Ajax-trainer staat voor een groot raadsel Blankenburg krabbelt wat terug START HOCKEYPLOEG WEINIG OVERTUIGEND Bayern M. wil Cramer KNAP HERSTEL JEAN BESSEMS IN TOERNOOI 71-2 SPDRWM1 VELTHUIS STEELT DE SHOW Szekely en Nunn de leiding aan NAC test spits i 7 I P ■t. Magere zege op Maleisië r 11 SPORT 19 7 5 4 JANUARI UTERDAG Conflicten Zenuwen Vultink vast s BARCELONA (ANP). Het op vele plaatsen vernieuwde Neder lands elftal is vrijdag het interna tionale hockeytoernooi in Barce lona weinig overtuigend gestart met een magere overwinning op Maleisië: 2-1. -- TT J A A. A X f 3 I (Van onze sportredactie) Voorstopper aanvoerder Bolhuis Bobby Haarms: „Vedetteallures hebben de Ajacieden niet meer” en (Van onze sportredactie) i/aarder (Van onze sportredactie) kan Daar konden de anderen voorlopig al- Vultink: achterstand verkleind Bessems: peil fors omhoog. em da: met d( telefoor ikantie af vai 1 De voetbalbond op Malta heeft voorlopig alle wedstrijden verboden vanwege de vele ongeregeldheden in de afgelopen weken. Het ’s middags opgevijzelde zelfver trouwen van Jean Bessems kreeg in de vierde ronde een nieuwe knauw. Zijn partij tegen Van Nijnatten, die het hem werkte keihard als vanouds, maar het middenveld met Kan en Steens „zweef de” wat. Leefers, die lange tijd gebles seerd is geweest, speelde niet altijd even attent achter de voorhoede met verder Mu ndt, Ties Kruize en Boerma. /en aat Nieuwf am. Wim van Deventer bewoog zich tegen Louis Rijvers op een voor hem verbluf fend niveau: 300 tegen 148 in negen beurten- Daarmee haalde de Hagenaar zijn eerste matchpunten binnen. Mahendran tien minuten uit het veld stuurde nadat deze Dijkerman met de stick een klap op de linkerpols had gegeven. De scoops van Kruize kwamen meestal bij een Maleisische verdediger terecht en te vaak koos men de weg door het midden in plaats van de vleu gelspelers in de acties te betrekken. De tweede helft bood dan ook verder weinig fraais. In de laatste minuut scoorde Maleisië door Francis zelfs nog tegen (2-1). Iets dat in een officiële interland tegen Nederland nog nooit was gelukt. Coach Cees Tania stond voor de on dankbare taak geschikte vervangers te vinden voor het illustere vijftal Taminiau Kaanders Kranenberg Frans Spits Litjens, dat om allerlei redenen met tophockey is gestopt en zag bovendien „vaste” spelers Hans Kruize en Kooreman (wegens tentamens) in Ne derland achterblijven. Voor Bert van Nijnatten eindigde deze ronde in een desillusie- Hij liep tegen Louis Rijvers, die met series van 70 en tweemaal 49 vrij regelmatig produceer de, voortdurend tegen een achterstand aan te hikken. Hij was volslagen mach teloos en gaf dat ook toe: „Ik heb slecht gespeeld Dan moet je een nederlaag accepteren, zonder naar smoesjes te zoe ken”. Velthuis moest in de vierde ronde re mise toestaan aan Sundquest. Vultink verkleinde zijn achterstand op de kop loper middels^ een zege op Dekker. toch echt niet moeilijk maakte, werd een ware martelgang. en ver ler 35( ngs ge aan di egen ir vlak bi ULESTRATEN- „Er speelt hier op dit moment maar één man biljart. Dat is Velthuis”. Kansloos verslagen Piet Dek ker, pretentieloos oordelend vanuit neu trale hoek, had niet helemaal gelijk. Want dat het 71-2 toernooi op de tweede dag een forse lift kreeg was al evenzeer te danken aan een zich knap herstellen de Jean Bessems, die evenals de verras sende Oldenzaalse outsider in slechts zes beurten naar hoopgevende winst mar cheerde. Zo kon het gebeuren dat niet minder dan vijf spelers voor de eerste keer in het Oranje aantraden, ook al telde de wedstrijd voor de statistiek ndiet als een officiële interland. Jorritsma, Kan en Boerma (die in 1967 wel in de Olympi sche selectie was o pgenomen) speelden de zeventig minuten vol, Lunter en Van der Heyden werden na rust ingezet. Alleen Boelaars en reservedoelman Doy- er bleven aan de kant. Nederland speelde slechts in de eerste helft hockey van aanvaardbare kwali teit. Het afstoppen was echter