Jagers gepakt stand Instructiebad bij sporthal Zeewijk kan half januari geopend worden (Mvishal Ontevredenheid over beheer grond van Staatsvissershavenbedrijf Rotterdam krijgt 20 miljoen compensatie w BIB 11 - W® II 5 STENCIL VOL KRITIEK NAAR BELANGHEBBENDEN IN DE VISSERIJ 1 Kort IJmoudniouws ■M NIEUWS ZATERDAG PLAATSELIJK 4 19 7 5 JANUARI (Van een medewerker) VELSEN I 1 Beheerscommissie Geen reactie IJMUIDEN. Nadat maandag in de vishallen van IJmuiden nog het een en ander te koop kon wor den aangeboden van de schepen, die na de kerstdagen nog een enkel trekje hadden gewaagd, bleven er voor oudejaarsdag nog vier vaar tuigen liggen. En hiermee kon 1974 dan worden afgesloten. Daarop werd het nieuwe jaar op de tradi tionele wijze ingezet met een toe spraak van halchef Groen, waarna op zijn verzoek enige minuten stilte in acht werden genomen voor hen, die het visserijbedrijf tijdens het afgelopen jaar waren ontvallen. Overleg met gemeente si fILL. (te losplank 1 den te jagen. Door Ko van Leeuwen ten (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) Voor training zullen ook de zwem- en poloverenigingen op bepaalde avonden Van het instructiebad gebruik kunnen maken. Overleg tussen de beheerscom missie en de dienst voor lichamelijke serbad niet meer kon bergen. Nu het instructiebad praktisch gereed is, kan men met schoolzwemmen, al beginnen in het derde leerjaar, inplaats van in het vierde leerjaar. BEVALLEN: E. E. Huijsing-Mol, IJmuiden, d. A. van Dijken-Steenhagen, d., Sant poort. ten. Doordat het bad door de Stichting Eigen Woningbezit geschonken is, hoeft er geen rente en aflossing betaald te worden, waardoor de exploitatie prak tisch zonder tekorten kan draaien. Even tuele toch optredende tekorten zal de gemeente voor haar rekening nemen, terwijl het gemeentelijk zwembadperso neel de dagelijkse gang van zaken zal runnen. De directeur van het Staatsvissersha- venbedrijf, de heer J. Oorebeek toont zich nogal ontstemd over het stencil, als telefonisch zijn mening gevraagd wordt. Hij weigert absoluut informatie en ont kent iets van het stencil af te weten. Wel antwoordt de heer Oorebeek: „Die meneer schrijft blijkbaar brieven waar ik niets van weet. Daar geef ik geen commentaar op en zeker niet door de telefoon.” Op de vraag van de verslagge ver of hij er even over mag komen praten, antwoordt de heer Oorebeek: „Ik VVB Kantine Na inbraak in de WB-kantine zijn twee biljartklokken leeggehaald en werd een voetbalspel opengebroken. In de keuken werd een ravage aangericht. Secretaris-penningmeester R. van Bode graven bekijkt met de bouwers het nieuwe instructiebad, dat de Stichting Eigen Woningbezit als geschenk aan de gemeenschap aanbiedt. Een beheerscommissie, bestaande uit het raadslid F. F. J. Reichenfeld, voor zitter J. H. Mulder en secretaris-pen ningmeester R. van Bodegraven van de stichting Eigen Woningbezit en vertegen woordigers van Zeewijk, de echtparen Wijker en Van de Berg, heeft het beheer over het bad gekregen. Het is de bedoe ling om de tarieven voor het zwemmen voor particulieren zo laag mogelijk te houden. Met name is het de bedoeling, dat moeders met jon-’e kinderen, die nog niet naar de basisscholen gaan, een of twee middagen in de week in het bad terecht kunnen. Ook de Stichting Dienstverlening Bejaarden zal op be paalde uren tegen gereduceerd tarief van het bad gebruik kunnen maken. (Van onze parlementszredactie) DEN HAAG De