volleybalbeker Politie Haarlem won Russisch-Engelse aanvaring I I PANORAMA DEZE WEEK IN PANORAMA f VOORPROEFJE VAN MISS PANORAMA 1974. JONGE MEISJES OVER SEX HOESSEIN:"PALESTINA, WAAR LIGT DAT?" Gewest zoekt weg voor eigen milieubeheer gamma bouwmarkt IJmuiden is vanaf 1 januari 1975 .geopend van dinsdag t/m zaterdag Grevelingenstr. 1 z Tel.:02550 - 20200 i I o K - r ST HAARLEMSE AMBTENAREN EVENTUEEL OVERNEMEN K En nog veel meer boeiends in de nieuwe Panorama. Gelukwensen op provinciaal niveau I P O NIEUWS PLAATSELIJK 19 7 5 JANUARI ZATERDAG 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Wetenschappelijk Fl HAARLEM. De zorg voor ons milieu zal in hoofdzaak aan het ge west Kennemerland moeten wor den toevertrouwd, dat daarvoor de beschikking moet krijgen over een eigen bureau milieubeheer. Die con clusie valt te trekken uit de stuk ken, waarover de commissie finan ciën van het gewest op woensdag 15 januari zal gaan beoordelen. Taakverdelin PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING IJ aant rijw buit renc kriti ze v hav< van een op mer reac wor van wer bed', terb sten uitg bed: de ZATE De jury vond de liefste en fraaiste van alle meisjes die Dukkers fotografeerde. Ze heet Diana, is net geen Maagd, maar wèl een vroege Weegschaal. En ze vindt het jammer dat ze zo klein is, en haar boezem zo groot. Maar móói mensen, móói! Panorama vroeg vier meisjes van dertien tot zeventien jaar wat ze denken over abortus, ouders en sex. Heeft sex iets met liefde te maken? Sterker nog: is sex wel zo belangrijk? Lozingsverordening 4 Jfe Lr 13. - 3 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) *0»^ Als de samenwerkende gemeenten be reid zijn de erin verwoorde plannen over te nemen zullen we in 1976 per hoofd van de bevolking 1,60 moeten bijdragen. Het jaar daarop wordt 3,12 gevraagd. Een bedrag van ruim zeven ton zal uiteindelijk met dit nieuwe mi- lieubeschermend orgaan gemoeid zijn. Wilt u liever meteen abonnee worden? Prima idee. Dat kost dan f 14,30 per kwartaal 13 nrs.). Stuur een lege enveloppe met op de achterkant uw naam en adres naar Panorama, Antwoordnummer 7147, Amsterdam. Postzegel hoeft niet. De taakverdeling tussen gewest en g< meenten zoals men die zich voor ogc stelt, is grotendeels afgeleid van het i 1973 uitgebrachte rapport „Leefmilieu i Zuid-Kennemerland” van de inmidde van de politieke kaart verdwenen part D’66. Een werkgroep van wethouders t ambtenaren-deskundigen uit het gewe liet zich hierdoor inspireren en bracht oktober verslag uit. Men heeft de D’6( gedachten hier en daar geretoucheerd verder grotendeels overgenomen; allee is bijvoorbeeld teruggekomen op de gi dachte, dat het milieubeleid sterk gecei traliseerd zou moeten worden aangepak AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 - Tel. 1 45 76 IJmuiden-Oost Begrafenissen en Transporten door het gehele land D teil pac voo bep te i dat viss hek inz; Sta W lee op< ra-\ He toeli van kant hij t Wie en c ding Ju econ morr de g driji eers1 staa, vraa mee niet: Of VOOl rijk: daai vissi de i of h de hij verc schi Maa bijv het van maa M viss het Is u zoel zoni Ji dat uitg ken niet is c de i bed op In Rabat gaven de Arabische leiders de Palestijnen het recht, hun zaken zelf op te lossen. Volgens koning Hoessein van Jordanië is dat niet alleen een nederlaag voor hemzelf, maar ook het voorspel van een totale oorlog,een verschrikkelijke wereldramp. Oriana Fallaci sprak uitvoerig met koning Hoessein. DEN HAAG (ANP) Minister Wes- terterp deelt in een brief aan de Tweede Kamer mee, dat wordt overwogen de som van de uitkeringen aan de provincies voor de wegen met 40 miljoen te ver hogen. De bedoeling is de werkgelegen