Portugees leger blijft rol spelen in nieuwe samenleving TOEKOMST VAN RHODESIË IN ZUID-AFRIKA BESPROKEN Petitie voor vrijlating Grondwet maakt Karamanlis superman Geen zendtijd voor Noordzee i „drie van Breda” VRAAGGESPREK MET PORTUGALS WAARNEMEND MINISTER VAN DEFENSIE VITOR ALVES: DR. OGINO OVERLEDEN Aanneming Verbijstering Wisselen 3 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 4 19 7 5 JANUARI Zestig percent 1 u t Initiatief Italië g ft id PRETORIA (Reuter en ANP). Premier John Vorster van Zuid- Afrika zal vanmiddag in Port Eliza- beth een gesprek hebben met de Britse minister van Buitenlandse Zaken James Callaghan. Dit maakte de Britse ambassade in Pretoria gisteren bekend. (Van onze redacteur in Athene, Frans van Hasselt) ;n ATHENE. Het grondwets ontwerp dat de regering-Kara- manlis in de laatste dagen van het vorige jaar bij het parlement heeft ingediend, heeft nogal wat deining verwekt. De oppositie, die slechts 60 van de 300 zetels bezet, zal het ongetwijfeld hevig bestoken in de komende drie maanden, waarin het parlement erover zal moeten discussiëren. Oppositieleider Mavros heeft reeds gesproken van „een beledi ging van het democratisch be wustzijn van het Griekse volk” en socialistenleider Andreas Pa pandreou heeft het „een totali tair ontwerp in een parlementair jasje” genoemd. Noodprogram Het noodprogramma van minister Melo Antunes brengt vergaande in terventie van de staat in het eco nomisch leven van Portugal. Welke consequenties heeft dit voor parti culiere bedrijven en zaken, die door gebrek aan liquiditeit of door andere redenen insolvent zijn of dit dreigen te worden? m; S WW# (Van onze redacteur in Lissabon) GESPREK CALLAGHAN-VORSTER l 1 reet 1 i 1 r (Van onze redacteur in Bonn) e Lt I O ,de. mogelijkheid dat deze zou worden tie Callaghan, die bezig is aan een rond reis langs een aantal Afrikaanse lan den, is gisteren vanuit de Zambiaanse hoofdstad Loesaka in Gabarone, het re geringscentrum van Botswana, aangeko men. e r r o Van Nederlandse zijde werd erop ge wezen dat publiciteit de zaak niet zou dienen. Journalisten en ook een team van de AVRO-televisie werden niet bij de overhandiging in de ambassade toege laten. Volgens een woordvoerder gebeur de dit omdat het niet gebruikelijk is. De ambassadeur in Bonn nam de handteke ningen niet persoonlijk in ontvangst. Hij verliet de ambassade juist op het mo- Op 92-jarige leeftijd is in Japan dr. Kiusaku Ogino overleden. Hij wordt in het algemeen in één adem genoemd met de Oostenrijker Knaus als degene die de methode van periodieke onthouding voor geboortebeperking uitwerkte. Majoor Alves is lang in Afrika ge weest, is in Lourenqo Marques ge- ment dat de delegatie van het Verband der Heimkehrer deze betrad. land leven ten aanzien van de Drie van Breda. Op sterke uitbreiding van de be voegdheden van de president hadden alle Grieken gerekend, maar niet op klaarbaar. In Portugal is vrijwel geen plaats voor een „middenstand- punt.” De meeste media zijn nogal uitgesproken links. Majoor Alves: „Dat is het resultaat van bijna vijftig jaar censuur en gebrek aan persvrijheid. Het is lo gisch dat de balans naar links is uitgeslagen. Dat zal zich wel weer herstellen. De laatste tijd zie ik al een kentering, en die tendens zal zich wel verder voortzetten als de democratie meer vaste voet krijgt. En wat schatbaar kunsttaal meer dus ook na dit proces voor de strijdkrachten. hiertoe in staat. Deze zouden gebelgd kunnen zijn over de wijze waarop Karamanlis met het referendum van 8 december tot de val van koning Konstantij'n heeft bijgedragen. Moeten deze bedrijven dus maar ver dwijnen en de arbeiders op straat komen? in Gabarone dat de minister vanochtend zou spreken met president Seretse Kha- ma van Botswana alvorens door te vlie gen naar Zuid-Afrika. ti lls dj an n- a g u k g e t 10 :ie ad :1e te en ST OP in iet en >e- k- n n se .5 is tl, is ie ld n n ir e tl. at o, n, al s- ?n :n an BONN. De bond van gerepatrieerde militairen, krijgsgevangenen en familie leden van vermisten in Duitsland, het Verband der Heimkehrer, heeft gisteren een petitie aan de Nederlandse gezant in Bonn, J. H.L. van de Morten, overhan digd waarin wordt gepleit voor de vrij lating van de Drie van Breda. De petitie werd samen met 200.000 handtekeningen