Op kunstijsbaan van Inzell Olympisch kampioen Duitsland overspeeld NATIONAAL RECORD HOCKEYTEAM HAALDE VOOR VALENTIJN SENSATIONEEL UIT Clough naar Nottingham Karpov niet naar toernooi van Hoogovens SPORTTffiBn Rumoer bij Vlaardingen Nederland eigenlijk de wereldkampioen DÊ STOOP: „FRANSZ MAG (NOG) NIET NAAR EEN ANDERE CLUB” Voor „France Football” De lichtgewicht Singer Starlet een miljoen gulden aan prijzen L 1 7 r1 ^4 15 1975 DINSDAG 7 JANUARI SPORT „Stoppen mag” Verrast Opkikker Variatie Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! PARIJS (AFP). Voor het Franse voetbalblad „France football” zijn Nederland en West-Duitsland gezamenlijk wereldkampioen. Onder de kop „Nederland en West-Duitsland niet te scheiden” geeft het blad een verklaring voor de aaneenkoppeling van beide landen. De kle ne compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep”. Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599, En als u niet wint,heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349, F AMSTERDAM-HAARLEM. Het spelletje schaak rond de overgapg van ausputzer Jan Fransz van FC Amsterdam naar Haarlem heeft gisteravond zijn hoogtepunt bereikt. Amsterdam- voorzitter Dé Stoop beweerde Fransz (nog) niet naar Haarlem te willen laten vertrekken; trai ner Pim van de Meent wilde zijn vrije verdediger niet de garanties geven waar deze om vroeg en Fransz zelf tenslotte hield ook het been stijf. Paniekvoetbal Onvermoeibaar - i 1 d I l l i i i i i Dé Stoop: gewiekst zakenman. „Haarlems actie rneter sprinter John .Olof (ADVERTENTIE) 5 tl r a r i i i i i i i „Bij Amsterdam speel ik niet meer maar ik vraag van de club medewer king zodat ik zondag bij Haarlem kan meedoen”, was zijn standpunt. Uitein delijk riep de ervaren libero het duo Coster-Maarten de Vos te hulp, het tweetal dat samen met Piet Keizer sinds kort het voetbalbemiddelingsbu- reau Interfootball gestalte geeft. resterende tijd doelman Rott bepaald geen rust gunde flauwde het overwicht toch wat af, maar de Duitsers waren niet bij machte de nederlaag een wat minder vernederend aanzien te geven, ook al door uitstekend werk van doel man Derk Doyer, die in betrouwbaar heid zeker niet onder hoeft te doen voor Maarten Sikking. Zoals Fransz en Haarlem de zaak nu bekijken komt hij de eerste we- In de heren-afdeling noteerde Eppie Bleeker, door de prestaties van Valentijn de de Pol van Himst (Anderlecht) is voor de vierde keer uitgeroepen tot Belgisch voetballer van het jaar. NOTTINGHAM Brian Clough, op 12 september ontslagen als coach van de eerste divisieclub Leeds United, is aan getrokken door Nottingham Forest, dat een klasse lager uitkomt in de Engelse league. Het is de vierde vereniging ban nen vijftien maanden die een beroep doet op de trainer. Slechts zes weken heeft Clough het uitgéhouden bij de club die in het seizoen 1973/74 onder leading van Don Revie kampioen van Engeland werd. t r e i e t ie ze ia in te Is f- ft d. it, is id at ie et m at ïn n. ?n m n) er ds jr. t” er at in l-ic al •d m le ie it gt m ;n il, jn n jr le jn Is Ml n. »t, at >r i- sramo I Australië heeft in de tweede innings van de testmatch tegen Engeland, die in Sydney wordt gespeeld, op de derde dag van de cricketinterland 123 runs ge scoord voor het verlies van één wicket. In de eerste innings kwam Australië tot 405 punten en Engeland tot 295. Het team van de Sovjet Unie is in Winnipeg junioren wereldkampioen ijs hockey geworden. voor een prikkie maar tenslotte staan ze steeds met lege handen. Fransz voetbalt zondag niet bij Haarlem maar voor géld is natuurlijk alles mogelijk”. PIETER MUL ken niet weg. Helemaal stoppen mag Frans natuurlijk wel”. Waar Pim van de Meents opmer king misschien overbodige