gemeente Rotter dam krijgt van de Nederlandse regering 20 miljoen gulden. Dit bedrag dient als compensatie van het verlies dat het havenbedrijf in verband met de olieboy cot heeft geleden. De gemeente had al eerder bekend gemaakt dat de reële schade veel hoger ligt dan 20 miljoen. De regering is op advies van een ambtelijke werkgroep echter toch op niet meer dan 20 miljoen gekomen. Mogelijk zal de schenking nog iets hoger uitvallen; van enkele posten moet het juiste bedrag nog worden va«t- gesteld. IJMUIDEN Onder een groot aantal belanghebbenden in de visse rij wereld in IJmuiden en ook daar buiten, is een stencil met bijbeho rende toelichting verspreid, waarin kritiek wordt uitgeoefend op de wij ze waarop de grond rond de vissers- haven wordt benut. De bedoeling van dit kritisch gestelde stencil is een discussie in de visserij wereld op gang te brengen. Daartoe wil men zoveel mogelijk schriftelijke reacties verzamelen. In het stencil worden „bedrijven die op de grond van het Staatsvissershavenbedrijf werken, maar die net zo goed een bedrijf kunnen oprichten in het ach terland” ter discussie gesteld. In het stencil klinkt afkeuring tegen het uitgeven van goedkope grond aan bedrijven die niet of nauwelijks met de visserij in relatie staan. Dan toont de heer Jumelet de schrif telijke voorwaarden van uitgifte in erf pacht, waarvan de artikelen 13 en 14 er vooral de nadruk op leggen dat de grond bepaald ten dienste van de visserij dient te worden gebruikt. „Het gaat ons erom, dat er voorrang gegeven wordt aan de visserij”, zo stelt hij vast. „Deze stencils heb ik voordat ze verspreid zijn, ter inzage gestuurd naar de directie van het Staatsvissershavenbedrijf. Maar ik heb heb geen behoefte om over mijn grond- uitgiue te praten." De visserijhaven van IJmuiden. Ge heel links de Haringhaven. De grond die ter discussie wordt gesteld, ligt voor het belangrijkste deel tussen deze havens in. Per 40 kg.: kabeljauw één 174-138; kabeljauw twee 187-150; kabeljauw drie 138-114; kabeljauw vier 138-118; kabel jauw vijf 130-90; wijting drie 92-69; schar 114-76; bot 39-24; lever 67-52; kuit 88-62; steenbolk 67-57. mensen- van januari tot eind april naar huis gestuurd. Men kon toen niet zo gemakkelijk ergens anders werk vinden. Door velen in de visserij werd dié perio de dan ook gebruikt om zich op diverse visserijscholen theoretisch te bekwamen. IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 493 kisten kabeljauw; 247 kisten wijting; 41 kisten schar; 101 kisten diversen. Prijzen in guldens. OVERLEDEN: E. Dekker, 77 j., echtgenote van J. Blok, IJmuiden; H. Schwarzkopf, 70 j., IJmui den; B. Nugteren, 79 j., weduwe van A. Kok, Velsen-Noord; H. Borger, 86 j., we- - duwnaar van G. J. van Essen, IJmuiden; D. van den Brank, 78 j., echtgenoot van F. H. Veer, Driehuis. A. M. Almey, 90 jr., weduwe van J. J. C. de Wolff, Santpoort; G. Sman, 70 jr., weduwe van A. Kamkes, Santpoort; G. van der Veldt, 84 jr., echtgenoot van J. M. van Dijk, Santpoort; A. Jongejan, 81 jr., echtgenoot van E. Krab, Santpoort; opvoeding van de gemeente zal uit moe ten maken, hoe laag de tarieven gehou den kunnen worden en of er nog ruimte blijft voor recreatief zwemmen. Vast staat wel, dat de tarieven voor de zwem- instructie gelijk zullen zijn aan die in het Velserbad. Het is namelijk de bedoe ling om de instructie te beginnen in het bad Zeewijk en nadat de eerste beginse len van het zwemmen