C. Vrolijk’s Visserijmaatschappij sluit een periode van modernisering af Meer dan 10.000 postzegels op expositie in IJmond MTS Nederland akkoord met beperking visvangst Sportstichting geeft nieuwe A.B.O.-cursus 1 f Éll „Argenta” Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel miiüSite h a 5 OPEN HUIS OP NIEUWE TRAWLER EN IN NIEUWE BEDRIJFSHAL l Als partnerlanden ook beperken Deskundige sportleiding opvoeren ÉHliiPS voor dezelfde stroomkosteri IRQ (S i I 28 ZATERDAG 4 in I „Onderneming 2” r PLAATSELIJK NIEUWS O Nieuwe opslagruimte DECEMBER 1974 (Van een onzer verslaggevers) je- 19 feïïj («te losplank ey ie n. de (Van een onzer verslaggevers) van id t- (ADVERTENTIE) re per in In ie le et le in i” tie nd ag si-v !O- De nieuwste aanwinst van de vis sersvloot van Vrolijk, de „Onderne ming 2”, die dinsdag in de vaart is gekomen. mingen met diepgevroren, gezouten en verse haring. De vernieuwing van de vissersvloot van Vrolijk begon in 1966 met het in de vaart nemen van de Scheveningen 171, de Cornells Vrolijk”. Het was de eerste diepvrieshektrawler van het bedrijf, dat daarnaast in 1970 nog zeven zijtrawlers in de vaart had. In 1971 volgde de Sche veningen 81, de „Frank Vrolijk” en in 1973 de Scheveningen 90, de „Onderne ming 1”. Met het in de vaart nemen van de nieuwste aanwinst is het bedrijf ge heel overgeschakeld op diepvrieshek- trawlers en zijn zijtrawlers afgestoten. De Onderneming 2, gebouwd bij Boot in Leiden en afgebouwd bij de SMS in Scheveningen is op dit moment het vis sersschip met het zwaarste vermogen in Nederland. Het schip heeft een motor vermogen van 3200 pk, meet 530 bruto register ton en heeft een diepvriescapa citeit van 50 ton vis per etmaal”, vertelt directeur B. Vrolijk. Hij zegt verder, dat Ook zijn er briefkaarten te zien, die de meeste mensen wel nooit eerder in han den gehad zullen hebben. Het Neder lands Postmuseum heeft twee speciale onderwerpen voor de expositie ingezon den, namelijk Nederland en het water en Oranjevorsten op postzegels. »P 1. ir: en te, 8. 01, ie. ag ie, in rs m le ik it d. en i”; an 20 I”; at, u. ag voerd. Verder losten nog enkele kotters die voor Kerst waren binnengelopen hun platvis zodat de vrijdagmarkt toch nog een redelijk beeld te zien gaf. VOOR DE KOMENDE WEEK ziet het er niet zo rooskleurig uit. De kotters die na de Kerst nog een trekje wilden doen zagen hun plannen doorkruist door de slechte weersomstandigheden en de nog veel grimmiger luidende weersverwach tingen. Veel armslag blijft er voor de komende week dus niet over en zodoen de is de verwachting gerechtvaardigd, dat wat de visaanvoer betreft het jaar 1974 als een nachtkaars zal uitgaan. is- de en ag jn 1” de P- en u. u. 1- sn le an ;ra of ;er ig t- ?r le ;n J. u. at. ti- ir. de n- an iet Het bedrijf is in 1880 begonnen door Frank Vrolijk in Scheveningen. In 1951 stichtte een van zijn zoons, Cornelis Vrolijk een nieuw bedrijf in IJmuiden, dat sinds die tijd als thuishaven voor de vissersvloot van Vrolijk geldt. De direc tie is thans in handen van B. Vrolijk en C. F. Vrolijk. de plannen voor de toekomst nu afhan gen van wat er in de visserij gaat gebeuren. Met name weet men nog niet, wat de gevolgen van de quotering van de visvangst zullen zijn. IJMUIDEN. WANNEER WIJ ONS ZETTEN aan het schrijven van deze laatste „Rond de Los plank” voor 1974 gaan onze ge dachten uit naar de bemanning van de VL 153 „Liesje en Rutger”, wel ke door pech achtervolgd de Kerst dagen niet in ons land kon door brengen. De rest van de vloot welke regelmatig de IJmuidense vishallen heeft bezocht, was binnen. Alleen de VL 153, welke was uitgevaren om een lading haring te halen uit een van de Ierse havens moest ver stek laten gaan. Het schip komt hoogstwaarschijnlijk dit weekeinde binnen. IJMUIDEN. Met het in de vaart nemen van de diepvrieshektrawler Sche veningen 108, de „Onderneming 2” en de bouw van de nieuwe bedrijfsruimte aan de Strandweg heeft Cornelis Vrolijk’s Visserijmaatschappij BV een periode van vernieuwing van de vloot afgesloten. Dit feit wordt vanmiddag gevierd met een Open Huis op het nieuwe schip, dat bij de Vuurtoren ligt en in het nieuwe bedrijf aan de Strandweg. Vanaf drie' uur kan men terecht en om half vijf volgt in Paviljoen IJmond een receptie, die tot zes uur duurt. SANTPOORT. In de recreatiezaal van de IJmond MTS te Santpoort is vandaag en morgen een grote postzegel- tentoonstelling te zien van de Stichting voor het Philatelistisch Jeugdwerk. De inzenders aan deze tentoonstelling ko men uit Noord-Holland, Utrecht, Gel derland en Groningen. De tentoonstel ling, die vrijdagavond is geopend door wethouder M. Roessingh van Velsen, is vanavond tot zes uur geopend en zot dag van elf tot vijf uur. Op de tentoonstelling is ook een specia le stand met verkoop van zegels van de Verenigde Naties, die voor het eerst in Nederland is. Het is zelfs mogelijk om post op deze tentoonstelling te versturen, die u daarna weer terugontvangt met het stempel van de VN in Genève of New York. Ook de stand van de postze gelvereniging Post-Scriptum uit Sant poort verdient een extra aandacht. Al met al is het een tentoonstelling, die beslist een bezoek waard is, niet alleen ook Toch gelooft de heer Vrolijk, dat de visserschepen in de toekomst naar ver der liggende visgronden toemoeten. „Dat betekent, dat er langere afstanden geva ren moeten worden en dus dat er meer snelheid gemaakt moet worden. Ook is door de grotere afstand diepvriezen noodzakelijk geworden. Onze nieuwe schepen zijn daarop ingesteld”, aldus de heer Vrolijk. DEN HAAG (ANP). De minister van Landbouw en Vissertf, mr. A. van der Stee, heeft de Noord-Oost-Atlanti- sche-Visscrij-Commissie laten weten dat Nederland akkoord gaat met de aanbe velingen van de commissie voor platvis (tong en schol) en rondvis (kabeljauw, schelvis, wijting), mits ook de overige partnerlanden dit doen. Dit betekent dat voor ons land per 1 januari de volgende rondvis-quota in de Noordzee gelden met tussen haakjes de totale quota (x 1.000 ton): kabeljauw 26,0 (356,0) schelvis 14,0 (275,0) wijting 14,0 (189,0) totaal 54,0 (700,0). Elk land mag de quota voor één of meer van de drie vissoorten met 10 pet. of 500 ton (als dit hoger is) overschrij den, mits het binnen het totale quotum voor de drie soorten blijft. Ten aanzien van tong en schol zullen onder het gemaakte voorbehoud in 1975 de volgende quota voor ons land gelden (met tussen haakjes de totale quota maal duizend ton): Noordzee: tong 9,2 (12,5) en schol 47,5 ZEER WISSELVALLIG WAS het bij de kottervloot. Een verschijnsel overi gens van de laatste jaren. Nog steeds varen er kotters met een 500 PK hoofd motor en doen hun werk „lekker.” Maar daarnaast zijn er schepen met hoofdmo toren, die variëren van 1500 tot 2000 PK. De uitkomsten van hun besommingen variëren evenzeer als het motorvermo gen, maar hun onkostencijfers gaan even hard op en neer. Vastgesteld kan worden dat de besommingen over het algemeen zodanig zijn geweest, dat men het jaar niet tot volle tevredenheid kan afsluiten. De haringjagers en speciaal die welke zich beijverd hebben om groene haring (de dichte maatjes wel te verstaan) bin nen te brengen hebben ook met veel minder genoegen moeten nemen, dan men had verwacht. Wellicht is d it te wijten aan de omstandigheid, dat in de maanden voorafgaande aan de aanvang van het haringseizoen door verschillende schepen al dan niet in span vissend grote partijen kleine haring zijn aan gevoerd. In nog veel groter getale werd dat ook gedaan door Scandinavische vis sers. Al is dat dan ook geen excuus. •:v. VELSEN Onder auspiciën van de Nederlandse Sport Federatie en in na volging van de Teleac-cursus, gaat de Velser Sport Stichting