VONDELING BEZORGD OVER WERKWIJZE KAMER I) Landelijk team voor Zuidmolukse roversbende opgerold Verkeersslachtoffers vragen Europese regeringen hulp Den Uyl verwacht dat emigratie naar Australië gelijk zal blijven a Door uitblijven vorst blijven insekten en ander gedierte leven v: in Enta dit c opsporing narcotica dringend nodig’ „Werkzaamheden worden te traag verricht” u 3| Westland-Utrecht verlaagt rente V€ op hypotheken „Ai a ilwos D BINNEN- EN BUITENLAND 1975 DINSDAG 7 JANUARI 2 Anti-conceptiemiddel Suiker Vermiste man dood Naar Parijs Bruine cafe’s Verdwenen met een ton DIB Opvang druggebruikers Adviesgroep Jenever Sjtern (Van onze correspondent) Wereldwonder Record Springer I Vuil water Krokussen „Niet over-sexed” (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Kamervoor zitter Vondeling is ernstig be zorgd over de trage wijze waar op de Tweede Kamer haar werk zaamheden verricht. „De grote achterstand in het tijdschema die voor Kerstmis is opgetreden dwingt ons naar een andere Slakken GRONINGEN „Volgens de overleveringen moet het nu gaan vriezen, waardoor alle kwaad in de grond dood gaat”. Dit zegt de heer A. F. Stroink van het Landbouw- huis in Groningen. Vorst is momen teel een even begeerd als schaars natuurverschijnsel. Niet alleen de schaatsliefhebbers zien belangstel lend uit naar een vorstperiode, ook de landbouwers zijn er niet vies van. Voor laatstgenoemden is het zelfs min of meer een noodzaak dat de vorst invalt, en dan het liefst nog vergezeld van sneeuw. De grond moet namelijk uitrusten om er straks in het voorjaar zo gunstig mogelijk bij te liggen voor bebou wing. Vorst kan de grond in slaap sussen. WEERRAPPORTEN 5 Slakken vreten ingezaaide tarwe op o. nw 12.39 ■•-.gr gfiP zijn reeks bezoeken aan Europese landen voort te zetten. n wnw wzw zw zzo 13 10 9 7 2 7 11 10 3 5 14 7 18 8 16 9 5 uur uur 7 2 6 8 4 uur uur 0 0 0 Op de foto: Rotterdamse politieman nen bij een groot aantal wapens uit de „buit” van de politie. Staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid heeft een adviesgroei structuur gezondheidszorg geïnstalleerd De groep deskundigen zal advies uitbrengen over beleidsmaatregelen die voortvloeien uit structuurnota gezondheidszorg. De heer Hendriks is voorzitter. Inbrekers hebben gisteren een vracht wagen met een lading jenever ter waar de van twintig mille gestolen in Gennep. Min een ri ambtj had, i verste kingei Ci spra ter Kiss nooc de A duet uitgi wen sche ris-g Mac giste wek van w nnw n w nw w w zw n 7 10 4 6 AMSTERDAM (ANP) De Westland- Utrecht Hypotheekbank NV heeft per 6 januari de basisrente voor hypotheken als volgt verlaagd: standaardhypotheek (annuïteiten) van 10,75 tot 10,5 pet, stan daardhypotheek (lineair) van 11 tot 10,75 pet en no-risk hypotheek van 11,25 tot 11 pet. A1V het heer onze trekt van den, casin van kunn trok! seerd SA amb< stad een door de s Saig< PI aan Chir land ding waai Oot over conta< minis tie. C sprok een I Hiera en og Mir nese i bezoe wind: vaarc naar „Ge Eurof nezen se gei gedac He E. B die ge v geko Vo „Air toest bove nam. zich ook verrr zen, een was vlucl M3 «J ■gs Sf? G 11 13 17 11 7 10 7 20 5 4 0 10 8 0.1 0 0 o o 1 0.7 0 0 0 o o o o o o o o -2 6 -3 6 1 -5 3 -2 5 8 -6 6 7 -6 8 0 BOTTERDAM (ANP). Een speciaal rechercheteam van de Rotterdamse en de Rijkspolitie heeft een bende Zuid- Molukkers opgerold, die verantwoorde lijk wordt gesteld voor tenminste drie ernstige misdaden. „Bij de opvang van druggebruikers moeten we op belangrijke financiële medewerking van rijkswege kunnen re kenen”, aldus de Eindhovense burge meester gisteren in zijn