Minister Tsjiao Koean-Hoea zal Nederland bezoeken WEER AARDSCHOK IN NOORD-PAKISTAN Atoomduikbotenblind Scherpe reactie op uitspraak Kissinger Prof. dr. Borst OLIEVELD BEDREIGT overleden STRAND SINGAPORE vanavond Raad eens wie we Flinke reflector te eten krijgen voor fiets vermoord VS-diplomaat in Vietnam „Noordzeekust aantrekkelijker Stuk raket VS komt op aarde terecht als vleermuizen’ maken” Londen b Effectenkoersen dieptepunt 3 Meerdere aanvaringen geweest Supertanker aan de grond OP in Nervositeit in Franse gezinnen: 1 ,Arabië aan de Theems’ „Arabieren moeten maatregelen nemen” b W HINNEN- EN BUITENLAND 7 1975 DINSDAG JANUARI Schuilkelder dood ’arijs - afé’s Nat cement xed” DIRECTEUR NBT: ;roep never ijtern ecord •inger 1 iddel i I bereiden luchtvaartakkoord voor liker van i':'< i ton ijkers (Van onze verkeersredacteur) HAAG inder soevereiniteit en integriteit van alle staten als uitgangspunt heeft. (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) Frevor record seterd. n met erblijf in de leefde giftige zwarte De heer Strijkers heeft dit gisteren in Amsterdam gezegd tijdens een congres, dat was georganiseerd ter gelegenheid van de tentoonstelling Horecava 75, die diezelfde dag haar poorten heeft geo pend. Bij het bevorderen van het toerisme naar onze kust moet er de nadruk op worden gelegd dat de stranden zijn gele gen bij de grootste bevolkingsagglomera- ties, de autowegen bijna tot het strand doorlopen en dat de kwaliteit van ons zeewater sterk is verbeterd, zoals on langs op een congres in Wenen is opge merkt. volksvertegenwoordigers nogal onder de indruk vandaan kwamen. Voor de mi nister van buitenlandse zaken werd on verwacht een kijkje in een atoomschuil- kelder geregeld door vice-premier Teng Hsiao-Ping. 300 meter lang. Overal vertakkingen en verbindingen. korst in het betrokken gebied vrij wel voortdurend in beweging ge weest. ts Mi- Jogge- >eroep vorig roken. jaar aemen acti- rdeeld iadden i emi- ij hen Iksge- ictuur groep i over »n uit heer racht- waar- snnep. West- is gis- brand ver zoete één Die van jaar ■reent le. left in e best oorten Tass. boom politie n fa- van- lizend at de it. Kapitein Masaroe Harada van de Sjo- wa Maroe deelde telefonisch mee dat ongeveer een miljoen gallon ruwe olie bijna twee percent van de vracht van 237.000 ton uit drie beschadigde tanks in zee liep nadat het schip de grond had geraakt. Volgens Harada is het lekken bijna opgehouden en is er geen gevaar LONDEN. (DPA) In toenemende mate kopen rijke Arabieren landgoede ren in de vallei van de Theems ten zuidwesten van Londen. Dit staat in het jaarverslag van een grote Britse make laar in onroerend goed. Terwijl de over ige aspirant-kopers wegens de onzekere economische toestand terughoudend wa ren, bleken de gegadigden uit de rijke oliestaten de enigen die zich de forse aankoopprijzen konden veroorloven. In het betrokken gebied wonen talrijke fi nanciële magnaten. CAIRO (DPA, UPI). De uit spraak van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger dat „in geval van uiterste nood” een militaire interventie van de Verenigde Staten in de oliepro ducerende Arabische staten niet is uitgesloten, heeft in de Arabische wereld veel onrust verwekt en tot scherpe reacties geleid. De secreta- ris-generaal van de Arabische liga, Machmoed Riad, verweet Kissinger gisteren dat zijn dreiging met ge weld in strijd is met het handvest van de Verenigde Naties, dat de Door deze wat chagrijnige uitval heeft Giscard d’Estaing zich toch niet uit het veld laten slaan, om. zijn plannetjes verder tot uitvoering te brengen. Wie denk je dat