heid in de weg- en waterbouw te ver ruimen. door naar IJmuiden, waar het ligplaats kreeg aan de Kanaaldijk, teneinde daar de autoriteiten aan boord te kunnen laten komen. Later op de dag zou de „Kirowsk”nadat alle formaliteiten ge regeld waren, het zeegat kiezen. wordt bijvoorbeeld verstaan het natuur beheer, het waken over de kwaliteit van water en lucht, de opslag en verwerking van chemische afvalstoffen en de ver werking van huis- en grofvuil- Ook de geluidshinder zal aan de gewestelijke zorg dienen te worden toevertrouwd, ruimtelijke ordening zal eveneens j tendeels binnen gewestelijk kader die te worden aangepakt. ste ronde, toen er een meningsverschil ontstond over de puntentelling, zelfs nog twee punten teruggaven. Niettemin won nen de Haarlemmers overtuigend en kwamen zij in het bezit van de wissel- beker, destijds ter beschikking gesteld door oud-hoofdinspectuer G. J. Timmer mans, die uiteraard ook aanwezig was. De mannen van de Marechaussee ver wierven dus de tweede prijs. Bekers gingen verder naar de politieploegen uit Zaanstad, Beverwijk, Velsen en de rijks politie uit Alkmaar. formele afwikkeling van de overdrachts- procedure die dit jaar rond zou kunnen komen, wordt gedacht aan het opbou wen van een luchtmeetnet, het verrich ten van wateronderzoek, geluidmetlng en dergelijke. Ook een coördinerende en adviserende taak kan aan het bureau worden toevertrouwd, zo wordt gesteld. „Kirowsk” schade opliep aan de bak- boordombouw boven de railing. De En gelsman kon doorvaren naar Amster dam; het Russische vrachtschip zocht echter contact met de reder en voer Haarlemse politiemannen traden vrij dagmiddag als de overwinnaars van het in Velsen gehouden politie-volleybal- toernooi naar voren. Vanaf negen uur ’s morgens waren m de Sporthal Zeewijk de jaarlijkse volleybalwedstrijden voor politiekorpsen uit het gehele land ge houden. Zestien ploegen namen er aan deel. De verst wegkomende was een ploeg uit Apeldoorn. De Haarlemmers kwamen in de finale uit tegen de Koninklijke Marechaussee uit Nunspeet, waarbij zij in de allerlaat- De traditionele nieuwjaarsreceptie van de commissaris der koningin in Noord- Holland, mr. F. J. Kranenburg en zijn echtgenote in het provinciehuis, bracht gistermiddag weer heel wat beleidsbepa lers en beslissers samen: gemeentebe stuurders, chefs van marechaussee en politie, kamerleden uit de provincie, top mensen uit handel en nijverheid, kerke lijke autoriteiten, en uiteraard gedepu teerde en provinciale staten. Onder de genen die hun wensen kwamen aanbie den was het bestuur van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, de gemeente die nogal eens in de clinch ligt met de provincie. Op de foto: links de burge meester van de strijdbare gemeente, rechts de commissaris. Samen kan goedkoper, eenvoudiger deskundiger gewerkt worden, met spe alistische apparatuur. Zo denkt n zelfs aan de aanschaf van een aanhai wagen, uitgerust voor de bestrijding 5 olierampen. De aanhangwagen zou een van de gemeentelijke brandwei gestationneerd kunnen worden en calamiteiten kunnen worden ingezet. De vergadering over deze taakven ling tussen gewest en gemeenten wo: gehouden in het raadhuis van Hee stedd en begint om 9 uur ’s morgens. Zo op het oog lijkt het, alsof daarmee alweer een nieuwe instantie in het leven wordt geroepen en de vraag rijst na tuurlijk, of het hele milieubeheer niet zo langzamerhand over teveel schijven gaat lopen. De opstellers van de plannen motiveren de komst van het gewestelijk milieubureau echter met het argument, dat juist door de stroomlijning een veel doelmatiger en bovendien veel goedko per beleid gevoerd kan worden. Voor de hand ligt uiteraard, dat er een