nieuwjaarsrede. De gemeente heeft volgens mr. Van der Lee niet genoeg geld om dit probleem geheel te kunnen aanpakken. DEN HAAG (ANP). Premier Den Uyl heeft goede hoop dat de emigratie van Nederlanders naar Australië niet door dat land zal worden beperkt. Hij heeft dat gisteren in Den Haag gezegd op een persconferentie- De Australische premier G. Whitlam en de heer Den Uyl brachten daar verslag uit van hun be sprekingen gedurende de afgelopen da gen. Premier Whitlam is sinds vrijdag in ons land geweest. Gistermiddag is hij van Schiphol naar Parijs gevlogen om ling is een termijn van een week tussen Prinsjesdag en het begin van de debatten niet te kort, gezien het feit dat vrijwel alle partijen en orga nisaties direct na de troonrede hun commentaar al gereed hebben- „Tot dusver is mij niet gebleken dat de algemene beschouwingen, die nu pas na drie weken beginnen, anders van toon zijn dan de commentaren op Prinsjesdag zelf”, aldus dr. Vondeling. oogst van het komende jaar zal hebben kun je niet zeggen. Normaal gesproken zou je zeggen van wel, maar de praktijk van het afgelopen jaar heeft het tegen deel aangetoond. In de vorige winter hebben we ook praktisch geen vorst gehad en toch hebben we een goede oogst opbrengst gehad. Ik denk dat dit komt door de betere gewasbeschermingsmaat regelen. Daarnaast zijn er natuurlijk diverse factoren die de opbrengst van de oogst kunnen bepalen”, aldus de heer Stroink. DEN HAAG (ANP) De werkgroep der verkeersongevalsslachtoffers heeft de hulp van de regeringen van de Europese landen ingeroepen om een eind te laten komen aan de onzekerheden, beperkingen en morele en financiële folteringen van vele duizenden verkeersongevalspatiënten. SCHIPHOL (ANP). Minister Van Agt van Justitie meent dat de op sporing van narcotica bij uitstek een taak is voor een landelijk recherche team, dat volgens hem zo snel mogelijk moet worden gevormd. De heer Van Agt zei dit gisteren op Schiphol voor zijn vertrek naar New York. Hij maakt een reis van negen dagen naar de VS op uitnodiging van de Amerikaanse regering om zich te informeren over de handel in en het gebruik van „hard drugs”. In de provincie Groningen zijn nog ruim dertig bruine café’s over. Dat is veel minder dan de „Compagnie tot het instandhouden van bruine kroegen en tapperijen in Groningen” had verwacht toen ze een jaar geleden de Groningse bruine kroegen ging inventariseren. Behalve voor de boeren heeft de regen van de laatste maanden ook nare gevol gen voor het water in de kanalen, rivie ren en grachten. De heer D. K. J. Tommel van de provinciale waterstaat weet dat het vele regenwater uiterst vervuilend werkt op het water in kana len en sloten. „In de provincie Gronin gen hebben we ruim honderd meetpun ten waar wij het water controleren en bij al deze punten is het water vuiler dan normaal”. Naast de normale vervuiling door de industrie wordt het water momenteel nog extra aangetast door lood, sulfaten en nitraten. In de grote steden is met name sprake van een loodvervuiling. Het is afkomstig van auto’s. Normaal zette Weer !n binnen- en buitenland kopzorgen hadden over de oogst. Pro bleem nummer één is het inzaaien van de tarwe. Er moeten zelfs vliegtuigen aan te pas komen om er voor te zorgen, dat de vertraging die het zaaien had ondervonden, tot staan wordt gebracht. Maar ook de tarwe die nu in de grond zit, is nog niet veilig. Zuidmolukkers en een Rotterdammer. De meeste verdachten, van wie er zeven in voorarrest zitten, zijn begin twintig jaar oud. De Zuidmolukkers wonen voor het merendeel in Capelle a.d. IJssel. Volgens majoor J. van den