zijn bijgebracht de lessen te vervolgen in het Velserbad. Het grootste voordeel van het nieuwe instructiebad is, dat er meer ruimte is gekomen voor het schoolzwemmen. Daar zaten al enkele jaren moeilijkheden, omdat men de schooljeugd in het Vel- Het instructiebad is gebouwd door Aannemingsbedrijf Marcel Muyres en heeft een half miljoen gulden gekost. Het is een echt instructiebad, dat voor recreatief zwemmen eigenlijk niet ge schikt is. Het zwembassin is acht meter breed en zeventien meter lang. De diepte varieert van ongeveer 60 centimeter tot 1,69 meter. Bij het bad zijn twee kleed ruimten, douches en enkele dienstruim- er niets op gehoord. Geen enkele reactie. Toen zijn we gaan verspreiden. Voor de kerstdagen hebben we er vijfhonderd per post verspreid, maar er zijn ook honderden zo uitgegeven. Nu zijn er al erg veel reacties binnen.” Verantwoordelijk voor de uitgifte van de grond ten bate van de visserij, waar van de pachtprijs laag is (tussen de Vissershaven en de Haringhaven, en een kleine strook noordelijk en zuidelijk daarvan) is de directie van het Staats vissershavenbedrijf in IJmuiden, na overleg en met instemming van de ge meente Velsen. EEN ANDER PROBLEEM, dat overi gens niet van vandaag of gisteren da teert, bestaat uit de geringe animo van de jonge garde om zich verder in de visserij te bekwamen. De schepen wor den steeds groter en de vangstgebieden moeten altijd verder worden gezocht. Nu kan met electronische apparatuur veel navigatiewerk worden opgevangen, maar als deze apparaten defect raken zal men toch op zijn parate kennis terug moeten kunnen vallen. Dit geldt niet alleen voor de stuurlieden en schippers, maar ook van de machinisten: ook van hen wordt veel meer gevraagd dan voorheen. Want naast de zorg voor de hoofdmotor en de diverse bij motoren, moeten zij ook let ten op de meestal electronische diepvriesapparatuur. IN HET VERLEDEN is hier te weinig aandacht aan besteed doordat men, ge huwd of ongehuwd, de verdiensten niet wilde missen. Voorheen, toen de vleet- visserij nog kon floreren, werden de HET BEGIN VAN een nieuw jaar gaat nu eenmaal steeds gepaard met een terugblik en een visie op de toekomst, al is het eerste dan ook uiteraard ge makkelijker dan het tweede. Ook ten aanzien van het gebeuren rond de vis hallen van IJmuiden. Zo mag worden vastgesteld dat aan de zuidzijde van de haven minder bedrijvigheid viel te be speuren, dan aan de noordzijde, zodat er pas omstreeks twaalf uur van enige uitvaart sprake werd. Later bleek dat de voornaamste oorzaak hiervan bestond uit het laten liggen van werkzaamheden, welke normaal tussen de reizen door werden verricht. Weliswaar moet dit mede worden toegeschreven aan het feit dat bij de machinefabrieken een behoor lijk aantal personeelsleden met de feest dagen vrij had genomen. Op deze manier kwamen zij in het bezit van het gewenste „papiertje.” Met deze verkregen leerstof is men ook op andere terreinen dan die van de visvangst een graag geziene werknemer- De schippers en stuurlieden bijvoorbeeld zijn bedre ven in het werken met radio- en radar- apparatuur, zoals bijvoorbeeld in dienst van baggerbedrijven. Daar de mensen uit de visserij over het algemeen niet opzien tegen een uurtje overwerk wordt er nog al eens een beroep op ben gedaan. Daardoor is het niet gemakke lijk de goed uitgeruste visserschepen volledig te bemannen. van hun orderportefeuille komt ook aan die visserij