weer een cursus „Algemene Basis Opleiding” geven in „Leiding geven :n sport’ en „Sportge- zondheidsleer”. De V S.S. (als overkoepe lend orgaan van vrijwel alle amateur sportverenigingen in Velsen) heeft deze cursus georganiseerd om het aantal „deskundige” leiders binnen de diverse sportverenigingen te vergroten. IK DIT HERINNERT ONS ER AAN dat het niet de eerste keer dit jaar is geweest dat de aanvoer niet bepaald zodanig was als men graag had gezien. Veel tijd is verloren gegaan doordat extra zware stormen het vissen belem merden of zelf tegenhielden. En dan was er de periode gedurende welke de gehele vloot zich toelegde op de haring visserij en de handel zich moest behel pen met hetgeen er in binnen- en bui tenland te koop was. Het waren dit jaar de kleinste eenheden, die voor een groot deel de rondvisaanvoer en dan het meest kabeljauw en gul voor hun rekening moesten nemen. In voorgaande jaren werden door de grotere eenheden ook leuke partijen vis van de kust aange voerd, maar omdat men dit jaar geen of weinig succes daarmee had, voer men verderop hetgeen bepaald niet onfor tuinlijk verliep. Meer dan ooit tevoren zijn deze schepen in het afgelopen jaar uitgeweken naar Noordduitse havens. Daar staat tegenover, dat de kleinere schepen, die normaliter op platvis vissen, dit hebben opgegeven en het gingen zoeken in de rondvis, waardoor zij de Engelse havens lieten voor wat ze wa ren. GELUKKIG KWAM DE THUISVA RENDE VLOOT visserschepen niet tege lijk op de laatste dag voor het kerstfeest IJmuiden binnen varen. De vissers had den de thuiskomst verdeeld tussen afge lopen vrijdag en de laatste maandag- markt. Dinsdag had niemand trek om te lossen, zodoende bleef de KW 141 „Wil ly” ondanks dat dit schip maandag al was binnengekomen, stil aan de zuidzij de van de Vissershaven liggen. Men gaf er de voorkeur aan pas vrijdag te ver kopen. Die bijna vier etmalen wachten is de kwaliteit van de vis echt niet ten goede gekomen, want vrijdag moesten diverse kabeljauw- en gulsoorten onder de zogenoemde B-kwaliteit worden ver kocht. Bij de aanvoer die er verder was, betekende dit een strop. Normaal is de meeste rondvis welke vrijdag wordt ver handeld, voor het begin van de daarop volgende week en moet zij dus van prima kwaliteit zijn. Maar onder de nu wat ongewone tijden met de jaarwis seling voor de deur durfde de handel niet gretig in deze B-kwaliteit te hap pen. Het gevolg was dat veel vis door draaide dan wel verkocht werd voor even boven de minimumprijs. Voor de aanvoerder zowel als de handel beteken de dit dus een strop. Bovendien lagen er nog drie noordboten met rondvis aan de markt en werden door vier vrachtauto’s „leuke” partijtjes gul en wijting aange- C. F. Vrolijk jr. vult aan: „Het groot ste deel van het jaar vissen onze sche pen bij de Hebriden. Door de nieuwe diepvrieshektrawlers kan dat nu.” Hij zegt verder, dat men het afgelopen jaar een experimentele vistocht heeft ge maakt naar de Canarische eilanden met subsidie van het ministerie. Ook voor 1975 staan enkele van deze experimente le tochten naar verre visgronden op het programma. Door de vernieuwing van de vloot is De heer D. Schut, voorzitter van het een postzegel bij de opbouw organisatiecomité bekijkt nauwkeurig tentoonstelling. de opslagruimte in de Middenhaven- straat te klein geworden. Hier kon onge veer 2000 ton diepvriesvis opgeslagen worden. De nieuwe trawlers brengen per tocht echter zo’n 250 a 300 ton diep vriesvis mee, zodat Vrolijk’s Visserij maatschappij naar een grotere ruimte moest uitzien. Aan de Strandweg 6 is daarom een geheel nieuw bedrijfspand gebouwd door aannemingsbedrijf P. Zwart. Hier kan nu ongeveer 6000 ton vis opgeslagen worden, terwijl er ook ruimte is gemaakt voor het kantoor, voor nettenreparatie en voor het onder houd van het machinepark. Bij Cornelis Vrolijk’s Visserijmaatschappij werken nu 80 mensen van wie er 70 op de schepen varen. De meeste bemanningsle den komen uit Scheveningen. Daarnaast zijn er een aantal Katwijkers, wat IJ- muidenaren en enkele Portugezen in dienst van Vrolijk. Wanneer meer dan tien percent van de lading uit haring bestaat wordt men door de daartoe aangestelde ambtenaren genoteerd. Het is dus zaak de rest over boord te zetten als men de tien percent vol heeft. Wat er van dit alles terecht zal ko men, zullen wij het volgend jaar wel zien. Bovendien is deze A.B.O.