Ban, die samen met de Rotterdamse commissaris J. Blaaüw de leiding had over het re chercheteam, gaat het hier om zeer ern stige criminelen, die er een werkwijze op na hielden, die in Nederland ver draaid weinig voorkomt. Hij doelde op het feit dat de bende kennelijk zeer straf (bijna militair) geleid werd en zonder pardon van vuurwapens gebruik .SE 65 6 6 6 5 7 8 6 5 7 8 is van de meest primitieve mensenrech- en, aldus de werkgroep. De werkgroep zegt in de brief op korte termijn te willen vernemen welke duidelijke maatregelen getroffen kunnen worden om aan het „gesjacher” met menselijk leed zo spoedig mogelijk een eind te maken. Tijdens zijn besprekingen met Ameri kaanse autoriteiten in Washington zullen ook de wetgeving, het justieel optreden, de opvang en behandeling van verslaaf den en de onderzoekmethoden aan de orde komen. Minister Van Agt heeft de uitnodiging voor deze reis begin december ontvan gen. Op de vraag of het hier een spoed reis betrof antwoordde hij: „Het is inderdaad erg snel gegaan. In de eerste plaats vanwege de urgentie van het probleem, in de tweede plaats i’s het praktisch een dergelijke reis te maken tijdens het reces van Tweede Kamer. Dit is natuurlijk een ontzettend belangrijke zaak. Ik heb de indruk dat in ons land nog teveel mensen dit zeer ernstige pro bleem onderschatten. Ook heb ik het angstige gevoel dat veel mensen de ge varen van het heroïne-gebruik nog niet kennen”, zo zei hij. Op de vraag of hij verwachtte dat zijn Amerikaanse gastheren de straffen die Nederland voor de handel van hard drugs oplegt niet te laag zou vinden, antwoordde de minister: „Het hele justi tiële optreden komt ter sprake. Ik geloof echter dat men zich meer zorgen maakt over de opsporing dan over de bestraf fing. Ongetwijfeld wordt maar een klein gedeelte achterhaald van wat via Am sterdam wordt doorgévoerd naar landen als: Zweden, Italië en Duitsland. Ik ben dan ook van mening dat de opsporings activiteiten sterk zullen moeten worden uitgebreid”. Minister Van Agt noemde in dat ka der het speciale team van de Amster- De Rotterdamse en Dordtse politie zoeken naar de directeur van een fa briek in relatiegeschenken die er van door is met ongeveer honderdduizend gulden in geld. Men neemt aan dat de man zich in Zuid-Frankrijk ophoudt. het lood zich vast op het wegdek, maar door de overvloedige regenval van de laatste weken worden de wegen continu schoongespoeld, waardoor het lood naar de riolen wordt gedreven en vandaar naar de kanalen wegvloeit. In andere plaatsen in de provincie tref je volgens de heer Tommel op dit mo ment alle andere mogelijke vormen van verontreiniging aan. „We zijn er niet eens ongelukkig mee”, aldus de heer Tommel. „Als het straks weer droger wordt is alles schoon. Je kunt die extra vervuiling beter nu hebben dan in de zomer wanneer er wordt gezwommen. De vervuiling is overigens nog niet zo erg, dat het gevaar oplevert voor de planten en dieren in het water. Dat beslist niet”. De Ams1 dat van dieze pend Bij naar word gen 1 ties, doopl zeew langs merl> De regen en de hoge temperaturen hebben ook tot gevolg dat diverse plan ten de kop opsteken. Crocussen, narcis sen en tulpen zijn de vroege boodschap pers van de lente. Vroeg? „Ach meneer, dat is de natuur. Het komt wel vaker voor. Ik vind het normaal”, meent de heer Knot, expert tuinaanleg en tuinon derhoud. „Een beetje vorst zou nu niet zo erg zijn. Maar dan moet het niet langer dan veertien dagen duren”. En 4*t laatste weet je maar nooit. Dr. Vondeling deed zijn voorstel tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst met de