ten goede.” Ovei leegkomende panden op de grond van het Staatsvissershavenbedrijf zegt de wethouder „Bestaande gebou wen die daar leegstaan, behoren aan visserijmaatschappijen. En het kan mo gelijk zijn dat zich daar dan geen enkele gegadigde voor meldt die iets met de visserij uitstaande heeft. Het alternatief zou dan zijn: Leeg laten staan. Voor zo’n visserij maatschappij bete"kent dat nega tieve rentabiliteit. Als er dus geen se rieuze gegadigde uit de visserij wereld komt, dan is het ook weer in het belang van diezelfde visserij wereld dat er dan een ander bedrijf in komt. Maar grond- uitgifte daarvoor gebeurt niet. Mij zijn geen gevallen bekend waarin zonder lo gische aanwijsbare redenen grond be schikbaar is gesteld aan bedrijven die niets met de visserij uitstaande hebben. Daarom kan ik deze kritiek niet onder schrijven.” MET DEZE MOEILIJKHEDEN kampt niet alleen de visserij in IJmuiden. Ook in Volendam en Urk doen zich dezelfde situaties voor. Uit Scheveningen kwa men er zelfs verzoeken om uit te zien naar zeelui in IJmuiden, die daar een hektrawler willen bemannen. Deze pro blematiek is er de oorzaak van dat de reders zich ernstig over de situatie zul len moeten beramen. Wellicht kan de oplossing gevonden worden in het aan trekken van visserslieden uit het buiten land. De buitenlanders, die nu zij het in beperkte mate op de vloot hun werk doen, verrichten hun taak tot volle tevredenheid van degenen die met hen varen. IN IEDER GEVAL is het op deze manier wel duidelijk geworden dat ook bij de visserij zo langzamerhand kan worden gesproken van een bemannings- probleem. Dit is in het bijzonder het geval bij de zij trawlers met een vermo gen van 1000 pk. Het is immers bewezen dat het werken hierop beduidend aange namer is dan op een open schip. Met ruw weer kan men op een hektrawler de netten nu eenmaal gemakkelijker uitzetten eh binnenhalen dan op een zij trawler. En beter en eenvoudiger vis sen heeft nu eenmaal nog altijd grotere vangsten tengevolge. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De Velsense politie heeft op het Sluiseiland donderdagavond vijf mannen aangehouden omdat zij zich met honden op het jachtterrein bevonden. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt, omdat het verboden is met hon- Het kleine instructiebad, dat vastge bouwd is aan de sporthal is een schen king van de Stichting Eigen Woningbezit aan de gemeenschap en is in het bijzon der bedoeld om de voorzieningen in Zeewijk op een hoger niveau te brengen. Secretaris-penningmeester R. van Bode graven van de Stichting vertelt, dat de Stichting het bad heeft gebouwd en betaald van de gelden, die men in de loop der jaren heeft overgehouden. De Stichting heeft in de gemeente Velsen ruim 400 woningen gebouwd tegen kost prijs, maar door zuinig beheer en enkele financiële meevallers is er toch wat geld overgehouden. Dit geld teruggeven aan de kopers van de woningen bleek een moeilijke zaak te zijn. Vandaar dat het stichtingsbestuur besloot het geld aan de gemeenschap ten goede te laten komen door er een klein instructiebad voor zwemlessen van te laten bouwen. eerste staan. „Maar wat gebeurt er steeds meer?” vraagt de heer Jumelet zich af. „Steeds meer zie je dat er bedrijven komen die niets met de visserij te maken hebben. Of dat bedrijven die aanvankelijk wel voor de visserij werkten, nu hun belang rijkste inschrijvingen doen op werken die daar buiten