we vana vond te eten krijgen? Goed geraden! Monsieur Giscard d’Estaing. (Van onze speciale verslaggever, Jaap van Ginneken) PEKING. Nederlandse en Chinese ambtenaren zullen gaan werken aan de opstelling van een luchtvaartakkoord tussen de Volksrepubliek China en Nederland. „Let wel”, zei minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken in Peking, „het is géén akkoord over het verlenen van lan dingsrechten. Ook zal een scheepvaartakkoord kunnen worden afgesloten, waartoe al voorbereidende besprekingen zijn geweest.” SINGAPORE (Reuter). Ten zuiden van Singapore is gisteren een 237.698 ton metende Japanse supertanker aan de grond gelopen, waardoor een vijf kilo meter breed olieveld naar Singapores mooiste stranden drijft. i een felijk iarige imber i is al I Minister Van der Stoel, die gisteren een reeks besprekingen met zijn Chinese ambtgenoot Tsjiao Koean-Hoea heeft ge had, merkte op voldaan te zijn over de versterking van de wederzijdse betrek kingen. Om de 10 of 20 meter wordt de gang gekruist door een dwarsgang- Bordjes verwijzen naar betonnen deuren met daarachter trappen naar boven: schoe nenwinkel, kapper, warenhuis. De gan gen lopen iets schuin naar beneden. Na een heel doolhof belandt je in een grote schuilkelder. Het cement is nog nat. Hier kunnen mensen gedurende langere tijd verblijven. Er is radio en telefoon, elektrisch licht en water (voor douches en sanitair). uikers nciële :n re- >urge- srede. in der bleem Chinese en Nederlandse ambtenaren verwacht dat ze serieus overwogen zal worden”, aldus minister Van der Stoel. Minister Van der Stoel verklaarde dat er in Peking niet is gereageerd op de speculaties in het westen over de ziekte van de Russische partijleider Breznjev. Eén van de opvallendste zaken bij het bezoek van minister Van der Stoel was de grote nadruk die van Chinese zijde wordt gelegd op de noodzaak van voor bereiding om aan een eventuele aanval het hoofd te bieden. Men wekt de EEG- landen op om waakzaam te blijven tegen over het Warschau-Pact, en geeft zelf het voorbeeld- Wanneer de beide super machten (maar vooral de Sovjet-Unie) over ontspanning spreken, zo zegt men in de Volksrepubliek, is dat met honing zoete lippen maar een moordzuchtig hart. Teneinde te laten zien dat zij het zelf niet bij woorden laten, maar tot daden overgaan, geven de Chinezen hun buitenlandse gasten dan vaak een tot de verbeelding sprekende demonstratie van hun defensie-inspanning. Bij de Nederlandse parlementaire de legatie van een jaar geleden was dat een bezoek aan een legerkamp, waar onze Men rijdt door het centrum van Pe king, naar het centrale plein van de Hemelse Vrede. Tegenover de poort naar de verboden stad (vroeger toegang tot het keizerlijk paleis, nu tribune vanwaar de leiders het volk toespreken), aan de andere kant van het plein, staat een oude dubbele klokketoren. Daarachter begint een van de drukste winkelstraten van de hoofdstad, de Tsienmenstraat. Aan de rechterzijde daarvan liggen een groot aantal smalle straatjes en steegjes, vol met café’s en restaurants, met win- keljes en werkplaatsen. PARIJS. Sinds president Valéry Giscard d’Estaing op nieuwjaarsdag bekend heeft ge maakt. dat hij zichzelf in het vervolg regelmatig bij een Fran se familie te eten uit wil nodi gen, is de nervositeit in alle ge zinnen - en vooral onder de huis moeders - groot geworden. Wat moet je aan een staatshoofd te eten geven? Waar hem ontvan gen? In de eetkamer, de salon, of gewoon in de 1 euken, zoals de gewone man gewend is? Op ieder moment van de dag zijn hier 10.000 mensen of meer boodschappen aan het doen. Op