duidelijk heid verschaft. „Haarlem wil alles Luigi Riva is na een knieblessure teruggekeerd in het eerste elftal van Cagliari. Hij vierde zijn rentree met een doelpunt waardoor Cagliari met 2-1 van Fiorentina won. In de rust haalde Budinger twee gere nommeerde spelers uit zijn team. Laat ste man Peter, die een verwonding aan zijn hoofd had opgelopen, en Kassmann werden gewisseld voor Beek en Bach mann. Strödter schoof naar de ausput- zerspositie, maar hij kon niet voorkomen dat Nederland zich opnieuw scorings kansen creëerde. Nadat de onvermoeiba re Steens voorlangs had gekogeld besloot hij in de 45e minuut een verbluffende solo met het mooiste doelpunt van de wedstrijd (4-1). Hoewel Nederland in de „Als we op de resultaten afgaan, komt Nederland de eer alleen toe. In veertien wedstrijden werd slechts één keer verloren. De WK-finale tegen West-Duitsland. De Duitsers leden tegen Spanje en Oost-Duitsland een nederlaag. Maar je kunt West- Duitsland als wereldkampioen moeilijk achter Nederland plaatsen. Daarom rest slechts één oplossing: beide landen de eerste plaats toekennen”, aldus France Football. De Europese ranglijst ziet er voor France Football als volgt uit: 1. Nederland en West-Duitsland, 3. Polen, 4. Spanje, 5. België, 6. Engeland, 7. Oost-Duitsland en Joegoslavië, 9. Schotland, 10. Ierland en Griekenland. VLAARDINGEN (ANP). Koos van Elleswijk, René Pas en Aad Reygersberg van de eerste-divisieclub FC Vlaardin gen zijn door het bestuur met ingang van de eerstvolgende competitiewedstrijd uit ’t eerste elftal verwijderd. Zij zouden de sfeer in de spelersgroep aanzienlijk verslechteren. Ook bleven de prestaties achterwege. Zij werken wel op normale wijze hun contract af maar moeten op de reservebank van het C-elftal zitten. Hun tussenkomst was in de ogen van „Lieverdje” Fransz noodzakelijk omdat Dé Stoop zich weinig gelegen liet liggen aan de persoonlijke wen sen van zijn oudste speler. Stoop: „Daar is nogal wat verwarring over. Kort samengevat komt de hele zaak hierop neer. Donderdag heeft Van de Meent Fransz laten weten dat hij voor het duel tegen Roda was gepas seerd. Uit protest heeft Fransz toen niet getraind. De dag daarna heb ik met hem een gesprek gehad omdat Fransz beweerde onmiddellijk te wil len stoppen. Ik probeerde hem de achtergronden van het besluit uit te leggen. Gezien onze positie op de ranglijst moeten we iets proberen en Seppo Tuominen, de Finse lange af- standloper die door zijn bond wegens het gebruik van stimulerende middelen was geschorst, is gerehabiliteerd. INZELL Jos Valentijn, nu al gerui me tijd hakend naar een volkomen her winning van zijn amateurstatus, heeft zijn naam weer eens laten bijschrijven op de nationale recordlijst. De man uit Ter Aar, die, bijna twee jaar na zijn kortstondig en diep betreurd prof-avon- tuur nog niet in internationale wedstrij den mag uitkomen, verbeterde maandag op het kunstijs van het Beierse schaats- eldorado Inzell het Nederlandse record op de 1000 meter tot 1.18.69. Een fractie van een seconde sneller dan de sinds 20 februari 1971 (Inzell) als toptijd geboekt staande 1.18.8 van de voormalige alles- kunner Ard Schenk. Valentijn leverde zijn prestatie in een „testrace”, na afloop van de Westduitse sprintkampioenschap- pen, een procedure die door kernploeg- coach Leen Pfrommer als volgt wordt beschreven: „Tien minuten voor het be gin, als het gaat om de 500 meter, tot tien minuten ,er na, voor de 1000, annon ceert de speaker een „Testlauf”, zonder namen te noemen. En dan rijdt Jos. Steeds helemaal alleen. Op deze manier valt hij duidelijk buiten het program ma”. ■- 1 Haarlem ontkent paniekvoetbal te willen spelen en weigert het voor beeld van het NAC-bestuur te volgen. Maar