-cursus een theoretische vooropleiding voor een groot aantal sporttechnische opleidingen, voor bijvoorbeeld gymnastiek-leidster, zweminstructeur, pikeur, volleybaltrai- ner en dergelijke. Op de tentoonstelling zijn meer dan tienduizend postzegels te zien van 41 philatelisten in de leeftijd van twaalf tot en met eenentwintig jaar. Daaronder bevinden zich gespecialiseerde verzame lingen over bijvoorbeeld bloemen, vo gels, schepen en verschillende landen. en zal van wordt de JUIST TERWIJL WIJ DIT NEER SCHRIJVEN komt via de telex een bericht binnen van het ministerie van landbouw en visserij dat er vanaf 27 december tot nader te bepalen datum niet ter haringvisserij op de Noordzee mag worden uitgevaren. Wanneer dit uitvaartverbod ook geldt voor de Scan dinavische vissers en de verdere gega digden, kan het zijn nut hebben. Maar dan moet men ook niet eerder dan bijvoorbeeld 1 juni uitvaren. Dan bestaat er kans dat de haring de gelegenheid krijgt zich te ontwikkelen. De schepen echter die gewoon zijn de Noordzee te bevissen mogen ten hoogste tien percent haring aanvoeren van hun totale lading. voor postzegelverzamelaars, maar voor andere belangstellenden. (126,0), Ierse Zee: tong 0,245 (1,7) en schol 0,02 (5,1). Schepen, groter dan 50 BRT en met een vermogen van meer dar. 300 PK mogen niet trawlen op tong en schol binnen de 12 mijl, gerekend vanaf de laagwaterlijn, voor de kusten van België, - Nederland, de Bondsrepubliek en de westkust van Denemarken tot 56 graden 30 minuten N.B. In dit gebied is een bijvangst van 10 pet- aan tong en schol toegestaan. Voor de vangst van haring in de Noordzee en het Skagerrak bestaat een quotaregeling van 1-7-197430-6-1975. Ons land heeft hierin een quotum van 27.000 ton op een totale hoeveelheid van 494.000 ton (w.v. maximaal 107.000 ton jonge haring). Het nationale quotum mag in de periode 1-7-19741-2-1975 met 5 pet- van de vangst van volwassen haring overschreden worden. Nederland heeft zich verder akkoord verklaard met de aanbeveling van de Commissie betreffende een beperking gedurende de eerste zes maanden van 1975 van de vangst van makreel voor vismeeldoeleinden. HOEWEL UITZONDERINGEN DE REGEL bevestigen moet worden opge merkt, dat het afgelopen jaar niet roos kleurig is geweest voor de kleine traw lers. Menigeen heeft genoegen moeten nemen met een jaarbesomming welke lager was dan in 1973. Iets gunstiger ligt het voor de hektrawlers doordat deze schepen direct na de aanvang van het haringseizoen, alles hebben meegehad wat zij maar konden meekrijgen. Zij visten op haring t en noordwesten van Schotland en maakten kapitale besom- De crusus start in februari bestaan uit dertien lesavonden tweeëneenhalf uur. In mei cursus afgesloten met een schriftelijk examen onder toezicht van C.R.M. De kosten van de cursus en het examen bedragen 35 gulden. Het cursusboek kost 14 gulden. Voor deelname moet men minimaal 16 jaar zijn. Er kunnen maximaal 20 cur sisten worden toegelaten en de volgorde van aanmelding is daarbij beslissend. Men kan zich aanmelden bij de vol gende bestuursleden van de V.S.S.: G- J Timmermans, P. C Hooftlaan 50, Drie huis, tel. 15696; H. Bakker, Lorentzstraat 40, IJmuiden, tel. 13551; J. de Jong, Meeuwenlaan 17, IJmuiden, tel. 16458. "V r t t f Ml -.-.1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5