een door-de-weekse dag komen er 80.000 mensen, in het weekend 200.000. Op een straathoek, recht tegenover het restaurant waar je de enige echte en onovertroffen „Peking- eend” eet, is een kledingwinkel. Men gaat er binnen, achter de toonbank wordt een luik in de vloer geopend, daaronder is een stenen trap die naar beneden leidt. Men loopt hem af, en telt de treden. Het zijn er 35, tamelijk hoge: ongeveer 8 meter onder de grond. Men gaat een betonnen deur door, die lucht dicht kan worden afgegrendeld, en be landt in een lange gang: ongeveer 2 meter breed, en met een boogvormig plafond op 2 meter hoogte. De bakstenen zijn vers op elkaar gemetseld. Langs de muren loopt een plastic buis, ongeveer 20 cm. doorsnee, met om de paar meter een afsluitbaar filter waaruit lucht blaast. DEN HAAG Rijwielfabrikanten Batavus, Fongers en Magneet hebben een reflector ontwikkeld ter breedte van een bagagedrager- In de Noordoostpolder zijn geruime tijd geleden proeven met zulke reflectors genomen op de fietsen van kinderen een kwetsbare groep gedurende hun dikwijls lange ritten over onverlichte buitenwegen. SAIGON. (UPI) De Amerikaanse ambassade in de Zuidvietnamese hoofd stad heeft gisteren bekendgemaakt, dat een Amerikaanse diplomaat blijkbaar door een ontploffing in zijn woning, in de stad Tuy Hoa, ten noordoosten van Saigon is vermoord. AMSTERDAM De directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme, de heer J. Strijkers, heeft er voor gepleit onze noordzeekust voor de toerist aan trekkelijker te maken door de aanleg van bijvoorbeeld verwarmde zwemba den, lighallen met kunstmatige zon en casino’s- Daardoor zal de leefbaarheid van onze stranden worden vergroot, kunnen ook topartiesten worden aange trokken en festivals worden georgani seerd. I Nog een ander probleem is dan of ook de kinderen aan tafel zullen mogen meeëten. Zenuwachtig maken vele Fransen zich ook over de ge sprekken die ze dan met het staats hoofd zullen moeten voeren, want iedereen weet nu wel dat Giscard De Arabische emiraten hebben giste ren acht miljoen dollar beschik baar gesteld voor hulp aan de ge troffenen. Saoedi-Arabië heeft tot dusver met 10 miljoen dollar de grootste bijdrage geleverd. Het hulpfonds beschikt nu over geld en goederen van meer dan 20 miljoen dollar. De eerste „spontane” visite die de president in het nieuwe werkpro gramma heeft aangebracht, was deze week bestemd voor een groot bejaar denhuis in de omgeving van Parijs. Alleen de directrice was op de hoogte gebracht van het bezoek. Maar omdat de hoge gast een half uur vertraging had opgelopen, waren vele oudjes nogal ongeduldig en ook wat humeu rig geworden. Een 87-jarige bewoner van het huis was, vanweg die vertra ging, zelfs ronduit kwaad geworden en weggelopen, zodat het staatshoofd het bij dit debuut zonder diens aan wezigheid heeft moeten stellen. In zijn verontwaardiging had het oude heertje tegen de directrice gezegd, dat hij die dag liever in een restaurant ging eten, waar hij dan zelf zijn tafelgenoten kon uitkiezen. WASHINGTON (UPI). Atoomon- derzeeërs zwalken soms „blind als vleer muizen” door de wereldzeeën en de lichte aanvaring eind vorig jaar tussen een Russische en een Amerikaanse on derzeeër was zeker niet de eerste. Bij de opening van de 20ste zitting van de economische raad van de Arabi sche liga zei Riad: „Wij wijzen alle pogingen af om de wereld opnieuw een politiek van dreigementen en overheer sing te brengen”. Hij riep de Arabische staten op preventieve maatregelen te nemen- Deelnemers aan de conferentie zijn de ministers van economische zaken van de 20 lidstaten