parlementsjournalisten. Door bovendien twee openbare commissie vergaderingen tegelijk te houden, hoopt hij zoveel tijd te winnen, dat alle begrotingen voor het einde van het jaar klaar kunnen zijn. Ook zou de Tweede Kamer enkele weken eer der met de algemene beschouwingen kunnen beginnen. Volgens dr. Vonde- werkwijze om te zien”. Dr. Von deling speelt daarom met de ge dachte de begrotingen voortaan op twee dagen in de week open bare commissievergaderingen te laten behandelen, waardoor het debat in de voltallige ver gadering tot enkele uren beperkt kan blijven. maakte. Volgens de politie had de bende geen politieke motieven. In de woningen van de verdachten werd een groot aan tal wapens gevonden, waaronder twee machinepistolen en een geweer met ge luiddemper en een telescopisch vizier. Het machinepistool van Moordrecht is op 24 juni 1974 door andere Zuidmoluk kers gebruikt om een overval te plegen in Geleen. Hierbij werd een man gedood en een zwaar gewond. „Het Zeeuws-Vlaamse Sluis wordt niét over-sexed wanneer daar een sp^-frio- scoop wordt geopend”. Dit heeft <fè Haagse strafpleiter mr. Zieleman giste ren in Middelburg verklaard. GS van Zeeland behandelden daar het beroep dat een sex-exploitant uit Sluis had aangetekend bij dit college tegen de weigering van B. en W. van Sluis om hem een bioscoopvergunning te verle nen. In Sluis bestaan momenteel negen „bloeiende” sex-winkels. dat Australië, waar sinds 1950 150.000 Nederlandse emigranten naar toe gegaan zijn gezien de stijging van de werkloos-, heid, de immigratie daar heeft afgeremd. (Volgens de heer H. van Luyk, van de Nederlandse Emigratie Dienst zijn het afgelopen jaar van de ruim 5.000 Neder landse emigranten er 1500 naar Austra lië gegaan. Het aantal aanmeldingen voor emigratie is het afgelopen jaar met vijftien percent toegenomen, mogelijk mede als gevolg van de stijgende werk loosheid in ons land, aldus de heer Van Luyk). Tijdens het bezoek van premier Whit lam zijn geen afspraken gemaakt over verkoop van Australisch uranium (het land bezit een zesde deel van de bewezen uraniumvoorraad op aarde), aan Neder land (voor Urenco), aldus de beide pre miers- De 33-jarige Zuidafrikaan Trevor Kruger zegt dat hij nu het wereldrecord leven onder krokodillen heeft verbeterd. Naar zijn zeggen heeft hij 23 dagen met krokodillen doorgebracht in een verblijf in een particuliere dierentuin in de buurt van Pretoria. Vorig jaar leefde Kruger 36 dagen temidden van giftige slangen (waaronder zes dodelijke zwarte mamba’s). Ook dat was een record. damse recherche dat zich bezighoudt met de opsporing van narcotica, „niet in overeenstemming met de ernst van het probleem”. „Er zouden veel meer men sen voor moeten ingezet”, was zijn me ning. „Het geleidelijk infiltreren van de ze ondoorgrondelijke handel is een taak bij uitstek van een landelijk recherche team. Dat zou dan niet de taak van dit Amsterdamse team moeten overnemen, maar dit werk, zoals ook in andere grote steden, moeten ondersteunen”, aldus mi nister Van Agt. De minister van Justitie verklaarde dat een dergelijk team uit het korps rijkspolitie geformeerd zou kunnen wor den. „De eerste besprekingen daarover zijn al begonnen Het belangrijkste is niet de vraag waar je mensen vandaan haalt, maar de vraag hoe je deze mensen de verzekering geeft van een goede samen werking met de politie korpsen van de grote steden. Je wordt dan weer gecon fronteerd met de versnippering van het politie-apparaat dat het zo moeilijk maakt goed op te treden”, aldus minister Van Agt. Hij wordt op zijn reis verge zeld door mr. A. Fonteijn, directeur- generaal