Fransz kan moeilijk gelden als voorbeeld van een jeugdig talent dat via de scouts op een duister veldje is ontdekt. En dat het gaat maken. On danks alle aankopen is het „materi aal” kennelijk onvoldoende, vanwaar anders die tegenvallende prestaties zo lijkt de redenering. Intussen schijnt het bestuur erop gebrand te zijn de Betty Stöve en de Amerikaan Stockton hebben de finale gemengd dub belspel gewonnen van een internationaal tennistoernooi in Dallas. Hij zegt dat een speler op zijn leeftijd elke week moet voetballen omdat hij anders sterk achteruit gaat. Nou, Van de Meent heeft gezegd hem geen vaste plaats te kunnen garande ren. Evenmin als hij dat aan de anderen kan toezeggen. Maar hij doet ook niet de uitspraak dat Fransz in principe ndet meer wordt opgesteld en dus op de bank moet zitten. Fransz zei maandagmorgen dat hij weer zou gaan trainen en toen heb ik gezegd: Jan, dat is het eerste verstandige woord in drie dagen”. Stoop bena drukt dat het stoppen van Fransz op zich geen enkel maar dat hij niet andere club mag. Al enkele jaren is contractueel vastgelegd dat beide partijen Am sterdam en Fransz tussentijds tot ontbinding van de overeenkomst kun nen overgaan bij vormverlies of bles sures. Fransz kan inderdaad stoppen als hij dat verkiest, maar dat betekent niet dat hij dan bij een andere be taalde club aan de slag kan. Je kunt dat verschillend uitleggen maar dat laatste is nooit de bedoeling van de clausule geweest. Zaterdag is Haar lem er tussen gesprongen en zondag heeft Fransz gevraagd van zijn ver plichtingen te worden ontheven. probleem vormt zomaar naar een Bedremmeld moest de Duitse coach Budinger na afloop toegeven onaange naam verrast te zijn. „In veldhockey hebben we momenteel een achterstand in de opbouw vergeleken bij Nederland. Er wordt in Duitsland bijzonder veel in de zaal gespeeld tijdens de winter. Enkele jongens hebben zich gewoon nog riiet omgeschakeld. Vandaar die wis selende prestaties hier. Nu moet ik daar bij wel zeggen dat een nederlaag tegen Nederland in dit toernooi niet zo’n ramp is. Maar 4-1 is eigenlijk wel wat teveel van het goede.” En Budinger keek met zorgelijke blik naar het uitgelaten Oranjekamp. Cees Tania lachte hem eens bemoedigend toe en sprak tevreden: „Dit toernooi is erg nuttig geweest. Het zelfvertrouwen van de jongens is duidelijk gestegen. Ik heb een schat aan gegevens verzameld en zo langzamerhand begint het basisteam voor Koela Loempoer vaste vorm aan te nemen. Met Hans Kruize en Kooreman erbij is de groep compleet. Dan is elke lijn optimaal bezet.” De opstelling van Nederland: tegen Duits land was: Doyer, Dijkerman, Jorritsma, Bol huis, Pierik, Steens, Lunter, Mundt, Leefers Kruize en Boerma. Weet je wat het met Haarlem is? Ze missen altijd de boot. Tijdens de competitie zitten ze in problemen en dan komen ze naar Amsterdam. Fransz bijvoorbeeld is al twee keer op 1 juli transfer vrij geweest maar dan hoorde je niks van Haarlem. Ander geval: Abe van den Ban. Die kon bij ons weg op voorwaarden waarbij elke liefhebber, en dan praat ik nog geen eens over een voorzitter betaald voetbal, zou hebben toege hapt. Haarlem niet. Wij stellen die jongen later weer op en nu is hij een van onze beste mensen. Met Frank Kramer hetzelfde; die was bijna gra tis. Het eind van het liedje is dat Haarlem overal naast grijpt. AMSTERDAM (ANP) De Russi sche schaakgrootmeester Anatoli Karpov zal niet deelnemen aan het Hoogoventoernooi dat van 13 januari tot en met 1 februari in Wijk aan Zee wordt gehouden. De Sovjet Rus sische schaakbond heeft dit maandag aan het organisatiecomité laten we ten. Karpov, die zich kortgeleden het recht verwierf op een tweekamp om de wereldtitel, zal vervangen