van de Arabische liga. Minister Kissinger heeft in een per soonlijk schrijven aan de regeringen van „verscheidene” olieproducerende landen de politiek van de westerse verbruiks- landen uiteengezet, zo heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren meege deeld. Hij ontkende dat Kissinger in die brief zou zijn ingegaan op zijn opzienba rende uitlatingen tegenover „Business Week”. De onlangs verstuurde brief zou alleen gaan over de resultaten van het topoverleg tussen president Ford en de Franse president Giscard, inzover dat betrekking had op de houding van dé westerse verbruikerslanden. Volgens niet-bevestigde berichten is de brief van Kissinger verstuurd naar Vene zuela, Iran, Koeweit, Saoedi-Arabië en Aboe Dhabi. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Jigal Allon, zal 15 januari in Washington een gesprek hebben met Kissinger. Kissinger heeft Allon voor dit gesprek uitgenodigd. De Sjah van Iran is gisteren in Am man aangekomen voor een officieel be zoek van drie dagen op uitnodiging van koning Hoessein van Jordanië. De Sjah bestuurde zelf zijn speciale Boeing-727. Morgen zal de Iraanse keizer doorreizen naar Cairo. Men loopt opnieuw door een gangen stelsel, en belandt bij een oudere schuil kelder die als kantine dienst moet doen. Aan de hoofdwand een kaart, die een gangenstelsel laat zien dat onder de hele Tachanlanstraat doorloopt bijna Het publiek kent alleen de schuilkel ders in zijn eigen buurt, maar het weet dat heel Peking (en andere grote steden) inmiddels ondergraven zijn. Films als „Tunnel Warfare” en opera’s als .Figh ting on the Plain” brengen de mensen in herinnering hoe men destijds ook bij de Japanse bezetting ondergronds ging. Er worden BB-oefeningen gehouden, net zolang tot men in staat is de winkelende menigte in 5 tot 6 minuten van de aardbodem te doen verdwijnen. De men sen moeten via deze gangen voor heb merendeel naar elders vluchten. Dat wil zeggen naar het corresponderende sys teem van de juist geopende metro of naar de buitenwijken. Vandaar leiden, naar men ons verzekert, ondergrondse gangen naar de bergen: de dichtstbij zijnde, de Western Hills, zijn nog altijd enkele tientallen kilometers weg. voor een ontploffing of het in tweeën breken van de Sjowa Maroe. Het olietapijt drijft drie mijl van het eiland Sentosa, dat Singapore wil veran deren in een eerste-klas toeristische at tractie. Er zijn berichten geweest dat ook een olievlek drijft ter hoogte van Katong op de zuidoostkust van Singapo re, 15 mijl van de plek waar de Sjowa Maroe aan de grond liep. De directie van de haven van Singa pore heeft alarm geslagen en heeft het water tussen de olietapijten en Singapo re met een chemisch middel laten be sproeien om het acht centimeter dikke olieveld te verbrokkelen en tot zinken te brengen. AMSTERDAM. (ANP) Prof. dr. J. Borst, emeritus hoogleraar in de interne geneeskunde aan de universiteit van Amsterdam, is vrijdag op 72-jarige leef tijd overleden. Prof. Borst had in binnen- en buiten land een grote reputatie. Hij verrichtte baanbrekend werk met een onderzoek op het gebied van nierziekten, dat ge richt was op de bloedcirculatie en de water- en zouthuishouding in het li chaam. Dit onderzoek vergde dertig jaar. Kort vóór de Tweede Wereldoorlog richtte hij de bloedtransfusiedienst op voor de militair geneeskundige dienst. Uit de daarmee opgedane ervaringen is het centraal laboratorium voor de bloed transfusiedienst ontstaan. In de oorlog is prof. Borst zeer actief geweest in het universitair en het me disch verzet tegen de Duitse bezettng. WASHINGTON. (DPA) De tweede