vallen. Komt er dan een visserman binnen met een kapotgedraai- de motor, dan wordt er eerst gevraagd of hij meteen kan betalen. Nou, dat kan de visserman meestal niet. Eerst moet hij dat geld weer met dat kapotte schip verdienen. Dan komt het voor dat zijn schip niet gerepareerd kan worden. Maar zo’n zelfde bedrijf werkt wel voor bijvoorbeeld een Hoogovens en neemt het dan niet te nauw met de termijn van afrekenen. Dat mag dan wél acht maanden duren.” Maar is er wel voldoende werk in de visserij voor alle bedrijven die zich in het betreffende gebied gevestigd hebben. Is men niet genoodzaakt elders orders te zoeken om een bedrijf economisch ge zond te houden?” Jumelet: „Tja, dat is het juist. Hoe zit dat nou? Kijk, daar willen wij nu eens uitgebreid over praten met alle betrek kenen. Daarom willen we op deze ma nier een discussie tot stand brengen. Er is ook een brief naar meneer Oorebeek, de directeur van het Staatsvissershaven bedrijf, gegaan. Maar we hebben er niets op gehoord.” GEHUWD: P. SchadeM. Prins, IJmuiden; J. H. J. HagenC. J. Schoen. Zoeterwoude; S. P. E. SchoorlL. J. M. Zwaneveld, Am sterdam; A. J. van der VeenA. M. Ouwehand, IJmuiden; J. ModderA. E. W. Lijnbach, IJmuiden; H. A. N. TrompJ. Harms, Beverwijk; J. de oJngJ. H. van der Werf, Heerhugo- waard; L. A. HordijkJ. H. Bal, Rolde; H LarooiA. J. Hiemenz, Hoogwoud; J. P. van EerdenP. W. J. van Amersfoort, Beverwijk; C. F. van RijJ. de Gier, IJmuiden; B. H. StallkampA. H. de Heer, IJmuiden. De grond waar het hier om gaat wordt overigens nimmer verkocht, do~h altijd uitgegeven in erfpacht. Ook is Let zo, dat de bedrijvigheid in de haven zich vooral de laatste jaren sterk heeft ge wijzigd. Verscheidene industrieën die met de visserij verband houden, zijn gaan kwijnen of helemaal naar elders vertrokken. De besommingen waren: EB 28 f4.200,-, YE 25 en ZL 6 f4.200,-, UK 6 en UK 186 f7.700,-, UK 18 en UK 115 f7.200,-, UK 135 en UK 145 f 10.300,-, UK 208 en UK 236 f9.800,-, VD 19 en VD 73 f 16.000,-. VD 24 en VD 89 f 12.000,-. Wethouder C. Ockeloen heeft het stencil ook niet ontvangen. Hij geeft als commentaar: „Naar mijn mening is de daarin geleverde kritiek volstrekt on juist. We hebben de laatste jaren een zeer goede regeling en daar houdt het Staatsvissershavenbdrijf zich nauwgezet aan. Wanneer een bedrijf dat zich daar wil vestigen niet rechtstreeks met de visserij verband houdt, dan volgt er overleg met de gemeente. Dan kijken we samen of er een indirect belang is. Veel bedrijven in dat gebied hebben een indi recte relatie met de visserij en een deel IJMUIDEN. Half januari zal het instructiebad bij sporthal Zeewijk in gebruik worden genomen. Vrijdag was men reeds begonnen het bad met water te vullen en op enkele kleinere punten na is het gebruiksklaar. De officiële opening van het bad zal begin februari plaatshebben. Het contactadres, dat bovenaan de toelichting op het stencil staat, is dat van scheepsbouwer R. Jumelet. In zijn kantoortje aan de Wilhelminakade geeft hij een summiere toelichting op de actie Wie er achter staan kan hij niet zeggen en daarom volstaat hij met de aandui ding: „Heel de visserij”. Jumelet spreekt over de moeilijke economische situatie waarmee de visserij momenteel te kampen heeft. Vertelt dat de grond van het Staatsvissershavenbe drijf bestemd is voor bedrijven die in plaats de visserij ten dienste V

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5