hoofd van de directie politie van het ministerie van Justitie en mr. L. Oranje, hoofd van de afdeling staats- en strafrecht van hetzelfde ministerie. Minister Van Agt werd op Schiphol uitgeleide gedaan door onder meer over ste E. Gerritsen, commandant van het korps rijkspolitie dienst luchtvaart. De minister keert volgende week woensdag terug. Tijdens het bezoek van premier Whit lam is voorts gesproken over o.m. de problematiek van de Europese Economi sche Gemeenschap en de ontwikkeling van de uraniumindustrie in Australië. De Australische premier zei over de EEG dat het geen enkel voordeel voor Australië zou opleveren als Engeland uit de Gemeenschap zou stappen. Premier Den Uyl zei er bij zijn Au stralische collega op te hebben aange drongen dat de Nederlandse emigratie naar Australië op de huidige voet kan doorgaan. Het gesprek had opgeleverd dat er góede vooruitzichten zijn dat deze emigratie inderdaad zo kan worden voortgezet, aldus de heer Den Uyl. Premier Whitlam verduidelijkte nog Het uitblijven van vorst heeft tot gevolg dat allerlei ongedierte en insek ten niet afsterven. Daarom zijn er nog veel slakken. Ze doen zich nu tegoed aan de pas ingezaaide tarwe en kool zaad. „Van veel boeren hoor je dat ze hinder van die slakken hebben. Je kunt nog niet van een plaag spreken maar het aantal is wel enorm groot”. De dieren vormen een groot gevaar voor het pas ingezaaide spul. De situatie is zodanig, dat sommige boeren hebben moeten bijzaaien, omdat de slakken een deel van de tarwe en koolzaad hadden weggevreten. De heer Stroink hierover: „Er zijn wel verdelgingsmiddelen voor die slakken, maar je kunt en mag ook niet alles op je grond strooien. Om die slakken te verwijderen zal het moeten gaan vrie zen. Het zou trouwens sowieso prettig zijn als dat gebeurde. Of het uitblijven van de vorst nare consequenties voor de Het Zwitserse buitenhuis van de West- duitse persmagnaat Axel Springer is gis ternacht afgebrand. Wellicht is de brand aangestoken. Een groep wetenschapsmensen van het Massachusetts Institute of Technology (MIT) heeft een nieuw anti-conceptie middel ontdekt: een capsule die onder de huid wordt ingeplant en die in onge veer een jaar tijd oplost (net als garen waarmee inwendige hechtingen worden gemaakt). Volgens de groep onderzoekers, die zegt dat de capsule een werkingstijd heeft van een jaar, zal de pil over een jaar of drie als experiment bij vrouwen worden toegepast. Proeven op ratten en honden zijn al geslaagd. De Algerijnen hebben gisteren het ver zoek gekregen aan wat minder zoete koffie te wennen en nog maar één klontje suiker per kopje te nemen. Die beperking is nodig om de invoer van suiker wat af te remmen. Vorig jaar produceerde Algerije maar vijf percent van wat het aan suiker consumeerde. Kamervoorzitter Vondeling is gistera vond naar Parijs vertrokken voor over leg met zijn acht collega’s uit de overige EEG-landen en met de voorzitter van het Europees parlement over de rol van de parlementen bij de Europese integra tie. Sergei Arkhipov in Leningrad heeft in zijn tuin een boom staan die alle best bekende Amerikaanse appelsoorten voortbrengt, aldus het persbureau Tass. Hij heeft vijftien stekken op één boom geënt en alle werpen vruchten af. De verdediger van de joodse arts Mi- chail Sjtern is gisteren bij het hoogge rechtshof van de Oekraïne in beroep gegaan tegen het vonnis dat de vorig maand over zijn cliënt is uitgesproken. Zoals bekend kreeg Sjtern acht jaar wegens zwendelarij en het aannemen van steekpenningen. Volgens joodse acti visten werd de arts echter veroordeeld omdat zijn zoons te