trap van een Amerikaanse Saturnusra- ket zal donderdagnacht terechtkomen in de atmosfeer van de aarde en gedeelte lijk verbranden, zo heeft de NASA gis teren in Washington bekendgemaakt. De trap die op 14 mei 1973 het ruimtestati on Skylab lanceerde, zal hoogstwaar schijnlijk niet helemaal verbranden, maar kapot slaan. Brokstukken zullen op aarde terechtkomen, maar de NASA verwacht op grond van ervaringen geen schade. Bij wijze van routine heeft het minis terie van Buitenlandse Zaken in Was hington de desbetreffende afdeling van de Verenigde Naties verwittigd. De trap vliegt in een baan ongeveer op de hoog te van de vijftigste breedtegraad. Het verbranden wordt verwacht in het ge bied tussen de Stille en Atlantische Oce anen, hetzij in de wereldzeeën of ergens langs de grens tussen Canada en de Verenigde Staten. Schout-bij-nacht b.d. Gene La Rocque verklaarde tegenover een verslaggever van het persbureau UPI dat er in de loop der jaren meer van dergelijke inci denten zijn eweest. Het commentaar van La Rocque houdt verband met de recente onthul ling van de journalist Jack Anderson dat zich op 3 november vorig jaar in de Noordzee een aanvaring heeft voorge daan tussen een Amerikaanse kernon- derzeeër, bewapend met zestien meer voudige atoomkopraketten, en een Rus sische duikboot. Beide schepen voeren op dat moment onder water. Volgens de bron van Anderson waren bij de aanva ring geen slachtoffers gevallen en de schade viel nogal mee. Er zijn meer van dergelijke onderwa- terbotsingen geweest, zegt La Rocque. Hij is directeur van het Amerikaanse centrum voor defensie-informatie, e en onafhankelijke stichting. La Rocque kent er zeker twee, één in de Middellandse Zee en de andere bij de toegang tot de Straat van Gibraltar. Maar weinig mensen realiseren zich dat onderzeeërs blind zijn als vleermuizen wanneer zij boven een bepaalde snelheid varen. Onder water kan men gebruik maken van actieve sonar, geluidsignalen die worden uitgezonden en terugkaatsen als ze op een zich in de buurt bevindend object stuiten. Maar, zegt La Rocque, de actieve sonar wordt meestal buiten wer king gesteld omdat de positie van het schip voor niet-NAVO-landen verborgen dient te blijven. De passieve sonar, die alleen ontvangt en niet uitzendt, is volgens La Rocque niet zo betrouwbaar vanwege de storen de invloed van de turbines bij een bepaalde snelheid. i nog lat is >t het m en wacht lingse n het 1 ology iptie- >nder mge- jaren arden skers, gstijd een uwen :n en fc nlèt I Et de giste- j van >eroep had in de is om verle- negen Op de Londense effectenbeurs hebben de koersen maandag het laagste peil sinds twintig jaar bereikt, zoals te zien is aan de pessimistische gezichten die daar gis- teren gefotografeerd werden. De „Finan cial Times’’-koersindex daalde met 4,5 punten tot 146 (de laagste stand sinds 10 april 1954). De zwakke stemming op de effectenbeurs werd o.a. in de hand ge werkt door pessimistische berichten in de Britse pers over de economische vooruitzichten. Ook geruchten dat er weer een grote Britse onderneming in financiële moeilijkheden zou verkeren speelden een rol. De betrokken maat schappij, Bowater, sprak die speculaties later op de dag echter tegen. Op de internationale wisselmarkten is de Ame rikaanse dollar ook maandag weer min der waard geworden. In Frankfort, waar de Westduitse centrale bank gisteren in totaal 13,35 miljoen dollar uit de markt nam om de dollarkoers op peil te hou den, werd ’s middags 2,381 D-mark per dollar genoteerd vergeleken met vrijdag 2,3995 D-mark. Ook in Zurich daalde de Amerikaanse munteenheid in waarde. d’Estaing