van Westduitse burgers overhandigd. die bij een regeling van het conflict in Rhodesië zijn betrokken. Op de vraag of hij ook de Rhodesische premier Smith zou ontmoeten antwoordde Callaghan „De heer Smith heeft hij niet om een ontmoeting verzocht’’. DEN HAAG (ANP) Minister Van Doorn (CRM) heeft het verzoek van de stichting RTV Noordzee om toewijzing van zendtijd als aspirantomroep afgewe zen. Hij meent, dat de stichting niet voldoet aan drie van de acht eisen, die van de neger-bevrijdingsbewegingen in Rhodesië, Nkomo en Sithole mochten van het regime-Smith het land niet ver laten. Leden van Callaghan’s gevolg zeiden Het is zonneklaar dat Karamanlis zelf zich, na aanneming van de nieu we constitutie, tot de eerste definitie ve president wil laten kiezen. Dit zou dan niet door het volk, maar door het parlement moeten gebeuren, met twee-derdë meerderheid. Als het par lement deze na drie zittingen niet opbrengt, heeft het zichzelf vol gens dit grondwetsontwerp auto matisch ontbonden en moeten nieuwe verkiezingen worden gehouden. LISSABON „Wij zijn de revolutie van 25 april niet begonnen om na enkele maanden weer van het toneel te verdwijnen. De beweging van de strijd krachten heeft een belangryke taak bij de democratisering in Portugal en wij controleren de -voltooiing van ons programma. Wij blyven een belang rijke rol spelen in de toekomstige Portugese samenleving”. Karamanlis heeft het na de storm die eok in di oppositiepers is opgesto ken, nodig gevonden, twee van zijn ministers een persconferentie te laten houden, waarin deze lieten dóórsche meren dat tijdens de komende debat ten de scherpste kantjes van de tekst alsnog kunnen worden afgeslepen. Minister van voorlichting Lambrias verkondigde desgevraagd bijvoorbeeld: De Britse minister Buitenlandse Zaken James Callaghan maakt in Zam bia een grapje tegenover James Chike- rema, lid van het ANC. De belangrijke leden van dit overkoepelende lichaam dijt de passage waarin als kiesgerech- tigde minimumleeftijd 21 jaar wordt gebombardeerd tot een soort doorzie- vastgelegd door de parlementsmeer- derheid dit wil zeggen van rege ringsgezinde zijde makkelijk zou kunnen worden geamendeerd. Op het ogenblik heeft zestig percent van de toekomstige kiezers zich bij kieskringen gemeld. Wat denkt u van dit percentage? Majoor Alves: „Saraiva de Carvalho bedoelt, dat hij de Beweging, en dus ook het leger in het toekomsti ge staatsbestel een rol toekent, al is deze rol nog niet duidelijk gefor muleerd. Het is logisch, dat wij de revolutie van 25 april niet zijn begonnen om na enkele maanden weer stil van het toneel te verdwij nen. Saraiva de Carvalho voorziet in de omroepwet aan aspirantomroepor- ganisaties worden gesteld. De minister heeft hiermee het advies van de omroep- raad opgevolgd. Maar er zijn meer passages in het ontwerp die veel Grieken met ver bijstering hebben vervuld. Bijvoor beeld dat deportatie als bestuurlijke (dus niet juridische) maatregel nog steeds mogelijk blijft een ana chronisme dat nota bene onder Papa- dopoelos al, zij het in theorie, buiten de (grond)wet was gesteld. En dan de bepaling dat de grondwet na aanne ming de eerste vijf jaar dit is de eerste ambtstermijn van de nieuwe president in het geheel niet zal kunnen worden gewijzigd. Majoor Alves: „De bedrijven kunnen verdwijnen, maar als er arbeiders op straat komen, zijn wij er zeker van dat onze interventie in de andere sector nieuwe werkgelegen heden zal scheppen, waarbij we de mogelijke werklozen van de privé- sector kunnen opvangen. Om ook enkele goede dingen uit het ontwerp te noemen: voortaan zullen afgevaardigen niet meer van partij kunnen wisselen tijdens de zit tingsperiode van het parlement. Als zij het doen, moeten zij hun zetel ter beschikking stellen. Onappetijtelijke ontwikkelingen als die rondom de aantasting van Papandreoe’s parle- Ook de ambassadeur van Italië wer den in twee etappes in totaal 400.000 handtekeningen aangeboden, met het verzoek de twee oorlogsmisdadigers Kappler en Rader, die in Italiaanse ge vangenissen hun levenslange straf moe ten uitzitten, gratie te verlenen. Al op 26 september van het vorig jaar werden eveneens 200.000 handtekeningen overhandigd. In een ruim 20 minuten durend gesprek tussen de delegatie van het Verband en de gezant werd