van het begin slecht verzorgd, doch dit kwam voornamelijk door het hobbelige veld, dat bovendien bezaaid was met steentjes. In de verdediging speelde laatste man Maninus Dijkerman een bekeken partij en hij wist daarna veel van de slordig opgezette aanvallen van Maleisië te ont regelen, zij het dat dit nogal eens ten koste ging van strafcorners. Maleisië mocht er in totaal zelfs zeven nemen, Nederland niet een. Linkerverdediger Jorritsma begon aarzelend („ik kwam de lucht tekort”, zei hij later), maar her stelde zich knap. Aan de andere kant viel Piierik, die last ondervond van een lichte beenblessure, tegen. die fris loopt te spelen is Van Hanegem. Maar kijk eens naar West-Duitsland, de wereldkampioen. Waar staat Bayern München momenteel? Naast het vertrek van Breitner en een zwaar oefenpro gramma zit ook Bayern met de naweeën van het wereldkampioenschap Geen fut Cramer (49), geldt als de ontdekker van Franz Beckenbauer. Kort geleden nam hij „om persoonlijke redenen” ontslag als trainer van Hertha BSC (opvolger George Kessler), bij welke gelegenheid hij meedeelde de eerstko mende drie jaar geen bundesligaclub onder zijn hoede te willen hebben. De Hongaar Peter Szekely, die al na twaalf zetten remiseerde met Nederlands jeugdkampioen Roy Dieks, handhaafde zich op de eerste plaats, maar kreeg gezelschap van de Engelsman John Nunn, die gemakkelijk van de Fransman Pierre Meinsohn won. Paul van der Sterren herstelde zich van de nederlagen tegen Nunn en Podzielny en behield door een zege op de Zwitser Bichsel goede kansen op een hoge klassering. Van der Sterren deelt nu met Borkows ki de tweede plaats op één punt achter stand van de beide koplopers. Nederland speelt vandaag tegen de voorna melijk uit veteranen samengestelde ploeg van de Real Club de Polo. Dit team verloor op de openingsdag met 2-3 van het enthousiaste Ghana, dat voor het begin van de wedstrijd een merkwaardige tralningsshow ten beste gaf. Ghana zal als Afrikaans kampioen deel nemen aan de strijd om de wereldtitel in Koeala Loempoer. Voorts speelt Nederland zondag tegen Spanje dat West Duitsland met 1-0 klopte. AMSTERDAM. Het verschijnsel in het zakelijk ingestelde voetbalwereldje is schaars, maar Ajax-trainer Bobby Haarms is een oefenmeester die de club niet helemaal opoffert aan persoonlijke belangen. Ook aan het begin van dit seizoen liet de 40-jarige Haarms enkele buitenlandse aanbiedingen lopen omdat hij teveel met Ajax verweven is. Hij kreeg weliswaar niet de belangrijkste technische functie toebedeeld maar Haarms heeft na de periode Michels, Kovac, Knobe en nu weer Kraay de hele cyclus meegemaakt- Technisch ge zien is hij misschien wel de grootste insider b(j Ajax. Ook daarom apelleert Haarms even aan het verleden als hij dan toch een verklaring moet geven voor Ajax’ nogal wonderlijke terugval. Haarms: „Misschien is de grote fout wel in het verleden gemaakt toen Johan Cruyff weg ging- Toen hadden we eigen lijk op een ander systeem moeten over schakelen maar dat is nooit gebeurd.” De stand na de derde ronde was: Velthuis 6, 139, 31.03; Vultink 4, 139 25.48: Bessems 4, 146, 21.48; Rijvers 4, 74, 16.51; v. Nijnatten 2, 59, 15.91; Sundquest 2, 67, 12.60; Dekker 2, 91. 11.41; v. Deventer 0, 65. 11.77. BREDA. Het Bredase NAC waarschijnlijk binnen enkele weken be schikken over een nieuwe aanvalspits: de 25-jarige Joegoslavische ex-internati- onal Petar Mukic, die momenteel bij de Brabantse ere-divisieclub enkele proef- trainingen meemaakt. Toch moet de prestatie van de 29- jarige Velthuis, die zich met zijn basket- ballerlengte van twee meter zowat moet dubbelvouwen om de keu horizontaal over het groene laken te kunnen bewe gen, hoger worden aangeslagen dan die van Bessems. Nog nooit had hij in een toernooi een partij in zes beurten uitge speeld- „Wat Bessems kan, kan ik ook”, voorspelde de man die het kampioen schap volledig op zijn kop heeft gezet. Hij hield woord, caramboleerde solide met reeksen van 49-82-103 en 