worden door Geiler. Óndanks dit verlies aan kwaliteit blijft het toernooi van cate gorie twaalf. De 19-jarige Oostenrijkse skispringer Willy Pürstl is winnaar geworden van het jaarlijkse Vierschansentoernooi. wacht. Wat Fransz gedacht had dat het bejaardentehuis zou worden blijkt plots een nieuw leven te kun nen zijn. Kijk, nemen wij het besluit Fransz niet meer op te stellen dan betekent dat wij hem niet meer van eredivisieniveau achten. Wil een an dere club hem opstellen dan is dat niet onze zaak maar we vragen als FC Amsterdam wel een vergoeding”. En dat is dit moment natuurlijk de kern van de zaak. Niet alleen Jan Fransz was aangenaam verrast door Haarlems verzoek onder Hughes te komen voetballen, ook Dé Stoop gewiekst zakenman zag een onge droomde mogelijkheid geld binnen te halen. En aan dat laatste wil Haar lem niet beginnen. Voorzitter Henk Hut: „Wij hebben begrepen dat Fransz vrij is en geld aan Amster dam overmaken is er dus niet bij”. Haarlem-trainer en bestuur zijn weg van karaktervoetballer Fransz van wie de reddende impuls wordt ver wacht en misschien nog wel meer. Immers, heeft de oudste speler in de eredivisie voorheen al niet vaker ge zegd te zullen stoppen aan het eind van het lopende seizoen? lood in de benen leken te hebben, kon den of wilden het hoge tempo niet volgen. Ook doelman Rott begon steeds meer steekjes te laten vallen. Drie mi nuten voor rust raakte hij bij een uit- looppoging de bal kwijt en de felle Boerma zag zijn kans schoon. Toch zou zijn schot enkele decimeters naast zijn gegaan als Freise niet had gemeend er een stick voor te moeten steken waar door de bal juist in het doel ketste (3-1). Aangezien Valentijn op nationaal ni veau startgerechtigd is lijkt dit Neder landse record voor erkenning in aan merking te komen. Dit is ook de mening van KNSB-bestuurslid Wierd Wynia, oud-voorzitter van de technische com missie langebaan. De vraag is natuurlijk in hoeverre de individuele „wedstrijd” van Valentijn in Inzell als „officieel” kan worden aangemerkt. Op de 500 meter kwam Jos Valentijn, die het ko mende weekeinde in Assen uitkomt bij de Nederlandse kampioenschappen, tot 39.45 seconden. Met zijn prestaties van zondag (39.60 en 1.21.59) komt hij uit op een sprinttotaal van 159.190 punten, slechts weinig boven het Nederlands re cord van Jan Bazen (158.950). BARCELONA. Het Nederlands hockeyteam heeft tijdens het internationale toernooi in Barcelona een daverende stunt uitgehaald. Met niet minder dan 4-1 vaagden de Oranje „nieuwelingen” de geroutineerde Olympische kampioen West Duitsland van het veld, een resultaat dat in de historie van officiële interlands (waartoe dit duel niet wordt gerekend) zijn weerga niet kent. De Nederlandse kolonie had het laatste treffen op het riant opgezette sportcomplex van de Real Club de Polo met enige vrees tegemoet gezien. De grote vraag was immers hoe de nieuwe lingen zich zouden houden tegen de ervaren en getructe Duitsers, ook al hadden de pupillen van coach Budinger in Barcelona nog niet veel laten zien (drie punten uit evenveel wedstrijden) en kon Nederland op twee overwinningen en een gelijkspel bogen. Al heel gauw bleek West Duitsland echter geen schaduw van de fanatieke ploeg op titeltoernooien te zijn. Sterren als Peter, Freise, Schmidt, Dröse en Kassmann bewogen zich loom over het droge gras en stapelden fout op fout. De Nederlanders daarentegen liepen over van inspiratie en glipten de Duitsers aan alle kanten voorbij alsof zij er niet stonden. Vooral Ron Steens had het ditmaal op zijn heupen. Hij was overal te vinden en gaf enkele onnavolgbare solo’s ten beste. Met twee treffers werd zijn niet aflatende inzet ruimschoots be loond. Verder scoorden voor