel beheerst van het Eritrese platteland (in het noorden van Ethiopië), is begonnen met het verleggen van haar activiteit naar het centrum van de steden,” aldus Osman Saleh Sabi. Volgens de secretaris-generaal van het FLE verschillen de opvattingen van de thans in Addis Abeba aan het bewind zijnde militaire raad niet van die welke de afgezette keizer Haile Selassi erop nahield- Deze opvattingen kwamen erop neer, dat de bezetting van Eritrea ge handhaafd dient te blijven. Bij de 14.000 Ethiopische militairen, die zich reeds in de provincie Eritrea bevonden waren er eind november 6.000 bij gekomen en op 8 december nog eens 9.000. Daarentegen had het FLE wapens gekregen, zoals anti-tankwapens. artille rie, luchtdoelgeschut, „waarvan de doel treffendheid niet minder was” dan die van de bewapening der Ethiopische strijdkrachten. rond. Martinet maakt zich er dan ook soms zo vanaf: „Zuiver militair gezien is het avontuur van Fidel Castro, Gue vara en hun metgezellen niet bijzonder belangwekkend”. Dat is een opmerking die kant noch wal raakt als men weet dat juist deze operatie grote belang stelling kreeg in militaire opleidings instituten, vooral in de Verenigde Sta ten om een herhaling te kunnen voorkomen. Gilles Martinet hoopt voor de toe komst op veranderingen zal dat ge beuren? En hoelang zal dat nog duren? „Ons antwoord is niet moeilijk te ra den”, zegt hij. „Het kan nergens uit sluitsel over geven. Het kan alleen maar getuigen van de wil van een klei ne groep mensen die op redelijke maar hartstochtelijke wijze geloven in de historische kansen van de socialistische democratie” De stikstof werd gebruikt voor het vullen van feestballonnetjes. Door het overspringen van een vonk was de zaak de lucht in gegaan- De ballonnenverkoper die voor de ont ploffing verantwoordelijk was had een lek in een afsluiting van de tank gecon stateerd. Toen hij dit wilde „repareren” met behulp van een stuk steen ontstond een vonk. De tank stond in een straat waar duizenden feestgangers rondliepen. Voor het Egyptische volk komt het wegvallen van de „Sterke man” als een harde slag. Veldmaarschalk Ismail was de verpersoonlijking van het nieuwe imago van de Egyptische soldaat. Hij veranderde het stereotiepe beeld van de heethoofd, die paniekerig ten strijde trekt tegen een in alle opzichten supe rieur leger, in dat van een efficiënt en dapper soldaat, die in geen enkel opzicht onder doet voor de vijand. ROTTERDAM (ANP). Ondanks pe riodieke tekorten aan bloed voelt de stichting Rode Kruis Bloedbank Rotter dam er niets voor om donors te gaan betalen. Dit staat te lezen in het jongste nummer van De Pelikaan, het tijdschrift van de stichting- Men heeft twee bezwaren tegen het kopen van bloed: het aantal vrijwillige bloedgevers zou dan naar men vreest heel sterk teruglopen en gekocht bloed zou vaak een geelzuchtvirus bevatten. In sommige landen, bijvoorbeeld West- Duitsland, Zweden, Turkije, Brazilië en de Verenigde Staten, is het kopen en soms zelfs verkopen van bloed voor commerciële instellingen een enorme zaak. Als u gaat betalen, hoeft het van mij niet meer. Dat is volgens de bloedbank de instelling van vele vrijwillige donors. Bij het Rode Kruis verwacht men ook een averechtse uitwerking van het ko pen van bloed. Er zou dan een tekort kunnen komen, waardoor de bloedbank gedwongen zou zijn bloed te betrekken van mensen, die daarvoor geld willen hebben. In de categorie „beroepsdonors” worden volgens de bloedbank nogal eens mensen aangetroffen, die men onder normale omstandigheden nimmer als do nor zou hebben geaccepteerd. Een