een adembenemend intelli gent man is, die niet van priet-praat houdt. Giscard d’Estaing heeft vrijdag, toen hij de besturen van de Franse en buitenlandse persverenigingen op een nieuwjaarsreceptie in het Elysée ontving, zijn jongste stunt wat nader toegelicht. Hij vertelde van plan te zijn samen met zijn vrouw eens per maand op familiebezoek te willen gaan in Parijs en later ook in de provincie. Hij vond het van groot be lang, zo zei hij. de hoge muren tussen het volk en zijn regeerders nu einde lijk eens te slechten om de Fransen te kunnen tonen dat een staatshoofd ten slotte ook maar een gewone man is. Van zijn kant geloofde hij zich langs die weg wat beter op de hoogte te kunnen stellen van de dagelijkse grote en kleinere problemen waarmee de Fransen te maken hebben- Hij maakte beslist de indruk dat echt te menen en onthulde dat hij al heel wat telefoontjes had gekregen van mensen die hem uitnodigden voor het geval hij nog een avond vrij had. RAWALPINDI. (Reuter) Een krachtige aardschok heeft gisteren paniek gezaaid onder de talloze Pakistanen die als gevolg van de hevige beving van acht dagen gele den in Noord-Pakistan dakloos zijn geworden. stera- over- rerige van 1 van egra- De reflector kan thans door rijwiel handelaren bij de dealers van de drie genoemde merken worden besteld. In het blad „Intercycle Nieuws” van deze drie fietsenbouwers wordt de reflector aangeprezen als het apparaat dat „van overheidswege wordt aangeprezen als de reflector die in de toekomst verplicht wordt voorgeschreven”. Maar Verkeer en Waterstaat ontkent dit met kracht. „Er wordt niets bestu deerd. Minister Westerterp heeft alleen duidelijk willen maken dat in de toe komst een goede reflector misschien te prefereren zou zijn boven een achter licht dat al een generatie lang proble men oplevert tussen politie en fietsers, omdat het zo dikwijls defect blijkt te zijn”. Waarmee overigens aan de waarde van deze brede reflector uit een oogpunt van verkeersveiligheid geen afbreuk wordt gedaan. Het slachtoffer is de 36-jarige William E. Bennett. Hij is de eerste Amerikaan, die voorzover bekend is, op gewelddadi ge wijze in Vietnam om het leven is gekomen sinds 15 december 1973. Volgens de luchtvaartmaatschappij „Air America” wordt sinds vrijdag een toestel van deze onderneming vermist boven het centrale hoogland van Viet nam. Aan boord van. dit toestel bevond zich de 38-jarige James A. Rawlings, ook een diplomaat. Met hem in het vermiste vliegtuig zaten vier Vietname- zen, drie Chinese bemanningsleden en een Filippijnse technicus. Hun vliegtuig was uit Dalat vertrokken voor een vlucht van een half uur naar Nha -**a, L. Ook zullen beide landen zich beraden over een uitbreiding van de culturele contacten. Hierbij dacht de Nederlandse minister aan meer wederzijdse informa tie. Ook heeft hij de mogelijkheid be sproken van het permanent vestigen van een Nederlandse journalist in Peking. Hieraan zouden echter nogal wat haken en ogen zitten. Minister Van der Stoel heeft zijn Chi nese collega uitgenodigd voor een tegen bezoek aan Nederland. De Chinese be windsman heeft de uitnodiging aan vaard. Hij komt mogelijk nog dit jaar naar ons land. „Gezien de Chinese belangstelling voor Europa heb ik gesuggereerd, dat de Chi nezen een ambassadeur naar de Europe se gemeenschappen moeten sturen. Deze gedachte is niet direct verworpen en ik Van slachtoffers of schade is tot dusver geen melding gemaakt. Bij de beving van 28 december zijn ongeveer 5300 mensen om het le ven gekomen. Sindsdien is de aard- l

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3