Nederland Lunter en de Westduitser Freise, die een schot van Boerma in eigen doel werkte. Toch was het resultaat niet voldoende voor de toernooizege want het Britse club-team Southgate kon met eveneens zeven punten uit vier duels bogen op iets betere deelcijfers, echter tegen zwakkere opponenten. Maar na de gran dioze prestatie tegen West Duitsland treurde daar niemand om. gezien de toekomstperspectieven gaf de trainer er dé voorkeur aan Husers als laatste man op te stellen. Ik had de indruk dat het gesprek bij Fransz berustend had gewerkt en dat hij vanaf gisteren weer normaal zou meedraaien. De leden van de Nederlandse kern ploegen zorgden maandag voor een groepje persoonlijke records. Bij de da mes verbeterde Sippie Tigghelaar zich op de korte afstanden aanzienlijk. Op 500 meter van 47.0 tot 46.11 en op kilometer van 1.32.08 tot 1.31.44. weer verdreven naar het tweede plan, beste persoonlijke seizoentijden van 39.58 en 1.19.64. Ook Jan Bazen kwam weer eens onder de 40 seconden: 39.96. Allrounder Klaas Vriend zat op de 500 7 '..■■(F'-l’ op de hRelen (40.48 tegen 40.10) en overtroefde hem op de 1000 meter duidelijk. „Haarlem mist altijd de trein” Nederland bleef het spel dicteren en vergat daarbij niet de nodige variatie in de combinaties te houden. Aanvoerder Bolhuis pepte de spelers op waar dat nodig was en ook Ties Kruize toonde er weer zin in te hebben zonder tot grote hoogte te stijgen. De Duitsers, die wel woorden van een van de A-spelers (in een recent interview) te bevestigen via het aantrekken van een „afge dankte” speler. En dat op een ma nier die Stoop doet schaterlachen, omdat zijn positie ijzersterk is. Haar lem zit vreselijk omhoog terwijl de tegenstander alle kaarten in handen heeft. De tijd werkt in zijn voordeel en dus heeft Stoop geen haast. „Fransz heeft gezegd dat hij deze week nog weg wil omdat Haarlem over vier weken niets meer aan hem heeft. We erkennen dé verdiensten die Fransz voor Amsterdam heeft gehad maar dat betekent niet dat we uitsluitend met zijn belangen reke ning hoeven te houden. En dan belt meneer Gosen, Haarlems voorzitter betaald voetbal, en die zegt zonder iets te vragen zo maar: we hebben gehoord dat Fransz vrij is en we willen hem contracteren. Maar dat kan toch niet. Een uiterst tevreden coach Cees Tania was er na afloop snel bij om vooral de nieuwe spelers relativerend toe te spre ken. „We hebben nu wel met 4-1 van de Duitsers gewonnen, maar daar moeten we ons natuurlijk niet blind op staren. Het zou niet reëel Zijn te stellen dat West Duitsland ineens niet meer kan hockeyen. In de grote toernooien moet er met die jongens heus terdege reke ning worden gehouden. Maar deze over winning betekent toch een aardige op kikker. Het spelconcept werd veel beter uitgevoerd dan zondag tegen Spanje. Nu liepen de aanvallen meer over de vleu gels en als er iemand mee naar voren ging werd zijn plaats op tijd overgeno men. Daardoor konden wij ook steeds gevaarlijk blijven.” Gevaarlijk was Nederland, dat zich in de weldadige zon lustig uitleefde, inder daad vrijwel voortdurend. Na een vroege strafcorner (Nederland kreeg er in het gehele toernooi slechts zes te nemen, waaruit één doelpunt voortkwam), die niets opleverde, zette Steens Nederland in het goede spoor door een fraaie voorzet van de actieve linksbuiten Jan Boerma hard en hoog achter doelman Rott te meppen <l-0). Het was tekenend voor de instelling van de nationale equi pe dat een snelle tegentreffer van Trump na slecht wegwerken in de verdediging geen terugslag inleidde. Integendeel. In de 15e minuut scoorde Lunter uit de rebound na een vrije slag van Pierik (2-1). is nogal onver- i.’ 4 4 fc

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15