kennen hadden gegeven dat ze naar Israel wilden emi greren en hij te kennen gaf dat hij hen wilde volgen. De regeringen zijn ervoor verantwoor delijk dat verkeersslachtoffers worden blootgesteld aan „misdaad op verfijnde schaal”, waarbij de afwikkeling van ge rechtvaardigde schadeclaims een wrange klucht wordt, aldus de werkgroep in de brief aan de regeringen. Wanneer procedures al noodzakelijk zijn, dan moeten deze toch strafrechte lijk binnen twee jaar afgewikkeld zijn, aldus de brief. Deze grote volksmisleiding, gaat de brief verder, zou nu toch eindelijk in EEG-verband eens moeten ophouden. Voor de EEG ligt er met betrekking tot het verplichte WA-verzekeringssysteem een belangrijke taak ter bescherming van de consument en de rechten van de patiënten. Bovendien, voegt de werk groep hieraan toe, menen wij dat het knoeien van verzekeringszijde met me dische diagnoses strafbaar gesteld moet worden. Na een ongeval gaat het slachtoffer, resp. de patiënt een lijdensweg, die elke beschrijving tart en die een aanfluiting M S v t: =■5 wnw wnw wnw w wnw wnw wnw w wnw wzw w Vier bendeleden (drie hebben bekend) worden ervan verdacht op 29 augustus 1974 in Moordrecht een overval te heb ben gepleegd, waarbij een 40-jarige bankdirecteur door een schot uit een pistool levensgevaarlijk werd verwond. Verder staat vast dat zeven man uit de bende op 9 september j.l. op de Maurits- plaats wraak hebben genomen op een Turkse caféhouder. Deze man werd neergemaaid met een machinepistool. Eén Zuidmolukker en een Rotterdams bendelid worden beschuldigd van een mislukte overval (3 mei 1974) op een bankloper van de AMRÖ-bank. De poli tie acht het mogelijk dat de bendeleden nog meer misdaden hebben gepleegd. In totaal heeft de politie in de afgelo pen maanden elf man gearresteerd, tien Voorbijgangers hebben gisteren in een kanaal in Oosterwolde het stoffelijk overschot gevonden van een 34-jarige man uit die plaats die sinds 8 december werd vermist. De fiets van de man is al eerder bij het kanaal gevonden. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Af en toe regen en opnieuw vrij zacht. Aantal uren zon: 0 tot 3. Minimum tempe ratuur: omstreeks 5 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. zw. bew. regen regen regen regenbui zw. bew. zw. bew. regen regen regen onbewolkt onbewolkt windstil onbewolkt regen regen geh. bew. geh. bew. mist windstil onbewolkt windstil 14 ono w wzw Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Brussel Frankfort Genève Innsbruck Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas onbewolkt windstil 18 Tel Aviv licht bew. ono *ïunis onbewolkt zw onbewolkt zw. bew. motregen onbewolkt windstil 13 onbewolkt nw 17 mist windstil 15 zw. bew. geh. bew. onbewolkt geh. bew. geh. bew. windstil 13 onbewolkt zw. bew. geh. bew. zw. bew. onbewolkt Een andere mogelijkheid om de parlementaire procedure te versnellen ziet dr. Vondeling in het scheiden van de beleids- en begrotingsdebatten. De begrotingen zouden dan vrij summier in het najaar aan de orde kunnen komen, waarna later op het beleid kan worden ingegaan. Maar dr. Von deling zei te vrezen dat de Kamerle den voor dit laatste plan wel niet veel zouden voelen. Et; 10 10 10 10 10 10 10 10 9 9 11 licht bew. ono 12 onbewolkt zw 15 WOENSDAG 8 JANUARI IJMUIDEN Hoog water 0.06 uur en Laag water 8.07 uur en 20.36 WOENSDAG 8 JANUARI *6 uur onder 16.47 -dï nder 13.33 Nu het de laatste maanden steeds zacht en regenachtig blijft, duiken er weer nieuwe problemen op voor de boe ren, die nog niet eens zo lang geleden 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2