door de voorzitter van de bond, Erich Heimes- hoff uit Bochum, om gratie op humani taire gronden voor de Drie van Breda verzocht. U heeft gezegd, en de President van de Republiek eveneens, dat de Be weging der Strijdkrachten niet ac tief aan de Constitutionele Verga dering zal deelnemen. Anderzijds verklaart de COPCON-bevelhebber, brigade-generaal Saraiva de Car valho dat de Beweging der Strijd krachten een woordje mee blijft spreken. Hoe moet men dit zien? Vorster en Callaghan zullen waar schijnlijk spreken over de situatie in Rhodesië en de pogingen om het blanke tweemaal zo veel als bij de vorige verkiezingen, die natuurlijk be perkt waren en bovendien niet vrij. Onlangs hebben de kerken in de Bondsrepubliek een oecumenisch initia tief gestart waarin wordt gepleit, voor gratie voor de laatste nog in Europa gevangen gehouden oorlogsmisdadigers. De secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, Philip Potten, heeft zich in het kader van deze actie ook tot de Nederlandse regering gewend. Ook de Raad van de Evangelische Kerken in de Bondsrepubliek heeft onlangs een appèl aan de Nederlandse regering gericht, waarin ze om vrijlating van de Drie verzocht. Het Verband der Heimkehrer, dat een Buitenlandse zaken, herhaaldelijk inge- Wehrmacht- en SS-soldaten is, heeft in het verleden nogal eens onbegrip ge toond over de gevoelens die er in Neder- Dat zegt majoor Vitor Alves, een van de grondleggers van de Beweging van de Strijdkrachten van het Por tugese leger, die 25 april vorig jaar een einde maakte aan de vermolm- de dictatuur van Marcello Caetano. Majoor Alves is minister Zonder Portefeuille in de huidige Portuge se regering, waarnemend minister van Defensie en van Voorlichting en staat bekend als de rechterhand van premier Vasco Goncalves. ner,.. van de volkswil. Volgens deze tekst kan hij immers, na raadpleging van een nieuw lichaam, de Raad van de Republiek, in uitzonderlijke situa ties tot parlementsontbinding over gaan als hij meent dat het parlement niet langer overeenkomst met de volkswil. Hij kan ook over belangrij- ke aangelegenheden referendums uit schrijven, een andere manier dus om het parlement te passeren. En elke aangenomen wet die hem niet bevalt, mag de president terug sturen naar het parlement, dat dan in tweede lezing een drie-vijfde meer derheid ervoor moet opbrengen. Hij kan tenslotte ook. bij buiten- of bin nenlandse onrust, op eigen houtje de staat van beleg afkondigen. Volgens de grondwet van 1952 was daarvoor de toestemming van het parlement vereist nu alleen nog maar bij verlenging met twee maanden. Callaghan had in Zambia een gesprek willen hebben met een delegatie van de ANC. de overkoepelende organisatie van Rhodesische nationalisten. Warnemers •houden het voor mogelijk dat de delega tie naar Malawi of Botswana zal kunnen Majoor Alves: „Dit punt heb ik tij dens mijn besprekingen met de Duitse en Franse regeringsinstan- ties naar voren gebracht; en ik heb de verzekering gekregen dat onze gastarbeiders voorlopig niet voor ontslag hoeven te vrezen. Dit is een zeer belangrijk resulaat van mijn reis door West-Europa. trouwd en heeft een dochter van twaalf jaar. Hij ziet er uit als een bijbelse figuur: een volle, lichte grijzende baard, twinkelende intel ligente ogen, een middelgroot en lenig postuur. Majoor Alves maakte onlangs een reis naar Italië, Frankrijk, West- Duitsland, Engeland en België, om zoals hij zegt, „meer begrip te wekken voor de Portugese revolu tie. In die landen staat de pers soms nogal vijandig tegenover ons. In Nederland is dat niet het geval.” Vijandigheid is niet helemaal onver- De minister van landbouw van de deelstaat Beieren, Eisemann, heeft zich onlangs achter het streven van het Ver band geplaatst. De actie van dë kerken loopt daarentegen geheel afzonderlijk. Ook de president van de Bondsrepubliek. Walter Scheel, heeft zich in het verle den, in zijn functie van minister van Buitenaldnse zaken, herhaaldelijk inge zet voor vrijlating van de Drie van Breda. mentsmeerderheid in hiermee voorkomen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de stichting RTV Noordzee niet de 15.000 contribuanten heeft, die nodig zijn voor de status van aspirant-omroep. Van de ruim 26.000 contribuanten van de stich ting bleek 65 percent