veel grotere efficiëntie bereikt kan worden als de gemeenten zich bereid verklaren een gemeenschappelijk milieu beleid te gaan voeren. Niet iedere ge meente in het gewest Kennemerland heeft het geld en het gespecialiseerd personeel om een eigen bureau op de been te brengen. In Haarlem functio neert al wel een dergelijk bureau, maar ook daar zijn de tekorten aan financiën en personeel knellend voelbaar. Met een bijdrage van elke gemeente zou Kenne merland een goed geoutilleerd en sterk bemand bureau op kunnen zetten. De gedachten gaan uit naar een bezet ting van één wetenschappelijk gevormd medewerker, twe HTS-ers en een ad ministratieve kracht- Het jaar daarop zouden er dan nog drie medewerkers voor de hinderwet bij dienen te komen en vier mensen die gespecialiseerd zijn in de afvalwaterproblematiek, voor het doen van metingen naar de kwaliteit van het water. Men denkt aan de moge lijkheid om het huidige Haarlemse bu reau afvalwatercontrole dan in het ge west onder te brengen, zoals het natuur lijk ook voor de hand zou liggen om straks gebruik te gaan maken van het bestaande bureau milieubeheer Haarlem. Het met een dergelijk bureau te ver wezenlijken programma en de begroting zijn zo beperkt mogelijk gehouden, maar desondanks heeft men de moeite geno men een alternatieve begroting op te stellen; uitgaande van het idee van ver traagde invoering. Dat zou ons pas een jaar later op hetzelfde peil brengen, maar besparingen levert het nauwelijks op. Wat het eerste jaar beknibbeld kon worden moet er het tweede jaar dan toch weer bij. „Nog verdere bezuiniging betekent verder uitstel en lost dus niets op”, heet het in de stukken. Als eerste taak voor het bureau, na de Even ten oosten van de Hembrug kwam vrijdag het Russische vrachtschip „Ki rowsk’’ in aanvaring met de Engelse tanker „The Golden Eagle”. Het werd gelukkig geen frontale aanvaring, beide boten schampten elkander, waarbij de In het jaar daarop kan begonnen wor den met advisering van controlering op het terrein van hinderwet en lozingsver ordening, een gewestelijke lozingsveror dening kan op gang gebracht worden en tenslotte zal begin 1977 de overstap van afvalwater- en hinderwetambtenaren naar het gewestelijk bureau geregeld moe ten worden. Haarlem zou zijn centrale oliescheider kunnen overdragen aan hét gewest; via die oliescheider wordt het bij garagebedrijven opgevangen mengsel verder verwerkt. Daarmee wordt dan een eerste stap gezet op weg naar een gemeenschappelijke opslag en verwer king van afvalolie en chemische afval stoffen. Bij de samenwerkende gemeenten blijven echter nog heel wat taken in de milieubescherming liggen, waar het ge west niet in zal treden. Te noemen vallen het beheer over de stortplaatsen voor huis- en grofvuil, aanleg en onder houd van de riolering, het groenbeleid de gemeentereiniging van straten en grachten. Samen met het gewest delen de gemeenten de verantwoordelijkheid voor het vergunningenbeleid voor de lozingsverordening die er uiteindelijk moet komen. Samen ook zullen zij moe ten werken aan de ontwikkeling van het milieubesef middels voorlichting aan de bevolking en vorming van bestuurders en ambtenaren. Alle andere facetten van het milieu beleid zullen dienen toe te vallen aan het gewestelijk apparaat. Daaronder De gemeenten hebben nu een bel rijker stem in het geheel gekre Overdracht van de gemeentelijke voegdheden wordt alleen zinvol ge als daarmee vooruitgang geboekt wi Wat de ene gemeente doet kan geve voor de andere hebben, soms is de s van een aangrenzende gemeente on baar voor het doen welslagen van door een andere gemeente opgezet 1 1- U --.-J -gli I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4