49, waar mee hij zijn algemeen gemiddelde op poetste tot 31.03. >ud zijr sol ten gonder sn door LTS-thl Er zijn, met als exponent het vertrek van Piet Keizer, toch wat teveel conflic ten geweest in de afgelopen ’maanden. Haarms: Er is overal wel wat. Als het echter Ajax betreft dan komt het on middellijk groot in de krant. Deze slech te resultaten kunnen ook niet aan de kwaliteit van de groep liggen. Tegen PSV, Juventus en Stoke City zijn er toch periodes geweest dat er voortreffe lijk werd gevoetbald door het elftal. Momenten dat je het als trainer weer helemaal zag zitten en dacht: We zijn weer op de goede weg, Maar dan lijkt het er op of er plotseling een man met een hamer het veld instapt en alles wat Ajax is tegen de vlakte slaat. Dan blijft er plotseling niets van over. Wat dat betreft sta ik voor een raadsel.” Maar dat z(jn dan nog geen excuses om van Heracles te verliezen. Haarms: „Neen, dat niet- Maar alles speelt mee. Vooral een niet geheel fitte selectie. Naast het feit dat een aantal spelers na de wereldkampioenschappen bjj ons de eerste weken na hun terugkeer bij Ajax nog in een Duitsland-roes verkeerden is het wel opmerkelijk dat al die internati onals zo vroeg al in het seizoen met blessureklachten rondlopen. Dat is overi gens geen typisch Ajax-verschijnsel, Rensenbrink is bij Anderlecht gebles seerd, Cruyff en Neeskens hebben pro blemen gehad bij Barcelona, Rijsbergen heeft maanden lopen sukkelen- De enige leen maar aan ruiken. Ook Jean Bes sems, die dolgelukkig was dat hij de séhande van de eerste dag had uitgewist. Na een stroef begin liep hij têgén Sund- (juest vlot weg met een sérievan 88. Ómdat de Papendrachter bleef missen, ging het ritme van Bessems niet verlo ren. „Als je elke keer een kwartier op je stoel moet gaan zitten, is het moeilijk opnieuw aan een reeks te beginnen. Sundquest heeft het mij eigenlijk ge makkelijk gemaakt”. De Limburger profiteerde daarvan mét bravour. In de zesde beurt brandde hij los .en tikte in moordvaart met een gloedvolle serie van 146 de hoogste tot dan toe de partij uit- „Hoe kan zo’n man een partij verliezen?”, vroeg de Kerkraadse arbiter Mathieu Paffen zich af. „Als Bessems zo speelt, is hij een kunstenaar en een brok zekerheid”. In tussen hopen de supporters van Bessems een ding: dat zijn spel voorlopig niet opnieuw getart wordt door de grilligheid van de virtuoos Hij onderkent dat pro bleem zelf ook: „Ik zal nog heel veel moeten doen om op een gemiddelde van 30.00 uit te komen- Want dat is in dit toprnooi wel nodig”. In dé tweede helft zette Tania twee wisselspelers in. Van der Heyden werd linkerverdediger, Jorritsma verhuisde naar rechts, waar Pierik uitviel, en. Lun ter verving Steens als linkhalf. Deze wijzigingen hadden geen voordelige uit werking op het spel. Nederland was nauwelijks meer in de aanval, ook niet toen de Westduitse arbiter Höderath Tijdens het gesprek met de Ajax- manager zwakte Blankenburg zijn grieven tegen het beleid van Kraay weer wat af. Wel zijn er enkele aanbiedingen, ondér meer uit West- Duitsland, voor Blankenburg, die daar niet onverschillig tegenover staat. Blankenburg: „Als daar een goede aanbieding bij is en ik kan via arbitrage onder mijn contract uitko- tnen dan vertrek ik toch nog”. Blan kenburg staat echter tot juli 1976 -nog bij Ajax onder contract. Als hij via de arbitragecommissie zijn contract alsnog wil laten ontbinden dan zal er ,een enqrme aanbieding moeten ko men. Ook daarom zijn de mogelijkhe den dat Blankenburg voortijdig ver trekt bij Ajax (Kraay: „Wij willen hem graag houden”) niet erg groot. De laatste deed op links vaak goede dingen, al was het switchen met Kruize bepaald geen precisiewerk. Boerma zorg de in de 20e minuut voor een openings treffer, die de schoonheidsprijs waard was. Leefers gaf een scherpe voorzet en de zich uitrekkende Boerma kreeg ér precies op tijd zijn stick achter, waar door er voor de Maleisische doelman Khairuddin geen houden meer aan was (1-0). Vijf minuten later was het weer raak. Na een lange corner kwam de bal bij Leefers, die alle tijd had zorgvuldig te mikken (2-0). Maleisië was hierdoor duidelijk aangeslagen en ging prompt verkrampt spelen. Kort voor rust kreeg Ties Kruize nog een goede kans op een doelpunt, maar hij schoot uit mooie positie net naast. Voor Coach Cees Tania was het matige spel niet als een verrassing gekomen, allemaal wat onsamenhangend”, uij aan de rand van het veld op het zonovergoten sportcomplex van de Real Club de Polo. „Maar dat is logisch. Daarvoor zijn de mees ten individueel te onervaren. Het zoeken naar een pass duurt vaak te lang. Veel spelers hebben moeite om op tijd op het juiste knopje te drukken. Het middenveld heelt zijn functie wel behoorlijk vervuld, maar mist toch de slagvaardigheid van het vorige team”. Maar er moeten toch redenen zijn dat Ajax bij vlagen zo’n uitgebluste indruk achtertaat- Het elftal hangt ondanks blessures, schorsingen, het vertrek van 1 gevestigde krachten en de komst van nieuwe spelers (die een aanpassingsperi- ode moeten doormaken) vaak als los i zand aan elkaar. Haarms(„Wat dat be- I treft sta ik voor een raadsel. In de periode van de grote successen werd er op het laatst nog nauwelijks serieus getraind- Nu vliegen de stukken er van af. De conditie voor twee keer vijfen- veertig minuten is er, technisch en tac- I tisch worden allerlei zaken op een ma- nier aangepakt die de laatste seizoenen niet meer is voorgekomen en ’s zondags vindt je er tijdens de wedstrijd dan F nauwelijks iets van terug.” Haarms: „Vroeger zat ik wat rustiger op de bank” Hans Vultink handhaafde zich met een partij van negen beurten tegen Wim van Deventer op een positie van waaruit hij vandaag en morgen alsnog hoopt toe te slaan. Een veeg teken was wel dat. hij. na openingsseries van 68 en52 vijf beurten lang muurvastkwam te zitten. Lag het aan de plafondverlichting die tijdens de eerste beurt hinderlijk aan- en uitfloepte of aan de instelling van Vultink zelf? Waarschijnlijk aan het laatste, want, concludeerde de Groenloër nadat hij in de achtste en negende beurt het karwei met reeksen van 113 en 21 toch nog vrij snel had geklaard: „Vol gende week sta ik in het Europees kampioenschap 47-1 te Beverwijk. Het is moeilijk om in twee wedstrijden Vlak adhter elkaar tot het uiterste te gaan”. Afgelopen zondag konden de Aj acie- den na hun twee doelpunten tegen Hera cles niet eens de fut meer opbrengen om nog te juichen. Haarms: „Ja, zulke dingen hoeven voor mij ook niet. Er mag na' een doelpunt best éen spontane reactie zijn. Maar er is geen misplaatst superioriteitsgevoel. Een voetballer is zelden iemand, die de hand in eigen beozem steekt. Of het is een fout van een ander, of ze hebben een droomkans gemist omdat de pass niet goed was. Maar toch denken de meesten wel na. Als ik de spelers ook hoor praten dan realiseren ze zich echt wel dat de grote klasse van vroeger verdwenen is en dat er gewerkt moet worden. Vedetteallures hebben de Ajacieden niet meer. We moeten nu een periodetitel pakken en dan toch blijven werken aan de landstitel Hoe lastig dat ook lijkt, ik geloof daar nog steeds in. De aanpassing van de nieuwe spelers is daarbij geen probleem. Misschien is de enige moeilijkheid die Geels, Brokamp en ook een Notten heb ben dat zij zich moeten aanpassen aan het speltype van Ajax. Dat is nu een maal anders dan zij gewend waren.” MARC SERNÈ I Een voetballer als Arie Haan lijkt jdaardoor het meest gedupeerd. Haarms: „Ja, misschien wel. Ik heb onder Michels, Kovacs en ook Knobel nog even, nooit anders meegemaakt dat Cruyff het gat j moest trekken en Arie Haan daar dan in f dook. Maar al die theorieën dekken het f voor mijn gevoel toch niet helemaal. Goed, de groep die wij destijds hadden met Cruijff, Neeskens, Swart, Keizer en j een niet geblesseerde Hulshoff is hele- maal verstoord maar kwaliteit is er toch voldoende. Ik geloof ook niet dat we 'bijvoorbeeld minder zijn dan een