niet ingeschreven bij de dienst omroepbijdragen, aldus mi nister Van Doorn. Het aantal contribu anten, dat wel in het bezit is van een omroepkaart, schat hij tussen de 8.600 en 9.500. Majoor Alves: „Gezien het feit dat we nauwelijks enkele weken met de aanmelding bezig zijn, is dit percentage uitstekend. Het is al Zo’n blijvende uitsluiting uit hét kiesrecht van alle j'ongeren zou in derdaad de slechtste dienst zijn die men Griekenland waar een sterke leéftijds-polarisatie heerst zou kunnen aandoen. Zij zou in het bij zonder de studenten in sterkere mate als voorheen naar buitenparlementai re acties doen grijpen. Minister Van Doorn heeft nog twee argumenten om de aanvraag af te wij zen. De stichting is „uit een oogpunt van cultuurbeleid onvoldoende gekwalifi ceerd bevonden” en verder is de minis ter er niet van overtuigd, dat dé stich ting niet uit is op winst. Wat dat laatste betreft: de stichting RTV Noordzee heeft fcftnden met Strengholt uitgeversmaat schappij BV. 1965, worden Foltering en (voor het eerst) censuur worden uit drukkelijk buiten de (grond)wet ge steld. Nog steeds wordt de naam van de 73-jarige, partijloze oud-premier Ka- nellopoelos genoemd als enig alterna tief voor de bezetting van het hoogste ambt. Hij zou stellig een meer „natio nale” figuur zijn dan Karamanlis die velen teleurstelt door meer en meer terug te vallen op de positie van partijleider. Zou Kanellopoelos zich als zodanig willen aandienen, dan zou hij de komende maanden een soort brug moeten gaan vormen tussen de royalistische en de centrum-lmkse oppositie, iets wat vooralsnog een ta melijk fantastische ontwikkeling lijkt. voor Griekenland van on- belang is: de academische „katharevoessa” is niet langer grondwettelijk de offi ciële taal van het land, al gaat men nog niet zover de gesproken taal „dimotiki” wèl als zodanig te bestem pelen. De bizarre bepaling dat de Bijbel niet in de levende volkstaal mag worden overgezet blijft van kracht, iets wat in het bijzonder de kleine protestantse minderheid Voor het hoofd stoot. Deze en andere min derheden blijven ook onderworpen aan het verbod op proselytisme (wer ving voor eigen godsdienst) die bij voorbeeld een organisatie als het Le ger des Heils in Griekenland onmoge lijk maakt. De Oosters-Orthodoxe Kerk blijft staatskerk. De regering beschikt in het parle ment over ’n meerderheid van 219 op de- 299. en er is nauwelijks twijfel aan of het ontwerp zal in grote trekken worden aangenomen. Een be letsel zou slechts kunnen rijzen wan neer meer dan 19 afgevaardigden uit die meerderheid zouden weglopen, die dan niet meer' langer twee-derde zou zijn. Sommigen achten enkele tiental len royalistische aanhangers van de regeringspartij Nieuwe Democratie Majoor Alves: „Het plan voorziet staatsingrijpen, meestal door deel name van de staat in het kapitaal van de betreffende onderneming, in een bepaalde sector. Deze sector betreft basis- en sleutelindustrieën. Wat de privé-sector betreft, daar gaat de staat niet ingrijpen. Daar om gaan we ook geen verliesgeven de of failliete bedrijven met staats geld ondersteunen. En indien de recessie in West-Europa de Portugese gastarbeiders met ontslag dreigt? reizen, landen die Callaghan ook aan doet op zijn reis. In de Brits-Zambiaanse verklaring werd gezegd dat Engeland vaker in di- contact zal treden met de partijen- een taak minderheidsregime en de zwarte meer derheid met elkaar te verzoenen. De Rhodesische autoriteiten hebben donderdagavond zoals gemeld belet dat een zes man sterke delegatie vande Afrikaanse nationale raad, het overkoe pelend lichaam van de zwarte bevrij dingsbewegingen, naar Loesaka vertrok voor een gesprek met Callaghan. Als reden werd opgegeven dat twee delega tieleden, Joshua Nkomo en ds. Ndaba- ningi Sithole, niet over de vereiste pa pieren zouden beschikken. Beiden zijn kortgeleden na lange gevangenisstraffen op vrije voeten gesteld. Een goedingelichte diplomatieke bron in Johannesburg zei dat het gesprek tussen Vorster en. Callaghan „gistera vond nog niet van de grond was”. Dit lijkt er op te duiden dat de ontmoeting pas is gepland nadat het Zambiaanse toestel dat de ANC-delega- tie in Rhodesië had zullen pppikken leeg in Loesaka was teruggekeerd. M -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3