deel van de „beroeps” zou namelijk bestaan uit alcoholisten en drugsverslaafden. In hun bloed zou vaak een virus voorkomen, dat geelzucht veroorzaakt. SAIGON (Reuter) In een toe spraak tot jonge officieren van de mili taire academie in Dalat heeft president Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Vietnam gisteren de toestand in zijn land na de jongste successen van de Vietcong „zeer ernstig” genoemd. Hij zei dat de aan de gang zijnde gevechten een echt offensief vormen en niet de gebruikelijke schendingen van de bestandovereenkomst. Hij riep op tot een herleving van de strijdlust als in 1972 toen de Vietcong ook een groot offensief opende. Hongerige plunderaars hebben hun slag geslagen in winkels en de overheid heeft waarschuwingen aan laten plak ken dat „plunderaars worden doodge schoten”. De politie moet op loslopende huisdieren schieten om het risico van ziekten te verminderen. Veel inwoners van Darwin lopen nog versuft rond en proberen orde te schep pen in hun bijna vernielde woningen. Bijna alle huizen in Darwin zijn zonder dak. Om half een bracht een lid van de reddingsbrigade, het gezicht met vet zwart roet bedekt, helemaal overstuur uit: ,,Ik geloof dat we het wel op kunnen geven. Het is te ontzettend. Je kunt geen hand voor je ogen zien en je stikt van de damp.” In de morgen was ook de minister van industrie, d’Orano, vanuit Parijs gearri veerd, om de leiding van de reddingsac- tiviteiten op zich te nemen. Een tele gram van president Giscard d ’Estaing verzekerde dat heel Frankrijk zich deel genoot voelde van het onheil waardoor de nabestaanden van de slachtoffers wa ren getroffen. Het gerechtelijk onderzoek werd toe vertrouwd aan de bekende rechter van instructie, Pascal, die tweeeneenhalf jaar geleden in het nieuws kwam door zijn onderzoek na de moord op een mijnwerkersdochter, waarvan hij een notaris verdacht, die hij dan ook liet arresteren. De laatste vijftien jaren vonden in Noord-Frankrijk al negen ernstige mijn rampen plaats, die samen 150 doden hebben geëist. Aan die droeve rij zijn nu 40 slachtoffers toegevoegd. Minstens 130 wezen en 40 weduwen zullen in Liévin zonder hun vaders en echtgenoten het jaar uit moeten luiden- De meeste reizen, ongeveer tweederde van het totaal, zijn tripjes naar Parijs van 3 tot 7 dagen. Maar ook de reizen naar de Rivièra staan hoog genoteerd. Daarnaast blijken de reizen naar gebie den als de Dordogne, het hoogland van Auvergne en de Ardèche, de streek tus sen Auvergne en de Rhone, in een behoefte te voorzien. Eén en ander blijkt uit gegevens van de Franse Toeristen Service In 1973 registreerde men bij de FTS 50.000 boe kingen, in 1974 was dat getal met onge veer 25 pet- gestegen tot 62 000. Voor 1975 zijn nu al ongeveer 6.000 boekingen genoteerd. Als de belangrijkste, zij het niet de enige, oorzaak van die toegenomen be langstelling voor reisjes naar Parijs en vakantie in Frankrijk, ziet de Franse Toeristen Service het voor Nederlanders aanzienlijk goedkoper worden van de Franse franc. Minister van justitie Lionel Murphy heeft gezegd dat Darwin zal worden herbouwd. Dat zal volgens hem „niet meer kosten dan de kosten van Austra- lië’s deelneming aan de oorlog in Viet nam voor één jaar”. Het kabinet zal de toestand maandag in Canberra bespre ken. JOHANNESBURG (AP). Bij ge vechten, die zich rond Kerstmis hebben afgespeeld in het Afrikaanse woonoord Soweto bij Johannesburg zijn meer dan 1200 mensen gewond geraakt door slag en steekwonden, aldus is gisteren be kendgemaakt.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3