Feye- I noord.” Pikeur Jan Wagenaar uit Otterlo is voor de achtste maal rijderskampioen geworden. Jan van Dooyenweerd eindigde als tweede De omzet van de paardetotalisator kwam het voorbije jaar voor het eerst boven de tachtig miljoen gulden. i. ,.Het was zei hij aan Beeld uit de ontmoeting Nederland-Maleisië: doelman Maarten Sikking Ut actne bij een Maleisische aanval. Maar het valt toch moeilijk te üooche- I nen dat er het één en ander veranderd [is. Haarms: „Voor mij op de bank wel ja. Vroeger zat ie daar zo rustig. Zelfs 8 in Europa-cupfinales. Als je eenmaal „met 1-0 was voorgekomen dan was de ;zaak bekeken. Nu zit ik met de zenuwen - in de dug-out- Zelfs bij een 1-0 voor- sprong. Het is nu eenmaal zo dat wan neer je een Ajax-shirtje aanhebt, en i dan maakt het niet eens zoveel uit of je >in de pupillen speelt of in het eerste, dan wil de tegenstander hoe dan ook winnen. Al is het de enige zege in een seizoen van zo’n club dat maakt dan ’verder niets uit. Centraal blijft die ge noegdoening bestaan dat Ajax is versla- gen.” Bij Nieuwjaarswedstrijden in Oslo vierden de Russische schaatsenrijders triomfen. Bij de allrounders eindigden Ivanov en Vladimirov vóór wereldkampioen Sten Stenseri. De sprin- tersklasse werd gewonnen door Mo*eratov die Safronov en de Noor Efskind achter zich lilet.i MUENCHEN (SID) Bayern München, dat donderdag zijn trainer Udo Lattek ontsloeg, heeft zijn oog laten vallen op Dettmar Cramer, momenteel coach van de Amerikaanse voetbalbond. Cramer vertoeft op het ogenblik in Israel. Bayern-voorzitter Neudecker heeft de manager van de club, Walter Fembeck, opgedragen met Cramer (de voormalige FIFA-trainer) contact op te nemen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De problemen tussen Horst Blankenburg en Ajax- tnanager Hans Kraay zijn alweer grotendeels opgelost. Gisterochtend vond er, in aanwezigheid van het Ajax-bestuur, een gesprek plaats tus sen Kraay en Blankenburg, waarna werd besloten dat tegen de Westduit- ser geen verdere maatregelen zullen worden genomen. Kraay: „Als ik had geweten dat Blankenburg te laat was gekomen omdat hij telefonisch had vernomen dat zijn vader door een hartinfarct was getroffen, dan had hij gééft boete gehad. Maar normaal is hét zo dat wanneer een speler te lagt komt, dan krijgt hij een boete. Zo simpel ligt dat.” GRONINGEN (ANP) De Poolse Jeugdkampioen Franciszek Borkowski heeft in het jeugdschaaktoernooi in Gro ningen zijn greep op de Europese junio rentitel 1975 vrijwel verspeeld. In de zevende ronde verloor hij opnieuw, nu van de Westduitser Karl-Hcinz Podziel ny, die een snelle aanval van de Pool uitstekend opving en daarna zelf op de andere kant van het bord tot een suc cesvolle aanval overging. Petar Mukic, die i-.ven jaar in het Joegoslavische elftal uitkwam en van zijn club Dynamo Zagreb een vrije transfer heeft gekregen, is via een West duitse voetbalmakelaar bij NAC terecht gekomen. De technische begeleidings commissie van NAC, bestaande uit Kees Kuys, Jo Jansen en Jacques Vissers, zal evenwel pas half volgende week, wan neer Mukic met NAC een oefenwed strijd heeft gespeeld tegen een amateur club, een definitieve beslissing nemen. Na langdurige besprekingen met Peter Post heeft Leo Duyndam besloten toch, uit te komen in de Rotterdamse Zesdaagse eind deze maand. Zijn koppelgenoot is Gerben Karstens. Na een vlotte start begon hij weer over de tafel te .wandelen”. Het resul taat: in zeven beurten 40 caramboles. Langzaam kroop van Nijnatten naderbij (213 tegen 194 na 16 beurten). Via slot- reeksen van 24 en 63 maakte Bessems net op tijd een einde aan zijn lijden. Hij bleef mee aan kop, maar zijn moyenne werd er niet beter op. In de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen heeft Transol RZ met 85-94 verloren van het Israëlische Maccabi Tel Aviv. Het basketbalduel in Ahoy werd door 4500 toeschouwers bijgewoond. - -• - -v ■- ..Ac - A

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11